Eindspel sierraad voor leerboeken de Onachtzaamheid werkt diefstal en joy-riding van bromfietsen in de hand Groep van 41 Ambonezen op weg naar Indonesië Twintigste partij duurde 14 uur Botwinnik heel dicht bij de wereldtitel Heden besluit vijfdaagse rijkspersoneel NIEUWE LEIDSCHE COURANT 13 VRIJDAG 12 MEI 1961 Op slot zetten... stadgenoten sfi li Zo wordt vaak een bromfiets - niet op slot achtergelaten. Personeelstekort in rayon Leiden Uit een overzicht van het gewestelijk arbeidsbureau te Leiden waaronder de gemeenten Leiden, Alkemade. Leider dorp. Oegstgeest, Warmond, Voorscho ten en Zoeterwoude resorteren) blijkt, dat de werkloosheid in dit rayon zonderlijk laag peil heeft bereikt. Er zijn nog slechts 133 mannen werkloos 4 procent van de mannelijke beroepsbe volking (tegen een landelijk percentage van 11). Steeds meer bedrijven krijgen te kampen met een tekort aan arbeids krachten. Vooral in de machinefabrieken en con- structiewerkplaats^p is het tekort aan zienlijk, mede door de gunstige orderpo sities. In de textielbedrijven wordt de activiteit eveneens sterk geremd door tekort aan geschoolde en geoefende werk nemers. Uok aan vrouwelijk personeel is een grote behoefte. Het tekort aan kantoorpersoneel is sinds vorig jaar be langrijk toegenomen. Mevrouw Van Kinschot kreeg een taart Hedenmorgen heeft een delegatie van de afdeling Leiden en omstreken van de Nederlandse Banketbakkers-Vereniging, de echtgenote van de burgemeester, vrouw Van Kinschot, ter gelegenheid van Moederdag een taart aangeboden. Voetballer gewond op het L.F.C.-veld Woensdagavond is op het L.F.C.-terrein, tijdens een lichtwedstrijd van het Zilve- ren-Molentoernóoi tussen Quick Boys en Wassenaar, dé Quick Boys-speler L. Steenbeek uit Katwijk gevallen. Hij liep een linkeronderbeenfractuur op en werd door de E.H.D. naar het academisch zie kenhuis gebracht. Volkstuinderscorngres in Leiden Het Algemeen verbond van volkstuln- ersverenigingen in Nederland houdt op aterdag 27 mei in Den Burcht te Lei- ien zijn zeventiende congres. Het offi ciële gedeelte van het congres woirdt gehouden van 10 tot 12 uur. Dan zal de voorzitter, de heer P. Visser, worden cehuldigd ter gelegenheid van het feit. at hij is benoemd tot ridder in de Orde an Oranje-Nassau. Bromfietser botste tegen autobus Woensdagavond, omstreeks kwart voor 'ien is op de kruising MorswegRijn- lichtbrug een bromfietsbestuurster in botsing gekomen met een Eltaxbus. De bromfietster wilde van de Morsweg linksaf de Rijnzichtbrug opdraaien. Ver moedelijk lette zij niet voldoende op en kwam op de linkerzijde van de weg terecht. Daar reed op het moment de bus. De chauffeur voorkwam door krach tig remmen erger. Enkele passagiers van de bus liepen door het krachtige rem men verwondingen op. Eén passagier moest met een juist passerende E.H.D.- vagen naar het academisch ziekenhuis •vorden gebracht. Bij inbraak voor zes mille ontvreemd In de nacht van woensdag op donder- 'g is ingebroken in een radio- en tele- siezaak aan het Gangetje te Leiden. De aders hebben vermoedelijk een keuken- eur aan de achterzijde van het pad cforceerd en zijn op deze wijze binr.en- drongen. Ontvreemd werden: één televisie ont- angtoestel, vier radio's, zeven draag bare radio's, drie bandrecorders, twee raagbare bandrecorders, één platenspe- er met een versterker en een kleine kas a inhoudende ongeveer t 50 De tc-tale vaarde van de gestolen goederen be- roeg ongeveer f 6000.—. De daders hebben het pand via de oorzijde verlaten, waar vermoedelijk •n auto stond te wachten. Oud-Kalh. parochie te Leiden Voor de laatste bijeenkomst in dit sei nen kwam de afdeling Leiden van het >ud-Katholiek Ondersteuningsfonds bij len. voor het bespreken van de agenda oor de algemene vergadering, die dit aar te Arnhem zal worden gehouden, ""ot afgevaardigde werd gekozen me- rouw D. Jansons-Kunst. Na het huishoudelijke gedeelte werd de ■oorzitter, de heer W. van Hesse, die leze vergadering voor de laatste maal cidde, hartelijk dank gebracht voor het ele werk, dat hij gedurende tal van iren voor de vereniging, eerst als secre- iris en later als voorzitter, heeft ver- .cht. Uit erkentelijkheid hiervoor werd em een boek overhandigd. Ook namens le J.O.K.-groep werden woorden van aardering gesproken voor de prettige menwerking. Als opvolger werd de heer J. Schonc- «ld welkom geheten, die de wens uit brak. dat ook hij op de volle mede werking der leden mag rekenen. Ln het Leidse politiebureau zit de wachtcommandant rustig zijn krantje te lezen. Plotseling klinken er haastige voetstappen en even later staat een stadgenoot hijgend voor de politieman. „Mijn nieuwe bromfiets is ge stolen", stoot hij uit. Zakelijk stelt de brigadier enige vragen en verwijst hem dan naar de recherche. Daar gearriveerd ziet hij dat enkele lotgenoten reeds op een onderhoud staan te wachten. Er worden in Leiden gemiddeld vijftien tot twintig bromfietsen per week ontvreemd. gezet en keurig afgedekt met een zeiltje voor de regen. Het was reeds middernacht toen e scheid werd genomen. Beneden gekomen ontdekte men dat de gloednieuwe brom fiets was verdwenen. In paniek werden straten en pleinen in de naaste omgeving afgezocht. Zonder resultaat. Met lood in de schoenen begaf de ontredderde bromfietsbezitter zich naar het politie bureau. wegen, Eindelijk, na lang wikken hadden pa en ma besloten v« bromfiets aan te schafen. Pa werkte de rand van de stad en moest iedere dag voor dag en dauw, de deur dig in de fabriek te kunnen zijn. Een bromfiets zou hem heel wat reisuren besparen en boverdien had de baas hem een vergoeding beloofd. Maar achthon derd gulden voor een nieuwe brommer is een heel bedrag. Zo werd besloten de helft bij elkaar te sparen er te betalen. Op een zaterdagmorgen ws In een grote winkel werd en degelijke bromfiets uitgezocht. Er moest een papier worden getekend in stond, dat het echtpaar beloofde het overige bedrag m een jaar af te betalen Enkele dagen later reed pa zijn nieuw verworven bezit werk. De sleuteltjes, cm zijn aanwinst te beschermen tegen lieden die het verschil tussen mijn en dijn niet precies w te onderscheiden, had hij zorgvuldig zijn sleutelring bevestigd. Het gebeurde op een avond dat het echtpaar op bezoek ging bij kennissen. Wat was er prettiger en gemakkelijker dan dit gemotoriseerd te doen? Daar de kennissen ergens op een bovenétage in de binnenstad woonden moest de brommer daar voor de deur blijven staan. Zorgvuldig werd het vehikel op slot Youth for Christ in Leiden Zaterdagavond om 8 uur heeft in Marekerk te Leiden een interkerkelijke samenkomst van Youth for Christ (Jeugd voor Christus) plaats. In deze samei komst spreekt evangelist Jb. Klein Ham veld uit Bodegraven over het onderwerp: „Teenagers in de bijbel". Verder werken o.a. mee de Zingende Zusjes Faassen ui Vlaardingen en Frans van der Reydei (orgel). Yourth for Christ is geen secte Zij brengt met name de „oudere jeugd" op een geheel eigen wijze het Evangelie. Dat wil echter niet zeggen, dat anderen niet hartelijk welkom zijn. Een ieder, die komen wil. kome! De toegang is vrij. Ook actie in Leiden Bandrecorders voor blinde mede-mensen Zoals bekend, heeft de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaa- onlangs de stichting „Voorziening technische hulpmiddelen aan blinden" opgericht. Doel van deze stichting is de verstrekking van bandrecorders aan blin den, die zich deze vrij dure apparaten niet geheel of gedeeltelijk uit eigen mid delen kunnen aanschaffen. Vooral vol- die op latere leeftijd blind worden, slagen er meestal niel het braille-schrift te leren lezen. Mensen goede microfoonstem stellen zich belangeloos beschikbaar voor het le- boeken en studieboeken. De tekst wordt op de geluidsband vastge legd en daarna gereproduceerd. Op initiatief van jhr. mr. van Kinschot, burgemeester van Leiden, is op 8 febru- een Leis actiecomité opgericht inmiddels met zijn werk begonnen zijn al verscheidene toezeggingen gedaan door verenigingen en dergelijke om gelden bijeen te brengen. Ook parti culieren kunnen hun steun verlenen aar deze mooie actie. Zij kunnen hun bij drage storten op giro 52.95.95 ten nami de secretaris-penningmeester var. het Leidse comité, de heer J. H. F. Ver- nond. of op postrekening 74.75 de genoemde provinciale stichting, gevestigd in Den Haag. Bollengebied gemeente Haarlemmermeer Rijkswaterstaat heeft onlangs aan gewestelijke raad Noordholland van h.. Landbouwschap bericht, dat het bij de Kroon ingediende beroep tegen de be schikking van Gedeputeerde Staten var Noord-Holland, houdende weigering var de gevraagde ontheffing van de bodem- verlagingsverordening. inzake de ont- zanding van een perceel potentiële bol- lengrond aan de Spienngsweg in de Haarlemmermeer, zal worden ingetrok ken, een en ander in verband met de mogelijkheid van het benutten var dere zandputten. Nu de Rijkswaterstaat van deze spraken heeft kunnen afzien, doordat van elders zand kan worden verkregen, bestaat de mogelijkheid het onderhavige gebied, tussen de Spaarnetócht en de Spieringweg voorzover daarvoor ge schikt vevonden tot bloembollenland Aangetekend zij hierbij, dat hij verwe zenlijking hiervan, het in het belang van de reeds ter plaatse gevestigde bollen- bedrijven en van de gegadigden voor de nieuw aan te leggen bollengronden is, dat de eigenaren van deze potentiële bollengronden in overleg treden met het gemeentebestuur van Haarlemmermeer en de RUkstuinbouwvoorlichtingsdienst, te Lïsse. om tot een goede ontsluiting, verkaveling en afbaking van dit bollen- gebied te komen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Monique dr van W. J. Dieke en J. Springer; Johannes Nar dus Theodoor zn van J. N. Ket en R. Mooncn; Johannes Gerardus Hen- da-ikus Maria zn van G. J. van Gon zen en A. T. M. v. d. Plas: Gerrit zn van G. Verdoes en G. Taal: Gerrit zn van A. P. v. d. Maat en C. van Egmond; Helena Elisabeth dr van H. H. Verbaan en H. E. Moraal: Anja dr van H. de Nooij en D. Kraan: Yolanda Johanna Gerarda dr van A A. M. Vosters en J. P. M. v. d. Zwet: Nicolaas Christianus Maria zn van N M. van Kempen en A. M. v. d. Klauw: Bastiaan Hendrik zn van C. W Zwaan en A. H. Vooijs; Anna Caitha- rina dr van A. Jansen en A. v. d Keur. OVERLEDEN: C. J. Verbeek. 61 jr. echtgen. van H. Blansjaar; J. C. de Bcunje. 73 jr. vrouw; G. J. Brandt. 63 jr. man; W. Kraak, 63 jr. man: A. M. G. de Bont, 89 jr, vrouw. GEHUWD: G. Otte en J. D. van Roijen. Vele aangiften Talrijk zijn de aangiften van vermiste bromfietsen, die de Leidse politie krijgt te verwerken. In i960 werden 277 giften gedaan, 218 bromfietsen werden teruggevonden, waarvan 34 met de da ders. In de meeste gevallen betrof het joy-riding. Een ergerlijk vergrijp, dat vooral in de hand wordt gewerkt door onachtzaamheid. Van de bromfietsen die werden vermist stond nog geen tien pro cent op slot. Er zijn nu eenmaal vele knapen die met hun handen niet van een bromfiets kunnen afblijven. Wat de drijfveren daartoe zijn is onbekend, maar ieder weldenkend mens is ervan overtuigd dat dergelijke knulletjes geen gelegenheid moet worden gegeven. De ziekelijke neiging ten koste alles bromfiets te rijden en er dan een weg te halen indien er geen andere mogelijkheden openstaan wekt sterk de indruk van geestelijke onvolwaardigheid De bromfietspiraten schijnen zelf in de mening te verkeren dat dit een onschul dige vorm van vermaak is. Dat deze vorm van stupide amusement bij vele mensen afkeer en verachting teweeg brengt is iets wat voor deze teenagers volkomen onbegrijpelijk is. Men moet toch wel een lage straatschenderijl taliteit bezitten om dit nog ontspanning of sport te noemen. Voorzorgmaatregelen Bromfietsbezitters dienen daarom ter dege te beseffen dat geen slot goed genoeg kan zijn. Bepaalde merken heb ben bijvoorbeeld bijzonder ondeugdelijke stuursloten; een degelijk kabelslot of let. terslot biedt veel meer bescherming. Nooit een bromfiets onbeheerd achter laten, ook al is het maar voor een paar Opening gebouwen van St. Lidwinaschool Woensdag zijn de nieuwe gebouwen an de St. Lidwinaschool voor buiten gewoon lager onderwijs, op het terrein aan de Lorentzkade en het Philosophen- pad, geopend. Vele geestelijke en burger lijke autoriteiten woonden de opening bij. Bijna dertig jaar geleden werd met de bouw van het Lidwinahuis begonnen. Er was een lange rij van sprekers. Dinsdagavond van 7 tot 9 uur kunnen de gebouwen worden bezichtigd. Aansluiting Dc Tien Cenicenten op Haagse Duinwaterleiding Maandag 29 mei. 's middags om 4 uur, zal de heer A. C. A. Deerenberg, lid van Ged. Staten, de aansluiting van het wa terleidingnet der stichting drinkwaterlei ding De Tien Gemeenten op het net van de Haagse Duinwaterleiding officieel ln gebruik stellen. Dit gebeurt op het ter rein van het aanjaagstation onder de gemeente Nootdorp aan het eind van de Veenweg. nabij de tweede spoorwegover gang van de lijn Den HaagRotterdam (Hofplein). Wie zou het in zijn hoofd halen dit te doen met een portefeuille waarvan de inhoud ongeveer de zelfde waarde vertegenwoordigt? minuten. Want al worden dan veel brom fietsen teruggevonden, de moedwillige vernielingen die zijn aangebracht bren gen vaak hoge kosten met zich mee. Ontstellend Is de nonchalance waar mee de meeste mensen hun bezit be handelen. En het is toch altijd zo, dat de gelegenheid de dief maakt. Een brom fiets kost ongeveer achthonderd gulden. Bestaat er enige reden zo'n bedrag onbe heerd achter te laten? Waak over uw bezit als over uw portefeuille. Op uw bromfiets wordt geloerd. Groot ls het aantal bromfietsen, dat nooit meer wordt teruggevonden. Zoals de brave huisvader uit de aanhef van dit artikel. Z(jn bromfiets is misschien wel uit louter baldadigheid in het water gegooid of ergens voor een krats ver kocht. Maar zijn tientje brengt hü nog steeds iedere week trouw naar het af betalingsmagazijn. Ook op volledige vergoeding bü een all-risk-verzekering behoeft men nooit te rekenen. Slechts het bedrag wordt uit gekeerd dat na de afschrijving over blijft. Bovendien moet men de zekerheid hebben dat de bromfiets op slot heeft gestaan. Geslaagd aan V.U. Aan de vrije universiteit te Amster- dam slaagde voor het doctoraal examen pedagogiek de heer M. v. d. Meulen, leraar Chr. Kweekschool te Leiden. Sigarettenautomaat vernield In de nacht van woensdag op donder dag zag een surveillerend agent in de Burggravenlaan, dat twee mannen zich verdacht ophielden bij een sigaretten automaat. Een nader onderzoek wees uit, dat de sigarettenautomaat was openge broken. De beide mannen vluchtten. waarschuwingsschoten ded< zondag-14 mei De repatriëring van deze personen uit de groep van 280 volgelingen van de Ambo- nezenleider S. Siwalette. komt geheel vooi rekening van de Nederlandse regering, die zich ook voor de eventuele terugreis garant heeft gesteld, indien de Indone sische autoriteiten de 15 volwassenen er 26 kinderen in Tandjong Priok mochten weigeren. Indien de repatriëring slaagt vertrekt begin juni de tweede groep, waarvan de heer Siwalette zelf ook deel zal uitmaken. „Ik heb vollédig vertrouwen in mijn regering", zei de heer Siwalette. die de eerste groep tot Luik begeleidde. Bij het bezoek, dat president Sukarno me bracht, heeft de heer Siwalette met hem gesproken over de mogelijkheid vertrek van zijn volgelingen naar donesië. „We hebben verzocht naar Ambon te mogen terugkeren, maar daaromtrent ls geen enkele toezegging gedaan", heer Siwalette, die evenwel goede hoop had op het welslagen van het op zijn instigatie en met medewerking commissariaat voor de Ambonezenzorg tot stand gekomen project. „Als deze repatriëring slaagt, kunni alle belangstellende Ambonezen op de zelfde financiële steun bü hun terugke< rekenen", verklaarde de heer C. de Vriend t. adjunct-inspecteur mlssarlaat, die de eerste groep repatri anten op het station uitgeleide deed. De voorlopige bestemming is Djakar ta, waar de Australia, het lijnschip var de Italiaanse rederij Lloyd Triestino op 31 mei of 1 juni moet aankomen. Daar 24-jarige koopman terugkeren. De zullen de Indonesische autoriteiten dan Botsing op Haagweg Woensdagmorgen omstreeks acht uur op de Haagweg een driewielige bestel wagen frontaal in botsing gekomen met vrachtwagen. De vrachtwagen, die de richting van het Noordeinde reed. •est plotseling remmen voor een aan tal wachtende auto's. Hij slipte naar de linkerzijde van de weg waar juist van tegenovergestelde richting die bestel auto kwam. De bestuurder van de be- stelauto, de 21-jarige H Sira, liep een linkerheupfractuur op Zijn moeder, de 57-jarige weduwe Sira die naast hem zat kreeg een hersenschudding. De be- I 9telauto werd geheel vernield. beslissen wat er mét de Ambonezen zal gebeuren. Indien zij naar Ambon mogen doorreizen, zal de Nederlandse regering ook deze reis betalen. De heer Siwalette hoopt, dat ln juni de tweede groep zal vertrekken. Naar zün mening zal deze dan ongeveer 240 personen omvatten, de rest van de groep- Siwalette. De Indonesische autoriteiten hebben hem namelijk laten weten dat zij niet veel voelen voor een gespreide MAÏZENA DURYEA maakt Uw groenten zo lekker. Na 14 uur spelen, bij een totaal van 121 zetten de 20ste partij om het wereldkampioenschap tussen Tal en Botwinnik in remise geëindigd. De stand is thans 128 in het voordeel van Botwinnik. Hij heeft half punt (uit maximaal 4 partijen) voldoende om de titel te heroveren. Aan te nemen valt, dat deze opgave licht is te vervullen. Het was dinsdagavond, toen deze ontmoeting voor de tweede maal werd afgebroken, duidelijk, dat de organisatoren bijzondere maatregelen moesten treffen. Men kon bezwaarlijk de 21ste partij doen aanvangen, terwijl de uitslag van de 20ste voor beide spelers van zo groot belang was. Deze uitslag zou uiteraard de tac tiek voor de 21ste bepalen. Terecht namen de arbiters Stahlberg en Go- lombek het besluit vooral de 20ste ontmoeting te doen uitspelen. De belangstelling was enorm. Dit wa: verigens begrijpelijk, daar het toren eindspel onvermoede finesses bleek te bevatten en zich toch blijkbaar niet voor uitputtende analyse leende. Interessant is het te weten, dat experts als Flohr Lilienthal wits kansen zeer hoog ai sloegen, tot Botwinnik's 96ste zet Tal) plotseling onthulde, dat de „witte winst" een probleem zou worden. Het werd een eindspel, dat een sieraad 3or de leerboeken zal worden. Speciaal Botwinnik verdient de grootste bewon dering voor zijn feilloze verdediging. Evenmin kan de wereldkampioen Tal (hoe lang nog?) hulde worden onthou den. Er behoort een ontembare wedstrijd- mentaliteit toe bij een stand 11^,-714 zo'n gevecht te leveren als thans is ver toond. Zijn ononderbroken offensief, ge durende meer dan 100 zetten, was 'n we reldkampioen waardig. Het onderstreep te, dat de titelhouder de laatste weken vorm heeft hervonden, en dat zijn reputatie als „een der wereldkampioe nen" ondanks de vrijwel zekere ne derlaag onaangetast verdient te blij- De 20ste partij was, na 88 zetten, in de volgende positie afgebroken: Wit: M. Tal: Kb3, Ta8, pionnen: a6, c5. Zwart: dr. ir. M. M. Botwinnik; Kc7. Tbl, pionnen: c6, d5 en f5. Er volgde: 89. Kb3a2 De onder couvert afgegeven zet. 89 Tbl—bS De toren mag de b-lijn niet verlaten, bijv. 89. Td 1 90. Tf8 en de opmars van de a-pion beslist de partij 90. a 6a7 Tb5—a5t Er dreigde 91. Tc8t, gevolgd door pro- motie. 91. Ka2—b3 Kc7—h7 Natuurlijk gedwongen. 92. Ta8—f8 De enige manier voor wit om verder te komen. Men lette erop, dat torenruil, na Ta7:, voor wit nooit winnend is. De witte koning kan niet via de a-lün binnendringen. Een omtrekkende bewe ging kost te veel tijd. De zwarte koning begeft zich dan inmiddels via a6 naar c4. 92Ta 5b5t 93. Kb3a4 Indien 93. Kc3 dan 93. Ta5. Daarna leidt 94. Da8, Ta8: 95. Tf5:. Ta3t tot stellingen als thans ook in de partij komen, direct 94. Kd3, dan 94 Ta3t en daarna 95Ka7: I Kb7xa7 VAN het Centraal Station in Amsterdam is gisteren een groep van 41 Ambonezen (6 families en 1 ongehuwde) uit het woonoord Medemblik naar Genua vertrokken, waar de terugreis per schip naar Indonesië begint. Het zijn de eerste Ambonezen, die sinds vijftien jaar naar Indonesië gaan. terugkeer. Van de 23.000 in ons land wo nende Ambonezen zouden er een kleine 2.000 naar Indonesië willen terugkeren. De volgelingen van de heer Siwalette (de politieke groepering S.A.A.M.I.) me nen, dat het geen zin heeft langer in Ne derland te blijven, omdat Indonesië mee toekomst biedt (Van onze soc.-econ. redactie) Hedenmiddag kwam de centrale com missie voor georganiseerd overleg ambtenarenzaken, waarin zowel ve genwoordigers van de overheid, als do centrales van overheidspersoneel zitting hebben, in vergadering bijeen Haag, om het besluit van de regering met betrekking tot de vijfdaagse weri week voor het rijkspersoneel aan t Hoewel bij het sluiten van deze edit: nog niet officieel vaststond hoe die bt slissing zal uitvallen, nam men van-mo: gen in Den Haag toch wel als zeker aa dat de regering akkoord zou gaan m( het advies van de commissie om pe 1 juli de vijfdaagse werkweek voor ht rijkspersoneel in te voeren. Dit werd medegezien in verband met het resultaat de besprekingen over de werktijd verkorting in de bouwnijverheid. Zoais gemeld houdt een dergelijk besluit in de praktijk tevens in dat het personeel •nst van lagere organen als gexneen- n provincies dezelfde tijd de kor- verkw-eek zuillen krijgen, voor zover die thans dan nog niet is ingevoerd. Felle aanval van Goese kvp-1 eider op dr. Noteboom Het raadslid J. H. Roose (kafih.v.) heeft tijdens de behandeling van de begroting voor 1961 van de gemeente Goes een felle aanval gelanceerd op het college- van B en W. en met name op de raads voorzitter, waarnemend burgemeester dr. J. W. Noteboom (oud-burgemeestei van Voorburg). „Dit college heeft zich niet kunnen ontworstelen aan de sfeer van zijn samenstelling. Daardoor een debacle geworden," aldus de heer Roose. Hij merkte over de burgemeester verder nog op dat hij zakelijk gefaald heeft in Goes. In plaat6 van een krach tige constructieve houding aan te nemen, heeft de burgemeester zich niet onttrok ken aan de destructieve Invloed. De spanningen zijn niet verminderd, ma3r nemen nog steeds toe. Nog is de gemeente niet aan zün diep tepunt toe, vervolgde de heer Roose. Aan het slot van zijn rede nodigde hij de burgemeester uit spoedig en vrywil- 'ig te verdwijnen. Lijnrecht in tegenstelling tot de woor- len van de heer Roose stonden de ver klaringen van de overige fractie-leiders. Zij prezen het college voor het gevoerde beleid en zegde het in alle opzichten hun steun toe. Scherp laakten enkele raads leden de uitlating van de k.v.p.-woord- voerder. „De heer Roose begint een ran- cuneus en gevaarlijk mens te worden." zei de heer M. Loeve (a.r.). Nadat de heer Roose had verklaard de rendens van zijn betoog te handhaven, zei de heer Noteboom, dat de wijze waar op het vorige college de vraagstukken heeft behandeld de haren te berge doet rijzen. Vergoeilijkend sprak hij; „V mogen niet vergeten dat de heer Roo. al een verworden toestand aantrof toen hJJ wethouder werd. hij heeft echter niets ten gunste veranderd. Het is alleen '•og erger geworden. Frank Rijsdük: Exploitatiesaldo f 1,63 (vorig jaar 1.64) miljoen; algemene on kosten f 998.970 (944.675); vernieuwings voorziening f 200.000 (250.000); winst f 430.430 (436.128); reeds voorgesteld di vidend 14 (14)%; aanbod van sloopsche- belangrijk, doch concurrentie euwe landen brachten vrij hoge prijzen, terwijl de Europese schrootprij- zen weinig veranderden, zodat het moei lijker werd aantrekkelijke objecten te krijgen; er werden 5 zeeschepen, enige issersschepen en kleinere vaartuigen gekocht, die op een na in 1960 geheel ge sloopt werden; in eerste 2 maanden van werden een vrachtschip en verworven; door arbeidsschaarste kon het bedrijf zich niet ten volle ont plooien en ook stijgende lonen en onkos ten baren zorgen. Lindeboom Bierbrouwerij N.V. te Neer opgericht; kapitaal 12 prioriteits-, cumulatief preferente en 1200 ge- e aandelen van 1000. waarvan 12.250 en 300 geplaatst en volgestort door inbreng der firma; directeur W J. H Gee nen. 94. Tf8Xf5 Tb5bl 95. Tf5—f6 grote opwinding veroorzaakte hier de mogelijkheid 95. Tf7t. Men zie: 1. 95. Kb8 96. Ka5 en wit wint Hij kan namelijk of via b6 binnen dringen of heeft vrij spel met toren 2. 95. Ka6 96. Tc6 met schijn baar winnend voordeel, daar 96 Tdl faalt op 97. Tc6:t. Kb7 93 Tb6t. Kc7 99. Tf6. enz. Zwart heeft echter de prachtige zet 96. Tb4t! bij de hand. Slaat wit, dan is zwart pat., wijkt hij met de koning dan neemt zwart rustig op d4. 9 5Ka7b7 96 f4—r-f5 Tbl—alt! Vooral niet 96. Kc7 wegens 97. Tf7t, Kc8 98. Kaö en de zwarte toren is aan de b-lijn gebonden om Kb6 te v hinderen. Daarna win/t wit met toren f-pion. 97 Ka4b4 Tal—bit 98. Kb4—c3 Tbl—cU 99 Kc3—d2 Tel—fl 100. Kd2—e3 Kb7—c7 101. Tf6f7t Kc7d8 102. Ke3—e2 Tfl—f4 103. Ke2d3 Tf4—f3t Wit dreigde met 104. Kc3 via de dan vleugel door te breken, met vrijwel kere winst. 104. Kd3d2 105. Kd2e2 106 Ke2e3 Zie ook de stelling r 107. Tf7—f8t Kd8—c3 Tf3—f4 Tf4—fl zest 101. Kc8—d7 Kd7c7 Kc7—d8 Tfl—f4 Tf4f31 Kd8—c3 Kc8d8 Kd8c7 Kc7b7* Kd7? Tf8—f6 109. Tf6f71 110. Ke3e2 111. Ke2—d3 112 Kd3—c2 113. f5—f6 114. Tf7f8t 115. Kc2d2 Natuurlijk niet 115. gens 116. f7. Ke7 117. Tc8, 116. Kd2e2 117 Ke2e3 118. Tf8f7t 119. Ke3d2 120. Kd2c2 121. Tf7—f8t Remise op voorstel van v De slotstand luidt: Wit: Kc2, Tf8, pionnen: c5, d4 Zwart: Kc7, Tf3, pionnen: c6 e Tf3—f4 Tf4—fl Kb7—c8 Tfl—f3 Kc8d8 Kd8c7 VOORSCHOTEN Goede sportmiddag in Voorschoten De traditionele Voorschotense sport middag werd gisteren om twee uur door de voorzitter van de sportraad, de heer M. Dirksen, geopend. Na het welkomst woord ging een groot aantal duiven van de duivensportvereniging De Zwaluw het luehtruim in. De wandelsportverenigingen De Zwervers en S.V.L.V. begonnen aan pen mars van 3 kwartier door het dorp. ZU werden voorafgegaan door een aantal tamboers en een tamboer-maitre van de drumband van St. Laurentlus. Niet alles verliep volgens plan. De aan gekondigde hockeywedstrijd Noordhol lands jeugdelftalZuid-Hollands Jeugd- elftal kon niet doorgaan, doordat het Noordhollands jeugdelftal niet was ko men opdagen. Toen gaf het Zuid-Hollands jeugdelftal een prachtige en zeer geslaag de demonstratie ten beste. Op het andere veld werd daarna een korfbahvedstrijd gespeeld tussen Vitesse .59 en De Damaïden uit Leiden. De Da- maïden wonnen met 71. S.V.L.V.-handbal speelde een wedstrijd tegen Wilhelmus uit Voorburg. De Voor schotense ploeg won met 7 tegen 4. De Jeugd van Rouwkoop—S.V.L.V. speelde een goede wedstrijd tegen een Haarlems jeugdelftal. De sterkste won en dat was Haarlem: 21. Na de hockeywedstrijd werden gym- nastiekdeimonstraties gegeven door Voor schotense gymnastiekverenigingen Op het tennispark hield de tennisvereniging Forescate onderlinge tenniswedstrijden. Al met al kan de Voorschotense sport raad terugzien op een geslaagde sport middag. Er waren 1000 toeschouwers. WARMOND Benoemingen Fanagro Met ingang von 10 mei jl. zijn bij de aannemingmaatschappij Panagro n.v. de heren drs. F. L. Blom en K. W. van Hamburg benoemd tot adjunct-directeur en de heer H. Vollaard tot hoofdboekhou der. De heer E. van Kooten is benoemd tot tijdelijk adjunct-directeur van de dochteronderneming Elementum n.v. te Maassluis en dc heer A. Vree tot be drijfsleider. Jaarvergadering Zuidhollands Landschap De stichting Het Zuidhollands Land schap houdt zaterdag 27 mei in de Kaag sociëteit te Warmond haar jaarvergade ring. 's Middags wordt bus gemaakt. H1LLEGOM Weijers won wieler wedstrijd Woensdagavond werd de 3e wedstrijd voor dc W. Metzbeker gereden, onder auspiciën van de ren- en toervereniging ..De bollenstreek" Het was deze keer oen wegwedstrijd over een afstand van 38,5 km. Al na vier kilometer ondernam C. Weijers een uitlooppoging en deze had ook succes. Samen met C. Lengers en T. Dijkstra kreeg hij een flinke voor sprong en deze werd niet meer prijs ge- In een felle eindsprint wist Weijers met een half wiel te winnen. De uitslag is: 1. C. Weijers. Hillegom, 1.11.37; 2. T. Dijkstra, Noord wij kerhout; 3. C. Lengers, De Zilk; 4. C. Stroombergen, Hillegom; 5. S. van Lierop, Hillegom. Na drie wedstrijden is de stand nu: C. Weijers, 45 punten; 2. C. Stroom bergen, 40 pnt.; 3. C. Lengers, 37 pnt.; 4. T. Dijkstra, 35 pnt 5. S. van Lierop, 26 pnt.; G. Huurman, 21 pnt. In de strijd om de Jeugdbeker wist ook em van der Ham uit Lisse voor de derde achtereenvolgende maal te winnen. geheel alleen uitgelopen. De uit- 1. S. van der Ham, 22,5 km in 38.07; 2. C. van Slein, Noordwijk; 3. B. Leeuwen, Sassenheim; 4. Harry van Lierop, Hillegom. Na drie wedstrijden is hier de stand: S. van der Ham, 30 punten; 2. C. van Stein, 27 put.; 3. H. van Leeuwen, 24 pnt.; 4. Harry van Lierop, 21 pnt.; 5. T. Zel- denthuis, 12 pnt.; 6 J. Deg^naars, 9 pnt Collecte voor „Het Zonnehuis" In de wéék van 15 tot 20 mei wordt de jaarlijkse collecte gehouden voo rde vereniging „Bet Zonnehuis", die de ver pleging beoogt van langdurige zieken, ongeacht leeftijd, godsdienst of gezindte. Spreekuur burgemeester Nu in verband met de invoering van de vrije zaterdag voor het gemeenteper- soneel de gemeentesecretarie op zaterdag geslotpn is, vervalt tevens het spreekuur- in de burgemeester op de zaterdagen. Zij, die onmogelijk op het woensdag- spreekuur kunnen komen, kunnen schrif telijk een verzoek om een onderhoud op een andere dag indienen. Spreekuur huisvestingszaken Burgemeester en wethouders van Hil legom maken bekend dat met ingang van 15 mei niet meer dagelijks gelegenheid kan worden gegeven tot het bespreken van huisvestingszaken. Voortaan zal hier toe op 2 vaste ochtenden per week zit ting worden gehouden en wel op maandag en vrüdag van 8.45—12.15 uur in het ge bouw van de Dienst voor Sociale Zaken, Julianastraat 6. Burgerlijke stand GEBORENJan Willem, z v E Smits en R van der Hoek, Albertus Hermanus Maria, z v A M Kunne en A I Timmers; Joseph Gerardus Petru3 Maria, z v J M van der Weijden en A J C van Veen; Jo hanna Maria, d v N H J van Leeuwen en M J van der Tol. ONDERTROUWD: J. de Boer en S. Roest. GETROUWDA. P. van Lierop en B. Blokker. OVERLEDENA. H. E Berkhout v 12 j. VOETBALFLITSEN De eerste divisieclub Veendam heeft g.steren met 6—1 gewonnen van het ver. tegenwoordigende elftal van Duits Oost Friesland. Bij rust leidde Veendam mot 3—0. 4 NAC uit Breda heeft woensdagavond in Gillingham (Kent) de Engelse vierde divisieclub van Gillingham met 3—1 vcr- agen. De Nederlanders leidden b(j rust met l—o. Donderdag verloor NAC met -3 van S "indon Town. De Engelse eerste divisieclub Man chester United heeft woensdagavond in Rome met 3—2 verloren van de Italiaan se derde divisieclub Tevere Roma. Bij rust leidde Tevere met 21. In Den Haag heeft SHS gisteren een ■1 nederlaag geleden tegen Fontuna '54.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13