Bezoekt onze GROTE SHOW Visserij golven LANGEZAAL SPANVISSERU OP HARING MOGELIJK BIJ DOGGERSBANK EN NOORSE KUST Bespreking woningbouw in de raad van Sassenheim Binnenkort verlichting van toren te Noordwijk-Binnen? Bazaar in Noordwijk is heel attractief föEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 16 MEI 1961 F HET GEBIED BEWESTEN de Doggersbank lijken mogelijkheden voor de uitoefening van de spanvisserij door de kottervloot aanwezig te zijn. Vooral in de maanden augustus en september zijn daar de vangst mogelijkheden waarschijnlijk goed. De hoeveelheid haring, die zich in deze maanden in dit gebied bevindt, is stellig groter dan de hoeveelheid, die in de zuidelijke Noordzee wordt aangetroffen". Dit hoopvolle nieuws voor de haringvissers vertelt drs. J. J. Zylstra, bioloog bU het Biiksinstituut voor Vissers-onderzoek, In het mei-nummer van „Vlsserij- Jiieuws", het maandblad van de Directie der Visserijen. Drs. Zijlstra is van mening, dat de uitzonderlijk grote voorraad haring, die hier aanwezig schijnt te zijn, een serieuze bestudering van de visserij mogelijkheden in dit gebied recht vaardigt. Hij heeft er van treiler- bemanningen gehoord, dat naast een span- en pelagische visserij er ook nog een visserij met drijfnetten werd uitgeoefend door Russische loggers. „Misschien dat dit mogelijkheden schept voor de Nederlandse drijfnet- loggers?" Belgische boosheid De Europese koffiemaaltijd, die dooi Tegenover de opmerking, dat er meer haring in dit gebied te vinden is dan in ie zuidelijke Noordzee staat de grotere omvang van het gebied. Meer zoektijd al er nodig zijn bij het opsporen van de stellig aanwezige haring. Een ander nadeel is. dat in het gebied naast haring veel andere vissoorten voor komen. die goed op het echolood worden aangetekend, zoals horsmakreel, sprot, ondspiering, wijting, enz. „Dat niet ieder schooltje op het echolood haring is, geldt neer dan om de zuid", aldus drs Zijlstra. Vissen hij Egersund? vertelt ook meer bijzonderheden aver" de visserij bij Egersund aan de Noorse kust. „De faam van deze visserij b kennelijk nog niet tot de Nederlandse rissers doorgedrongen". Deze nieuwe haringvisserij speelt zich af langs de rand n gedeeltelijk ln de diepe trog, die langs de Noorse kust loopt, ongeveer tossen 58 en 59.30 graden noorderbreedte. De afstand van IJmuiden naar deze visgrond bedraagt ongeveer 350 tot 400 mijl, hetgeen de mogelijkheden van de uitoefening van een weekvisserij door de kottervloot praktisch uitsluit In de laatste jaren is in dit gebied een visserij op haring ontstaan, uitgeoefend door Zweden, Denen, Noren en Duitsers, die tot nu toe ieder jaar in betekenis toeneemt Een groot deel van de visserij wordt met spannetten of met pelagische netten uitgeoefend. De vangsten schijnen er, naar de be richten te oordelen, zeer groot te zijn. De haring, die er wordt gevangen, is de gewone Noordzeeharing van een vrij grote lengte. De haring is waarschijnlijk ijl en niet erg vet, hoewel de mogelijkheid bestaat, dat er ook nog volle haring aan wezig is. Het hoofdseizoen valt in de winter met als voornaamste maanden januari-maart. hoewel er ook in andere maanden wel haring wordt gevangen. De diepte ter plaatse is 50 tot 100 vaam en zelfs moge lijk tot 200 vaam. Op deze zeer diepe plaatsen wordt waarschijnlijk met pela gische netten gevist. In dit gebied is het voor Nederlandse kotters zeker mogelijk haring te vissen. en weet, dat ook de Denen met veel kleinere schepen aan de visserij deelne- Een groot bezwaar blijft echter de afstand, tenzij men geneigd is de week- 1 op te geven. KATWIJK AAN ZEE Wedvlucht de Stichting van de Nederlandse Visserij en de redersvereniging in Scheveningen is gehouden, heeft de boosheid van Bel gische visserijkringen opgeroepen. Op de bijeenkomst werd de visserij in EÜ.G - verband onder de loep genomen. Het Belgische Visserijblad betreurt ln een hoofdartikel, dat de Nederlanders gemeend hebben non Benelux-partners te negeren, niet alleen door het niet houden van een voorafgaande bespreking met hun Belgische collega's, maar ook door het niet zenden van een Invitatie adres. „Achter de scnermen wordt onze Duitse en Engelse partners verstop pertje gespeeld", schrijft de heer P. Van- denberghe, hoofdredacteur van dit blad. „Denken onze Benelux-partners niet, dat dergelijke spelletjes slechts voor beide kanten falikant kunnen uitvallen openhartige samenwerking verstandiger ware? Of meent men dat per slot var rekening het mogelijk zal zijn, in „Bene lux Verband" zyn eigen weg te gaan? Wij kunnen dergelijke procédé's slechts af keuren". Inderdaad een wonderlijke geschie denis als voor een Europese koffie maaltijd, waarop EEG-zaken worden besproken, de Belgische Benelux-part ner, die tevens een grote visserijnatie is, niet wordt In de morgen te houden vergadering van de gemeenteraad zal de be noeming plaats hebben van het hoofd van de openbare lagere school. Als kandidaten zijn gesteld de heren J. Hoeve, H. Rijkhoek en P. Göbel, hoofden van openbare lagere scholen respectievelijk in Hollum (Ameland), Drimmelen en Vinkenbuurt (gemeente Ommen). HILLEGOM Twee onderscheidingen De heren J van Bezu cn C Lagendijk, respectievelijk meesterknecht en chef- ziekzoeker bij de firma Veldhuyzen cn van Zanten, vierden gisteren beiden hun veertigjarig jubileum bij dit bedrijf. Zij werden gehuldigd in huize Vredehof. De heer J H Veldihuyzen van Zanten sprak met waarderng over de ijver en de werk. lust van de jublarissen. HU bood elk een gouden horloge met inscriptie Hun vrouwen kregen bloemen. Hierna was het woord aan de burge meester, jhr dr O F A H van Nispen tot Pannerden. Deze uitte ook zyn be wondering voor de trouw en het vak manschap van de heren Bezu en Lagen dijk en hU kon de verheugende medede ling doen, dat het de Koningin heeft behaagd beiden te onderscheiden met de zilveren medaille, verbonden aan de or de van Oranje-Nassau. Namens het per soneel overhandigde ten slotte de heer P. Bodde de jubilarissen een enveloppe met inhoud. Kettingbotsing P v T uit Hillegom reed maandagmid dag met zUn auto tegen een geparkeer de auto, waarvan de remmen echter niet vast stonden. Deze tweede auto schoot door en raakte een bakfiets, bestuurd door J N uit Hillegom. Deze botste op zijn beurt weer tegen een auto, bestuurd door A P G uit Hillegom. Alle vier de voertuigen werden beschadigd; persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Te snel gereden De heer J W J uit Arnhem had in i naoht van zondag op maandag met zo'n grote snelheid langs de Haarlemmer straat gereden, dat zijn auto ter hoogte van pand nummer 15 van de weg af raakte en tegen een hek en heg terecht kwam, die over ruim 15 meter werd nield. De eigenaar had zijn toen onbe stuurbare auto achter gelaten en naar Haarlem gelift. De politie trof hem daar in bed aan bij een vriendschappe lijke betrekking. Kredieten van (380.570, f88.090 en f25.825 worden voorgesteld ter beschik king te stellen voor de bouw van drie woningcomplexen, t.w één blok galerij- woningen (24 woningen) op het terrein aan de Crocussenstraat, drie dubbele woningen voor bejaarden op het terrein aan de Crocussenstraat en een eengezins woning aan de Vrouwenpolderstraat. De woningen zullen ondershands verhuurd worden tegen gemiddeld f 11, f 10.20 f 16.75 per week, verhoogd met f 0.25 voor eventuele tegenvallers. Ten aanzien van de aannemingsson- van deze 31 wo ningwetwoningen ls overeenstemming bereikt met Holwegls Bouw- en Aanne- mlngsbedrjjf n.v. te Utrecht. De Christelijke Opleidingsschool voor onderwijzeressen bij het kleuteronder wijs, gevestigd te Haarlem, heeft een subsidie gevraagd voor de uit Sassen heim afkomstige leerlingen. B. en W. stellen voor een subsidie te verlenen van ten hoogste f100 per leerling. B. en W. stellen vooi aan de kraafn- centra „Noordwijk" en „Wit-Gele Kruis" subsidieverhogingen tot f 1.75 per verzor gingsdag en een aanvullend krediet van f790 te verstrekken, terwijl voor de Chr. Dr. De Vissersohool voor mulo een kre diet van f3600 wordt voorgesteld. Door de toename van Sassenheims be volking moet volgens de statuten het aan tal leden van de Raad van Commissaris- het Elektriciteitsbedrijf HX. S. aanbesteding van de uitbreiding van ga. rage Oostveen wordt de raad voorgelegd, evenals de overbrenging van dienst I960 naar dienst 1961 van 80.000 en een hoging van het kredlel voor totale bouw kosten van f 17.000 Twee jubilarissen bij Veldhuyzen van Zanten te Hillegom. De bur gemeester speldde de heren Jan van Bezu en Cor Lagendijk de zilveren eremedaille, verbonden aan de orde van Or.-Nassau, op. (Foto L. v. d. Lans) en wel WOENSDAG 17 MEI A.S. in de zaal van Café Restaurant „FLORA". Kerkstraat 26 te Noordwijk/Binnen, en DONDERDAG 18 MEI A.S. in de zaal van Restaurant „DE ZEEHOND", Hoofdstraat 129-1 BI, Noordwijk aan Zee, van 11 uur v.m. tot 10.30 uur n.m. STILLE RIJN 3-4 LEIDEN TEL. 26545 De postduivenvereniging „De Rijnmon- ders" hield een wedvlucht met oude dui ven van St. Ghislain af. Afstand 200 km. In concours 196 duiven, die werden ge lost om 13 uur met bewolkte lucht en kalme noordenwind. De eerste duif kwam aan te 15.56.24 uur en maakte een snelheid van 1136,28 meter per minuut. De uit slag is: L. van Duijn 1, 6, 34; M. Souve- worden uitgebreid. Als tijdelijke regeling 2. 8. 12, 15, 33: L. Knetsch 3. 10, 1"'JJ H. Smit 4, 5, 19, 20; J. Heemskerk 7, 13; Th. de Kluyver 9. 16, 45, 46; B Mulder 11, 14, 29, 43; J. Jungerius 17, 47; K. van der Eijkel 18; J. de Best 21; J. van Maa- nen 22, 23; J. de Vreugd 24; H. M. Tjeb- bes 25; K. Schaap 26, 36, 49; B Paauw 27, 40; J. van Duijn 23, 32. 37, 42; J. Meu- lendijk 30, 31; P. Hogewoning 35; L. W. van Rijn 39; J. Parlevliet 41; P. Schone- veld 44 en B. Maurits 48. Kanariefokfaers blieen De kanariefokvereniging „De kanarie vogel" vergaderde gisteravond in Casa Cara onder leiding van de heer K. van Duijn. De heer Dommerholt hield een lezing over kleurkanaries en tropische vogels. Hij gaf waardevolle adviezen be treffende het selecteren van kweekoaren en de verzorging tijdens het broeden. Na de pauze werden vragen beantwoord en dia's vertoond. Hoog en laag water Woensdag 17 mei: hoog water 4.53 en 17.17; laag wa-ter 0.42 en 13.04. stelt het bestuur van de raad aantal leaen van 19 te handhaven, W. stellen aan de gemeenteraad t deze regeling in te stemmen, mi bestaande vacatures als gevolg van de bevolkingsuitbreiding van de gemeenten onvervuld blijven. Aangezien de door de bewoners de panden Bijdorpstraat 1 en 3 verzochte verbeteringen strekken tot bevordering goede huisvesting en de plannen voldoen aan de voorschriften, stellen CEVRAAGD MEISJE voor halve dagen of WERKSTER voor enkele dagen per week. Mevr. D. Kruyt, Voorstraat 9, Katwijk aan Zee. A. W. H. Teeuwen jubileert bij w.b.v. De Eendracht De heer A. W. H. Teeuwen viert deze maand zijn 35-jarig jubileum bij de wo ningbouwvereniging De Eendracht te Leiden. Dit bejaarde bestuurslid was aan vankelijk 1ste en nu 2de penningmeester. Zijn zoon is thans 1ste penningmeester. Op 27 mei wordt hem 's middags van 4 tot 6 uur een receptie aangeboden in Vrije zaterdag en W. stellen voorts voor om in af wijking van het oepaalde in het alge- 1 ambtenarenreglement het perso neel met ingang van 2t mei vrij te geven gedurende 26 zaterdagen en daarna van 18 november af weer zaterdags drie uren te werken. Met -ngang van 5 mei 1962 lan een volledige 45-unge werkweek ingevoerd kunnen worden. Deze voor stellen gelden nog nie1 voor het admini stratieve personeel. Aangezien de geldigheidsduur van het laatste besluit van de -aad inzake de ver ordening op het beheei van de bedry- is verstreken, dient een nieuwe ver ordening te worden opgesteld. Behou dens een vijftal artikelen stemt het nieuwe voorstel overeen met de oude verordening. Een voorstel omtrent ondershandse SASSENHEIM Christenvrouwen De afdeling Sassenheim van de Chris ten Vrouwenbond komt vanavond ir jeugdhuis bijeen. Op het programma staan jaarverslagen, bestuursverkiezing en de film „Tropengoud" van een cho coladefabriek. Twee jeugdige daders De rijkspolitie te Sassenheim heeft, in samenwerking met de Leidse recherche, de daders gevonden van de inbraak in het Purfinastation van de vorige week Het zijn de 16-jarige D. S. d. B. en 17- jarige A. S. d. B.. beiden uit Leiden. Zij hebben bekend. Gebleken is, dat zij naar Sassenheim gekomen zijn in een „geleende" auto. Tijdens de verhoren be kenden zy bovendien enkele diefstallen, die tot nog toe niet opgehelderd waren. Visserü om Noord |den 18 gulden. Kabeljauw is wee Het zaterdag goed weer om de beter V». niveau dan vonge week Noord maar de visserij was nog steeds slecht. De vangsten waren 40 tot 120 man den makreel, koolvis en haai per etmaal. De KW 8 Deining boekte een dagvangst 60 manden hoops maar de KW 4 Golfstroom was minder gelukkig Dit schip kwam slechts tot 25 manden hoops in een dag. Zondag stond er een bries om de noord met windkracht 6. De visserij was nog steeds slecht. Er werden 60 tot 140 manden makreel, koolvis en haring per etmaal gevangen. De KW 4 Golf stroom deed een trek van 100 manden makreel en dat was geen slechte slag. De KW 81 Alberta Hendrika ving in een trek een pakje. Wat was er? Voor de eerste beurt voerden maandag 16 vaartuigen 630 schelvis, 475 wijting. 260 gul en kabeljauw, 90 koolvis, 450 haring, 700 kleine haring, 2100 makreel, 250 di versen, 210 schol, 12500 kilo tong. 450 stuks kabeljauw, 10 tarbot en 20 heek aan. Voor de tweede beurt losten 37 vaar- tuigen 62 wijting, 160 gul en kabeljauw. 260 diversen. 710 schol. 15000 kilo tong, 330 stuks kabeljauw en 35 tarbot. De totale aanvoer was 5722 kisten, be- nevens 700 kleine kisten haring. 27500 kilo tong en 780 stuks kabeljauw. De markt De scholprijs was ook gisteren opval lend hoog. Zelfs schol 3 zakte niet bene schelvis is weer gestadig aan het klim- grote hoogten. Zo blijft het prijzenpeil altijd weer boeiend. Voor de reders is de prijsstijging maar goed, want alleen daardoor is de slechte aanvoer nog wat te verzachten. De KW 42 Nico laas Senior profiteerde er tenminste duchtig van door boven de f 15000 te komen, in deze tijd een prachtbesomming De Arie Ouwehand deed het met f 17600 nog be- ook de KW 146 met f 11700 de IJM 20 Polderman bleven boven f 10.000. Vandaag aan de markt Voor vandaag was al binnen de KW 153 Francina met 520 kisten en 95 stuks ka- beljauw. Ook de KW 180 komt markt met 150 kisten. Verdere aar de schepen zijn de VL 84 Jan Senior met 600 kisten, 40 stijve kabeljauwen en 44 kantjes makreel, de KW 52 met 65 kisten, de SCH 261 Onderneming 1 met 1000 kis ten, de SCH 117 Onderneming 3 met 950 kisten en de WR 66 met 35 kisten Ook de markt de IJM 18 Ariadne met 500 kisten en 500 stijve kabeljauwen. Voor een ZONNEBRIL met OPTISCH glas naar ,/t Briilencentrum" Speciaalzaak •A- ziekenfondsleverancier ir rijksgediplomeerd opticien Bosplein 8 - Tel. 3807 - Katwijk KOELKASTEN KROMHOUT - RIJNSBURG VLIET N.Z. 32 TELEFOON 3710 RIJNSBURG Inentingen tegen polio Woensdag zal de tweede inenting tegen polio plaatshebben voor kinderen, gebo ren in 1960, en de vierde inenting voor kinderen uit 1958 en 1959. De inentingen worden gegeven in het Groene Kruis- gebouw aan de Korte Vaart van half twee tot drie uur. Jeugdgemeenteraad De vergadering van de jeugdgemeente raad, die vorige week moest worden uit gesteld, is vastgesteld op woensdag 17 mei. Aan de agenda is toegevoegd de in stallatie van het nieuwe P.v.d.A.-lid, L. Hogewoning. By velen leeft reeds geruime tyd de gedachte dat het leesbaar makeu van het uurwerk in de gemeentetoren te Noordwyk-Binnen, gedurende het don ker in een behoefte zou voorzien. Ook het college van B. en W. Is hier van overtuigd geraakt, al werd de vrees gekoesterd dat een verlichting wellicht ninder goed zou passen by dit hlsto- Ische bouwwerk. Na ryp beraad ls het ollege echter tot de conclusie gekomen dat voor zulk een disharmonie niet ge vreesd behoeft te worden. De kosten voor het aanbrengen van de verlichting bedragen in totaal f 1260. Jaarvergadering Woensdagavond 8 uur wordt de jaar vergadering gehouden van de School met de Bijbel, in de school Nieuwe Zeeweg 63. Christen-vrouwenbond De afdeling Noordwijk aan Zee van deze bond vergadert niet donderdag, hedenavond in het Verenigingsge bouw, 8 uur. Reconstructie van wegen Mede ter uitvoering van het wederoo- bouiwplan hebben B. en W. van Noord wijk een plan ontworpen voor de recon structie van gedeelten van de Pickéweg, de Koningin Astrid-Boulevard en de Huis ter Duinstraat. Dit plan is te splitsen in drie gedeel- n. Eerst de reconstructie van boven- „anoemde straten die binnen het wede; opbouwplan zijn gelegen. De kosten hier- zijn begroot op ongeveer f 120.000. Hiervoor is een rijksbijdrage op grond an de wederopbouwwet te verwachten. De beide andere delen, reconstructie an de Koningin Astrid-Boulevard, kos ten f23.000 en van een deel van de Huis Duinstraat (tot aar De Grent), kos ten f90.000, komen geheel voor rekening an de gemeente. In beroep tegen streekplan? Op 19 april hebben de Staten van Zuid- Holland het streekplan Bollengébied vastgesteld. Van 10 mei tot 10 juni 1961 kunnen bezwaarschriften worden inge diend. Nu is aan de bezwaren van Noordwijkse raad tegen het plan op kele punten tegemoet gekomen. Bij een drietal punten, namelijk de uitbreiding Noordwijk aan Zee in het gebied de Noordduinen, een beperkte uit breiding van de villawijk in de Zuiddui- de Stichting var, een verzorgings kern in het Langeveld, zijn de bezwaren echter afgewezen. De totstandkoming van de zaken hierboven genoemd, achten B. en W van zulk een belang, dat het college de raad voorstelt een bezwaar schrift aan de Kroon te richten, met het verzoek aan de desbetreffende onder- delen van het plan goedkeuring te ont houden. Nieuwe kleuterschool Het r.k. Kerkbestuur te Noordwijk- Binnen heeft de gemeente Noordwijk medewerking verzooh' voor de stichting van een nieuwe kleutenschooL Men is voornemens deze school te bou- ren aan de Van de Mortelstraat. ZU zal bestaan uit drie leslokalen en een speel- lokaal. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen. Vrouwenbond Vrijdagavond wordt in de zaal Pické. straat een huishoudelijke vergadering gehouden van de afdeling Noordwijk- Binnen van de Christen-vrouwenbond Jongetje gewond In de IJmuiderstraat had een verkeers ongeluk plaats, waarbij de achtjarige Nico Persoon uit Ryswyk aan een been werd gewond. De jongen liep achteruit de rijbaan op, pardoes tegen een juist naderende bromfietser. Deze, een loon- ploeger uit Lisse, kwam te vallen, doch kreeg geen letsel. Nadat een der plaat selijke artsen eerste hulp had verleend, kon de jongen naar huis worden ver voerd. Aankoop van woonhuis De heer D. M. Passchier heeft zich be reid verklaard zyn woning Oude Zeeweg 36, voor f23.000 aan de gemeente te ver kopen. Deze aanbieding is voor de ge meente aantrekkeüjk. omdat dit huis, dat vrij zal worden opgeleverd, naast de ingang van de algemene begraafplaats is gelegen en bij uitstek geschikt is voor de huisvesting van he* gezin van de op zichter van deze begraafplaats. Bovendien zal een deel van de grond nodig zyn voor de uitbreiding van de be graafplaats en de verbetering van de toegang. LISSE Agendanleuws Vanavond wordt in gebouw Rohoboth de jaarlijkse kerkevciling gehouden ten bate van de Hervormde Gemeente. Aan vang 8 uur. Woensdag wordt ln Rohoboth de Jaar vergadering gehouden van de afd. Lisso de Christen Vrouwenbond. Da G. van Veldhuyzen van Rotterdam, hoopt te spreken over „De zeven Sjaantjes". Aan vang 8 uur. Woensdag om 8 uur komt de fotoclub „Bollenstreek" in het Laboratorium te Lisse bijeen om te luisteren naar een voordracht met lantaarnplaatjes en foto's van de heer J. B. P. Verhuy Pols uit Vlaardingen. Donderdag houdt de Prot Coöp. „Ons Belang" in gebouw „Het Baken" een jaarvergadering; aanvang 8 uur. Donderdag hoopt de heer A T. de Weerdt een causerie te houden voor de A.R.J.O.S. over het gemeentewerk. Aan vang 8 uur in de vergaderzaal van da Chr. Geref. Kerk. Botwinnik werd gehuldigd Michael Botwinnik is gisteren In Mos kou formeel tot wereldschaakfcampioen uitgeroepen. Hilge Hindstrem, vice-voor- zrtter van de internat, schaakbond, en Gideon Stahlberg van Zweden, eerste scheidsrechter van de tweekarap, boden Botwinnik een lauwerkrans cn een gou den medaille aan. Voetbal Zilvereu-Molentoernooi Morgenavond wordt In het kader van het Zilveren-Molentoernool van LJ.C. de finale gespeeld tussen Quick Boys en SKS. Aanvankelijk had scheidsrechter Leo Horn xich bereid verklaard deze wedstryd te fluiten, maar ln verband met verplichtingen elders heeft hy he laas verstek moeten laten gaan. Voor hem ln de plaats treedt nu de heer Kruit uit Lelden op. Opstellingen: S.H.S.: Landman, Van die Broek, Volkenhof, Ter Borg, Kruit- bosch, IJspelder, Van Wou, Dahrs, Kar- stensmiller, Huntink, Eversspyk. Quick Boys: K. den Hollander, Korn- dorver, Van der Plas, S. den Hollander, Aandewiel, Van Duyn, Van Duijvenbode, Plas. Van de Oever. N_N., Van Duij ven boden. Ned. Studentenkampioen schap In Amsterdam worden de wedstrijden om het Nederlands Studentenschaak kampioenschap gespeeld. Onder de twin tig deelnemers bevinden zich drie Lei* denaren. Er zijn thans vyf ronden ge speeld; na de zesde ronde zullen de eer ste vier spelers een finale vormen, waar in zich ook de vorige kampioen, P. G. Bakker, en misschien de topspelers F. Roessel en H. L. Tan (Nederlands kam pioen) zullen plaatsen. Van de Leide- naren maakt M. D. Etmans een uitste kende kans de finale te bereiken; hij heeft bweeëneenhalve punt en twee af gebroken partijen, die waarschijnlijk beide gewonnen zyn. C. C. Berg heeft met een score van drie punten uiit vijf partyen nog een geringe kans op de eindstrijd; H, P v. d. Spek heeft voorlopig twee punten uit Woonwagens Leiden? VOORSCHOTEN Openbare muziekles een stampvol Cultureel Centrum heeft de Leidse muziekschool Toonkunst. in Voorschoten een aantal klassen voor algemeen vormend muziekonderwy? (A.VJU.O.) heeft, een bijzonder geslaag de openbare les gegeven. een welkomstwoord door de direc teur van Toonkunst speelde een jeugd- ensemble van de Leidse muziekschool enkele werkjes voor sopraan- cn allblok- fluit, dwarsfluit, klarinet en violen onder leiding van de heer Boellaard. Hoewel en aardig begin en een mooie muzi kale inleiding was. was voor de vele Voorschotense ouders het hoogtepunt de openbare les van de zes klassen A.V.M.O onder leiding van de heer Simon C. Dek ker. De heer Dekker gaf lessen, zoals hy die wekelijks aan de kinderen geeft, zonder opsmuk, zonder show. zonder speciale training, want ook de fouten en foutjes kwamen te voorschyn. De heer Dekkei kreeg dan gelegenheid te tonen, hoe hy die probeert te verbeteren. Er werd door de kinderen van 8 jaar af (ze kunnen beginnen als ze in de 2e klas van de la- gere school zitten cn gaan drie jaar door) gezongen, ritmische oefeningen werden Feestelijk slot van bet Nuts-seizoen Het departement Voorschoten van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft het winterseizoen 19601961 met uitermate gezellige en vrolyke avond besloten. De opzet van het programma een experiment. Er werden onder twee shows gebracht: één van sportkleding en sportattributen en één een eenvoudige en gedistingeerde dameskleding. Er was lichte muziek van de pianist André Duval en van het dans- orkest The Gamebreakers uit Leiden. De heer en mevrouw A. J. Maas uit Leiden demonstreerden enkele ballrooms-dances. Een groep Nutsleden vertolkte met veel élan de éénakter „De driftkoppen" van L. Cancerel naar een novelle van Tsje- chow. Een woord van lof voor de organisato- n en medewerkers, in het bUzonder >or de mannequins, die op waardige en elegante wijze kledingstukken van de sportzaak Wilms Floet uit Leiden als mede uit de collectie van mevr. T E. L. Woltman-Kleef uit Voorschoten toonden. Jubileum E.H.B.O. Ter gelegenheid van het dertigjarig ju bileum van de afdeling Voorschoten van de EHBO voerde de Nuts-toneelgroep het blyspcl op Toontje heeft een paard ge tekend, van Lesley Storm in een verta ling van Ferdinand Sterneberg. In aan merking gekomen de korte tyd van voor bereiding leverde de toneelgroep eer goede prestatie. Het stuk kwam aardig uit de verf. WARMOND Bestrating Kaarsenmakersdam De dienst van gemeentewerken heeft het aanleggen van rioleringen en bestra tingen m de Kaarsenmakersdam gegund aan de firma J. Stam te Voorschoten. Vele Jaren geleden is als woonwagen standplaats aangewezen een plek aan de Herenweg by „De Krom" te Noordwijk. Deze plaats voldoet niet meer aan de eisen. Verleden jaar ls aan enkele woon wagens tijdens storm vrij ernstige schade ontstaan, waardoor de woonwagenbewo ners eerst met en later zonder toestem ming van B. en W standplaats genomen hebben op een terrein bU de Westeinder- De mogelijkheid bestaat toe te treden tot een gemeenschappelijke regeling, waarby mag worden gebruik gemaakt van net regionale woonwagenkamp aan de Broekweg te Leiden In beginsel heeft het gemeentebestuur van Leiden tegen toetreding van Noordwijk geen bezwaar. Het is van belang dat in het regionale kamp vele sociale voorzieningen worden gevonden die een eigen kamp niet za) kunnen bieden. B. en W geven dan ook voorkeur aan toetreding tot de ge- meenschappelyke regeling. Grond voor verbreding Zwarteweg De noodzaak tot aankoop van gronden aan de Zwarteweg ;s meermalen geble ken. De gelegenheid om een stuk grond aldaar aan te kopen var. de heren Jan- son, moet daarom worden benut, aldus menen B en W. in een voorstel raad. Voorgesteld wordt 431 m2 kopen voor verbreding van deze weg. tegen een prijs van f 2.54 per m2. Hierby komt nog een bedrag van f 1250 voor ta van een nieuwe afscheiding. Turnen Het Nederlandse jeugdturn- am, dat zaterdag 27 mei in Straelen tegen de ploeg van Rijnland uitkomt, is als volgt samengesteld: Henk Ka aks (Hercules, Hengelo), Gerrit ten Bos (Hercules—Hebe, Enschede), Kees Pruys Henk de Groot (beiden DOS, Amster dam), Wim Schoenmakers en Jaap van de Bergen (beiden Blydorp, Rotterdam). Reserve: Jan Horsselenberg (Hercules, Hengelo). Hockey. Het bestuur van de Spaanse hockey associatie heeft op de vergade ring van de FIH in Madrid de Kon. Ne derlandse hockeybond zyn verontschuldi gingen aangeboden over de op het aller laatste moment genomen beslissing de interlandwedstrijd tussen Nederland en Spanje, die op zaterdag j 1 gespeeld zou worden, al te gelasten. Nederland heeft dit excuus aanvaard. Tennis De Amerikaan Pancho Gon zales is als eerste geëindigd in het prof- toernooi van het rondreizende „tenniscir- zyn landgenoot Jack Kramer. Ln Las Vegas versloeg hU in de eind strijd de Spanjaard Andres Gimeno. Gonzales kreeg voor zyn overwinning een bedrag van 35.000 dollar byna 115-000 gulden. Gimeno moest zich met ..slecht*" 25 000 dollar (ruim 85.000 gulden) tevre den stellen. Tennis De Italiaan Nicola Pietran- geli heeft by de internationale tennis kampioenschappen van Italië te Turijn het heren-enkelspel gewonnen door in de finale de Australiër Rod Laver te ver slaan met 68 61 62 61. De titel in het dames-enkelspel kwam by de Wim- bledonkampioene 1960, de Braziliaanse Maria Ester Bueno Zij won in de eind strijd in twee sets (64 6—4) van de Australische Lesley Turner. De Austra liërs Neale Fraser en Roy Emerson zege vierden in het heren-dubbelspel. Zy ver sloegen in de finale de Italianen Pietran- geliSirola met 6—2 6—4 11—9. T?EN DER hartewensen van de hervormde gemeente te Noordwijk aan Zee, in het bijzonder van de jongeren, is het bezit van een eigen jeugdgebouw. De Gemeente heeft een dergelijk centrum broodnodig, doch het vereist een kapitale investering. Gistermiddag deed men weer een flinke stap in de goede richting door het openen van een groots opgezette, driedaagse bazaar in de schuur van de Mij. Zeebad aan de Julianastraat, die voor dit doel belangeloos ter beschikking werd gesteld. Enthousiast heeft praktisch de gehele Gemeente en de jongens, en meisjesclub» mogen hier in het bijzonder worden genoemd medegewerkt aan het voorbereiden en inrichten. Als een Gemeente zich zo spontaan achter een actie stelt, kan het niet anders of het jeugdhuis kómt er. Daar twijfelt eigenlijk niemand aan. Men rekent dan ook op een zeer grote belangstelling, want dat verdient deze bazaar dubbel en dwars. Hij is attractief van het ogenblik af dat men binnen stapt Het entreebewys geeft namelijk al een kans op het winnen van een der vijftien prachtige konyner. Hebt u meer interesse voor een echt varken? Ook dat kan. Een schuimplastic-model kunt u reeds bewonderen, want het varken blijft in het hok tot het vet is. Heipalen, planken, stoelen en derge lijke onderdelen van het jeugdgebouw zUn voor een luttel bedrag te koop en u kunt er nog prijzen me,p winnen ook. Amusement De bezoekers kunnen zich in de fees telijk verlichte ruimte amuseren in de schiettent, met koekslaan, zij kunnen een gokje wagen aan het rad van avon tuur of hun vaardigheid beproeven aan de sjoelbakken. En dit is nog maar een greep uit de verscheidenheid van at tracties. Een schat aan handwerken, door dames uit de Gemeente vervaardigd, ligt in de stands uitgestald, evenals een enorme hoeveelheid andere artikelen en kunst voorwerpen, vaak volgens eigen idee cn met de hand gemaakt. De Jongste jeugd kan terecht bij de grabbeltonnen. Interessant is de '.ent: „Wie is wie?" waar men aan de hand van jeugdfoto's bekende Noordwykcrs moet thuis bren gen. Koffie, thee <n cola zijn er in over vloed. Zeer velen kwamen gisteren reeds een kijkje nemen. Hedenavond kan men te- i ht van zeven tot elf uur cn morgen 's middags van twee tot half es en weer van zeven tot elf uur 's avond*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11