Sektariërs ten onrechte spinozisten genoemd CHCPEN- aldus dg Veldkamp uit Den Haag Vicaris Mansvelt nam na ruim een jaar afscheid van Lisse JEUWE LETOSCHE COURANT MAANDAG 15 MEI 1961 Prof. Van Niftrik te RIJNSBURG rr monistisch-pantheïtisch christendom, dat zich openbaarde in een aantal sektariërs uit de 17e en 18e eeuw, heeft Spiinoza's denk- uiddelen benut zonder de essentie daarvan te begrijpen. Ten onrechte roden daarom deze sektariërs door de orthodoxie spinozisten genoemd fel was er een „geistesgeschichtliche" band tussen Spinoza en de „spino- jsten": de laatsten beluisterden bij de eerste immers ook de klank van e bëlanigeloze liefde, die een der pijlers werd waarop het quiëtistisch lysticLsme steunde. Maar de wijze waarop de theologanten tegen Spinoza inleunden, moet vreemd worden genoemd. Dit Is zo maar een. greep uit de op- lerkelijke rede, die prof. dr. G. C. van ïftrik uit Amsterdam hield op de jaar- ergadering van de vereniging Het Spi- Bahuis, die zaterdagmiddag inhetRijns- argse raadhuis werd gehouden. De rede as getiteld: Spinoza en de sektariërs an zijn tijd. Prol Van Niftrik zei over de sektariërs iet te willen spreken als over cur aarover wel amusante avonturen te iflen zyn. Het zijn geen zonderlingen ge lest, doch eenzamen. „Beter dan de limlach past ons het besef dat zij in enzaamheid hun weg moesten zoeken, aande tegenover de muur der gevestig- i orthodoxie en de onverdraagzaamheid a calvinistische eeuw". Waarom Men kan zich afvragen, waarom de ;erk zich met Spinoza, die toch geen hristen was, zo intensief heeft bezig ge- ouden en de „Spinozisten" heeft rukt. Filosofie en religie zijn immers erschillende grootheden. Daarvoor zijn in het verleden uiteen- opende verklaringen gegeven. Eén daar- an is dat tussen filosofie en geloof een lauw verband bestaat, terwijl prof. Lin- eboom meende dat de botsing zo hevig ras doordat het Spinozisme beginnende rljzinnigheid is. Beide verklaringen zijn rel juist, doch geven de oplossing niet litputtend aan. Men zag het optreden van e .Spinozisten" als een provinciaal Hol- jnds gebeuren. Prof. Van Niftrik achtte deze zlens- ijze onjuist. De „Spinozisten" wa in mystici die zich keerden tegen de leerstelligheid van de orthodoxie. De orthodoxie verkondigde het dualisme, het tweezijdig verbond tussen God en mens, waarbij beide „partners" rech- n plichten hebben. Het quiëtis tisch mysticisme ging uit van de leer dat het mystieke leven gelegen is in eomtemplatie die er oi^is gericht het eigen zieleheil weg te cijferen en al en belangeloze liefde op te wek ken. Het doel daarvan is het subject te doen pgaan in het object (God), zoals een wterdruppel in een vat wijn de smaak D reuk van de wijn aanneemt. Deze n ütisch-pantheïstische leer ontstond ipanje en werd verspreid door Molinos 1527-1696», die evenals in Frankrijk nadame Guyon (1648-1717) door de Kerk rerd veroordeeld. Vertaald De geschriften van de Spaanse en Fran- i mystici werden vertaald in het Duits oor Pierre Poiret (1646-1719), die sinds 1688 in Rijnsburg woonachtig was. Het is en van de tekenen, zo meende prof. Van liftrik, die er op wijzen dat de mystiek zich in Nederlandse sektarische tijd' Koten van Spinoza openbaarde, inge- was in een geheel West-Europa om- fittend religieus besef, dat van Spanje Frankrijk via Nederland oversloeg laar Duitsland. Spr. zette deze stelling kracht bij door r op te wijzen dat deze mystiek zich up ongelijk niveau manifesteerde. De Ne- terlandse conflicten waren provinciale weerspiegelingen van grotere gedachten ieren. Prof. Van Niftrik verzette zich te- jen de gedachte, dat Spinoza in re latie zou hebben gestaan met de reli gieuze mystiek. Het gaat er echter v.et om of Spinoza een mysticus was mar of zijn denkwijze paste in het nystieke beleven. Zowel spinozismè ck mystiek gewaagt van de eigen onbelangrijkheid. Molinos zeide: het gaat niet om mij en mijn redding. doch om God alleen. De mystici vragen in hun gebed niet iets, doch beschouwen het gebed, de eomtemplatie, als een middel om diohter b(j God te komen, met als hoogste doel in God te zijn. Het komt aan op de volledige overgave, op het stil zijn met God. De mystiek beschouwt de mens als een lange reeks nullen, die slechts door het voor plaatsen van een één (God) tot iets wordt. Zij beoogt de trans-substanliatie van de menselijke in de Goddelijke natuur. En ook Spinoza verkondigt dat God in de wereld voortleeft. De orthodoxie stelde liertegenover dat de mens die uit zUn belangen is getreden, niet menselijk eer is. De kloof tussen orthodoxie en mystiek bleek door tolerantie niet te overbruggen. Het lijkt wat verwonderlijk dat deze twee richtingen zich blijvend met elkaar bezlg- RIJNSBURC Overzicht groenteveiling De aanvoer van waspeen is ten einde De vorige week werd nog 61 ton aange voerd, deze week slechts 11 ton. In de eek zullen nog enkele restantjes komen, maar dit zal niet ..veer van be tekenis zijn. De prijs is tot het laatst toe |oed gebleven, dinsdag liep de prijs noc op tot 91 cent per kg. Naar radijs was deze week goede vraag met oplopende prijzen. In het begin van week noteerden wij van 9% tot 12 cent per bos, aan het einde van de week 13ti tot 1514 cent. De selderij ontmoette ook goede vraag oplopende prijzen tegen het eind van de week. Aanvankelijk bracht dit produkt van 614 tot 914 cent per bos op, later van IVi tot 12 cent. Peterselie is eveneens gewild. In het begin van de week varieerde de prijs van '7 tot 20 cent per hos, vrijdag liep de prijs op van 25 tot 30 cent. Van rabarber wordt regelmatig kleine partijtjes aangevoerd, die weggaan tegen Iets betere prijzen dan vorige week n.l. van 914 tot 11 cent per kg. In de afzet van prei is geen verbetering gekomen. Het produkt gaat van de hand voor 10 12 cent per kg. De prijs van slauitjes kwam op een lager niveau te liggen dan de vorige week en schom melde tussen 614 en 8 cent per bos. Deze week werden de eerste partijen 'la aangevoerd die vlot weggingen voor 12 en 13 cent per krop. CENTRIFUGES KROMHOUT-RIJNSBURC VLIET N. Z. 32 - TELEFOON 3710 houden en niet definitief uit elkaar gaan. „Het is er", zo zeide spr., „echter mee als met sommige echtparen. Als men bij elkaar is is er ruzie, maar toch kan men niet buiten elkaar. De orthodoxie zonder mystiek zou te koel zyn. God zou alleen verzorger worden. De mystiek is geen stelsel. Het is te betreuren dat de ortho doxie niet heeft begrepen, dat men juist op elkaar is aangewezen en elkaar daar om niet bestrijden moet De slotstelling van prof. Van Niftrik was dat in de sektariërs een nieuwe tijd zich aankondigt: de Aufklarung. Uitvoe rig ging spr. in op de diverse stadia daarvan. Prof. Van Niftrik zei, dat de uiteenzet ting slechts fragmentarisch kon zijn. Door de beperkte tijd kon niet worden bespro ken de vrijheidsgedachte die zich open baarde in de activitaiten van de Rijns burger collegianten. Vóór de rede van prof. Van Niftrik werci een huishoudelijke agenda afge handeld. In het jaarverslag meldde de secretaris, de heer G. van Suchtelen, dat een nieuwe catalogus van de bibliotheek is samengesteld. De oude catalogus da teerde van het begin van deze eeuw. De voorzitter, prof. jhr. dr. J. J. von Schmid, dankte prof. Van Niftrik voor zijn helder betoog. Vóór het begin der vergadering werden de opgravingswerkzaamheden achter de Grote Kerk bekeken. \ise>ivo&2 vaw NIEUWS "t^SLEUTELSU Jubilaris bij Demmenie Vanmorgen werd in restaurant Van der Heyden de heer J van der Hoeven met zijn gezin binnengeleid in de zaal, waar reeds directie en personeel van L Demmenie en Zonen aanwezig waren om de heer Van der Hoeven in verband met zijn 25-jarig jubileum bij de firma te huldigen. Directeur P Demmenie sprak de Ju bilaris, die op 18-jarige leeftijd als half was monteur in de zaak kwam en nu als schrijfmachinemonteur ih de onder houdsdienst (buitendienst) werkzaam is, toe en noemde hem een bekwaam en ui terst trouw medewerker. De heer Van der Hoeven is zeer gezien bij de klan ten. Toen in de oorlogsjaren de zaak door de SD. werd gesloten (op 28 februari 1944), ging Jubilaris met zijn gereedschap toch de klanten langs en verzorgde de machines. Hij hield precies een boekhou ding bij en na de oorlog kon hij een nauwkeurige opgave doen van wat hij had uitgegeven en terugontvangen. Een heel belangrijke factor was hierbij het onderhouden van de contacten met de klanten- Namens de Mij van Nijverheid en Han del werd de jubilaris een zilveren ere medaille uitgereikt en van de firma ont ving hij een envelop met inhoud. Na de officiële plechtigheid werd de jubilaris door het personeel gehuldigd. HCW 21 pet dividend Gedurende 1960 is bij de N.V. Holland- sclie Constructiewerkplaatsen te Leiden een zekere spanning merkbaar geweest vanwege het loonniveau in de metaal branche ten opzichte van andere bran ches. De loonbesprekingen in de vakraad voor de metaalindustrie liepen tenslotte blijkens het jaarverslag voor de uurlo- ners uit op een teleurstelling, die aan het bedrijf niet onopgemerkt voorbij ging. Het blijft nagenoeg onmogelijk om nieuw personeel op enige schaal aan te trekken. Door dit gebrek aan arbeids krachten kon de optimale capaciteit niet worden benut. Enerzijds verminderde de omzet, anderzijds stegen de onkosten, vooral in de loonsector. Bovendien heb ben speciale maatregelen om aan de le vertijden te voldoen in sommige geval len mede het financiële resultaat nade lig beïnvloed. De resultaten bleven sterk achter bij die van de laatste jaren, welke echter air topjaren moeten worden beschouwd. Het saldo exploitatierekening daalde van f 3,78 min tot f 1,46 min., de totale in komsten gingen achteruit van f 4,44 min tot f 2,14 min. Na afschrijvingen ad f 557.929 (f 629.102) en belastingen ad f 375.000 (f 1,45 min.) recteert een saldo winst van f 1,20 min (f 2,36 min). Voor gesteld wordt een dividend van 21 pet. (23 pet.), waarvan reeds 6 pet. interim werd uitgekeerd. Getracht wordt door rationalisatie en ver doorgevoerde me chanisatie het gebrek aan arbeidskrach ten te compenseren. De orderportefeuille verzekert nog een goede bezetting voor een groot gedeelte v-m 1961. In hoevere de revaluatie van invloed zal zijn, is thans nog niet te overzien. Gevreesd moet worden dat de concurenticpositie op de exportmarkt is verzwakt, terwijl de concurentie van buitenlanders op de Nederlandse markt zwaarder is gewor- N.E.M. Leiden 15 Donderdag 25 mei wordt de algemene vergadering van aandeelhouders gehou den van de N.V. Nederlandsche Electro- lasch Maatschappij te Leiden. Gedurende 1960 was het bedrijf volop van werk voorzien, aldus het jaarverslag. Door het voortdurend gebrek aan geschoolde ar beidskrachten kan het bedrijf nog niet met een optimale bezetting werken. De kosten, vooral in de loonsector, zijn ver der gestegen. Bovendien werden in I960 nog opdrachten tot uitvoering gebracht, die in voorgaande jaren bij scherpe con currentie werden verkregen. Hoewel het saldo exploitatierekening is gestegen, hebben deze factoren remmend gewérkt. Aanschaffingen en vernieuwingen vergden f 257.809, waartegenover een afschrijving staat van f 288.641. Het winstsaldo bedraagt na afschrijving en reserve bijzondere doeleinden f 097.551. Voorgesteld een dividend van 15#/«. In 1961 is de N.E.M. goed van orders voor- Tentoonstelling Van donderdag tot 5 juni exposeren in het academiegebouw aan het Rapenburg twee Duitse „informelen" met mono- chroon werk: gouaches en tekeningen. Het zijn Hermann Bartels uit Karlsruhe en Lothar Quinte uit Düsseldorf. Zij zijn uilgenodigd via de Arnhemse kunstenaar Henk Peeters. Nemafi weer 10 pel. De N.V. Nederlandse Maatschappij tot Financiering van Huurkoop-Transacties „Nemafi" te Leiden, heeft ook in 1960 weer goede resultaten bereikt. De groei van het bedrijf heeft zich voortgezet en resulteerde in een hogere omzet, zowel in het aantal als in het bedrag van de verstrekte kredieten. Het debiteuren saldo steeg tot f 4.480.800 per ultimo de cember 1960 (vorig jaar f 3.515.700). De verliezen op huurkoop-debiteuren kon den ook in 1960 wederom laag worden gehouden. De toename van de uitgezette gelden ging vanzelfsprekend gepaard met een evenredige stijging van de in trest opbrengst Daartegenover zjjn de kosten eveneens gestegen, mede doordat de directie van oordeel is, dat gedeelte lijke decentralisatie der werkzaamheden gewénst is. Hiervoor werd een zevental bijkantoren opgericht. De -winst- en verliesrekening geeft aan ontvangsten een bedrag aan van f 747.435,28 (vorig jaar f 622.071,93), ter wijl de exploitatiekosten f 558.793,29 be dragen (v.j. f 430.016,82). De netto-winst bedraagt pand en inventaris, doch vóór Vennoot schapbelasting, f 164.087,79. Aan de al gemene reserve zal f 20.000 worden toe gevoegd, terwijl het dividend derd op 10 pet. is vastgesteld. De dochter-maatschappij, aandelen in handen van de „Nemafi" zijn, ontwikkelt zich gunstig. De winst zal ter versteviging geheel in het bedrijf worden gehouden. Betreffende de vooruitzichten is de di rectie optimistisch gestemd. Duitse gasten bij politie-zwemfeest WASSENAAR Een groep leden va\ de Politiesportvereniging uit Oberhausen heeft zaterdagavond deelgenomen aa een zwemfeest, dat in het Wassenaars Sportfondsenbad door de politiesportve 1 enigingen van Leiden en Katwijk was gt organiseerd. De burgemeesters van Le den, Katwijk en Wassenaar bevonden zich onder de genodigden, die werden bi Het programma bestond uit enkele oolowedstrijden, estafettes en persoon lijke zwemwedstrijden. Tussen de bedrij ven door zorgden vliegers van de Marine luchtvaartdienst van het vliegkamp Val kenburg voor interessante demonstraties Eerst werd door vier vliegers het gebruik van een grote vierpersoons rubberred dingboot gedemonstreerd. Daarna ver dween een vlieger in de namaak-cockpit waarmee het in zee storten van een vlieg tuig kan worden nagebootst. De cockpi' kwam met een flinke klap op het water terecht en zonk. Binnen enkele seconden wist de vlieger zich uit zijn benarde Dositie te bevrijden en zich in veiligheid te stellen in een kleine rubberboot. Enkele uitslagen van de zwemwedstrij den: 4 x 50 meter estafette vrije slag Winnaarsfinale1. Oberhausen I 2 min 50 sec.; 2. Leiden I 2.53.2; 3. Leiden II 3.03.0; 4. Noordwijk 3.03.6. Verliezersron- ie: 1. Oberhausen II 3.01.5; 2. Katwijk I 3.14.2; 3. Katwijk II 3.18.2; 4. Wassenaar 3.20.6. 50 meter vrije slag: 1. Kapp, Ober- hausen 30.7 sec.; 2. Oldersma, Noordwijk 31.5 sec.; 3. Ent, Oberhausen 31.6 sec.; 4. Kersten, Leiden 32.5 sec. Na de wedstrijden was er in de politic- opleidingsschool in Rijksdorp, waar de Duitse gasten waren ondergebracht, een gezellig samenzijn. fAdvertentie KOELKASTEN SHOW in Hotel „Het Witte Huis", Oegst- geest a.s. dinsdag en woensdag v. 2.305.30 en 7.30—10 uur. WIN EEN KOELKAST van 535, J. L. Nouwens, Oegstgeest Onderscheiding voor de heren Vodegel en Paddenburg bij gouden schildersbedrijf IT. P. Jansen te Leiden Slechts acht partijen mogen hlijven leven in Indonesië De Indonesische regering heeft aan acht partijen vergunning verleend om te blijven bestaan. Dit zijn de communis tische partij, de Partai Nasional Indone sia. de Nahdatoel Oelama, de katholieke partij, de partij van proletarische revo lutie. de partij voor verdediging van de onafhankelijkheid (Ipdi), de Partai Se- rikat Islam Indonesia, en de nationalis tische partij Parkindo (parkindo is de van de protestants christelijke par- _an dr. Tambunan waartoe ook dr. Leimena behoort, tevens wordt echter ge meld dat de christelijk protestantse partij en de Mohammedaanse Perti voor een commissie moeten verschijnen, bestaande uit de ministers van nationale veiligneid en binnenlandse zaken en de ondervoor zitter van de opperste wetgevende raad). OEGSTGEEST Laatste lierdenkings- sameiikoinst Aansluitend op de bloemlegglng op de militaire oorlogsgraven bij het Groene kerkje door de schooljeugd werd zater dagmiddag een herdenkingssamenkost gehouden. Voorzitter Nic. van Weizen van de Oranjevereniging sprak een bij zonder woord van welkom tot een 95- jarige dame, die uit Groningen was ge komen om deze bijeenkomst mee te maken. „Op een dag als deze komen de woorden „vrijheid" en „niet vergeten" op veler lippen. Wij hebben nu onze 17e samenkomst, de Inrilstc: vergelen wij nu afschrijvingen op kantoor- volgend Jaar de dodén van de oorlog?", De oorlog hebben we ten slotte ge wonnen, de vrede nog niet Zoeken we teveel naar het „ik", dan zullen er nog vele offers vallen. Jezus Christus ver schaft de vrede. Mevrouw P. H. Smits-Witvliet sprak namens het Nederlandse oorlogsgraven- comité een dankwoord tot de Oranje vereniging voor deze herdenkingen. De heer Van Weizen dankte de belangstel lenden, onder wie burgemeester Du Boeuff en echtgenote, pastoor J. J. C. M. In de dienst van gisteravond heeft vi caris J. Mansvelt afscheid genomen van de Herv. gemeente van' Lisse, waar hij sinds 1 maart van het vorige jaar werk zaam was. Vicaris Mansvelt leidde de goed bezochte dienst. Als opening werden de verzen 1 van Ps. 84 gezongen. De tekst voor de prediking was Lukas 1710: „Zo moet ook gij, nadat gij alles gedaan hebt wat u bevolen is, zeggen: Wij zijn onnutte slaven wij hebben slechts gedaan, wat wij moesten doen". In de preek liet de vicaris uitkomen dat wij onze Heer, dat is Jezus, slaafs moeten navolgen ook al lijken we vaak onnutte dienstknechten. Wij proberen het vaak, maar brengen er meestal weinig van terecht. Als we bij een andere gelegenheid kleur moeten beken nen, dan doen we dat vaak niet. WIJ mo gen ons gelukkig prijzen, dat Jezus zijn doel wel heeft bereikt. Hij heeft zijn werk volbracht. Aan het slot van de preek werden vier verzen van Gezang 52 door de gemeente gezonge-.. Hierna nam ds. Pettinga het woord. Hij bracht in herinnering, dat de vicaris in de periode van 6 maart 1960 tot 14 mei 1961 de gemeente Lisse heeft ge diend. „Het valt wel eens niet mee", al dus ds Pettinga. „Wij zaaien, maar var het oogsten zien we vaak zo weinig. Dat moeten we aan God overlaten". Begrip ontmoet voor verlangens van Suriname „Van ons bezoek aan Nederland zul len wij gebruik maken om de stemming hier te peilen over enige Surinaamse wensen op staatkundig gebied", hadden minister Essed en de heer Pengel op 26 april bij hun aankomst verklaard. Giste ren vertelden zij dat uit contact inet be voegde personen in Nederland is geble ken. dat er een nodeloos misverstand was ontstaan over het uiteindelijk stre ven van Suriname. „Naar mijn mening is in Nederland te veel waarde gehecht aan kranteberichten uit Suriname", zei de heer Pengel. „Het is al zovele keren gezegd: Suriname wil onafhankelijk zijn bij het behartigen van zijn buitenlandse betrekkingen, en dat streven heeft ln Nederland nergens tegenkanting ontmoet, integendeel. Maar te veel publiciteit ach ten wij niet juist, zolang we onze ge dachten op dit punt nog niet nader heb ben geformuleerd tegenover de regerin gen van beide andere rijksdelen. Onze delegatie weet precies wat zij wil, doch het zou niet juist zijn als de Nederlandse en de Antilliaanse regering dit via de pers zouden vernemen alvorens door ons behoorlijk en concreet te zijn ingelicht". Ds. Pettinga dankte voor de prettige samenwerking, waarna de gemeente de vicaris toezong vs 5 van Gesang 113. Vicaris Mansvelt dankte de kerkeraad en in het bijzonder ds. Pettinga voor alles wat hij in Lisse heeft mogen Ieren en voor de prettige samenwerking. Ver volgens dankte hij de familie Van Groen, die hem verzorgde als was hij een eigen Na afloop van de dienst maakten velen van de gelegenheid gebruik om afscheid te nemen van de vicaris en zijn toekom stige echtgenote. Strijd 0111 vervoer door de Lucht Door 46 Amerikaanse burgerluchtvaart- maatschappijen zijn in 1960 57,7 miljoen passagiers vervoerd. Dit betekent een groei van 3 miljoen, tegen een toeneming van 7 miljoen in 1959, aldus meldt de Air Transport Association of America. De winsten zijn echter de laagste geweest sinds 1948. Op internationale eri over zeese lijnen dier maatschappijen reis den 5,2 (vorig jaar 4.7) min passagiers. Het verkeer op Canada is hierbij buiten beschouwing gelaten. Volgens de 1CAO (statcnorganisatie voor burgerluchtvaart) werden door alle maatschappijen buiten de Sowjetunie en rood China 108 min passagiers vervoerd, zodat de Amerikaanse bedrijven meer dan de helft voor hun rekening namen. Volgens Airlift zijn tussen de Verenig de Staten/Canada en Europa 1.76 mil joen passagiers vervoerd, waarbij de KLM de zesde plaats inneemt met 116.798 tegenover dc SAS 121.530). Het verslag van de A.T.A. verklaart voorts dat de positie van Amerikaanse maatschappijen met internationale lijnen sterk achteruit gaat, hoewel 6 van de tien luchtreizigers Amerikanen zijn. De buitenlandse maatschappijen verhoog den hun aandeel van 25 in 1950 tot 48,2 in 1960. Het verslag dringt aan beschermingsmaatregelen. Voorts wordt gewezen op de snelle groei van de Russische Aeroflot met 1800 toestel len, waarvan 200 straalvliegtuigen. Het Amerikaanse blad Airlift merkt echter op, dat het aandeel in het ver keer tussen de V.S./Canada en Europa Amerika in 1960 slechts 0.4 ge daald is en zonder Canada 0,1 Op een lijst van 75 maatschappijen neemt de KLM volgens Air Lift de 16e plaats in, doch op de lijst van interna tionale maatschappijen de 6de. Het Amerikaanse tijdschrift Aviation week berekent, dat de Amerikaanse maatschappijen in het vervoer tussen oost- en westkust der V.S. in 1959 27.000 passagiers verloren hebben aan de Sas. Looyaard, rector H. L. J. M. Sondaal, verscheidene raadsleden, de kerkeraad van de Hervormde Gemeente en de medewerkenden, koster W. Versteeg en organist Hans Boelee. Een kranslegging op de graven van Nederlanders en Geallieerden besloot de samenkomst. Herv.-Geref. Pinksterappel Voor de vijfde maal zal in de Paulus- kerk te Oegstgeest een gemeenschappe lijke wijdingsdienst worden gehouden, die uitgaat van de Gereformeerde en Hervormde Zendingscommissies. Zater dag van 8-9 uur zal dit Pinksterappèl plaatshebben. J. H. Sillevis Smit, hoofd- vlootpreöikaot, hoopt voor te gaan en vicaris Blom zal de liturgie verzorgen. Medewerking verlenen het koperkwartet onder leidng van de heer W. Mark en het Hervormd kerkkoor met dirigent Hans Boelee; organist is de heer Simon de Zee. Twee gewonden bU botsing Gistermiddag om kwart voor drie bots ten op de rijksweg bij De Slaagh een auto, bestuurd door P. L. R. uit Sassenheim en een auto, bestuurd door B. O. uit Den Haag tegen elkaar, vermoedelijk na een slippartij. R. liep een schouderfractuur en een paar gebroken ribben op en O. een hersenschudding. Beiden werden naar het academisch ziekenhuis gebracht De auto's werden zwaar beschadigd. HILLEGOM Afrastering speeltuin Voor afrastering van het speeltuin-ter rein vraagt het bestuur van de speeltuin Weerestein een extra-subsidie van f 700. B. en W. stellen voor f 500 te verlenen. Over verhoging van de jaarlijkse sub sidie zal gesproken worden bij behan deling van de begroting 1962. EHBO-subsidlo Voorgesteld wordt de EHBO een sub sidie van f 200 te verlenen voor de aan- leg van twee telefoonaansluitingen naar v e rb andposten Zwemtarief De zwem inrichting heeft flinke tekor. ten. Indertijd werden de kindertarieven niet verhoogd om de kinderen beneden de twaalf jaar in de gelegenheid tc stel len nagenoeg kosteloos (vijf cent) zwem men te leren. Nu de jeugd in schoolver band gratis leert zwemmen, willen B. en W. tot verhoging tot f 0,15 van het be- trokken tarief overgaan. Storten van vuil Omdat de gemeente Hlllegom geen ver goeding vraagt voor het storten van vuil op de gemeentelijke belt, wordt een niet aflatende stroom van vuil uit andere ge- meenten naar Hillegom gevoerd. Men heeft iemand moeten aanstellen om toe zicht te houden en voorts was men ge noodzaakt het terrein af te zetten en van een poort te voorzien. Kosten f 10.000 per jaar. B. en W. stellen nu voor een tarief vast te stellen voor het storten: een vrachtauto vuil f 10, een bakfiets of kruiwagen f 1, per mand f 0,25 cn voorts f 5 per kubieke meter. Vier artsen in 1 gezin Mejuffrouw M. van der Kaaden is ge. slaagd voor het doctoraal examen genees, kunde. Zij is een dochter van de Hille- gomse huisarts A. van der Kaaden Als bijzonderheid vermelden wij, dat het ge zin Van der Kaaden nu vier artsen telt. Geslaagd Mejuffrouw C. Glas is aan de vroed vrouwenschool te Heerlen geslaagd voor het examen vroedvrouw. Mejuffrouw L. Schlaman slaagde te Leiden voor lerares NX II (huishoud kunde). Beroepen Door de christelijke gereformeerd» Kerk te Hillegom is ds. D. van Wilsum te Dedemsvaart beroepen. Avondvierdaagse Van 13 tot en met 16 juni kunnen de wandelaars ln de bollenstreek deelnemen aan een avond-vierdaagse, georganiseerd door de Hillegomse wandelsportverent- ging DVS '57. Kinderen van 8 tot en met 13 jaar lopen vier maal tien kolometer. de ouderen iedere avond vijftien kilo meter. Inschrijfadressen: Michiel de Ruy- terstraat 50, Hlllegom; Zilkerduinweg 317. De Zilk: Aneironenstraat 12. Lisse; Gele- Vinkstraat 58, Nieuw-Venne©. TJET schildersbedrijf der firma H. P. Jansen te Leiden heeft zaterdagmiddag de viering van het gouden jubileum ingezet met een feestelijke bijeenkomst voor het personeel in het St. Anto- niusclubhuis, die extra luister kreeg door de aanwezigheid van heidens burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot. Deze sprak nadat uitvoerder A. Koore- man de aanwezigen welkom had geheten zijn bewondering uit voor de groei van het bedrijf; titans zijn er meer dan honderd werknemers. De groei is mede te danken geweest aan de ijver en het vakmanschap van perso neelsleden als schilder L. Pad denburg en uitvoerder J. W. Vodegel, aldus de burgemeester. De heer Paddenburg is een be kwame kracht, speciaal op het gebied van decoratief schilder werk en de heer Vodegel heeft het bedrijf grote diensten be wezen door zijn toezichthoudend werk en z\in technische advie zen. Bovendien zijn beiden sinds de oprichting bestuurslid van de personeelsvereniging. Op grond van een en ander heeft het de Koningin behaagd de heer Pad denburg (45 dienstjaren) en de heer Vodegel (36 dienstjaren) respectievelijk te onderscheiden met de bronzen en de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, zo besloot de burgemeester z\jn toespraak. Er ontstond een wat pijnlijke situatie toen bleek, dat de heer Paddenburg aanvankelijk niet was gediend van deze onder scheiding. Het gelukte zijn oud ste patroon, de heer H. P. Jan sen, echter hem van gedachten te doen veranderen zodat burge meester Van Kinschot ten slotte de onderscheiding kon opspel den. Hierna ontpopte de heer Paddenburg zich als de spreek buis van het personeel toen het er om ging de heer H. P. Jansen een door de kunstnaar Schroder van hem vervaardigd portret aan te bieden. De heer Paddenburg kweet zich on geestige wijze van deze taak, betrok ook de jongere firmant, „baas Nico" Jansen in zijn huldiging en merkte op, dat de heer H. P. Jansen altijd een voorbeeld is geweest voor ieder een in het bedrijf. Foto: N. van der Horst Van der WERFF 8 HUBRECHT Opgmcbt 1899 Baursbarlcht no 281 it vorschsnon •DAALDEROP Markt" en visser ij berichten Visserij 114—2800. KW 192950. KW 132—2750. KW 122—17.600. KW 69—2700. KW 24—3650 KW 108—2600. KW 17—2350. KW 162-3300. KW 169—1850. KW 51—2000. KW 146—11.700. KW ji}39000. KW 118—3250. KW 113—2030. KW 93—4700. KW 79—3000. KW 98—1950. KW 96—2650 KW 137—2900. KW 165—2800. KW 1422500. KW 148-3740. KW 31—2640. KW 103—2820. KW 92—700. KW 187—3850. IJM 204—2150. IJM 64—1900. IJM 82—2400. IJM 63—2300. IJM 55—4440. IJM 59—4-100. TX 51—1050, WR 590250. SCHEVE NTNGEN. 15 mei Vlsserijbe- richt. Besommingen trawlloggers: SCH 248 met 20.280, SCH 72 met 10.660. SCH 22S met ƒ9510. Notering per kg: gr. tong 3.40 —3.60, grm. tong 3.103.20. kim. tong 2.50— 2.70. tong I 2.60—2.74. tong II 1.50—1.54, tarbot I 3.50—3.70. tarbot II 2.40—2.60, tar bot III 22.10, tarbot IV 1.45—1.60. griet I 1.80—2. griet II 1.40—1.60: per 40 kg. middelschol 35—43. kl. schol 16—25. mlddel- schelvi HwllHngL ■■P42—64, kabel.BP^BHP kabeljauw n 28—34. kabeljauw III 20—28. middelkoolvis 24—30. koolvis I 22—28: per 100 kg: gr. kabeljauw 97145. grote kool- vis 67—69c per 50 kg: verse haring 11— 19.50. makreel 13—35. Verwaehfe aanvoer voor dinsdagmorgen: uit de Noord de SCB 50. van de kust circa vijf kustvlssers. Markten BARNEVELD. 16 mei Vette kalveren- markt. Aanvoer 917 stuks (vorige week 866). Prijzen ln guldens per kg: le kwaliteit 2.70 —3.10 2e kwaliteit 2.50—2.70. 3e kwaliteit 2.252.50. Handel vlug. KATWIJK AAN DEN RIJN. 13 mei Groenteveiling: waspeen (per kist) AI 14.10 —16. Idem All 7.40—14.50. idem BI 14— 16.10. idem Bil 1.40—2.60 idem Cl 3.10— 3.80. Idem CII 1.70. bloemkool B 23. idem C 11. prei AI 27. idem All 20—24. idem BI 14. radijs 9—16. rabarber 15—16. sla-uien 35. Aanvoer waspeen 31.000 kg. waarvan 18.000 kg voor export werd verkocht. ROELOFARENDSVEEN. 12 mei Bloe menveiling: Anemonen 80-13Q, Pyrethrum I 130—210. idem II 80—140. Lathyrus 76—131. Irissen 100300. idem prof. Blauw 250315'. Margrieten 92—123. Bruldsanjers 37—64, Col- eenblad 58—81, Pt tula 90-100. Duizend- ng 71—150. idem 65130 per bos; Am. Anjers aim rose 3848. Sim Rood 36 51. GJ. Sim 40—45, Pioenrozen 20—22, Ro zen 3755 per stuk. ROELOFARENDSVEEN 12 mei Groen teveiling: aardbeien (Ingelegd) 60—81, Idem MÊÉ - ldem n 50—87. kropsla I 12- i 13. pet 460—490 300. Idem stek 210 i ROTTERDAM. 15 l voer 2331 dieren, wa MMP en ossen en 802 varkens. Prijzen per kg: :tte koelen 3.10—3.45 2.803.10. 2.50— Veemarkt. Aan- 2.75. trkens (levend gewicht) 1.85. 1.82, koeler ruim aanvoer korter, handel hoger, prima vleesvarkens i zware varkens 1.65—170 zeugen 1.551.60 per kg. i eerste kwaliteit i onveranderd, prima's (levend gewicht): el«k. prijzt iven notering. t kg. slacht- HILLEGOM Agenda gemeenteraad De gemeenteraad vergadert donderdag om 8 uur. De agenda luidt: vergoeding ingevolge artikel 73 van de kleuter-on derwijswet over 1960; medewerking voor het aanschaffen van een nieuwe taal methode voor de Boazschool; aanschaffen klapstoelen voor de muziektent; subsidie vernieuwing afrastering speeltuinvereni ging Weerestein; verhoging subsidie E-H.B.O.; bouw garage bij gemeentewo ning Mauritslaan 1; verhoging kinder tarief zwemmen op woensdag- en zater dagmiddag; tarieven voor het storten van vuil op het beltterrein; regelingen werk- classificatie en prestatieloon; voorlopige vaststelling van rekeningen; goedkeuring rekeningen; comptabiliteitsbesluiten. Klapstoelen voor de muzikanten De plaatselijke muziekkorpsen hebben geklaagd over het gebrek aan stoelen bij de uitvoering van de zomerconcerten. B. en W. stellen voor vijftig klapstoelen aan te schaffen, tegen een bedrag van f 15 per stuk. Brand verwoest villa en deel vtm inboedel De kapitale villa van de steenfabrikant J. Stevens aan de Oisterwijkseweg te Moergestel is in de nacht van zaterdag op zondag grotendeels in vlammen op gegaan. Toen omstreeks kwart voor elf de brand werd ontdekt sloegen de vlammen reeds uit het rieten dak. De brandweren van Tilburg, IVloergestel en Olsterwijk heb ben urenlang een verbeten gevecht ge leverd tegen het vuur. Een groot deel van de kostbare inboedel kon in veiligheid worden gebracht Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De bewoners waren op het tijdstip van het uitbreken de brand afwezig. De eigenaar Is te gen brand verzekerd. HOC D REILEM EN ZEILEN Eerste lijst AK^UMLHJK^ 13 LI verpot 7 Aden n Singapore DonaXa 12 Sclbj PIDCOIA 12 Gtmt n Antwerp Fortune 11 Mtddlceboroueb n Antwerpen GAASTERKERK 12 Honfkom Geertje Buisman 13 12 ZO Rp Race MAAS 13 Don fleli George Froderlk Tweede lijs» AARDENBUROH 13 ZW Huv nterplde 13 6»ndett:e Jsper» 14 ?t 6udan vtrw PALLAS lS^GIroodc Pr Willem ven Oranje 1 ;lilcdUk 13 OZO b Xr»nfl 'p I

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11