Jlieutuc £eihsrl)e (ümironl TSJOMBE wordt vervolgd Commentaar etter O et De dominee wilde zwembad hebben NIEUWS in één oogopslag Veiligst verkeer BON Ondermijnde Blake het Britse Spionagenet? Generaal Faure nu ook al gevangen Vier kinderen omgekomen Crita) MAANDAG 8 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat S7 Tweeënveertigste jaargang no. 12168 CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD „ftantoasticli is ghtbltven 0190 bert ia Ugljtospaef Kampioenen kregen het niet cadeau Sport op pag. 9 en 10 Tsjombe, de president van Katanga, is in opdracht van de cen trale Kongolese regering gearresteerd en zal worden vervolgd op beschuldiging van hoogverraad. Hij verblijft nog altijd in Coquilhatstad. V.N.-troepen hebben in Katanga een groep blan ke huursoldaten omsingeld. Men verwacht, dat op de vandaag in Oslo begonnen NAVO-con- ferentie namens president Kennedy zal worden medegedeeld, dat alle NAVO-leden een stem zullen krijgen in het bepalen van de politiek op alle fronten van de koude oorlog. Amerika zal zich opnieuw krachtig aan de NAVO binden. Het is niet uitgesloten, dat binnen een half jaar een nieuwe invasie op Cuba zal worden uitgevoerd, beter voorbereid dan de eerste. Van Cuba zelf is vernomen, dat zich in kampen Half juni zal tussen de Ver. Staten en de Sowjetunie diplomatiek beginnen over procedurekwesties in verband met later in dit jaar te openen onderhandelingen over ontwapening. Amerika's eerste ruimtevaarder, Shepard, heeft de medaille van verdienste van het burgerlijk ruimtebureau ontvangen. Een senator uit Arkansas heeft verklaard, dat de laatste 4% jaar door stakingen op Cape Canaveral 163.000 mandagen verloren zijn Verwacht wordt, dat president De Gaulle in zijn rede van he denavond mededelingen zal doen over de vredesonderhande lingen met de Algerijnse opstandelingenregering (die tussen 15 en 20 mei zouden beginnen) en over de berechting van de op standige f Uzit dan op de plaats van de chauffeur, schakelt in de eerste ver snelling, geeft gas, scha kelt over naar de tweede, en dan komt daar plotse- lifig van rechts een zware vrachtwagen aan. U ziet heit gevaarte op u afko men, in zenuwachtige haast zoekt uw voet naar de rempedaal, u voelt iets maar het blijkt de gas pedaal te zijn! Uw auto schiet vooruitbotsing is onvermijdelijk maar er volgt geen klap. Alleen een hatelijke opmerking van de instructeur, die dit alles heeft zitten aan kijken! De foto zal het u namelijk duidelijk gemaakt hebben: het gaat hier om het auto- rijden-binnenshuis, het ap paraat dat steeds meer in zwang komt als trainings middel voor toekomstige auto - bestuurders. Pedalen, dashboard en bank geven de indruk dat men in een werkelijke auto zit en op het scherm kan men zijn eigen verrichtingen in het gefingeerde verkeer volgen. Samen met de kritische rij- instructeur. Deze lesauto-trainer heeft vele voordelen voor rij schoolhouder zowel als voor de samenleving. De rij schoolhouder hoeft minder angst te hebben dat zijn dure auto's gekraakt worden tijdens die allereerste moei lijke lessen. En het ver keer wordt er veiliger door als er geen mensen meer aan deelnemen die helemaal ongetraind zijn in het hante ren van stuur en pedalen. Want zelfs de snelst rea gerende instructeur kan een onverhoedse manoeuvre niet altijd voorkomen! Trouwens, u hebt dezer dagen in onze krant kunnen lezen van welk nut het is als ook ervaren bestuurders eens een herscholingscursus gaan volgen. Want in de routine van het rijden zet ten zich ook de slechte ge woonten vast, die op een be paald moment fataal kun nen zijn.Letten op de eigen fouten en lering trekken uit de eigen fouten dat is wat we u op het hart wil len binden. Neem dat van uw krant aan omgekeerd nemen wij als wederdienst graag de bon vam u aan! (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewtJs van dankbaar held awerxijda ontvang Ik graag het boek Hp Parade" op onderstaand adrwt (straat) (woonplaats) Dronken student richt f 20.000 schade aan Een 22-jarige Amsterdamse werkstu dent die In een geleende auto van een studentenfeestje op weg was naar hals. heeft in de nacht van zaterdag op zon dag vier op de Overtoom in Amsterdam geparkeerde auto's geramd en een éta lage vernield. De schade die hU op deze korte dronkemansrlt aanrichtte, schat de politie op mlhstens f 20.000. De dron ken student had geen rUbewjJs en was niet verzekerd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De 22-jarige M. P. H. die op een stu dentenfeestje een aanzienlijke hoeveel heid jenever had gedronken, besloot 's nachts omstreeks twee uur twee vrien dinnen in een geleende auto naar huis te brengen. Hü voelde zich daartoe wel in staat, hoewel hij droriken was en kort geleden voor zijn rijexamen werd afge- MOISE TSJOMBE, de veelbesproken premier van de Kongolese provincie Katanga, die zichzelf tot president Van de onafhankelijke staat Ka- tanga had uitgeroepen, zal wegens hoogverraad tegen de Kongolese repu bliek worden vervolgd. De centrale regering te Leopoldstad, die dit liet bekendmaken door Justin Bomboko, minister van buitenlandse zaken, zal voorts alle beschikbare middelen waaronder zonodig geweld gebrui ken om de provincie Katanga onder haar gezag te brengen. Op een pers conferentie, die ook bijgewoond werd door generaal Joseph Moboetoe, beschuldigde Bomboko Tsjombe van vier misdaden. De beschuldiging houdt in: I centrale regering te Leopoldstad dt 1 Moord op politieke gevangenen en1 Jcdige verantwoordelijkhoid draagt 1 massamoord op de Baloeba's in Ka- Ts oinbe's arrestatie. Hij ontkende dat tanga. Bomboko noemde ook de °I> e'Sen tmtiatief heeft gehan- moord op Loemoemba. „Deze had be- deld. FEL PROTEST Intussen heeft Moenongo, de Katan- gaanse minister van binnenlandse zaken zich fel gekeerd tegen de regering te Leopoldstad. .Als zij Tsjombe niet vrij laat, dan neem ik de leiding in Katanga over en zal ik er op staan, dat Katanga alle betrekkingen met de rest van Kongo recht moeten worden, tanga heeft men hem zonder meer te rechtgesteld". Rebellie tegen de centrale regering van president Kasavoeboe, onder lei ding van buitenlandse elementen. Diefstal van vliegtuigen, ammunitie, kapitaalreserves, die toebehoorden' «^n de regering te Leopoldstad. ^eze verbreekt. Als Bomboko iemand wil beschuldiging slaat op de inbeslag- resteren die onvriendelijk tegenover de regering in Leopoldstad staat, dan moet hij mij nemen", aldus Moenongo. Vermelden we nog. dat zes Europese adviseurs van Tsjombe op verzoek Kasavoeboe per vliegtuig „buiten Kongo zijn gebracht". Bij Nyoenzoe in Noord- Katanga hebben V.N.-troepen een aantal blanke .huurlingen" van Tsjombe omsin geld. Het zou om ongeveer 100 officieren manschappen gaan. Waarnemers te neming van goederen door Tsjombe bij de onafhankelijkheidsverklaring van Katanga. a Valse munterij, strafbaar met dwang- arbeid. Uitgave van een eigen munt eenheid wordt als valse munterij be schouwd. Bomboko maakte niet bekend, of Het Pools blad „Gazeta Biailostocka" heeft Eiahimann ervan beschuldigd per soonlijk bevel te heoben gegeven de tien duizend joden van het getto van Bialy- stok uit te roeien. r Leopold- stad overgebracht zal worden uit de villa, waar hij de laatste weken gevangen heeft gezeten. Versperringen houden alle ver keer tegen en Tsjombe heeft zUn ge- improviseerde gevangenis niet mogen verlaten. Driemaal daags krijgt hij voed sel uit een nabijgelegen hotel, dat hU zelf moet betalen. De minister maakte duidelijk, dat de Britse bladen hebben vandaag uiting gegeven aan hun vrees, dait heit Britse .spionagenet in het buiten land ernstig in gevaar is gebracht door het optreden van George Blake, die vorige week op beschuldiging van spionage voor de Sowjetunie tot 42 jaar gevangenisstraf is veroor deeld. De pers in Engeland oefent in het algemeen kritiek op de maat regel van de Britse regering, dat over bepaalde aspecten van de zaak niets mag worden gepubliceerd. Ver wacht wot dit dart premier Macmilian het in de komende week moeilijk zal krijgen in het Lagerhuis. Volgens de conservatieve Daily Tele graph is de organisatie van de Britse ge heime dienst in Oost-Duitsland en andere landen achter het ijzeren gordijn en in het Midden-Oosten in gevaar gebracht dooi de gegevens welke Blake aan de Russen heeft verstrekt. Blake zou nauw betrok- ken zijn geweest bij de geheime dienst van het foreign office, waardoor nu het leven van vele agenten in gevaar ver keert. Ook zou worden gevreesd, dat de Russen enige door Blake verraden agen ten op vrije voeten laten, opdat via hen valse berichten naar Londen kunnen worden doorgegeven. „Alle afdelingen van de Britse geheime dienst in Europa en het Midden-Oosten zijn gewaarschuwd en vele agenten zijn teruggeroepen", al dus de Daily Telegraph. Volgens dit blad zijn in het weekeinde berichten ontvan- gen, waaruit blijkt dat tot dusver in Oost-Duitsland zes Britse agenten zijn aangehouden. De Daily Express schrijft dat enige La gerhuisleden vrezen, dat de nieuwe Rus sische strafbepalingen, waarbij de dood- schaal stelen van staatseigendommen, straf o.a. wordt gesteld op het op grote verband houden met dc zaak-Blake. De onafhankelijk conservatieve Daily Mail bericht, dat de Britse autoriteiten vorige week alle bladen hebben verzocht, geen speculaties betreffende de zaak- Blake uit Duitse, Franse en Amerikaanse bladen over te nemen. Deze speculaties betroffen o.a. de veronderstelling, dat Blake een dubbele agent was en dat hij verantwoordelijk was voor de arrestatie verscheidene leden van de Britse geheime dienst. Zondagavond was het verzoek echter ingetrokken, omdat een zondagsblad aiah er niet aan had ge stoord. .itiwil Bolletje/' In de zilveren rol Elizabethstad zien in het optreden de VN-troepen een nieuwe stap om tanga in de greeo van de centrale rege ring te Leopoldstad te brengen. Er zijn thans 8.000 man VN.troepen in Katanga. LUXEMBURG VERWEND De Luxemburgse televisiekijkers zit ten op fluweel, wat de keuze van pro gramma's betreft. Het kleine land ont vangt gemakkelijk behalve het eigen programma dat van de Franse zender Metz en dat van de Duitse zender Saar- brücken. Binnenkort zullen zij ook het tweede Duitse programma kunnen zien en bo vendien dat van de Belgische zender Anliersdie weldra in kanaal 11 gaat zenden. Dat betekent dan dus keus. 5 programma's. Het voordeel van t klein land tussen grote buren 1 miiüiüüüiiiiiiiiiiiHiiinnir Toegegeven: er is op deze foto niet zo héél veel te zien. Maar het is een historische opname; dit is nl. de eerste foto van een mens tijdens een vlucht door de „ruim te". Het is Alan B. Shepard, gefo tografeerd in zijn capsule. Free dom 7. Het is een momentopname uit een 16 mm-kleurenfilm ge maakt terwijl Shepard de cap sule door de ionosfeer stuurde. (Radiufoto) „Hé, jongens, geen aap maar een mens in de ruimteFoto genomen op het apeneiland in de dierentuin van Cleveland, Ohio, V.S.. toen de beesten verschrikt omhoog keken bij het horen van sirenegeloei ge durende een B.B.-oefening in de buurt) Behalve generaal Zeiler die zich zaterdag heeft overgegeven, hetgeen wij nog in een deel van onze vorige oplage konden melden, is ook gene raal Faure, die na de barricaden- opstand van 1960 geen militaire functie meer bekleed, met zes andere officieren in de Parijse Santé-gevan- genis opgesloten, op beschuldiging van medeplichtigheid aan de op stand. Generaal Challe, die zich reeds eerder had overgegeven, rit in De b(jna vier maanden oude Nicole Stroucken uit Amsterdam is zaterdag avond in de geparKeerde auto van haar ouders door verstikking om het leven gekomen. Terwijl de ouders een bezoek brachten bij kennissen, terwijl de baby op de achterbank lag. moet het kind zlcb hebben omgedraaid, waardoor het Is ge stikt in het kussentje. 9 In Amsterdam is zondagmorgen in het haventje aohtcr he* Plein 19401945 wond. de zesjarige Willem Kooke spelender wijs te water geraakt en verdronken. In Uibhoorn verdronk het twee-en- een-half jaar oude zoontje van de fami lie Van der Jagt, 'oen het in een sloot achter de ouderlijke woning te water raakte. Uit de Schinkel bij de Sloteikade in Amsterdam is het lijkje van de vijf- jarige Dirk Koorn opgehaald, die sinds vrijdagmiddag werd vermist. deselfde gevangenis. De generaals Sal an en Jouhaud zijn nog voort vluchtig. President De Gaulle zal ongetwijfeld vanavond, als hij om adht uur voor de radio en telervisie een rede zal houden, over hun berechting mededelingen doen. Tevens verwacht men van hem een uit eenzetting over de vooruitzichten voor de vredesonderhandelingen met de voor lopige Algerijnse regering, die waar schijnlijk tussen 15 en 20 mei zullen beginnen. De rust in Algerije is overigens nog niet weergekeerd. In Algiers werd voor bakkerswinkel een bom tot ontplof fing gebracht, zonder dat zich persoon lijke ongelukken voordeden. In Mulhou se (Oost-Frankrijk) werden twee Alge rijnen neergeschoten, waarschijnlijk als gevolg van een geschil tussen de Alge rijnse bewegingen. Versahdllende eenheden van de Franse Middellandse-zee-vloot hebben gisteren koers gezet naar de Algerijnse kust, vol gens officiële zijde „voor manoeuvre Radio Marokko heeft gisteren klaard dat Franse artillerie van Algerije uit het grensgebied van Bou Beker heeft beschoten, waarbij een arbeider om het leven kwam en een andere werd ge- ■yANDAAG worden In Washington de onderhandelingen tussen Nederland cn de Ver. Staten over het verkrijgen van landingsrechten voor de K.L.M. In Los Angeles hervat. Hoewel de leider van de Nederlandse delegatie, staatssecretaris Stijkel. zaterdag voor zijn vertrek ver klaarde. dat een reële kans op succes niet is uitgesloten, toch zal het uitermate moeilijk zijn het pantser van de Ameri kaanse belangen te doorbreken. Al lang is het de Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen een doorn in het oog dat de K.L.M. zoveel goodwill bezit dat passagiers uit de hele wereld van haar lijn op New York gebruik maken. Het zou deze maatschappijen liever zijn als de Nederlandse vluchten zodanig werden beperkt dat alleen zou worden voldaan aan de directe vervoersbehoeften tussen Amsterdam cn New York. In twee nota's heeft de Amerikaanse regering deze be perking van het aantal vluchten op New York als het ware als voorwaarde gesteld voor het verkrijgen van rechten op Los Angeles. Voor Nederland uiteraard een onaanvaardbare voorwaarde zou ze geaccepteerd worden dan zou het trotse Nederlandse luchtvaartbedrijf nog voor we een jaar verder zijn tot een onrendabele onderneming geworden zijn. De Nederlandse regering heeft op haar beurt de Amerikaanse argumenten m twee nota's weerlegd. Dat staatssecretaris Stij kel zaterdag enig optimisme toonde, is alleen te verklaren uit het feit dat de Ver. Staten na kennisneming van het Neder landse standpunt toch nog bereid blijken met Nederland om de tafel te gaan zitten. Wat mag men, gezien deze voorgeschie denis, nog verwachten van deze onder handelingen? Gegeven de hardnekkige Amerikaanse pogingen om de machtige K.L.M. zoveel mogelijk van de Ameri kaanse luchthavens te verdringen, kan men het aanbod voor de vluchten op Los Angeles het best zien als een doekje voor het bloeden. De Nederlandse delegatie Is zich dit volkomen bewust en men is dan ook naar Washington gegaan met het stellige voornemen niet te wijken voor de Amerikaanse druk. „Wij zullen wellicht koppig moeten zijn" heeft de staatssecre taris voor zijn vertrek verklaard. En dan te weten dat deze koppigheid nodig zal zijn ten opzichte van een land dat bekend staat om zijn vrijheidsideaal, maar op het punt van de landingsrechten dit ideaal allerminst in de praktijk brengt. Verras Moeder op 14 Mei Smet G5Ê 'V NYLONS inzomerzonnige BELLA ITALIA tinten reeds v.a. f.'2.95 „Goed zo, Tommy. Je mag nu ook mijn havermout opeten, dan word je net zo groot en sterk als ik...." Auto tegen bus: twee doden Bij een verkeersongeluk op een weg- kruising tussen Amerongen en Leersum zijn vannacht twee jonge mensen om het leven gekomen. Het waren de inzittenden van een per sonenauto, de 26-jarige koperslager G. Votin, van Hongaarse nationaliteit, uit driebergen, en de ongeveer 20-jarige mej. Ne. Hammink, uit Arnhem. Zij reden op de kruising van de weg ArnhemUtrecht cn dc weg tussen Leer sum en Amerongen onder een autobus van de Nederlandse buurtspoorweg maat schappij. De personenauto is dwars te gen de voorzijde van de bus terecht ge komen. De buschauffeur heeft geremd, maar de bus schoot door. De personenauto werd totaal vernield. Het wegdek was glad doordat het kort tevoren had geregend en gehageld. Ver moedelijk is de auto geslipt. Tendens: Veranderlijk Z"" EDURENDE het weekeinde depressie langzaam van het zeege bied ten zuiden van IJsland naar de om geving van Schotland getrokken. Tege lijkertijd verplaatste een hogedrukgebied zich in noordoostelijke richting van de Azoren naar de Golf van Biscaye cn zuid west-Frankrijk. Tussen deze beide syste men stonden vooral over de Britse eilan den en het zuidelijk deel van de Noord zee krachtige tot harde zuidwestelijke tot westelijke winden, die tamelijk koude polaire lucht aanvoerden waarin zowel opklaringen als buien voorkwamen. De depressie beweegt maar uiterst langzaam verder naar het oosten zodat ook gen de aanvoer van polaire lucht houdt bij matige tot krachtige en vooral Rapporten hedenmorgt langs de waddenkust af en toe harde westelijke, later meer noordwestelijke winden. station De Bilt verw|cht tot dinsdagavond: Opklaringen maar ook plaatselijk enkele 0 Heidei buien. Vrü krachtige tot harde wind tus- Ypenburg sen west en noordwest. Weinig verande- /liss. ring In temperatuur. (Opgemaakt om ®elde 11.15 uur). 2*°'" HET WEER EUROPA JPEN GEWELDIGE knal schrikte het dorpje Che- riton Fitzpaine in Engeland uit zijn landelijke rust op. De politieman John Dil- ke sprong op zijn dienstfiets en racete naar de plaats van de ontploffing de tuin van de dorpspastorie. Na enkele vragen bleek dat de ontploffing was veroor zaakt door een jongeman uit Londen, die John Danischew- sky bleek te heten. Voor de dorpelingen en voor de plaatselijke politie man was het duidelijk hier waren de Russen aan het werk geweest dus werd Scotland Yard ingelicht. De Yard heeft de laatste tijd zoveel te doen gehad met spionagegevallen, dat zij het niet kon negeren wanneer iemand met een Russische naam gaten doet ontstaan op Engels grondgebied. De 20-jarige Danischewsky werd in zijn woning onder vraagd. Hij vertelde dat het werken met dynamiet meer een hob by was. Zijn werkelijke baan was derde assistent-filmre gisseur. Maar zo vroegen de politie mannen, waarom maakt een derde assistent-regisseur ga ten in het midden van Cheri- ton Fitzpaine met behulp van springstof. Danischewsky had hier ook een antwoord op: de dominee was een vriend van hem en die wilde zo graag een zwem bad in de tuin en dus blies Danischewsky een gat voor hem. „Ja, mijn naam klinkt Rus sisch. maar ik heb altijd in Engeland gewoond," aldus de verdachte. Zijn vader was na de revolutie in 1917 naar En geland gekomen. Toch kreeg Danischewsky nog een veroordeling wegens het onrechtmatig bezit van explosieven. Hij werd tot vijftig gulden boete veroordeeld, twee da gen nadat de echte spion George Blake tot 42 jaar ge vangenisstraf was veroor deeld. Ajaccio Madrid Mallorc» Lissabon

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1