Stil Produktievergroting op basis jarenplan pijn JU KRONIEK „Niet te veel schrijven over samengaan AR-CH" Enkele kanttekeningen Chefarine Een woord voor vandaag Filmcentrum nam eigen; paviljoen in gebruik SïlBIl ONZERZIJDS PENSIOENEN ZIJN TE LAAG Moet het in Nederland naar een drastische verhoging; van de wettelijke oudedagsuitkeringen krachtens de Algemene Ouderdomswet (A.O.W.)? Moe ten dan eventueel de bedrijfspensioenfondsen maar opgeheven worden en vervangen door één groot algemeen bedrijfspensioenfonds voor alle bedrijfs takken? Zal dit bedrijfspensioenfonds dan maar gezien moeten worden als een vrij geringe aanvulling op de waardevaste A.O.W.-uitkeringen? Een aan- VQlllng die dan niet waardevast is en die bij het voortschrijden van de Inflatie van steeds minder betekenis wordt? Voor al deze vragen ziet op het ogenblik de commissie van de Sociaal- Economische Raad zich geplaatst, die aan staatssecretaris Roolvink advies moet uitbrengen met betrekking tot een eventueel waardevast maken van de uitkeringen van de bedrijfspensioenfondsen. In het belang van degenen, die uitsluitend moeten leven van de A.O.W.-uitkeringen, lijkt een verhoging van deze uitkeringen dringend gewenst, maar anderzijds zal een dergelijke ont wikkeling niet mogen gaan ten koste van de thans bestaande bedrijfspen sioenfondsen. De A.O.W.-uitkering voor een echtpaar boven de 65 jaar bedraagt op dit ogenblik 1794. Telt men hierbij nog op een 300 aan ouderdomsrente uit hoofde van de invaliditeitswet, dan wordt een jaarinkomen bereikt van 2000 a 2100. Het inkomen van de ongeschoolde arbeider bedraagt op het ogenblik in Nederland echter ongeveer 4000; verminderd met premies voor sociale verzekering, enz. resteert een bedrag van circa 3600. Dit betekent een verschil van 1500 vergeleken met de wettelijke uitkeringen waarop een echtpaar boven de 65 jaar recht heeft. Ook wanneer er in de bedrijfstak waar de betrokken werknemer wellicht zijn hele leven gewerkt heeft, een bedrijfspensioenfonds bestaat dan nog wordt bij toevoeging van het bedrijfspensioen aan de wettelijke uit kering van 2100 het netto-inkomen van de ongeschoolde niet gehaald. De meeste bedrijfspensioenfondsen in Nederland bestaan immers niet veel langer dan 10 jaar. bovendien zijn er nog bedrijfstakken waar deze fondsen geheel ontbreken (20% van het bedrijfsleven). In het bouwbedrijf geldt deze regel, dat per verzekerd dienstjaar ƒ15,60 pensioen jaarlijks wordt uitgekeerd na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De uitkering bedraagt ƒ10,40 voor elk dienstjaar waarin het bedrijfspensioenfonds nog niet ver plicht was ingesteld. Een gepensioneerde bouwvakker komt daarom op het ogenblik na 40 dienstjaren maximaal op ongeveer 500 per jaar pensioen uit hoofde van het bedrijfspensioenfonds. Aan deze bedrijfspensioenfondsen zal in de toekomst nog wat moeten gebeuren, zowel aan de hoogte van de uitkering als aan het waardevast maken van de uitkeringen. Genoemde bouwvakker komt met zijn wettelijke ouderdomsuitkeringen plus zijn bedrijfspensioen maximaal op ongeveer 2600 per jaar. Te streven in de nabije toekomst naar een verdere verhoging van het bedrijfspensioen met ongeveer 1000 lijkt ons niet te hoog gemikt. Een dergelijke verhoging zou verkregen kunnen worden via optrekking van de A.O.W.-uitkeringen en de bedrijfspensioenen. Uitdrukkelijk noemen wij hier beide mogelijkheden, omdat het eerste niet ten koste zal mogen gaan van het tweede. BEDRIJFSFONDSEN MOETEN BLIJVEN Bedrijfspensioen kan gezien worden als een vorm van uitgesteld loon en evenals het loon dient ook het bedrijfspensioen een zaak te blijven tussen werkgever en werknemer, dus een zaak van het bedrijfsleven. Ver dringing van de bedrijfspensioenfondsen door de A.O.W.-uitkeringen is on gewenst, omdat het bedrijfsleven ook op dit onderdeel van de regeling der arbeidsvoorwaarden zich de bevoegdheid niet uit handen moet laten nemen. Het gaat hier om het behoud van het bedrijfseigene, om het behoud van een gedifferentieerdheid, die de kleurloze uniformiteit en complete maatschappe lijke nivellering tegengaat Hetzelfde zouden wij willen opmerken aan het adres van degenen, die alle bedrijfspensioenfondsen maar op één hoop willen gooien, om dan ieder een uniforme uitkering van het algemene bedrijfspensioenfonds te doen „genieten". Voor de bedrijfspensioenfondsen zou men dan ook kunnen om schakelen van het kapitaaldekkingssysteem naar het omslagstelsel. Bij kapitaaldekking geschieden de uitkeringen uit de in de loop der jaren be legde premiën, bij het omslagstelsel worden de uitkeringen betaald van de door anderen kort tevoren betaalde premiën. In het laatste geval zijn geen beleggingen meer nodig. Om het bedrijfsleven toch aan voldoende gelden voor investeringen te helpen zou de overheid ook maar meer dirigerend moe ten raan optreden. Het is duideliik dat men met name in socialistische kring niet terugschrikt voor een dergelijke gedachtengang. Min of meer daarop afgestemd is geweest het voorstel dat de heer J. Berger (soc.) in de Kamer deed. Hij wilde de A.O.W.-uitkeringen wel met 50 optrekken dan zou er inderdaad per jaar een kleine 1000 bijkomen. Hij vergat echter te vermelden dat dan ook de A.O.W.-premie met de helft verhoogd zou moeten worden. Van de huidige premie van 6}* (Inclusief premie Algemene Weduwe- en Wezenwet) zou dan gesprongen moeten wor den tot ongeveer 10 premie. Deze zeer forse premiestijging zal ongetwijfeld in de vele bedrijfstakken partijen de lust benemen ook nog iets te gaan doen aan verhoging bedrijfspensioenfonds omdat dit de premielast voor de sociale verzekeringen nog meer zou opvoeren. Ook maatregelen tot het waardevast maken van het bedrijfspensioenfonds worden dan veel minder aantrekkelijk. Wij menen daarom dat, gelet op de wenselijkheid dat er gezonde bedrijfs pensioenfondsen blijven bestaan en dat daar waar zij nog niet bestaan nog bedrijfspensioenfondsen worden opgericht, met de verhoging van de A.O.W. uitkering en -premie matiging moet worden betracht. Aanvaardbaar lijkt ons een geleidelijke optrekking van 1794 tot 2400 per jaar. Dit bedrag blijft een 300 beneden het voorstel dat in socialistische kring wel kan worden ge hoord. Wij menen, dat deze 300 een voldoende marge biedt om de prin cipieel gewenste instandhouding, verhoging en waardevastheid van de be drijfspensioenen als een aantrekkelijke zaak te blijven nastreven. Voorstel prot.-christ. werkgevers: (Van onze soc.-econ. redactie) vers, de heer A. Borst .Pzn., heeft morgen op de jaarvergadering van dat verbond in Scheveningen het pleidooi gevoerd voor een vergroting van de nationale produktie op basis van een centraal economisch jarenplan. De heer Borst deed zijn voorstel, nadat hij in zijn jaarrede de vraag had opgeworpen of er niet wat meer voorrang kon wor den gegeven aan het bevorderen van een zo groot mogelijke produktie. Hij meende dat er gewichtige redenen zijn hierop het accent te leggen, onder an dere de economische wedkamp tussen oost en west en de toekomstige ver houding met de ontwikkelingsgebieden. „Ik beschouw de wedkamp met het oosten en de hulp aan de ontwikkelings gebieden als een uitdaging aan onder- arbeiders tot grotere inspan ningen en prestaties, die, als wij haar aangrijpen, een verdere opgang van ons economische leven in het uitzicht stelt", aldus de verbondvoorzitter. „Wij zullen bewust moeten instellen op vergro ting van onze produktie en zouden er goed aan doen jaarlijks een bepaald na tionaal groeipercentage als streefcijfer te De heer Borst stelde daarom voor dat de regering in overleg met de Sociaal- economische raad op basis van een cen traal economisch plan vaststelt in wel ke mate de nationale produktie in een bepaald tijdvak zou moeten toenemen. Nagegaan zou moeten worden onder wel ke voorwaarden dit streven het beste kan worden bereikt. Hierbij dacht de heer Borst aan de ontwikkeling van de investeringen, de lonen en prijzen en de overheidsuitgaven. Een actief afzetge bied zal bij dit alles onontbeerlijk zijn. Het overeengekomen plan zal als raam oeten dienen, waarnaar het bedrijfs leven zich gedurende het afgesproken tijdvak heeft te richten. De SER zal ac tief de ontwikkeling moeten volgen cn indien zich belangrijke afwijkingen i het raam voordoen hierop het ge organiseerde bedrijfsleven dienen te at tenderen. De regering zal dan de gele genheid hebben in geval van niet te tolereren discrepanties of indien zich belangrijke wijzigingen voordoen in de omstandigheden, het beraad tussentijds te openen. VOORDELEN Volgens de heer Borst heeft zijn voor stel het voordeel dat een gemeenschap pelijk uitgangspunt kan worden gevon- het economisch en sociaal be at een eenheid van optreden mogelijk wordt, die nu nog zo vaak ont breekt. Zijns inziens zou er voorts ruimte komen om ook de andere doel einden van het economisch beleid (vol ledige werkgelegenheid, stabiel prijspeil, een goede inkomensverdeling en een evenwichtige betalingsbalans? beter tot hun recht te doen komen. Werken voor een opdracht kweekt vol gens de verbondsvoorzitter bovendien het verantwoordelijkheidsgevoel Dit zal vanzelf leiden tot grotere vrij heid voor het bedrijfsleven en tot een beperking van het overheidsingrijpen. De moeilijkheden, die het huidige loon- en prijsbeleid in de praktijk nog te zien geeft, zullen dan voorkomen kunnen worden. KORTER WERKEN Hoewel de heer Borst in zijn jaar rede niet inging op de verschillende onderdelen van het sociaal-economi sche beleid, stond hij toch even stil bij het vraagstuk van de werktijdver korting. Hij meende dat hierbij welis- de nodige voorzichtigheid moet worden betracht, maar vond dat de omvang van de produktie niet afhan kelijk behoeft te zijn van het aantal manuren, dat per week wordt gemaakt. „Veel meer zijn voor een vergroting m de produktie nieuwe werkwijzen, toe nemende kennis en steeds groeiende ver antwoordelijkheden door werknemers en werkgevers van betekenende invloed," al dus de verbondsvoorzitter. „Het bewijs de praktijk reeds geleverd dat met minder werkuren, zelfs met minder man kracht. sterk verhoogde produktiviteit tot uitdrukking kan komen. Het gaat boven al om het uitdragen van verantwoorde lijkheden. Worden die gemist, dan helpt langer werken ook niet." SPELREGELS De verbondsvoorzitter haalde in zijn jaarrede ook in herinnering, dat tot drie maal toe reeds een aanvulling is gege ven op de spelregels terzake van het loonbeleid. Hy vond dat deze wijzigingen zich eigenlijk niet verdragen met het per manente karakter van de gedragsregels. „Zij brengen onzekerheid in het beleid en stellen dientengevolge partijen in de be drijfstakken voor ongedachte moeilijkhe den", aldus de heer Borst, die dit niet bevorderlijk leek voor het gezag van de regering. Overigens wilde de verbondsvoorzitter de speciale verantwoordelijkheid van de overheid voor de economische ontwikke ling niet ontkennen. En om die verant woordelijkheid na te komen heeft de overheid, indien noodzakelijk het recht en de plicht regels te stellen ter berei king van de medewerking van haar derdanen voor het welslagen van het be leid. Hoe snontaner deze medewerking De heer Borst betreurde het ,dat wel organisaties, maar nog onvoldoende de leden van die organisaties, doordron gen zyn van de noodzaak tot medewer king. Hij noemde verantwoordelijkheids besef en de wil tot samenwerking de sleutel voor de oplossing van de moei lijkheden, die het huidige beleid ver toont. Daarom stelde hij dan ook vooi dat regering en centrale organisaties sa men de moeilijkheden onder ogen zier nagaan welke mogelijkheden de uit voering van het beleid voor een oplos sing heeft. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Bunschoten-Spakenburg, 4de p.p.: R. Timmerman te Hijken- Hooghalen; te Drogeham, by accl.: D. Noort, kand. te Katwijk aan Zee. Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maas van streek te makent leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder om do maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebbon kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het Is een Ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Gorinchem (vac. P. M. van Galen), toez. C. van den Bosch te Bodegraven. Bedankt voor Garderen: H. Goedhart te Rotterdam-Delfshaven; voor St. Anna- land en Kootwijkerbroek: I. Kok te Zeg veld, die in verband met zijn voort gezette studie geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Beroepbaarstelling: De heer R. v. d. Kleij, theol. kandidaat te Rotterdam, Claes de Vrieselaan 175a is beroepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Utrecht: (vac. G. Laarman) J. Goumare te Hilversum en A. T. Besse- laar te Eindhoven. Beroepen te IJsselmuiden en Graf horst: L. de Nood, godsdienstleraar te Utrecht; te Almelo, 4de p.p.: J. Goumare te Hilversum; te Zijlwijk: H. Wijmans kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Heemstede: H. Bavinck te Loenen a. d. Vecht; r Zeist, (5de p.p.); A. Corporaal te Edam die bedankte voor Roermond. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Apeldoorn-Zuid: M. W. Nieuwenhuijze te Amsterdam. Aangenomen naar Veenendaal, vac. W. Heerman: C. Langbroek te Nieuwe Bedankt voor Schiedam dam: I. de Bruijne n Werken- Rotterdam- Zeist: D. Henstra te Onze voorouders wisten het al: het leven zelf is de grootste leerschool. En dan mag ieder zijn eigen leven leven, daarin it toch voortdurend een aantal elementen, die gelijk zijn. Ieder een wil het goed hébben vooral materieel, en zoveel moge lijk gevrijwaard zijn van ziekten en tegenslagen. Wat kunnen we ons inspannen om iets te bereiken en welk een moeite kunnen wij doen om meer te zijn dan onze buurman! Geen woord kwaad daarvan als we al ons streven maar niet op zichzelf zien, maar in verband met een aantal andere zaken! U begrijpt al lang wat wij bedoelen: al onze menselijke acti viteiten zijn zeer betrekkelijk. Het kan kort of lang duren: er komt op zekere dag een eind aan. En dan ligt het resultaat van onze inspanningen daar en misschien vragen degenen, die achterblijven, zich af: is de prijs niet te hoog geweest? Waarop richten wij onze activiteiten? En welk doel moeten zij dienen of zijn ze misschien doel in zichzelf? De apostel Johannes schrijft van Christus dit woord: „Waar Ik heen ga, daarheen weet u de weg". Dat lijkt op het eerste gezicht niet te passen bij ons onderwerp. Maar dat is niet meer dan schijn: Christus wil, dat wij straks bij Hem zijn en de weg naar Hem toe een weg, Die Hij zelf is toont Hij ons. En er is maar één weg, die van Hem. Zou het niet kun nen zijn, dat de weg, die wij volgden, geplaveid met duizend enéén activiteiten, een eigen gekozen weg is, die doodloopt Beschikking over zestig hoofdfilms heeft ds. H. F. J. Wesseldijk, secretaris van de Generale Finan ciële Raad der Ned. Herv. Kerk, gistermiddag in Hilversum het nieuwe filmpaviljoen van de Oecumenische Stichting Filmcen trum geopend. Met ds. Wessel dijk, waren een 70-tal genodigden nieuwsgierig wat er na deze druk op de knop gebeuren gingde lichten gingen uit, de tonen van ?en modern muziekstuk lieten zich horen en daar vertoonde de eerste film zich voor het eerst op het doek. Het eigen filmpaviljoen was in gebruik genomen. Dit eerste filmpje was een experimen tele expressie van de Canadese cineast Norman McLaren „Blinkity Blank", een vreugdevolle, vuurwerkachtige ex plosie van figuren, kleuren, speelsigheid- jes metamorfosen, vormen, invallen of hoe men dit filmgespeel maar zou willen kwalificeren. Men mag het een loos geknipoog met de camera noemen, maar er ging een aanstekelijke vreugde van uit en als zo danig was het een echt geslaagde fil mische openingsfanfare voor een ge bouw, waar Filmcentrum eigenlijk al ja ren om zat te springen. Ds. Wesseldijk. die nog bij de ..wieg" van Filmcentrum had gestaan gewaagde van zijn vreug de, dat het eindelijk zover was. Advertentiën KINDERBIJSLAG WET Vorige week is, zoals bekend, het ver slag verschenen van het mondelinge over leg tassen minister Van Rooy en de com missie van voorbereiding ait de Tweede Kam<r inzake bet ontwerp algemene kin derbijslagwet Daaruit mocht worden afge leid, dat er geen oplossing is gevonden aoor de bestaande tegenstellingen. De Volkskrant schrijft o.m.: „Er is nog een moeilijkheid van andere VVD en CHU aan bun moeizaam opge brachte bereidheid om aan een beperkte regeling mee te werken ook de de souden verbinden, dat die vo. •tandigen dan niet eerst bij het derde kind sal beginnen, maar evenals bij de loon- trekkenden het geval ia al direct bij bet eerste kind. Bij deze op zich graag on derschreven wens dringt zich echter het probleem op «van de premie. Bij de be sprekingen met de regering is er vannit de Kamercommissie op geweien, dat mei de moeilijkheid van een hogere premii als gevolg van uitbreiding tot het eersti kind zon kunnen ondervangen door di< premie te drukken met een bijdrage nil de algemene middelen. Het nieuwe in het verslrg is nu echter, dat de regering een dergelijke mogelijkheid zeer beslist afwijst. Nu is bet wel zo, dat de besprekingen, waarover het verslag handelt, betrekking hebben op bet bestaande wetsontwerp. Een andere opset is althans formeel - niet aan de orde. Als ook daarvoor wijiing van een bijdrage nit de alg< middelen zon gelden, ziet liet er alles bij eikaar maar heel somber nit. Op de laatste partijraadsvergadering van de KVP heeft de heer Andriessen ge zegd, dat afwijzing van een voor de KVP bevredigende kinderbij*lagr'geling lualie zou scheppen waarbij het ook nodig wordt de bestaande politieke verhoudingen opnienw te beaien. Na het verslag Is bet nu zo, dat we snel, waarschijnlijk al enkele weken, het ogenblik naderen, w «9 beslissingen moeten vallen, kan Grond voor Europese Universiteit gekocht In Florence is maandag het aankoop contract getekend voor het terrein waar op de Euro-universiteit zal verrijzen. De voorzitter van de Euratom-commis- sie, E. Hirsch verklaarde bij deze ge legenheid dat de universiteit een onder deel is van een drieledig program, dat ook versterking van de uitwisseling van studenten en hoogleraren, en ontwikke- van gespecialiseerde instellingen hoger onderwijs en onderzoek aan bestaande instituten omvat. De Euro universiteit in Florence is bedoeld vo« voortgezette studie. Zij zal ook open staan voor studenten en hoogleraren uil landen buiten de Europese gemeen schappen. met de mogelijkheid van een eriaia in het zicht nog een allerlaatste woord worden gesproken? Dat zou dan met name de kant van de VVD moeten komen, dat ook na het laatste woord in het slag nog niet precies duidelijk is hoever de VVD zou willen gaan". En Het Vrije Volk zegt: fijn dus nog net «over als tevoren, dreigementen over een kabinetscrisis bet gevolg zou kunnen aijn van eer veranderd handhaven van het wetsontwerp, en alle snggestiea tot het aanbrengen wijzigingen hebben de regering er niet toe kunnen brengen wijzigingen in het ont werp aan te brengen. Misschien, omdat zij vreest aan de ene kant stenn te verliezen, die zij door wijzigingen aan de andere Er is ook nog een andere mogelijkheid. Het lijkt namelijk niet waarschijnlijk, dat de regering'in de Tweede Kamer over i wetsontwerp gaat praten met zo wei kans op succes en waarvan het belang hoog wordt opgenomen. Wij moeten er dus rekening mee honden, dat de tegenstanders nit de vriendenkring der regeringspartijen nog een oplossing pet'o hebben, waardoor zij de kool en geit heelhuids naar de overkant hopen te kun- Indien dit het geval is, maken wij de kans bij de openbare behandeling eet fraai spiegelgevecht te aanschouwen. Maai dat sou dan wel eens tot bittere teleurstel ling kunnen leiden bij de toeschouwers die de indruk gekregen hadden dat bnn rid ders in solide harnassen ten strijde getrok ken waren om hun goede zaak te doen ze gevieren." Vereniging van Chr. Geref. Gem. en Chr. Ger. Gem. in Ned. De kerkeraden der Chr. Geref. Ge meenten niet te verwarren met de Chr. Geref. Kerken en der Chr. Geref. Ge meenten in Nederland, hebben zaterdag Na een uiteenzetting door de Chr. Geref. Gemeenten enerzijds, van het éne zaligmakende geloof, dat zich richt op wet en evangelie beide en door de Chr. Geref. Gemeenten in Ned. anderzijds, van de geoorloofdheid van een tweede huwelijk door beide partijen, wanneer het eerste huwelijk, wegens overspel, wettig is ontbonden, bleken alle mis verstanden te zijn weggenomen. Besloten werd met de grootst moge lijke meerderheid (39 ambtsdragers wa ren aanwezig) zich met elkander te ver enigen onder de naam: chr. geref. ge meenten. De kerkeraden zullen dit be sluit aan de gemeenten voorleggen ter approbatie. Het verband omvat 8 gemeenten nL Delft. Drachten, Gouderak, Hoofddorp. Rotterdam-Zuid, Urk, Vlaardingen en Werkendam; telt vijf predikanten en één lerend ouderling en stelt zich op de oude grondslag van 1517, 1618/19 en 1834. Nieuwe psalmberijming wordt in juni officieel aangeboden De nieuwe berijming van de psal men, die in een bundel, voorzien van muzieknotering zal worden uitgege ven en welke is voorbereid door de Interkerkelijke Stichting voor de Psalmberijming zal op woensdag 14 juni in het jeugdcentrum De Heuvel te Rotterdam officieel aan de verte genwoordigers van de in de stichting vertegenwoordigde kerken worden aangeboden. In de stichting zijn de volgende ker ken vertegenwoordigd: Nederlandse Hervormde Kerk, Gereformeerde Ker ken, Evangelisch Lutherse Kerk, de Doopsgezinde Broederschap en de Remonstrantse Broederschap. Advies van C.H.U.-hoofdbestuur Christelijk-Historische Unie adviseert de publicisten in c.h. kring „in dit stadium maar niet te veel te schrijven over de samen werking tussen de Unie en de A.R. Partij". Dit blijkt uit een prae-advies van het bestuur over één van de drie en twintig voor stellen, die de c.h. kiesverenigin gen hebben ingediend voor de morgen in Utrecht te houden Al gemene Unie-vergadering. In tegenstelling tot andere jaren heb ben dit keer opvallend weinig voorstel len betrekking op de verhouding tus sen christelijk-historischen en anti-revo lutionairen. Dat komt waarschijnlijk, omdat het interne beraad over dit on derwerp nog niet is afgesloten. Van de kiesverenigingen worden de reacties af gewacht op het vertrouwelijke interim rapport van de commissie-Van Gelder, die de samenwerking tussen beide grote protestantse partijen bestudeert Het hoofdbestuur heeft er geen bezwaar te gen voor het indienen van deze reacties een termijn te stellen. De Haagse kies vereniging Benoordenhout-Archipel vraagt in dit verband nog of het hoofd bestuur wil bevorderen, dat in het C.H.- tijdschrift voortaan ook artikelen over de samenwerking A.R.-C.H. zullen worden opgenomen, hetgeen tot dusverre ach terwege bleef. Het bestuur meent echter, dat dit een aangelegenheid is die het beleid van het bestuur der Jhr. mr. A. F. De Savornin Lohmanstichting betreft. Met een interessant voorstel komt de kiesvereniging Apeldoorn-Zuid. Ze geeft de c.h. Kamerfractie in overweging er bij de regering op aan te dringen, „dat i verband met de algemene vr\je zater- bestuur staat hier echter zeer gereser veerd tegenover. Zijn prae-advies over het Apeldoornse voorstel luidt. .Afge zien van het feit, dat de algemene vrije zaterdag er nog niet is en zeker ook niet voor allen zal gelden, is niet duide lijk. hoe de verplaatsing van de sport van de zondag naar de zaterdag en (of) de concentratie van de sport op zaterdag Geen o verhe veling van zondagsport .aterdag naar zelfs in de C.H.U. een uitgemaakte zaak dat de sport niet op zondag zou mogen worden beoefend". Positiever staat het hoofdbestuur te genover een voorstel van de kiesvereni ging Dordrecht om het vraagstuk van continu-arbeid op zondag opnieuw studie te nemen. Het bestuur meent, dat deze kwestie aan de Sociaal-Economische Raad voor advies zou kunnen worden voorgelegd. Aan de agrarische en ciaal-economische commissies van Unie wil het hoofdbestuur verzoeken zich gezamenlijk of ieder afzonderlijk te beraden over de vijfdaagse werkweek in de landbouw en veehouderij cn resultaat daarvan in een nota nee leggen. MAMMOETWET De kiesvereniging Sneek stelt voo de verdere behandeling van de Mam moetwet meer aandacht dan voorheen te schenken aan de positieve, pedagogi sche en didactische punten in dit wets ontwerp. Sneek meent, dat het thans geldende stelsel van vervolgonderwijs zodanig is. dat niet alleen de vrijheid vaak ver te zoeken is, maar dat boven dien de selectie en doorstroming triest geregeld zijn, dat voor kinderen telkens een deur wordt toege slagen. waardoor in zeer veel gezinnen spanningen gaan heersen die grote morele schade veroorzaken. De voorstellende kiesvereniging kennelijk niet geporteerd voor hand having van alle soorten zelfs zeer kleine scholen of schoolafdelingen, „wier bestaan in de afgelopen tijd soms wel op zeer dubieuze gronden is ver dedigd". Als met een zo breed mogelijke wettelijke basis een schoolsysteem is op te bouwen dat minder slachtoffers maakt dan het huidige, is dit zeer te juichen. Bovendien geeft, volgens Sneek, de Mammoetwet aan de lagere school een reële kans om verlost te worden van de druk, die een kleine groep leerlingen, die voor het m.o. moet worden „opgeleid", nu nog uitoefent. Volgens het prae-advies van hel hoofd bestuur over dit voorstel heeft de C.H.U.- studiecommïssie voor de Mammoetwet aan de door Sneek ter sprake gebrachte punten reeds aandacht besteed. Over de in deze commissie ontwikkelde gedach ten zal in de c.h. pers binnenkort een ander worden gepubliceerd. WEEKBLAD Unievoorxitter mr. H. K. J. Beer- nink zal in zijn morgen te houden jaarrede mededelingen doen over de c.h. pers. Dit deelt liet hoofdbestuur mee in antwoord op een vraag van de kiesvereniging Doorn, of reeds maat regelen zijn genomen tot spoedige op richting van een behoorlijk c.h. week blad. Aan de voorlichting en de pu blic relations zal naar het oordcel van het bestuur meer kunnen worden ge daan, zodra meer middelen ter be schikking komen. Omdat behalve de middelen ook de geschikte persoon ontbrak, kon nog niet worden overge gaan tot aanstelling van een public- relations-officer. Met veel instemming begroet he hoofdbestuur een voorstel van de kies vereniging Dordrecht om ter voorko ming van overbelasting van Kamerle den enz. minder plaatselijke vergade ringen te houden cn meer streek verga deringen te stimuleren, wat mede kan dienen tot bevordering van de contac ten tussen de kiesverenigingen. Vermelding verdient ook een voorstel van de kiesvereniging „Oud-Amster dam" om op korte termijn de c.h. Ka merleden te adviseren hun goedkeuring aan het bij de Tweede Kamer ingediende Nederlands-Duits verdrag te onthouden. Oud-Amsterdam vindt o.m. het door Duitsland te betalen bedrag van 28C miljoen gulden geen passende vergoe ding voor het verloren gaan van dt grenscorrecties. Het hoofdbestuur advi seert het Amsterdamse verzoek door te geven aan de beide Kamerfracties. Het zelfde advies wordt gegeven voor wal betreft het verzoek van de kiesvereniging Arnhem om bij minister Beerman aar té dringen op meer afdoende maatre gelen ter voorkoming van sexuele mis drijven door psychopathen. Na 1945 is er in alle kerken in ons land :n verblijdende opbloei van allerlei ieuw werk te constateren. In deze reeks van vernieuwingen heeft Film centrum nu ook zijn deel. Het Filmpavil- joen_is de voormalige houten noodkerk t> ten in de N.O.-Polder. Het ge- 5 opgetrokken achter het huis, Borneolaan 27 te Hilversum, Filmcentrum zijn kantoor houdt. Het be staat uit een filmzaal van 12 by 7 meter (ruimte voor een publiek 50 tot 70 man), goed geoutilleerde projectiekamer sn kantoorruimte voor de heer A R. Dijk, de administrateur van Filmcen- Ter viering van de opening van dit gen gebouw worden er tot en met vrij dag filmvoorlichtingsdagen gehouden, waarvoor zich een 5 a 600 deelnemers hebben opgegeven zodat er werkelijk niemand meer bij kan. OPTIMISME Wika J. A. Hes kon in zijn inleiding over „Oecumenisch Filmwerk 1961" tal van optimistische geluiden laten ho ren. Op het gebied van de filmvoor lichting kon hij er op wijzen, 'dat het „Critisch Filmbulletin" sedert het be- het jaar in een uitgebreide en nieuwe uitvoering, zich in een stij gende groei van het abonnementental mag verheugen. Hij kon mededelen, dat het Algemeen Bestuur van Film centrum was overgegaan tot het in* stellen van het predicaat „Film van het Seizoen". Een jury zal voortaan om de drie maanden tenminste één en ten hoogste drie films dit predicaat meegeven er door middel van pers en radio zal mee deze films dan onder de aandacht bren gen breed publiek. Op dezr wij- men een grotere beker :ic geven aan de werkelijk goede film T.a.v. de filmdienst van FilmcentrunU kon hij ook optimistisch zijn. De filmo- theek beschikt thans over meer dan 60 hoofdfilms. Met deze films worden per jaar ruim een half miljoen mensen be reikt. Een aansporing om met dit werk voort te gaan. Speciaal met betrekking tot de zg. „discussiefilms" wil men di ligent zijn. Het succes van de Bemhard Wicki-film „Waarom zijn ze tegen ons?" doet uitzien naar meer dergelijk werk. Ook de films, waarin de nadruk wordt gelegd op onze „verantwoordelijkheid in wereldverband" zijn van groot belang. Reeds beschikt Filmcentrum op dit ge bied over films over het vluchtelingen vraagstuk, terwijl men nu ook de smal filmrechten heeft gekregen voor de film over het Apartheidbeleid in Zuid-Afrika „Come back Africa". Er bestaan plannen cinemascope-films op 16 mm uit te brengen en er zal een korte cursus voor smalfilmoperateurs gehouden worden. Voor groepen en ver enigingen met een kleine beurs bestaat er in het kader van de z.g. Zomercam- pagne (van nu af tot 31 augustus) een aantal films tegen sterk verlaagde prijs te huren. Dit najaar zal op het gebied der filmvorming weer een kadercursus ge houden worden. Helaas is het stellen van een speciale vormingslei der tot op heden op financiële moei lijkheden gestuit, maar misschien is er via een juistgerichte subsidierege ling iets te bereiken. Met blijdschap kon de heer Hes mel ding maken van het verschijnen van het rapport „Film en Evangelisatie". Hij dankte voorts allen, die bij de totstand koming van de nieuwe filmruimte had den meegeholpen. Het is natuurlijk nog maar een heel bescheiden bouwsel, maar misschien is het heel niet goed, dat de kerk zich in de loop der eeuwen zo dik wijls in geweldige bouwwerken heeft verschanst. „In Oud-Israël speelde de tent een grote rol". Als het nog gebrui kelijk was een gebouw naar een Bijbel tekst te noemen zou hij willen voorstel len Jeremia 357 „Gij zult in tenten wonen al uw dagen". De heer Hes besloot zijn toespraak met erop te wijzen, dat Filmcentrum als Oecumenische Stichting (en oecu menisch betekent niet alleen „interker kelijk". maar ook „voor de gehele be woonde wereld" (oikoumene) een op dracht had solidair cn verantwoordelijk in de wereld te staan en de jonge gene ratie een uitzicht te bieden. „Moge het ons gegeven zijn van dit kleine onder deel iets terecht te brengen en moge ons nieuwe filmpaviljoen uitgroeien tot et centrum gewijd aan deze grote taak!" Advertentie /net R DTE RN

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2