Navo: Kabinet koude oorlog Mieuw-Q Jjh. eau daafce hij, Concessie aan Pathet Lao Levenslang voor „Oostenrijkse blauwbaard" LUNS TEVREDEN UIT BONN W.E. U.-overleg verdiept V ooro verleg ontwapening zal in juni beginnen Gemakkelijk af te lezen ONTSLUITING DE RAAD LEERSCHOOL DER POLITIEK Ministerraad in Oslo bijeen OSLO, maandag. Op de Navoconferentie ,die vandaag in de Noorse hoofdstad is begon nen, zal waarschijnlijk worden bekendgemaakt, dat president Kennedy besloten heeft, de andere Navoleden een stem te geven in het bepalen van de politiek op alle fronten van de koude oorlog van Cuba tot de Chinese zee. Voorts zou de Ame- kaanse delegatie opdracht heb ben te bevestigen, dat de Ver. Advertentie taktvolle twee-takt rijders gebruiken [Esso 2-T motor oil Zelfmengend Beperkt slijtage tot minimum Voorkomt lagercorrosie Ideaal voor alle typen 2-takt motoren Verkrijgbaar in bussen van en 1 liter Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil De Koninklijke Regering' van Laos heeft zich er mee verenigd wapenstil stands- en politieke besprekingen te houden op de plaats, die de rebellen voorgesteld hebben ca 50 km ten noorden van Hin Heup. De akkoordverklaring om besprekin gen te houden in Na Mone, een plaats, die zich in handen van de Pathet Lao bevindt, werd door een koerier over d€ Nam Lik rivier gebracht. Deze rivier vormt de grens tussen het door de re gering bezette gebied en dat van de re- De akkoordverklaring van de rege ring om te Na Mone te spreken wordt beschouwd als een concessie om de im passe over de vergaderplaats te door breken. De internationale commissie, die toezicht zal moeten uitoefenen op de wapenstilstand in Laos, is gisteren naar Saigon in Zuid-Vietnam vertrokken. In de commissie hebben Indiërs, Ca nadezen en Polen zitting. De Ameri kaanse. Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken, kwamen gister avond bijeen om te trachten de poli tiek en tactiek voor de conferentie van veertien landen in Genève over Laos te coördineren. De conferentie zal vrij dag beginnen. Lyndon Johnson naar Zuid-Vietnam De Amerikaanse vice-president Lyn don Johnson gaat morgen naar Zuid- en Zuidoost-Azië. onder meer om met pre sident Diem van Zuid-Vietnam te spre ken over maatregelen die nodig zijn' om dei zelfstandigheid van Zuid-Vietnam te handhaven. Staten de Navo beschouwen als het centrale bolwerk van de westerse wereld en daaróm zal voortgaan, de defensie-inspan ningen financieel en materieel te steunen. De plannen om van de Navo een onafhankelijke kern macht te maken zouden echter voor onbepaalde tijd van de baan zijn. In plaats daarvan dringen de Amerikanen aan op uitbreiding van de conventionele bewapening. De Amerikaanse plannen komen op neer, dat de ministerraad van Navo een ..koude oorlogskabinet" worden, waarvan de leden een advi serende stem hebben. Dit kabinet zou niet alleen grote wereldproblemen, maar ook plaatselijke conflicten als die in Algerije, Angola en Nieuw Guinea moeten behandelen. Op die manier het raadplegen van bondgenoten in de richtingen werken. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, verklaarde bij aankomst in Oslo: „Wij moeten niet vergeten, dat in een wereld, die be dreigd wordt door tirannie, onze po gingen gebaseerd moeten zijn op onze gemeenschappelijke wil om onze vrij heid, zonodig met geweld, te verdedi gen. Afzonderlijk kan geen van ons d- grote uitdaging van onze tijd tegemoet "treden". STIKKER opvolger van de Belg Spaak) verklaar de op een persconferentie dat het vol slagen onzin is. te spreken ov~ crisis in de Navo. Hij zeide niet wachten dat deze conferentie, op strategische kwesties maar terloops ter sprake zullen komen, tot verrassin gen zal leiden. In antwoord op een vraag over Navo-kernmacht zei mr. Stikker van oordeel te zijn, dat de Navo nooit een kernmacht zal worden. De vraag is slecÜts, wie de politieke be slissing over het gebruik er van moet hebben en daarop zijn verschillende antwoorden mogelijk. De conventionele strijdkrachten die nen te worden versterkt niet zozeer kwantitatief meer kwalitatief. Des te groter is volgens mr. Stikker de kans, dat een atoomoorlog wordt vermeden. Zo kan een land dat aanvalt, een lan gere tijd van bezinning worden gegeven en een einde maken aan de aanval voor dat deze tot een atoomoorlog leidt. De belangrijkste punten voor de ver gadering van de Navo zijn: een inter nationaal overzicht, met nadruk op de politiek van de Sowjetunie, de ruimte vaart, Berlijn en de Duitse kwestie, ont wapening, Cuba, Laos. Nieuw Guinea, de defensie-strategie etc. „Waakcentrum" voor het State department Het State department heeft een nieuv centrum opgericht, dat dag en nacht de „haarden voor een wereldcrisis" het oog moet houden. Het moet erop toezien dat er onmid dellijk stappen worden genomen zodra zich acute vraagstukken voordoen. De 55-jarige oud-ambassadeur Theo dore Achilles is met de leiding van het centrum belast, dat rechtstreeks onder minister Rusk komt te staan. He centrum moet er ook gen dat de besluiten die president Ken nedy en Rusk nemen, direct worden uitgevoerd. Max Gufler. de 50-jarige ..Oostenrijk- 2 blauwbaard*' die schuldig is bevon- en aan vier moorden, twee pogingen tot moord en andere misdaden, is gis teren door een Weense rechtbank tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Het proces heeft vier weken ge- De openbare aanklager beschreef Gufler, handelsreiziger van beroep, als lafhartige en verraderlijke moor- monster". De beklaagde Gufler is schuldig bevonden aan moord op drie vrouwen. Hij had zijn slachtoffers meegenomen voor een au totocht en tracteerde ze onderweg op charry brandy. Deze was echter vergif tigd en maakte de vrouwen bewuste loos. In deze toestand werden ze door Gufler in een rivier geworpen. Hij heeft voorts een 60-jarige publieke rouw in haar flat door wurging om het leven gebracht. Gufler is ook schul dig bevonden aan poging tot moord op een juwelier en een handelsreiziger. -ij een tornado die zaterdagnacht bo- het noordoosten van Arkansas (V.S.) heeft gewoed, zijn zes mensen om het le ven gekomen en ruim vijftig hulzen ver woest. Gouverneur Faubus heeft voor het stroomde stadje Harrison de staat beleg afgekondigd. Opperste Sow jet stelt op meer misdrijven de dood door de kogel De Opperste Sowjet heeft zaterdag in een decreet bepaald dat personen die op grote schaal staats- of openbaar ei gendom stelen de doodstraf kunnen krijgen, die door middel van de kogel ten uitvoer wordt gelegd. Hetzelfde geldt voor hen die geld of waardevolle papieren vervalsen, voor „bijzonder ge vaarlijke recidivisten" en voor personen die reeds wegens ernstige misdaden zijn veroordeeld en andere gevangenen terroriseren. Voorts is deze straf van toepassing op personen die schuldig zijn aan aanvallen op het bestuursapparaat of organisatoren van „misdadige groe pen" die met dit doel werken. Leden van dergelijke groepen kan hetzelfde te wachten staan. Donderdag kreeg de rechterlijke macht uitgebreide bevoegdheden om leeglopers, speculanten, jeugdmlsdadi- gers en „parasieten" naar arbeidskolo- nies te verwijzen, voor ten hoogste vijf jaar. Een politieman in Straatsburg ontdek te gisterochtend vroeg, dat er van de spits van de kathedraal een piratenvlag een doek met een doodskop en ge kruiste beenderen wapperde. Een uur later had een brandweerman de vlag ver- onderzoek inge- (Van onze correspondent in Bonn) BONN, maandagochtend Tevreden over de Conferentie van de ministerraad der West- europese unie (bestaande uit de zes E.E.G.-landen plus Enge land), die zaterdag in Bonn plaatshad in aansluiting op de consultatie van de ministers van buitenlandse zaken der Europese Zes van vrijdag j.l. vertrok de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken; mr. Luns, van het Bonnse vliegveld Wahn naar Oslo, waar vandaag de zitting van de N.A.V.O.-mi- AKKOORD RUSLAND-VER. STATEN: Amerika en de Sowjetunie zijn overeengekomen medio juni di plomatiek overleg te beginnen over procedurekwesties met be trekking tot de later in het jaar voorgenomen ontwapeningsonder handelingen, zo is door het Ame rikaanse departement van buiten landse zaken meegedeeld. De Sowjet-premier Chroesjtsjef zei zaterdag, dat er binnenkort ontwape- ningshesprekingen tussen de belde lan den zouden worden gehouden. Een zin in zijn toespraak heeft in Washington de indruk gewekt Chroesjtsjef bij het diplomatiek overleg al dadelijk de ontwapening zelf wil aansijden. Hij zei: „Als iemand Zeeschepen krijgen in V.S. atoom voortstuwing De langzaamaan politiek van de Ame rikaanse marine ten opzichte van een vloot van oppervlakteschepen met atoom voortstuwing begint onder druk te ver anderen. Tot voor kort plaatste de marine zich op het standpunt dat atoomvoort stuwing prachtig was voor duikboten, maar een luxe voor oppervlakteschepen. Thans verandert de marine deze politiek. at is een gevolg van tal van invloeden. Ten eerste is daar de mening van John B. Connally, de nieuwe minister marine, die een grote vriend is van an krachtige figuren in het Con gres en de regering. Vervolgens heeft de commissie voor de strijdkrachten van het Congres als haar mening te kennen gegeven, dat de ma rine twee fregatten met atoomvoortstu wing behoort te bouwen in plaats van drie van dergelijke schepen met olie motoren. Ten slotte is er nog vice-admiraal H. G. Rickover. die al meer dan tien jaar met grote vastberadenheid pleit voor atoomenergie ten behoeve van duik boten, oppervlakteschepen en de opwek king van elektrische energie. De voorstanders van atoomvoortstu-1 wing zien voor oppervlakteschepen tal •an voordelen ten aanzien van gevechts- iaraatheid en exploitatie. Bovendien iehoeven deze schepen op zee niet te tanken, zodat zij tijdens het langzame opstomen dat daarbij nodig is, niet meer een gemakkelijk doelwit voor vijande lijke vliegtuigen vormen. Ten slotte kun nen zij maandenlang onafgebroken varen. mocht denken dat zulke onderhande lingen als zuivere formaliteit kunnen worden gehouden, louter als een discus sie over procedurekwesties, laat hen dan zelf de gevolgen ondervinden van zo'n onzakelijke benadering". In ambtelijke Amerikaanse kring acht men het uitgesloten, dat men bijl het diplomatieke vooroverleg verder I zal gaan dan procedureaangelegenhe-1 den. Het Is de bedoeling, zegt men, j dat het vooroverleg, van medio juni I In juli zal worden gevolgd door een! bespreking over de samenstelling van de conferentie, terwijl dat in augustus! de eigenlijke onderhandelingen kunnen beginnen. Volgens het State department ligt het niet in de bedoeling van Amerika bila terale onderhandelingen met de Sowjet unie te beginnen over feitelijke ontwa pening. Dit wordt een zaak voor meer dan twee landen geacht. Parlementscommissie wil ruimtevaartuig met kernaandrijving De commissie voor ruimtevaart uit het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft er bij het bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) op aan gedrongen meer spoed te zetten achter de ontwikkeling van een ruimtevaartuig atoomaandrijving, een rapport van de commissie wordt op de Nasa een beroep gedaan meer geld te steken in deze plannen. Op president Kennedy wordt aandrang uitgeoefend om dit project de hoogst mogelijke voorrang te geven. nisterraad zou beginnen. 11 De minister zeide, dat in de W.E.U.- ministerraad de politieke consultatie zich, in vergelijking met vroegere W.E.U.-conferenties, „veel meer heeft verdiept, meer tot het wezen va problemen is doorgedrongen en veel meer was gericht op het bereiken conclusies". Vroeger had men zich bepaald tot algemene beschouwingen. Het was evenwel volgens minister Luns „nog te vroeg om iets te zeggen over de eventuele aansluiting van Engeland bij de E.E.G., aangezien men noch in En geland noch binnen de Europese ge meenschap der zes eigenlijk precies weet, hoe dat in zijn werk zal moeten gaan". De minister zeide wel de indruk te hebben gekregen, dat de Britse dele gatie naar de W.E.U.-conferentie te vreden naar Engeland is terugge keerd. Het uitstel van rond twee maan den van de tweede E.E.G.-topconferen- tie waartoe de ministers van buiten landse zaken vrijdagochtend J.l. in Bonn besloten geeft de gelegenheid om op alle zaken nog eens wat dieper in te gaan. TOPGESPREK Wat deze topconferentie betreft, sprak minister Luns de persberichten tegen als zou het Nederlandse standpunt ten aanzien van de z.g. De Gaulle-plannen (ter stiching van een „politiek secre tariaat" met zetel in Parijs) zijn gewij zigd en afgezwakt. Wat hij in Parijs vooral tegen deze voorstellen had gehad waren de daar bij gebruikte „schck-taktiek" en de voldongen-feiten-methode. Vooral daar tegen heeft Nederland zich teweer ge steld, zonder nochtans alle voorstellen en plannen integraal te hebben willen afwijzen. Minister Luns wees er in dat band op. dat Nederland had ingestemd bijvoorbeeld met de instelling van de studiecommissie van de chefs der afdelingen politieke zaken. Deze commissie zal in de komende maan den haar werk d.w.z. de bestude ring van het vraagstuk van de voor bereiding der periodieke conferenties van de E.E.G.-regeringschefs nog voortzetten. De minister zeide voorts, dat Neder land met zijn inzichten in de kring der E.E.G. niet meer alleen staat. Zijn standpunt heeft onder de E.E.G.-part ners veel aan overtuigingskracht ge wonnen, meende de minister. Breuk tussen liberale vakbonden en liberale partij in België? De Centrale van liberale vakbonden in België heeft niet willen meedoen aan het congres van de Liberale partij ter verkiezing van een nieuwe voorzitter. Zonder haar werd oud-minister O. van Audenhove tot opvolger van R. Motz gekozen. de partij jegens de vakbonden. Liberale partij dreigt te beroven steun van de arbeiders". Een Engelse beul, de 27-jarige Brian Allen, heeft ontslag gevraagd omdat hij, nu hij zijn diploma ziekenverple ging heeft gehaald, heeft moeten beloven „alles te doen wat in zijn ver mogen ligt om levens te behoeden en te redden". Met ingang van de nieu we zomerdienstregeling van de Spoorwegen (28 mei) zullen ook auto- slaaptreinen gaan rijden naar Domodossola in Noord-Italic, dicht bij het Lago Maggiorc. De treinen vertrekken iede re woensdagavond uit Italië en elke vrijdag middag uit Amsterdam. Volgens de Cubaanse ambassade in Moskou hebben duizenden Rus sen zich laten inschrij ven als verdediger van Cuba. I Scotland Yard heeft negen mannen gearres teerd. die zich aan ju- welendiefstallen hebben schuldig gemaakt. Er werd voor een waarde van twee miljoen gul den gevonden. Dinsdag gaan in België voor de derde keer in ruim een maand de ben zineprijzen zij het slechts weinig om laag, als gevolg van het optreden van een nieu we maatschappij die van plan is een net van benzinestations in Bel gië te vestigen. De Nederlandse vracht vaarder Nijkerk van de V.N.S. was zaterdag het 250.000ste schip dat Genua aandeed, sinds In 1903 een autonoom be stuurslichaam voor de haven werd gevormd. De ontvangst van de Nijkerk die tussen Rot terdam en Townsvillc vaart, was indrukwek kend. In de Sowjetunie zijn thans 87 televisiezen ders en vijf miljoen tv- toestellen. Dit jaar ko men er twee miljoen toestellen bij. In Cronberry (Schot land) zijn er tientallen televisietoestellen uit het water gevist, die het na gedroogd te zijn nog best bleken te doen. Het waren oude en verouderde appara ten die een handelaar had weggegooid. i De Russische minister van cultuur, mevrouw Ekatcrina Foertseva, haar twee kinderen en vier anderen, hebben in Cannes een kwartier lang in een defecte lift gezeten. „Het was geen sabotage", verzekerde de directie van het ho- tël waarin het gebeur- de. De minister lachte. De vrouwelijke burge meester (die van Oost-, West- en Middelbeers) en de drieëntwintig vrouwelijke wethouders die Nederland telt. gaan 16 mei op bezoek in Wildervank en Beerta. Vorig jaar waren zij bij burgemeester mevrouw Smulders te gast. President Kennedy heeft 21 bekende Amerika nen (Marion Anderson, Danny Kaye etc.) ge vraagd mee te doen aan een programma „Le vensmiddelen voor de. vrede". I De bekende Engelse his toricus Arnold Toynbee heeft in een bijeenkomst van de Amerikaanse joodse raad verklaard, dat antisemitisme en zionisme dezelfde oor sprong hebben: de op vatting dat joden en niet-joden onmogelijk een gemeenschap kun nen vormen. 590) Hoe modern de ontdekking van menigvuldigen met 7600 miljoen, de radioactiviteit ook moge zyn. de wordt de ouderdom van het gesteente eerste methoden waarbij van dit ver- waarin deze metalen zijn opgesloten, schRnsel werd gebruik gemaakt om zeer dicht benaderd, de ouderdom der verschillende aard- Naast het uranium-lood bleek ook lageu te berekenen, heten thans reeds het thoriuni-lood van betekenis te klassiek. Wel een bewijs met welk zijn, zodat thans een formule is op een snelheid de wetenschap zich gesteld, waarin beide waarden zijn voortspoedt op de pas ontdekte verwerkt. Hierdoor is de methode van paden. berekening verbeterd en nauwkeuri- Zoals u weet, valt uraniumerts door ger geworden, maar deze tydsbe- radioactieve afbraak in de loop der paling leent zich niet voor perioden tijden uiteen in helium en lood. Dit die korter dan 1.000.000 jaar achter is een Ingewikkeld proces dat zich dc rug liggen, want eerst na een der- niet voor een verklaring in enkele gelijk aantal jaren is een bepaalde regels leent. Voldoende zij op te evenwichtstoestand tussen de uranium- merken, dat dc eerste onderzoekers en thoriumreeksen in het gesteente meenden de ouderdom van gestecn- bereikt. Juist ten te kunnen vaststellen door de ln schledenis het gesteente opgesloten hoeveelheid kwartair, helium te vergelijken met de hoe- gaarne zo veelheid radium cn deze verhouding te vermenigvuldigen met een bepaalde factor. Maar deze heliumklok bleek een onbetrouwbaar uurwerk vooral om dat helium een gas Is en op den duur door spleten en poriën van het gesteente :al out- dat de jongste ge- de aarde, dus het ver de onderzoekers illen weten, gaat deze klok dus niet op! Echter, na dc oor log heeft zich een methode ontwik keld die geweldige perspectieven opent. Reeds vroeger was het by het onder zoek van het ma teriaal van de zee bodem opgevallen, diepzeebezlnkels buiten- radioactief zijn. Gemiddeld i monster van één gram van rekening houden, maar met dc dit materiaal 0.000.000.000.011.760 gr. hcliummethode zal in de regel toch radium, dat is byna viermaal zoveel te lage ouderdom steente worden gevonden. Zoals we boven reeds schrev schreven, ontstaat by het uiteenval len van uranium óók lood metaal bleek zich beter vo het gc- als eenzelfde hoeveelheid graniet be vat. Piggot en Urry vonden, dat dit het gevolg was van het uiteenvallen van bepaalde elementen, die in allcr- dit lei organische bestanddelen aanwezig tijd- zyn cn aangezien dc lijden, waarin het geologisch onder oek ont- in een miljoen jaren tyds 1/7600 gram lood produceren. Het is niet veel dekt. betrekkeiyk gemak af chronometer in iedere plant en ieder NAAR (Van een onzer redacteuren) HOLLANDIA, april. UOLLANDIA IS N;euw-Guinea, Manokwari is Nieuw-Guinea, de Baliem is Nieuw-Guinea, moor ook do flieuir-Guinea-Haod is Nieuw-Guinea. Btj de aspecten die die zijn terug te dit boeiende land reeds vertoonde, kenning tegen de groep-De Rijke-Jouwe-Kai- siepo. Er zijn in het begin fouten gemaakt. de eigen gezindheid 'out is geweest de spc Je verkiezing uit de Ri _.i een college van gedelegeerden. De ze verkiezing noopte de leden tot een positiekeuze over de onderlinge ver houdingen en betrekkingen. tijdstip, waarop zij daaraan Deze verkiezing van de Nieuw-Guinea-Raad een be langrijke, mogelijk zelfs een beslis sende stap. Ik heb de installatie van de Nieuw- Guinea-Raad bijgewoond. Ik heb mij uitvoerig laten inlichten over de ver kiezingen die aan de Raad zijn voor afgegaan. Ik heb daarna ook de Raad uiteenvallen aan het werk gezien. En dan meen jjf" ik te moeten opmerken, dat men een onjuist en onbillijk oordeel velt. wan neer men zoals in het --fjjf *T- derland blijkbaar beslissen, dan kan het terrein van °P de politiële met onbetreden Mijnen. bov»Bdten op dat tijdstip onnodn: deze betekende de installatie Eenmaal deze fout gemaakt, verviel D J men prompt in de volgende om als in het Nederlandse parlement ge bruikelijk is de Raad zich in afde lingen te laten opsplitsen. Alwee: men was daaraan niet toe en het gaf slechts voedsel aan gevoelens van be vreemding alsof de Raad zélf moest iteenvallen Het zijn in onze Westerse ogen mis schien geen ernstige zaken, en het zal ook alles wel weer op zijn poot- jes terecht komen, maar het had niet enigen doen behoeven te gebeuren. De Papoea voelt zich nog on zeker op dit ter rein; het is, .om een hem onbekend beeld te gebrui ken, nog glad ijs. Daarom is bij tal van Raadsle den ook een intuï tief streven om zich aaneen te slui ten. Men staat ge reserveerd tegen over opsplitsing; men staat echter evengoed gereser veerd tegenover pogingen van en kelen uit de Raad, om zich te doen gelden. Men heeft ook in Nederland wel de vraag gesteld, of het dienstig de Raad be- is geweest om zowel van zending als üd in de Raad te meent dat deze Raad een loze ge vel is. zonder con tact met- het volk. een groepje voor uitgeschoven lie den zonder ach tergrond. De werkelijkheid is een andere. Reeds de verkie zingsstrijd was er om dit te bewijzen. Die strijd is hier en daar fel geweest voor ons besef al te fel. en men mag slechts hopen dat men er bU volgen- slaagt, inzinkingen in het noodzakelijke reeds ondernomen, niveau te vermyden. Maar de felheid seinen van de strijd was dienstig aan de be langstelling. Wat de installatie treft, deze vertoonde bij alle andere heten. Zending en missie r »d.i HoUandia en wijde omtrek ook metterdaad bij te betrekken. Hier even pp Nieuw-Guinea zulk lag wel een opmerkelijk verschil met langrijke plaats in. zijn - het Australische Nieuw-Guinea, waar zozeer geïntegreerd, beo enkele dagen later een soortgelijke lerlei activiteiten ten bate plechtigheid was. die echter, zo is jgUu mijn indruk, grotendeels aan de be volking voorbijging. En dan de arbeid zelf van de Raad! Zeker, er hebben zich enige kinder ziekten geopenbaard, maar ware an ders te verwachten geweest? In zijn de be volking. hebben zozeer van wezenlijke belangstelling voor land en volk blijk gegeven, dat haar aanwezigheid in de ze Raad die immers een doorsnede van Nieuw-Guinea wil geven juist mag heten. Ook wat het aspect van de politiek de Raad al enig blijk gegeven,^ zich nog de eigen waarde en de ernst optreden bewust te zijn. dat gezet. Maar het begin "Er was trouwens langs de weg van begin wettigt de verwachting van een •ei iets aan voorbereiding spoedige voortgang. De vraag is zelfs ;erechtvaardigd. of de eerste zittings- !uur van de Raad, gesteld op drie ja- en. niet reeds te lang moet heten. Ik kan mij indenken, dat vele inwo- iers van Hollandia zelf zich in de dé techniek 3er verkiezingen, Raad onvoldoende vertegenwoordigd achten. Zij hadden twee kandidaten. Dat de verslagen kandidaat niet geko zen werd. lag ook hieraan dat op hem een aantal kennelijk goed bedoelde fout, doch ongeldige voorzien namelijk :even van handtekeningen cn bijbelteksten i de stemmen waren uitgebracht. Ver vier kiezingen zijn iets wat men leren zendings- moet. voor het overige de betekenis de Raad zal voor een belang rijk deel liggen in de opvoedende voorlichting van de bevolking op wat komen zou voorafgegaan. Om een aardig voor beeld te noemen: vanwege ..Bevol kingsvoorlichting" had men te Hollan- dip een „quiz" opengesteld met gen over de techniek d< waaraan deelneming voor heel Ne- derlands-Nieuw-Guinea mogelijk was. Niet minder dan vijfhonderd inzendin gen kwamen binnen, en hoewel drieëndertig kansen had op een waren er van de inzendingen en veertig foutloos; 53 pet. var inzendingen telde minder dan fouten. Winnaar werd een r~- onderwijzer uit de Vogelkop. De Nieuw-Guinea-Raad. grotendeels gekozen, voor het overige aangewezen, is al belangrijk om het feit dat hij be- waarde die hij krijgt voor de Nieuw- J-!..)—r»i, -bon guinese burgerij. Het zal aankomen op staat. Nieuw-Guinea heeft eigen vertegenwoordigend orgaan, door het enkele gebeuren l" de wijze waarop de politieke menings vorming zelve zich voltrekt. De mid- vervolge niets wezenlijks buiten deze radio zal aanvullend moeten werken. Als in iedere democratie zal tegen be- poea voerde c daagde :k. Ik l lig verweer heeft in zichzelf. Het denken. Hij meende op zijn wijze komt aan op een grote mate tegriteit, en te hopen is. dat een ieder deze steeds zal weten op te brengen. moeten waarschuwen tegen de geva ren van materialisme en secularisme, zoals hij die juist van een stijging i Het schort uiteraard nog aan erva- de politieke belangstelling vreesde te ring. Ook het parlementaire werk is moeten duchten. Het leek me een ge- iets dat men. met vallen en opstaan, luid, dat niet gemist mocht worden moet leren. Er is allicht politieke on- nergens, en ook in het Nieuw-Guinea ervarenheid, hetgeen trouwens ook de niet. dit Nieuw-Guinea dat, behalve blanke leden van de Raad geldt. andere werelden, ook die van de po- Wat ons in de luttele weken dat de litiek voor zich ziet opengaan. Raad werkt is opgevallen, is de aan wezigheid van een nuchtere reserve, soms op argwaan lijkend, bij onder scheidene leden. Een Papoea is om het eenvoudig maar duidelijk te zeggen, niet spoedig op zijn achterhoofd geval len. Toen er bij de aanvang zich bij enkele leden een zeker streven open baarde om zich te laten gelden, om zich een zekere positie te verwerven, hetgeen zij overigens vergezeld deden gaan van verwijten in gelijke richting aan anderen, waren er onder degene die tot dusver gezwegen hadden, die lieten blijken dit streven te hebben doorzien. Dit was. zo is mijn overtui ging. ook de betekenis geweest van ..het incident-Bonay", toen dit Raads lid, behept met een nuchter, wat arg wanend verstand, in het geweer kwam Vijf dorpshoofden in N.-Guinea begiftigd met onderscheiding Vijf dorpshoofden in Nieuw-Guinea zijn onderscheiden met de zilveren of bron zen ster. De Koningin heeft dc medail les toegekend voor hun verdiensten bij de aanhouding en opsporing van Indo nesische infiltranten. Het zyn Frans Nai- mu van Omba. Bcrnardus Watem van Torobi. Bastiaan Waropen van Deer, Daud Kumuti van Omba en Abram Nai- Potoway.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5