Mietuue £riiwrl|e (Courant de ruimte in? Eerste Amerikaan Wasa is schatkist voor archeologen NIEUWS in één oogopslag- (N)iets bijzonders! BON Per 1 juli vijfdaagse gemeentepersoneel Onderhandelingen met de Algerijnen in zicht? Vrouw die man vergiftigde ter beschikking CritaQ VRIJDAG 5 MET 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij Tweeënveertigste jaargang no. 12166 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD „Stantwasticfa is ahebleoen mgn bert ia legljeospatt" Advertentie) Laat uw vrouw HET GRAS MAAIEN maar dan met een super lichte grasmachine van 36,50 VLIELAND NIEUWE RIJN 50 Voor de zestiende maal heeft Nederland zijn doden uit de Tweede Wereldoorlog herdacht. Bij het monument op de Dam in Amsterdam werd de nationale herdenking gehouden. Reeds nu zijn de besprekingen over een wapenstilstand in Laos gestagneerd, omdat de regering niet wenst dat de neutralisti- sche prins Soevannah Fhoema de Pathet Lao-beweging verte genwoordigt. In Algiers zullen twee parachutistendivisies en een groep com mando-eenheden worden ontbonden. Men verwacht, dat de voorlopige Algerijnse regering maandag zal beslissen over de onderhandelingsdelegatie. Een nieuwe Amerikaanse nota over de landingsrechten voor de K.L.M. aan de Amerikaanse westkust is in Den Haag met grote teleurstelling ontvangen. Maandag zouden de besprekin gen moeten worden hervat. Een Amerikaanse ballon heeft boven de golf van Mexico een hoogterecord gevestigd: ruim 34 kilometer. Bij het aan boord van een helikopter brengen van de twee ballonvaarders is een hunner verdronken. De Westduitse hoofdambtenaar dr. Stalmann heeft in Bonn en in Den Haag aanklachten ingediend tegen onbekenden, die ge ruchten hebben verspreid over het door hem aannemen van steekpenningen. De Goese verschrijvingen zijn gisteren aan de orde gekomen voor de rechtbank te Middelburg. Tegen de Goese directeur van gemeentewerken is een boete van f 500.geëist. De synode van de Geref. Kerken (vrijgemaakt) te Assen is de bespreking begonnen over de vraag, of al dan niet met de Geref. Kerken zal worden samengesproken. (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per weck/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid awerzUds. ontvang tk graag het boek ..Hp-Parade" op onderstaand adroa: Zuid-Afrika verhoogt bankdisconto Het Zuid-Afrikaans disconto is heden I verhoogd van 4% tot 5 procent om de uittocht van kapitaal tegen te gaan. I Er komt tevens scherper toezicht op dividendovermakingen en toeristen mo gen minder geld medenemen. Vroeger was er 2500 rand per reis toegestaan, nu slechts 20 per volwassene per dag tot I ten hoogste 1000 per jaar. Op Cape Canaveral zijn vanmorgen tie laatste voorbereidingen ge troffen voor de eerste Amerikaanse bemande ruimtevlucht. Volgens een woordvoerder van het bureau voor lucht- en ruimtevaart warer weersomstandigheden bijna ideaal. De lancering van de ruimtecabine met kapitein-luitenant ter zee Alan B. Shepard die ifficieel voor de eerste vlucht is aangewezen, werd verwacht omstreeks een uur Neder landse tijd. Het lag in de bedoeling dat twee van de zeven kandidaat-ruimtevaarders, die twee jaar geleden werden geselec teerd voor het project „Mercur" (de Redstone-raket met de cabine waarin Shepard zich zal bevinden) enige tijd detrs en het is ook iets bijzonders maar op een andere manier dan u denklt. Het lijkt of deze juffrouw een nummer krachtpatserij" ten beste staalt te geven waarvoor iedereen die weieens met melkbussen heeft moeten sjouwen, zijn pet zal af- Want die dingen zijn zwaar, ook als ze leeg 7jin._ Wel te tillen natuurlijn en menige stevige boerendoch ter, alleen al door het schu ren van die bussen gestaald, zal het een heel eind bren gen als ze probeert na te doen wat deze juffrouw doet. Maar het zal haar aanzien lijk meer inspanning bezor- De krachtinspanning die hier ten beste lijkt te wor den gegeven, is namelijk niets bijzonders het bij zondere is dat deze melkbus sen bijna geen gewicht heb ben, want ze zijn van plastic. Op de verpakkingsbeurs die momenteel in de RAI te Am sterdam wordt gehouden, is voor dit nieuwe produkt een speciale stand ingericht en van zuivelzijde is er alle be langstelling voor. De bussen en emmers zijn namelijk in alle afmetingen te leveren, het onderhoud is veel min der omslachtig geworden en men zegt dat beschadigingen nauwelijks meer mogelijk zijn. Zo lijken er vele voor delen te zijn alleen ro manschrijvers kunnen er be zwaar tegen maken, want hoe zal men de sfeer van de boerderij in de eerste mor genuren beschrijven als het gerinkel van de melkbussen ontbreekt Wat deze uffrouw op deze foto presteert is dus minder moeilijk dan het lijkt. Zo is het ook als u gaat proberen een nieuwe abonnee te win nen voor ons blad. Het lijkt moeilijk, maar het is het niet. Ook hier is van toe passing: „Het lijkt iets bij zonders en het is ook iets bij zonders maar op een andere manier dan u denkt!" Het feit dat u een abonnee wint is namelijk niet het bijzon dere het feit dat er in Ne derland een goede christelij ke pers bestaat is het bij zondere. Daar is men in vele andere landen jaloers op. En terecht! <als u het met dit laatste eens bent, aarzel dan niet en zorg voor een inge vulde bon!). Morgen bij het Rijk vrijaf (Van onze soc.-eoon. redactie) ER wordt hard gewerkt aan een oplossing van de problemen, die zijn gerezen rond de invoering van de vijfdaagse werkweek voor het overheidspersoneel in dienst van provincies en gemeenten. In welin gelichte kringen verluidt dat minis ter Toxopeus wellicht geen bezwaar zal maken tegen een volledige reali sering van de vrije zaterdag per 1 juli aanstaande. Waarschijnlijk zal begin volgende week de beslissing vallen over deze kwestie. Dan zal mr. Toxopeus zijn over leg met vertegenwoordigers van gemeen ten en provincies hebben afgerond. De Haagse wethouder C. H. P. W. van den Oever heeft morgen een gesprek met de minister. Maandagmorgen komt voorts de centrale commissie voor georagiseerd overleg in ambtenarenzaken bijeen om in tegenwoordigheid van de minister over de verkorting van de werkweek voor het personeel van de lagere overheidsorga nen van gedachten te wisselen. De cen trales van overheidspersoneel willen dan van de minister horen onder welke con crete voorwaarden de regering geen bc- ir zal maken tegen besluiten van pro- ies en gemeenten om de vrije zater- in te voeren en de werktijd maxi maal op 45 uur te stellen. Verwacht wordt dat de minister in dit verband de eerste juli als datum van ingang zal voorstellen. week de vijfdaagse werkweek begonnen. Net als bij het rijk krijgen zij voorlopig een vrije zaterdag per 14 dagen om vol gend jaar volledig vrij te zijn op zaterdag. Maar in een flink aantal andere geval len is de situatie op djt moment nog al lesbehalve duidelijk. Naar bekend be sloten enkele tientallen gemeenten (waaronder de grote steden) en de pro vincie Noordholiand tot invoering van de volledige vijfdaagse werkweek. Door sommige van die besluiten werden door minister Toxopeus geschorst. De minister bleek er nog niet van overtuigd dat het particuliere bedrijfsleven in die gemeen ten al iyas voorgegaan. Het gevolg van deze ontwikkeling is dat op dit moment er een chaos bestaat op het terrein van de lagere organen ter zake van wenkweebverkorting. In een P3ar industriegemeenten is de vijfdaagse werkweek al lang een feit, o.a. in Delft en Eindhoven. In Den Haag, Rotterdam en Amsterdam wordt morgen gewoon gewerkt in afwachting van een nadere beslissing van de minister. De provincie Noordholiand besloot inmiddels de rijks regeling te volgen. Andere gemeenten geven hun personeel gedurende de zo mermaanden op zaterdag vrij en laten st in de wintermaanden werken. Dat laatste doet ook de provincie Zuid- Holland. Het provinciaal bestuur heeft besloten het administratieve personeel de provinciale griffie en de water staat gedurende de maanden mei. juni, juli. augustus en september een vrije zaterdag te verlenen. Gedurende de an- dere maanden zal er 's zaterdags wel orden gewerkt. Alleen voor een aantal leden van het technisch personeel van de provinciale waterstaat stuit deze re- gellng op organisatorische bezwaren. Zij krijgen voorlopig net als het rijksperso neel om de veertien dagen vrij. Uitslapt »en Inmiddels is de dag aangebroken dat ?n groot deel van het overheidspersoneel jor de eerste keer zijn vrije zaterdag zal beleven. Naar bekend is per 1 mei de tussen centrales en minister Toxopeus overeengekomen regeling ingegaan, wel ke het rijkspersoneel voorlopig één vrije zaterdag per 14 dagen biedta Op de de partementen en rijksbureaux is deze week al twintig minuten langer gewerkt. Mor gen mogen de rijksambtenaren dan 5or de eerste keer op zaterdag uitslapen. Deze regeling geldt voorlopig tot 1 mei 1962. Op die datum zal de vijfdaagse werkweek voor het rijkspersoneel volle dig worden ingevoerd. Geldt voor de overgangsperiode nog een maximale werkduur van 46% uur (voor het lagere personeel), volgend jaar zal er ook niet langer dan 45 uur gewerkt mogen wor den. Voor enkele rijksdiensten (defensie, posterijen) geldt een afwijkende regeling. Gezien de technische bezwaren tegen een wisselende vrije zaterdag, wordt bij die diensten de vijfdaagse werkweek in één keer ingevoerd op 1 november of daar omtrent. Ook voor het personeel van een groot aantal gemeenten en provincies is deze zullen escorteren met straalvliegtuigen die een snelheid van meer 1.600 kilo meter per uur kunnen bereiken. Het doel hiervan is om zo mogelijk met het blote oog de afscheiding van de cabine van de eigenlijke raket waar te nemen. De lancering is om half twee van middag even opgehouden voor een nadere bestudering van het weer. Het zag er wel naar uit dat zij zou doorgaan. Noodweer in Normandië - vier doden en 3000 mensen dakloos Bij het noodweer dat vannacht Nor mandië heeft geteisterd, zijn vier sen om het leven gekomen. Er w ruim honderd gewonden. De grootste schade werd aangericht in een gebied van ongeveer drie vierkante kilometer, waar een grote stalen garage van een autobusmaatschappij werd ver nield en een caravankamp, waar 250 arbeiders waren gehuisvest, werd ver woest. In Mortain vu eden gedurende en kele minuten hagelstenen van een onj Duizenden fruitbomen werden onibwor- te'J en talrijke huizen en gebouwen wer den bescha ligd. In enkele dorpen is de helft van de inwoners dakloos geworden. Het totaal aantal daklozen bedraagit meer dan drieduizend. Ook Engeland werd door het noodweer getroffen, doch der dat er slachtoffers vielen. Een Amerikaans zeilschip van 29 ter lengte, de Albatross, dat dienst deed als schoolschip, is in de Golf van Mexico gezonken in een hevige storm. De Gran Rio van de scheepvaartmaatschappij Su riname te Paramaribo heeft 13 overle venden opgepikt. Een woordvoerder heeft medegedeeld, dat zes mensen, onder de vrouw van de kapitein, die onder de brug opgesloten zaten, ten onder zijn gegaan met het schip, dat in een minuut tijds zonk 290 km noordwest van Key West. Alan B. Shepard tijdens een laat ste test in de cabine voordat hij als eerste Amerikaan een ruimte reis zou gaan maken. Heel ons volk wa geofferd hebben v alle gevallenen, zo en Korea. Overal jaren. Op de Dam gisteravond in gedachten bij allen, die hun leven or onze vrijheid, voor het eerst gold de herdenking cl vande oorlog als van de slagvelden in Indonesië i het land was de belangstelling groter dan vorige Amsterdam legden de Koningin en de Prins een krans van seringen aan de voet i wordt verwacht, dat de Alge rijnse voorlopige regering maandag by een zal komen om een beslissing te nemen over haar delegatie naar de vredesonderhandelingen in Evian. In Washington heeft Bourguiba ver klaard, dat hij reden had om aan te nemen dat de besprekingen tussen Frankrijk en de Algerijnen op 11 med zullen beginnen. Ondertussen heeft het Franse ministerie van de strijdkrachten gisteren bekend «•er aakt, dat twee pararhuiistend:visies in Algiers zullen worden ontbonden, evenals een groep commando-eenheden. Drie van deze regimenten zullen niet weer opnieuw worden gevormd, de an- Ex-generaal Challe Is gisteren uit z(Jn cel naar het gerechtsgebouw overgebracht voor een eerste ondervraging door de rechter van instructie. Hij werd vervoerd in een gesloten politiewagen, geëscor teerd door agenten op motorfietsen. In kringen van anti-gaullistische bal lingen in Madrid is gisteren verklaard dat generaal Salan de leiding op zich heeft genomen van een strijdmacht van naar schatting 1500 gewapende Europeanen en Mohammedanen. Men verwacht dat er zich nog vele rebellen bij hem zullen voegen. Ten slotte heeft het hof van beroep ln strafzaken in Parijs Lagaillarde en Ronda het recht ontzegd in beroep te gaan tegen hun veroordelingen wegens hun aandeel in de barricadenopstand in januari van het vorige jaar. QP DE KALENDER Is de vijfde mei aangegeven als een bijzondere dag: nationale feestdag staat er achter gedrukt. En dat is juist want het is immers van daag zestien jaar geleden dat er een einde kwam aan de moordende greep waarin de Duitse bezetting ons volk gevangen hield. Het is zestien jaar geleden dat er een eind kwam aan het bestiale regime der nazi's lees er de verslagen van het proces-Eichmann op na om u (opnieuw) te realiseren hoe bestiaal het was! Het is zestien jaar geleden dat Nederland weer vrij werd zou het dan vandaag geen nationale feestdag zijn? Nu is het vieren van dergelijke nationa le feestdagen niet de sterkste zijde van ons volk. De eenheid die zich deed gelden in de donkere jaren van druk, is er uiter lijk zeer beslist niét meer. De meeste mensen werken gewoon als was er geen sprake van een feestdag. Anderen werken niet of hebben een halve dag vrij. En verreweg de meesten zouden het bijzon dere karakter van deze dag vergeten als niet krant en radio en tv hen eraan her innerden. Dat laatste is het ergste. Niet dat we het zo bijzonder stijlvol vinden dat een nationale feestdag op zo'n halfslachtige wijze wordt gevierd: de een wel en de ander geen vrij en alleen maar wat „na tionaals" in radio en tv, maar zo is het karakter van ons volk nu eenmaal. Met het vieren van zo'n nationale feestdag weten we immers niet zo goed raad. Maar als uit de herinnering zou wegslijten wat de bevrijdingsdag voor ons volk bete kend heeft, als ons volk zou vergeten wat het zeggen wil onderdrukt te zijn en wat het zeggen wil zijn vrijheid te herwin nen, dan zouden wij eerstens ondankbare schepsels zijn want die vrijheid is met veel bloed gekocht! en ten tweede zou den wij onze kinderen een les onthouden die de geschiedenis ons heeft geleerd en waaruit komende geslachten lering kun nen en moeten trekken. Want dan zullen zij beschuldigend hun vinger opheffen naar ons, hun voorgeslacht, en met reden kunnen zeggen: „Zij hebben er ons onkun dig van gelaten!" Daarom zal het zo moeten zijn: al vie ren wij deze vijfde mei dan niet als natio nale volksfeest-dag. laat het dan toch in de gezinnen van alle Nederlanders een feestdag zijn. Zonder veel uiterlijk ver toon1 dan wellicht maar toch een feestdag waarop de kinderen iets voelen van de blijdschap om de vrijheid en waarop hun iets duidelijk wordt van de zegen van die vrijheid. En bovendien: een dag waarop God gedankt wordt voor de zegen van die vrijheid en Hem gesmeekt wordt om wijs heid om de vrede te doen bestendigen door een juist gebruik van die vrijheid. „Ik kan u heus niet verstaan, mam. Ik heb juist een langspeelplaat opgezet. Kunt u over een half uurtje nog eens tenigbellen, als hei echt belangrijk is?" De rechtbank ii mina Petronella het hoofd van eer in september var vergiftiging Utrecht heeft Wilhel- an M., die haar man, Utrechtse muloschool het vorig jaar dnnr het leven beroofde, overeenkomstig de eis ontslagen rechtsvervolging, met de bepaling dat zij voor ten hoogste een jaar in een krankzinnigengesticht wordt opgenomen en daarna ter beschikking van de rege ring wordt gesteld. De rechtbank achtte moord bewezen. (Advertentie) Een vast tapijt maakt uw kamer ruimer en gezelliger TRETFORD HEUGAFELT VERZET BOUCLÉ DESSOLON WOL-FRISE Pryzen vanaf 19.70 per m2 WONINGINRICHTING BULTHUIS 4 AN DE VOORKANT storing, die gisteren ten zuidwesten van Engeland was gelegen, stroomde gis teren in de loop van de dag warme lucht via Frankrijk naar onze streken. In deze warme luchtstroming ontwikkel de zich een onweersstoring, die vannacht met grote snelheid over zuid-oost Enge land en ons land naar de Noordzee trok. Aan de achterkant van de onweerssto- ■ring stroomde vanmorgen met een krach tige zuidu>estel\jke wind weer koelere lucht het land binnen. Op de oceaan na dert een nieuwe depressie, die in noord oostelijke richting koerst. Voor deze de pressie ligt een gebied van hogere lucht- druk. dat via Engeland langzaam oost- ko"°er- morgen overdag ongeveer de- waarts trekt. De kans op regen is dan temperaturen als vandaag. Over- ook de komende 24 uur gering. Waar- matige wind tussen west en zuld- schijnlijk zal slechts in het binnenland wes*> (Opgemaakt om 11.15 uur), op enkele plaatsen nog een regenbui ZON EN MAAN Zaterdag: zon op 5.02, onder 20.12 uur; De Bilt verwacht tot zaterdagavond: maan op 1,05, onder 10.09 uur. Laatste kwartier 7 mei. Wisselend bewolkt met enkele ver spreid voorkomende buien. Vannacht iets JJET WEER IN EUROP\ Rapporten hedenmorgen zeven uur Tendens: stationair Botermarkt 23 1 Nadat de rechtbank te Haarlem enige weken geleden de echtgenoot wegens he ling had veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar. heeft de rechtbank vanmiddag de 39-jarige huisvrouw NL R. uit Haarlem voor hetzelfde feit een voorwaardelijke straf van drie maanden opgelegd. De eis luidde acht maanden gevange nisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk. TJET OUDSTE oorlogsschip ninklijke vlaggeschip Wasa stad. Op 24 april is hij ter wereld is gisteren is °P 10 augustus 1628 op volgens naar de oppervl hangend tussen twee pon tons naar de marinescheeps werf van Stockholm ge sleept, waar het achter glas op een betonnen ponton zal worden opgebaard. Het 1400 ton metende ko- augustus 1628 op volgens zijn eerste reis gezonken, gebracht. Het wrak is 49,5 m lang en breed. Op 20 augustus Anders Franzen, i-ingenieur en 1959 werd de romp van de historicus had in augustus Neptun, verder heeft uit zijn modderige 1956 het vergeten wrak op- groot aantal firma's grati: graf op 33 m diepte gelicht nieuw ontdekt. In september materiaal en verpakt in een stalen net 1956 verkende de chefduikei overgebracht naar een rus- Per Edwin Faelting vooi tigc plaats bij een van de het eerst het wrak. Daarna vele eilanden bij de hoofd- hebben duikers eu kikvors- mannen duizenden uren on- gen. Bij de bergingsoperatie oppervlakte der de wateroppervlakte ge- onder water zijn reeds meer werkt aan de bergingsopera- dan 3700 historische voor- e, welke gratis verricht werpen gevonden. Nadat de amateur werd door de maatschappij scheepsromp aan het dag licht gekomen is zijn er 1700 bijgekomen beschikbaar gesteld. de berginu waaronder delen van op zijn minst vijf skeletten en een matrozenkist met alles wat De Wasa is een geweldi- nodig was voor lange expe- g* schatkist voor arcbeolo- ditie-reizen. Zd -Lamb. Helsinki Stockh. Parijs Grenoble Zürlch Genève Locarno Madrid Mallorca Lissabon

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1