Herv.-Geref. bonden vierden een dubbel jubileum Jong Gereformeerd hoorde Er wordt op je gewacht" Een woord voor vandaag CJ.V. hield tweedaags congres, geen lentefeest Zendingsarbeiders uitgezonden naar Nieuw-Guinea en Thailand Lutheranen in de Expo-hal Ceref. jongeren (vrijgem.) vulden twee kerkgebouwen ME 2 Toen keerden de discipelen terug naar Jeruzalem, met grote blijdschap, en zij waren voortdurend in de tempel, lovende God. Het verdriet om het vertrek van hun Heer heeft spoedig plaats gemaakt voor een intense vreugde, omdat zij hebben begrepen, dat hun Heer hen niet als eenzame wezen heeft achtergelaten, maar hen nu, op een andere wijze, vervullen zal met Zijn zegen. Er breekt een periode aan van spannend wachten, van met hunkering uitzien naar de realisering van de belofte. Maar die spanning is een vreugdevolle spanning en een voortdurend loven van God. Er zullen herinneringen zijn opgehaald en in het afstand nemen van al die gebeurte nissen in een driejarige periode van dagelijkse omgang met Christus zullen allerlei onbegrepen dingen nu duidelijker, doorzichtiger zijn geworden. Maar de discipelen leven niet in het verleden en teren niet op al die herinneringen. De opdracht, hun gegeven door Christus vlak voor Zijn hemel vaart, richt zich op de toekomst. De discipelen zijn gereed om te starten, want zij zijn nu voorbereid en toebereid door hun Heer. En de zegenende handen van Christus, toen Hij van de aarde werd losgemaakt, is een beeld, dat hun in het hart blijft gegrift. Nog weinige dagen en de Geest zal hun leven vol maken. Dan begint het leven pas goed! (Van een onzer medewerkers) RUIM 400 afgevaardigden va] C.J.V.-groepen en clubs, af komstig uit alle delen van ons land, zijn op Hemelvaartsdag en de avond daarvoor in Gouda bij eengeweest voor het jaarlijkse congres. Sinds de afschaffing van de traditionele Bondsdagen houdt het p.J.V. iedere drie jaar een Lentefeest in de openlucht en in de tussenliggende jaren een twee daags congres. Ds. van Heerden heeft er op gewe zen, dat Nederland met zijn gefuseer de organisatie, waarvan jongens en meisjes lid kunnen zijn, in de voorhoe de loopt als men naarandere landen van de bondsdagen, Rotterdam stond In het teken van de zending. In de grote St. Laurenskerk wer den vijf zendingsarbeiders afge vaardigd voor het werk op Nieuw- Guinea, in Lommerrijk werd een zendingsechtpaar voorgesteld dat tegen het einde van het jaar hoopt te kunnen vertrekken naar Thai land. Bovendien kwamen op het conferentieoord „Het Brandpunt" in Doorn enige honderden mensen bijeen die de verschillende geloofs- zendingen in ons land steunen. De uitzending van de vijf zendlngs- «rbelders was wel het hoogtepunt van de dienst in de Rotterdamse St. Laurens kerk. dio geleid werd door de hervormde predikant ds. J. W. van Swigchum. Het waren de arts B. Jansma en zijn vrouw, de heer J. van Wijngaarden en de heer en mevrouw H. Hogeweg-Keller. De afvaardiging geschiedde door ds. W. van Wieringen, praeses van de clas sis Rotterdam-Noord. Ds. A. Brouwer, gereformeerd predikant, sprak de zen dingsarbeiders toe en wees hen onder meer op de korte tijd die ons christenen open staat om het evangelie in de we reld uit te dragen. In de dienst ging ds. J. Oglethorpe, predikant der Nederduitse Gereformeer de Kerken van Zuid-Afrika. die speciaal de nadruk legde op de door mensen ge creëerde scheldingen in de kerken en de vele gevaren die er vanuit de wereld dreigen. In ieder geval was deze dienst «en bewUs dat de soheidsmuren tus sen kerken ook doorbroken kunnen wor- LOMMERRIJK De scheidsmuren tussen de kerken bleken ook in de Rotterdamse zaal Lom merrijk doorbroken, want gelovigen uit vrUwcl alle Nederlandse kerken waren daar bijeen voor de achtste zendingsdag van de Christian and Missionary Allian ce. In de afgelopen tien jaar heeft deze geloofszendlng die op 22 verschillende zendlngstcrreinen werkt, waaronder Nieuw-Guinea reeds twaalf Nederlandse zendelingen uitgezonden, waarvan tien naar Nieuw-Guinea en twee naar Cam- Hoogtepunt van de middagbijeenkomst was wel het ogenblik dat het echtpaar de heer en mevrouw Bouw, die in Incbnesië land zijn geboren, werden ingezegend voor het jeugdwerk in Nederland. De heer Bouw zal de heer W. Könemann as sisteren en vooral de twee jaar geleden ontstane Alliance Jeugd Beweging hel pen, die ten doel heeft de zendingsvisie onder de jeugd uit te dragen. echte toogdag. 's Mor- van Capelleveen. In de middagbijeen komst spraken ook alle zendelingen op Nieuw-Guinea de aanwezigen toe via bandopnames. Dit gedeelte van het pro gramma werd buitengewoon gewaar- gramm, deërd. BRANDPUNT toogdag op „Het Brandpunt" te Doom, die ook enige honderden bezoekers trok. Het werk in Oostenrijk werd in het bij zonder belicht door drie kandidaten van de Europese Evangelische Zending die binnenkort zich in Oostenrijk hopen te vestigen. Bovendien werden voorgesteld een zendelinge uit de Kongo, twee zen dingskandidaten voor Vietnam van de World Evangelisation Crusade, en een kandidate voor Japon van de Central Ja pan Pioneer Mission. idacht eevestlL_ Field Het is al een traditie geworden dat de lutheranen op Hemelvaartsdag hun kerke- dag houden. Zij kwamen ditmaal bijeen in de Expohal van Hilversum. Het thema was ontleend aan Nehemia: „Om daar Gods Naam te doen wonen". Na de werd Het Heilig Avondmaal gevierd. Twintig predikanten brachten brood en wtjn rond. Vele honderden namen hier aan deel. Dr. C. Riemers, president van de lutherse synode bracht zijn gevoelens dankbaarheid voor deze kerkedag i voren. Hij wees op delijkheid die Juist kleine kerk heeft ten aanzien van het zendingswerk e oecumene. 's Middags werden de aanwezigen !n 25 bijbelstudiegroepen verdeeld. Zij be zonnen zich op de pericoop 1 Petrus 2:1-5. Hierin worden drie beelden gebruikt voor het leven van de Christen. Er waren vragen gesteld die toegespitst waren op de praktijk van het leven van de gelo vigen. De d» werd besloten met een spel van Gulllauuie van der Graft „Het eerste kwartier" dat diepe indruk maakte •aa vesperdienst. tentoonstelling die buitengewoon veel be langstelling trok. De vurige Spaanse predikant ds. An tonio Martinez opende de toogdag, waar ds. Gerrit van 't Wout die kort gele den uit de Kongo terugkeerde de aan wezigen wees op hun verantwoordelijk heid. De slotboodschap werd gebracht door de evangelist Jacob Klein Haneveld en zeer persoonlijk appel deed op de aanwezigen om te woekeren met hun ta- Tijdens deze toogdag werden tevens het jonge echtpaar Sj. Bogaard met hun baby Carollentjë voorgesteld. Dit echt paar volgt nog een opleiding In Enge- maar boopt eind van dit jaar naar Thailand te vertrekken als tenminste de vereiste 10.000 gulden byeen is. Jonge Baptisten op de Vinkenhof Ongeveer 900 jonge Baptisten waron gisteren naar het conferentieoord „De Vinkenhof" gekomen voor hun tweede toogdag die geheel stond in het teken van ..Christus is Koning". In zijn ope ningswoord sprak de voorzitter van de Rijpere Jeugd Centrale, ds. H. P. de Boer. Hij wees er op dat er heel wat koningen zijn, zoals koning mode, kunst, wetenschap enz. Alleen koning Jezus kan deze wereld veranderen. Ds. De Boer riep de jonge mensen op om actief te zijn voor Jezus en dat deed ook ds. F. E. Huizinga die 's middags sprak over „Christus moet als Koning heersen." Het was vooral een muzikale toogdag. waaraan onder meer meewerk ten: Plet Sybrandy, het Gloria-kwartet uit Heerenveen. Koos van Hoboken en de uitstekende A.B.J.-band uit Almelo. kijkL Hij deelde mee, dat in Y.M.C.A. en Y.W.C.A. ook stemmen opgaan, die menen, dat de tijd is gekomen, dat de internationale bonden zullen fuseren. Men vraagt zich daarbij terecht af of het nog juist is hoezeer historisch ook verklaarbaar dat in het licht van de tegenwoordige noden, problemen en vraagstukken, de internationale or ganisaties nog gescheiden optrekken. Met vreugde kon de voorzitter con stateren. dat de fusie en de daarop ge volgde reorganisatie in grote mate heb ben voldaan: geroepen als ook het C.J.V. zich voelde tot nieuwe dingen. Gistermorgen werd begonnen met de kerkdienst in de St. Janskerk, waar ds. G. Huls voorging. Direct daarna gingen de afgevaardigden uiteen voor het bijwonen van de werkvergadering van hun keus. Afgevaardigden van groepen met leden boven 16 jaar luis terden naar een korte inleiding van dis trictssecretaris J. Erdtsieck uit Gronin gen met als onderwerp „Het gewone is niet gewoon". Hierna ging men in discussiegroepen uiteen. De afgevaardigden in de grote ste den discussieerden eveneens over „De zin van het gewone" en luisterden naar een kort woord van het bestuurslid, mej. J. Boon uit Rotterdam. De afgevaardigden van jongens- en meisjesclubs hielden zich bezig met de problemen van de godsdienstige beïn vloeding. waarbij men o.l.v. districts secretaris J. J. Sinnema uit Arnhem enkele nieuwe vormen metterdaad be oefende, zoals het uitspelen van bijbel verhalen e.d. Aan de hand van de films „Warum sind sie gegen uns" ontstond tenslotte in de vierde werkgroep het open jeugdwerk omvattend een diep gaande discussie over de functie van de Instuif en het in aanraking bren gen van jongelui uit verschillende le vensmilieus. De samenvattingen var ze vier werkgroepen werden gegeven' tijdens de plenaire zitting, die tot slot van het Congres werd gehouden en waar alle afgevaardigden bijeen waren. Bij enkele kandidaatstelling werden herkozen ds. H. J. van Heerden van Scheveningen als voorzitter, mej. mr. M. T. Ritmeester, ir. G. Gerritse en ds. A. J. Lamping Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Warfhuizen: G. Bijlsma, vic. te Amstelveen. Aangenomen naar Noord en Zuid- Schermer en Oterleek: J. E. v. Veen, vic. te Termunten (verb. ber.). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hoorn: D. N. Wouters te Monnickendam; te Maarssen: J. C. van Veen te Westmaas. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Drietal te Heemse: O. J. Douma te Souburg-Vlissingen; J. G. Meijer te Per nis en R. Timmerman te Hilken. Jeugdwerk krijgt rijdend clubhuis (Van onze correspondent) De Stichting Jeugdwerk Zuidoost - Drenthe, een landelijke stichting die in 1953 door een aantal hervormde organi saties in het leven geroepen werd, zal gaan experimenteren met een rijdend clubhuis voor de jeugd. Het gebouw zal •olgens een van te voren vastgesteld n bekendgemaakt schema langs de dor en trekken; met name die plaatsen „omen aan de beurt, die geen dorpshuis hebben. In verschillende grote steden, met name in Den Haag, bestaat veel interesse voor het rijdend clubhuis. „De Zwerfkei", zoals men het gebouw heeft genoemd, zal de volgende week vrijdag door de Commissaris der Ko ningin in Drenthe, mr. J. Cramer, of ficieel in gebruik worden gesteld. Het clubhuis is negen meter lang en van alle gemakken voorzien. Het heeft eigen elektriciteitsvoorzieningen en een water leiding. De jeugd kan er voor alles terecht, onder leiding van plaatselijke vrijwilligers zullen de jongeren zich kunnen bekwamen in handenarbeid, creatief, spel, zang, toneel en andere ont spanningsmogelijkheden. „De Zwerfkei" heeft 22.000,gekost. Meer dan 10.000 jongeren vulden de Margriethal in Utrecht Margriethal te Utrecht was vol met blijde jongeren (Van een onzer verslaggevers) JONG GEREFORMEERD was hemelvaartsdag in Utrecht bijeen. Meer dan tienduizend jongeren vulden de immense Margriethal op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan. Er waren erbij, die 's mor gens om vier uur reeds de reis naar de Domstad hadden aanvaard. In de zaal, die bijna geheel gevuld was, heerste een bijzonder pret tige sfeer. De jongelui hebben intens meegeleefd met het programma, dat gebracht werd. Ze hebben met grote aandacht gekeken naar wat er op het machtige toneel te zien was, ze hebben ook veel belang stelling getoond voor wat de sprekers te zeggen hadden en voor de liederen, die de negerbariton Henry Blackmon en de sopraan Marjan van Oosten zongen. Maar zelf hadden die jongeren ook een belangrijk aandeel in het pro gramma, dat was afgestemd op het thema „Er wordt op je gewacht": ze hebben veel samen gezongen on der de voortreffelijke leiding van Kees Deenik en met begeleiding van Koos Bons (piano) en Gerrit Schot man (trompet). Het is een bondsdag geworden, die men niet spoedig zal vergeten en waarop al die jongeren een opdracht hebben gekregen, na melijk dat er op hen gewacht wordt op alle terrein van het leven en dat ze als christenen in deze wereld een belangrijke taak te vervullen hebben. De Margriethal is een wel bij uitstek geschikte gelegenheid om dergelijke massale toogdagen te houden. Ondanks de grootte van het gebouw, heerste er toch een prettige, intieme sfeer en het gebodene was, mede dank zij de voor. treffelijke geluidsinstallatie, tot in de verste hoeken te verstaan. Alles speel de zich af op een bijzonder groot to neel, dat tot decor had een stadsge zicht met flatgebouwen. Het thema voor deze bondsdag Er wordt op je gewacht. Dat werd reeds in het openingswoord van ds. G. N. Lammens duidelijk en het keerde na dien in de vijf onderdelen terug. Door declamatie van Miep Wielenga- Quelle, zang (Marjan van Oosten. Hen ry Blackmon en gezamenlijk), klank beeld en toespraken werd dit duidelijk gemaakt. Meer dan tweehonderd per sonen werkten er aan mee en het groei de uit tot een machtige geheel, dat cul mineerde in de vraag: Hoor je die stemmen roepend uit de vérten? Wachten Na de hemelvaartviering, die geleid werd door ds. J. F. Colenbrander van Apeldoorn heeft bondsvoorzitter ds. G. N. Lammens in zijn openings woord de vele genodigden dr. J- de Nooij vertegenwoordigde het Utrechtse gemeentebestuur en ere leden begroet en daarna heeft hij ge waagd van een echt oecumenisch ge- Meer dan 3500 jonge mensen in Utrechtse Merwedehal (Van een onzer verslaggeefsters) EER dan 3500 hervormd-gercformeerde jongens en meisjes zijn giste ren uit alle delen van het land naar de Utrechtse Merwedehal gekomen, om er samen hun jaarlijkse toogdag tc vieren. Het was ditmaal een bijzondere bondsdag, omdat de Bond van de Ned. Hervormde Jonge lingsverenigingen op G.G. zijn 50-jarig jubileum vierde en de Bond der Meisjesverenigingen zijn 35-jarig jubileum. De grote hal was versierd met kleurige vlaggen en af en toe bescheen de zon door het matglas in het dak de bonte mengeling van duizenden jonge mensen in zondagskledij. Er werd aandachtig geluisterd naar alles wat er werd gezegd en uit volle borst werden de bondsliederen en psalmen gezongen, begeleid door een orkest. Onder de aanwezigen waren onder meer prof. dr. J. Seve- rijn, dr. A. A. Koolhaas, vertegenwoordigers van B. en W. van Utrecht, en van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Het openingswoord werd gesproken door dr. H. Bout: „Wat geeft God ons onbegrijpelijk veel stof om te danken". Ons werk is ondanks de vele moeilijk heden die we in het bijzonder in het begin hebben ondervonden, niet doodge lopen. Ook nu hebben we nog veel te gen: de wind van de tijdgeest en de sfeer van onze dagen. Maar we gaan door en we mogen straks bemoedigd naar huls gaan, omdat God heeft be loofd: „Ik ben met u. alle dagen tot de voleinding der wereld". En Hij die met ons is, is meer dan alle mach ten. aldus de spreker. TRIO Bijzonder veel bijval heeft het Kra- lings Trio gekregen, dat op deze bondsdag enkele psalmen zong. Het waren twee jongens en een meisje die de liederen met begeleiding van een gitaar op zuivere en eenvoudige en juist daardoor zo indringende wij ze brachten. De jeugd, die voor het gehele programma van deze dag waardering had, bleek dit over het algemeen toch wel het mooiste van alles te vinden. ZAAIEN „Zaaien in de Morgenstond" was bet thema waarover ds. Jac. Vermaas een boeiende toespraak hield. Wij hebben veranderde mensen nodig door de waar achtige bekering tot God. Hiervoor zal het zaad Gods gestrooid moeten wor den. dat is het Woord des levens, dat beslag wil leggen op ons hele leven, aldus de spreker. Juist In deze tijd wor- den de lijnen tussen goed en kwaad duidelijker en is er steeds minder plaats voor gesjacher en geschipper. Gods woord legt beslag op ons hele leven, van het begin tot het einde en God wil daarom ook dat wij met het zaaien in de morgenstond beginnen. Het Woord van God moet worden ge bracht tot jong en oud; dit blijft de kern van ons bondswerk. Dit woord zal ons echter pas iets gaan zeggen als we onze bijbel „kapotlezen" en we bid dend luisteren naar wat God in zijn Woord door zijn Geest tot ons zegt, al dus ds. Vermaas. Na zijn toespraak fe liciteerde hij dr. H. Bout omdat deze 25 jaar lang bestuurslid van do jonge- lingsbond is geweest en ook omdat de ze onlangs een koninklijke onderschei ding heeft gekregen. Namens de jon- gelingsbond kreeg dr. Bout een boeken bom u terugwerpen op het laatste int van het heilig evangelie en Ds. A. Noordegraaf: „Wees er van overtuigd, dat er van de wandel in Zijn voetstappen iets uitgaat". de het woord. „Ik heb de eerste stek jes gezien en ze nog een beetje water Segeven ook", aldus de oude professor ie bij de jeugd bijzonder populair bleek te zijn. We hebben vroeger veel cegenwerking ondervonden van de or thodoxe kerkeraden, maar die hebben we glad overwonnen, niet in het minst omdat er uit dc jongelingsbond zoveel ouderlingen en diakenen voort bleken te komen. Of gij het eeuwfeest van onze bond met uw kinderen en klein kinderen zult vieren hangt van uw trouw af. De laatste die 's morgens sprak was dr. Koolhaas, die namens het STEK]ES moderamen van de generale synode T e.„. .,n de bond feliciteerde met het jubileum. wüui'wd V™er. Hij sprak hartelijk en duidelijk. God zal ook steunpunt daarop gefundeerd worden wij, zwak ken, tot onze eigen verbazing pijlers en steunpunten, aldus dr. Koolhaas. „Ik wens u toe dat Christus zal zijn weergekomen voor wij het gouden ju bileum zullen kunnen vieren". In de middagbijeenkomst haalde de heer T. W. Korevaar uit Schoonre- woerd vele herinneringen op uit de ge schiedenis van de jongelingsverenigin gen. In de dagen dat onze bond werd opgericht heerste er in de Kerk gezapige rust. Elk voorstel tot doorbreking van valse rust werd ter synode verworpen met 10 tegen 9, aldus de heer Kore vaar. Ondanks de tegenwerking van vele predikanten, kerkeraden en ge meenten, mocht het werk echter voort gaan. Het vuur laaide op en het enthou siasme op de bondsdagen was zelfs zo groot, dat op de bondsdag van 1931 werd voorgesteld het applaudiseren te verbieden. De wereld is anders geworden, klimaat verandert, aldus de laatste spreker op deze bondsdag, ds. A. Noordegraaf, Gods woord zal ons ech ter ook in een veranderde wereld de weg wijzen en wees er van overtuigd, dat er van de wandel In Zijn voetstap pen iets uitgaat! De voorzitter van de Hervormde Kna- penbond, de heer Kijkuit, was ook aanwezig, net beginsel van deze bondsdag Is prima, was zijn mening en we moeten ons met deze dagen altijd voor ogen houden dat het niet gaat om het succes, maar om de be zieling. Maar toch vraag ik mc af, of we de bondsdagen niet wat an ders aan moeten pakken. We zouden wat kortere en meer afwisselende programmapunten kunnen nemen en meer slagzinnen. Soms gaat er van een korte declamatie meer uit dan van een heel lange toespraak. Nog maals, de inhoud van deze bondsdag was uitstekend, maar wanneer we dc jeugd in haar eigen taal toe wil len spreken, zullen we onze werkwij ze moeten veranderen, aldus de heer Kijkuit. (Van een onzer verslaggevers) DAT de Ned. Bond van Geref. Jongelingsverenigingen op zijn jaarlijkse bondsdag ditmaal veel bezoekers zou tellen, was ge makkelijk te voorspellen. Men kwam immers bijeen in Kampen, welke stad in de harten der vrij gemaakte gereformeerden een aparte plaats inneemt. Opvallend was het grote aantal vrouwelijke bezoekers van deze jongens bondsdag. Waren er alleen jongens naar Kam pen gekomen, dan had men voldoende gehad aan de Broederkerk, maar de meisjes maakten het gebruik van een tweede kerk nodig. De oorzaak van de- iesverenigingen 2 ben onttrokken. 1Uvgteti| s1J1 sen de jongelings- en de meisjesbond hebben er toe geleid dat diverse meis- zich aan hun bond heb- Sindsdien beschouwen ïdsdag als de h De voorzitter, ds. F. A. Vink de er de aandacht op dat bondsi een oude traditie zijn. Maar al men een traditie voortzetten, de tijd kan men niet stil zetten. Zij verande ren en worden niet beter dat is duide lijk voor wie het Woord van God ge looft. maar Jezus Christus verandert Veel jeugdwerk probeert zich aan te passen aan de veranderde wereld, maar de jongelingsbond wil dit niet. Hij zoekt wel naar vormen die passen ir, deze tijd, maar men wil niet aan het werk zelf tornen door bijvoorbeeld aan ontspanning te gaan doen. „Wij zijn geen ontspanningsvereniging, maar een werkorganisatie zo riep hij uit Dromen Ook in andere referaten kwair. verhouding van het jeugdwerk ten op zichte van onze tijd naar voren. Zo bij voorbeeld ln de toespraak van ds. K, U^eb"S'!"Van Amersfoort: ..Houdt dt Hij bracht in herinnering hoe het blad „Jeugd en Evangelie" onlangs ge publiceerd heeft wat jongeren ant woordden op de vraag hoe de kerk van hun dromen er wel uit zou zien. Sommigen wensten „een kerk met fantasie en durf voor experimenten" Anderen „een kerk die zich bezig houdt met de cultuur" het verkeerde is dat men zijn uitgangspunt gaat kiezen in ftag de kerk "Immer doem Zij moet de tijd bijhouden... van d® Bruidegom Dat is wat anders dan 3^,» u d aanlopen. Dat betekent dat we het levenspatroon op aarde door Hem moeten laten bepalen. Daarom deugen de wensdromen over de kerk niet Nooit zal men als kerk lid zijn plezier mogen zoeken bij het vriendje dat „wereld" heet. Wie dat doet zal eens de vreugde van do Grote Bruiloft niet smaken. reformeerd gedoe" op het jaarbeurs terrein, omdat ook de hervormd-gere- formeerde jongeren hun toogdag hiel den in een van de hallen. In zijn openingswoord, dat tot titel droeg „Er wordt op je gewacht" heeft de bondsvoorzitter erop gewezen, dat het voor de mens wel bijzonder erg zou zijn. als er niemand op hem wachtt* en hoe vreselijk het zou zijn als geen sterveling naar hem uitzag en als nier mand hem zou missen als hij er niet Het kan een schok van vreugde ge ven, zei ds. Lammens, als het tot ons doordringt, dat er wel op ons gewacht wordt. De mensen, de wereld, de kerk, de jeugdbeweging, ja zelfs onze Schep per zouden een beetje armer zijn, als wij er niet waren. Wij zijn maar één van die miljoenen kleine mensen op een grote wereld, maar we kunnen niet ge mist worden. Er zijn stemmen, die De naaste Ds. P. Heinen, van Utrecht: Zeg mij, wie is de naaste, die op me wacht?, zullen jullie vragen. Dat is een an dere n.n zoals iedere n.n. is. Je hebt allemaal een naaste, die je wel kent. Het is Jezus Christus. En wanneer een christen wil weten, wie zijn naas te is, die hij hulp moet bieden, dan zegt hij heel eenvoudig: Heer ik stel me beschikbaar. Wanneer je dan op recht bidt, komt je naaste met zijn zorgen en moeiten naar je toe. Besef dit: Als je Jezus wilt verwachten, kijk dan naar de mensen om je heen! Drs. T. M. Gilhuis uit Dordrecht: Ja, ook de wereld wacht op je! Dat zou je niet zeggen als je de maatschap pij zo om je heen z'~'~ g geen verwachting me je de. wereld echter ziet in de hel blinkende lampen van Christus, dan is er werkelijk niet veel goeds. God wil de slechte wereld ook niet en Hij zelf draagt de onstelbare nood, die er op de wereld is. De wereld wacht op de enkeling of op de kleine groep. Op mensen dus, die bereid zijn zich in te zetten voor de Heer en de naas te. Geef je dan. want van jouw en mij wil de wereld in nood wat zien! De kerk Ds. Okko Jager van Haarlem-Noord: Ook de kerk wacht op je! De kerk, die reeds eeuwen bezig is met de veelkleurige wijsheid van God. De Pinkstergemeente heeft een grote werfkracht door haar enthousiasme en bezieling. Maar daarom behoeven wij de kerk niet uit. We moeten ons niet opsluiten met onze kritiek op de kerk, want de kerk heeft je zo drin gend nodig met je kritiek en al. De synode behandelt wat op tafel komt. Zij wacht op suggesties van de jeugd. Kortom de kerk wacht op je. Het jeucfdtcerk Ds. D. J. Roos van' Den Haag-Oost: Sport en huiswerk vegen net jeugd werk van de tafel. De gezinnen zijn geen broedplaatsen meer van het ge reformeerde jeugdwerk. Twee van de drie jongemensen doen niet aan het jeugdwerk mee. Dat is jammer, want juist dank zij dit jeugdwerk zijn vele meisjes en jongens gevormd. Dank zij dit verenigingswerk ook zijn we hier. Het gaat in het jeugdwerk niet om ds. Lammens of het bondsbestuur, maar om de jeugd zelf. Achter het leugdwerk staat geen punt. doch een dubbele punt. Dus: het jeugdwerk heeft je nodig. Het blijft nooit ons zaakje; het is Gods zaak. Ds. G. N. Lammens van Heemstede: Op deze Hemelvaartsdag mogen we niet naar huis gaan zoals de Emmaüs gangers op de Pinksterdag in Jeru zalem deden: ze hadden de Heer niet gezien, Neen, we moeten nog even wijzen op Hem, die zoveel vertrouwen in de mens heeft, dat Hij meermalen heeft gezegd: Vraag het aan Mijn dis cipelen. Waar is de Heer? In die klei ne kringetjes van jongeren woordje Eudokia (welbehagen), daar zijn de blijde ogen van God, die een maal het paradijs geschapen heeft. Achter alle dingen ligt zijn eeuwige welbehagen. Hij wil altijd bij ons zijn en het liefst daar. waar gezongen Aan het slot van de bondsdag kon den de jongeren nog luisteren naar een vrolijk en goed gebracht amuse mentsprogramma „Zorg dat je erbij blijft", waarvan Johan Bodegraven de leiding had en waaraan werd me degewerkt door Sweet Sixteen onder leiding van Lex Karsemeyer met rit mische begeleiding van het kwintet Jo Bos, Jules de Corte, Jan Oradi, het Hotcha Trio en Tobi Rix. Dr. Kamma uit zendingsdienst De Raad van de Zending der Neder landse Hervormde Kerk heeft uit Hol* landia bericht ontvangen van dr. F. C. Kamma, onlangs door de gouverneur be noemd tot lid van de Nieuw-Guinea-raad en vervolgens gekozen tot lid van het college van gedelegeerden van deze raad. dat hij de generale synode verzocht heeft hem te ontheffen uit het ambt van zen dingspredikant. Volgens de kerkorde der Nederlandse Hervormde Kerk kan

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2