GRANT Leiden bewaart een oud wevershuisje voor het nageslacht Rein Dool spint er aan een artistiek bestaan Ook voor handbal kan men in Leiden terecht halfzwaar MEI)WE LEJDSCHE COURANT 3 DINSDAG 16 MEI 1961 Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag De Turk, 8 uur: Sociale Raad. H. P. Milikowski over: „De sociologische be nadering van het probleem van de on maatschappelijkheid". van Venetië, Uiterstegracht, 7.308 Straatprediking bijzonder ker- ïëwerk Herv. Gemeente. Consistorie Pieterskerk, 89 uur n.m.: Receptie vrijwilligerscorps Herv. Ge meente. Petrakerk, 8 uur: Officiële ingebruik neming. Terrein Burggravenlaan, 7 uur: Per- nix-veteranenPernix-teenagers, Pernix 2-Warmond. Oegstgeest. Het Witte Huis, 2.30— 5.30 en 7.30—10 uur n.m.: Koelkastenshow technisch bureau J. L. Nouwens. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Ensemble met „Een dam tegen de oceaan". Kurhauspaviljoen, 8.15 u.: Anglo-Ame- ican Theatre Group met „The Heiress". Ridderzaal, 8 uur: Balletvoorstelling Jiesta Gitana". Woensdag Harmonie, 8 uur: Ledenvergadering 3 October-Vereniging. LFC-terrein, Boshuizerkade, 8 uur: Finale zilveren molentoernooi. Quick BovsScheveningen Holland Sport- Rehoboth, 8 uur: C.P.B., N. M. Laar- nan over „Gods naam in de omgangs taal" Gebouw Chr. Sociale Belangen, Oude Singel, 8 uur: Jaarvergadering Leidse Chr. Besturenbond. 't Boshuis, 8 uur: Ned. Christenvrou wenbond Leiden-Zuidwest, S. den Hollan- ler over „Opvoeden in welvaartstijd". Schouwburg, 8 uur: Leerlingenuitvoe ring balletschool Hendrichs. Gymlokaal Kaasmarkt 1, 8 uur: Jaar vergadering Geref. schoolvereniging. Koor Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte. Terrein Sumatrastraat, 7 uur: Hand balwedstrijden junioren en senioren HVLOlympia, Den Haag. Restaurant v. d. Heyden, 12.30 uur: Lunchbijeenkomst Ned. Mij. voor Nijver- en Handel, prof. H. C. van de Hulst Nederlands bijdrage tot de interna- iionale sterrekunde en ruimtewetenschap 1.30 uur: Jaarvergadering). Oegstgeest, Het witte Huis, 2.30— 30 en 7.3010 uur n.m. koelkastensohw technisch bureau J. L. Nouwens. Den Haag, Diligentia, 8 uur: Ned. Kamerorkest olv. Szymon Goldberg, fechcyclus. Ridderzaal, 8 uur: Balletvoorstelling fiesta Gitana. Donderdag Korpszaal Leger des Heils, Hooigracht, uur: Viering jaarfeest Instuifjeugd olv. divisie-jeugdsecretaris kap. A. de Heus. Amsterdam. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder- md-Engeland, mr. D. Wilkinson, Leiden, ver: „The Restoration Comedy". Rehoboth, 8 uur: Arjos, S. M. Stolp over „Gemeentepolitiek". Filmzaal academie, 8 uur: Première ituder.tenfilm „Raven zijn zwart". Kamer van Koophandel, 3 uur: Leden vergadering, mr. H. A. C. Branderhorst iver toekomstige status der Kamers vm. het SER-advies. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8 Haagsche Comedie met „Familiegenoe gens". Diligentia, 8 uur: Haagsch Conservato rium. Ridderzaal, 8 uur: Balletvoorstelling Fiesta Gitana. Gemeentemuseum, 8 uur: Jos Burck- tenor en Paul Niessing, piano. Lutherse Kerk, Lutherse Burgwal 7. 8 uur: concert Feike Asma. Vrijdag Bedrijfstechnische school. Medusa straat 24 en Timorstraat 41a, 24 en 79 i.m.: Tentoonstelling werkstukken leerlingen en Avo-werk. De Burcht, 17.45 uur: Jubileumavond 40-jarig bestaan Chr. korfbalclub Pernix, opvoering van ,,'t Wespennest" (Receptie bestuur in Jacobazaal 7-7.45 u.) Zomerzorg. 8 uur: Kynologenvereniging .Rijnland", H. Wensink over: „Hoe ga ik met mijn hond om?" Zuiderkerk, 8.30 uur: Repetitie koraal- muziek 3 October-Vereniging. D e n H a a g Diligentia, Arena en Bra bants Kamerorkest met „l'Histoire du Zaterdag Station, 2.22 uur: Vertrek N.C.Reis V. voor wandeling door Kennemerdujnen. Stationsplein, 2 uur: Vertrek Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging naar Lan ge veld. Schouwburg, 8 uur: Sluitingsavond Geref. jeugdverband, chr. toneelgroep Imperium met „Ons stadje", van Wilder. Oegstgeest: Pauluskerk, 89 uur: Gemeenschappelijke wijdingsdienst van Geref. en Herv. Zendingscommissies, Spr. <i3. Sillevis Smit, liturg vicaris Blom. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8 Haagsche Comedie met „De Kardinaal van Spanje". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie- Orkest o.l.v. W. van Otterloo ir Groot Omroepkoor Ned. Radio Unie, «Missa Solemnis" van Van Beethoven. Ridderzaal, 8 uur: Balletvoorstelling Fiesta Gitana. Apotheken Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): U spreekt met uw moordenaar (18 jaar). Lido «2.30, 7 en 9.15 uur): De rode ka perkapitein (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Notorious (Berucht) (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Vera Cruz (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De dame met het hondje (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De dui- velsclub (18 jaar). Tentoonstellingen Collegezaal Leidse Sterrewacht: Hon derdjarig bestaan Sterrewacht (maandag ca dinsdag 7—10 uur n m.). Een Fonds werpt zijn nut af (Van een onzer rédacteuren) jCR STAAN in Leiden oude trotse huizen en bescheiden huisjes, die typisch zijn voor de tijd waar in ze zijn gebouwd. En als de be woners in de loop der eeuwen niet al te veel aan hun smaak en gemak hebben toegegeven dan valt er met wat geld en goede wil wel een „monumentje" van zo'n pand tc maken. Restaureren heeft zin, als de oorspronkelijk heid kan worden hersteld of sterk benaderd, als de belangheb bende instelling kan zeggen: „Zó is het vroeger geweest?'. In een stad als Leiden, waar de geschiedenis op ontelbare plaatsen haar onuitwisbare sporen heeft ge trokken, mag zo'n instelling niet ont breken. Zij kan niet elke afbraak tegengaan; naar haar inzicht zal er altijd te veel worden opgeofferd aan de zucht van de moderne tijd, die zich kenmerkt door een „aangeboren" veeleisendheid. Maar zij kan wèl slagen in haar streven om van elke categorie historisch interessante ob jecten één exemplaar te bewaren voor afbraak en vervaL De Leidse conservator van deze representatieve oudheden heet het fonds „Het Leidsche woonhuis". Het bestuur van de vereniging Oud-Lei den zag nog in de oorlog kans, dit geesteskind op zjjn wankele voeten te zetten. Na de oorlog, in 1945, kreeg het fonds zijn onmisbare bescher ming door de instelling van een ge lijknamige commissie. Professor Fischer zit daarin, verder de in mo numentenkringen zo bekende heer Bicker Caarten en ook de Leidse monumentenzorg-architect Dijkstra, een trio, dat rustig maar doelbewust aan de intenties van de commissie gestalte poogt te geven. verantwoorde reconstructie onmo gelijk was. Het zag er inwendig wel heel slecht uit je kon er de ster ren tellen, herinnerde architect Dijk stra zich maar het bood gerede hoop op herrijzenis. Voordat de architect ons een indruk gaf van wat er allemaal moest ge beuren, verplaatste de heer Bicker Caarten ons even naar het begin van de geschiedenis van het huisje. „De Oranjegracht werd in 1660 ge graven. In 1661 werden er vier brug gen over gemetseld en daarna zijn de gronden aan de overzijde van de gracht gegraven. Leendert Huibertsz. Duyndam kreeg vijf erven tot zijn beschikking en op 23 april 1664 nam hij daarop hy- theek. Het vierde huis, dit wevers huisje, ging in 1665 over aan Jan Jansz. Zijlaert. Het is later eigendom geweest van de Leidse predikant Ar- noldus van Leeuwen en van zijn schoonzoon mr. Nicolaas Fiarck, die aan de Herengracht woonde". De commissie heeft het huisje ge kocht voor f 3500. De restauratie slokt nog eens f 18.000 op. Maar de overheid heeft geholpen en gehoopt wordt dat die hulp eindelijk zo zal zijn dat de zaak rond en dus ge zond is en de commissie zonder druk kende zorgen kan uitzien naar een nieuwe taak. Architect Dijkstra, aannemer.. Oudshoorn van de Oude Vest, metselaar Smit van de Nieuwe Rijn en huisschilder Peer van de Hoge Rijndijk hebben het huis geresteureerd, maar Dool en zijn vrouw brachten er de sfeer in, dank zij hun bereidheid elk voor-., iverp, van de massieve tafel tot het tere vaasje, en elke versie ring met verstandige zorg te kie zen. Zo is de inrichting van dit voor elke artiest begerenswaar dige domein met de gegeven schoonheid van het herstelde huis je zelf een gave eenheid geworden, een eenheid van materiaal, kleur en uitrusting. Het oude bruin van het eiken van deuren, vensters en meubilair, het blauw van de zoldering, het wit van de ge- Dit is het voorhuis van het wc* vershuisje, waar de wever vroe ger zijn bedrijf had. Hij werkte niet in een fabriek maar thuis. Zijn produkt werd later op een centrale plaats gekeurd. Vóór de restauratie was deze hal door een muur in tweeën gedeeld. wevershuisje ongetwijfeld heeft be hoed voor al te ingrijpende verbou wingen. De nieuwe bewoners hopen hier ook lange tijd gelukkig te zijn. Met elkaar, hun huishouding, hun schil derijen en werkplaats en straks misschien ook met hun weefgetouw Want waar in een oud wevershuisje wordt geweven aan een zinrijk be staan, kan het getouw niet ontbreken. Wie ruilt de ALLEROUDSTE camera bij ons in. WEEK VAN DE FOTOGRAFIE CAMERA-INRUIL-ACTIE VAN 13 MEI TOT 3 JUNI Voor het alleroudste model Foto Ciné JAN WOLFSLAG n.v. BREESTRAAT 123 HAARLEMMERSTRAAT 102 Binnenkort demonstraties In het kader van de jubileumviering van de Leidse Sportstichting leek het ons goed, ook aandacht te besteden aan handbal. Temeer, daar op 17 en 27 mei en op 2 en 9 juni demonstraties van deze mooie sport worden gegeven. De handbalsport is nog jong. In de der tiger jaren werd zij voor het eerst in Groningen beoefend, in navolging van het buurland Duitsland. Een tiental jaren later (1942) werd het Nederlands Hand bal Verbond opgericht. Thans spelen duizenden dames en heren, meisjes en jongens in competitieverband bij het Ne derlands Handbal Verbond. Het aantal neemt nog steeds toe en geen wonder. Handbal is een fijne, gezonde sport en vereist geen dure uitrusting. Daarbij komt, dat het een gemakkelijk te leren sport is, waardoor ieder er direct voldoe ning in vindt. Voor de uitblinkers is er kans in een eerste- of hoofdklasse-elftal te spelen: een plaats, die alleen veroverd kan worden door een prima lichaams conditie, een intensieve training van techniek en tactiek en een sportieve hou ding. De speeltijd voor heren is tweemaal dertig minuten met tien minuten pauze, voor alle andere ploegen (dames, junio ren en aspiranten tweemaal twintig minu- Handbal kent geen buiten^pelregel. Hei doelgebied mag alleen door de doelver- dediger betreden worden. Men mag de bal vangen, werpen en op elke manier sJaan; de bal mag evenwel niet met on derbeen of voet worden aangeraakt. Men mag niet meer dan drie passen met de bal in handen lopen of de bal langer dan drie seconden vasthouden. Men mag de bal met geopende hand uit de handen van de tegenstanders tikken, maar niel ontrukken. In 1943 is in Leiden onder leiding van sportleraar Rotteveel met leerlingen var de ulo Pieterskerkgracht een handbal vereniging opgericht: H.V.L. (Handbal Vereniging Leiden). Er werd gestart met dames en heren. Na enkele jaren is de damesafdeling opgeheven en is de gym nastiekvereniging Brunhilde met dames handbal begonnen. Ook deze afdeling was geeH langTe^en beschoren. In 1951 heèft H.V1. de damesafdeling heropgericht. Na vele jaren van teleurstellingen heeft H.V.L. een eigen veld gekregen op „Roomburg", gelegen achter de Burggra- Gevoel Eerlijk Dit is geen spectaculair werk, geen miljoenen vergende opzet of- sohoon hulp van rijk, provincie en gemeente ook hier voorwaarde is voor een verwerkelijking van de plannen geen zich richten op toeristisch succes. Echter: als Leide- naar of vreemdeling de indeling wil zien van een zestiende-eeuws huis- met-zeventiende-eeuwse-trapgevel of een oorspronkelijk wevershuisje uit de zeventiende eeuw, dan is dat mo gelijk, dank zij deze commissie; „Gaat u even mee naar Kloksteeg 2 en Oranjegracht 83?" Op zo eerlijke mogelijke wijze zijn deze typische woonhuizen weer in hun eerste staat gebracht en dus wordt de bezoeker hier geconfronteerd met het zuivere historische beeld. Het gaat deze Leidse heren, van wie een nuchter enthousiasme uit gaat, in het bijzondere om de oude indeling van de panden. Al is het duidelijk dat een goede gevel niet maar een onbelangrijke factor in hun keuze is. Vorige week op een middag ont vingen de heren ons in het boven- voorvertrek van het huis Oranje gracht 83, waar de kunstschilder Rein Dool met zijn vrouw en kindje woont. Rein Dool is nog jong en weeft hier in een voor hem volkomen passende omgeving aan zijn ar tistieke bestaan. De hem door het huisvestingsbureau toegewezen woning is een oud wevershuis, waarvan er in de zeventiende eeuw in onze stad vele zijn gezet. Voor woningverbetering kan, zo als wellicht bekend, een premie worden verkregen. De verbetering moet dan wel voldoen aan de eisen, eisen die voor een door-de-vingers zien geen of heel weinig ruimte laten. Hier deed zich de zeldzame situatie voor, dat enerzijds de premie bepaald niet kon worden gemist en ander zijds de oude verdeling van het huis juist moest worden hersteld. Be grip en gevoel hebben hier de op lossing gebracht En zo mochten de bedsteden blij ven. En ook de wenteltrap, waarvan je denkt dat hij je bij het organisten- vertrekje brengt hoog in een oude toren. De twintigste-eeuwse instelling van de heer Dool en zijn vrouw waar borgen een niet-oorspronkelijk ge bruik van deze ongemakkelijke rust plaatsen, waar het onze voorouders beslist niet gegund was zich ont spannend uit te strekken. Hun boe ken staan er nu en hun muziekinstru menten en zijn schildersattributen. Aan de voorwaarde van redelijke bewoonbaarheid hebben de com missie en de ontwerper en uitvoer ders van het restauratieplan kunnen voldoen. „Wie krijgt in deze tijd nog een huis met zo'n ruime hal!", zei Rein Dool geestdriftig, toen wij in de vroe gere bedrijfsruimte van de wever stonden. Het wevershuisje (aan de Oranje gracht) is het tweede pand van links. -Een éénvoudige maar har monische gevel. Karakteristiek is de deur in het midden. Foto N. v. d. Horst) pleisterde muren, zachte tinten van de tegelvloer en het kleurengam ma van alles xvat Rein Dool en zijn vrouw in deze omgeving blij doet leven en niets is overdre ven, onecht of overbodig het draagt alles bij tot de iwst, die deze woning ademt. Zestig jaar heeft de vorige familie hier gewoond. Het was de familie Pauw, wier langdurige bewoning dit Te vroeg bij de kantonrechter Het blijkt wël dat sommige wegge bruikers nogal hardleers zijn. Zo stond gisteren voor de Leidse kantonrechter ©en 18-jairige Leidse aTbeider terecht omdat hij per bromfiets over het Leven daal had gereden met een snelheid van 50 kilometer per uur. Op de zitting deel de de kantonrechter mee dat d'it reeds de vierde maal was, dat de jongeman voor deze overtreding moest terecht staan. De officier van justitie, mr. Brada, hield hem voor, dat hij bij een volgende overtreding onherroepelijk verbeurdver klaring zou eisen. Thans bleef de eis beperkt tot ƒ65 of 13 dagen hechtenis Herrij: zenis De keuze van de commissie viel op dit huis omdat verbouwingen het met zo hadden gewijzigd, dat een Hie lekkere shag in de handige doos 95 ct Ook de kantonrechter, mr. De Koning, waarschuwde voor verbeuerdverkla ring- Voor deze overtreding verhoogde hij de boete tot ƒ75 of 15 dagen. Een 46-jairige huisvrouw uit Voor schoten had zich te verantwoorden om dat zij haar hond zonder behoorlijk toe zicht had la-ten lopen in de Frederik- straat aldaar, waar het d-ier een in woonster had lastig gevallen. Deze ver klaarde, dat zij de indruk had, dat de eigenaresse het hondje op haar losliet. Zij trok deze conclusie uit het feit, dat de hond, als deze alleen buiten liep. haar niets deed en wanneer gezinsleden van de eigenaresse in de omgeving wa ren, haar volgde en soms beet. Zij zou ook steeds worden nageroepen door huisgenoten van haar dorpsgenote. De eis werd 10 of 2 dagen. De kanton rechter verminderde deze boete met 2.50, maar hij veroordeelde de ver dachte ook tot betaling van ƒ3.95 scha devergoeding. Een jeugdig persoon bracht een groot deel van de morgen In de zittingszaal door. wachtend op zün beurt. Toen de deurwaarder zUn oproeping had gezien, bleek dat zün naam niet op de rol voor kwam. Een nader onderzoek bracht aan het licht dat hü reeds op 28 april de schikking had betaald. Een tweetal an dere jeugdige personen, bleken na ge ruime tüd te hebben gewacht, in het bezit te zün van oproepingen respectie velijk F»"' 5 12 <"nl i 12 junL venlaan. Nu kon er ook aan een jeugd afdeling worden gedacht. Thans heeft H.V.L. een damesteam, drie herensenio- •n, een dames- en herenjuniorenteam en :n jongensaspirantenteam. In 1950 werd er naast handbal ook met volleybal gestart en dit jaar kwam de bekende zomersport honkbal erbij. Naast veldhandbal werd er in 1951 met zaal handbal begonnen. Dit wordt voorname lijk in de wintermaanden gespeeld, o.a. in de Houtrusthallen in Den Haag. De sport is spectaculairder dan veldhandbal. Er wordt met 7 spelers(sters) gespeeld 3 wisselspelers (sters). De aspiranten spelen ook op het veld. v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 207 heeft het De beste merken. Junghans, Kienzle, Mauthe. Prijzen bij Leidse foto-amateurs De byeenkomst van de Leidse Amateur fotografen trok gisteravond in de bene denzaal van Het Golden Vlies weer grote belangstelling. Na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer J. G. Gompel- man, volgde een kort huishoudelük ge deelte, waarin onder meer werd besloten ook dit jaar deel te nemen aan de bonds- wedstryden, speciaal in de afdeling kleu rendia's, en dus de vorig jaar verworven wisselbcker niet zonder strijd ter be schikking te stellen. Toen brak het moment aan, waarnaar de deelnemers aan de wintercompetitie in de afdeling „zwart-wit" met de nodige spanning hadden uitgezien. Na een inlei dend woord maakte de heer Grompelman namelijk de uitslagen van deze competitio bekend en reikte hij de onderscheidene diploma's aan de prijswinnaars uit Het volgende agendapunt was de laatste ronde in de competitie, afdeling kleuren dia's, ditmaal met als hoofdkleuren: geel- blauw. Hoewel het hier dus een tamelijk gebonden onderwerp betrof, bleek het aantal inzendingen, zowel in de afdeling beginners als by de meer gevorderden, de verwachtingen ver te overtreffen. Bij de beoordeling van de resultaten had de jury, bestaande uit de heren J. G. Gom- pelman. dr. P. J. van Mullem en G. L. v d. Berg, het niet gemakkelijk. De uitslagen van de competitie wlt- zwart zijn: Hoofdklasse: 1. J. G. Gompelman, 96, eerste prijs, 2. G. Kikkert, 96, eerste prijs. 3. J. Versteeg, 87, tweede prijs; promotieklasse: mevrouw W. B. Wajon. 91, tweede prijs, eerste prijs niet toege kend. gevorderden: 1. G. v. d. Wijngaard, 98, eerste prijs, 2. J. Raar, S9, tweede prijs, 3. J. Wondergem, 83, derde prijs, 4. J. M. Boonzaayer, 80, eervolle vermelding. beginners: 1. F. Eradus, 111, eerste prijs, 2. H. T. Wijsman, 100, eerste prijs, 3. J. A. N. den Tonkelaar, 99, eerste prijs, 4. W. J. B. Ziegelaar, 91, tweede prijs. 5. P. de Blocq, 84, derde prijs. De prijswinnaars, die boven de 95 pun- en kwamen kregen de eerste prijs. Door deze resultaten promoveerden de olgende leden: de heer J. Raar naar do -romotieklasse: de heren F. Eradus, H. T. vVijsman en J. A. N. den Tonkelaar naar e gevorderden-klasse. Zie voor stadsnieuwe f ook pagina 4 W. C. Rijsbergen van Het Gulden Vlies jubileerde De heer W. C. Rijsbergen vierde giste ren zijn zilveren jubileum by de N.V. café-restaurant In den vergulden Turk te Leiden, waaronder tegenwoordig ook Het Gulden Vlies ressorteert. Aanvanke lijk voerde hij alleen in de avonduren de administratie totdat hij in 1949 in vol ledige dienst kwam. Hij werkte zich op tot rechterhand van de directie. Gisterochtend werd hij eerst gehuldigd tijdens een besloten bijeenkomst met het personeel. Directeur W. J. J. A. Couwen- berg, die 25 jaar geleden toen cr een groot aantal werklozen was de heer Rijsbergen uit meer dan tweehonderd sollicitanten heeft gekozen, zei, dat hij er nog steeds van overtuigd is, toen een bijzonder gelukkige keus te hebben ge daan. De jubilaris is thans belast met de leiding in Het Gulden Vlies. Uit handen van zijn directeur ontving hij een ge schenk en een enveloppe met inhoud. Mevrouw Rijsbergen kreeg een gouden polshorloge en bloemen. Hierna werd een receptie gehouden, die door vele collega's en zakenrelaties werd bezocht. Onder anderen sprak de heer J. H. Meyer, bondspresident van de Horecaf. Deze noemde de jubilaris een prettige m an en hij overhandigde hem een oorkonde en de zilveren Horecaf- iredaille. De afdeling Den Haag van deze organisatie, waartoe ook Leiden behoort, was .vertegenwoordigd door de heren S. M. Borgerding en J. Pronk. Dokter K. L. Bakema tot kolonel bevorderd De in Leiden wonende arts K. L Bakema, die verbonden is aan het Mili tair Hospitaal in Den Haag, is bevorderd van luitenant-kolonel tot kolonel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3