DE POLDER bedreigt boeren van Hoofddorp ZATERDAG 20 MEI 1961 Hoofddorps boeren stand is verontrust. Zij voelt zich bedreigd door de, vele goede hectaren verslin dende, slokop Schiphol. Moe ten wjj verdwijnen? Moeten wij ons bedrijf stoppen? Of zullen we elders grond krijgen? Het zijn vragen, die de landbouwers op dit stuk van 900 hectaren grond, één van de vruchtbaarste ge deelten van Nederland, al geruime tijd bezig houden. Schiphol breidt zich uit. Oude startbanen worden vervangen door nieuwere, langere. Het straaltijdperk eist banen van zeker 3300 meter. En dat bete kent dat de luchthaven de gren zen van eigen terrein moet doorbreken en een uitweg zoekt op de omliggende grond. Grond, die wordt gebruikt voor de landbouw. Door boeren, die er al vele jaren hun bedrijf op voeren en gesetteld zijn. Ze moeten verdwijnen. Dat is hun toegezegd door de luchthaven directie. Dan wordt begonnen leg van de derde ..straalbaan". Een van de vier banen, die zijn ontworpen in het kader van het zgn. tangentiële plan. Twee hier van zijn al gereed. Een ten koste van de buurtschap Rijk. die men zal het zich herinneren moest worden afgebroken. Vele hectaren zijn er toen verloren ge gaan. overigens zonder veel na delige gevolgen voor de boeren. De aanleg ging Amsterdam zal echter aanzienlijk méér grond vergen. Negenhonderd kostbare hectaren klei meet het terrein dat straks zal worden doorkruist door Schiphols beton- Zeshonderd hec taren daarvan zul len nog voor de akkerbouw behou den kunnen blijven door verkaveling, maar 300 hectaren zullen voorgoed verloren gaan. En dat betekent dat zo'n vijftien bedrij ven zullen moeten verdwijnen. „We hebben nog niet alle hoop op gegeven", zegt ir. L. Troost, voorzit ter van de commis sie van deskundi gen. die voor de boeren onderhan delt met de lucht havendirectie. „We hebben alle begrip voor Schiphols standpunt en we moeten toegeven dat men ons zoveel mogeiyk terwille wil zyn, maar waar het ons om gaat is dat wü nieuwe grond krijgen. Grond in de nieu we polders!" Daar. bij die nieuwe grond, klemt het probleem van Hoofd dorps boeren. Want dat is genoeg zaam bekend: juridisch hoeft de luchthaven alleen maar met geld te vergoeden. Maar voor de land bouwers is de zaak daarmee niet af. Goed, voor iemand, die zijn be drijf wil beëindigen kan die scha deloosstelling nog een behoorlijke som betekenen. Vier a vijf mille is het bedrag dat per hectare wordt uitgekeerd. En het doorsnee bedrijf heeft toch wel zo'n ruim twintig hectare grond, zodat er meestal wel een ton vergoed wordt. Maar wat moet een land bouwer. die met zijn land ver groeid is en er nooit zelfs maar aan heeft gedacht te stoppen met zijn bedrijf, met dat geld begin nen? Moet hij op een flatje gaan wonen? Voortzetten Zeker een boer met een jong gezin zal dit nooit doen. Die wil zijn bedrijf voortgezet zien en een toekomst voor zijn zoons ge: garandeerd. En in deze hoek van de Haarlemmermeer wonen nogal wat van deze boeren. In tegen stelling tot de vorige annexatie van Schiphol. Toen konden ver scheidene boeren, die toch al plan nen hadden voor beëindiging van hun bedrijf tevreden worden ge steld met een geldsom. Bovendien kon door vrijwillige verkaveling het vraagstuk voor een belangrijk gedeelte worden opgelost. Maar nu bij de laatste uitbrei ding van de luchthaven liggen de moeilijkheden ernstiger. Waar moeten we naar toe? ..Dat is de grote vraag van de •boeren in Hoofddorp", zegt ir. L, Troost. Een vraag die nog verre van beantwoord is. Natuurlijk, ook bij deze annexatie zal door vrijwillige ruilverkaveling een ge deelte van de landbouwersgrond in deze hoek van de polder kun nen worden behouden, maar zeker de helft zal naar elders moeten verhuizen. De luchthavendirectie doet alle mogelijke moeite om de gedu peerden daarbij te helpen. Maar grond is schaars in Nederland. En voor de nieuwe IJsselmeer- polders hebben de ministeries al zulke lange wachtlijsten staan Op Schiphol Enkele boeren kan Schiphol evenals bij de vorige annexatie het geval was op eigen terrein helpen Die krijgen de stroken grond langs de start en landings banen toegewezen én een moder- Poelgeest staat er op het hek van deze boerderij te lezen. Hel bedrijf behoorde vroeger bij het kasteel tvaarop het oud-Hollandse geslacht der Poelgeesten heeft gewoond. Het kasteel is op een torentje na geslecht het hoeren bedrijf is gebleven. Ir. L. Troost, voorzitter van de commissie van deskundigen van de drie boerenorganisalies in de Haarlemmer, welke onderhandelt met de luchthavendirectie: wat wij nodig hebben is nieuwe grond. r het uitkopen ren bij Schiphol". Liever nog zien Hoofddorps landbouwers zich land gegeven in al gesettelde streken. Ir. Troost denkt hierbij aan de Wieringer- I meer. Heeft minister Zijlstra niet nog onlangs in de Kamer gezegd, dat hij overweegt dertig van 123 staatsbedrijven in deze polder af te stoten? Het is In ieder geval geloof ik wel, dat de landbouwers zich er beter op hun plaats voelen dan bijvoor beeld in oostelijk Flevoland. „Maar een ideaal bedrijf wordt dat nooit." zeg* ir. Troost, ,,op een steenworp afstand van de straalvliegtuigen". .Uiteraard stellen we dit ge baar van de luchthavendirectie zeer op prijs, van de wet hoeft men bet tenslotte niet te doen". Waarom kopen de pachters geen grond in de omgeving? De vergoedingen, die zij krijgen, zijn daarvoor toch ruimschoots vol doende? ..Dat is vrijwel onmogelijk", zegt ir Troost. Pachters mogen geen pachters uitkopen boven de door de wet bepaalde maximum prijs". ,,De enige oplossing is nieuwe grond. En die is nog steeds niet gevonden. De overheid laat de boeren in de kou staan. Waarom stelt zij die grond niet beschik baar? Het zou haar minder geld kosten. Zij zou dan immers geen grote vergoedingen hoeven te ge- Vooral de oudere boeren, ligt I het pionierswerk in nieuw-Neder- I land niet zo. Zij verkassen niet meer zo gemakkelijk. Zij zullen I zich beter op hun gemak voelen I in een al gesettelde streek. En dat is de Wieringermeer. Als een zwaard Maar ondanks die dreiging blij- de schade te beperl worden afgebroken. Straks zal het land, waarop vele jaren lang met zoveel vlijt is geploegd en I geoogst, braak worden gelegd. Be- I tonnen startbanen zullen er voor in de plaats komen. Méér straal- I vliegtuigen zullen er overheen ra- I zen. De luchtvaart slaat de vleu gels uit. En daarvoor moet Hoofd- I dorp zijn tol betalen. Wie helpt de burgemeester Burgemeester Q. Waverijn Is misschien wel de enige bur gervader in Nederland die uit gever is van een krantje. ..Gemeente-post" heet het krantje, dat een contactblad is tussen het gemeentebestuur en de inwoners van Koudekerk aan den Rijn. Huis-aan-huis wordt het gestencilde blaadje verspreid. Gemeente-post is nog jong, maar al gauw kon burgemees ter Waverijn melding maken van grote belangstelling. Oud- Koudekcrkers overal in het land vroegen toezending van het blad. Geëmigreerde dorps genoten schreven artikelen over het nieuwe vaderland. Ook aan de geschiedenis van het interessante dorp wordt aan dacht besteed. Burgemeester Waverijn richt In zijn blad ook een oproep tot hen die platen of foto's van oud-Koudekerk bezitten en die willen afstaan voor het foto-ar chief van de gemeente. Ook ons verzocht de burgemeester de lezers te vragen oude prent briefkaarten e.d. af te staan, aan welk verzoek wij bij deze gaarne voldoen. OP een mooie dag is er niet veel voor nodig om een jachtige grote stadsbewoner met de kool- monoxyde van de west- Nederlandse „agglomera tie" nog in de longen, weg te lokken van de grote weg. Rijdende op de Hoge Zij van de Rijn is een blik over de rivier naar Koudekerk al voldoende om de bestuurder het stuur te doen wenden en zijn wagen over de klap- brug te laten wippen, zó in het romantische dorpje dat zo sterk contrasteert met de grote steden zo vlak in de buurt. In een tijd dat het meest Hollandse dier de koe voor de bewoners van dit deel van on* land steeds meer een beziens waardigheid wordt, is het toe ven in een landelijke omgeving zoals die van Koudekerk een verademing. De lezers die in plaatsen wonen waar de ste nen steden <nog> minder im mense afmetingen hebben aan genomen. zullen dit niet zo be grijpen. Voor hen zij dan nog vermeld dat de gemeentelijke plantsoenendienst van 's-Gra- venhage het nodig en nuttig heeft geoordeeld een plan te maken om tussen de stenen stad en de glazen stad (het Westland) een recreatiegebied te maken dat.zal laten zien hoe het Zuidhollandse land schap er oorspronkelijk uit zag. Er zal een boerderij ko men met de dieren die daar thuis horen. Dit alles om te voorkomen, dat de kinderen en latere geslachten niet geheel zullen vervreemden van de ar beid van de boer. In Koudekerk zijn wij op een mooie dag op bezoek geweest bij enkele boeren, wier hoeven daar niet stonden ..tot leerin- ghe ende vermaeck" van de stadsbewoners maar om huis vesting te geven aan de man en zijn gezin die hetzij uit roeping, hetzij uit traditie de landen bewerkt en het vee verzorgt. Als men enkele Koudekerkse boerderijen binnengaat, stapt men meteen in de geschiede nis van dit dorp. dat volgens sommigen zyn het feit, dat het kerkje temidden van de lage velden en onbeschut voor de winden lag: een koude kerk. Ande ren willen be we iets te móiken heeft met een volksstam Cauchen genaamd, die in het begin van onze jaartelling vooral aan de mond van de Elbe leefde en waarvan er volgens deze op vatting enkele vertegenwoordi gers zich zouden hebben geves tigd op de plaats waar nu Kou dekerk ligt. Rijdend over de Honsdijk ziet men twee fraaie zuilen aan het begin van de oprij laan naar een prachtige boer derij. De zuilen, vertelt ons boer Koot, zijn ongeveer twaalf jaar geleden gerestaureerd door Monumentenzorg. Op iedere zuil staat een familie wapen. Het linker van de fa milie Fontaine, het rechter van de Valckeniers. De boer derij was in de tweede helft van de 17de eeuw in het bezit van een echtpaar Fontaine- Valckenier. Den Boogaard is de naam van de boerderij die wat ver derop ligt en waar de heren Goedhart wonen. Aan de voor gevel van het huis ziet men al dat deze hoeve hier niet sinds vandaag of gisteren staat. De bakstenen hebben diverse for maten en zijn van verschillen de ouderdom. De oudste ste nen zijn wel de middeleeuwse kloostermoppen die afkomstig zijn van een kasteel dat in de nabijheid lag en werd ge slecht. De muur is onderaan wel vijftig centimeter dik. Toen een gat in de muur werd ge hakt om een deur te maken, hebben de Goedharts een fles gevonden met een briefje erin. Wat erop stond? Een jaartal, maar welk zijn vader en zoon Goedhart vergeten. Een boer let niet zo op historische vond- Toen de schoorsteen niet meer nodig was om er ham en spek in te roken, heeft men die ruimte weggebroken, tege lijk met een kast en een bed stee. Daardoor ontstond een intiem hoekje waarvan de wan den zijn bezet met oud-Holland se witte tegeltjes en de schouw met tegeltjes waarop bijbelse voorstellingen staan. Het is in dit hoekje dat de boer (81 jaar oud) graag zijn sigaartje rookt. ,LEG ER 'S AN' Historie van graafschap Holland De heer H- J. de Kort heeft de geschiedenis van Koudekerk tot zijn hobby gemaakt. kende twisten van een Hoek tot een Kabeljauw te maken. Dit feit was voor een aantal Hoekse ede len aanleiding om haar in Den Haag te vermoorden toen zij van het hof van haar geliefde (het Binnenhof) liep- naar haar wo ning. Nauwelijks was zij de poort «nu de Gevangenpoort» uit of zij werd door enkele ridders neerge sabeld il392>. Als zoenoffer werd het koor van de uit de 10de eeuw* stam mende kerk gebouwd, maar de financiën waren niet voldoende de bouw. De bisschop be- 40 Poelgeest In het Koudekerkse vindt men ook een ijzeren hek dat het apar te wereldje van een boerderij af sluit van de rest van de wereld. Op het hek staat te lezen ..Poel geest". Dan zit men midden in de historie van het graafschap Hol land en in die van het dorp Kou dekerk. Als men daar iets meer van wil weten, moet men gaan praten met de heer H. J. de Kort (37 jaar), die in de oorlogs jaren op de idee kwam de lange winteravonden te korten met het opzetten van een verzameling over folklore, antiek en de ge schiedenis van zijn dorp. Hij vertelde ons over het grote verschil tussen de bewoners van Koudekerk en bet slechts enkele kilometers landinwaarts gelegen Hazerswoude. Koudekerk lag van ouds aan de Rijn en had daar door contacten met andere stre ken. De mensen van Hazerswou de waren daarentegen niet zo di rect in de gelegenheid hun ge zichtskring te verruimen. In deze omgeving lagen ver scheidene kastelen, later buiten plaatsen. De belangrijkste van deze oude burchten waren Groot hebben gespeeld in de middel eeuwse geschiedenis van het graafschap. Op Klein Poelgeest werd bij voorbeeld Aleida van Poelgeest geboren. Later zou zij minnares worden van Albrecht van Beieren, graaf van Holland. D«m graaf wist zij tijden* de be loofde toen ieder die gelds schonk een aflaat Alleen nog torentje Van het kasteel Groot Poel geest is alleen een torentje, be horende bij de toegangspoort, be houden gebleven. Het ligt op een eenzaam eilandje bij de plaats waar de Luttike Rijn In de Oude Rijn uitmondde. Tot 1717 is het kasteel Groot Daarna heeft het omvang rijke bouwwerk lang leeggestaan en is het in verval geraakt om ten slotte te worden afgebroken. Het puin werd gebruikt om de dijken te verstevigen. Vetvrije papiertjes De heer De Kort is werkzaam op een notariskantoor en daarbij secretaris-penningmeester van een aantal waterschappen Hij staat dus niet vreemd te kijken bij oude archieven. Hoe graag had hij niet een blik geworpen in de oude papieren die betrek king hadden op de historie van Koudekerk en het kasteel. Deze documenten werden vroeger al tijd bewaard op het kasteel. La ter verhuisden ze naar de boer derij die bij het slot behoorde. De oude geschriften waren van perkament en de boer zag hier al gauw iets in. Dat was immers in de tijd dat er nog geen vet vrije papiertjes waren. Welnu, leenden de perkamenten zich niet uitstekend voor bet verpakken van boter? Zeker, er was natuurlijk met inkt op gé schreven. Maar zo erg „kreen" waren ze in die tijd niet, zegt de heer De Kort. En het in de Rijnstreek veel ge bruikte woord „kreen" heeft de betekenis van pre cies, niet zo nauw Ter nagedachte nis aan de laatste bewoonster Alida van Schellingwouw hangt in de Kou dekerkse kerk nog een rouwbord. Het koetshuis van het kasteel be staat nog. Dit uit 1648 stammende gebouw is thans in gebruik als graan- pakhuis. De heer De Kort heeft talrijke oud- Koudekerkers aan geschreven met het doel zijn verzame ling uit te breiden. Veel trok hij ook dorpsgenoten, die levering weten te vertellen. Hij toont ons een foto uit 1866. waarop de eerste Koude kerkse brug. een stenen boogbrug, staat afgebeeld. Natuurlijk ontbreekt ook in zijn verzameling niet een foto van de zo langzamerhand legendarisch wordende ..barre winter van 1890". Toen was de Rijn bevroren en hielden de boeren harddraverijen met de ..arretikker". een Rijnlands woord voor arreslede. Van de oude dorpsgenoten heeft hij heel wat verhalen opgetekend. Aan de andere kant van de weg bij de boerderij Bronstee ligt een terrein dat „de vette lap" wordt genoemd, vertelt de heer Do Kort. Daar stond in vroeger Ja ren een jeneverstokerij. Op het uithangbord van de zaak stond: Leg er 's an Leg er 's an Ik tap jenever bij de kan Ik tap jenever bij het glas Ik wou dat hier geen water was „Kar vol geld" En dan de merkwaardige boer derij Hoogkraan die schilderachtig is gelegen bij een vijver weer zo geheel anders dan de andere oude boerderijen waaromheen men nog stukken van een verde digingsgracht terug vindt. De Hoogkraan wekt de indruk een buitenhuis te zijn, maar achter het midden 19de eeuwse gedeelte dat zo'n voornaam aanzien heeft, ligt toch de echte boerderij met een rieten dak. Vreemd is. vertelt de folklorist De Kort dat dit groots opgezet huis is gebouwd door een boer die niets minder was dan een vrek. Hoewel hij in 1878 is ge storven, weten velen nog van zijn gierige aard te vertellen. Ontzettend rijk moet de man die vrijgezel was. zijn geweest. De kachel mocht nooit voor half november aan. Om zich dan te gen de koude te beschermen, wik kelde hij zich 's avonds in een oude gewatteerde deken. Wie van de Hoogkraan naar de overkant van de Rijn wilde, moest gebruik maken van een ..over- zetje". De ene veerman, die dicht bij woonde, vroeg voor zijn dienst de somma van één cent. Veel verder woonde de man die de roeiboot graag voor een halve cent naar de andere oever van Vader Rijn trok. U begrijpt het al: de rijke boer liep veel liever een stuk verder dan dat hij gebruik maakte van de diensten van de dure veerman. Toen hij was gestorven, weet de heer De Kort nog te vertellen, moest men een boerekar nemen om alle kisten met effecten, geld en andere kostbaarheden naar Leiden te vervoeren om het daar veilig op te bergen.... Koudekerk waar wij even een kijkje namen en een tipje van de sluier oplichtten die ligt uitge spreid over de romantische res ten uit de tijd der edelen, ligt óók aan de Rijn die in Duitsland zo veelbezongen is. De afmetin gen van de burchtruines mogen in Duitsland groter en indrukwek kender zijn, voor het graafschap Holland was Koudekerk eens een belangrijke heerlijkheid. Wie zich van de grote weg laat lokken om Koudekerk te „doen" komt niet bedrogen uit. Hij zal het eens zijn met de dichter die reeds in vroeger eeu wen zong: Zo lang men Kalk en steen tot bouwing nodig heeft; En Pannebakkerij bestendig voordeel geeft, Zal 't Koudekerk ook niet aan 'l nodige ontbreken, Dit Dorp roemd altoos op haar goede en vruchtb're grond Bij 't welk den Landman steeds zijn meeste voordeel vond 't Draagt voorts den naam van een der aangenaamste streken. iim 80-jarige boer Goedhart laat zien hoe hij vroeger een „pijpje" ronkte. Tegenwoordig houdt hij zich maar bij een sigaartje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 17