|)ieuuie £eihsrf)c (üëuraitt Vijfdaagse: toch nog geen beslissing Commentaar iiamol weer vandaag! Klacht tele-bijen: kapotte nagels NIEUWS in één oogopslag Wèl voor de poes Regering trekt spelregel in Bouwarbeiders die naar Duitsland gingen moeten hier weer aan de slag V.S. willen Pathet Lao niet op conferentie ii Éilit F ZATERDAG 13 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD .Stantfaslicl) is ahrbltoen tD|Q bert ia ttffteaspttt* Tweeënveertigste jaargang no. 12172 Honderd jaar Leidse sterrewacht Zie pagina 3 Het kabinet heeft gisteren nog geen beslissing genomen over de arbeidsverkorting in de bouwnijverheid en voor de ambtenaren. Vandaag zouden de besprekingen in het kabinet worden voort gezet. De president van de rechtbank te Tilburg heeft in kort geding gelast dat drie bouwvakarbeiders,die zonder toestemming in Duitsland wilden gaan werken, maandagmorgen weer op htm werk in Tilburg moeten verschijnen. Anders moeten zü f 50. per dag betalen. Omdat Rusland en Amerika het nog niet eens zijn over de vraag wie Laos zelf zal moeten vertegenwoordigen, is de veertien- mogendhedenconferentie, die gisteren in Genève had moeten beginnen, tot (waarschijnlijk) dinsdag uitgesteld. Vandaag zou worden getracht een compromis te vinden. In Brussel zal maandag een Benelux-ministersconferentie worden gehouden. Er zal vooral worden gesproken over de vereenvoudi ging van de formaliteiten bij het goederenvervoer tussen de drie landen. Onder zeer grote belangstelling heeft de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, gisteren afscheid genomen van het 5000 man tellende personeel. De 49-jarige Russische grootmeester Michael Botwinnik heeft de wereldschaaktitel heroverd, die hij vorig jaar op verrassende wijze verspeelde aan zijn 25 jaar jongere rivaal Michael Tal. In de 21e partij van de revanchematch besliste Botwinnik de twee kamp in zijn voordeel. In het Zondagsblad een pagina ter inleiding van onze reportages over het staatsbezoek dat de Oostenrijkse president volgende week aan H.M. de Koningin zal brengen. AL menigmaal zijn de Deense boeren ten voorbeeld gesteld aan hun Nederlandse collega's en ontkend kan niet wor den dat Denemarken op landbouw- en zuivelge bied een geduchte con current is. Maar de Ne derlandse boer heeft ge lukkig nog nooit gepres teerd wat deze Deen hier doet: in staking gaan en de melk door de goot gooien! De veehouderij is name lijk niet tevreden over de toegekende subsidiebedra gen en uit haar misnoegen door de melk weg te gooien in plaats van af te leveren. Woensdag bedroeg de aan voer maar tien pot. van de normale aflevering. Alleen de ziekenhuizen kregen melk thuisliggende zie ken kwamen blijkbaar niet in aanmerking. Die werden achtergesteld bij de poes, die bij deze overvloed beat aan zijn trekken kwam! Nu is een foto als deze altijd wat wrang. Het ver nietigen van levensmidde len waarom andere mensen zitten te springen is altijd iets dat tegen de borst stuit Er komen (en dat is geluk kig) altijd reacties uit de lezerskring als de krant vermelden moet dat groen te wordt doorgedraaid of naar de mestvaalt gaat. Men zal echter moeten bedenken dat het mecha nisme van onze samenleving dusdanig ingewikkeld ge worden is, dat dit niet altijd is te vermijden. De boer is ook een producent die aan zijn trekken moet komen, precies als welke fabrikant ook. Zijn prodiukten zijn de eerste levensbehoeften van ons allen en daarom telt iedere cervt van de kostprijs mee in ons gezinsbudget! En bovendien heeflt de boer dan ook nog niet alle fac toren voor zijn produktie- plan in de hand. Regen en droogte, vruchtbare en on vruchtbare jaren wisselen elkaar ai wij weten het Meer waardering, meer begrip voor de boerenstand het is een doelstelling dis van iedere kant aandacht verdient. Dan ook kan het mogelijk zijn een situatie aoals die zich nu in Dene marken voordoet, te voor komen. Want hoe ingewik keld het mechanisme van kostprijs, regelingsprijs en subsidies ook mag wezen, het gaat over onze eerste levensbehoeften. Die ons na aan het hart liggen. Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro (Doorbalen wat niet van toepassing la). (straat) (woonplaats) De regering zal de algemene aanwij zing voor het bouwbedrijf over de werk tijdverkorting intrekken. Staatssecretaris Roolvink bevestigde dit tegenover ons om half twaalf. Er was toen nog geen uit sluitsel over de vrfje zaterdag vooi rijkspersoneel. „Babytermijn niet op tijd voldaan De justitie in Mexico heeft vrijdag bekendgemaakt, dat een moeder haar pasgeboren baby op afbetaling kocht en een aanklacht indiende toen de kopers de termijnen niet konden voldoen. De moeder en het kinderloze echtpaar dat het kleine meisje kocht, bevin den zich in afwachting van proces in voorarrest. Volgens de politie sloot de moeder de transactie af, toen zij enkele maan den in verwachting was. Zij accep teerde toen een eerste aanbetaling. Twee dagen na de geboorte werd het kind aan de pleegouders overge dragen. Toen dezen de verdere termijnen niet konden voldoen, diende de moeder een aanklacht in. Geslaagde lancering verbeterde Atlas De Amerikaanse luchtmacht heeft meit succes een atlasprojectiel gelanceerd Met een vlucht over 8.000 km heeft het pro jectiel bewezen, dat de problemen, die een nieuwe, krachtiger versie van dit in- tencontinentale wapen plaagden, over- 26 meter lange raket vertrok vrijdag avond vlot van Cape Canaveral en legde de afstand naar het „doelgebied" ten noorden van het eiland Ascension in het zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan af met een snelheid van bijna 19.500 km (Van onze sociaal-economische redactie) WAT iedereen had verwacht, is niet gebeurd. Ondanks uitvoerig intern beraad, dat vrijwel de gehele dag in beslag nam, is het kabinet er niet in geslaagd een beslissing te nemen over de data, waarop de werk tijdverkorting voor het bouwbedrijf en de vijfdaagse werkweek voor het rijkspersoneel kan worden ingevoerd. Het beraad is vanmorgen voortgezet. Niet alleen de voorlichtingsdien sten van de betrokken departemen ten, ook de leden van het kabinet zwegen gisteren in alle talen. Nie mand bleek bereid te verklaren wat een beslissing nog in de weg stond. In Den Haag verkeerde men gister avond dan ook in volslagen duister over de motieven van de regering om een beslissing op te schorten. De endg mogelijke oonolusie was dat er In de boezem van het kabinet moei lijkheden waren ontstaan. Naar men. weet had staatssecretaris Roolvink woensdag duidelijk laten blij kep dat de algemene aanwijzing, die de bouw verhinderde de werktijd verder te verkorten dan tot 46 uur, ingetrokken zou worden. De beslissing die het kabinet hierover nog had te louter formeel karakter dragen, daar partijen in de bouw de motivering hun voorstellen tot genoegen van staatssecretaris hadden aangevuld met maatregelen ter verhoging van de pro- duktiviteit Minister Toxopeus beloofde, zoals ge meld, maandag de Centrale commissie georganiseerd overleg in ambtena renzaken dat hij gisteren zonder voorbe houd de beslissing van de regering zou kenbaar maken over het advies van de nissie om per 1 juli de vijfdaagse werkweek volledig in te voeren. Gister middag kwam de commissie dan ook bijeen om de uitslag te Ondanks zjjn belofte liet de minister de commissie echter weten dat z|) wel naar huis kon gaan. Er viel niets mede te delen omdat het beraad binnen het kabinet nog voortduurde. Tekenend or de situatie was echter wel dat de inister in de loop van de middag de Trèveszaal verliet om op z(jn departement ontmoeting te hebben met een aantal leden van de regeringsdelegatie in de centrale commissie. Daarbij waren •ertegenwoordigers van de gemeenten n de provincies aanwezig, evenals de secretaris van de Stichting van Arbeid. Het enige commentaar dat giste ren werd gegeven kwam van minis ter-president De Quay. Toen hem ge vraagd werd of het beraad nog zou voortduren, antwoordde hij: „Gaat tt maar rustig slapen." Daarmede deed de minister-president denken aan Colijn, die in 1936 bij de devaluatie van de gulden dezelfde u>oorden sprak de centrales van over- s men gistermiddag zeer het feit dat minister In kringen v heldspersoneel teleurgesteld c Toxopeus er t woord gestand te doen „We vinden het een klucht," zei de heer J. ten Heuvelhof, voorzitter van de Ned Chr. Bond van Overheidspersoneel. De heer Ten Heuvel hof waarschuwde dat de regering ernstig rekening zal moeten houden met het feit dat het advies van de centrale unaniem en na ampel en diepgaand be raad is opgesteld. Het kabinet vergaderde gisteren vrij wel de gehele dag. Tegen zes uui 's avonds onderbraken de bewindslieden de vergadering voor een korte dinerpauze later weer door te gaan. Naar luidt kwamen gisteravond echter andere zaken aan de orde. In dit verband werden onder meer genoemd de kwestie van de kinderbijslag en de belastingverlaging. i massale bijeenkomst in een hangar op Schiphol nam de president- directeur van de KLM, de heer I. A. Aler, gistermiddag afscheid van het personeel. Zowel opa Aler als kleinzoon Reneetje (3 jaar), die op zijn knie mag zitten, betuigen hun bewondering voor het KLM-koor Rechts mevrouw Aler. (Verslag op pagina 9) Officiële dealer Verf van Vettewinkel Tokion Lakken Nemi Muurverven Wienese ladders Sphinx kwasten Sata Pistolen Leidse verfhandel „de Valk n.v. LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engros LEIDEN Tel TAE veerbi en-mogendhedenconfe- rentie over Laos, die gisteren had moeten beginnen, zal waar schijnlijk tot dinsdag worden uitge- als gevolg van een menings verschil tussen de Sowjetunie en de Verenigde Staten over de vraag wie deel zal moeten uitmaken van de vertegenwoordiging van Laos. Het struikelblok vormt de positie van de Pathet Lao. De Amerikanen ver klaarden er onder geen beding in te zullen toestemmen dat de Pathet Lao de conferentie vertegenwoordigd zal Wel zouden de gedelegeerden van de Pathet Lao als adviseurs van de groep- Soevanna Phoama mogen optreden of De Engelsen zouden het in grote lijn, doch niet geheel met de Amerikanen zijn. Zij zouden een soepeler ge dragslijn voorstaan. Uitstel van de conferentie tot dinsdag iu prins Norodom Sihanoek, het staats hoofd van Cambodja, die dan in Genève wordt verwaoht, gelegenheid geven zijn invloed aan te wenden. Prins Sihanoek heeft zich bijzonder ingespannen om de vrede in Laos te herstellen en men hoopt dat hij ertoe zal kunnen bijdra gen dat de Laotianen hun onderlinge geschillen regelen en een coalitierege ring zullen vormen. Intussen heeft de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken besloten een onderhoud te hebben met minister Gro- myko over de kwestie van de sprekers. Later zal de Britse minister van buiten landse zaken een onderhoud hebben met Gromyko. Omdat in de bouw van woning wetwoningen in Tilburg, 's-Herto- genbosch, Eindhoven en Breda ver traging dreigt te ontstaan, wanneer bouwvakarbeiders zonder toestem ming van hun firma en het arbeids bureau gaan werken in Duitsland, omdat ze daar meer denken te kun nen verdienen, heeft het bouwbedrijf Van Vliet en Van Duist uit Rotter dam tegen drie van zijn arbeiders uit Dongen en Rosmalen afkomstig en werkzaam in Tilburg, een kort ge ding aangespannen. De firma weigerde die gepleegde' con tractbreuk te accepteren. De raadsman van het bouwbedrijf, mr. H. Berge, zei gisteren tegen de pre sident van de reohtbank in Breda mr. J. K. Schellenbach: „Wij willen beslist geen arbeiders tegen hun zin in dienst houden, maar we kunnen niet tolereren, dat de arbeiders zomaar hun dienstbe trekking opzeggen, zonder dat ze toe stemming hebben gekregen van het ar- Stakingsoproep in Algerije De Europese extremisten in Algerije hebben gisteren het parool uitgegeven vandaag te staken ter herdenking van de staatsgreep in 1958 De regering heeft hierop geantwoord door de troepen bevel te geven om desnoods te schieten om de orde te bewaren. Ook hebben de Franse autoriteiten, die verontrust zijn door de stijgende span ning zowel in de Moslemwijken als in de Europese wijken, een beroep op de be volking gedaan de stad te behoeden voor grote ramp. e woordvoerder van de regering, Jacquescoup de Frejac, heeft gewaar- lyt mogelijk te regelen", schuwd voor „rampzalige gevolgen van eventuele agitatie". De oproep tot staking is niet gepubll- ceerd. maar wordt mondeling doorge- beidsbureau. Het dit geding niet zozeer om de juridische zijde të doen. Het gaat om de preventieve kant. We vinden het noodzakelijk, dat aan dit soort contractbreuk een halt wordt toegeroepen. Niet alleen voor ons, maar ook voor de gemeenten betekent een dergelijke handelwijze grote schade. De continubouw komt er door in gevaar. Bovendien zou een duidelijke uitspraak een ruggesteun zijn voor directeuren van arbeidsbureaus". Mr. Berge zei verder, dat thans 13 000 pendelaars uit Neder land in Duitsland werken. Van hen is veertig procent bouwvakarbeider. 20.000 woningen Na afloop van het geding deelde Ir. J. G. Gooden, vroeger directeur van openbare werken in Breda, nu directie lid van het bouwbedrijf, mee, dat dit volgens hem 20.000 woningen per jaar kan schelen. De drie bouwvakarbeiders (aanvanke- ik waren het er nog meer geweest, .aar de anderen hadden zich nog op tijd op het werk laten zien) voerden ter zitting aan, dat ze voor hun huis gezin hadden willen opkomen. Ze had den nog belastingschuld en die hadden ze door in Duitsland meer te gaan ver dienen, willen betalen. „U moet uw verplichtingen nakomen, dat moet uw firma ook", hield de pre sident hen voor. Als de regering valt woningen, kunt u toch wel be grijpen, hoe belangrijk het is, dat er woningen worden gebouwd. Onmiddellijk uitspraak doende, beval de president, dat alle drie maandag morgen om acht uur op hun werk ln Tilburg dienen te zijn. Zo niet, dan kost het ieder vijftig gulden per dag en helpt dat niet, dan zal lijfsdwang volgen. Bo vendien zullen ze de kosten van het ge ding moeten betalen. Dat komt ieder op ongeveer honderd gulden. „Maar dat doe ik in dergelijke zaken wel sr", aldus de president. „Ik doe een beroep op de firma om dit zo schappe- TJET SPIJT ONS maar de lezers van ons blad (en van alle andere bladen) zijn gisteren verkeerd voorgelicht: wat als zeker vaststond, namelijk dat het ka binet zijn goedkeuring zou hechten aan de vijfdaagse werkweek voor de bouw en voor ambtenaren, is niet gebeurd. Staats secretaris Roolvink moest zijn (bouw)- klanten nog in onzekerheid laten en mi nister Toxopeus moest de vertegenwoor digers van de ambtenarenbonden telefo nisch laten weten dat hij zijn afspraak niet kon nakomen: morgen, na voortgezet kabinetsberaad, zou er wellicht meer te vertellen zijn. Dit is een vreemde zaak. Dat het ka binet economische-financiële zorgen heeft, is wel duidelijk. Er moet een beslissing komen over de voorgenomen belasting verlaging en dat is geen eenvoudige be slissing, want de conjunctuur is in Neder land nog steeds uitermate gespannen. Be lastingverlaging betekent een geldinjec tie, een vergroting van de consumptie dus en het is de vraag of ons produktie- apparaat die gestegen koopkracht kan opvangen. Een nieuwe zorg is het negatieve resul taat van de Amerikaanse reis van de minister van defensie. Amerika blijkt niet langer bereid en in staat te zijn belang rijke bedragen neer te leggen voor onze defensie-aankopen. Wij zullen die dus zelf moeten betalen en daar moet geld voor zijn. Economische en financiële zorgen dus maar op het eerste gezicht vraagt men zich af wat de arbeidstijdverkorting- werkweekverkorting daarmee te maken heeft. Iedere bedrijfstak immers waar men tot verkorting van werktijd of werkweek is overgegaan, heeft moeten beloven da' dit niet ten koste zou gaan van de pro- duktiviteit en dat deze nieuwe sociale voorziening zeker geen gevolg zou mogen hebben voor de prijzen. Deze belofte ls steeds gegeven ze was immers onmis baar voor de toestemming. En men mag dus aannemen dat in dit serieuze land met zijn serieuze mensen en nog serieuzere commissies dit alles geen schijnvertoning is geweest: dat deze nieuwe sociale ver worvenheid dus geen enkel gevaar inhoudt voor de economische situatie. Als dit zo is, hoe kan het kabinet dan bezwaren maken op grond van andere economische en financiële zorgen? Helaas, zo eenvoudig is het niet. Dat het kabinet aarzelt is volkomen begrij pelijk, want de medaille heeft een keer zijde: als de helft van Nederland een vrije zaterdag heeft en (laten we dit nu maar aannemen) dit als het ware zelf betaalt door verhoogde produktiviteit, dan blijft de andere helft niet meer achter. En die andere helft ziet géén kans die vrije zaterdag „in te verdienen" (zo luidt de terpi). Daardoor ontstaan dus wel degelijk eco nomische moeilijkheden. En daar zitten de ministers van economische zaken en van financiën dus wel degelijk tegenaan te kijken. Op dit ogenblik weten we niet of de beslissing van de ministerraad nog ln deze krant zal komen. Anders heeft ieder een mooie gelegenheid na te denken of we als Nederlandse burgers niet te veel tegelijk willen: hoger loon, korter wer ken, belastingverlaging en ook nog een schild van dure straaljagers boven ons hoofd om onze vrijheden te beschermen. Het kan zelfs voor een welvarend land te veel worden! (Advertentie) „Vernietiging" van Tsjombe gevraagd De Afrikaanse nationalistische leider van Nyassaland, dr Hastings Banda. heeft de president van de Kongo, Kasavoeboe, een telegram gestuurd, waarin „de on middellijke vernietiging" van president Tsjombe van Katanga wordt geëist. Alsof er in Zwitserland al geen hoge spitsen genoeg zijn, zal de Zwitserse nationale beurs (1964 in Lausanne) een 280 m hoge beton nen toren krijgen, die zes min. gulden zal kosten. Prof. Alex Sarrani heeft het enorme bouw werk ontworpen. In de voet is ccn ontvangstzaal. In de 14 ver diepingen „onderdop" komt een school voor sociale wetenschap pen. Ergens in de hoogte komt een restaurant, met gegarandeerd mooi uitzicht op de Alpen. temperatuur tot 16 graden steeg. Het hogedrukgebied, waarvan trum bij Noord-Frankrijk ligt, neemt verder in betekenis af. Een van IJsland afkomstige depressie trekt via Zuid- Noorwegen naar de Oostzee. Een zwak koufront bereikte vanmorgen het den van ons land en zal tegen de avond Zuid-Nederland bereiken. Hierdoor moeten wij morgen iets lagere temperaturen verwachten met een zwak ke tot matige noord-westen wind. De kans op regen blijft echter klein. Tendens: dalend De Bilt verwacht tot morgenavond: HET WEER EN EUROPA Droog weer, met af en toe zonneschijn en weinig wind. In het zuiden van het land Rapporten hedenmorgen zeven uur ZON EN MAAN Zondag: zon op 4.48. onder 20.25 i naan op 5.13, onder 20.01 uur. Maandag: zon op 4.47, onder 20.26 1 naan op 5 45, onder 21.07 uur. Eerste kwartier op 23 mei. /"AP initiatief van de 22-jari- ge Amsterdamse telefo niste Loekie Swinkels zijn Hel gevolg was dat onge- •eer 200 „tele-bijen' (afge- eigenlijk telefonistenbijeen- gisteravond in Amsterdam komst) uit Den Haag, Rotter- is,'' ongeveer 200 telefonistes bij eengekomen om elkaar, na alle telefonische contacten, eens in levenden lijve te ont moeten. dam, Amsterdam, Haarlem, Nadat de chef verkeer niet dat de telefoniste dames de bijeenkomst bezoe- het visitekaartje ken. bedrijf of instelling „De tele-bijen zullen deze werd in de Gróote club in i mejuffrouw Swinkels. bijeenkomsten niet gebruiken Amsterdam de eerste particu- om beroepsproblemen te be- liere telefooncentrale ge- hartelijk begroetten. De ini- „tele-bijen" had begroet. ir- schijf, zodat de nagels niet geïntroduceerd. Swinkels met enkele colle- ren ook e s gezellig kiezen, waarbij vooral op de veel mannelijke collegas die krachtigd. Loekie Na de vertoning van werd filmpje waarin de geschiede nis van de telefoon werd be handeld, bleven de tele-bijen ook wilden komen, heeft De eerste bijeenkomst valt nog geruime tijd bijeen om 5 telefoniste Zij vertelde dat zeer met een enorm applaus het plan te steunen. Station Weers- gesteldh SneltL I D. Helder Ypenburg Vllss. Eelde De Bilt h. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. 2 1 3 1 14 9 0 16 8 0 16 11 0 16 5 0 17 9 0 EUidh.6 Zd.-Limb. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen mist onbew. onbew. eeh. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. geh. bew windstil nno 2 wnw 10 windstil 13 6 0 18 7 0 17 8 0 11 4 1 14 4 0 14 7 0 14 9 0.3 16 8 0 23 8 0 16 8 0 Brussel Luxemb Partjf Bordeaux Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZUrlcb Geneva Locamo zw. bew. zw. bew. 1. bew onbew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. jeh. bew! 1. bew. 1. bew. zw. bew. zw 2 wnw 2 windstil wlndsti: w 5 zw 3 wzw 2 zw 3 w 1 nno 1 19 9 0 16 8 0 20 8 0 22 8 0 18 5 0 19 10 0 13 5 1 12 8 0.1 8 4 24 13 7 1 16 3 0 20 8 0 13 6 4 Belgrado Athene Rome Ajacdo Madrid MaUorca Lissabon 1. bew h. bew. onbew. windstil no 3 windstil o 2 14 6 0J 20 13 0 21 5 o 20 6 0 28 11 0 8 0 33 16 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1