IS dokter regan M Sunsilk feUM&ï# Nog enkele moeilijklieden rond de nieuwe Boswet Liberale twist spitst zich toe Mr. Beernink op de bres voor de vrijgezellen Klacht van dr. Stalmann in Den Haag ingediend ^dit busje Vinolia toiletpoeder TRÉS CHimBFUM bij elke grote flacon ill shampoo Dagvaarding valsmunters BOSCH BOSCH VRIJDAG 12 MEI 1961 Dam-i-raay 93 (Eergte publicatie) Zwart: 12, 13, 14, 16, 18, 20, 22, 25, 36. Wit: 21, 29, 32, 35, 38, 43, 44, 47. Elk antwoord en elk tegenantwoord komen precies op tijd. Vindt yien die niet dan strandt men in het zicht van de haven! Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 93 Dit was de stand in het aloude pro bleem van S. Loyd: Wit: Ke6, Da6. Zwart: Ke8, Ta8, pi a7 en c7. Wat was de bedoeling van de merk waardige opmerking dat „niet zo goe de schakers de oplossing vlot zouden kunnen vinden terwijl goede schakers er lang naar zouden moeten zoeken?" Het zit zo: ieder ziet al spoedig dat zwart na 1. Da6al (met matdreiging op h8) in de knoei zit. De niet zo goede schaker accepteert dit dus als oplos sing. Maarde goede schaker ziet wèl een afweermogelijkheid voor zwart: de lange rochade. De sleutel- zet geeft wit hierop geen mat en dus gaat men naar een andere zet zoeken. Een andere zet die er niet blijkt te zyn. De oplossing is inderdaad: 1. Da6 al met op de tweede zet mat op h8. Zwart mag namelijk niet meer lang rocheren: in de diagramstand heeft hy uiteraard de laatste zet gedaan en dat kan alleen maar een zet geweest zyn met de toren of de koning! Bridge A 8 3 O H V 7 V 108 6 5 V 6 C? AHB1097 O 10 6 3 De winnende speelwijze is als volgt: In slag 3 speelt Zuid naar ruiten- heer en troeft vervolgens een klave ren af. Hierna speelt Zuid een kleine ruiten. West neemt met het aas en speelt ruiten na. De slag wordt geno men met ruitenvrouw, waarna troef 3 volgt. Zuid snijdt met harten 10, in casseert hartenaas-heer en gaat met schoppenaas naar tafel. Nu wordt uit de dummy een vrije klaveren ge speeld, waarop Zuid zijn laatste schop pen afgooit. Oost kan nog slechts har tenvrouw maken en het spel is ge wonnen! Jack Diamond. tnvul-puxxel O 2 0 3 O Q 5 O 6 O 7 O 8 O 9 O (Van onze parlementsredactie) T^E Tweede Kamer heeft woensdagmiddag nog geen enkele beslissing kunnen nemen over het ontwerp-Boswet. Na de replieken werd be sloten, dat de bijzondere Kamercommissie, die de openbare behandeling heeft voorbereid, dinsdagochtend a.s. met de regering overleg zal plegen over de verschillende ingediende amendementen, 's Middags wordt het debat dan voortgezet. Bij de discussies van eergisteren kwam het meningsverschil in de liberale fractie de gemeentelijke bevoegdheden nog wat scherper naar voren. Tegenover zijn fractiegenoot mr. Geertsema verdedigde de V.V.D.-er Den Hartog met kracht zijn amendement, dat een gemeentelijk kap- verbod voor o.m. bomen op erven en in tuinen onmogelijk wil maken. „Ik beoog hiermee alleen de bevoegdheden der ge meenten zodanig te beperken als in het belang van de betrokkenen is", aldus de heer Den Hartog. Hij maakte ernstig be- ir tegen de wijze, waarop de heer Geertsema dinsdagmiddag de zaak had gesteld. „Met duistere praktijken, die het natuurschoon in gevaar brengen, heeft mijn amendement niets te maken; van een verdraaiing mijnerzijds is geen sprake geweest." V.V.D.-fractieleider prof. Oud schaarde zich in deze liberale broeder twist aan de zijde van de heer Den Har tog. Hij vroeg zich af of het kapverbod. 'iet in de nieuwe Boswet is opgeno- niet geheel een zaak van de centra le ovèrheid is geworden, zonder dat de gemeenten in dit opzicht ook maar één enkele bevoegdheid hebben. Als men echter de gemeenten toch de bevoegd heid tot het uitvaardigen van een kap verbod wil geven, is het noodzakelijk daarvoor een speciaal voorschrift in de wet op te nemen. Dit nu doet het amen dement-Den Hartog c.s. Volgens prof. Oud heeft de heer Geertsema aan dit voorstel een volkomen andere strekking toegeschreven dan door de indieners is bedoeld. Het amendement ontneemt de gemeenten geen bevoegdheden, maar verleent ze die juist waar het bepaalt, dat de gemeenteraad telkens voor ten hoogste vijf jaar het vellen van bossen houtopstanden kan verbieden. Dit ver bod kan echter volgens het voorstel geen betrekking hebben op bomen op erven en in tuinen, en hiertegen richtte zich juist het bezwaar van de heer Geertsema. Deze herhaalde nog eens tij dens de replieken, dat zijn fractiegenoot lagere publiekrechtelijke organen schijnbevoegdheden wil geven, terwijl wezenlijke bevoegdheden worden opge- Geen grenzen Minister Marijnen (lib.) onderstreepte in zijn antwoord, dat de nieuwe Boswet geen grenzen wil stellen aan de bevoegd heden van de lagere publiekrechtelijke organen. Ook uit praktisch oogpunt ia een dergelijke gedragslijn verantwoord, want de centrale overheid kan niet alles regelen. Men moet de gemeenten in de Boswet in het algemeen niet voorschrij- wat ze wel en niet kunnen doen. Voor het amendement-Den Hartog kon de minister dan ook kennelijk geen sympathie opbrengen. Geen bezwaar had hij echter tegen een amendement-En- gelbertink (kath.v.), dat beoogde de uit economische overwegingen geteelde bo- zoals populieren, wilgen, fruitbo- en kweekgoed, alsmede bosbouw- ondernemingen, niet onder de gemeente lijke verordeningen te doen vallen. Staatssecretaris Scholten (o.k. en w.) bleek huiverig te staan tegenover het amendement-Den Hartog c.s. waarin wordt voorgesteld in geval van een kap verbod de eigenaar volledige schade vergoeding te geven in plaats van een „billijke tegemoetkoming", waarover de Boswet spreekt. De staatssecretaris wek te wel de indruk tot een iets soepeler regeling bereid te zijn, maar hoever hij in dit opzicht wil gaan zal pas na het commissie-overleg van dinsdagochtend duidelijk worden. Minister Marijnen ontkende, dat de bosoppervlakte in Nederland gestadig achteruitgaat. De laatste honderd jaar is het bosbezit juist toegenomen, ondanks de uitbreiding van steden en dorpen. Voorzichtige ramingen hebben uitgewe zen, dat het bosareaal in Nederland om streeks 1980 nog met ongeveer 10.000 ha zal zijn uitgebreid en dat de lengte van de rij-beplantingen dan met plm. 20.000 km zal zijn toegenomen. Slotfase RTC in Paramaribo In een vraaggesprek met de Surinaam se radio-omroepvereniging, de A.VÜ.O.S.. heeft de minister-president van Suri name, mr. S. D. Emanuels, medegedeeld dat Suriname voor vertegenwoordiging van Suriname in het buitenland, het oog gericht heeft op de organisatie van Ame rikaanse staten, Washington, de Brits- Westindische federatie en eventueel Bra zilië en Venezuela Over de slotfase van de ronde-tafel conferentie die zich vermoedelijk begin volgend jaar zal afspelen, verklaarde de premier, dat Suriname overweegt de deelnemers uit te nodigen deze bijeen komst in Paramaribo te doen houden. De groepering van Indonesiërs in Su riname, Kaoem Tani Persatoean Indonesia, heeft de heer Iding Soemita volmacht verleend om naar de ronde-tafelconfe rentie te gaan. De vergadering sprak zich uit tegen volledige onafhankelijk heid van Suriname. Opdracht voor Nederland. De haven van Bombay heeft een bod van de Neder landse overzeese baggermaatschappij om het voornaamste havenkanaal van Bombay uit te baggeren tegen een som van meer dan 20 miljoen India rupee aangenomen. Het contract zal evenwel pas worden verleend nadat de regering van India er haar goedkeuring aan heeft gehecht. HoUand-Amerikalijn: Tot directeur be noemd J. W. Brand, thans directeur van K. P. M. 'n mannelijke borrel voor mensen met pit Wereldvrijgezellendag in Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) C.H.U.-voorzitter mr. H. K. J. Beernink zal het bij de Tweede Ka mer ingediend ontwerp voor de al gemene kinderbijslagverzekering niet steunen, indien in het voorstel geen speciale regeling wordt opgenomen voor vrijgezellen. „Het wetsontwerp krijgt mijn stem niet, zolang de vrij gezellen nog niet kunnen zeggen: men heeft ons recht gedaan", zei mr. Beernink gisteren tijdens de Wereld vrijgezellendag, die in Rotterdam werd gehouden. Horizontaal woorden Invullen dik betekenen: 1. vaste overtuiging; 2. kaarsdrager; 3. koopman; 4. belemme ring; 5. voorbaat; 6. medelijden; 7. on der iets door; 8. tocht per plezierboot die weer op de plaats van afvaart digt; 9. marinecadet. Bij juiste oplossing leest men op de, cirkeltjes de naam van een gemeente in Noord-Holland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. patent-mat; 2. raad- pol-la; 3. erker-reep; 4. s.o.s.-lans-es; 5. enter-aard; 6. N.T.-oei-do-pa; 7. teer- *bos-er; 8. oor-setter; 9. Frits-oele. Verticaal: 1. present-of; 2. Aaron- te-o.n; 3. taks-toe-r.i.; 4. edel-eerst; Juridische faculteit (Van een onzer redacteuren) De juridische faculteit aan de Neder landse Economische Hogeschool zal in oktober 1962 kunnen starten. Tijdens een Intra-City-Meeting van de Rotterdamse Rotary Clubs heeft prof. N .E. H. van Esveld gisteravond deze mededeling ge daan. Oktober 1961, voegde de hoog leraar hieraan toe, is niet meer haalbaar. Volgens het door de N.E.H. opgestelde plan, zal de nieuwe opleiding volwaar dige juristen afleveren. Speciaal zal aandacht worden besteed aan die vak ken, die voor de juristen in de moderne maatschappij beslist noodzakelijk Het is de bedoeling de opleiding te laten bestaan uit een privaatrechtelijke, een publiekrechtelijke en een belastingrech- telyke richting. De aanklacht „gogen Unbekannt" wegens laster, dlie door de advocaat van dr. Otto Stalmann is opgesteld, is nu in het bezit van mr. dr. J. C. Maris, de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag. Mr. Maris verklaarde desgevraagd, dat hij na eerste lezing de mening heeft, dat de aanklacht „naar Nederlandse opvat tingen niet voldoende concrete aan wijzingen inhoudt". H(j zei verder, dat dezer dagen een be. edigde vertaling van de aanklacht zal orden gemaakt. Daarna zal mr. Maris zUn mening nader bepalen. Hy wilde let over uitlaten of zyn opvat ting „niet voldoende concrete aanwyzln- gen" betrekking heeft op feiten of op personen. Een bericht van de „Deutsche Presse- Agentur" uit Bonn meldt een merkbare i" van de betrekkingen tussen het Duitse ministerie van voedselvoor ziening en het Nederlandse ministerie landbouw op grond van de laatste ontwikkelingen in de zaak-Stalmann. Een voorgenomen bezoek van ministei Marijnen aan Bonn zou volgens dit be richt voor onbepaalde tijd opgeschort zijn. Deze opschorting zou in een „koele brief" aan mr. Marynen zyn gedeeld. In dit verband meent men uit uitla tingen van kringen rond het Duitse ministerie als vaststaand te kunnen op maken, dat Nederland zich voor het deel nemen van hoge Nederlandse ambtena ren aan de aanvallen op dr. Stalmann verontschuldigd zou hebben. Minister Marijnen zou, naar welingelichte kringen te Bonn aannemen, in een bijeenkomst te Brussel tegenover ambassadeur Lahr verklaard hebben in te. zien, dat van de beschuldigingen wegens omkoperij je gens Stalmann geen steek waar was. Een zegsman van hei Nederlandse mi nisterie van landbouw, verklaarde ech- ter dat tot dusver geen koele brief als waarop In Bonn gezjnspeeld wordt, werd ontvangen. Over de bewering, dat minister MarU- nen zlcb over de onjuistheid van de be schuldigingen zou hebben uitgelaten, erklaarde deze zegsman met stelligheid, lat van een dergeiyk gesprek met de ambassadeur Lahr of wie dan ook offl- cieel en officieus niets bekend Is en dat deze bewering over een dergeiyke uit. lating van minister Marynen naar het ryk der fabelen moet worden verwezen Uit Bonn meldt D.P.A verder, dat het onderzoek in de zaak-Stalmann met kracht wordt voortgezet Na een tweede onderzoek van de officier van justitie Zug te Den Haag, zou thans, naar wel ingelichte kringen menen, het onderzoek op andere Westeuropest landen en Polen gericht worden. De verdediging van dr. Stalmann hecht groot belang aan ophel dering van de zaak in de aanklachten wegens valse aantijgingen en laster tegen onbekenden te kunnen doorzetten. De Nederlandse vrijgezellen hebben in. de C.H.U.-voorzitter een enthousiast verdediger van hun belangen gevonden. De ongeveer negenhonderd bezoekers (allen Nederlanders) van de Wereldvrij gezellendag onderbraken zijn toespraak enkele malen met bijna ovationeel ap plaus, toen mr. Beernink opmerkte, dat het billijk is vrijgezellen anders te be handelen dan gezinnen. In brede lagen bestaan bezwaren tegen het ontwerp voor de algemene kinder- bijslagverzekering, zei mr. Beernink. Vrijgezellen beschouwen de premie als een belasting, waarvan zij geen profijt trekken. Men mag niet altijd een beroep doen op hun solidariteitsgevoel. Er zijn grenzen. Volgens de C.H.U.-voorzitter dient een speciale regeling voor vrijgezellen en kinderloze echtparen te worden getrof fen. Alleenstaanden moeten toestemming krijgen een bedrag, dat twee en een half maal zo groot is als de premie, voor de inkomstenbelasting te kunnen aftrekken (kinderloze echtparen een bedrag, dat overeenkomt met anderhalf maal de premie): Tevoren had mr. Beeernink een ander probleem aangesneden, dat voor vryge- zellen dikwijls heel nypend Is: het wo ningvraagstuk. In Nederland wonen der tigduizend vrygezellen op kamers, waar van de huur (met en soms zonder pen sion) varieert van f 24 tot f 300 per maand. De woonsituatie voor vrijgezellen is weinig bevredigend, zei de C.H.U.- voorziter. De meesten missen een essen tieel levensbestanddeel. Daarom is het nodig, dat een soepeler regeling tot stand komt voor de bouw van een of twee kamerflats. Het waren overigens niet alleen zwaar wichtige problemen, waarmee de bezoe kers van de Wereldvrijgezellendag wer den beziggehouden. De sombere onweers wolken van de kinderbijslagpremie en het woningtekort waren reeds lang over gedreven, toen het doek openging voor een variété-programma. Een diner in het Groothandelsgebouw en een gezellig samenzijn in zaal Palace besloten de Wereldvrijgezellendag, die voor de eerste maal was georganiseerd door de afdeling Rotterdam van de zes duizend leden tellende bond. UrlË TRANSPARANT Medeplichtigheid aan valsheid in geschrifte, het uitlokken van een po ging tot valsmunterij en een over treding van de vuurwapenwet zijn de voornaamste misdrijven die ten laste worden gelegd aan de op 10 juni 1960 gearresteerde Amsterdamse redactie- stenograaf Sal S. en de Griekse ingenieur Michel R., die zich op 21, 23. 26 en 27 juni voor de Amsterdamse rechtbank moeten verantwoorden. De officier van justitie mr. H. E. van Renesse. heeft de uitvoerige dagvaarding woensdag laten betekenen Hij zal. zo vernemen wü, twee deskundigen en twee getuigen charge dagvaarden, onder wie de tijdens het valsmuntersproces in Osnabrück en ook daarvoor reeds veel- besbesproken Nederlandse typograaf Hu- bertus H. H. was betrokken bij de internationale groep van links-extreme figuren, die op 10 juni 1960 in Amsterdam. Keulen en Osnabrück onder verdenking van straf bare activiteiten ten behoeve van het Algerijnse bevrijdingsfront F.L.N. wer den gearresteerd. In Nederland behoor den hiertoe S.. R. en de Haarlemse mevrouw O., die evenwel weer spoedig op vrije voeten werden gesteld. In een drukkerij te Osnabrück werden gelijk tijdig aangetroffen de Haarlemse chemi- graaf Ab Ode Duitse monteur Hel- muth S. en de Amstelveense typograaf Huberlus H.. Voorts werd in Keulen ge arresteerd de Algerijn Ahmed A H. werd na enkele dagen naar Nederland uitgeleid. In het proces dat kortgeleden tegen O.. S. en A. In Osnabrück Is gevoerd (het drietal werd veroordeeld tot gevangenis straffen van 2% en 2 jaar), Is gesugge reerd dat H. In deze polltlek-crlmlnele zaak de geheime diensten van Duitsland en Nederland als Informant heeft gediend. Evenals het proces in Osnabrück zal ook ln Nederland de behandeling van deze zaak worden ontdaan van alle politieke Het eerste punt van de tenlastelegging aan S. en R. vermeldt medeplichtigheid aan het vervalsen van cartes nationales d'identité. De eerste overigens zeer klei ne oplage van deze persoonsbewijzen (driehonderd stuks) is gedrukt op de persen van de Amstelveense drukkei publicist cn oud-veczetstrijder Joop Z., die voor zijn medewerking aan dit straf bare feit reeds ruim honderd dagen in voorarrest zat. De links-extreme groep had het voor nemen. volgens de dagvaarding, ui eer drukkerij te Osnabrück 960.003 bank biljetten van 10 000 oude Franse francs (waarde f 70 miljoen) te laten-drukken. De Haarlemse chemigraaf O. leverde daarvoor de knap nagemaakte clichés. Hoewel de persen reeds hadden proef gedraaid. is men aan het drukken niet toegekomen. Het derde feit waarvoor S. en B. ziek moeten verantwoorden betreft een ot*t treding van de vuurwapenwet Dit (Aim van de dagvaarding heeft betrekking op de bestelling van een grote hoeveelheid onderdelen voor 50 mm mortieren, die bestemd waren voor de Algerijnse op standelingen. Landbouwbank: Door stijging van toe vertrouwde middelen nam balanstotaal met ƒ725.000 toe tot ƒ5.9 miljoen: de biteuren stegen ƒ250 000 tot ƒ3.38 min interestbaten ƒ131.541 (vorig jaar 119 420); door hogere kosten en belas ting steeg winst slechts tot ƒ61.914 (58.241); dividend voorstel 45 (45) op aandelen serie 1 en nrs. 501.1000, ƒ8.50 (8.50» serie 2, 3. 4 en 5; vooruitzichten voorlopig gunstig: in eerste kwartaal ste gen kredietuitzettingen behoorlijk. Willy van Hemert Staatsiebezoek op verlaat de VARA radio en tv De toneelregisseur Willy van Hemert zal zijn vaste verbintenis met de VA RA-televisie beëindigen. De VARA Van het staatsiebezoek dat Bondspre- hêeft*Vidi" bij "dit afscheid' neergelegd? «Jdent dr. Adolf Schart van Oostenryk In los-vast verband zal Willy van °d dinsdag 16, woensdag 17 en donder- Hemert echter ook in de komende win- dag 18 mei a.s. aan ons land zal brengen, ter nog enkele televisie-uitzendingen kunt u via radio en televisie veel horen op toneelgebied voor de VARA blijven en zien. De omroepverenigingen zullen in ge zamenlijke programma's radio-uitzen dingen verzorgen. Zo kunt u dinsdags- ochtènds tussen 10.35 en 11.05 uur in het KRO-programma luisteren naar de aan komst van de president en donderdags- ochtends tussen 12.50 en 1 uur naar zyn Zweden heeft besloten, zich openlük bezoek aan Volendam en de Afsluitdyk. te venetten Wen de ongewenste re- D„ yAHA wjjdt woensdae ln het HSSS^SSZ* oi\S be7d"e s*cb.: Zweden stoort piratenzenders president Schart, die zyn politieke scho ling kreeg in de Weense socialistische studentenbeweging, terwyi hü rechten pen die voor de kust Denemarken opereren. Het geldt hier de zenders „Radio Mercur" en „Radio Nord". Er is een studeerdc' vissersboot aangekocht, die uitgerust zal worden met een stoorzender. De Zweedse overheid meent, hiermee het meest afdoende middel te hebben ge- ëërsïag vonden om de zenders onmogelijk te maken nog langer reclameboodschap pen uit te zenden. Inmiddels verluidt, dat de beide maatschappijen die de reclame-zenders exploiteren, proberen om de stoorzen- kwn"°doJ?^dtMn-be 'beuLn."1' T<ï ef<s!!SheidR??? -» de Oostenrijkse Bondspresident vol gende week aan ons land brengt, zal de NTS op dinsdagavond 16 mei een filmdocumentaire getiteld „Stedermark" uitzenden. De NTS zal geen directe reportages geven van het bezoek, maar elke avond i het journaal een kwartier gefilmd NTS-filni over „Steiermark" V.S. tv.-reclamefilms Japan tekent voor De Amerikaanse televisiemaatschap pijen gaan meer en meer gebruik ma ken van reclame-tekenfilms die tn Ja pan worden gemaakt. Stond Amerika lange tijd aan de spits met de fantasie rijke tekentalenten voor geestige recla mefilmpjes, nu blijkt wel dat de Ja panse tekenatellers niet voor de Ame rikaanse behoeven onder te doen wat de moderne tekentechniek betreft. Het ontbreekt de Japanners echter wel aan de nodige fantasie om een goede reclamestunt te ontwerpen. Daar om leveren de Amerikaanse publici teitsbureaus de gegevens voor de fi guurtjes en complete scenario's. Deze omslachtige werkwijze is niet temin uiterst voordelig, want de teken en produktiekosten voor de films be dragen niet meer dan een zesde van de kosten die men er in de Ver. Staten zelf voor moet maken. Ook de tekenateliers en de filmindus trie werken in Japan voor zeer lage RTF demonstreert in Moskou Op de handelsbeurs, die Frankrijk in augustus a.s. in Moskou zal houden, zal bij de groep electronische apparatuur ook een stand worden ingericht door de Franse omroep, de RTF. In deze stand zullen demonstraties met opgenomen radio- en televisieprogramma's worden gehouden. Een en ander vergt veel voorberei ding en daarom zyn nu al de televisie- producer Pierre Sabbagh en diens vrouw, de tv-omroepster Cathénne Langeais naar de Russische hoofdstad vertrokken om by het organiserende I werk te helpen. 2 lakt-bougies therm a mimsttC afgestemd op het hedendaagse verkeer •n voor het storten als eerste krocht batterijen Delmus was ouder dan Adam. Hij had het don kere uiterlijk van hun moeder, maar hij was prik kelbaar en vechtlustig, en dat had hij niet van haar. Hij was getrouwd met een meisje van heel een voudige afkomst en was met haar in Magazine Mountain gaan wonen waar hij het al gauw met de - politie aan de stok had gekregen. „Delmus vecht niet eerlijk," had Adam vroeger eens tegen hun moeder gezegd. Hij ziet er uit als een Laughlin, maar hij is een echte Regan," had Liza geantwoord. „Vader vecht zo niet," verdedigde Adam zijn geslacht. „Ik heb je vader, sinds wij getrouwd zijn, ge leerd, wat mag en niet mag. Hij had aanleg om een heer te worden en ik heb hem ervan qvertuigd dat iedere grofjanus vechten kan, maar dat een heer niet tot handgemeen overgaat, cn zich des ondanks weet te doen respecteren." De Laughlins, pianters van oudsher, waren altijd „heer" geweest, maar bij Delmus was die karak tertrek in onbeschaamdheid ontaard. Bij Adam daarentegen had de eerlijke trots van de Regans zich gepaard aan de instinctieve gevoeligheid die hij van zijn moeder erfde en een rotsvaste on kreukbaarheid gaf een eigen noot aan zijn karak ter. Adam was vastbesloten het geld dat zijn vader aan hem besteed had, tot de laatste cent toe terug te betalen. Jake Regan moest in alle opzichten trots kunnen zijn op zijn zoon. Hij rolde de toga op en stapte ermee door de straten, die in de hete junizon lagen te blakeren, naar een kleermakerszaakje. De kleermaker deed verschrikt een paar stap pen achteruit om Adams postuur op te nemen. „Goeie help, jongen! Uit welke landstreek kom jij?" „Uit Arkansas", grinnikte Adam. „Ik heb nooit geweten dat daar reuzen woon den!" lachte de man. „Hebt u stof om dit ding wat langer te maken?" Adam rolde de toga uit en hield hem naast zich in de hoogte. „Ah! Een promotie! Gefeliciteerd! Dit is geen door Helen Topping Miller beste stof en een nieuw stuk eraan valt beslist te veel op." „Ach, in het donker zal men het zo erg wel niet zien. En we zijn met zovelen. Zó kan ik hem in elk geval niet dragen." Adam hing de mantel om. „Nu zie je er uit als een tovenaar op een bezem steel, dat is zo," spotte de kleermaker. „Voor vier dollar komt het in orde. Er is beslist bijna een meter stof mee gemoeid." Adam telde het geld neer. „Ik heb hem vóór zondag nodig." „Dat weet ik, ik heb er hier al meer gehad. Als jullie doktertjes het van mij moesten hebben, kwamen jullie van honger om; ik mankeer nooit wat." voegde hij er grinnikend aan toe. Adam had vlak onder het dak van een armzalig huis een armzalig kamertje. Het was er in de zo mer ondraaglijk heet Hij moest bukken om door de voordeur van de woning te komen. In de hal lag een dikke grijze kat te slapen. Alles zat hier altijd vol kattehaar. Maar zijn kamer was steeds kraak zindelijk en daar heerste netheid en orde. Hij gooi de het raam open; prompt echter deed hij het weer dicht Buiten was het al even warm als binnen. Nog maar een paar dagen, dan zou hij thuis zijn om er een week vakantie te nemen! Daar kon hy dan genieten van de koele lucht uit de bergen. Het rook er altyd zo heerlijk naar dennen en naar fris stromend water! Dat zou zijn eerste vakantie na drie jaren worden; andere jaren had hij in zijn vrüe tijd in de hete zon gewerkt om wat bij te verdienen. Het koren zou al binnen zijn als hij straks thuiskwam en voor hooien was het dan nog te vroeg. Hij zou met zijn moeder bessen gaan plukken, dat deed zij zo graag. Hij zag haar al in haar afgedragen kleren naast hem voortstap pen, de voeten in plompe schoenen om hem over al in de bergen te kunnen volgen. Over haar ar men zou ze oude katoenen kousen hebben getrok ken om ze te beschermen tegen de dorens van de struiken. Hij hoorde haar al lachen om allerlei kleinigheden: een schichtig eekhoorntje, een opge schrikt konijn of een plotseling verstoord opvlie gende zwerm vogels. Al was haar gezicht nu ook ingevallen en gerimpeld, haar ogen sprankelden nog steeds en haar zilveren lachje klonk nog altijd hoog op. In Adams gedachten was en bleef zij mooi en hij voelde nog dezelfde behoefte als altijd om zich voor haar in te spannen. Hij probeerde nog eens of de baret in evenwicht wilde blijven op zijn ruige krullen, maar kwam al spoedig tot de conclusie dat hij er beter aan deed ze mee naar de kapper te nemen. Als hU dat stijve ding niet naar zijn hoofd kon vormen, dan moest hij zijn hoofd trachten te fatsoeneren naar dat ding. De kapper knipte heel wat meer van Adams haar af dan hem lief was en overgoot de weerspannige lok op zijn voorhoofd met eau de cologne en vet. ..Zulk haar betekent dat je geboren bent om te heersen." zei de barbier. „Lincoln had van dat haar; Washington ook, maar die droeg er een pruik overheen. Als je nog eens ooit kaal word4, zul je déze lok het laatste verliezen." Toen Adam de kapperszaak verliet, had hij het gevoel dat hy er uitzag alsof hij naar een bal moest inplaats van naar een van de plechtigste en belangrijkste ge beurtenissen van zijn leven. Maar nu kon hij ten minste die baret opzetten. Hy bekeek zichzelf een ogenblik rustig in de ruit van een etalage en op eens viel het hem in, dat hy nog een stijve boord en een zwarte das moest kopen. Haastig liep hij verder met de muts waaraan het kwastje bungel de onder zijn arm. Op de hoek van de straat ont moette hij twee studiegenoten. (Wordt vervolgd) Ronde van Nederland op televisie i In aansluiting op de gebruikelijke avondprogramma's zal de NTS gedu rende de van 16 tot 24 mei a.s. te ver rijden Ronde van Nederland elke avond een filmverslag van de wedstrijd uit zenden. vanavond Tussen 8 en 8.30 uur zendt de NTS het journaal-weekoverzicht uit Daar na is er een KRO-programma met een film over Cambodja, een repor tage van de SUS-taptoe (9.20 uur) en een nieuwe Nederlandse taai-les. Pater Leopold Verhagen spreekt de epiloog om 10.10 uur. De KRO besteedt van 8.10 uur af anderhalf uur aan de laatste ronde van de SUS-taptoe. Om 10 uur wordt dan weer een les over Europa uit gezonden en om 10.55 uur begint het programma van en over lichte mu ziek „Pirouette". Bij de VPRO kunt u om 3.15 uur luisteren naar een klankbeeld over scholen in Luxemburg en in België, die zijn opgericht ten behoeve van de kinderen van degenen die werk zaam zijn bij de Europese Gemeen schappen. De VARA zendt om 9 uur de laat ste ronde van de quiz .Je neemt er wat van mee" uit. Om 9.45 uur is er dan een discussie over aspecten van en misverstanden over de Friese be weging. Programma voor morgen ZATERDAG 13 MEI 1961 Hilversum 1, 402 m. 746 kc/i. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gewijde muz 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en overwe ging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d huisvr 10.00 V d kleuters 10.15 Gram 11.00 V d zieken 11.45 Gram 12.00 Middagklok-nood klok 12.04 Metropole-ork en soliste (12.36— 12.33 Land- en tuinbouwmeded) 12.50 Act 13.15 Zonnewijzer 13.20 Platennieuws 13 25 Lichte muz 13.50 V d Jeugd 14.00 Vrouwen koor 14.25 Lichte muz 14.50 Gram v d jeugd 15,10 Franse les 15J0 Lichte muz 15.50 Gram 16.00 Gregoriaanse zang 16.30 Lnstr octet 16.50 Sportact 17.00 V d Jeugd 18.00 Kunstkron 18.30 Gram 18.45 Vra- genocantw 19.00 Nws 19.10 Act 19.25 Zang 19.30 Amateursprogr 19.50 Lichtbaken, le zing 20.00 Klassieke muz 21.00 U ment toch ook van de party?, praatje 21.10 Gevar progr 22.25 Boekbespreking 22,30 Nwa 22.40 Religieus progr 23.00 Religieuze muz met comm 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50V oor u en uw gezin, praatje 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samenthuls. lezing 10.06 Morgen- wyding. VARA: 10.20 Gevar progr 12.00 Orgelspel en zang 1220 Land- en tuln- bouwmeded 12.33 Nwe gram met comm 13.00 Nws 13.15 VARA-Varia 13.20 Sport- 4.05 V d Jeugd 14.40 Har 1600 Boekbespr.) 16.45 Vai het graf vragenbeantw 17.00 Jazzmuz m comm 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws en comm 1820 Jazzmuz 18.35 Zlgeunerork 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing 10.40 Tussen Pasen en Plnksteden, lezing 19 55 Deze week. lezing VARA: 20.00 Nws 20.05 Gram 20 35 Me- tropote-ork 21.15 Soc comm 2120 Klank beeld 22.00 Lichte muz 22 30 Nwa 22 40 «T'nw'05 °Ude gram 2335 Gram 2325 Televisiepro gr. NTS: 16.45—1720 Eure- olhockeywedstr Duitsland—Ar- 18 00 AVRO: 1721 gentlnlë ln Stuttg: V d kind. NTS: 8.C AVRO: r2020 Televlzler 20.30 Tl -spel 2020

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 15