Duyvis Topoverleg niet los van Europese gemeenschap HOEDER WORDEN... ZWITSAL Peek&Cloppenburg Miejuw-Q Engeland zal verraad krachtiger bestrijden E.E.G.-conferentie opent reeks van besprekingen Jj% een fcante SupralllX VERF EN LAK Vermoeidheid ONTSLUITING VLIEGEN IN DIENST VAN DE ZENDING VERLAAGT DE PRIJZEN s BURGEMEESTERSBENOEMING Het is aannemelijk, dat in de gemeente Middelburg met enige verwon dering is kennis genomen van het vertrek van de burgemeester na een ambtsvervulling van ruim drie jaren, als gevolg van zijn benoeming tot burgemeester van Amersfoort. Aldus het antwoord van minister Toxo- peus op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Scheps (pvda). Zoals bij elke belangrijke functie, waarin een vacature ontstaat, het geval is, aldus de minister, kleven ook aan het opnieuw vaceren in de gemeente Middelburg van de betrekking van burgemeester bezwaren. Van een ombuiging van het beleid inzake de benoeming van burgemees ters, waarover de heer Scheps sprak, kan niet worden gesproken, aldus het antwoord van de minister. Ook in het verleden, zo zegt hij, heeft meermalen het belang van een goede voorziening in een vacature van burgemeester van een grotere gemeente moeten prevaleren boven de belangen van de „vertrek"-gemeente. SURINAAMSE R.T.C.-DELEGATIE Besloten is, dat de Surinaamse R.T.C.-delegatie niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was, op 9 mei naar Nederland zal vertrekken nu de con ferentie pas op 29 mei begint. De juiste vertrekdatum is evenwel nog niet vastgesteld. De minister-president van Suriname, mr. S. D. Emanuels, deel de mede, dat de gehele delegatie van 17 personen naar Nederland zal ver trekken. Een deel van de delegatie omvat ook de zogenaamde „water- kracht-werken-groep", die behalve R.T.C.-aangelegenheden ook eigen besprekingen in Europa zal voeren. Parlementariërs over plan-De Gaulle Pleidooi voor een uitvoerend orgaan (Van onze parleincntsredactie) TNDIEN president De Gaulle voorstander is van Europese top conferenties en de instelling van een politiek secretariaat wenselijk acht, verdient dit warme aanbeve ling; er dienen echter organische banden te zijn tussen deze nieuwe vormen van overleg en de reeds bestaande drie Europese gemeen schappen. Ook zal regelmatig ver slag moeten worden uitgebracht aan het Europese Parlement. Tot deze conclusie komt de politieke commissie van het Europees l'arlc- ment ln een rapport over de politieke samenwerking tussen de zes staten van de Europeso gemeenschappen, dat Is samengesteld door de Belgische socialist F. Dehoussc en volgende week woensdag door het Europees par lement ln Straatsburg zal worden be handeld. Het rapport is een antwoord van de Europese parlementariërs op de plan nen van generaal De Gaulle en de re sultaten van de eerste Europese confe rentie van regeringsleiders, die in fe bruari in Pari.is is gehouden. Aan het slot van deze conferentie werd, vooral op aandrang van minister Luns besloten de definitieve vormgeving van het po litieke overleg der Zes uit te stellen tot een tweede 'bijeenkomst, op 19 mei in Bonn te houden. In die tussentijd zouden twee ambtelijke werkgroepen voorstel len formuleren enerzijds over de Euro pese verkiezingen en de samensmeling van de uitvoerende organen van de drie gemeenschappen, anderzijds over de stichting van een Europese universiteit. VERWIJT In het rapport-Dehousse wordt de regeringsleiders verweten, dat zij de drie gemeenschappen zelf buiten deze com missies hebben gelaten. Te meer geldt dit verwijt, omdat op deze wijze de schijn word't gewekt, dat politiek en economie, met welk laatste vooral de Europese gemeenschappen zich bezig houden, twee gescheiden grootheden zijn. Deze opvatting kan, aldus het rap port, bij nadere beschouwing geen stand houden. De grenzen tussen economie en politiek zijn lang niet zo scherp als wordt gedacht. In het rapport wordt de wens uitge sproken, dat tegen het eind van dit jaar de samensmelting van dc drie uitvoe rende organen (Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. cn de E.E.G.- en Euratom- eommissics) haar beslag zal krijgen. Deze samengesmolten executieve zou moeten deelnemen aan die beraadsla gingen van de Europese regeringslei ders, welke voor haar belangrijk zijn. en een taak moeten krjjgen by de uit voering van de besluiten, die op de top conferenties zijn genomen. Om te voor komen, dat het topoverleg door het ver anderen van het politieke klimaat in een van de deelnemende staten dreigt te verdwijnen, moet door middel van een schriftelijke overeenkomst, een verdrag tussen deze regeringen, aan dit overleg een vaste basis worden ge geven. Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een De rechtstreekse verkiezing van het Europees parlement en de aanpassing van zijn bevoegdheden aan de steeds voortgaande uitvoering van de E.E.G.- verdragen zouden het huidige parlement tot het volledige parlement van het Europa der Zes maken. Het ontbreekt echter Europa niet in de eerste plaats an een parlement. Voor de coördinatie van de buiten landse politiek en de totstandkoming van de economische integratie is aller eerst nod'ig een Europese politieke macht. „Het ontbreekt Europa aan een regering", aldus het rapport, dat zich over het parlement heen richt tot de hoofden van de zes regeringen, ale op nei weer in Bonn bijeenkomen. Spionnen gegrepen na aanwijzing bevolking Onder de kop Ridder van de gehei me oorlog maakt Rode Ster, het orgaan van het Sowj et-mini ster ie van defensie, in het nummer van 28 april melding van een ware veldslag tussen Russische grenswachters en een bijzonder be langrijke groep spionnen en agenten van een vreemd land, die de Russische grens hadden overschreden. Het blad noemt plaats noch datum. Ook de nationaliteit van de spionnen wordt niet vermeld. Aan Russische kant werden een officier en een adjudant ernstig gewond. Volgens Rode Ster kon de groep wor den ontdekt en onschadelijk gemaakt dank zij de waakzaamheid van de be volking. Eveneens zonder plaatsen en data te noemen zegt het blad dat er in het grensgebied al verscheidene andere im perialistische spionnen zijn aangehou den. Deze ridders van de geheime oor log hebben een gedegen opleiding ont vangen. Zij zijn allen op de spionage- school aan de andere kant van de Oceaan geweest. Nerf'il regenmantels "wash and wear" licht in gewicht, geheel nylon gevoerd, in prachtige voorj'aars- time" 49.75 Jackets prima dri-sil poptin, geheel dubbel, in marine en korenblauw 29.75 Zomer - pantalong -made by Sturka", in luchtige linnen struktuur 16.75 &■- - Naar aanleiding van zaak-Blake De Britse premier Macmillan heeft gisteren in het Britse Lager huis verklaard, dat hij overweegt aanvullende maatregelen te tref fen om Groot-Brittannië te vrij waren voor verraad van een soort als gepleegd door de Engelsman Blake. Macmillan zei evenwel de leden, te kunnen verzekeren dat het verraad geen onherstelbare schade heeft aangericht. De spion had met name geen toegang tot gegevens die betrekking hebben op de landsverdediging en op kernenergiegebied. Ondertussen heeft Blake gisteren aangekondigd dat hij in hoger beroep zal gaan tegen het vonnis van 42 jaar, de langste straf die ooit in Engeland voor spionage is opgelegd. Macmillan heeft verder verklaard dat hij geen heil in een speciaal onderzoek zoals dat is ingesteld in verband met de spionagezaak bij de Britse marine. Hij erkende wel de volle verantwoordelijk- (Van onze correspondent ln Bonn) Bonn, vrijdagmorgen. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken dr Heinrich von Brentano is vandaag gastheer van zijn vijf collega's uit de E.E.G.- landen, bij wie zich morgen nog de Britse minister voor Europese zaken, Heath, zal voegen voor de daarna volgende W.E.U.-confe- rentie. Zondag moeten de minis ters zich dan alweer haasten om naar Oslo te komen, waar maan dag a.s. de voorjaarsconferentie van de N.A.V.O. begint. De conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der E.E.G.-landen de opening tot een reeks van bespre kingen, die na de N.A.V.O.-bijeenkomst op 19 mei a.s. nog zal worden voortge zet met de tweede conferentie der F.E.G.-regeringsleiders. Zij zijn, naar men zich herinnert, deze aard van over leg in december j.l. in Parijs begonnen toen het tussen de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken mr. Luns en de Fransen kwam tot een controverse over de onmiddellijke deelneming van Engeland aan de beraadslagingen. Ten slotte zal op 20 mei a.s. de Franse pre sident De Gaulle naar Bonn komen om het bezoek van Adenauer in december beantwoorden. Uit tactische overwe gingen heeft men het gesprek tussen de beide staatslieden ditmaal niet voor r na de conferentie der regerings leiders gelegd om zich niet weer bloot ie stellen aan de verdenking, dat zij samen van tevoren alles al hadden uit gemaakt en beslist. Intussen hebben sinds de Parljse E.E.G.-eonferentie van december j.l. de chefs van de afdelingen politieke zaken der zes ministeries van buitenlandse zaken beraadslaagd over de manier, waarop het regelmatige (driemaande lijkse) overleg der regeringschefs kan worden gecoördineerd zonder daj het nodig is om het door De Gaulle gewens te „politiek secretariaat" (en daarme de nog een nieuwe E.E.G.-instantie) in het leven te roepen. Permanent lichaam Naar wij vernamen hebben de chefs politieke zaken in het door hen opge stelde schema voorgesteld een perma nent lichaam van de diplomatieke tegenwoordigers ln te stellen ter a bereiding van de geregelde conferen ties der regeringsleiders. Uit de regel maat dezer conferenties zal dan, na verloop van tijd, de plicht tot een politieke ontmoeting en nog weer later de bindende beslissing der meerderheid moeten groeien. De conferentie van ministers van bui tenlandse zaken in Bonn zal zich van daag ook bezighouden met de crises in Laos en Cuba. Algemeen geldt de con ferentie de voorbereiding van de bij eenkomst der E.E.G.-regeringsleiders op 19 mei a.s. en natuurlijk staat ook het overbruggen van de tegenstellingen tussen de E.E.G. en de vrijhandelszone in het middelpunt der besprekingen. De conferentie vergadert achter geslo ten deuren. Nieuws zal zij niet veel op leveren. Men hoopt intussen in Bonn, dat aan de conferentie van 19 mei ook de Britse premier Macmillan zal kun nen deelnemen. held van de regering, doch was bereid met de leider van de oppositie de ach tergrond van de zaak en de vraagstuk ken die zij heeft opgeworpen te bespre ken. Macmillan deelde verder mee, dat Blake. die door de Chinezen is geïn terneerd en in 1953 werd vrijgelaten, terdege door de veiligheidsdienst aan de tand is gevoeld. Het bleek echter dat Blake geheel uit vrije wil naar communisme is overgegaan uit welke overgang hij de conclusie trok verraad te moeten plegen. Blakes handelwijze zou niet zijn voortgekomen uit vrees- aanjaging gedurende zijn gevangen schap. Evenmin was hij bezweken on der andere soorten van druk, die op po litieke gevangenen pleegt te worden uit geoefend. Onder die omstandigheden valt er geen verdenking op iemand die zijn land een achttal jaren goed heeft gediend, doch die verraad pleegde uit ideologische overwegingen. Omtrent het nadeel dat het verraad voor Engeland heeft opgeleverd wilde Macmillan zich niet verder uitlaten. Gaitskell heeft verklaard dat hij de zaak wil met Macmillan wilde bespre ken, doch hij achtte het overleg eigen lijk niet voldoende om de openbare me ning in Engeland gerust te stellen. Hij; was van menig dat een onderzoek wel noodzakelijk is om het volk de overtui ging te geven dat dergelijke spionage- affaires niet meer zullen voorkomen. Weer enkele ex-SS-ers gearresteerd De plaatselijke officier van justitie en de politie van Bottrop hebben gisteren bekendgemaakt dat zij verscheidene oud-SS-mannen hebben gearresteerd, die Kermvapengesprek lokt demonstraties uit Tijdens de NATO ministerconferen tie, welke van 8 tot 10 mei gehouden wordt in Oslo, zal de actiegroep voor kernontwapening voortdurend op het 7 juni plein in het centrum van Oslo laten demonstreren. Kleine groepjes mensen uit Noorwe gen en enige andere NAVO-landen zul len rondlopen met de leuzen: „De NA TO moet geen nucleaire mogendheid worden, wij willen niet door kernwa pens verdedigd worden. Geen verdere verspreiding van de nucleaire wapens en staakt de kernproeven. Op 7 mei zal de Amerikaanse Nobel prijswinnaar dr. Linus Pauling, die op het ogenblik een conferentie van geleer den leidt in Oslo die tegen de nucleaire bewapening zijn, een openbare vergade ring toespreken in de aula van de uni versiteit van Oslo. Op de avond van de achtste mei zal een grote meeting gehouden worden op het stadhuisplein onder het motto „Wij hebben wilskracht nodig om ons land te verdedigen, solidair met onze bondgeno ten te zijn en vertrouwen te hebben in de idealen der V.N. en het constructie ve werk voor de vrede. ervan beschuldigd worden in concentra tiekampen misdaden te hebben ge pleegd, waarop de doodstraf slaat. De enige naam die bekendgemaakt is, is die van de 45-jarige Ernst Sabins- ki die 66 gevangenen in concentratie kampen zou hebben vermoord. De na men van de kampen zijn niet genoemd. Sabinski is reeds op 24 april gear resteerd. De arrestatie werd geheimge houden om de politie de gelegenheid te geven andere SS-mannen in Duitsland te kunnen arresteren, die door Sabinski als medeplichtigen zijn aangewezen. De autoriteiten weigerden te antwoorden op vragen of de arrestaties in verband staan met onthullingen tijdens het pro-" ces-Eichimann in Jeruzalem. is beter, kost minder... en elke streek strak! HJL De 21-jarige Duitse filmster en zanger Hex Glldo is gisteren met een lijntoestel van dc K.L.M. op Schiphol aan gekomen. Hij zal in Ne derland o.m. voor de te levisie optreden. Sowjetrussischc pool- geologen willen een pas ontdekte bergketen in het centrale gebied van ko ningin Maudland (Zuid pool) naar de eerste ruimtevaarder, Joeri Ga garin, noemen. De ruim zestien jaar oude stamboekkoe ,,De bont 14" van de heer J. Dekker te Blokker hoopt de komende week een topproduktie van 100.000 kilogram melk te berei ken. Sinds 1945 is zij de vijfde koe die deze op brengst haalt. I Volgens een in Damas- kus verschijnend blad heeft de politie van Alep po (Noord-Syrië) een in ternationale organisatie opgerold die verdoven de middelen smokkelde. Er waren naast het hoofdkwartier in Brussel „filialen" in Turkije, Li banon en de V.A.R. (Syrië). I In alle vroegte is gis teren een gedeelte van de honderd jaar oude hardstenen muur rondom de Pentridge-gevangenis in Melbourne ingestort. Geen der 12.000 gestraf ten had vanwege de slaap het besef te ont snappen. I De Franse filosoof Maurice Merleau-Ponty, hoogleraar aan het „Col lege de France", is gis teren op 53-jarige leef tijd in Parijs overleden. I President Kekkonen van Finland en zijn echt genote hebben gisteren wegens weigering van hun voertuig op de grote weg naar Turku hun tocht als lifters moeten voortzetten. Zij bereikten hun bestemming in een bestelwagen. I „Alle volwassenen, ge zonde burgers die geen eerlijk werk wensen te verrichten, sociaal werk uit dc weg gaan en als parasieten leven", zullen volgens het Russische persbureau Tass voor een periode van vijf jaar in arbeidskampen wor den ondergebracht. I Voor de 500 vracht auto's die per dag grote hoeveelheden materiaal naar Schiphol brengen voor de uitbreiding van het banenstelsel is door genietroepen in de nacht van woensdag op donder dag een brug aangelegd die over de grote ver keersweg Den Haag-Am- sterdam heen loopt. I Amerikaanse geleerden hebben een hijzonder ge voelig toestel ontworpen dat waarschuwt voor de geringste verontreiniging in de lucht, die zich over afstanden tot 400 meter voordoet. Het ap paraat werkt met infra rood licht. 588) Een Nederlander die ln Quito, dus op een van dc hoogvlakten van het Andcsgebergte, enige lichamelij ke arbeid moet verrichten laten we veronderstellen dat hy de trap naar de volgende verdieping moet oplopen raakt na enkele ogenblik ken reeds uitgeput. Op de eerste etage aangeland heeft hy het gevoel of hij er ln enkele minuten een hele dagtaak op heeft zitten. Neemt hy echter de moeite even uit het raam te kyken, dan zal hy zien dat de voetballers van Quito op een verder gelegen veldje een stevig partytje spelen, zonder schynbaar enige hin der van dc hoge berglucht te onder vinden. Men heeft dit willen ver klaren door het feit dat de bewo ners van het hoogland beter de zuur stof in het bloed kunnen vasthouden, in tegenstelling met dc bewoners van het laagland, die door het aldus ont stane gebrek aan zuurstof vermoeid zouden geraken. Het kan zyn, maar het probleem van de moeheid Is daar door nog steeds niet opgelost. Want stelt u zich de molenaars- knecht eens voor die de hele dag met mndzakken meel op de schouders jongleert cn 's avonds nog energie over heeft om op dc kermis zijn spieren te meten met die van dc krachtpatsers ln de worsteltent. In dien we deze jonge man, dit brok on vermoeibare kracht, zouden meestu ren met een dame die op zoek Is naar een nieuwe hoed, zou hy 's avonds volkomen uitgeput thuis komen. De slentergangen langs en door de modehuizen, het gehannes voor de spiegels, kortom de hele tocht die door de winkelende dame opgewekt wordt volbracht, zou voor deze bonk spieren te machtig biyken. TOCH IS HET ZO! Toch heeft de molenaarsknecht niet bepaalde spieren overbelast, noch te veel zuurstof verbruikt. Moeheid is dus nog wel Iets anders dan alleen maar een stoffeiyk proces en iedere arts weet door ervaring ln zün pa tiëntenkring daarvan mee te praten. In Europa ls men dan ook vry alge meen tot de slotsom gekomen dat vermoeidheid een vcrschynsel is, waarby zowel de geest als het ge hele lichaam betrokken Is. Weliswaar zyn de spieren die een bepaalde be weging maken Ln eerste Instantie aansprakeiyk voor het vermoeid ra ken van dit organisme, maar voor datgene wat er ln de spieren plaats vindt, ls een hele organisatie nodig, iets dat by de eerste onderzoekingen minder de aandacht trok. Volgens la tere onderzoekingen hangt de actie van dè spieren ten nauwste samen met de ademhaling, de bloedsomloop, de vocht- en zout- ultwisseling ln het organisme, de warm- tehulshouding, de osmotische- cn hor monale uitwisseling cn voorts zyn de gebeurtenissen in het zenuwstelsel, de verteringsorganen cn de klieren die voor voeding van het spierstelsel zorg dragen, daarby ten nauwste betrok ken. U ziet dat het complex wel wat ingewikkelder is dan de theorieën om trent de melkzuurovermaat, of het zuurstoftekort, wilden doen geloven. En dan hebben we nog niet eens ge sproken over de gcesteiyke factoren die hierby van invloed zyn en waar van onze molenaarsknecht ongetwij feld het slachtoffer is geworden toen hy mee ging hoedjes passen! Maar laten we eens zien, de zee zo zont ls. Daarover een volgende keer. NAAR (Van een onzer redacteuren) HOLLANDIA, april. [)ES morgens vroeg, in Hollandia, hadden we elkaar wat mistroos tig aangekeken: het zou wel weer niets worden. Onze bedoeling was namelijk een tochtje naar „de Ba- liem", dat vreemde dal, omsloten door een rand van hoge bergen en nog niet heel lang geleden vanuit het stenen tijdperk „ontdekt". Een paar dagen geleden hadden we het ook geprobeerd, en wel met een meer officieelvliegtuig, maar het was op niets uitgelopen. Men moet namelijk de weersomstandig heden wel echt mèè hebben, willen de nevels om de hoge bergen niet de tocht laten mislukken. De eerste keer had de piloot, na even in de lucht te zijn geweest, rechtsom keert gemaakt. Waar dit meer „officiële" toestel vooreerst niet meer beschikbaar was, had men ons in overweging gegeven, het eens te proberen met de „zen- dingsvliegdienst". Welnu, we hebben het geprobeerd en het is gelukt. Niet maar uit dankbaarheid, doch veel meer om iets te vertellen van het belangrijke en zegenrijke werk dat zij doet, in de ze brief dan iets over de „zendings- vliegdienst". De volgende brief gaat over de Baliem zelf. Wat is die ,.zen- dingsvliegdienst". die ..Missionary Aviation Fellow ship?" Het is een gedeeltelijk Ameri kaanse- en Engelse organisatie, die zich geheel ten dienste heelt ge steld van het zendingswerk. Zij doet dit door voor de zendingsmensen de verbindingen door de lucht te onder houden. De dienst werkt thans reeds ln Mexico, Honduras, Ecuador, Brits Guyana, Brazilië, de Mali-republiek, Soedan, Ethiopië, Tanganjika en in Nieuw-Guinea. Er zijn plannen voor de Philippijnen en voor Borneo. In Nieuw-Guinea, als elders, wordt on waardeerbare hulp verleend aan zen delingen zonder onderscheid van de nominatie. Ik heb in zendingskringen nooit zonder de grootste waardering over deze dienst horen spreken. In Nederlands Nieuw-Guinea vliegen er van deze dienst nu reeds vier of vijf toestelletjes, in Australisch Nieuw- Guinea bovendien ook vier. Met der tig zendingsposten overal in Ned. Nieuw-Guinea worden de verbindin gen onderhouden. Wat men zoal doet? De dienst be last zich met de verplaatsing van zen- dingspersoneel, met de bevoorrading van de posten, met de afvoer van zie ken en gewonden, met verkennings vluchten voor nieuw te openen posten, met voedseldroppings voor verken ningsgroepen. Alleen in Nederlands Nieuw-Guinea worden zeker gemiddeld driehonderd vlieguren per maand gemaakt, het geen neerkomt op een vijf en zeven tig vlieguren per piloot, voor een woest en onherbergzaam bergland, als het binnenland van Nieuw-Guinea ongetwijfeld een respectabel cijfer. De organisatie klopt als een bus. Dat men over bekwame en toegewij de vliegers beschikt, kan ook hieruit blijken, dat zich in de zes jaar da men nu in Nederlands Nieuw-Guinea vliegt geen ongeluk heeft voorgedaan. Er worden dan ook de nodige maatre gelen getroffen voor de veiligheid, hetgeen ln dit barre land zeker geen sinecure is. De vliegers zelf? Toen in de vroege morgen op het vliegveld vervoegden, was dit, als opgemerkt, met de nodige twijfel in het hart. Maar men kwam ons al met grote blijmoedigheid en opgewektheid tege moet. Wie? In de eerste plaats daar Miss Betty Green, een lieve, nemende vrouw, wie men de grote verdiensten die zij in de luchtvaart heeft niet zonder meer zou aanzien. Ze stond daar op het vliegveld in een blauwe rok en een wit bloesje, klaar om in haar kleine toestel een heel gi zinnetje van een zendingsarbeidï naar een afgelegen gebied over L_ brengen. Zij dient de M.A.F. al sedert '45, is er zelf een medeoprichtster en ook lid van het hoofdbestuur. Ze is nu een klein jaar in Nieuw-Guinea, na voordien twee jaren in de Soedan te hebben gevlogen. Een zendingsman niet zijzelf dus, ze zou er niet over denken deed me van haar het volgende verhaaL On langs ging ze vanwege het slechte weer zeer laat in de morgen van Hol landia via de Baliem naar de Wissel meren. De vroege morgenuren zijn namelijk voor het vliegen in bergland de gunstigste of de nog minst ongun stige. Laat in de middag kwam ze met haar toestelletje in Hollandia te rug met als ongebruikelijke passagier een krankzinnige Papoea, zonder dwangbuis en alleen met een injectie om hem rustig te houden. Duur van de vlucht: vijf en een half uur en J~' uitziet als op dernomen waar een ander voor zou bedanken. Zijn humor is er een van een apart soort. Zegt men als passa gier argeloos, dat het de eerste vlucht wordt ln een toestel als dit, dan is zijn eenvoudig bescheid, dat het mis schien tevens de laatste zal zijn. Zijn grote verdiensten voor de zending op Nieuw-Guinea en voor Nieuw-Guinea hebben enkele jaren geleden ook van regeringszijde erkenning gevonden in een onderscheiding tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Prachtig werk is het, dat deze men sen in al hun eenvoud en onbaatzuch tigheid doen, werk waarin ze gedre ven worden door de liefde voor Gods Koninkrijk. Dc blijdschap van het ge loof straalt hun van het gezicht. Vraagt men hun naar de meest bij zondere vluchten die zij hebben ge maakt, dan noemen zij die. „waar je Gods hand in ziet", vluchten die. soms door „toevallige" omstandighe den. zó uitgevoerd konden worden, dat een ernstig zieke of gewonde nog op tijd in een ziekenhuis kon worden gebracht Als gezegd, alle zendingsarbeiders hebben grote en oprechte waarde ring voor de wyze waarop zy door de vliegers van deze „zendingsvlieg- dienst" in hun vaak grote eenzaamheid worden terzijde gestaan. Een be roep op de M.A.F. doet men nimmer tevergeefs. En zo stegen we dan die morgen gedrieën mèt vlieger Dave Steiger in het Cessna-toestel. Gedrieën: dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de A.R.- partij, lid van de Eerste Kamer en lid van de parlementaire delegatie die ter gelegenheid van de opening van de Nieuw-Guinearaad Nieuw-Guinea bezocht, dan een collega-journalist, en als derde de schrijver van deze brieven. Er bleek méér nodig dan de gewone vliegriemen: stevig werden we in onze vliegstoelen vastgezet. Een kleine aanloop, en daar waren we al los van de grond. Wat later za gen we in onze nabijheid ook het toe stel van Miss Green, die echter een ander doel had en dus later afzwenk te. Daar hingen we met ons toestel in de wijde lucht. Beneden ons de moe rassige wouden. In de verte de drei gende bergen, waartussen wij een bre de kloof zouden moeten passeren. Daarachter, wisten wij, lag de Baliem. die vreemde wereld van duizenden ja ren her. Vanuit dc moderne wereld hadden wij de tocht ondernomen naar een gebied, dat nog vele kenmerken heette te bezitten van het stenen tijd perk. Wat zouden wij er treffen? Het klei ne dappere Cessna-toestel, vakkundig door piloot Dave Steiger bestuurd, repte er zich met ons heen. Over on ze bevindingen een volgende maal. i le- Zelf werden we gevlogen door Dave Steiger, gewezen Amerikaans oor logsvlieger, wie men. zoals hij daar stond in een blauw broekje en een wit overhemd, al evenmin de ver diensten afzag. Maar in feite een uit nemend vlieger, die ook op Nieuw- Guinea al heel wat vluchten heeft on- Advertentie) TIJDELIJK De Westduitse Bondsdag heeft don derdag een statuut voor de strijdkrach ten van dc N.A.V.O. goedgekeurd. Krachtens deze regeling gelden voor taan in de Bondsrepubliek dezelfde be palingen bij de legering van NAVO- troepen als reeds in de andere NAVO- staten van kracht zijn. Tevens werd een overeenkomst over »n manoeuvreterrein voor Britse en Canadese troepen in het gebied van Sol- tau-Lueneburg goedgekeurd, op grond Engeland en Canada zich on- r tot eventuele schadevergoe ding verplichten en aan bepaalde voor waarden zullen voldoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5