Jlieutue £riitsrf)e GTouranl Kabinet eenstemmig Commentaar over werktijdverkorting Gromyko lanceert plan voor Laos hamol Losgeld Eric Peugeot in ons land? NIEUWS in één oogopslag Jongen doodt zijn ouders met mes Zuidkoreaanse premier aanvaardt staatsgreep 125,- vandaag! weer DONDERDAG 18 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Tweeënveertigste jaargang no. 12176 CHR1STELIJK-ISATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticli is gfjebtmn mgn hert in tcgljcospotl" Lustrumviering 3 oktober Zie pagina 3 Minister Toxopeus zou vandaag in het georganiseerd overleg mededeling doen van uitstel der invoering van de vijfdaagse werkweek voor ambtenaren. Het overleg inzake de werktijd verkorting zal dan worden heropend. Gedacht wordt nu aan 1 november of trapsgewijze invoering. Op de veertienlandenconferentie inzake Laos te Genève heeft de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko voor gesteld dë neutraliteit van het land te waarborgen en alle bui tenlandse troepen binnen dertig dagen terug te trekken. De militaire revolte in Zuid-Korea is volledig geslaagd, nu pre mier Tsjang Myon zijn bevoegdheden officieel aan de militaire junta heeft overgedragen. De premier kwam vanmorgen vrij willig uit zijn schuilplaats tevoorschijn. Volgens het resultaat van een opinie-onderzoek in West-Duits- land is 35 procent van de West-Duitsers van oordeel, dat Adolf Eichmann ter dood moet worden veroordeeld, als het Israëlische hof hem schuldig verklaart aan de moord op zes miljoen Joden- Na een bespreking met een lid van het college van rijksbemid delaars is van de zijde van het bouwbedrijf medegedeeld, dat het mogelijk is de z.g. aan- en afloopverliezen, die momenteel on geveer een uur bédragen, terug te brengen tot twintig minuten. Een commissie is na een studie van vijf jaar o.m. tot de conclusie gekomen, dat het onjuist is de eengezinswoning te idealiseren. In het algemeen is men van oordeel, dat de bevolking voor haar woongerief bereid dient te zijn meer offers te brengen. Karwei voor een bulldozer Misschien hebt u uw hart verpand aan mosselen. Misschien ge niet u, straks met vakan tie in Frankrijk, van slak ken of andere weke lek kernijen. Misschien ook hebt u ten opzichte van schelpdieren geen andere wens dan het vinden van een mooie schelp. Dan is het jammer dat u niet zo af en toe een trip kunt maken naar de schone Amerikaanse badplaats Ocean City. U zou daar uw hart kunnen ophalen. Want de foto die de bulldo zer in actiet toont, zich moei zaam een weg banend langs het strand, zoekt die weg dwars door de mossels, slak ken en andere weekdieren heen die door een gulle oceaan zijn aangespoeld. Golfslag na golfslag voerde nieuwe voorraden aan tot dat er geen strand meer zichtbaar was. Eerst wel éen vermakelijk gezicht maar er is weinig vermakelijks meer aan als zoiets dagen achtereen voortduurt. De vroede vaderen lachen er beslist niet om. Bij hen ko men de klachten binnen dat het strand onbegaanbaar is en dan moeten de bulldozers te hulp geroepen worden.om de plaag te keren. Zo'n invasie komt dan de gemeentekas te staan op zo'n tien tot vijftienduizend gul den. En dan mag men nog blij zijn dat er moderne middelen als bulldozers zijn stel je eens voor dat zo'n karwei met schop en krui wagen geklaard moest wor den. Nu is een bulldozer een weinig elegant werktuig als u er op uitgaat om een nieuwe abonnee te winnen voor ons blad, werk dan vooral niet als een bulldozer. Uw vrienden en kennissen moeten onze krant leren kennen dan is het voor u nog slechts weinig moeite de bon „ingevuld te praten". Het is een elegante en ze kere methode. (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorbalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar- held uwerzijds ontvang Ik graag bet boek „lip-Parade' op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaats) Drama in Maastricht Gisteravond omstreeks half elf heeft de 23-jarige kantoorbediende B. M. K. uit Maastricht zijn ouders, kennelijk in een vlaag van waanzin, met messteken vermoord. De jonge man is onmiddellijk na deze daad npar het hoofdbureau van potitie gelopen, waar hij hevig opgewonden vertelde wat hij gedaan had. De recherche ging direct naar de wo ning en vond daar de 51-jarige vader, de kok F. B. KL, en de 49-jarige moeder M. T. H. K.-B., getroffen door een aantal messteken, voornamelijk in de borst- streek, in de huiskamer. De moeder bleek reeds te zijn over leden. De vader was stervende. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, en is daar kort daarna overleden. Omtrent de motieven is nog niets be kend. Het gezin K. stond zeer gunstig be kend, 't jongste kind, een jongen van 14 jaar, sliep in een bovenkamer toen zijn ouders werden vermoord. Twee andere kinderen zijn later thuis gekomen. (Van onze sociaal-economische redactie) MINISTER Toxopeus heeft vandaag persoonlijk in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken aan de vertegen woordigers van de centrales van overheidspersoneel het standpunt van de regering bekend gemaakt met betrekking tot de werktijdverkorting. Hier uit mogen wij afleiden dat de meningsverschillen in het kabinet over het tijdstip van invoering van de vijfdaagse werkweek voor het overheids personeel zijn bijgelegd. Het gehele kabinet heeft zich ten slotte op een bepaald standpunt kunnen vinden en minister Toxopeus heeft zich bereid verklaard dit standpunt in de centrale commissie uiteen te zetten. Weliswaar heeft de standpuntbepa- naar bijv. 1 november, m; ling in het kabinet eerst gistermiddag definitief plaats gehad, nadat vorige week vrijdag de vijfdaagse werkweek voor de ambtenaren reeds in de mi nisterraad aan de orde was geweest, maar het kabinet heeft weinig tijd voor beraad gehad, omdat tevens in de Eerste Kamer de begroting van sociale zaken aan de orde was en thans de Oostenrijkse minister-president een officieel bezoek aan ons land brengt. Op het unanieme verzoek van de Cen trale Commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken om de ambtena ren met ingang van 1 juli een vijfdaagse werkweek toe te wijzen, heeft vandaag minister Toxopeus namens de regering eert afwijzende beslissing laten horen. In de CentraleCommissie zal nu het overleg over de werktijdverkorting voor de ambtenaren heropend dienen te wor den. Zoals bekend had minister Toxo peus zich voordien niet op een datum voor invoering van de vijfdaagse werk week voor de ambtenaren vastgelegd. De mogelijkheid bestaat nu, dat de werktijdverkorting wordt verschoven naar bijv. 1 november, maar evengoed is het mogelijk dat men trapsgewijze tot verkorting van de werktijd zal overgaan. Zo zou te denken zijn aan een wekelijkse arbeidstijd van bijv. 46 uur, die op vrij korte termijn zou kunnen ingaan en eveneens over vijf dagen verdeeld kunnen worden. In een lagere fase dan tot 45 uur in vijf dagen overgegaan kunnen worden. In een latere fase de N.S. heeft de minister van verkeer en waterstaat een dergelijke regeling ge suggereerd (per 25 mei 46Vs uur en pei 1 oktober 45 uur). Voor het administratief personeel on der de ambtenaren dat reeds 45 uur of minder werkt zou dan de vijfdaagse werkweek toch reeds op vrij korte ter mijn gerealiseerd kunnen worden. Het administratief personeel omvat onge veer 70 pet. van het ambtenarencorps. Voor de werklieden en het overig technisch personeel zou een overgangs fase van 46 uur in vijf dagen inderdaad een vertraagde invoering betekenen van de 45-urige werkweek. Advertentie X>REMIER John M. Tsjang heeft vandaag gecapituleerd voor de machtsoverneming door de strijd krachten. Zijn kabinet is en bloc afgetreden Tsjang heeft de volledige verantwoordelijkheid op zich geno men voor de drie dagen oude rege ringscrisis. Het ontslag van het kabinet werd eerst dor Tsjang's eerste secretaris aan de pers medegedeeld en later door de 61 jaar oude ex-premier via een op de band opgenomen toespraak aan de bevolking Van Zuid-Korea bekendgemaakt. Zoals men weet verdween Tsjang enkele minu ten voordat een comité van generaals dinsdagmorgen tegen zonsopgang met gebruikmaking van parachutisten, mari niers en tanks Seoel en andere grote steden bezette. Door dit ontslag heeft de Junta onder (Advertentie) VEEL GELUK MET UW f 125,- Besluit dadelijk. Deze week behoeft u voor een modieus kostuum - perfektvan snit en afwerking - niet méér te be talen dan f 125,-. Ongelofe lijk, inderdaad, 'n Speciale aanbieding, die alleen deze week geldig is: TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK KOSTUUM leiding van de 38-jarige luitenant-gene raal Chang Do-Joeng de wettige status gekregen, die haar sinds de staatsgreep ontbrak. Deze status verkreeg zij met het laatste besluit van het kabinet-Tsjang om de staat van beleg, die de leiders var de staatsgreep gelast hadden, met terug werkende kracht te proclameren. Luitenant-generaal Tsjang Do>Joeng heeft vanochtend in de ontvangstzaal van het stadhuis te Seoel, dat door vijfhon derd man valschermtroepen werd be waakt. een toespraak gehouden ter ge legenheid van een plechtigheid, die werd gehouden om het welslagen van de mili taire staatsgreep in Zuid-Korea te on derstrepen. In deze toespraak verklaarde luitenant- generaal Tsjang dat de door hem geleide militaire Junta vooral het volgende na streeft: J Uitschakeling van de corruptie in het regeringsapparaat; 2 vestiging van een democratische po litieke structuur; strijd tegen het communisme. Hij verklaarde verder dat Zuid-Korea Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN de banden met de V.S. en de andere vrije landen nauwer wilaanhalen. Zuid-Korea zal het handvest der V.N. eerbiedigen en al zijn internationale verplichtingen na komen. De Junta wil de Zuidkoreaanse econo mie hervormen en de strijd tegen werk loosheid en armoede aanbinden. ,Wij moeten ons in economisch opzicht de dus generaal Tsjang. meerdere tonen van Noord-Korea", al- In de omgeving van het stadhuis be toogden een 160 kadetten van de Zuid koreaanse militaire academie voor de militaire Junta. Terwijl de generaal sprak vlogen „Sabre"-straaljagers van de Zuid koreaanse luchtmacht boven Seoel. De meeste Zuidkoreanen schijnen het wel slagen van de militaire staatsgreep als voldongen feit te aanvaarden. In het KLM-gebouw in Den Haag is een receptie gehouden ter ge legenheid van het afscheid van de heer I. A. Aler als president- directeur van de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij. Van een paar stewardessen kreeg de heer Aler een hartelijke afscheidskus. Stralend hoogtepunt ook van het Oostenrijkse staatsbezoek: de galavoorstelling in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Gisteren zagen president Schcirf, koningin Juliana, prins Bernhard, en met hen tal van autoriteiten, een balletuitvoering. In de pauze ontving het Haagse gemeentebestuur. Vandaag bezocht dr. Schcirf Lelystad. Vanavond geeft hij in Den Haag een contradiner. Morgenochtend vertrekt hij per trein naar Wenen. (Verslag zie elders in dit blad.) Westen is echter niet enthousiast T~\E Sowjetminister van buiten- U landse zaken Gromyko heeft gisteren de deelnemers aan de Ge- neefse conferentie twee verklaringen voorgelegd, die beogen de neutrali teit van Laos te waarborgen ei buitenlandse troepen binnen dertig dagen terug te trekken Zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean R.usk verklaarde dat de linkse en neu- tralfstfschë "troepen in Laos de wapen stilstandsovereenkomst hebben geschon den. Rusk stelde voor het begrip neu traliteit voor Laos nauwkeurig te defi nieren. Neutrale buur-landen van Laos dienen er op toe te zien dat buitenland se economische hulp geen schending deze neutraliteit vormt De leider van de neutralistische dele gatie, Quinim Pholsena, heeft een plan voor de neutralisering van Laos ter ta fel gebracht De clausules in het Z.O.A V.O.-verdrag die Laos bestrijken dienen vervallen. Volgens de leider van de rechtse de legatie, Leuan Insisiengmay is de situ- sinds de drié partijen twee da gen geleden in beginsel overeenstem ming hebben bereikt over de vorming een coalitieregering verslechterd omdat de conferentie de linkse en neu tralistische delegaties als volwaardige deelnemers heeft toegelaten. De recht se delegatie meent dat zij alleen het recht heeft Laos te vertegenwoordigen en heeft daarom nog niet de zittingen bijgewoond. (Advertentie: .Behoort U tot de 500.000 bromfietsers die nog niet tegen WA. verzekerd zijn'' DOE HET DAN NU!! WA tot maximum 100.000.— Premie 6.65 per jaar. Assurantiekant. FRED. C. MEYSTER Jr. Schiedamsevest 44a Rotterdam-l Telefoon (010)—132765. (Advertentie) ikid Bolletje in de zilveren rol De twee ontwerp-verklaringen Gromyko zijn over het algemeen niet gunstig ontvangen. De Sowj et-minister heeft gisteren v een onderhoud met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk gehad. Na af loop verklaarde Gromyko dat, wanneer de Amerikanen hun verklaringen nako men, goede hoop bestaat dat de kwes tie Laos kan worden opgelost Men neemt overigens aan dat beide bewinds lieden niet alleen over Laos hebben ge sproken. Ook de officiële woordvoerder va Sowjetdelegatie, Kharlamof merkte aanleiding van Rusk's rede op dat de mogelijkheid bestaat dat over een groot aantal punten overeenstemming kan worden bereikt Waarnemers In Genève menen dat het Westen moeilijk kan instemmen met het Russische voorstel, bepaalde clausule's uit het ZOAVO-verdrag te schrappen. Dit zou namelijk het be gin kunnen zijn van een volledig op doeken van de verdragsorganisatie. Wel zou men de bewuste clausules kunnen handhaven, maar ze in de nraktijk niet toepassen. Het Sowjetvoorstel, de internationale controlecommissie eenstemmig beslissin gen te laten innemen is in westelijke kringen evenmin in goede aarde geval len. In feite betekent dit de instelling Het Russische streven naar voortbou- en op de bestaande instellingen vindt bij de Engelsen meer steun dan bij de Amerikanen. De Amerikanen willen een heel nieuw apparaat voor toezicht, waar- neutralistische landen als Birma en Cambodja een groter rol spelen. De Engelse regering meent dat men beter •eeds bestaande organen kan verbete en dan zich. in wellicht langdurige en moeilijke onderhandelingen over een nieuw apparaat te storten. (Advertentie) QNTMASKERD" schrijft het Vrije Volk boven zijn commentaar over het aangekondigde uitstel der belastingverla gingen en de Volkskrant deelt zijn lezers hierover mee dat minister Zijlstra zich „in de nesten" heeft gewerkt. Allemaal niet zo vriendelijk dus. De oorzaak hier van is duidelijk, want en we citeren nu de Volkskrant: „De belastingbetalers gin gen zich na de aankondiging uiteraard met graagte in de nieuwe tabellen ver meien en vergaten dat aan de goedgekeur de verlaging toch eigenlijk nog het voor naamste ontbrak: de invoering ervan." Wat niet bestreden wordt en daar gaat het toch eigenlijk om is de juist heid van de genomen beslissing. De argu mentering die de heren Zijlstra cn Van den Berge ter staving van hun besluit heb ben gegeven, is nauwelijks aanvechtbaar. De Volkskrant spreekt dan ook (in een tussenzinnetje) over „zeer respectabele motieven". Waaraan het volgens deze commenta tors dus blijkbaar schort is dit: het beleid op zichzelf is goed, maar de presentatie van dat beleid is miserabel een ver wijt dat men vele malen tot dit kabinet- De Quay heeft horen richten en dat straks ook wel weer gehoord zal worden als het rumoer rond de vijfdaagse voor het over heidspersoneel zal zijn verstomd. Dat dit verwijt soms niet ten onrechte wordt geuit we hebben er op deze plaats meer dan eens blijk van gegeven. Dat het nu ook. tot deze bewindslieden gezegd moet worden aangaande deze nota, ontgaat ons. Dit kabinet heeft al bij zijn optreden laten weten dat het belasting verlaging nastreeft, maar minister Zijlstra heeft er nooit of te nimmer een geheim van gemaakt dat hij dit instrument pas wilde hanteren als het paste in de con- iunctuurpolitiek. Er zit niets „ontmaskerends" in als hij nu meedeelt dat het op dit moment niet past. Was het dan maar beter geweest erover te zwijgen zoals de Volkskrant suggereert tot het ogenblik van invoe ring daar zou zijn geweest? Het lijkt ons een systeem dat aardig is in de Sinter klaastijd, maar waarom een politiek mon dig volk niet kennis mag nemen van re geringsplannen ook al zijn het dan nog maar plannen die niet voor directe uit voering in aanmerking komen ontgaat ons. Juist een gang van zaken als deze kan het politieke meeleven en meedenken stimuleren. En dat is in deze tijd haast even nodig als belastingverlaging. beheerst, nam nog iets in betekenis toe. maar verplaatste zich ook nog lang in zuidwestelijke richting. Een van Groenland afkomstige depers- sie naderde vanmorgen Noord-Noorwe- gen. Een bij deze depressie behorende hoeveelheid vochtige lucht bewoog zich over de Noordzee naar het zuiden. In deze lucht komt veel bewolking voor, maar ook al honderden kilometers voor deze lucht uit vormden zich boven de Noord zee wolkenvelden, die vanmorgen de Waddeneilanden bereikten. Aangezien een uitbreiding bewolking Barometerstand gisteren 776 Tendens: stijgend JJEBBEN de ontvoerders van het Franse jongetje Eric Peugeot het losgeld dat zij van de familie Peugeot ontvingen in Nederland om gewisseld tegen buitenland se valuta? Of deden ze dat in een ander Europees land? Drie Franse politieman nen, die ook deel uitmaak ten van het rechercheteam dat de ontvoerders opspoor de, proberen thans uit te zoeken wat er precies met het losgeld is gebeurd. Zij maken daarvoor een reis naar vijf landen. Dezer da gen arriveerden de Franse politiemannen uit Kopenha gen in Amsterdam, waar de zedenpolitie haar Franse collega's behulpzaam is. Zij zouden voornemens zijn bij verschillende bankinstellin gen navraag te doen. Op 8 maart jl. werd ii. Parijse garage op aanwijzing van een van de ontvoerders (Pierre Larchc) in een Ame rikaanse auto een bedrag van plm. 46.000 gevonden. Dit zou het restant zijn van het losgeld van 50 miljoen Fran se francs, waarvan de ont voerders ongeveer 43 miljoen zouden hebben verbrast. Gebleken is, dat in Dussel- dorp een deel van het los geld tegen buitenlandse va luta werd omgewisseld. Als onderdeel van het uitgebrei de politie-onderzoek wordt thans nagegaan of de ont voerders wellicht hetzelfde hebben gedaan in andere landen. De Franse recherche zou daarbij tevens rekening houden met de mogelijkheid dat niet al het geld is ver brast. zuidelijke richttaV' moet torde," verwacM. M» morsen mee, bewolking zijn dan vandaag, hetgeen tot gevolg zal hebben dat de middag- temperaturen lager zullen worden. De fronten die de vochtige lucht uit het noorden begrenzen, brengen geen regen van enige betekenis. De Bilt verwacht tot morgenavond. Overwegend droog weer met ovcrdrU- vende wolkenvelden, Matige, aan de kust tijdelijk vrü krachtige wind tussen noord en noordwest. Over het algemeen iets lagere middag- temperaturen. (Opgemaakt 11.15 uur). Het hoofd van het Am sterdamse arrondissements parket, mr. W. P. Bakhoven, is niet bekend over de be doelingen van de drie poli tiemannen. „Ik heb alleen een telexbericht ontvangen waarin hun komst werd aan gekondigd cn een beroep op medewerking werd gedaan. Dit verzoek heb ik doorgege ven aan de Amsterdamse re cherche." 23 Mei eerste kwartier Vrijdag zon op 4.42, onder 20.32 uur; maan op 8.43, onder uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1