Uw probleem is het onze MUim Kerkelijke arbeid groeit uit tot miljoenen/aak Manuscript van boek Iona gevonden IlïJf KRONIEK llllll Nederlandse Gemeenten nog tegen mammoetwet Een woord voor vandaag Zaak der „Samenspreking" in behandeling s STANDPUNTEN DUIDELIJK DE publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie heeft vorige week weer sterk in het middelpunt van de belangstelling gestaan. Aanleiding tot deze belangstelling was het grote, lang voorbereide openbare debat, dat de Sociaal-Economische Raad aan de ontwikkeling van de p.b.o. wijdde. Dat juist de belangstelling voor dit debat zo groot was, moet verklaard wor den uit het feit, dat deze discussie een nieuwe krachtproef voor de p.b.o. genoemd kon worden. Het ging hier immers om een gesprek binnen de kring van het bedrijfsleven zelf. Wil de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie slagen, dan geldt als elementaire voorwaarde, dat zij zal moeten leven bij het bedrijfsleven. De kring uit het bedrijfsleven, welke de Sociaal-Economische Raad vormt, bestaat bovendien uit vertegenwoordigers van alle toporganisaties van het Nederlandse bedrijfsleven. Zo waren bij het debat aanwezig de voorzitters van de drie Nederlandse werknemersvakcentralen en van de vier grote werk geversverbonden. En in de derde plaats zal de nadruk moeten vallen op de plaats waar het gesprek gevoerd werd, namelijk in dc Sociaal-Economische Raad, het hoogste college van het Nederlandse bedrijfsleven op publiekrechtelijk niveau. Zou hier de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie niet de steun gekregen hebben, die zij nodig heeft om tot leven te komen, dan zou, wat betreft de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, het bedrijfsleven rustig vergeleken kunnen worden met een huis, dat tegen zichzelf verdeeld is en dat daarom bedrijfs organisatorisch niet veel toekomst heeft. De belangrijkheid van het gesprek is hiermee wel duidelijk geworden. Het Is minstens zo belangrijk, zo niet belangrijker, geweest als het debat over de p.b.o. gaat worden, dat in juni in de Tweede Kamer gevoerd zal worden, omdat, wanneer de p.b.o. door het bedrijfsleven niet wordt aanvaard, deze toch ook politiek moeilijk meer te verkopen zou zijn. Daarom willen wij op deze plaats onze verheuging over het zeer positieve resultaat van het S.E.R.-debat van vorige week niet onder stoelen of banken steken. Juist omdat dit debat als zo belangrijk aangemerkt kon worden, is het resultaat des te verblijdender. Of er dan geen tegenstand of verzet is geweest? Jazeker, er is verzet geweest, maar ook daarmee zijn wij ingenomen, hoe vreemd het misschien ook klinken moge. Er was verzet tegen de p.b.o., dat was leder bekend. Het verheugende van het debat is echter geweest, dat dit verzet nu duidelijk is gelocaliseerd. De tegenstanders zijn gedwongen geweest zelfs een matige resolutie te ver werpen, zij konden niet volstaan met schijnschone woorden. Woorden, waar mee iemand verschillende kanten uitkan. Onduidelijke woorden, die in de praktijk leiden tot onzekerheid en eindeloos heen en weer gepraat. Onduide lijke woorden die moeilijker te bestrijden zijn dan een tegenstander die zich toont in zijn ware gedaante. De tegenstanders bleken maar beperkt in aantal, en zij bleken zich voornamelijk te bevinden in de liberale werkgevershoek. BELANGRIJKE RESOLUTIE J^E bereidheid lot het verlenen van medezeggenschap aan de werknemer blijkt in liberale werkgeverskring toch nog maar zeer gering te zijn, niet tegenstaande mooie woorden. Wij willen niet nalaten van deze plaats onze waardering uit te spreken voor de houding van de voorzitters van de prot. chr. en r.k. werkgeversbonden, resp. de heren A. Borst Pzn. en mr. F. J. F. M. van Thiel. Zij hebben vorige week in de S.E.R. door hun woorden het liberale standpunt als dom en onwetend aangemerkt. Voor de voorzitters van het Verbond van Nederlandse Werkgevers en het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, de heren ir. F. Q. den Hollander en ir. W. H. Kruyff, was de resolutie, die met grote meerderheid van stemmen werd aangenomen, niet aanvaardbaar. Wie nog in onzekerheid verkeerd mocht hebben over de opvattingen in libe-, rale kring, doet goed er kennis van te nemen, dat men van deze zijde zelfs niet bereid was een beroep te ondersteunen op de organisaties van onder nemers en van werknemers, om daar, waar nog geen publiekrechtelijke be- drijfslichamen bestaan, zich op korte termijn grondig te bezinnen op de tot standbrenging daarvan. Juist in het licht van deze situatie lijkt het ons uiterst verstandig, dat de So ciaal-Economische Raad, aan het slot van zijn resolutie, als zijn oordeel heeft uitgesproken, „dat het voor een verdere voortgang van de p.b.o. overweging verdient, dat de S.E.R. de bevoegdheid krijgt om, ook indien geen volledige overeenstemming met een voldoende representatieve vertegenwoordiging is verkregen, uit eigen beweging te adviseren over de instelling van een be- drijfslichaam, indien hij in overwegende mate van oordeel is, dat de tegen Instelling daarvan aangevoerde bezwaren niet van voldoende gewicht zijn, danwel dat het algemeen belang de instelling van het bedrijfslichaam vor dert" Als voor dc verwerkelijking van dit oordeel een wetswijziging nodig is, dan lijkt het ons gewenst dat regering en volksvertegenwoordiging op dit punt de meerderheid van het bedrijfsleven zullen volgen. In december van het vorig jaar hebben wij gewaarschuwd tegen een al te vrijblijvende discussie in de S.E.R. over de p.b.o., een vrijblijvendheid die van de zijde van het secretariaat van de S.E.R. nadrukkelijk werd gesteld. Door het aannemen van een resolutie is dit vrijblijvend karakter van de discussies naar onze mening terecht weggenomen. De raad heeft zich duidelijk op een standpunt vastgelegd, waaraan ook rege ring en Kamer houvast hebben. Een standpunt dat in de raad een grote meer derheid kreeg, een meerderheid die bovendien nog groter had kunnen zijn, indien verschillende werknemersvertegenwoordigers niet voortijdig de ver gadering hadden verlaten. Commissies van Beheer der Geref. kerken Meer efficiency nodig in kerk Tijdens de woensdag in Zwolle gehouden jaarvergadering van het Landelijk Verband van Commis sies van Beheer der Gerefor meerde Kerken heeft ds. P. N. Kruyswijk, predikant te Amster dam gesproken over de financiële consequenties van de gemeen schappelijke arbeid der kerken. De financiering van die arbeid uit collecten en giften is zo lang zamerhand een miljoenenzaak ge worden, zo constateerde ds. Kruys wijk. Gereformeerd Nederland heeft in 1959 voor kerk, diakonie, zending en evangelisatie bijna 37 miljoen gulden bijeengebracht in de vorm van vaste bijdragen, col lecten en giften. Het is opmerkelijk dat de opbrengst van de collecten een voortdurende stij ging te zien geeft en dat de kosten voor het algemeen kerkewerk in veel sterke re mate stijgen dan de kosten voor hel plaatselijk kerkewerk. „Wij zijn in een nieuw kerkelijk tijd perk aangekomen, dat gemarkeerd wordt door begrippen als bureau, direc teur en algemeen adviseur", aldus ds. Kruyswijk. Het begon met het Alge meen Kerkelijk Bureau, daarna volgden het Zendingscentrum, het Evangelisatie- centrum enz. Steeds meer mensen vin den dagelijks werk in dienst van deze kerkelijke organen en de kosten zijn aanzienlijk, met het gevolg, dat het aan tal collecten ten behoeve van deze spe ciale werkzaamheden toeneemt. ,,Wat zijn de consequenties van al dit werk?", zo vroeg ds. Kruyswijk. zijn allereerst de bestuurlijke cc quenties. De vraag is reeds gesteld of het niet aanbeveling verdient, dat de commissies van beheer de kerkelijke begroting in twee delen splitsen: één voor de eigen eredienst en één voor het kerkelijk werk in breder verband. Ds. Kruyswijk toonde zich geen voorstandeT van deze scheiding, omdat de leden van de kerk er recht op hebben te worden geplaatst voor hun verantwoordelijkheid zowel voor het eigen als het gemeen- gegevens rén zak werden in de )er een grot nog vijf papyri gè- vonden. Drie var, hen, schoon Van ecu medewerker gebreidere geeft de rol Een huwelijkscontract, voogdijovereenkomst '.en voogdijovereen- aangaande de halfwees geschreven tn komst, een stuk betref- Jesjua, zoon van Babata Hebreeuws, zijn even- fende de pacht van een de dochter van Sjimon. eens contracten betref palmbos en vele andere Twee voogden werden Brij juridische verhandelin- aangewezi DE WONINGBOUW De Volkskrant kan sich aanslui ten bij de in de Tweede Kamer geuite vol doening, dat de 2500 woningen inéér er zullen komen. Maar daarmee hondt de vol doening van bet r.k. blad dan ook op. Het schrijft: „Minister Van Aartsen slaagde er bepaald niet in aannemelijk te maken, dat deze beslissing eerst nu kon worden ge nomen. Hij erkende imroera zelf, dat e ook eind vorig jaar al aanwijzingen warer dat de bouwmarkt overspannen zou kur nru raken. Onderwijl is de bonwcapacitei niet verminderd. Ze is, integendeel, nog sterk toegenomen en desondanks komen de 2500 woningen meer er nu tocb. De minii ter maakt hiervoor rnimte door de bou> vau dure buizen in de vrijo sector te bi perken. Ook bij de kerstcrisis van vorig jaar werd hem echter toch al duidelijk ge maakt. dat bij daar de oplossing van de moeilijkheid kon vinden. De conclusie moet dus zijn, dat de minister oorspron kelijk niet bereid was de vrije sector te gaan beperken en daar eerst nu, onder druk van KVP. AR en CHU, toe beeft besloten. Waarom schrok de minister «r eerst voor terug om de bouw van dure buizen af tc remmen? Ook uit het betoog van de minister bij bet Kamerdebat bleek weer, dat in hel huidige bouwbeleid toch wel een bijzondere genegenheid voor de vrije sector tot uiting komt, die in die ma te enkel weerklank bij de liberalen vindt. Het was dan ook de VVD, die diep be treurde. dat minister Van Aartsen zich nu ten slotte toch heeft laten bewegen om de bouw van de duurste huizen te beperken. Daarmee kwam alsnog vast te staan, dal de eteun die de liberalen bij de kerstcri- ais aan de motie-Andriessen gaven, in fei te maar zeer betrekkelijk was. Zij zijn er hierbij blijkbaar van nitgegaan. dat de bonw van meer goedkope woningen geen nadelige gevolgen voor de vrije sector mogen hebben. Hoe dit verder zij, gaat nu vooral om de vraag of met de toe voeging van 5000 huizen aan het bouwpro gramma over do eerste 2500 meer was al voor de kerstcrisis gunstig beslist vol doende voldaan wordt aan de d*' bel bouwbeleid zich veel aterker op de bou' van woningen in de goedkoopste klasse moet gaan richten, omdat iedereen het er toch over eens is, dal de woningnood «ich nu meer toespitst op de mensen met de lagere inkomens. Wij denken hierbij weer vooral aan de vrije sector. E niets op tegen, dat er huizen worden ge bouwd, waarvoor geen enkele bijdrage de overheid nodig la. Maar als die «retor zover uitloopt, dat mede daardoor dc bouwmarkt overspannen dreigt te raken| De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft zich opnieuw ge richt tot de minister van onder wijs met een nota tegen het wets ontwerp voor het voorbereidend en hoger middelbaar onderwijs, de zogenaamde mammoetwet. De nota is een vervolg op het schrij ven van 7 april 1959, omdat de mi nister in zijn memorie van ant woord niet van zijn ingenomen standpunt wil afwijken. Uit de opzet van het wetsontwerp blijkt, aldus de nota, dat de verantwoor delijkheid voor het geheel van het voort gezet onderwijs bij uitsluiting als rijks taak wordt gezien. Aan andere over heden met name de gemeenten is iedere algemene taak ontzegd. Niet aan vaardbaar is, dat het rijk zich exclusief als overheid ziet, welke hier een alge- ene taak heeft. Hiermede wordt de isitie van de gemeenten volledig mis- rnd. De gemeente kan beter dan wie ook dit brengt haar lokale positie nu eenmaal mee de behoeften en de eisen de bevolking, ook met het oog op de toekomstige ontwikkeling, onderken- i. Het is dan ook noodzakelijk dat de gemeente de gelegenheid blijft behoudi deze taak naar behoren te vervullen. E betekent in de eerste plaats dat de ge meente de vrijheid die door enige artikelen in het wetsontwerp volledig wordt afgesneden tot oprichting en subsidiëring van op te richten bijzondere scholen voor voortgezet onderwijs moet behouden. Een tweede punt ten aanzien waar van wij de positie van de gemeenten miskend zien aldus de nota is dat van de planprocedure. Wij menen dat de planning zoveel mogelijk van onder Advertentiën het epos van Warschau's ghetto de aangrijpendste aanklacht teBenEICHMANNen zijn beulsknechten. 568 pg f5.90 dure huizen wat beperkt, maar ondankt die beperking zullen cr ook huizen in dc vrije sector worden gebouwd dan aanvankelijk de bedoeling bouwcapaciteit zou ook gebruikt kunnen log meer goedkope d, ruimt, .oor j, bou- r.u ,o«lltop.|d, ,r.oUI, b,h.,fl, U. Zol.n, op V „...li lirni-rki «lan hebben wij die behoefte niet werkelijk de volle na- uister heeft nu weliawaar do bouw nog onvoldoende". pp moet geschieden met inschakeling der gemeenten. Wij achten het in ieder geval noodzakelijk een procedure te scheppen, waarbij wordt voorgeschre ven, dat de gemeenten ten aanzien het al dan niet opnemen in het plan van scholen in hun gemeente worden gehoord. Wij bepleiten nogmaals een wijziging i de opzet van de wet, welke de taak in de gemeente ten aanzien van het gehele voortgezette onderwijs in haar ge bied recht doet en haar de mogelijkheid openlaat, zowel ten aanzien van bijzon der als openbaar onderwijs, in haar ter ritoir haar stimulerende en coördineren de taak te vervullen. Voorts deelt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten haar bezwaren tegen de wijze van kostiging zoals voorgesteld in het wets ontwerp mede. In de eerste plaats be treft het liier de voorgestelde regeling der stichtingskosten voor gebouwen vóór 1 januari 1945 gesticht. Wij maken be zwaar tegen de eenzijdige vaststelling door de minister van werkelijke stich tingskosten. Een ander bezwaar geldt de bepalin gen. betreffende inrichtingskosten vooi gemeentelijke scholen voor vwo, havo en mavo (artikel 7»), met name het vast leggen van deze vergoeding als n vergoeding. De kem van de moeilijkheid om terzake van deze kosten een bevredi gende regeling te vinden ligt o.i. in de omstandigheid dat het hier investerings kosten betreft, die ten dele, maar in zeer verschillende mate een kortere afschrij vingstermijn vereisen dan voor gebou wen gebruikelijk is. Het zijn echter wel degelijk investeringskosten, waarop moet worden afgeschreven, zodat een vergoe ding op basis van alleen de rente te laag is. Het komt ons voor, zo zegt de nota ovei de maatschappelijke organen, dat wel licht ten aanzien van het bijzonder onder wijs met een afzijdigheid zoals de minis ter verkiest, in het geven van wettelijke voorschriften kan worden volstaan, doch dat het ten aanzien van het openbaar onderwijs wenselijk zal zijn bij of krachtens de wet een aantal concrete voorschriften voor het orgaan voa onderwijs vast te leggen. Hiertoe zc het wetsontwerp een bepaling kunnen worden opgenomen, dat bij algemene maatregel van bestuur regelen ten aan zien van een aantal punten betreffende de orgaanvorming voor het openbaar onderwijs zullen worden vastgesteld. Wij achten het gewenst dat bij de totstand koming van deze algemene maatregel de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wordt ingeschakeld. In het televisieprogramma dat de VPRO op woensdag 10 mei a.s. uit zendt wordt een forumdiscussie opge nomen over de Mammoetwet Het ge sprek. dat onder leiding van prof. dr. Ph. J. Idenburg staat, wordt ingeleid door een filmpje, waarin de constructie van deze door minister Cals voorgestel de wet wordt duidelijk gemaakt Aan het forum nemen deel mevrouw H. van Someren-Downer. de heer C. Kleywegt en dr. A. la Fleur. schappelijk werk. Zij verlangen daar ook naar. Ook met het oog op de toe nemende migratie en de herhaalde ver plaatsing van steeds meer kerkleden gaf ds. Kruyswijk de voorkeur aan het handhaven van één begroting. Aaupassing erband met de bevoegdheid over zulke enorme bedragen te beschikken, stelde ds. Kruyswijk dc vraag of de or ganisatie van het gereformeerd kerke lijk leven wel Is aangepast aan de si tuatie van vandaag. Hij meende van niet. De tijd van de cijferende dominee ls weliswaar voorbij, maar de vraag blijft of de enorme omvang van het ge meenschappelijk werk niet vraagt om nog meer deskundige leiding. „Op gel delijk gebied ls er behoefte aan een ef ficiënte organisatie van de kerkelijke economie", aldus ds. Kruyswijk. van het landelijk verband van sies van beheer, waarna een eventueel voorstel via de meerdere vergaderingen goed voorbereid op de synodale tafel kan worden gelegd. Er is bepaald be hoefte aan een duidelijk overzicht van er gebeurt en moet gebeuren. De kerkeconomen moeten aan het woord komen. Volgens ds. Kruyswijk verdient ook de voorlichting van de kerkleden over doel en besteding van het geld meer aandacht dan tot nu toe. Wat de financiële consequenties van de gemeenschappelijke arbeid der ker ken betreft, constateerde ds. Kruyswijk. dat de financiering van het kerkelijk werk tot een geweldige taak is uitge groeid. Hij stelde de vraag of het niet tijd wordt, dat de generale synode om ziet naar mogelijkheden om geldelijke resultaten te behalen uit zakelijke on dernemingen. Hoewel spreker hiervan in beginsel geen tegenstander was, wil de hij deze weg voorshands liever niet op. De vraag is maar. kan dit zo door gaan. als men wil vasthouden aan het systeem van omslag en collecten. Als men naar de geweldige opbrengsten ziet van extra acties (Hongarije, SSK dan is men geneigd te zeggen: i". Bovendien, het offeren behoort tot het wezenlijke van het christen-zijn. Voor alles is nodig een zo billijk mo gelijke verdeling van de lasten, een verdieping van het algemeen inzicht in de financiering van het kerkelijk werk. een bredere voorlichting en een tegen elkaar afwegen van de noodzakelijkhe den. Kortom, een verbetering van de gehele kerkelijke economie en planning fericht op een efficiënte organisatie et kerkelijk werk. Tijdens de discussie werd. met het oog op dc bezwaren, verbonden aan de steeds groeiende eollectelijst vooral aandacht geschonken aan de mogelijk heid om de verschillende deputaatschap- pen te binden aan een begroting en de kosten vla een omslag over de kerken tc verdelen. De vergadering stond oDder leiding van de heer C. H. v. d. Berg te Hil versum. die in zijn openingsrede con stateerde. dat het landelijk verband steeds meer wordt ingeschakeld in de kerkelijke arbeid. Hij wees op de wen selijkheid van elke kerk jaarlijks een balans te ontvangen. Hij deelde mee, dat een derde van het totale aantal kerk leden bijdragende leden zijn en dat meer dan 60 pet. van hen minder dan 60 gulden per jaar bijdraagt. De vaste bijdrage bedraagt gemiddeld per lid ruim 26. Dit moet echter 39 a 40 gul den worden. Hij hoopte, dat volgend jaar bij de viering van het tweede lus trum 500 commissies van beheer bij het landelijk verband aangesloten zullen zijn. Dan moeten er echter nog 85 nieu- e bijkomen. Bij de aanvang van de middagverga dering gaf de heer v. d. Bom, voorzit ter van Generale Deputaten Kerkop bouw een korte toelichting op de taak van dit deputaatschap, dat de kerken, die met problemen hebben te kampen, welke een gevolg zijn van de migratie, van advies en voorlichting wil dienen en zich door middel van wetenschappe lijke onderzoekingen wil bezinnen op de taak van de kerk in de moderne samen leving. Hij introduceerde de pas aange stelde algemeen adviseur van het de putaatschap kerkopbouw, de heer J. A. Harms, bij de vergadering. Zomeruniversiteit dit jaar iu Delft De elfde internationale zomeruniversi teit, georganiseerd door de World Uni versity Service en het Internationaal Studenten Bureau, wordt van 16 tot met 30 augustus te Delft gehouden. Het onderwerp is: „The Technological Man". Het congres 2al bestaan uit tien colleges, waarvoor sprekers uit binnen- en buitenland zijn aangetrokken.Voorts vermeldt het programma onder meer excursies, concertbezoek en filmvoor stellingen. de pacht r tweeduizend jaar geleden zijn bij een een groep van ongeveer vijf- verzocht de weduwe Ba- Joodse door Bar Kocliba zelf Nabateense. In via ,Jehonatan ben Me- uitvoerige brief nachem", administrateur van Shimon Bar Koshba bata aan de voogden (Bar K0chba)> Prins van over haar zoon terug- Israël) (Hanasi shal elische archeologische betaling van zes dinars, j^raeel). Deze titel is De rollen zijn in het chal Hever aan de Dode Grieks gesteld met uit- Zee. In deze grot zijn treksels in het Aramees, ere reeds vele brieven uit de Zij stammen van kort Bar Kocliba voor de Bar Kochba-op- de grot trof een kleine, de halfwees Jesjua wer- magere archeoloog #-m ,n h" bijzonder interessant daar zij thans weer in ere is hersteld: de presi dent van Israël dr. Jit- schak ben Zwi draagt haar. Door de deskundigen worden de gevonden do- we papyri aan in gewel ven die waren verborgen achter een nauwe spleet, waar de kleine man nauwelijks door kon komen. Ook het hoofd- Babata stuk 20 van Numeri en het boek Jona werden in een der rollen aanoe- troffen. Het huwelijkscontract drian (130 den aangesteld, in het cumenten van zeer groot negende jaar van keizer belang geacht, aange- negenae jaar vwi oeiuny - Hadrias (125 n. Chr.) Bij zien zij aantonen dat tal pachtovereenkomst 'juridische verhan- betreffende het palmbos delingen en bepalingen eveneens de weduwe zoais zij bekend zijn nu van de par- de Talmoed, tuieeaui-ena tijen met Shamua ben iaar ^f^th^aeleefd. Menachem als tussen- mensen hebb9 persoon, in het veertien- De rollen we p de jaar van keizer Ha- een nieuw licht op be- Chr.) be- talingswijzen is gesloten tussen twee taalde Shimon ten Jos- families uit En Gedi en hua hem 42 talenten over de gesproken Zoar betreffende de jon- pacht. ge bruid Slomzion. Uit- In een beschilderde le- tijd. schreven taal uit die Herdenken wordt moeilijker naarmate het feit, dat wordt herdacht verder af komt te liggen. En het spontane van een feest wordt minder naarmate de betekenis van dat feest gaat vervagen. Het is helemaal niet moeilijk enkele kolommen vol te schrijven over de diepe zin en de achtergrond van onze bevrijding nu zestien jaar geleden. Maar het zijn cliché's geworden en velen van de nieuwe generatie halen de schou ders op: wat moeten we ons nog druk maken over wat tóen is gebeurd nu de wereld balanceert op het smalle koord tussen oorlog en vrede? En waarom zullen we de ellende van een Adolf Eichmann oprakelen, nu andere miljoenen kreperen in concentratiekampen? Er zijn er, die al het gebeurde tijdens de Duitse bezetting zien op het „hogere plan" van een strijd tussen licht en duisternis en er misschien nog aan toevoegen, dat het zo altijd in de geschiedenis is geweest en ook wel zo zal blijven. God zegt ergens in de Bijbel via een profeet, dat het volk vergaat, omdat het geen kennis heeft. En op het bevrijdingsfeest van vandaag is dat een woord, waarover we eens denken moeten. Die kennis is n.l. niet slechts een weten van allerlei feiten en data, maar een weet hebben van de geestelijke strijd, die via mensen aan de gang is tussen God en Zijn grote tegenstander. Alleen dit weten! geeft diepte aan herdenken en feestvieren. Het volk, dat daarvan geen kennis heeft, vergaat. Synode te Assen Honderdtachtig ingekomen stukken (Van een onzer verslaggevers) Donderdagavond heeft de gene rale synode van de Gereformeer de Kerken (vrijgemaakt) een be gin gemaakt met het rapport in zake de z.g. samenspreking. Nadat dit rapport de avond te voren was uitgereikt aan de leden der synode, gaf de praeses, ds. J. van Bruggen te Assen, een halve dag gelegenheid tot bestudering der stukken. Hiertegen verzette ds. J. P. van der Stoel te Amsterdam-C. zich. Hij achtte de ene morgen onvoldoende, juist omdat in de commissie die dit rapport had sa mengesteld, de „oppositie" geen zitting Ds. Van Bruggen verklaarde dat men opzettelijk de „oppositie" uit de commis sie had gehouden, om haar volledig carte blanche te geven bij de discussie. Dit was door ds. Van der Stoel gerespec teerd. Bovendien meende ds. Van Brug gen, dat de in het geding zijnde zaak be kend genoeg was. Nadat echter o.a. ds. H. van Tongeren Beroepingswcrk NED. HERV. KERK Beroepen te Makkum (toez.): J. Koele Nijkerk. Bedankt voor Wilnis (toez.): A. Lam te Andel (N.Br.); voor Krimpen a.d. Lek: J- van Drenth te Ooltgensplaat. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Laren (Nh.): Pk. Stof fels te Rilland-Bath. Bedankt voor Klundert (2e pred.pl.) Moerdijk: Th. W. A. Rijper te Vianen. Examens: de classis Delfland heeft praep. geëx. en beroepbaar verklaard: R. J. v. d. Veen, kand. aan de V.U. en sedert tal van jaren studentenhulppred. Hij is terstond beroepbaar; adres: Insu- lindeweg 242 te Delft. De 66-jarige weduwe, mevrouw J. B. F.-K. uit Renkum, is gistermiddag om het leven gekomen, toen zij met haar bromfiets gegrepen werd door een auto bestuurd door mevrouw A. van G.-B., uit Bennekom. Het ongeluk gebeurde door dat mevrouw F. geen voorrang verleen de a i de Ti i links komende auto. te Leeuwarden en ds. J. F. Hey te Drach ten zich achter het verzoek van ds. Van der Stoel hadden gesteld, waarschuwende tegen overhaasting met deze zaak. stelde hele dag ter Geen hoogleraren Bij opening van de zitting op don derdag deelde ds. Van Bruggen mede, dat men voor deze belangrijke zaak ook de hoogleraren dr. H. J. Jager en C. Veenhof had uitgenodigd. Zij be richtten dat zij aan deze invitatie geen gevolg zouden geven, daar zij ook de andere zittingen der synode niet had den bijgewoond. avond niet gebruikt had i vertegenwoordiger groep. De behandeling begon met de lezing van het eerste deel van het rapport, waarin ouderling C. C. de Vries te Hat- tem een samenvatting gaf van de hon derdtachtig stukken, ingekomen op dit agendapunt. Op een enkele uitzondering na zijn al deze stukken ontvankelijk verklaard. Het katholicisme in Amerika groeit Volgens het officiële rooms-katholieke handboek voor de Verenigde Staten zijn de communicerende katholieken daar te lande in de afgelopen tien aar met. 47,04 procent toegenomen in hoofdzaak door geboorteaanwas en emigratie. In dit handboek, de 13de vergrote uitgave voor het aar 1961, wordt ver klaard. dat de Verenigde Staten thans 42.104.900 katholieken tellen dat ls 13.470.022 meer dan in 1951 toen de ka tholieke bevolkingsgroep 28.634.878 le den groot was. Het aantal Amerikaanse katholieken is in 1960 met 1.233.589 toe genomen. Pinkster-landdag te Velsen Voor de zesde keer zal dit aar op tweede pinksterdag in het park Velser- beek te Velsen een evangelisatie-land- dag georganiseerd door de Stichting tot Verkkondiging van het Evangelie en Verspreiding van Christelijke Lectuur, worden gehouen. In een tent met circa 3000 zitplaatsen zullen samenkomsten worden gehouden, waaraan als sprekers medewerken: ds. G. Toornvliet uit Bloemendaal, ds. A. van Gent uit Kam pen, ds. J. A. Visser uit Amsterdam, rev. G. A. Bracks, directeur van de Europese Evangelische Zending te Zeist en de evangelisten J. Klein Haneveld uit Bodegraven en Th. Dikkes uit Lei den. de bol Hm koeler plaatsen. Als alles goed gaat, verwijder ik deze? heeft men de bol tegen Kerstfeest in la- bloei. Vraag: In Voorschoten heeft het lel- w_ na dingwater een nogal gele kleur, wasbeurt vlekken ontstaan "in de tot brum toe. Heeft dit invloed 1 koperen trommel, mogelijk door- werking van chloor? Een enkele keer lepelen. Verse inktvlekken moet dat ik vergeten had de binnenkant af probeer ik de witte was in de bleek onmiddellijk met melk behandelen. te zetten,jg Raad van lezeressen: Het komt kleur zichtbaar is, moet voor dat echte bloedkoralen tot wit verkleuren. Men zette deze dan in het vet om de kleur te herstellen (b.v. nolinehnudende crème). Vraag: In mijn centrifuge zijn te drogen. Hoewel dit geen vlekken geeft op het wasgoed, zou ik graag een middel weten om deze vlekken te ver wijderen. Antwoord: Kopergroen kan men ver wijderen met ammoniak, maar het is riskant advies te geven voordat men de macnine gezien heeft. Is de leve rancier reeds geraadpleegd? Dit is het h t pi'icne stoei zitten inktspatten. Hoe dere gemeente dan waar ik thans woon. vijder ik deze? Kan dit moeilijkheden opleveren bij Antwoord: Inktvlekken moet men de verkrijging van een vestigingsver- steeds onmiddellijk verwijderen. Men gunning, wanneer ik naar mijn eigen neme de inkt op met vloeipapier of woning wil terugkeren? Wie stelt de een oude spons. Is er veel inkt ge- huurwaarde vast? toe. Heeft dit invloed op de morst, dan moet men deze eerst op- Antwoord: Wanneer men zijn eigen huis verhuurt en de huur krachtens het contract afloopt, komt de woning witter Men moet steeds weer betten met niet vrij. maar de huurder kan wordt de was juist gelig en bruin. On- melk tot de inkt geen kleur i af blijven krachtens huurbe- eerste wat men doen moet. Een der gevaarlijk middel, dat ook eens helpt, is paraffine. Vraag: Is het mogelijk bol, die een jaar gebloeid heeft, op nieuw in bloei te brengen? Antwoord: Van de zijde der gemeen- te deelde men mede, dat de gehele geplet kleur van het leidingwater geen in vloed heeft op de werking van chloor; het Rijksinstituut vvor Drinkwater voorziening heeft vastgesteld, dat de cftroenraur oplos sin g"J Daarna L-I»..,- ,,i» moHic-h.hvoiünicrh ononnnt ciiroenzuuropjossing. jjaarna tuinen 6een °«waar opieveri. men geen lue. ft nn. dat hct ondanks het lage ijzergehalte ol> niet uitgesloten is, dat de witte ge- ru,J zinswas door behandeling met dit wa ter op den duur toch haar helderheid verliest. Bij de bouw van een nieuwe filterinstallaatie zal het instituut tulp datzelfde jaar opnieuw in bloei filterinstallaatie zal het instituut een l. tritrm. Men nrobere het echter nader ondertoek intake de ontkleur,ns het drinkwater instellen. krijgen. Men probere het echter eens door de bol vroeg op te potten (vóór half september). Men moet de bol buiten op een koele plaats inkuilen en ongeveer 5 december binnenha len. dicht bij de kachel plaatsen, eerst in een kist, en vochtig veenmos op de neus leggen. De grond mag niet op drogen, ook niet bij inkuilen. De tem- lijk. Men denke eens peratuur moet 75 graden Fahrenheit te rivieren, die in Vraag: Bestaat er ook een verbin ding uit het binnenwater naar zee, zo dat men met een vaartuig uit de bin nenwateren naar zee kan gaan, b.v. door middel van sluizen? Antwoord: Dit is zeer goed moge- lan onze gro- uitmonden en geeft en vervolgens goed met water scherming. Als de huurder naspoelen. Bij pluche moet men al- recht gebruik maakt en niet vrijwillig tijd betten aan de gladde achterkant vertrekt, zal een proces nodig zijn. De het weefsel, anders wordt de pool kantonrechter zal dan moeten beslis sen of de verhuurder het huis voor Is het op deze wijze niet meer mo- eigen gebruik zó dringend nodig heeft, gelijk de inkt te verwijderen, dan helpt dat het recht van de huurder daar- vaak betten met azijn, citroensap of voor zal moeten wijken. Natuurlijk nzuuroplossing. Daarna moet speelt de mogelijke kwade rol van de plekken nabetten met water de huurder hierbij een rol, doch zeker r geen zure lucht meer aan te is het niet of men dan de woning ruiken is. Paarse inkt. copieerinkt en krijgt. Uit dit antwoord blijkt dat het inktpotlood vlekken moet men direct niet nodig is drie jaar te wachten. Te- betten met spiritus of alcohol. De res- vens blijkt uit het antwoord, dat men ten moet men verwijderen met sop het huis niet ontruimd kan krijgen en zo mogelijk behandelen met een teneinde het leeg te verkopen. De eige- bleekmiddel. naar kan de voorkeur geven aan be paalde bewoners, maar de gemeente Vraag: Ik bewoon een eigen huis. kan de vergunning weigeren om de Door omstandigheden zou het moge- woning te betrekken. De gemeente kan lijk zijn, dat ik tijdelijk een ander de verhuurder tevens adviseren be door mij te hurerf huis ga betrekken, paalde huurders te nemen, doch de bedragen. Zodra de bloem uit de bol die in open verbinding met de de De lucht moet vochtig zijn en grote toch dikwijls binnenschepen laden Is het nu mogelijk mijn eigen huis te verhuren op voorwaarde, dat de te gaan. Deze toestand zou echter huur elk jaar opzegbaar is. zodat ik nen leiden tot een impasse en een vor- het huis na afloop van een jaar zelf dering van de woning. De gemeente weer kan betrekken, zonder dat het kan de eigenaar, die naar zijn lccg- nodig is drie jaar te wachten? Zou gekomen woning wil terugkeren, dc staan. Bovendien staan de overige bin- het mogelijk zijn de huur dan op te vergunning daartoe weigeren, tenzij nenwateren merendeels door sluizen zeggen om het huis leeg te verkopen? in het algemeen de kantonrechter in verbindig hetzij met de grote ri- Kan ik als ik het huis wil verhuren, heeft beslist dat hij de woning betrek- 1 j J- - bepaalde be- ken mag. De huurprijs wordt bij de hetzij met de zee. Men ziet de voorkeur geven of worden deze zo maar door wet geregeld. Is men niet in staat deze de gemeente aangewezen? De door te berekenen, dan is het mogelijk zich mij te huren woning staat in een an- tot de huuradviescommissie te wenden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2