Nieuwe opzet loonbeleid in handen van Loonraad Moedige hulp van Noors verzet aan de Joden Arbeidsvoorwaardenwet naar S.E.R. Steun gevraagd voor het nieuwe werk in Kenya JEUGDIG FRIS Overeenstemming tweede fase van loonvorming Nozemrel op landdag van de AVRO Getuige tegen Eichmann over: Denemarken als één man achter zijn 7700 Joden Hitiers opkomst in 1933 voor Joden al merkbaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 VRIJDAG 12 MEI 1961 (Van onze parlementsredaotde) Staatssecretaris B. Roolvink (sociale zaken) heeft thans het reeds ge ruime tijd geleden aangekondigde voorontwerp Arbeidsvoorwaardenwet voor advies aan de Socdaal-Economische Raad voorgelegd. Dit ontwerp bevat een nieuwe institutionele opzet van het loonbeleid in die zin, dat de verantwoordelijkheid voor dit beleid meer dan voorheen bij het georga niseerde bedrijfsleven zelf, d.w.z. bij de S.E.R., komt te liggen. De bevoegd heden, die het College van Rijksbemiddelaars thans nog op het stuk van lanen en andere arbeidsvoorwaarden uitoefent, wil de regering te zijner tijd in handen leggen van een Loonraad, een aan de S.E.R. toe te voegen nieuw orgaan. Deze Loonraad, waarin werkgevers, irerknemers en onafhankelijke deskundi gen (Kroonleden) zitting zullen hebben, ral het dagelijkse beleid ten aan de vaststelling der arbeidsvoorwaarden moeten voeren en wed binnen de gren- an het door de S.E.R. aan te geven ilgemene beleid. Krachtens het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945 beslist op het ogenblik het College ran Rijksbemiddelaars over loonregelin- sn c.a.o.^s aan de hand van alge mene aanwijzingen, die het van de mi nister van socöale zaken heeft ontvan gen. In de nieuwe opzet neemt de Loon raad deze taak over met o.a. joh 11, dat de raad de loonvoorstellen niet meer toetst aan regertngsa an wijzingen, maar aan algemene beleidsregels die door de SE.R. worden vastgesteld, r gels behoeven steeds ministeriele goed keuring en moeten kloppen met de so ciaal-economische doelstel! in gen van hel regeringsbeleid. Het B.BA en het Col- zan Rijksbemiddelaars vervallen in deze constellatie. Ook voor de looncom- missie van de Stichting van de Arbeid in feite geen taak meer weggelegd. In de Loonraad zullen evenveel werk gevers als werknemers zitting hebben. Het aantal onafhankelijke deskundigen kan kleiner zijn dan een derde totale aantal leden. Alle leden raad worden door de S.E.R. benoemd. De benoeming van de voorzitter geschiedt raadpleging van de Loonraad overeenstemming met de minister van sociale zaken. Dit laatste geldt ook de benoeming van de Kroonleden. Met het oog op een ruime keuzemogelijkheid is bepaald, dat de raad niet uit S.E.R.- ieden behoeft te bestaan. Het feitelijke aantal raadsleden is opengelaten; wel zal de wet een minimum, en maximum- :ns worden voorgeschreven. „BEWAKEN" Het voorontwerp omschrijft de taak in de Loonraad als „het bewaken van de concrete ontwikkeling van de lonen en de andere arbeidsvoorwaarden". De daartoe aan de raad ter beschikking ge stelde mogelijkheden worden als volgt onderscheiden; i Elke loonverordening van een be drijfschap en elke c.a.o. behoeft de goedkeuring van de raad. ra De raad beslist over de algemeen verbindend- of onverblndendverkla- ring van de bepalingen van een c.a.o. De raad kan bindende regelingen vaststellen, zowel voor werkgevers en werknemers In het algemeen als voor bepaalde groepen of bepaalde personen. A De raad kan dispensatie verlenen van de geldende bepalingen. C De raad heeft het recht Inlichtingen te verlangen. De raad kan de voorwaarden of voor schriften vaststellen, die h(j voor de uitoefening van zijn taak nodig acht. De besluiten van de Loonraad zijn vol gens het ontwerp geen verordeningen. Zij komen dus met een gewone stemmen- meerderheid tot stand. De raad is be- daaraan behoefte be staat, een algemene beleidsregel nader te preciseren. Zo'n nadere regeling behoeft dan echter de goedkeuring van de S.E.R. De Loonraad is niet bevoegd op eigen gelegenheid een algemene beleidsregel interpreteren of aan te vullen wan- :r hij die onduidelijk of onhanteerbaar aoht. In zo'n geval wordt de S.E.R. ge hoord. Acht die aanvulling of wijziging de beleidsregel niet nodig cn meent te kunnen volstaan met een uiteen zetting van wat hij met de regel heeft bedoeld, dan gedraagt de Loonraad zich naar deze door de S.E.R. gegeven inter- RICHTLIJNEN De S.E.R. zal z(jn algemene beleids regelen voor de Loonraad met derheid van tweederde moeten vaststel. Ien. Wordt die meerderheid niet gebaald, dan Is de regering bevoegd zelf de richt lenen aan te geven. Het karakter van de algemene beleids regelen is niet, dat ze rechtstreeks ar beidsvoorwaarden scheppen of wijzi;_ Dit blijft in eerste instantie voorbehou- n aan de partijen zelf. Wel zullen deze verstandig aan doen zich leidsregels te voegen. Wil het opstellen van dergelijke regels enige zin hebben, dan zal ook de Loonraad deze bij zijn coördinerend toetsingsbeleid moeten han teren. Het ontwerp schrijft dan ook uit drukkelijk voor, dat de Loonraad de gels in acht neemt. Voor de partijen ont staat echter de rechtsplicht tot naleving de beleidsregels eerst door tussen komst van de Loonraad. Voor het opstel- zijn richtlijnen kan de SE.R. onderzoek instellen naar de so ciaal-economische toestand. Verder zal de S.EJt. zich bezig moe ten kunnen houden met elke concrete beslissing van de Loonraad tot goedkeu ring, vaststelling of dispensatie beidsvoorwaarden. Het ontwerp laat het aan de verantwoordelijkheid S.E.R. over, welke beslissingen Loonraad hij nader wenst te bezien. De zelfs bevoegd de taak vi Loonraad over te nemen als dat zijn oordeel noodzakelijk is om snel uit de impasse te geraken. Onthoudt ii geval de SE.R. zijn goedkeuring a loonverordening van een bedrijfschap, tegen die beslissing (d.L geen ver ordening) beroep op de Kroon mogelijk. Ten slotte kan de door de SEE. overge- de Loonraad weer v den overgenomen door de minister sociale zaken. TAAK OVERHEID De functie van de overheid bij het gelen van arbeidsvoorwaarden komt vol gens het ontwerp in grote trekken op het volgende neer: l De algemene beleidsregels SE.R. moeten steeds door de minister van sociale zaken worden goedge keurd en kunnen, wanneer dat nood zakelijk is, ook door hem worden vastgesteld, i Besluiten van de Loonraad, 1 diens plaarts van de SEE., slechts ministeriële goedkeuring wanneer ze een algemene werking hebben. Alle besluiten van de Loonraad, of van de S.E.R., kunnen door de Kroon worden geschorst en vernietigd gens strijdigheid met de wet of het algemeen belang. In zo'n geval die nen Loonraad of S.E.R. krachtens de Wet op de Bedrijfsorganisatie nieuw in het vernietigde te Dit minimum van bevoegdheden wordt volgens de toelichting op het vooront werp noodzakelijk geacht, wil het de overheid mogelijk zijn te verzekeren, dat het loonbeleid wordt afgestemd op de aspecten van het algemene sociaal- economische beleid, waarvoor zij de ver antwoording draagt. De bewindslieden sociale zaken hopen en vertrouwen echter, dat bovengenoemde bepalingen (en de daarmee samenhangende schriften betreffende de ministeriële tegenwoordiging bij Loonraad en SEE.) in de eerste plaats zullen fungeren als het kader voor een vruchtbare samen- werking tussen de overheid en het be drijfsleven. Het ontwerp kent de Loonraad geen bevoegdheden toe voor wat betreft de pretatie. De raad kan van de S.E.R. op- arbeidsvoorwaarden van overheidsperso- Geref. Zendingsbond in Hervormde Kerk In de Nieuwe Badkapel te Schcvenln- fen Is gistermiddag voor de tiende maal gecombineerde zendingsmiddag de Gereformeerde Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk gebonden. De sprekers wekten de aanwezigen op om het w van de bond te blijven steunen, ook de bond zUn werkterrein in Indonesië (Celebes) heeft verloren. Over maanden wordt nieuw werk aangevat in Uit Den Haag. Leiden, Katwijk, het Westland en Zoetcrmeer waren velen naar Scheveningen gekomen om van hun belangstelling voor het werk van de bond blijk te geven. De opening werd verricht door ds. H. Talsma uit Den Haag, die de aanwezigen opwekte om het zendings werk ook financieel krachtig te steunen. De eerste spreker was ds. H. G. Abma te Putten, die in zijn toespraak onder de titel „In dienst en op wacht", de aan dacht vestigde op het werk van de eer ste zendeling in Europa Paulus. Via zijn eerste (kleine) gemeente van Thessalo- nika vond zijn boodschap in ons wereld deel verbreiding. Zoals Paulus een open oor vond bij de Thessalonicenzen, zo vond de Geref. Zendingsbond gehoor bij de Toradja's. En uiteraard wordt gehoopt dat dit ook kan worden gezegd van de negers in Kenya. In het vervolg van zijn toespraak schonk ds. Abma aandacht aan de dienst van God in het gezin. Het Bijbelwoord -Ik en mijn huis zullen de Here dienen" heeft ook in deze moderne tijd geldings kracht Het hoofd van het gezin heeft de opdracht om zijn kinderen de noodzaak van de dienst des Heren bij te brengen cn mag hen niet zoals in vele gezinnen gebeurt, zelfstandig laten kiezen welke weg zij zullen gaan. De ruimtevaart van Gagarin is slechts kinderspel vergeleken bij de „ruimtevaart" van Christus en dat ze boodschap in Afrika, zo besloot ds. Reden lot blijdschap De tweede preker was ds. C. den Boer uit Sliedreoht, die zich in zi ..Met grote blijdschap" afvroeg of de Hemelvaartsdag reden tot blijdschap geeft zoals Kerstmis of Pasen. Deze vraag moet bevestigend worden beantwoord; het geheim van de blijdschap zijn de zegenende en schenkende handen var Jezus, die voor ons, nietswaardige zon daars, optreedt als advocaat bij de Va der. Jezus is de grote Zendeling en hel staan in Zijn dienst betekent grote blijd schap De laatste spreker was de zendingsdi- rector ds. J. de Lange, die begon met te herinneren aan het zendingsbevel daarbij op wees dat de Hemelvaart vol gens Jezus niet het einde maar een nieuw begin betekende. Hij is met de voleinding der wereld en laat Zijn werk niet afbreken. De Geref. Zendingsbond werd opgericht in 1901, doch het duurde tot 1913 voordat een zendeling in dienst van de bond kon uitgaan. Vier jaar later werd hij in zijn woning door inboorlingen vermoord. Hoe zeer ook het tegendeel moge schijnen. God is met ons. Hij maakt Zijn belofte waar: „Ik ben met Ulieden". Deze be lofte geeft ons moed cn kracht om het werk in Kenya te beginnen en uw gebe den, zo besloot spreker, zullen ons In onze arbeid sterken. Het ontwerp kent de overheid dc be voegdheid toe tot tussenkomst In arbeids geschillen. De toekenning geschiedt ech. ter niet rechtstreeks aan de minister sociale zaken, maar aan een of meer bemiddelaars, die door de minister een langere periode worden aangewi De bemiddelaar kan slechts van zijn als hij in staat wordt gesteld zich een oordeel te vormen over de omstan digheden van het geval. Het ontwerp be vat daartoe wel de verschijningsplicht voor wie door de bemiddelaar is opge roepen, maar niet de inlidhtingenolicht. De bemiddelaar kan in tegenstelling tot de Loonraad geen beslissing geven. Het ligt niet in de bedoeling al direkt tot de aanwijzing van een of meer bemiddelaars De regering veronderstelt, dal beidsgeschillen zich onder het nieuwe bestel niet in sterkere mate zullen gaan voordoen dan onder het oude. Zij trouwt integendeel, dat de grotere antwoordelijkheid van het bedrijfsleven belangrijk zal bijdragen tot handha ving van de arbeidsvrede, juist omdat de uiteindelijke beslissing ligt bij de Loonraad, c.q. de SE.R., en niet bij een overheidsorgaan. Het ontwerp laat onaangetast de pri maire bevoegdheid van de bedrijfstakken zelf met concrete voorstellen voor de vaststelling van lonen en andere arbeids voorwaarden te komen. Daarbij wordt niet slechts gedacht aan c.a.o.'s, maar nzeer aan de vaststelling van lonen andere arbeidsvoorwaarden bij ver ordening van een bedrijfschap. De mi nister en de staatssecretaris van sociale zaken vertrouwen, dat juist de nu ge boden mogelijkheden een stimulans voor de bedrijfschappen zullen inhouden om het Instituut van de „loonverordening" ieer tot ontwikkeling te brengen. NIET DEFINITIEF De regering heeft het ontwerp de vorm in een voorontwerp gegeven om de in druk te vermijden, dat ze zich reeds vóór het uitbrengen van het S.E.R.-advies een afgerond definitief oordeel over de ma terie zou hebben gevormd. Intussen zUn veer alle facetten van de loonpoli- bij de S.E.R. in beraad. Over de ma teriële inhoud van het loonbeleid (crite ria) zal de commissie-Schouten straks ad vies uitbrengen. Wat het Institutionele kader betreft: reeds In 1954 drong de Stichting van de Arbeid in een op eigen initiatief uitge bracht advies er bij de regering op aan de verantwoordelijkheid voor de loon- vaststelling in meerdere mate dan voor heen in har\den van het bedrijfsleven te leggen. Ook de SEE., die het jaar daar op advies uitbracht, stelde zich op dit standpunt. Een meerderheid in de S.EE. pleitte reeds toen voor de instelling van Loonraad. Een belangrijke meerder heid, t.w. het Centraal Sociaal Werkge- Verbond, bleek echter de voorkeur te geven aan handhaving van het College Rijksbemiddelaars. GANGETJE. 12 G. N. Bührmanns Papiergroothandel boekte in de eerste 4 maanden belangrijk gestegen omzetten en een forse winststij ging; in 1960 namen de omzetten in all< sectoren 15 tot 20 pet toe; door toevallige oorzaken in het buitenland iets minder, doch ook thans is de buitenlandse order stand zeer goed; nieuwe artikelen worden ontwikkeld en daarom zal men sterk de winst blijven inhouden; of men ooit tot papierfabricage zal overgaan hangt af van Euromarkt en E.V.A.; directie zal mogelijkheid bestuderen om machines er gebouwen op vervangingswaarde op ba lans te brengen en kwartaalmededelingen te verstrekken. DEODORANT NIEUW Baad in weelderig schuim van 8x4 toiletzeep - het deodorant werkt, houdt uw huid jeugdig fris, een klokje rond. Sympathiek. Ook in spray poeder. Een product van Beicrsdorfl (Van onze sociaal-econ. redactie) De regering heeft over de wijze, waarop de loonvorming in de tweede fase van de gedifferentieerde loon politiek dient te geschieden, vol ledige overeensitemming bereikt met de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. De onderhandelingen hebben acht maanden geduurd. Woensdagavond vonden de sflotbespre- kingen plaats in het Haagse SER «gebouw die werden gehouden tussen de minis ters 'Van Rooy (soc. zaken). Zijlstra (econ. zaken a.i.), staatssecretaris Rool vink (soc. zaken) en het College var Rij'kdbemiddelaars enerzijds en de loon commissie anderzijds. Over de uitkomst van de onderhan delingen kan men globaal zeggen dat het bestaande systeem van gedifferen tieerde loonvorming wat is verfijnd. De meuwe afspraken, die vandaag in de i van een brief zijn toegezonden aan entrafle organisaties van werk-ge- warknamers, boeren en midden standers, kunnen leiden tot een zuiverder berekening van de produktiviteit aai Op de jaarlijkse A.V.R.O.-Ianddag. die gisteren weer in Berg en Bosch te Apeldoorn is gehouden, waren niet zoveel mensen als in voorgaande ja ren. Er waren ongeveer 40.000 bezoe kers. Een groot aantal bekende ar tiesten èn gezelschappen van de A.V. R.O. trad in het grote natuurpark op. Charles Trenet, die gecontracteerd was, liet op deze dag verstek gaan. Op de landdag is het tot scher mutselingen gekomen tussen politie en opgeschoten jongelui. Het afgelasten van een programma onderdeel waarin o.a. „The Skymasters" en de ,Elue Diamonds" zouden optre den, werd aanleiding -tot de onrust. Het merendeels jonge publiek drong naar voren, waarbij verscheidene personen in het gedrang bewusteloos raakten. De leiding had besloten het programma onderdeel af te gelasten omdat het pu bliek op het verzoek om meer ruimte te maken, niet had gereageerd. Toen de jongelui het podium begonnen te verwoesten en de vlaggen gingen ver branden, greep de politie gesteund door militairen, in. Er ontstond een hevige kloppartij waarbij enkele gewonden vie len. Een militair uit Sohaarsbergen werd vrij ernstig aan het hoofd verwond. De politie werd eerst na langdurige charges het terrein meester. Het bleef enige uren onrustig, maar het programma kon verder normaal worden afgewerkt. hand van cijfermateriaal dat het C. verstrekt. De brief moet worden gezien als nadere uitleg van de bestaande spelre gels, op grond waarvan het College Rijksbemiddelaars de tussen partijen overeengekomen loonvoorstellen toetst. De afspraken blijven geldig totdat de SER het advies over de loonpolitiek op langere termijn zal hebben verstrekt. Overeengekomen werd dat ter bepa ling van de trendmatige ontwikkeling van de produktivitei-t in het verleden zoveel mogelijk een periode zal worden aangehouden, die een zeker evenwicht vertoont tussen jaren met een gunstige en jaren met een ongunstige ontwikke ling. De duur van die periode is niet van prinoipiële betekenis. Er kan zowel worden uitgegaan van een periode van vijf, als van tien jaar. Ook voor de tweede fase zal tot op zekere hoogte rekening gehouden den met de gemotiveerde toekomstver wachtingen van partijen afzonderlijk. Dit moet gebeuren tegen de achtergrond van de algemene ontwikkeling van de produktiviteit, welke de vooruitzichten van de gehele economische situatie doen verwachten. PRIJSBELEID B(j de tweede fase zal het prijsbeleid van de regering opnieuw gericht z(jn op een stabiel prijsniveau en de vrijwil lige medewerking van het bedrijfsleven daaraan. Er zal ernstig gestreefd moe ten worden naar prijsverlagingen. Ge sprekken hierover tussen dc minister van economische zaken en de onderne mers zullen zoveel mogelijk plaats vin den voordat de loononderhandelingen tussen partijen beginnen. De stichting verwacht van de regering een soepele uitvoering van het prijsbeleid. Bij voorstellen tot werktijdverkorting moet zorgvuldig worden nagegaan In hoeverre door speciale maatregelen kos tenstijgingen kunnen worden beperkt, in het bijzonder In die gevallen, waarin de werktijdverkorting versneld wordt door- IN HET gisteren voortgezette proces tegen Adolf Eichmann heeft dc weduwe van Noorwegens door de Duitsers vermoorde opperrabbijn, Henriette Samuel, verteld hoe moedige Noorse verzetsstrijders 850 Joden, onder wie ook zij zelf en haar drie kinderen zich bevonden, over de Zweedse grens in veiligheid hebben gebracht. Bijna alle andere Joden L Noorwegen (er waren er in totaal 1.700) waren door de Duitsers in 1942 gedeporteerd. Onder hen bevond rich als een van de eersten ook opper rabbijn Samuel. Mevrouw Samuel deelde mee, dat men haar had beves tigd, dat haar man op 16 december 1942 in Auschwitz was vermoord. Denemarken mag blij- Mevrouw Samuel zei, dat de Joden in Noorwegen van 1940 tot 1942 niets in de weg werd gelegd en dat velen al de illusie koesterden, dat de anti- Joodse wetten van de nazi's niet op hen zouden worden toegepast Rab bijn Samuel werd door een lid van de Gestapo gewaarschuwd, dat hij beter kon onderduiken, maar Samuel ant woordde, dat hij als. rabbijn zijn ge meente niet in dit uur van gevaar in de steek kon laten", zo vertelde zijn we duwe. Op 2 september 1942 werd hij gearresteerd om nooit meer terug te keren. Mevrouw Samuel vertelde dat de „Grüne Polizei" in de nacht van 26 okto ber alle Joodse mannen uit bed haalde. De Noorse illegalen slaagden erin apntal van hen te verbergen, maar niet temin werden 750 mannen meegenomen. Slechts twaalf van hen hebben de centratiekampcn overleefd. Precies een maand later sloegen de Duitsers opnieuw toe. Ditmaal ware: wen en kinderen de slachtoffers. En kele uren voor de razzia's begonnen, kreeg mevrouw Samuel een telefoontje in een buurvrouw, die zij Inge noemde die bij de ondergrondse was. „Uitwisseling" „Goddank zUn wij gezond en wel ln Zweden aangekomen", aldus mevrouw Samuel. „Later in Zweden heb ik nog uitwissellngscertlficaat voor mijn echtgenoot ontvangen, zodat hU naar Pa lestina kon emigreren. Jaren later heb lk ontdekt, dat hU al lang dood was, toen het certificaat werd uitgereikt. Na zijn arrestatie heb ik nooit meer een brief hem gekregen of iets van hem ver en", aldus mevrouw Samuel, die nu met haar kinderen in Haifa woont. Klacht De openbare aanklager Bach legde een brief voor, die ondertekend was door Eichmann en gericht aan de nazi-minister buitenlandse zaken waarin Eichmann zich bitter beklaagt over het feit dat de Zweden asyl verleenden aan de Joodse vluchtelingen uit Noorwegen. Volgens von Thadden waren vele Dult- irs van mening dat de Zweedse konink lijke familie „onder Joodse Invloed" stond, blijkt uit een brief van deze adviseur t»r Joodse aangelegenheden van het nazi-departement van buitenlandse zaken. In het proces werd ook de Jodenver volging in Denemarken weer opgehaald. Onder de documenten bevond zich een brief van de Deense koning Christian e hulp aan de Deense Joden door hun landgenoten noodzakelijk noemde. De nazi's ontmoetten in Denemarken een hardnekkig verzet tegen Jodenvervolging. Eichmann had zidh hierover beklaagd. een beëdigde verklaring van het Neurenbergse proces blijkt dat von Thad den, destijds verklaard heeft dat een on derzoek naar de nalatigheid van de nazi's in Denemarken ingesteld zou kunnen worden. De verdediger dr. Robert Servatius maakte bezwaren tegen de aanvaarding deze beëdigde verklaring op grond het feit, dat von Thadden onder vraagd kan worden als getuige. Na kort beraad besloot het hof dc be- edigde verklaring te aanvaarden. Volgens ander document van dr. Rudolf Mild- hoofd van de Gestapo in Denemar ken, die nu in Zuid-Amerika zou wo- i, werd de Jodenvervolging in Dene marken uitgevoerd door Eichmann's plaatsvervanger, Rolf Gunther en een „sonderkommando". Bach deelde mee. hoe Eichmann eigen lijk de deportatie van de Joden uit De nemarken „nauwelijks de moeite waard Eichmann had een specifieke opdracht gegeven dat een Joodse vrouw, die 102 jaar oud Italië Daarna was het lot van dc Joden in Italië onderwerp van behandeling. In een Duits document van de SS v geklaagd over „de negatieve invloed" de Italianen in de bezette Balkanlanden en werd gesteld, dat „de Italianen, waai zij kunnen, tussenbeide komen ten be hoeve van de Joden". Als getuige over de Duitse pogroms in Italië, trad op de in Italië geboren Israëlische mevrouw Hulda Cassuto Cam- pagnano, doctor in de mathematica. Zij verklaarde dat de eerste anti-Jood se maatregelen van de fascistische rege ring hoofdzakelijk bestonden uit econo mische beperkingen, terwijl ook uit be paalde beroepen de Joden werden ge weerd, zoals uit het ambtenarenapparaat Maar de Joden werden niet gemarteld. Zij vonden een plaats om te leven. Tot 1943 was er geen gevaar voor ons leven. Wij behoefden over onze veiligheid niet bezorgd te zijn. Maar in september van dat jaar veranderde het volkomen. De Duitsers waren toen de overwinnaars. De vervolgingen begonnen onmiddellijk. De Joden werden naar een kamp in de buurt m Modena gebracht" „Drie weken nadat de Duitsers Flo- nce waren binnengetrokken begonnen i september 1943 de razzia's En deel van onze familie en ik ver bleven toen in een klooster onder een aangenomen naam. Mijn broer, die rab- in Florence was, weigerde onder te duiken. Hij werd in november 1943 ge arresteerd, samen met andere leden van de commissie voor hulp aan Joden. De SSging de kloosters doorzoeken. Mijn man vond het beter weer te ver huizen, dat deden wij dezelfde nacht. Wij trokken van huis tot huis en op een avond kwam mijn man niet, ik ging zijn schuilplaats. Daar hoorde ik öat hij niet teruggekomen was. Later vernam ik wat er met hein gebeurd was. »n mijn schoonzuster waren door de SS gevangengenomen. Later, aldus de getuige, had zij een an sichtkaart van haar echtgenoot ontvan gen, waarop stond dat hij op weg was naar Duitslanden dat hij zich in goede gezondheid bevond. Toen hoorde zij, dat haar echtgenoot in een kamp bij Auschwitz was. Mevrouw Campagnano die nu voor •s kinderen, waaronder een baby, moest zorgen, heeft no geen paar keer van on derduikadres moeten veranderen. Geholpen door een predikant, kwam zij tenslotte in tehuis van bejaarden, waar zü tot het einde van de oorlog bleef. De getuige vertelde dat dc Joden ln Italië niet konden geloven dat dc Joden vervolging in Italië plaats vond. In haar getuigenis kwam naar voren dat de Joden uit alle togen van de bevolking hulp ontvingen. „Iedere Italiaanse Jood dankt lUn leven aan de Italiaanse bevolking. Mijn kin deren werden gered door Christenen' ronnis en protestant, door geestelijken, arbeiders, door alle standen en klassen", aldus de getuige. Bach toonde aan dat Eichmann's dienst feller was dan het nazideparte ment van buitenlandse zaken, dat be zorgd was over de reactie van het Va- In de middagzitting van gisteren legde de assistent van de openbaar aanklager, Yaakov Oar'C.', geboren lu Duitsland, bewijsmateriaal over over de anti-Joodse maatregelen die ln Duitsland en Oosten rijk werden genomen na bet uitbreken van de tweede wereldoorlog. De aantekeningen, die gemaakt werden door Moiitz Henschel, del aatste voor zitter van de Joodse gemeentenin Berliin. werden door het hof aanvaard nadat dr. Servatius gezegd bad geen bezwaar te hebben. Henschel stierf ln 1917 In Israël nadat h(j het concentratiekamp Theresiënstadt had overleefd. De weduwe van Henschel, mevrouw Hildegard Henschel legde daarna haar verklaring af. Mevrouw Henschel vertelde onder meer hoe hier en daar sympathiebetui gingen waren gekomen, toen zij de gele ster moesten dragen. „Er was een postbode, die mijn man zeide: U draagt deze ster als een me daille". Deportatie, aldus mevrouw Henschel, kcra alleen voorkomen worden door zelf moord. .Ongeveer 1200 personen pleegden bin nen enkele maanden zelfmoord. De mees ten van hen waren bejaarden". Volgens dc getuige gingen cr 100 tot 1200 personen in elke trein, die naar de concentratiekampen reed. „SS-ers met zwepen stonden bij de goederenstations, als de transporten ge regeld moesten worden." Nadat de Joodse fabrieksarbeiders wa ren gedeporteerd werd aan Henschel en zijn medewerkers verteld, dat nu do Joden, die ln ziekenhuizen en andere Instellingen werkten „niet meer nodig" waren en dus gedeporteerd zouden wor den. Dit betrof verscheidene duizenden Jo den. aldus de getuige. Sommige werden naar het oosten gestuurd en anderen naar Thrercsienttadt ln Tsjcchoslowakljc, daarheen gingen op 10 Juni 1943 ook do Henschcls met ongeveer 300 ziekenhuis patiënten. van wie sommigen belcgerlg waren. EICHMANNS vertegenwoordiger in Nederland stelde „verplichte quota" va£t van Joden die naar de vernietigingskampen moesten wor den overgebracht, zo verklaarde woensdagmiddag Hausners assistent Gabriel Bach in het proces in Jeru zalem. Hij las dit voor uit een brief van SS-kapitein Wilhelm Zöpf aan het concentratiekamp Westerbork. „Er ontbreken nog 2.500 Joden aan het verplichte contingent", aldus de brief, „dit aantal moet met alle mid delen bereikt worden." In een andere brief van Eichmann aan het hoofd de Sicherheitspolizci in Neder- |land wordt bevolen dat alle Joden VANMORGEN heeft de 34-jarige Mordcchai Ansbacher, die als getuige in het proces-Eichmann op trad, verklaard, dat de Joden in 1933 reeds „Hitlers aanwezigheid" gewaar waren geworden. Hfj vertelde hoe hij na een tijd in België te hebben door gebracht zijn ouders in Würzburg terugzag. Zij woonden in een concen tratiehuis, waar zij gedwongen wer den om slavenarbeid te verrichten. Ansbacher deelde mee dat de Jo den van Würzburg uit naar de ver nietigingskampen werden gedepor teerd. Tegen het einde van 1942 werd zijn moeder naar Hieresdenstadt overgebracht In een van de kamp gebouwen daar waren ongeveer 200 mensen op een zolder samengeperst. Hygiënische verzorging bestond niet. De jongeren in Theresaenstadt tot wie ook Ansbacher behoorde, wa ren georganiseerd in clubs. Zij ver zamelden voedsel voor de ouderen. „Op een naaht, dat weer een trein uil Theresiënstadt vertrok, kregen wij order ons gebouw niet te verlaten. Toen scheen de SS-eommandant van kamp. Wij kregen de boodschap, dat wij bet kamp zouden verlaten en dat wij het dan beter zouden krijgen. Wij zijn trots op u. omdat gij hier een nieuw kamp hebt gebouwd, vertelde een SS-man De getuige deelde mede dat hij Auschwitz werd gebracht, maar na tien dagen in oktober 1944 naar het cot tratickamp Dachau bij Münchcn werd gevoerd. ..Wij werden daar in de nacht ontvan gen door SS-inannen. Wij werden v( durend geslagen. Er heerste mist en was donker. De SS-mannen zongen Led dat hier op neer kwam. dat de reld gelukkig zal zijn als alle Joden i. Rode Zee waren verdronken". „Er was ijs en natte sneeuw cn roor", vervolgde Ansbacher, dc komst van de groep tt Dachau beschrij vend. „WU werden onder een regen van slagen naar de barakken gedreven. De lagen op de grond. Dekens wa- liet Wij kregen geen voedsel of De meeste gevangenen waren buitengewoon zwak". Na zijn getuigenverklaring werd aan Ansbacher verzocht een reeks tekenin gen te identificeren, die' door gevange- ?n te Theresiënstadt waren gemaakt. Hij deelde mede dat een van de teke ningen een voorstelling was van een .vrachtwagen van de SS die aan ieder- m in het kamp bekend was". De getuige zeide dat de chauffeur van dlo trachten neutraal staatsburger schap te verkrijgen, gedeporteerd moeten worden. Toen Eichmann in het vooronderzoek gevraagd werd of deze mensen gede porteerd moesten worden, voordat zij hun doel bereikt hadden, antwoordde hij bevestigend. De journalist Werner David Melchior, die Deen van geboorte is, maar sinds 15 jaar in Israël woont, vertelde dat de nazi's van dc 7.700 joden in Denemarken er slechts 472 hebben weggehaald en dat van dit aantal slechts vijftig mensen zijn gedood. Melchior zei dat dit te danken was aan de niet-Joden in Denemarken. Vol trots vertelde hij dat Denemarken van het begin tot het einde achter zijn Joden heeft gestaan cn de uitroeiingsplannen vèn de nazi's heeft verijdeld. Eiohmann keek van tijd tot tijd naar de getuige en kneep zo nu en dan zijn lippen stijf op elkaar. In dc eerste drie jaren van de oorlog loonden de Denen hun moed door een aanhanger van dc nazi's een gevange nisstraf van drie jaar op te leggen, om dat hij getracht had een synagoge In brand 1c steken. Verder werd dc hoofd redacteur van de Deense uitgave van „Der Slurmcr" veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. Substituut-aanklager Bach las tijdens de behandeling van de Jodenvervolging in Nederland een brief voor van Eich- manns vertegenwoordiger Rolf Gunther, waarin deze bevel geeft dat ook de ge steriliseerde vrouwen in Nederland ge deporteerd moeten worden. „De Joden moeten uit Europa verdreven worden, of zij gesteriliseerd zijn of niet", aldus de In een andere brief liet Eichmann het hoofd van do Sicherheits-Polizei in Ne derland weten dat verscheidene Neder landse Joden er in geslaagd warqn bui tenlandse paspoorten en emigraticpapic- ren te verwerven. Eichmann gaf in deze brief opdracht tot „preventieve maat regelen" en' zei dat dc correspondentie van de Joden in Westerbork beperkt moest worden tot een briefkaart per maand. Bach zei dat Eichmann in het vooronderzoek had toegegeven dit be volen te hebben. Op io november 1043 heeft Fichmann In Nederland eer. ontmoeting gehad met een afgevaardigde van het Duitse dia mantbureau. BU deze gelegenheid werd besloten de Joodse diamantslijpers „voor lopig In Nederland te laten, maar hun gezinnen te deporteren. Bij een andere vergadering ln Den naag die door Elch- rd bijgewoond, werd besloten de beloning voor het vangen van Joden •erhogen, daar het aantal ontsnap pingen toegenomen was. deze auto zieke en zwakke mensen uit a Theresiënstadt aankomende trans porten zou opnemen cn zijn menselijke lading Langs eon zig-zag lijn naar het kamp zou brengen. De tekeningen werden door het hof als bewijsstukken aanvaard. Wü /.ten een der tekeningen, zeide Ansbacher, dat deze hem herinnerde aan een toneel i mensen ln een vat doken om er aardappelschillen uit te halen „Daar waren gewezen millionaire on der", zeide hü-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9