riir. aannemers doen beroep op onderlinge solidariteit PeekjCloppenburg IN DEZE WEEK VAN DE FOTOGRAFIE ZOMER FOTOBOEK CADEAU Inning omzetbelasting naar het binnenland CHEFAROX Bondsrepubliek Kongo nu officiële naam VN- /ft een &osite \ij, Geluidsvoortplanting 9 HEIDSE PEEL GEEN OEFENTERREIN Het ruilverkavelingsplan „Lollebeek", het grote ruilverkavelingspro ject van Noord-Limburg (11.700 ha) zal volgens plan verder ten uit voering worden voorbereid met inbegrip van de voorgenomen ontgin ning van de omstreden Heidse peel onder de gemeente Horst, welk gebied met de dorper peel in het geheel van het plan niet kan worden gemist. De minister van defensie heeft op grond van nader gebleken ongeschiktheid van het terrein afgezien van zijn aanspraken op de Heidse peel als militair oefenterrein. de regering heeft, naar het ministerie van landbouw en visserij mede deelt besloten, het ruilverkavelingsplan ongewijzigd te laten en de ont ginning van de Heidse peel in het raam van de cultuurtechnische werken mogelijk te maken. NIET OP VEENHUIZEN De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, vindt dat het uit veiligheids overwegingen geen aanbeveling verdient, dat op de terreinen van de straf- gestichten te Veenhuizen vergaderingen en bijeenkomsten worden belegd, die een grote toeloop van publiek met zich kunnen brengen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer H. M. Franssen (soc.) had de minister schriftelijk gevraagd of hij de vergaderruimte op dit terrein ook ter beschik king wilde stellen voor vergaderingen van de bona fide verenigingen, waar onder politieke partijen. Tot dusver wordt het gebouw gebruikt voor besloten bijeenkomsten. Hoewel de minister begrip heeft voor de bezwaren, die een gebrek aan redelijke vergaderruimte in de omgeving van Veenhuizen met zich kan brengen, kan hij niet aan het in de vraag gestelde verzoek voldoen. LUNS MOTIVEERT STEM IN VN De Nederlandse delegatie bij de V.N. heeft tegen de resolutie van India gestemd, waarin onder meer werd aangedrongen op het terugtrekken van vreemde niet V.N.-militairen uit Kongo, „omdat in deze resolutie België op onbillijke wijze verantwoordelijk werd gesteld voor de ernstige situatie in Kongo op dat ogenblik". Dit heeft de minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede- Kamerleden C. L. Patijn en de heer G. J. N. M. Ruygérs. Mr. Luns verklaarde dat de regering zich van een eenzijdige voorstelling van zaken heeft willen distantiëren, en mede heeft gewogen een dringend verzoek van de Belgische delegatie tegen te willen stemmen. „Dat verzoek werd op gronden van goede nabuurschap gaarne ingewilligd. Met deze tegenstem heeft de regering uiteraard niet willen aangeven, gekant te zijn tegen de verwijde ring van militairen, adviseurs en huurtroepen uit Kongo. Het tegendeel is Op dTvraag of tevoren overleg is gepleegd met Suriname en de Nederlandse Antillen, verklaarde de minister dat het beleid van de Nederlandse delegatie is gebaseerd op instructies, welke zijn vastgesteld door de rijksministerraad; daarin zijn de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen ver tegenwoordigd. Voorts is voor elk dezer rijksdelen steeds een plaats beschik baar in de delegatie. Over de stem, die door de delegatie is uitgebracht op de resolutie van India, heeft geen overleg kunnen plaatsvinden, omdat de snelle loop der gebeurtenissen te New York geen tijd meer liet voor een dergelijk overleg. De vulkaan Etna op Sicilië werkt. De lava werd meer dan duizend meter hoog uit de laaiende krater gestuwd en dit ging met hevige explosies gepaard, die in een tempo van zes tot zeven per minuut kwamen. Vooral in de avond leek het op een fantastisch vuurwerk. De Portugese kaperkapitein Henrique Galvao, die in januari zich meester maak te van het passagiersschip Santa Maria, heeft de berichten volgens welke hij een Portugese regering in ballingschap in Afrika zou vormen, pure verzinsels ge noemd. Deze berichten moeten aan ie mands fantasie ontsproten zijn, zo ver telde hij journalisten. Galvao brengt op het ogenblik een bezoek aan Rio de Ja- Eergevoel van „verguisde bouivbedrijf" Werktijd verkortenmaar zonder produktieverlies ÜVan onze sociaal-economische redactie) „De aannemer zal voortaan niet meer mogen tolereren, dat bijv. met aan- en aflooptijden en met schafttijden de hand wordt gelicht. Hij is de eerste verantwoordelijke man op het werk en hij zal juist bij deze punten er nauwkeurig op hebben toe te zien, dat geen vermijdbaar produktieverlies op treedt." Na de recente goedkeuring door het College van Rijksbemiddelaars van een vijfdaagse werkweek voor het bouwbedrijf, richtte zich van daag de voorzitter van de Ned. Christelijke Aannemers- en Bouw vakpatroonsbond, de heer J. Blok, met deze woorden tot de algemene ledenvergadering, die in Drachten vergaderde. „Vanaf deze plaats", zo vervolg de de heer Blok, „wil ik een drin gend beroep op al onze leden en op ons gehele bouwbedrijf doen strikt de hand te houden aar, maatregelen ter bestrijding van pro duktieverlies als gevolg van de werktijdverkorting. Geen werkgever mag deze solida riteit breken. Geen werknemer ver- drage het van zijn collega, wanneer deze op dit punt tracht de discipline en de goede wil te ondergraven. Het in de publieke opinie zo vaak verguisde bouwbedrijf tone eerge voel, verantwoordelijkheidsbesef, saamhorigheid en trouw aan het ge geven woord", aldus de heer Blok. Tengevolge van de invoering van de vijfdaagse werkweek zag de heer Blok nog twee moeilijkheden. In de eerste plaats leeft bij velen de vrees, dat de vrije zaterdag zal leiden tot een toene ming van de beunhazerij. Geen middel mag onbenut blijven, zo meende de heer Blok, om de werknemers duidelijk te maken, dat de vrije zaterdag hun niet geschonken wordt om de patroon en zijn collega's voor eigen rekening te gaan beconcurreren. Een tweede vraagstuk is da „schrijflonen" bij het onderhoudswerk. De kosten per manuur zullen stijgen, maar dit wordt gecompenseerd, als het goed is tenminste, door een kortere ter mijn waarbinnen het werk wordt afge leverd. Nu de arbeidstijdverkorting in het bouwbedrijf zal' worden inver diend, kan er bij de regering ook geen bezwaar meer bestaan tegen een aan passen van de schrijflonen, zo ver klaarde de heer Blok. Een belangrijke factor die ongun stig werkt op de prijsvorming in het bouwbedrijf is de traagheid waarmee de gunningen door de overheidsin stanties worden afgegeven. De heer Blok zou er bij de betreffende in stanties ten zeerste op willen aan dringen liever een aanbesteding uit te stellen dan de gunning aan te hou den. Op het ogenblik worden niet zel den werken aanbesteed, nog voordat deze daarvoor rijp zijn. Wat betreft het vorstverlet meende de heer Blok dat dit beperkt zou kun nen worden, wanneer er minder for malistisch en perfectionistisch zou worden opgetreden en meer met de omstandigheden werd gerekend. De vrije sector De maatregelen die de regering on langs heeft getroffen ter beperking van de bouw in de vrije sector zijn bij de aannemers met teleurstelling ontvangen. Er zijn contracten aange gaan voor financiering en aankoop van gronden en er zijn investeringen ge daan, die menig bedrijf thans voor ernstige moeilijkheden plaatsen. Ook hiervan geldt, dat de kosten tenslotte ergens vandaan moeten komen, verklaarde de heer Blok. Dit kan de prijzen nu eenmaal niet gunstig beïn vloeden. De N.C.A.B. betwist niet het recht van de regering overeenkomstig haar eigen verantwoordelijkheid maatregelen te treffen, die zij met het oog op de omstandigheden geboden acht. Maar wel menen wij te mogen verlangen, dat de overheid het be drijfsleven daarbij niet voor onnodige moeilijkheden plaatst. Dit is thans wel het geval geweest, aldus de heer Blok. De N.C.A.B. is er ook onaangenaam door getroffen dat de verruiming de gesubsidieerde sector mede ten goede is gekomen aan de woning- wetbouw. De woningwetbouw is met 40 pet. ver buiten zijn proporties ge groeid. Te weinig wordt er op gelet, dat deze hoge graad van overheidswo- ningbouw tevens leidt tot een vergaan de mate van overheids- en semi-over- heidswoningbezit. Samenwerking Niet zonder enige voldoening kon de voorzitter er melding van maken dat de verbroken samenwerking tussen de N.C.A.B. en de Raad van Bestuur Bouwbedrijf (waarin de overige a mersorganisaties zitting hebben) geen tien leden verlies tot gevolg heeft gehad. De heer Blok merkte op, dat de N.C.A.B. tegen zijn wil en in strijd met de statuten uit de Raad van Be stuur is gestoten. Niettemin blijft de N.C.A.B. bereid tot samenwerking. Een heid van optreden zal echter alleen mogelijk zijn, met elkaar. Afzonderlijk zelfstandig optreden zal mogelijk moeten blijven, indien men het niet met elkaar eens De heer Blok constateerde een tegen spraak tussen de woorden in het jaar verslag -van de r.k. zusterorganisatie en de daad van het uitstoten van de N.C.A.B. uit de Raad van Bestuur. Baksteenindustrie Het huidige tekort aan bakstenen is naar de mening van de heer Blok geen gevolg in de eerste plaats van de export. De baksteenproduktie heeft de ontwikkeling van de bouw vol strekt niet bij kunnen houden. Hier ligt de hoofdoorzaak. Hier wreekt zich het zeer onvoldoende weten schappelijk technisch en economisch onderzoek in het bouwbedrijf. Als de baksteenvoorziening niet beter wordt zal de bouw tot andere materialen de toevlucht moeten nemen, hoezeer dit ook ten koste zal gaan van de sierlijkheid en het eigen karakter van de Nederlandse bouw. Beneluxministers besluiten Binnen zes maanden zullen concrete voorstellen worden uitgewerkt om een van de belangrijke oorzaken van het oponthoud in het goederenverkeer aan de Nederlands-Belgische grens weg te nemen. Dit is gisteren besloten op de bijeenkomst van het ministers comité van de Benelux in Brussel, waaraan van Nederlandse zijde werd deelgenomen door de ministers Luns, Zijlstra en De Pous. Het gaat om de vraag, of de inning van de omzetbelasting die thans aan de grens in de Benelux wordt geheven naar het „binnenland" wordt verplaatst. Van Belgische zijde wordt gevreesd. it een dergelijke regeling een verdere ontduiking van de belasting in de hand zou werken, indien het verschil tussen het Nederlandse en het Belgische niveau de omzetbelasting de drie procent te boven zou gaan. Ook speelt van Bel gische zijde hierbij de botersmokkel een rol, die naar de mening van de autori teiten in Brussel de Belgische landbouw nog steeds grote schade berokkent. Teneinde bij te dragen tot de vereen voudiging van de fiscale formaliteiten aan de intra-Beneluxgrenzen hebben de mi nisters zich uitgesproken over de wense lijkheid om de inning van de omzetbe lasting naar het binnenland te verplaat- Voor 15 november zal het comité van ministers van de Benelux voorts een ontwerp-voorstel worden voorgelegd ter vereenvoudiging van de overige for maliteiten aan de intra-Beneluxgrenzen. Het comité van ministers verenigde zich trouwens met het beginsel, dat alle be lemmeringen van het verkeer tussen de drie Benelux-landen dient te worden op geheven. Op de volgende vergadering van de ministers zal een schema worden vastgesteld voor de verdere geleidelijke vrijmaking van het goederenverkeer op de weg. Volgens het Beneluxverdrag moet deze liberalisatie op 1 november 1963 zijn voltooid. In het na de vergadering van de mi nisters verstrekte communiqué wordt voorts gezegd, dat goedkeuring hecht aan de gedragslijn ter lijking van een gemeenschappelijk in- en uitvoerregime, niet alleen wat betreft de invoerrechten en de kwantitatieve be perkingen doch ook voor de andere re gelingen betreffende de buitenlandse handel. Hiertoe is met name besloten overlegprocedure in te stellen voor de in- en uitvoermaatregelen op land bouwgebied. Advertentie elke woensdag jongensmarkt POLO-SHIRTS zuiver katoenen tricot keus uit 9 zonnige kleuren Speciaal verlaagde J.M prijs leeftijd 3-4 jaar 'tijging Per niaot b.v. 8 jaar 3.8S Advertentie Maagklachten? t laag op de maagwand Vlootbezoek Angola lokt protest uit Leden van de Labour-oppositie in het Britse Lagerhuis hebben gisteren gepro testeerd tegen het voorgenomen bezoek, dat het fregat Leopard aan de Portugese bezitting Angola zal brengen. De socialist Paget verklaarde, dat dit bezoek een bij zonder slechte indruk op alle Afrikanen iu maken. Orr-Ewing, de „civil lord" van de ad miraliteit. antwoordde dat de Britse vlootbezoeken niet beperkt zijn tot lan den, waarvan de politieke koers gelijk i; aan die van Engeland. Als Engeland ni dit bezoek, dat al in februari was vast gesteld, zou afzeggen, zou dit een beledi ging betekenen voor een bevriende natie N AVO-bondgenoot. Stroom viel uit in Londen Grote delen van Londen zijn gister avond getroffen door een ernstige elek- triciteitsstorirfg. West-end zat zonder licht en op de redactiebureaus in Fleet Street werkte men bij kaarslicht. De telexver bindingen van de internationale persbu- Canterbury-Kent, op 100 km Londen, zijn door de storing getroffen. Het verkeer kreeg met grote moeilijk heden te kampen. De straatverlichting viel uit en stoplichten functioneerden Scotland Yard ontving een vloed signalen van automatische, rechtstreeks met de yard verbonden, inbraakinstalla ties, die in werking treden wanneei elektrische stroom wordt verbroken- De conferentie van Kongolese leiders heeft gisteren een nieuwe naam voor de vroegere Belgische kolonie bekendgemaakt, namelijk Bondsrepubliek Kongo. Dat is voorlopig het enige vaststaande besluit van de conferentie die nu reeds drie weken duurt. Plannen zijn er genoeg ingediend, maar geen enkele heeft een definitieve vorm gekregen. Wanneer het rapport van de conferen ce over de nieuwe opbouw van Kongo gereed zal zijn, zal het ter goedkeuring aan het parlement in Leopoldstad wor den voorgelegd. Intussen hebben volgens officiële bronnen de Verenigde Naties besloten hun troepen uit Zuid-Kasai te rug te trekken en ook him civiele actie in dat gebied te staken in verband met de heersende onveiligheid als gevolg van gevechten tussen de stammen onderling. In een door de V.N. uitgegeven verkla ring wordt gezegd, dat alle Ghanese troepen na de recente botsing in Zuid- Kasai zullen worden teruggetrokken er rondom Loeloeaburg zullen worden ge- De regering van Gizenga heeft in Oost- provincie verscheidene loemoembisten laten arresteren. In welingelichte krin gen in Leopoldstad werd vernomen dat het hier zeven personen betreft, zowel burgers als militairen. Ook zouden de vorige week drie ministers zijn aange houden, waaronder de vroegere minister van buitenlandse zaken van Gizenga. De onenigheid zou hoofdzakelijk betrekking hebben op familietwisten. Kritiek op Erhard in verband met Portugal De sociaal-democratische oppositie in West-Duitsland heeft gisteren kritiek ge oefend op uitlatingen, die de vice-kanse- lier en minister van economische zaken, prof. Erhard, zaterdag jL bij zijn bezoek Lissabon heeft gedaan. _p een persconferentie in Bonn ver klaarde het partij bestuurslid Barsig, dat wie thans Portugal „een der vertrouwens- waardigste landen" noemt, kennelijk de voor de democratie geldende maatstaven heeft verloren en nog nooit in zijn leven de inleiding tot het NAVO-verdrag heeft gelezen. Barsig vroeg zich af, of Erhard niet weet dat het bewind van Salazar de rest van de wettige oppositie ter zijde heeft geschoven en dat de koloniale politiek van Portugal in de Verenigde Naties met de stemmen van alle westelijke grote mogendheden is veroordeeld. Zes Ned. meisjes als stewardess bij Air Canada Trans Canadian Airlines, tegenwoor dig Air Canada geheten, hebben gis teren in het Doelen hotel te Amster dam niet zonder trots zes Nederlandse meisjes op een receptie voorgesteld vertegenwoordigers van andere lucht vaartmaatschappijen en aan de pers. Deze zes meisjes zijn uit meer dan 100 sollicitanten gekozen om bij de Canadese luchtvaartmaatschappij als stewardess te gaan werken. Zij dan ken deze benoeming behalve aan hun jeugd en charme vooral aan hun talen kennis. De zes meisjes zijn Yvonne Baas, 24 jaar, geboren in Rotterdam en opgevoed in Curagao. Johanna de Hoyer, 21 jaar, geboren in Alkmaar, maar al sinds ja ren een Amsterdamse, Tineke Zoon, eer Haarlemse typiste van 21 jaar, Didi Smit, een 26-jarige voormalige receptioniste uit Amsterdam, Lene Cordes, een 24-jarige gediplomeerde verpleegster en kinderver zorgster, die in Arnhem is geboren, Anna Peeters, die 24 jaar geleden Oegstgeest het levenslicht zag, in Am sterdam enkele jaren als vrouwelijke gids op rondvaartbootjes dienst deed er die evenals de meeste van haar vijf col lega's geruime tijd in het buitenland heeft doorgebracht. Alle zes meisjes spreken vloeiend de drie moderne talen, alsmede Nederlands, terwijl zij daarnaast nog wat Spaans of Italiaans machtig zijn. Ze vertrekken vrijdagochtend met een lijntoestel van Finnair naar Londen, waar ze overstap- Den op een machine die hen naar Mon treal zal brengen. Daar wacht hun oüleiding die 5 weken in beslag zal Zonder Tsjombe met name te noemen heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld gepleit voor zijn vrijlating. Hij heeft na melijk gewezen op de resolutie van de algemene vergadering van de VN. waar in onmiddellijk vrijlating van alle poli tieke gevangenen wordt gevraagd. V.N. kringen verwachten dat president Kasavoeboe binnenkort de V.N. zal ver zoeken militaire bescherming te verle nen voor het bijeenroepen van het par lement. Men neemt aan dat hij de raad van Zwitserse, Nigeriaanse en Belgische deskundigen zal inwinnen over een fe deraal regeringsstelsel. Hij heeft voorts laten doorschemeren dat hij de hulp van militaire deskundigen nodig heeft om een nationaal Kongoiees leger te vormen. In V.N.-kringen beschouwt men dit als een nieuw bewijs voor een betere ver standhouding tussen Kongolezen en de Nu de V.N. zich teruggetrokken heb ben uit Zuld-Kassai dreigt daar een nieuwe hongersnood omdat het nog min stens een maand zal duren voor de oogst kan worden binnen gehaald. Ghanese troepen, doktoren en hulpploegen die werkten aan de bestrijding van ue hon gersnood zagen zich genoodzaakt het rijk van koning Albert Kalonji te verlaten naar veiliger gebieden omdat stammen- oorlogen „uitbarsten als gasbellen in ko kend water". Advertentie Uitgebreid onderzoek naar corruptie Bij het hooggerechtshof in Teheran zijn dossiers ingediend betreffende oud premier dr Eghbal en twee van zijn toen malige ministers. Zij worden verdacht van inmenging in verkiezingen. Premier Amini, die een grootscheeps onderzoek laat uitvoeren naar corruptie en verspilling heeft vier generaals, onder wie twee gewezen ministers, laten arres teren en tien hoge ambtenaren van het ministerie van justitie ontslagen. Hij heeft ook bepaald, dat er bij officiële maaltijden slechts een schotel mag wor den geserveerd en geen alcoholische fcanken. misdadigers die geweld gebruiken. Men hoopt in totaal vijf miljoen leden te krijgen. Koning Hoessein van Jordanië kreeg gisteren tijdens een vlucht met zijn particulier vliegtuig van de piloot van het toestel Dove het bericht dat hij motorstoring had. De koning schaduwde het Het graven Heinz Kaminski, de di recteur van de sterren wacht in Bochum (West- Duitsland) heeft medege deeld dat op het obser vatorium „vrouwelijke stemmen" ontvangen en op de band vastgelegd zijn op een golflengte die gewoonlijk voor de Rus sische Spoetniks wordt gebruikt. Volgens een Westduits tijdschrift zijn vorig jaar september op de geheime Russische lanceerbasis „Dschulus" drie pogingen om een mens in de ruim te te brengen mislukt. Als Bernard Goldfine, gevolg van het voortijdig dustrieel uit Boston ontploffen van een raket zouden een generaal en enkele hoofdofficieren om het leven zijn gekomen. In Londen wordt deze week een organisatie op gericht die weer lijfstraf fen wil invoeren voor Drie vertegenwoordigers van de Turkse vakbewe ging brengen op het ogenblik een bezoek aan ons land om de organi satie van de vakbeweging te bestuderen. Gisteren 'aren zij te gast bij het worden geopend, zal noch door majoor Gagarin, de eerste Russische ruimte vaarder, noch door kapi tein-luitenant ter zee Shepard, Amerika's eer ste ruimteman, worden bezocht. C.N.V., vandaag bij de 9P de Belgische vliegba morgen bij vliegtuig, woestijn een noodlanding maakte en leidde helpers naar de plaats van de lan ding. vriend van een hoge auto riteit van ex-president Eisenhower heeft bekend schuldig te zijn aan het ven kilometer lange tun nel door de bergen in het noorden van Israël, dat vijf jaar heeft geduurd is voltooid. Dit was het moeilijkste deel van het geprojecteerde kanaal voor het voeren van wa ter van de Jordaan naar de Negev-woestijn om de- vruchtbaar te maken. onttrekken aan belasting De internationale lucht- van bijna 800.000 dollar vaarttentoonstelling in 3.000.000.) Parijs, die op 26 mei zal sis Beauvechain is giste ren de zesde fotoverken- ningscompetitie voor Na- vo-luchtmachten „Royal Flush 6" gestart. Het Ne derlandse team bestaat uit drie vliegers. Een speciale psychia trische groep zal deze zo mer in de straten van New York op zoek gaan naar geestelijk gestoorde lieden van jeugdbenden. Men wil trachten de be- trokken jongeren ertoe te bewegen, dat zij zich door een psychiater laten be-l handelen. 596 Bij het horen van geluiden over grote afstand spelen verschil lende factoren een rol. We hebben dan niet alleen te maken met de windrichting en de windsnelheid, maar ook met de gesteldheid van het bodemoppervlak, met de hoogte waarop zich de geluidsbron en de waarnemer bevinden, met de tempe ratuur, en met velerlei andere om standigheden meer. Dat de windrichting en de wind snelheid van betekenis zijn, behoeven we waarlijk niet uiteen te zetten, want een leder weet uit eigen ervaring hoe moeilijk het is zich zelfs op korte afstand verstaanbaar te ma ken wanneer tegen een stijve bries moet worden ingeschreeuwd. Dat de gesteldheid van de bodem eveneens be lemmerend kan wer- ken op de voortplan ting van het geluid, is eveneens ver klaarbaar wanneer we ons voorstellen dat de geluidsgol ven door een be paalde begroeiing zoals bijvoorbeeld gras worden ge dempt op gelijke wijze als de stof fering in een kamer dit kan doen. Bij sneeuw is deze demping veel geringer en het geluld wordt in dat geval langs de grond wel 2% maal gras- gehoord als bjj ■vlak. Maar nu de temperatuur. Gewoon lijk zjjn de onderste luchtlagen warmer dan de lucht In hogere regionen en omdat het geluld zich 6neller voortplant naarmate de tem peratuur hoger is zullen de gelulds- stralcn zich naar boven krommen. Het gevolg hiervan is, dat de hoor baarheid betrekkelijk gering is. Maar er kunnen zich ook omstandigheden voordoen, waarbij 6e temperatuur bij de bodem lager is dan In hogere luchtlagen, hetgeen bjj heldere nach ten nogal eens pleegt voor te komen. In dat geval buigen de geluidstralen zich naar de bodem toe en is een hoorbaarheid op zeer grote afstand mogelijk. Hieruit kunt u zien dat de vele geluiden die we 's nachts waar nemen niet zozeer hoorbaar zijn doordat de dagelijkse geluiden ver stomd zijn, maar doordat het geluid in de nacht in het algemeen veel ver der draagt. Gedurende de nachten dat de onderste luchtlagen sterk af gekoeld zijn kan bijvoorbeeld de branding van de zee meer dan 10 km landinwaarts worden gehoord. Toch kunnen zich ook overdag omstandigheden voordoen, waarbij de onderste lucht lagen koeler zijn dan de lucht van de overige atmosfeer. Dit kan zich voor doen bijvoorbeeld boven het water van rivieren die door hoge oevers zijn ingesloten. Der gelijke omstandig heden zijn wel bijzonder gunstig om dat de rivier in dat geval dienst doet als een reusachtige spreektrompet (het geluid kan zich immers alléén maar langs de rivierloop uitbreiden omdat de rivieroevers de zijwaartse verbreiding beletten terwijl de naar boven gerichte geluidsstralcn nog naar de aarde worden gekromd!). De menselijke stem bleek in derge lijke gevallen hoorbaar te zjjn over een afstand van 9 kilometer! En thans willen we u vertellen van de pharao die proefondervinde lijk meende aan te tonen dat de Phry- giërs de oudste taal ter wereld spraken. Daarover een volgende keer! TOCH IS HET ZO! Aan dit etiket herkent herenkleding die gemaakt is volgens het nieuwe, wetenschappelijk ontwik kelde maatsysteem 4D. 9 van de 10 Nederlandse mannen passen perfect in 4D-kleding. Uw maai bestaat in herenconfectie Kwartels trekken het luchtafweervuur aan Volgens een Duits tijdschrift zullen de strategische bommenwerpers van de Ame rikaanse luchtmacht met een nieuw soort raketten worden uitgerust, die de eigen schap hebben het vijandelijke luchtaf weervuur tot zich te trekken, zodat de vliegtuigen gemakkelijker hun doel zul len kunnen bereiken. Elke B-52 van de Amerikaanse lucht macht zal naast zijn gewone bommen- last vier van deze, vier meter lange kwartels, zoals de naam van het nieuwe afweermiddel luidt, worden uitgerust. Na te zijn afgeworpen, blijven de ra ketten met dezelfde snelheid als die van de bommenwerper, onder het vliegtuig vliegen, terwijl zij ook dezelfde koers zullen volgen. Jongen (14) slaat moeder dood De politie van Glendale in Californië heeft meegedeeld, dat een jongen van 14 jaar gisteren het hoofdbureau van politie binnenstapte en vertelde dat hij zijn moeder met een ijzeren staaf had dood geslagen. De politie vond het lijk van mevr. Beulah Wolff, schrijfster van verscheidene bundels poëzie, in haar huis op de grond. De politie zei, dat de jongen, Ronald, verklaard had, dat „hij moe was en er genoeg van had." Mevr. Wolff, 40, gescheiden, was op richtster van de „Glendale writers work shop" en presidente van de afdeling San Fernando van de nationale bond van Amerikaanse schrijfsters. Nieuwe demonstraties Laat in de avond heeft gisteren voor het eerst na vele dagen een explosie geklonken in de dichtbevolkte wijk Bab- le-Oued van Algiers. Na de explosie volgde een aantal schoten. De politie spoedde zich naar de wijk om een onder zoek in te stellen. Uit Bone in Oost-Algerije komen be richten dat 3.000 moslems daar in een buitenwijk hebben gedemonstreerd. Zij riepen nationalistische leuzen en zwaai den met groen-witte vlaggen van de op standelingen. Troepen maakten spoedig een einde aan de demonstratie, maar voor die tijd had den de demonstranten in een gevecht met pro-Franse moslems reeds twee tegen standers verwond. (Advertentie) Vraag erom bij uw fotohandelaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5