r Stil BOSCH J Uw probleem is het onze mui Enkele kanttekeningen Ook groepswerk keilt de „aardappelmoeheicP Oostduitse lietze tegen Kirehentag begonnen Kaderweekend van C J.V. Z.-Holland in Terheyde Een woord voor vandaag Sterke groei organisatie Chr. handelsreizigers 2 ONZERZIJDS KOSTEN LEVENSONDERHOUD Behalve maatregelen die de concurrentie stimuleren, staan de overheid nog andere middelen ten dienste om de kosten van levensonderhoud zo laag mogelijk te houden. Zo heeft zij ook de werkgevers verboden kosten die voortvloeien uit loonsverhogingen door te berekenen, tenzij men daarvoor een afzonderlijke machtiging ontvangt. Ook een gTotere produktiviteit moet volgens de spelregels van de regering op een prijsverlaging uitlopen, vooral als die produktiviteit groter is dan de gegeven loonsverhogingen. Naar buiten toe is hier nog niet zo heel veel van gebleken. Een kostprijsverlagende factor zit voorts in goedkopere grondstoffen en lagere vrachtprijzen. Ontegenzeglijk was er op de wereldgrondstoffenmark- ten een zeer lichte daling merkbaar, althans in 1960. In de eerste 4 maanden van dit jaar zien wij de indexcijfers voor een groep grondstoffen, zoals Moody en Reuter die berekenen, geleidelijk aan echter weer wat stijgen. Tot nu toe hebben de Nederlandse groothandelsprijzen hier niets van laten zien. Het algemene indexcijfer, waarin voedingsmiddelen, grond- en hulp stoffen alsmede afgewerkte produkten zijn opgenomen, blijft op 139 staan (eind februari); het gemiddelde voor 1960 was ook 139. In de groep voedings middelen is er alleen een onderlinge verschuiving van betekenis. De plant aardige voedingsmiddelen zakten van 137 als gemiddelde voor 1960 naar 128 voor eind februari jl., terwijl de dierlijke voedingsmiddelen opliepen van 192 i 108. Er zijn evenwel ook genoeg krachten die de andere kant uitgaan. Wij noemen in bonte volgorde de huurverhoging, de verhoging van de brood- en melkprijs, de verhoging van de ziekenfondspremie en van de kapperstarieven. In de dienstensector zitten nog wel meer verhogingen. De resultante van al die prijsverhogende en prijsverlagende krachten valt voor onze economie heel erg mee. Kort geleden werd bekend gemaakt, dat het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud op 15 maart op 126 werd berekend. Dit was slechts één punt hoger dan een jaar geleden, terwijl het gelijk was aan het gemiddelde voor 1960. Het is uiteraard een vraagpunt of deze meter, waarvan de basisgegevens fn 1951 werden opgesteld, nu nog wel deugt. Wij leven anders en ons pakket consumptiegoederen Is daardoor anders dan 10 jaar geleden. Wij hebben t.v. en een bromfiets, wij kopen veel plasticartikelen, meer pakjes soep, flesjes koffiemelk en diepvries dan 10 jaar geleden. Daarom is het goed dat er aan een up to date pakket goederen en diensten voor een gemiddeld gezin wordt gewerkt, waardoor de statistiek meer op de werkelijkheid kan worden af gestemd. De toekomst zit vol duisterheden. De hierbovengenoemde prijsverlagende factoren blijven werken. Maar ook die in de andere richting. Loonsverhogin gen die niet door een produktieverhoging worden opgevangen, betekenen een kostenverhoging. Maar dit geldt ook voor het steeds sneller gaande proces van de vrije zaterdag. De doorwerking van de Euromarkt met o.a. gelijke lonen voor man en vrouw en flinke vakanties gaat in dezelfde richting. Laat ons hopen dat de prijsverlagende factoren hier tegen opgewassen zullen blijven. UITSPRAAK OVER PRIJSBINDING Een van de belangrijkstedoelstellingen van de huidige regering is terecht het stabiel houden van de prijzen en zo mogelijk het verlagen van prijzen. Zo was een van de argumenten bij de revaluatie het mogelijk maken van prijsverlagingen. Het beleid van de minister van econoniische zaken is daarom dan ook gericht op een gezonde concurrentie, eventueel worden daar voor ondernemersafspraken en economische machtsposities, die de concurren tie geweld aandoen, aangetast. Anderzijds zal deze minister er ook voor waken dat de concurrentie niet ontaardt in een machtsstrijd waaruit slechts enkelen als overwinnaar te voorschijn treden en daarmee de concurrentie uitschakelen. In de afgelopen jaren is de overheid verscheidene malen tot de aanval overgegaan en heeft zij bepaalde afspraken onverbindend verklaard. Nog zeer kort geleden zelfs heeft de minister van economische zaken de baksteen fabrikanten tot de orde geroepen. Dezen zijn nu gedwongen prijsverhogingen die de laatste jaren waren ingeslopen, ongedaan te maken. Een zaak waarover wij reeds eerder schreven en die in het kader van het toezicht op de prijzen ook de aandacht van de regering heeft, is de verticale prijsbinding. Zoals wij uiteengezet hebben, is het een verre van eenvoudige zaak, antwoord te geven op de vraag of het bestaan van een prijsbinding tussen fabrikanten, grossiers en detaillisten wenselijk is en in het belang van bedrijfsleven en consument. Een commissie, ingesteld vanwege het departe ment van economische zaken en waarin vele hooggeleerden zitting hebben, zal hierover binnenkort aan de minister adviseren. Inmiddels doet zich op dit punt echter nog een andere ontwikkeling voor. Enige zelfbedieningsbedrijven hebben namelijk voor een aantal merkartikelen de voorgeschreven prijs van de fabrikanten genegeerd. Zij hebben de verti cale prijsbinding buiten werking gesteld en hebben zelf lagere prijzen vast gesteld voor de betrokken artikelen. Genoemde zelfbedieningszaken meenden, dat het verschil tussen de vastgestelde verkoopprijs en de kostprijs te groot is. Zij zijn bereid met een geringere winstmarge genoegen te nemen, waardoor de verkoopprijs kan dalen en zij hun omzet kunnen vergroten. Een groep merkartikelfabrikanten heeft daarna deze zelfbedieningszaken uitgesloten van levering van artikelen. De zelfbedieningsbedrijven hebben op hun beurt tegen de groep merkfabrikanten een kort geding aanhangig gemaakt. Zij willen de fabrikanten bij gerechtelijke uitspraak dwingen tot levering. Zou de rechter inderdaad een voor de zelfbedieningszaken gunstige uit spraak doen, dan betekent dit het einde van de verticale prijsbinding. De uitspraak van de rechter zal dus van grote principiële betekenis zijn. Ook bij het departement van economische zaken zal ongetwijfeld belangstelling bestaan voor de uitslag van dit kort geding. Het gaat hier immers om een aangelegenheid, die een duidelijk raakvlak heeft met de prijspolitiek van de regering. Een prijsDolitiek immers welke beoogt de kosten van levensonder houd zo laag mogelijk te houden. Jaarvergadering C.H. jongeren (Van een onzer verslaggevers) De bosrijke omgeving van het conferentieoord „Ons Centrum" in Driebergen, waar de Federatie van C. H. Jongerengroepen zater dag haar jaarvergadering hield, inspireerde de voorzitter tot pro zaïsche vergelijkingen. Overal boeit de natuur, juist door zijn te gengestelde facetten, aldus mi van Haersma Buma. Hier bloeit in de stralende zon het felle geel van het koolzaadveld, daar groeit on der een ondoordringbaar blader dak het mos en de varens. Zo zag hjj ook het beeld van zijn organi satie: hier bloeiend en gaaf, daar verpieterd en nauwelijks opge merkt, soms kwijnend en soms zo maar tot nieuw leven gewekt. Het komt voor dat een OHJG na ja renlange activiteit een tijdlang geen voedingsbodem vindt. Mr. Van Haers ma Buma noemde dat de „aardappel moeheid van het groepswerk". Op zichzelf beschouwde hij dat niet als een tragedie, als er maar tegenover staat het ontluiken van nieuwe groe pen. Dit nu gebeurt regelmatig, aldus de CHJG-voorzitter, die daarbij vooral op Gelderland wees, waar de rust heeft plaatsgemaakt voor een bemoe digende activiteit. De Federatie van CHJG's leeft in de roeoen, zo benadrukte mr. Van Haersma Buma. Er zal dan ook weer een nieuwe commissie-groepswerk ko men, die naast het stimuleren en be geleiden van het plaatselijke werk ook aandacht zal schenken aan voorllch- tingsmateriaaL Spr. roemde de activi teit van de vorig jaar ingestelde Plat telandscommissie en ook die van de commissie voor jeugdige werknemers, die het afgelopen jaar vooral in Noord- Holland heeft gewerkt. Minder praten, meer doen Mr. Van Haersma Buma pleitte in zijn uitvoerige jaarrede voor een „ijs- kastoplossing" van het AR-CH-vraag- stuk. Zoveel discussies over deze ma terie blijven zonder gevolg en het zou z.i. dan ook nuttiger zijn deze stof eens te laten bezinken. Overigens sloot hij zich bij zijn voorganger aan, die vorig jaar nog geponeerd had, dat er over Advertentie RDTERDDN 'i HULP VAN DE V.S. Naar het oordcel van Elsevier» Weekblad had men moeilyk anders kunnen verwachten dan dat de reis van minister Visser naar de Ver. Staten op een teleurstelling zou uitlopen. Het blad schrjjft: „Ten eerste omdat president Kennedy, constitutioneel gesproken, zich niet kan binden. Ten tweede omdat hij herhaalde malen gezegd heeft dat de Navo- landen meer voor hun defensie moeten doen dan tot dusver het geval was. Zeker drie van do landen, te weten Bclgic, Neder land en Denemarken, schijnen er hun voor deel i Visser naar de Ver. Staten is gegaan. Hier te lande staat hij aan het hoofd van een hedryf dat ongeveer tien miljard kapitaal investering heeft. Wie zijn oor te luisteren legt, verneemt niets dan klaehtcn over zijn beleid. Wij hebben er destijds al eens op gewezen dat de heer De Quay een zware verantwoordelijkheid op zich heeft geladen door de heer Viseer met een departement tc belasten voor welks leiding hij kenne lijk de bekwaamheid niet bezit. Hij reist en trekt, hij stelt beslissingen uit, bijna elke post van elk orgaan van publieke opinie ontvangt klarhten over syn optreden. Op deze wijze kan het niet verder gaan. De landsverdediging, met do begroting van ongeveer 1850 miljoen, is fundamenteel voor het verdere bestaan van onze samen leving. Er hoort hier een minister aan wezig te zijn die het vermogen bezit te argumenteren en zijn argumenten kracht bij te zetten. Dit is niet het geval. Iedere ingewijde weet dat het by „defensie" niet goed gaat. Indien de beer De Quay dit niet verandert, is bij "iet alleen roede verant woordelijk, dan dreigt tevens zijn kabinet te vallen: temeer waar de Parly van de Arbeid bereid is, ha tegenstelling met vóór de oorlog, de verantwoordelijkheid op dit punt mede te dragen. Wy schrijven deze regelen nit ernstige bezorgdheid voor lands belang. Zo kan en mag het niet voortgaan." Uit Vrij Nederland een kort com- Bcnlaar over Nieuw-Guinea„Wat Nieuw- (Van correspondent in Bonn) De le mei de dag van het proletariaat in de marxistisch- leninistische zin van het woord is de begindatum geweest van de Oostduitse hetze tegen de 10e „Evangelische Kirehentag", die van 19 tot 23 juli a.s. in West- Berlijn zal worden gehouden. Enkele godsdienstoefeningen, die de communistische machthebbers niet kunnen verbieden, zullen in Oost-Berlijn worden gehouden. De grote meetings en discussies vin den echter in West-Berlijn plaats. De Oostduitse hetze tegen de „Kir ehentag" wordt geleid door de z.g. ,,Ost-C.D.U.'\ een overblijfsel van dr. Adenauers Chr. Dem. Unie, die in Oost-Duitsland nog slechts in schijn een zelfstandige politieke partij is. Zij ge bruikt daarvoor haar .partij-orgaan „Neue Ze.'t". da» begonnen is tegen de ,Kircnentag" te polemiseren en do overweg-;nd protestantse bevolking te waarschuwen tegen de bijeenkomsten der Oo: deelneming t West-Berlijn. In haar actie wordt de „Ost-C.D.U. gesteund door de ..Bond van dominees' organisatie van predikanten die het stische regime in Oost-Duits- Guinea" betreft heeft Nederland de laatste dagen een goede pers gehad in de Ver enigde Staten. Misschien is het beter te zeggen, dat Sockarno een bijzonder slechte pers heeft gehad. De scherpe ogen van de Amerikaanse journalisten zijn niet gesloten voor de ernstige gebreken van het regime van een persoon die men wel ontvangt, maar daarom niet bemint De ongunstige uitspraken over hem worden uitvoerig in de Nederlandse pers aangehaald. Maar het is goed als men de betekenis van dergelijke uitlatingen niet overdrijft. ïn een sympathiek artikel van The Reporter werd gesproken over het verlicht, maar Quiehotte-achtige programma van Neder land op Nicuw-Guinea. Men kan van Don Quichotte honden, hem bewonderen, maar hij heeft er weinig aan als hy in moeilyk- heden raakt." land welgevallig is. Ook deze bond is een massieve propaganda tegen de „Kir ehentag" begonnen. Hij heeft een be roep gedaan op de predikanten in Oost-Duitsland om ds „Kirehentag" in West-Ber<ijn te boycotten. „De domi nees kunnen de kerk geen betere dienst bewijzen", aldus een verklaring Bond. Dreigement Een onverholen dreigement schuilt in de waarschuwing, dat een reis naar V'est-Berlijn ter deelneming aan de „Kirehentag" voor predikan ten en leken „niet zonder gevaar" is. Uiteraard richten de aanvallen der „Ost-C.D.U." en van de Bond zich ook op de nieuwe bisschop der „Evangelische Kirche Deutschlands'" de in Oost-Berlijn wonende ds Scharf, die kortgeleden gekozen werd als opvolger van dr. Otto Di- belius als leider der protestanten in geheel Duitsland. Het wordt Scharf kwalijk genomen, dat hij on danks dt ernstige bezwaren van zijn (Oostduitse) regering zijn toestem ming gaf tot het houden van de „Kirehentag" in West-Berlijn. Ook van ds. Scharf wordt geëist, dat hij van de .Kirehentag" geen notitie neemt. Het ligt geheel in de lijn der dingen, dat in de komende weken voor de „Kir- chentag" de propaganda nog intensie ver zal worden. De korte wapenstilstand tussen de „regering" van de D.D.R. de protestantse kerk in Duitsland, met het aftreden van bisschop Dibe- lius en het optreden van ds. Scharf ge paard ging, is alweer voorbij. Vooral in Leipzig de Oostduitse stad, die enige tijd op de nominatie stond als plaats van samenkomst van de 10e „Kirehentag" is de strijd tussen staat en kerk zeer verscherpt. Ook in 1954 had in Leipzig een „Evan gelische Kirehentag" plaats onder het motto: „Weest opgewekt in de hoop". Er wordt beweerd, dat het treffen der protestanten destijds de communisti sche eetiheidspartij twee jaren achterop heeft gebracht. Er wonen in Leipzig rond 650.000 mensen. Op papier zijn daarvan 420.000 protestant en 40.000 ï-katholiek. Geen van de 30 ker ken in Leipzig is opgenomen in de nieu we gids van Leipzig, die kortgeleden uit kwam. Wel staan alle bars en partij- bureau's er in. het AR-CH probleem wat minder ge praat zou moeten worden, maar meer gehandeld. Hij verheugde zich dan over de vele contacten tussen CHJG ARJOS. Het dag. bestuur van de Federatie zelf heeft veertien dagen ge leden een bijzonder prettige bespreking gehad met het moderamen van de Ar- jos. rekende over de eigen taak van de D, haakte mr. Van Haersma Bu- aan bij een uitspraak van prof. Prakke. De jeugd beschikt over een gevoelig zintuig om komende verande ringen en vernieuwingen te registre ren. Zoals de seismograaf de nauw- merkbare trillingen van de ver verwij derde aardbeving aantekent. Zo moeten CH-jongeren ten dienste van de C.H.U. peilen wat onder de jeugd leeft, op zoek naar het seismogram. In dit opzicht stelde spr. dat de CHU over sommige dingen meer tot klaarheid moet komen. Hij noemde daarbij o.a. het standpunt t.a.v. de verzuiling, de relatie overheid-cultuur, het georgani seerde humanisme en de christelijke staat in protestantse zin. Door de discussies over Sartre's neelstuk „De duivel en God" is het vraagstuk overheid-cultuur dwingend aan de orde gekomen. Helaas moest mr. Van Haersma Buma constateren dat er In sommige openbare lichamen (Staten van Gelderland en Overljsel) Van c.h. zijde niet zo'n gelukkig ant woord gegeven is. Daarom verheugde het hem, dat staatssecretaris Scholten kortgeleden .in de Eerste Kamer ander standpunt had ingenomen: overheid, als dienaresse Gods, mag nooit geestelijke censuur opleggen, ook niet door middel van haar snbsldië- Na enige discussie ging de jaarver gadering akkoord met het bestuursvoor stel voor het zg. „individuele lidmaat schap" van de Fed®ratie. Hiermee wil men proberen jongeren uit streken, waar geen CHJG's zijn. toch bij het landelijk werk te betrekken. De vergadering werd ook bijgewoond door jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, lid van de Tweede Kamer n presidente van de Centrale van C. Vrouwengroepen; door het Utrecht- e Statenlid C. P. de Groot, voorzitter an de provinciale Kamerkring der C.H.U.afgevaardigden van Arjos en JO. KVP en de oud-Federatievoorzitter, de heer L. Bokma. Zaterdagmiddag sprak de voorzitter in de C.H.U., mr. H. K. J. Beernink, rer zijn bezoek aan Nieuw-Guinea. Op de aansluitende weekendconferentie refereerde het Tweede Kamerlid dr. I. N. Th. Diepenhorst op boeiende wij ze over: „Afrika in de politieke pu berteit". Op de zaterdagmiddag gehouden 209de jaarlijkse vergadering van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen werd besloten de baten van het Pieter Lahger- huizen Lambertuszoon-fonds toé te ken nen aan prof. dr. H. O. Huisman voor het verrichten van een fundamenteel on derzoek op organisch-chemisch terrein. Beroepingswcrk NED. HERV. KERK Beroepen te Renkum: J. Koele te Nij- kerk (verb, ber.); te Stompetoren: J. E. v. Veen, vic te Termunten, die dit beroep aannam en bedankte voor Noord en Zuid- Schermer (toez.). Aangenomen de benoeming der dia conie van Baarn, tot geestelijk verzorger van de rusthuizen aldaar: E. A. J. Plug, em. pred. te Egmond-Binnen. Benoemd tot leraar godsdienstonderwijs aan het Chr. Lyceum Zandvliet 's Gravenhage: J. G. Panhuise, pr directeur van het jongensinternaat het Chr. Lyceum en de Chr. HJ3.S. te Zeist. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Oosternijkerk Fr.): H. Wij mans. kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Rheden-De Steeg: F. A. Hofman te Arnhem; naar Assen, vac. D Scheele: A. Vellema te Eindho- Gravenhage: J. P. Prins te venhage-Loosduinen Bedankt voor Rotterdam-Delfshaven (evang. pred.): J. Goumare te Hilver- Beroepbaar kand. W. Wolte uit Al- blasserdam is door de classis Dordrecht praep. geëx. en beroepbaar verklaard. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bedankt voor Sappemeer: F. va Deursen te Barendrecht. CHRIST. GEREF KERKEN Bedankt voor De Krim: J.M. Visser te Dokkum; voor Amsterdam-Z., Hilver- sum-O. en Vineland-Ontario (Old Chr. Ref. Church): W. van 't Spijker te Dro- geham. .Adhesie betuigt aan pinkster-schrij ven van Hervormde Kerk Een groep van ongeveer 70 predikan ten en voorgangers en andere ambts dragers uit 16 kerken en gemeen schappen hebben hun adhesie betuigd met het herderlijk schrijven vanwege de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk J)e Kerk en de Pink- stergroepen". De meesten van hen ko men reeds meer dan een jaar iedere maand een dag samen voor bezinning en gebed. In het schrijven, ondertekend door de predikanten J. Braaksma (apostolisch), H. J. Hegger (gereformeerd), W.W. Ver hoef (hervormd) en P. van der Woude (pinkstergemeente) wordt in het bijzon der instemming betuigd met de oproep in het herderlijk schrijven tot verootmoe diging en zelfonderzoek, de stelling dat de gaven van de Heilige Geest niet al leen voor de begintijd van de gemeenten gelden en met de uitvoerige bijbelse fun dering van de boodschap van de volheid -an de Heilige Geest. Ondertekenaars en adhesie-betuigers spreken de hoop uit dat velen de bood schap aangaande de Heilige Geest, die in het herderlijk schrijven is vervat, ter harte zullen nemen, opdat het in vele ker ken en gemeenschappen zal komen tot een werkelijke vernieuwing door de Hei lige Geest. Wat de kritiek op de pink- stergroepen betreft, menen de pinkster- voorgangers uit de groep dat deze in vér- schillende .gevallen terecht is en dat deze kan helpen nederig te zyir'en Sdch niet te verheffen boven andere kerkgroepe- ringen die zelf al erkennen dat er een geestelijke armoede en verschraling by hen is. (Van onze correspondent) Vlaardingen besprak men 's avonds het volksdansen, waarna een strandwande- In Terheyde is zaterdag en zondag ling werd gemaakt. De heer Bijl ver een kaderweekend gehouden voor zorgde de dagsluiting, bestuursleden van de C.J.V. Zuid- Zondagmorgen woonde men een door Holland. Ongeveer tachtig jonge men- de Herv. Jeugdraad van Terheyde ge- sen hebben deelgenomen aan dit organiseerde jeugddienst bij. Ds. van "lLi„i i iiniTrri Speren predikte uit Tünotheus. Hij weekeind, dat georganiseerd sprak över de gouden draad, de draad door de Heydse C.J.V. „De Golfslag". - Het programma bestond uit bespre kingen over volksdans, spelen en zang. De heer A. Bergwerff uit Dordrecht, tweede voorzitter van de provinciale commissie van het C. J. V., opende zaterdagmiddag de bijeenkomst. Vervolgens werd een welkomstwoord gesproken door de heer D. G. Bijl, voor zitter van „De Golfslag", en door ds. J. G. van Ieperen, herv. predikant van Terheyde. „Als je „vreemd" bent voor elkaar, moet je kennismaken", dat ge beurde in de vorm van een spel, waar bij Jenny Jansen uit Monster de leiding had. Voordat men de broodmaaltijd ging gebruiken, nam men het zingen van het kamplied onder de loep. De heer Bijl fungeerde hierbij als voorzanger. Onder leiding van Leny Noorthoek uit sprak Gods hand, die Hij door ons leven weven. Het is de gouden draad van het geloof. Het verdere gedeelte van de dag be steedde men aandacht aan het moder- geestelijke lied en aan het bin- nenspeL De leiding hierbij hadden Nel Bakker uit Barendrecht en de heer BijL De heer Bergwerff sloot het kader weekend. De bazuinen schallen, de menigte juichtde psalmen klin- ken: God vaart omhoog! De kerk van alle eeuwen gelooft en belijdt, dat de gekruisigde en opgestane Heer is teruggekeerd boven lucht en wolken na Zijn taak op aarde te hebben vol bracht. En dat dogma kan niet worden gemist in de rij, die de christelijke kerk zo kenmerkend de heïlsfeiten noemt. Dogma heilsfeit. Heeft deze hemelvaart nog wel de juiste plaats in het christelijk geloof en in het christelijk leven? Juichen de christenen, omdat hun Heer is vertrokken? Of ge voelen zij zich wezendie verlaten zijn? We fantaseren wel eens hoe het zou zijn, als Christus nog in persoon onder ons aanwezig was en Zijn woorden van troost en hulp sprak, ons Zijn adviezen gaf. De wereld zou er anders uitzien, denken wij. Maar laten wij deze fantasieën staken! Want Hij is onder ons, met Zijn Woord en Zijn Geest. En wij kunnen bij Hem komen, elk uur op de dag en in de nacht. Dat ondervinden en ervaren wij. Hij zoekt ons op in onze zorgen en in onze vreugden en Hij verlaat ons nooit. Er is vanuit de hemel een niet te verbreken relatie tussen de Heer en Zijn kinderen. Dat is het grote wonder en daarin ligt de vreugde voor allen, die zich verloren weten in zichzelf! N.C.H.V. BEREID TOT SAMENWERKEN Nu ook toelating verzekeringsmensen (Van onze soc.-econ. redactie) De Nederlandse Vereniging van Christelijke Handelsreizigers en Handelsagenten (N.C.H.V.), die vorig jaar wegens meningsver schillen over de bedrijfstaksgewij- ze organisatie, als lid van het C.N.V. werd geroyeerd, groeit, zouden we bijna zeggen, tegen de verdrukking in. In haar jaarver gadering te Utrecht kon het hoofd bestuur van de organisatie zater dag bekend maken, dat het leden tal van de N.C.H.V. sinds 1 mei 1960 met een netto ledenwinst van 133 is gestegen tot 1033 leden. Dé motor van de ledenwerfactie, de heer T. Walhout, betitélde bij deze gelegenheid de voorzitter, de heer J. J. Schuman, die reeds 25 jaar bestuurslid is van de vereniging, als „hoofdman over duizend". De heer Schuman werd gehuldigd en toegezongen en kreeg een enve loppe met inhoud aangeboden. Ondanks het niet-aangesloten zijn bij eer vakcentrale kon de heer Schuman in zijn openingswoord verklaren, dat de N.C.H.V. niet in de knel komt. „Ons verzet tegen hét wegvagen van de klei ne organisaties, ons vasthouden aan het goed recht van een eigen, zelfstan dige organisatie van Christelijke Han delsreizigers en Handelsagenten, heeft meer begrip gevonden, dan" wij. hadden durven en kunnen denken", aldus de heer Schuman. Het duizendste lid was de heer L. v. d. Velden uit Den Haag. In een ingenieus geconstrueerde drie meter hoge thermometer werd met de stijging van het kwik de snelle toene ming van het ledental geïllustreerd. De organisatie telt nu 25 afdelingen met Hilversum als hekkesluiter. In 1960 wer den meer leden ingeschreven dan in enig ander jaar. Wij doen mee De N.C.H.V. telt meei aldus de heer Schuman. In het afgelopen jaar is de organisatie betrokken geweest bij de on derhandelingen met de werkgevers, als gelijkwaardige partner wordt deelgeno men aan het werk in de verschillen de stichtingen en er is een goede sa menwerking met de Ned. Handels Rei zigers Vereniging. Aan hèt gesprek dat binnenkort weer gevoerd zal worden over verdere verbetering van de ar beidsvoorwaarden voor de handelsreizi gers, neemt ook de N.C.H.V. deel. „En wil men dan de buitenwereld wijs maken", zo vervolgde de heer Schaman, „dat we echt niet mee doen, wel men ga zijn gang. Bij ons loopt in elk geval de leiding geen kilometer voor de troep nit. Of wij dan nog be-; streden zijn? Nu dat loopt wel los; In over de N.C.H.V. geplengd, maar voor het overige doen deze vrienden in alles hun best om ons te imiteren. Het meest opvallende is echter wel, dat men een open en eerlijke discussie schuwt. Zo af en toe valt men eens tegen ons nit, maar wanneer wij er serieus op Ingaan, dan is het afgelopen. In een circulaire aan de leden wordt dan gezegd, dat men niet steeds kan ingaan op wat de N.C.H.V. poneert. Het is niet eerlijk en niet dapper", aldus de heer Schuman. De voorzitter gaf voorts de verzeke ring, dat de N.C.H.V. altijd bereid is tot samenwerking met alle organisaties van handelsvertegenwoordigers. De N.C.H.V. stoot niemand af en sluit nie mand uit. Dat de N.C.H.V. buiten de vertegen woordigingen in publiekrechtelijke or ganen wordt gehouden, omdat zij niet is aangesloten bij een vakcentrale vond de heer Schuman niet erg. „Dat doet werkelijk geen pijn. Laat ons dan maar de gelegenheid te werken voor onze le den. Anderen mogen dan in bepaalde overlegorganen gaan praten over sier gewassen, bloembollen en pootaardappe- len." Wat. betreft de samenwerking, roemde de heer Schuman ook de vriend schappelijke verhouding met de be3tuur- ders van de r.k. zusterorganisatie St. Christoffel. Met algemene stemmen werd het voorstel van de afdeling Den Haag aanvaard, dat inhoudt de toelating van verzekeringsinspecteurs en ver zekeringsvertegenwoordigers tot de N.C.H.V. In het verleden zijn er reeds verzekeringsinspecteurs tot de organisatie toegelaten, maar de ze aansluiting is nu officieel gesanc tioneerd'. Een aangesloten verzekeringsin specteur uit Den Haag deelde ter toe lichting mede, dat er op het ogen blik voor deze categorie van men sen geen plaats meer is bij de Ned. Chr. Beambtenbond, sinds het C.N.V. de verzekeringsmaatschappij U.B.O. heeft overgenomen. De eigen orga nisatie (de N.C.B.B. is aangesloten bij het C.N.V.) zou dan immers in het dagelijks werk de concurrent worden van de aangesloten leden, werkzaam in het verzekeringsbe drijf. Deze spreker achtte daarm bij de N.C.B.B. alleen plaats voor ver- ekeringsmensen werkzaam bij de verzekeringsmaatschappij U.B.O. Zendingsdag van de geloofszendingen Ook dit jaar organiseren de zoge naamde „geloofszendingen" in ons land weer een zendingsdag en wel op het conferentieoord „Het Brandpunt" te Doorn en wel op hemelvaartsdag, 11 mei. Op deze dag zal onder meer ge sproken worden door de Engelse zende ling Jack 'Roeda die in Urugay de Christian Litterature Crusade vertegen woordigt. Ook zullen spreken de bap tisten-zendeling nu predikant te Mun tendam ds. G. van 't Wout en de evan gelisten Jb. Klein Haneveld en J. Kits. Advertentie Hét meeét u&ikockbe, me/Ji ut QjUvopa Vraag: Wat is doezelkrijt en wat is aanvraag richten tot de Buitengewone porseleinaarde? Waar kan men deze Pensioenraad te 's- Gravenhage, ern- kopen? Verscheidene tekenzaken ble- stige militaire oorlogsinvaliden tot de ken deze niet te verkopen. Inspecteur hetzij van de Militair Ge- Antwoord: Porseleinaarde is een fijn neeskundige Dienst of van de Genees- mineraal en wordt gebruikt bij de ver- kundige Dienst der Zeemacht te 's- vaardiging van porselein. Bij het teke- Gravenhage. nen wordt in sommige gevallen ge bruik gemaakt van kleurkrijt en om ;aal uit te wrijven gebruikt het komt ook herhaaldelijk voor, dat de bevalling later komt. De regeling voor de verplichte verzekering is de zelfde. Men kan een voor beroep vat bare beslissing vragen en in beroep gaan bij de raad van beroep, doch wij geloven niet, dat men daarbij geval veel kans maakt. een sproeibeurt met lauw water. Hier voor gebruike men de nieuwe planten spuit die in elke goede bloemenzaak te koop is. Het is een fles met daarbo venop een nikkelen sproeier. Vraag: Wat voor voedsel heeft een dit jon§ haasje van ongeveer 15 dagen oud norficf? Op het ogenblik geef ik "!"- :gaal uit te wrijven gebruikt men ü«w«r« tot x q« doezelaar. Het krijt, dat geschikt d"> da8 hee" zwangerschap - -----mtslag genomen. Om echter toch de zwangerschaps- en bevallingsuitkering te ontvangen, heeft zij een vrijwillige Vraag: Op mijn flamingoplant ko- maal per dag melk met water, waar om met zo'n doezelaar uitgewreven worden noemt men wel eens doe zelkrijt. Wij raden u aan bij de lei ding van de tekencursus te informeren waar u deze artikelen kunt krijgen. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat ze in de handel niet te krijgen zijn. Vraag: Bij kennissen op het platte land hoorden wij. dat zij geen zegels behoefden te plakken voor hun radio, omdat daar ouden van dagen waren elij- men vlekken evenals op een klimplant, waarvan ik het blad insluit. Wat is hiertegen te doen? Antwoord: De flamingoplant (Anthu- rium scherzerianum) heeft als vader land Midden-Amerika. welke datum zij oc i. Het bloemen. Zij verlangt k aan het GAK en vochtige atmosfeer en moet veel GAK is dan ook sproeld worden met lauw water. >0' mag niet blootgesteld worden aan le zon. Deze lelijke bruine vlekken kunnen o.a. ontstaan doordat eel ge- :r. Zij in ik een ietsje suiker doe. Ik heb reeds eerder een jonge haas in huis ge had, die ik wel vier maanden in leven wist te houden. Ik vrees echter dat het niet het juiste voedsel kreeg. Het dier hield vee] van pinda's, maar ik ik weet niet of dit wel goed is ge weest. Antwoord: Het is heel moeilijk een haas in gevangenschap in leven te hou den. Deskundigen geven algemeen de raad jonge dieren, die men ogenschijn- dit? Antwoord: Inderdaad is het mogelijk vrijstelling van luistergeld te krijgen, wanneer het inkomen beneden de plaat selijke norm ligt. Men kan op post kantoren aanvraagformulieren halen en die na invulling en ondertekening opzenden naar het opgegeven adres. Ook voor het kijkgeld bestaat moge lijkheid van vrijstelling voor behoefti ge invaliden en chronische zieken, wier inkomen de norm niet te boven gaat. Aanvraagformulieren rijn te krijgen (kosteloos) bij de Dienst Luis ter- en Kijkgelden. Zeestraat 5, Den Haag, en aanvragen moeten worden gericht tot de Sociale Verzekeringsbank te Amsterdam. Zij die wegens deelne ming aan het verzet of als zeeman- oorlogsslachtoffer buitengewoon invali diteitspensioen ontvangen, moeten de van de vermoedelijke en niet van de vrij staan- De sproeibeurt mag wel da- Bovendien geschiedde de bevalling bin- ne 10 weken na de beëindiging van de arbeid, zodat mijn vrouw ook krach tens de verplichte ziekengeldverzeke ring tot uitkering gerechtigd zou zijn Seweest, Zou het daarom niet moge- jk zijn krachtens de verplichte ver zekering de twee en halve week uit kering te ontvangen, die mijn vrouw nu gemist heeft? Antwoord: Inderdaad mag de be drijfsvereniging uitgaan van de ver moedelijke bevallingsdatum, daar geen arts of vroedvrouw de juiste datum kan opgeven. De in dit geval door de arts afgegeven verklaring geeft de doorslag. In dit geval kwam de beval ling vroeger dan verwacht was, maar zijn de ouders in de buurt. De reden dat men de ouders niet ziet, zijn wij zelf. De ouders houden zich schuil en wachten tot Wij weg zijn. Zij weten zich uitnemend te verschuilen. Wij zien hen niet, maar zij zien ons wel. Als we de jongen aanraken, heeft dit tot gevolg, dat de ouders zich niet meer met het jong bemoeien willen. Het lukt maar zelden en het is in veel gevallen beter Wat de klimplant betreft, deze heeft het diertje als het blijft leven en zelf- «-.n i,„„ w„ "-♦-J-'-*— avu standig kan eten, weer vrij te laten. ™r-t dit diertie betreft, het zal nu wel staat zijn groente-afval, haver, ge- kamer gestookt wordt. Om de veertien dagen moet men kunstmest geven. Wanneer men het bovenstaan de in acht neemt, zal de plant zich zeker kunnen herstellen. last van luis. Wij ontdekten deze bij hoopjes aan de onderzijde van het Wat dit diert blad. Men beginne onmiddellijk met het veel gebruikte huismiddel: een li- kookte oplossen en daardoor heen 10 grarr brandspiritus mengen. Hierdoor ver krijgt men een goed spuitmiddel. De ze spuitbehandeling herhale men na tien dagen. Men spuifce gerust tevens op de andere planten, het kan geen J voorkomen is beter dan ge- men, dat het onvermijdelijk is de zorg voor een dergelijk diertje op zich te nemen, dan probere men het eens met een zogend konijn of een zogende poes, het diertje wil accepteren. Ver- gewonde dieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2