gezien Gerard Vogelaar, Noordwijk van heel dichtbij JUnHh NIEUWE LEIDSCHE COURAJVT ZATERDAG 20 MEI 1961 l olgencle week zilveren jubileum Heeft dank en waardering van de bevolking verdiend HERARDUS VOGELAAR. Zeker in Noordwijk kent iedereen hem. Nou LT ja, kennen. Men ziet aan wat voor ogen is: een man van formaat in de letterlijke betekenis van het woord, breed, rustig, met iets stoers, iets onverzettelijks, iets autoritairs in zijn optreden. Hij heeft veei weg van ten hereboer die zijn bedrijf monstert als hij 's zondags met bedachtzame passen over het erf van zijn riante huis-aan-zee schrijrt, hij doet denken aan een machtig magistraat als hij in het openbaar ergens plaatsneemt, hij is als een rots in woelige wateren als hij een principieel debat voert, hij ziet er uit als een groot zakenman als hijin zijn lichtblauwe Mercedes door -Noordwijk snelt. Dat merkt de buitenwacht van Vogelaar. En ook nog dit: men weet dat hij in de oorlog heeft bewezen zijn mannetje te itaan, dat hij niet bang is en dat hij geen blad voor zijn mond pleegt te nemen, dat hij zegt waar het op staat, midden in je gezicht, ook al weet hij, dat zijn mening je niet vriendelijk in de oren klinkt. fis dit een vertekend beeld van de Noordwijkse notabel, die volgende week zijn zilveren jubileum als raadslid hoopt ren? Nee. bepaald niet. Alleen, er ontbreekt een bepaald facet aan en het laat niets zien van de achtergrond. Het weggelaten facet toont de vaderlijke, de fémoedelijke. de gezellige, de vriende lijke, ja zelfs de ootmoedige Vogelaar, ook wel eens nerveus en gespannen, onzeker, slapeloos, zich klein wetend in eigen kracht. En de achtergrond is niet de zielige geldingsdrang van de „stre- die altijd en overal op de eerste plaats wil staan, op welke manier dan ook, die de leegheid van zijn bestaan verdoezelt achter grandioze successen materiële aard. Dat zal duidelijk worden. Eigen benen De carrière van de heer Vogelaar is namelijk grotendeels bepaald door een droevige gebeurtenis in zijn derde levensjaar: hij werd wees en men bracht hem van zijn geboorteplaats Dln- teloord naar de boerderij van zijn oom Dussen. Een beste man die oom. Maar hoe goed hij ook zorgde: de ouderliefde moest de kleine Gerdrd 1. En dat betekent veel voor een kind. Aan de andere kant: de jongen leerde vroeg op eigen benen staan Toen hij dertien jaar was ging hij als timmerman werken. En omdat hij over al praktisch helemaal alleen voorstond, de beschermende en weldadige invloed het gezin miste, werd hij gehard kreeg hij al gauw de overtuiging, dat hij zo snel mogelijk zoveel mogelijk moest zien te leren, om zich een zelf standig bestaan te veroveren. Zo maakte Vogelaar een liardc Jeugd door. HU zwierf door het hele land. Dan hier, dan daar wer- NOORDWIJK Over de dokter en zijn problemen „Dc betrekkingen tussen de farmaceu tische Industrie en de artsen in Europa" één der voornaamste gesprekspun ten op een bijeenkomst van alle direc teuren der Europese vestigingen van dc Winthrop-organisatle. Op een van 15 tot en met 19 mei durende conferentie In het Palace hotel te Noordwijk aan Zee stond men uitvoerig stil bij het probleem de stroom van informatieve druk werken over geneesmiddelen die dc art- waar ook ter wereld, Iedere dag van de farmaceutische industrie te verwerken krijgen. Het Wintihrop-concern, dat zijn hoofd zetel te Surbiton u/Th in Engeland heeft, besloot In deze onlangs tot een experi ment; De zendingen drukwerken beperk en tot een minimum en daarnaast men over tot de uitgave van een eigen krant: „Pols", die de artsen op ge regelde tijden voorziet van artikelen over voor hen actuele onderwerpen, die niet behandeld worden in de medische vak literatuur of in de algemene pers. Problemen die in in ter-Europees ver band aan de orde kwamen; waren: hel parkeervraagstuk voor artsen, de ideale wacht- en praktijkruimten, de vrije za terdag voor de huisartrén, de praktijk- overneming en de vaak zo moeilijke po- sitïe van de doktersvrouw. Interessant was ook een door „Pols" ingesteld onder zoek naar het oordeel van dokterskinde- >ver het beroep van hun vader. Uit geheel Europa kwamen reacties binnen Op voorstel van de Duitse Nobelprijs- Winnaar prof. dr. Forssman, wiens ook een opstel inzond, zullen de in dingen worden bestudeerd door cei ternationale groep van kinderpsycholo- Hun conclusies en een selectie uit rele honderden inzendingen zullen gebundeld worden uitgegeven. Up de bijeenkomst te Noordwijk be sloot nien „Pols" een definitief karakter te geven. De krant zal in alle landen een onafhankelijke redacteur krijgen en kelijks gaan verschijnen. Dc Engelsman Alan Huet Owen zal optreden als hoofd redacteur voor alle uitgaven :t is de bedoeling het hoofdkantoor de „Pols"-organisatie in Nederland te vestigen. Redenen voor dit besluit .Waren: de centrale ligging van Nederland in het. Europese geheel en de internatio nale reputatie van de Nederlanders op het gebied van talenkennis Tevens werd besloten een aantal jon ge. net afgestudeerde artsen in de gele genheid te stellen gedurende enkele maanden medische aspecten te gaai studeren in. Oosteuropese landen de regeringen van de betrokken landen bereikte het blad reeds overeenstem ming over de praktische verwezenlijking van deze gedachte. kend. Als je niet vlug genoeg op schoot, kon je van je baas een pak slaag krijgen. De jonge Vogelaar nam tekenlessen, waarvoor elke keer een uur moest worden ge fietst. Hij leerde het vak grondig kennen En op 21-jarige leeftüd schreef hfi op een advertentie, waarin een timmermanszaak werd aangeboden. Het was een adver tentie onder nummer en dat be drijfje had net zo goed in Gorln- chem of Juhphaas kunnen staan. Maar Vogelaar kreeg antwoord uit Noordwijk, kocht het verlopen zaakje, bouwde het uit tot een aan nemersbedrijf. begon van Noord wijk te houden, werd er voorzitter van de anti-revolutionaire studie club en toen hij 31 jaar was ge meenteraadslid. HU had genoeg van zijn zwerversleven, werd Noordwij- kcr met de NoordwUkers, voelde zich hier thuis. „Mijn jeugd iin aanmerking genomen, Is mijn -drang vooruit te komen, psycho- lgiscli natuurlijk gemakkeüijk to verkla- Hoewel ik niet van stichtelijkheden wilde i'k er alleen bij zeggen, dat ik toch „geleid" voel en ook, dat ik bij m'n harde werken veel geluk heb gehad. Als ik in bet t>eg.in een flinke strop had opgelopen, en hoe gemakkelijk gebeurde -dat niet in de aannemerswe reld in die tijd, ik zou volledig aan de grond hebben gezeten en er financieel wellicht nooit meer bovenop zijn ge komen. Het ging echter allemaal voor spoedig. Ik werd er makelaar bij en rijks taxateur. Alleen: ik moest ertegen waken op dit alles te beroemen. Ik heb wel- s tegen -mijn vrouw gezegd: laten we denken aan Htófcia Plezier De heer Vogelaar praat bedachtzaam. Hij denkt na, voordat hij iets zegt. Hij rookt gedurende ons gesprek sigaartjes, ên na de -ander. We komen bij zijn .raadSlidiipaatsohap. „Vooral de eerste jaar was een machtig -mooie tijd. Ik denk daaraan nog steeds met plezier terug. Het prettigst vind ik, dat door de jaren heen de sfeer in de Noordwijkse raad goed is gebleven. Als een buitenstaander ladsversla-gen leest, zal hem wei eens de verzuchting ontvallen: Tsjonge, tsjon. ge, die lui vegen gewoon met elkaar dt vloer aan. Hij weet niet, dat wij na af loop naar Hel hof van Holland tijgen on daar in broedertüke harmonie enige tijd na te praten. Het zakelijke wordt altijd scherp van -het persoonlijke onder scheiden. Ondanks aLle meningsverschil- n blijven we goede vrienden. Hoe ik mijn lidmaatschap var raad zie? Enerzijds als een dienst aan de gemeenschap, anderzijds als een soort spel. Over het eerste be hoef ik niet uit te weiden, wat het tweede betreft: i'k houd van discus- van debatteren. Dat is voor mij een sport. Zoals een ander zater dagsmiddags voetbalt, zo verdiep ik mij graag in gemeentelijke proble men en min i'k het flitsende steekspel woorden. Zo was het vóór de oorlog en zo is het nu. Alleen in de oorlog was het anders Toen wem het ernst in de bitter zin van het woord. een gegeven ogenblik stond lk ex met gemeentesecretaris Ike alleen voor. Later kwam de NSB-burgemeester Mu segaas erbij met wie ik in het belang de gemeente, na het stellen van voorwaarden, heb samengewerkt. Denk aan de evacuatie en de hongersnood. De verantwoordelijkheid was een zware last. Met behulp van de -her Tappen- back, de directeur van het Huis ter Duin, kon afbraak van belangrijke dorpsgedeelten worden tegengehouden, in het laatst draaide alles om de gaar keuken. Door vrachten „zwart" voed sel te laten aanrukken, konden we de grootste nood tot op zekere hoogt» KATWIJK AAN ZEE Gereed voor de zee Zwaar Hot was zwaar en gevaartijk weA. dat ik me op de schouders had ge- -nomen. Ik had geaarzeld, maar het leek me toch beter een vinger in de pap te houden. Ik ben er dankbaar voor. dat de Noordwijkse burgerij mij heeft begrepen en mij haar erkentelijk heid heeft betuigd. Na de bevrijding zei burgemeester Van de Mortel ii eerste raadsvergadering immers onder meer: Een bijzonder woord van dank en waardering wil ik richten aan adres van mijn meest trouwe mede werker in de bezettingsjaren, wethou der Vogelaar. Van 1939 af heeft Voge laar mij -in alle moeilijke situaties ga- trouw terzijde gestaan. Ik denk slecht» de spannende oorlogsdagen, de cuatie. Na mijn ontslag heeft hij In twee perioden, geheel alleen, zonder de hulp van een wethouder, meer dan jaar lang tie functie van waarnemenl- bur-gemeester vervuld. Steeds heeft hij op gewetensvolle wijze de belangen der gemeente gediend. In de spannende da- de Duitse overgave had hij de leiding en rustte de verantwoordelijk, heid geheel op zijn schouders. Zijn taak was door de-omstandig heden en de loop der gebeurtenissen ver uitgegroeid boven de normale wethouderstaak. Hij heeft wat hij als goed burger volgens en geweten zijn plicht achtte, zijn aanblijven had mijn volle instem ming, ik vertrouwde hem deze post ten volle toe. Al die moeilijke bezet tingsjaren heeft hij met hart voor de belangen van de burgerij op de bres gestaan. Meesterlijk en ka raktervol heeft hij op de hem eigen wijze veel leed en onheil voor de be volking weten te voorkomen. Hij heeft de dank en de waardering van de Noordwijkse bevolking ten volle verdiend. Deze woo-rden hebben de heer Voga ar indertijd goed gedaan. Want hij gevoeliger dan menigeen denkt lang niet zo hand en bruusk als oppervlakkig opmerker' zou menen. na de oorlog het leven zijn normale loop: raadslid, weihouder, voor zitter van de commissie van beheer van de gereformeerde kerk, eerst te Noord- wijk-Binnen, na zijn verhuizing in Noordwijk aan Zee. En nu? Met zijn 57 jaren is Voge laar nog niet oud. Maar al is de tijd van rust en bespiegelend omzien dan nog ver af, bij een jubileum kijk je altijd even terug. Welke gevoelens de mens Vogelaar dan bestormen? Hij noemt slechts één woord: dank baarheid. Bejaarden maakten uitstapje De leden van de afdeling Noordwijk aan Zee van de christelijke bejaarden- bond, maakten een autotocht naar de oude keizerstad Nijmegen. Van „Die Ossewa" vertrok het gezelschap in twee autobussen. Via Leiden, Utrecht en Zeist ging het naar de Grebbeberg, waar in het restaurant van Ouwehands dieren park de koffie werd gebruikt. Via Arnhem en Groesbeek (waar ge luncht werd) ging d,e tocht naar Nijme gen en omgeving. Hierna vertrok men naar de pyramide van Austerlitz. In Montfoort werd het diner alle eer aan gedaan. Ongeveer half tien arriveerde het gezelschap in de beste stemming weer op zijn basis. Weekagenda MAANDAG: Staatsbossen, 7 uur voor middag, excursie van Vogellust. onder leiding van de heer J. Deelder; Flora, 7.30 uur namiddag receptie voetbalvereniging S.J.C. in verband met het behalen van het kampioenschap. WOENSDAG: Flora 3 uur jaarverga dering van „De Sportvisser. DONDERDAG: Gemeentehuis 7.30 uur iad?vergadering. ZATERDAG: Verenigingsgebouw 4.30 uur receptie door de A R. kiesvereni ging, aangeboden aan de heer G. Voge- j^IMBHverband met zÜn 25-jarig lid maatschap van de gemeenteraad Pro Rege maakt uitstapje De afdeling Noordwijk van Pro Rege, maakt op donderdag 25 mei aanstaande het jaarlijkse reisje. Er zal weer een bezoek worden ge bracht aan een militair tehuis, en wel in De Lier. Ook wordt een groenten- of bloemenveiling bezocht. Vervolgens gaat de tocht naar Schoonhovi Het vertrekuur is gesteld op half acht morgens, respectievelijk van het Lin- denplein en De Punt. Men kan zich voor opgeven bij de heren J. N. Baalbergen. Kerkstraat, en L. van Bee- len, Noordzeestraat. Tuinbouw en Plantkunde bijeen In het Hof van Holland vergaderde gisteravond de afdeling Noordwijk van Tuinbouw en Plantkunde. De heer J. van Egmond. assistent van de rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst te Leiden, hield een causerie over moderne kamerplan ten. verlucht met fraaie dia's. Men kon zich opgeven voor een zomerexcursie Bij de door de Rijkscommissie voor de stuurliedenexamens te 's-Gravenliage gehouden examens voor stuurman bij de zeevisserij is geslaagd voor het eerste gedeelte van dit examen J. B. van Duyn. stuurman van de KW 25. Voor het tweede gedeelte van dit examen (rechtgcvcnd om voor schipper te varen) slaagde Cent Hoek van de MO I. Bij de aan de visserij- school alhier gehouden examens in ken nis der internationale bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee cn de toepassing daarvan zijn geslaagd W Schaap van de KW 99, Dirk van Duij- venbode Dzn van de VL 170, Leen Ver burg Bzn van de KW 90 en M. Kraaijen- oord Czn van de WR 51. Voor het aanvullingsexamen stuurman bij de verre visserij zijn geslaagd: Klaas Varkevisser Nzn; Maarten van Dulin Mzn en Leen Haasnoot Fzn van de KW 70. Bij de door de Rijkscommissie voor de machinistenexamens te 's-Gravenhage gehouden examens voor motordrijver zijn geslaagd: Huig van Duijn, 2e motordrijver van de KW 74, Gijs van Duijvenvoorde. Ie motordrijver van de KW 37, W. Corn. Varkevisser, ie motordrijver van de KW 16, en J. van der Boon Jzn, le mo tordrijver van de KW 187, allen alhier, en A. van der Zwan, le motordrijver van de KW 131. wonende te Noordwijk aan Zee. Bij de examens voor visbewerker ccur- sus B voor leidinggevende personen in de visverwerkende bedrijven), aan de visserijschool alhier gehouden, slaagden J. Guijt Czn. Corn. Haasnoot Azn, Corn. Jonker en mejuffrouw Broekhof, allen alhier, en T. Smit te 's-Gravenhage. Voor de cursus visbewerking A slaag de A. C. Blonk, alhier. Van de cursus voor kuiper slaagden voor het einddiploma Th. Heemskerk te Rijnsburg en C. van der Boon, alhier. Schaakvereniging „Katwijk" Uitslagen van het schoolschaak: M. Oexman-E. Priester 0—1. J. van der Bent- L. Edeling 01. F. Zuljderduijn-G. Haas noot 01, A. Rijsdam-A. van Duijven- bode 01, G. Ouwehand-A. Edeling 10. G. Barnhoorn-P. de Mol 0—1. M. Noort- J. Schaart 01. L. J. Oexman-J. Berk- hey 01, C. de Mol-C. van den Klooster 0-1. Puplllentoernool Op tweede Pinksterdag wordt op het Katwijkterrein een pupillentoernooi ge houden, van 9.30 tot 4 uur. Aan dit toer nooi nemen deel Quick Boys met 4 elf tallen. Katwijk met 4 elftallen, A.S.C., Leiden met 3 elftallen, Rouwkoop, Voor schoten met 2 elftallen. K.R.V., Katwijk a.d. Rijn met 2 elftallen en Oegstgeest met 1 elftal. Hoog en laag water Zondag: hoog water 7.29 en 19.58; laag water 3.04 en 15.23 uur. Maandag: hoog water 8.25 en 20.26 uur; laag water 3.45 en 16.11 uur. Dinsdag: hoog water 9.27 en 22.03 uur; laag water 4 40 en 17.16 uur. Blauwe Week-collecte Gedurende de volgende week wordt hier de Blauwe Week-collecte ten bate van de drankbestrijding gehouden. Dankbetuiging Ondergetekende betuigt hiermede zijn hartelijke dank aan W. OUYVEHAND'S Assurantiekantoor te Katwijk aan Zee, Kamperfoellcplcin 1 tel. 3139 (01718) oor de wel zeer vlotte, prettige mat bovenal zeer coulante schaderegeling de enkele weiken geleden plaats hebbende brand waarbij zijn gehele huis, staande aan- de Cantineweg, en inboedel verloren ging. P VLIELAND, Duinstraat Katwijk aan Zee. Ophalen huisvuil De Directeur van Openbare Werken te Katwijk maakt bekend, dat op 22 me' (2e Pinksterdag) geen huisvuil zal den opgehaald. In de betreffende wijken zullen vooi eerst op donderdag 25 mei de em worden geledigd. J. C. J. Lodder AFWEZIG van 23 mei t.m. i juni De plaatselijke artsen nemen was KATWIJK AAN DEN RIJN KatwUkse postzegelclub Onder voorzitterschap van de heer S. Hofstra kwam gisteravond in hotel „De Roskam" de Katwijk se postzegelclub bijeen. In zijn openingswoord deed de voorzitter mededeling van de redenen die ertoe hebben geleid dat thans niet meer in het prot. militair tehuis „M. A. de Ruyter" wordt vergaderd. Hij deed voorlezing van een door het bestuur ge richte brief aan het bestuur en de leider van het militair tehuis, waarin dank werd uitgesproken voor de sinds de op richting van de club verleende gastvrij heid. Vervolgens besprak de voorzittei enige zegels en gaf hij een beschouwing over de Europa-eegels. Deze zijn do laatste tijd sterk in waarde gestegen. Een gratis verloting werd zeer gewaar, deerd, omdat er ditmaal bijzonder aan trekkelijke prijzen beschikbaar waren gesteld, bestaande uit zegels op sportge bied. dierenzegels en zegels van Neder- land en de overzeese gebiedsdelen. ,De Landbouwer' Echtpaar Van Gent te Hazerswoude maandag 65 jaar getrouwd Y ar Alphen aan den Rijn Sportdag van chr. ulo-scholen De twee Chr. Uloscholen in onze ge meente hebben gisteren een gecombineer de sportdag gehouden op het terrein van de voetbalvereniging „Alphia". De lera ren Verra en v. d. Wolf hadden de alge leiding en verder hebben vrijwel alle leerkrachten van de Immanuëlsehool (hoofd de heer L. J. Stortenbeker) en de Iohtusschool (hoofd de heer A Bikker) meegewerkt. Het programma om vatte: 100 meter hardlopen voor de jon gens en 80 m voor de meisjes; hoogsprin gen; 800 meter jongens (er bleek ook bij de meisjes animo voor deze afstand en m hen liep ook een groep); estafette x 100 meter; voetbal en handbaL De uitslagen zijn: 100 meter jongens, klas I: 1 Anton Kantebeen, 2 Jan Kranen burg; klas 2: 1 Jan Verwey, 2 en 3 (ge lijke finish) Jan van Zalingen en Karei v. d. Berg; 3e klas: 1 Dick v. d. Helm. 2 Leen Sannes; 4e klas: 1 Bert ten Brink. 2 Ron Kraats. meter meisjes: le klas: 1 Erna Vis. 2 Ria Boesveld; 2e klas: 1 Janneke de Vries. 2 Nel Verhagen; 3e klas: 1 Corrie van Triest, 2 Nel v. d. Helm; 4e klas: 1 Jannie Haasbeek. 2 en 3 Margreet van Petegem en Ina de Boer (gelijke finish); estafette 4 x 100 m gewonnen door klas 2b Ichtusschool: meter jongens (drie groepen var plm. 15 deelnemers): le groep Leen San- nes, 2e groep Dick v. d. Helm. 3e groep Frank Hofland ;bij de meisjes die zich aan deze afstand waagden won Wil Goed hart. Voetbal, klas tegen klas: eerste klas gewonnen door Immanuëlsehool, 2e klas door Ichtusschool, 3e klas door Imma nuëlsehool, 4e klas de IohtusschooL Een glansnummer werd ook de voet balwedstrijd tussen leraren en leerlingen. Hoewel de leraren zich dapper geweerd hebben moest men toch zwichten dc jeugd. Zijn training ten spijt, moest leraar-doelman Nuhoff niet minder dan twaalf maal naar het net; de leraren scoorden viermaal. Einde 124. A.P.S.V. organiseert volleybaltoernooi Op woensdag 24 mei houdt de Politie- Sportvereniging „Alphen" een nationaal oLleybaltoernooi op heit terrein van de v.v. „Alphen", gelegen achter het Bas- park; 12 teams, afkomstig uit het gehele land. hebben reeds voor dit toernooi in geschreven. Tot de deelnemers behoren sterke teams, zoals Groningen, Den Haag, Amsterdam en Utrecht. Behalve dc topteams nemen nog deel Rotterdam. Nijmegen, Velsen, Nunspeet, Tilburg, Eindhoven, Baarn en Alphen aan den Rijn. Op 4 velden, die op het terrein van dé v.v. „Alphen" worden uitgezet, zullen op die dag 66 wedstrijden plaats hebben. Elke wedstrijd bestaat uit set van 20 punten. Er wordt een halve competitie gespeeld. Bij dit systeem Visserij golfjes Vangsten om de Noord blijven verre van goed Ook gisteren waren de vangsten van de Nederlandse vissersvloot om de noord niet bemoedigend. Terwijl er een strakke bries woei kwamen de trawlers tot teleurstellende resultaten, waarbij tachtig manden makreel en koolvis nog het beste was, 20 manden het slechtste. De Nelly ving in twee trekken vijftig manden hoops, de Allan Water deed een trek van een pakje. Op de kust was het tenminste goed weer. De loggers en kotters vingen daar 120 tot 200 kilo tong en 15 tot 30 manden andere vis per etmaal. De loggers en kotters in de Sylt. die ook goed weer hadden, vingen 300 tot 500 kilo tong en 10 tot 15 manden vis per etmaal. Naar zee vertrokken de Ariadne. Toronto en Maria van Hattem. Wat er was Drie trawlers, vier loggers en 53 kot ters voerden in IJmuiden 5000 kisten aan. waarvan 230 schelvis. 55 radio. 160 wij ting. 205 gul en kabeljauw. 140 koolvis. 225 harirng. 210 kleine haring, 1520 ma naar kwekerijen in Brabant. Bij het puntcnstelsel behaalde de heer H. Schip per 9 punten. Ophalen huisvuil In verband met de 2e Pinksterdag zaï de volgende week het huisvuil te Noord wijk aan Zee worden opgehaald dinsdag 22 mei cn te Noordwijk-Binnen od woensdag 23 mei. /^4 "A..y kreel, 500 diversen. 470 schol, 60 000 kilo tong. 600 stuks kabeljauw en 10 tarbot. De IJM 15 Emma zorgde voor 855 kis ten waarvan 80 schelvis, 10 haring, 500 makreel. 15 wijting. 200 gul en kabel jauw. 50 varia, 120 kleine kisten haring en 160 stuks kabeljauw. De IJM 32 Elie Cheneviere had 525 kisten waarvan 60 schelvis. 300 makreel 55 wijting. 60 gul en kabeljauw. 20 heek 20 radio, 10 varia. 25 kleine haring en 125 stuks kabeljauw. De markt Een va<n de opvallendste feiten was wel de verdere teruggang van de tong- prijs. De slips hadden als minimum nu ƒ1.24. een wel zeer merkwaardig beeld Trouwens, de grote tong kwam ook niet boven 3.60 en ook dat hebben we wel eens anders gezien. De kabeljauw ging weer stevig omlaag, de schelvis ver toonde nog weinig neiging om goed mee te gaan. al was ook deze soort wat goed koper geworden. De schol trekt zich van al deze schommelingen (makreel was nu nog lager geworden, nu ƒ20!) niets aan De prijs zit muurvast: 4623. Alleen ae kustscholletjes kwamen er laag: tot 8. Sommige prijzen mochten dan wat ge zakt zijn. dat kon niet beletten dat de IJM 15 Emma weer eens bestemming als „vanoüds" maakte. Het schip kwam op 24.228. een besomming, die zeldzaam was geworden. De IJM 32 kwam met f 14.286 op een besomming, die we de laatste dagen meer hebben gezien, maar toch boven het gemiddelde van het slechte seizoen ligt. De KW 4 Golfstroom haalde dat niet: 10.783. Vandaag zijn de volgende schepen aan de markt: IJM 53 Dirkje met 520 kisten, VL 163 Liesje en Rutger met 560 kisten en VL 16 Voorloper met 800 kisten. Weer buitenlanders De zandspiering blijft buitenlanders naar IJmüiden brengen. Gisteren waren er weer drie Denen aan de markt. De Esbjergers zijn al gewone verschijningen cn dc komst van de E 749 Pinafore én dc E 730 Ambition, d'ie met bij vis de markt kwamen, wekte dan ook geen opzien. Meer aandacht trok de mooie trawler S 180 Sonderstrand uit Skagen. wordt het sterkste team winnaar van dit toernooi. De wedstrijden beginnen 10 uur en zuilen om 5 uur geëindigd zijn. Na af loop worden de prijzen uitgereikt. Als scheidsrechter fungeren die dag arbiters van de NeVoBo afd. Leiden. Bij eventueel ongunstig weer worden de wedstrijden in de Javastraat- en Nij verheidsschool gespeeld De toegang is kosteloos en de jeugd, die vakantie heeft, kan op een mooie sportdag rekenen. Koppel-eenden vóór auto Op de voorpagina van onze krant stond gisteren te lezen: „Eendje" remt eendjes Op de Steeksterweg in gemeente deed zich gistermiddag soortgelijk geval voor. De heer L. de Reus uiit Den Haag reed richting cen trum toen op eniige afstand voor zijn auto een koppel eenden kwam aanvlie gen en op de weg neerstreek, Hij rem de om de vogels te ontwijken, maar eeo achter hem rijdende auto. bestuurd door mej. Gesman uit Groningen, kon niet tijdig stoppen. Gelukkig ontstond bij dit „eendjes"-geva'l slechts lichte schade aan beide auto's. Raadsvergadering Vrijdagavond 26 mei, half acht, komt de gemeenteraad in openbare vengade- ring bijeen. De uitbouw der gemeente In verband met de voortschrijdende bebouwing dient het complex „Dambe- noy" vorder bouwrijp te worden ge maakt. Heit is daarom nodig, schrijven B. en W. aan de raad. dat wordt gegaan toit riolering en sbraataanleg ten westen van de Lijsterlaan en tot door trekking van de Groen van Prinsterer- straat. De totale kosten worden geraamd op 307.500. Alphense schaakclub Voor het kampioenschap van Alphen won C. Brunt van Jac. v. d. Wijngaard. De stand is nu: 1. P. de Jong 41fe uit 7. 2. L. Kantebeen 4 uit 6, 3. C. Brunt 2Vz uit 6, 4. Jac. v, d. Wijngaard 2 uit 5, 5. Ir. N. Buysert 1 uit 4. Voor de promotie naar groep 1 won H. Kleiweg van W. v. d. Roest. Doordat A. Sweers verloor van A. Koeleman is Kleiweg als no. 1 in deze groep geëindigd. P. L. Wagenaar verloor van A. H. Hooijer. De leiding hebben: 1. H. Kleiweg, it S. 2. A. Zweers. 4% uit 7. 3. J. van Harten, 5 uit 7. 4. A. W. Hooijer 4 uil 8, 5. A. Koeleman 2)6 uit 6. Voor de promotie naar groep 2 verloor L. Kleiweg van J. G. Kardol en M. v. Nierop van Th. Ausums. Hier leiden, i. Th. Ausums, 6Vè uit 7, 2. L. Kleiweg, 5 uit 6, 3. J. G. Kardol, 5 uit 6, 4. J. L. Lemkes, 7 uit 9. Voor de promotie naar groep 3 speelde H. W. v. Teeffelen remise tegen J. v. Laar. Zilveren arbeldsjubileum Donderdag herdacht de heer D. Buis, dat hij 25 jaar geleden als chauffeur-be steller in dienst trad bij het expeditie bedrijf van Vis en de Jong te Alphen aan den Rijn op de lijn AlphenAm sterdam. 's Morgens werd de jubilaris met zijn echtgenote in hotel Toor door de directie van het bedrijf hartelijk gehuldigd, waarbij hem na een waarderende toe spraak van de heer De Jong een ge schenk onder couvert werd aangeboden. Mevrouw Ruis-Zekveld ontving een bloemstuk. Tijdens een gezellig diner met de di rectie werden nog tal van bijzonderheden uit de 25-jarige diensttijd van de heer Buis opgehaald. 's Avonds ontving de heer Buis in zijn woning de leden van het personeel, waarbij hem een fraaie schemerlamp werd aangeboden namens de collega's. Tal van bloemstukken getuigden voorts van de algemene waardering voor de jubilaris. Internationaal polotoernooi Ter gelegenheid van haar 35-jarig jubi leum houdt de Alphense Zwemoub op 7 juni a.s. in het nieuwe zwembad „De Hoorn" aan de Van Foreestlaan le Alphen den Rijn een internationaal polo- lil Hazerswoude wordt dezer dagen een zeldzaam huwelijks feest gevierd. Maandag 22 mei (tweede pinksterdag) is het na melijk 65 jaar geleden, dat de heer Johannes van Gent (89 j.) in het huwelijk trad met Jan- nigje van Gent-Kruithof (88 j.). Reeds eerder schreven we over dit bruidspaar. De bruidegom gaat nog steeds ter kerke en leest vaak nog zonder bril. De bruid doet zelf het huishouden nog. Een kleinzoon van het echtpaar heeft als predikant zendeling in het voormalige Belgische Kongo gewerkt (Foto N. v. d. Horst Voor zover het nu reeds bekend is. zal •eraan o.a. deelnemen de bekende in ternationale zwemmer en polospeler Sim Sallskat uit Helsingsfors (Finland). Voorts zullen aan het toernooi deelne- ien dc zwemclubs ..Zwemlust" uil Utrecht, G.Z.C uit Gouda en een zeven- an de Zwemkring Gouwe-Rijnstreek van de K.N.Z.B. Als tussenwedstrijd zal worden ge speeld A.Z.C. I tegen de Pinguins uit Woerden. nvang van het toernooi is zeven TER AAR Collecte In de komende week wordt de jaarlijkse huis-aan-huis collecte gehouden voo reis van de ouden van dagen en invaliden Zij gaan naar Rotterdam om een boot tocht te maken door de havens cn hel Botlekgebied. KATWIJK AAN DEN RIJN Uitstapje Het bestuur en personeel van de groen- tenveilingsvereniging Katwijk en om-, streken hebben donderdag hun jaarlijks uitstapje gehad. In een tweetal bussen vertrok het gezelschap 's morgens. De reis voerde allereerst naar het kasteel Haarzuilen bij Utrechi Vervolgens ging het via Amersfoort naar Harderwijk, waiar ward geluncht. Na e.*n kort opont houd in Hilversum werd doorgereisd naar Aalsmeer waar een diner wachtte. Omstreeks 11 uur was het gezelschap weer thuis. HAZERSWOUDE Skelterwedstrijd In Hazerswoude zullen binnenkort skelterwedstrijden worden gehouden. De eerste wedstrijd heeft 3 juni op tijdelijk afgesloten wegen. Organisator D. J. Plaizier heeft niet over medewerking te klagen. Er zul len zelfs Amerikanen, Engelsen en Belgen meedben. De heer Van Vliet heeft zijn weiland beschikbaar ge steld voor de toeschouwers. Het par cours loopt named ijk over de Ds. D. A. v. d. Bosohsfcraat en de Lindelaan. De recette is bestemd voor de be iaarden en de speeltuinvereniging Ons Verblijf. Vermoedelijk zullen ook radii» en teilevisie medewerking verlenen. BENTHUIZEN Intensiever busverkeer De autobusdienstondernemlng „Cltosa n.v." te Waddinxveen heeft op haar tra ject Boskoop-Den Haag v.v. (fijn 1) een aantal nieuwe ritten ingelegd, die voor Benthuizen een intensievere verbinding met Boskoop en Den Haag betekenen. Had men reeds eerder op het traject Zoe- termeer-Den Haag tlidens de spitsuren een kwartlcrdtenst ingesteld. Benthuizen moest het tot nu toe met een uurdlenst doen. De uitbreiding, die voor de Bent- hulzcr busrelzigers van belang kan zfin. betreft een zestal ritten, respectievelijk drie Boskoop-Den Haag en drie Den Haag-Boskoop. De bussen van de ritten 103. 105 en 107 vertrekken uit Boskoop (Groeneweg) om 6.42. 6.57 en 7.12 uur. De aankomst is dan 7.00, 7.15 en 7.30 uur in Benthuizen en 7.10. 7.25 en 7.40 uur in Zoetermeer. Het vertrek daar is telkens 5 minuten na aankomst. 7.37, 7.52 en 8.07 uur is de aan komst in Den Haag (Kalvermarkt). Deze bussen rijden alleen op werkdagen en te Zoetermeer is géén aansluiting op bussen laar Rotterdam. Leiden. Delft en Gouda. De bus. die om 7.15 uur uit Benthuizen •ertrekt. geeft te Nootdorp (viaduct) aan sluiting op de bus naar Wilsveen. De uit breiding Den Haag-Boskoop luidt als volgt: rit 158: vertrek Den Haag 1747, ertrek Zoetermeer 18.11. vertrek Bent huizen 18.21 en aankomst te Boskoop (Van der Geur) 18.33 uur. Voor rit 160 zijn deze tijden 18 02. 18.26, 18.36 en 18.48 voor rit 162 18.17. 18.41. 18.51 en 19.03 De ritten 158 en 182 worden alleen van maandag tot en met vrijdag (niet op feestdagen) verreden Rit 160 geldt alleen voor werkdagen. Laatstgenoemde ritten geven bij de driesprong Hoogeveen geen aansluiting op de bus naar Leiden. Voor overstappende reizigers naar Gouda kan rit 158 van belang zijn, daar voor deze de gebruikelijke wachttijd in Boskoop van 21 tot zes is gereduceerd. De tijden zijn. volgens „Citosa". bij benadering aan gegeven. Dikwijls heeft het vertrek en kele minuten eerder plaats. Sterrlt In samenwerking met een rijwielgroot handel houdt de rijwielhandelaar-herstel ler Jac. Vis zaterdag 3 juni een sterrlt met onbekende bestemming. Het parcours is uitgezet over een afstand van ongeveer 25 kilometer. Aan deze rit zijn vele at tracties verbonden. Het inschrijfgeld be draagt f 1. Een dames- of herenrijwiel is de hoofdprijs. De inschrijving staat voor heel fietsend Benthuizen open van heden tot woensdag 31 mei. Deelnemers kunnen zich opgeven bij de heer Vis. Dorpsstraat 47, overdag ook Schoolstraat 6. NIEUWVEEN Toneelavond In het tlherapiegebouw van de Johan na -stichting werd gisteren een toneel avond me1, feestelijk tintje gegeven ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de heron A. C. C. van Proosdij en F. W. de Die. bestuursleden van de stichting, cn de heer J. v. d. Grampel, administrateur. Voorzitter Bruins Slot, de burgemeester van Alphen aan den Rijn, opende de avond met een hartelijk woord van welkom. Personeelsleden ga ven een opvoering van het toneelspel rhristenvervolgingcn in Rome Ofschoon christenvervolgen in Rome. Ofschoon wij wij de keuze van 't stuk niet in alle op zichten konden waarderen, moet wor den gezegd, dat het spel goed was. De rollen zaten er goed in. Ook de decors verhoogden de kwaliteit van de opvoe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13