Jlicttiwc friJtsrtie (iToiirniit Toch vijfdaagse in de bouw Geheim leger" Salan van Commentaar Japanse krant dankt postduiven af NIEUWS in één oogopslag- BON Vuren gestaakt in Laos - V.S. optimistisch •a WOENSDAG 3 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per Kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Tweeënveertigste jaargang no.- 12164 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD .Staotvasticli is ghrblrtea mgn hert io legljeaspotT ZOUT VOOR DE DORST Zie pagina 5 Het is niet uitgesloten, dat de 45-urige werkweek in de bouw volgende maand toch doorgaat. De regering is bereid de alge mene aanwijzingen in te trekken, indien de betrokken partijen kunnen aantonen dat de verloren uren door produktiviteits- stijging kunnen worden „verdiend". In Laos rusten thans de wapenen. De radio van de Pathet Lao- beweging heeft alle troepen gelast de vijandelijkheden onmid dellijk te staken. De Russische luchtbrug is aanmerkelijk in omvang afgenomen. In Parijs bestaat grote ongerustheid over de ontwikkeling achter de schermen in Algerije. Volgens illegale pamfletten zou gene raal Salan het bevel op zich hebben genomen van een onder grondse strijdmacht. Duizen machinepistolen, tijdens de op stand aan de Fransen uitgedeeld, zijn nog steeds zoek. Officieus is op Cape Canaveral medegedeeld, dat waarschijnlijk pas vrijdag zal worden getracht een mens in de ruimte te brengen. De Katangese regering is bereid met de Ver. Naties te onder handelen o.m. over ontwapening van het leger. Het eist de vrij lating van Tsjombe en de minister van buitenlandse zaken. voor de tweede helft van mei de politieverlo- getrokken in verband met de toenemende dreiging van stakingen en demonstraties door de niet-blanke bevolking, als op 31 mei de republiek zal worden uitgeroepen. In de Tweede Kamer is gisteren van liberale zijde felle kritiek geleverd op het besluit van minister Van Aartsen in de vrije sector rijksgoedkeuringen weer verplicht te stellen voor de duurdere woningen. De NTS heeft de overheid voorgesteld met ingang van 1 oktober de twee uur televisiezendtijd, die er dan bijkomt, op zaterdag middag te gebruiken. AL zien zij er wat vreemd uit met hun brillen-met-kruisjes en al kijken ze wat fanatiek, toch zijn dit heel gewone, rustige mensen, wonend in een heel gewone, rus tige woonwijk ergens aan de buitenkant van New York. Om die rustige woonwijk gaat het. New York tobt met dezelfde problemen waarmee iedere stad in ieder werelddeel lijkt te tob ben: gebrek aan ruimte. En dus zijn er uitbreidings plannen en doorbraakplan- nen en afbraakplannen. Stedebouwkundigen heb ben zich het hoofd gebro ken en hun oog is gevallen op die rustige woonwijk aan de buitenkant: daar zal een doorbraak naar buiten moeten komen, nodig om een nieuw gebied te ont sluiten. Dus kwamen op een kwade dag gemeente werklieden, gewapend met grote stroken papier. Op ieder huis en op ieder ge bouw dat straks zal moe ten worden afgebroken, werd een papieren kruis geplakt. Daar zijn de bewoners tegen in opstand gekomen. Vooral het feit dat ze zelfs niet gehoord zijn voordat het afbraak-besluit viel, stak hen. Ze hebben de koppen bij elkaar gestoken en het resultaat van het beraad was: „Wij gaan op het New Yorkse stadhuis de monstreren. En om onze af schuw van die papieren kruisjes te tonen, zetten we allemaal een bril op voorzien van een papieren kruis op het glas!" En zo is het gebeurd. Het is alle maal heel rustig verlopen. Of het succes heeft gehad vermeldt de historie niet. Het zal wel zijn zoals over al ter wereld waar gepro testeerd wordt tegen derge lijke plannen: we zullen het nog eens in studie ne- Overal ter wereld dezelf de problemen. En overal mengt zich de krant in zul ke zaken. Geeft de feiten, schetst de achtergronden, licht de zaken. Want de krant is levend, méélevend met de tijd. Hóe leeft de krant mee met de tijd? Weet dat dit een gewichtige zaak is. Leg die vraag eens voor aan uw kennissen misschien komt u gezamenlijk tot de conclusie dat een goede christelijke krant het meest gewenst is! (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewUa van dankbaar heid uwerzijds ontvang Ik graag het boek rip Parade" op onderstaand adrra: Vijf zeehonden in het Veerse meer (Van onze correspondent) Met de sluiting van het Veerse gat tussen Walcheren en Noord-Beveland zijn vijf zeehonden min of meer van hun vrijheid beroofd. De weg naar open zee is voor deze zeehonden namelijk thans afgesloten en zij hebben een gedwongen woonplaats gevonden in het Veersemeer. In dit uitgestrekte meer vinden zij overi gens nog vrijheid en voedsel genoeg. Voor de honderden sportvissers is dit bepaald geen plezierig bericht, gezien de enorme hoeveelheid vis die een zeehond dagelijks pleegt te nuttigen. (Van onze sociaal-economische redactie) DE KANS, dat de werknemers in het bouwbedrijf begin volgende maand toch hun 45-urige werkweek zullen krijgen, is bepaald niet uitge sloten. De regering heeft namelijk het initiatief genomen tot een nader gesprek met werkgevers en werknemers in de bouw over de motivering van hun voorstel tot werktijdverkorting. Dit is het resultaat van de bespre king, die gistermiddag op uitnodi ging van de regering op het depar tement van sociale zaken in Den Haag werd gehouden tussen een de legatie uit de ministerraad en het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Namens de regering waren aanwezig de minister-president, prof. DE radio van de pro-communisti sche Pathet Lao-beweging heeft alle militaire eenheden gelast, de vijandelijkheden onmiddellijk te sta ken. De oproep werd vanochtend om acht uur gedaan. Maandagavond was naar nu pas blijkt al overeen stemming bereikt over een wapen stilstand aan het front bij Vang Vieng, gelegen aan de weg die de koninklijke residentie Loeang Pra- bang met de hoofdstad Vientiane verbindt. Gisteren werden onderhan delingen gevoerd over een staakt het vuren in andere sectoren. Het resul taat was de oproep van vanochtend. Voordat overeenstemming was be reikt, had de minister-president van Thailand, maarschalk Sarit Thanarat, een beroep op Chroesjtsjef gedaan, zijn goede diensten aan te bieden om tot een staken van het vuren in Laos te komen. Een Amerikaanse woord voerder had tevens herhaald, dat de Langer weekeinde voor landmacht De invoering van de vijfdaagse werk week bij het departement van defensie op 1 november zal voor de landmacht troepen enkele belangrijke veranderin gen in de verlofregeling opleveren. Voor militairen in de opleiding wordt de ene week verlof van vrijdagmiddag na de dienst tot maandagmiddag twaalf uur, oe andere week van zaterdagmiddag na de dienst tot zondagavond. De verlofregeling is nu: eenmaal per vier weken van zaterdagmiddag tot maandagmiddag en drie maal van zater dagmiddag tot zondagavond. Voor de pa- rate troepen wordt de regeling: de eer ste week, van vrijdag na de dienst tot maandagmiddag twaalf uur, de tweede week. paraat, de derde week: van vrij dagmiddag na de dienst tot maandag avond 24 uur en de vierde week paraat. Dit houdt voor de parate troepen een winst van een vrije maandagmiddag per maand in. De regeling voor andere onderdelen wordt per 1 november: elke week verlof van vrijdagmiddag na de dienst tot zon dagavond 24 uur. Caféhouder schoot op taxichauffeur De 23-jarige Amsterdamse taxichauf feur J. Berkenvelder heeft gistermiddag de schrik van zijn leven gekregen, toen hij tegen half drie in de Oude Brug steeg in de hoofdstad plotseling werd bedreigd door een caféhouder, die met een pistool op hem begon te schieten. De caféhouder wist de heer Berkenvelder echter niet te raken en kon spoedig het gebeurde worden gearresteerd. Om kwart over twee kreeg de chauf feur een melding, dat hij zich voor het ophalen van een klant moest vervoegen bij een café in de Oude Brugsteeg. Toen er na het voorrijden niemand verscheen stapte de chauffeur uit zijn auto en riep hij enige keren „taxi", teneinde de aan dacht erop te vestigen dat hij gereed stond. Plotseling kwam de caféhouder, de 33-jarige J. D. G., die volgens de politie onder invloed van alcoholische drank verkeerde, naar buiten, waar hij op de taxichauffeur begon te schieten. dagen een wet afgekondigd zal worden krachtens welke alle buitenlandse geestelijken het eiland zullen moeten verlaten. (Ook deelde hij mede dat er geen verkiezingen meer zullen worden gehouden). Verenigde Staten bereid zijn, aan een veertien-landen-conferentie over Laos deel te nemen, mits het vuren is ge staakt. De zegsman verklaarde, dat er gisteren vrijwel niet gevoohten is en dat -geen be richten werden ontvangen over een her vatting van het communistische offen sief. De Russische luchtbrug naar de re bellen was opnieuw aanzienlijk in om vang afgenomen. Deze bewijzen voor een bereidheid., een eind aan de strijd te ma ken, voordat Laos het toneel wordt van een grotere strijd tussen Oost en West werden nn Washington als bemoedigende tekenen beschouwd. De woordvoerder zeide voorts aan te nemen, dat koning Savang Vatihana van Laos een regeling vooi een internatio nale conferentie niet wenst te verhinde ren. Zoals gemeld heeft het staatshoofd Cambodja, prins Norodom Sihanoek, Vientiane verklaard, dat ko ning Savang Vathana elke conferentie over Laos die geen conferentie van Lao- tianen is, als onwettug beschouwt. Later heeft de Koning gezegd van plan te zijn. op 11 mei een nationale regering voor te stellen aan het parlement van Laos. Hij zou dit aan prins Norodom Si. hanoek hebben medegedeeld om z(jn weigering, de veertien-landen-conferen- tle te aanvaarden, te rechtvaardigen. Deze conferentie zou op 12 mei gehouden moeten worden. De Quay, de ministers Van Rooy (so ciale zaken), Zijlstra (econ. zaken a.i.) en staaitssecretaris Rooi vink (socdale zaken). Het gesprek met partijen ln de bouw zal op of omstreeks 10 mei plaats vinden. Ook het stichtingsbestuur en het College van Rijksbemiddelaars worden uitgeno digd. Wordt er bij die gelegenheid eenstemming bereikt over de wijze op de verloren uren op de bouwplaatsen kunnen worden opgevangen, dan zal de regering de onlangs uitgevaardigde alge mene aanwijzing (spelregel) intrekken, zo verklaarde staatssecretaris Roolvlnk na afloop van de bespreking op het de. partement. De staassecretarls deelde mede, dat hU voor 10 mei partijen nog een nota zal sturen, waarin een nadere uiteenzetting wordt gegeven over het standpunt de regering, dat het voorstel van partijen onvoldoende is gemotiveerd. Volgen heer Roolvink zijn de in het voorstel aangekondigde maatregelen ter compen satie van de verloren uren niet voldoende om het produktiviteitsverlies op te „Zolang de huidige voorstellen ter ta fel liggen en de regeling niet overtuigd is van de motivering die partijen daarin geven, zal de aanwijzing niet worden in getrokken", aldus de staatssecretaris. Doch hij verklaarde tevens dat het toch mogelijk moet zijn overeenstemming U krijgen over maatregelen, waardoor een daling van de produktóe wordt voorko men. „Het gaat er om dat de bouw zelf de werktijdverkorting verdient" (Zie vervolg op pagina 9) Koning Hoessein van Jordanië, die vier jaar geleden zijn huwe lijk met prinses Dina liet ont binden, heeft zijn verloving i kendgemaakt met een 20-jarig Engels meisje. Toni Avril Gar diner. Haar vader is lid van de Britse militaire adviescommis- in Jordanië. Toni is mo hammedaans geworden en heet Moena el Hoessein, welke schone naam „Hoesseins toe betekent. Daar staat de Redstone-raket nog steeds op de lanceerbasis in Cape Canaveral (Florida, V. St.). Dit monster zou Amerika's eerste ruimte vaarder, de 37-jarige luitenant ter zee Alan Bartlett Shepard jr., giste ren meenemen. Maar zware bewolking boven Cape Canaveral en storm op de oceaan waar Shepard terug zou komen, noopten tot uitstel. Shepard (of zijn plaatsvervanger Glenn) gaat nu waarschijnlijk niet voor vrijdag omhoog; een leiding van vloeibare brandstof is defect ge raakt en men is druk bezig met repareren. Moet de vlucht daarna nog maals worden uitgesteld, dan loopt het schema wellicht in de war, want dan moeten de bergingsschepen langs de kust en in het doelgebied eerst terugkeren om te tanken. Dat kost dan wéér een week. Al met al maakt het op sommigen een wonderlijke indruk. De Engelse Daily Mail leverde scherpe kritiek op de publiciteit en ge waagde van een „lunapark". De New York Herald Tribune deed daar niet voor onder: de Amerikaanse pogingen hebben „het aspect van een carnaval gekregen", aldus hét gezaghebbende blad. spellende situatie, waarmee de Franse regering zich thans in Al gerije geconfronteerd ziiet, officieel worden allerlei maatregelen geno men om voorgoed een eind te maken aan de rebellie ondier burgers en mi litairen en lijkt dlit ook wel te geluk ken. Maar achter de schermen ge beuren er dingen, die de groot scheepse zuiveringsactie op een mis lukking dreigen te doen uitlopen en de vrees voor een herhaling van de banicaidenopstanden in Algiers da gelijks doen toenemen. De extremis ten onder militairen en burgers heb ben een slag verloren, maar zij zet ten cle strijd ondergronds voort om op een kwade dag opnieuw te kun nen toeslaan. (Zie volg pagina 7) enigde Staten en daarbuiten, hun ver wondering geuit over de publiciteit waar mede in Amerika de eerste pogingen tot bemande ruimtevlucht zijn omhangen. Steeds weer blijkt, dat in deze eeuw van publiciteit de publiciteit zelve e«n moeilijk hanteerbare zaak is. Deze lancering, aldus een Engelse krant, is een ernstige saak, waar in de mens op het minst terughoudend heid past, maar reeds is het een lunapark geworden. En een gezaghebbend Ameri kaans blijd schrijft: mislukt de vlucht, dan wordt het geheel lachwekkend, slaagt zij, dan kan zij al niet meer worden be schreven in woorden die hun kracht en betekenis niet reeds grotendeels hebben verloren. De Amerikaanse publiciteit in de ruim tevaart steekt wel sterk af bij de stilte, die aan de Russische prestaties vooraf gaan. In Amerika maakt men reeds ge ruime tijd van tevoren misbaar. Ieder, waar ook ter wereld, kent de mannen die voor de vlucht waren opgeleid. Wij ken nen hen in hun dagelijkse doen, in hun gezinsleven, in hun hobbies. Niets aan hen was voor ons verborgen gebleven. Intussen schoten de Russen een voor ons allen totaal onbekende man de ruimte in. Het moet ons van het hart, dat wij waarde en nut van deze bemande ruimte- vluehten van betrekkelijke betekenis blij ven aehten. Men moet zich afvragen, of de techniek zo ontwikkeld is, dat gevaar is uitgeslo ten. Het leven van ieder mens, van een ruimtevaarder zo goed als van ieder an der, is kostbaar. Aan de andere kant is de techniek zozeer ontwikkeld, dat men met Instrumenten evenveel kennis kan verga ren, of zelfs meer, als met de mens. Er zijn nu eenmaal aan de mens wetten gesteld. Er zijn ook grenzen gesteld aan het menselijk kunnen. Waar die grenzen liggen? Wij hebben het gevoel, dat wij ze in onze eeuw heel dicht nabij komen. En dan is te groter voorzichtigheid geboden. Opgeschroefde publiciteit kan aan de noodzaak van die voorzichtigheid al te gemakkelijk voorbij doen zien. Ook te dezen aanzien blijkt waakzaamheid en nuchterheid geboden. (RITA) „Rita, zet onmiddellijk die lampekap De depressie bij Schotland blijft het weer in West-Europa bepalen. Rand- storingen veroorzaken af en toe buien, waarvan enkele met onweer gepaard gaan. Een nieuwe oceaanstoring koerst thans in de richting van zuidwest Ierland en komt dan ook binnen het circulatie systeem van de depressie by Schotland. De regenzone van de nieuwe storing zal morgen ons land passeren. Het onvaste weer houdt dus aan. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Tendens: veranderlijk Jaar geëist voor het steken van zoon Een Jaar gevangenisstraf en eèn on voorwaardelijke terbeschikkingstlling eiste de officier van justitie bij de recht bank te Alkmaar gisteren tegen de 59- Jarige opperman, P. de V. uit Castricuip. Deze zou zijn 23-jarige zoon na 'n ruzie tot drie maal toe met een dolkmes heb ben gestoken Primair was poging tot moord, subsidiair poging tot het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel ten last gelegd. Dit laatste achtte de officier bewezen. Verdachte beriep zich op noodweer, waarvan blijkens de verklaring van moe der en zoon echter geen sprake was Het psychiatrisch rapport oordeelde verdachte in sterke mate verminderd toerekeningsvatbaar en achtte terugkeer Ln de huiselijke kring ongewenst TYE POSTDUIVEN, die eei roemrijke bladzijde heb ben geschreven in de ge schiedenis van de Japans< pers moeten gedeeltelijk hel den met veld ruimen voor moderner „Manitsji' eskadrons van 216 gevleu gelde boodschappers gaat ontbinden. Maar de beide andere bla- grote oplagen. keersopstoppingen snel ver- panse verslaggevers ge- voer te land in auto's of door bruikt bij het verslaan oudig niet bolwerken tegen te land en te middelen om het nieuws ter hebben medegedeeld, dat zij „Yomioeri''. de moderne techniek. bestemder plaatse te bren- hun duiv< behouden. Volgens „Manitsji", welk miljoenen blad er 250 hééft, zijn zij plaatsbare De Japanse bladen heh- oorlopig zullen ben zich voorzien van heli copters, vliegtuigen, radio wagens, walkie-talkies, ver- telefoto-appara- De eerste primeur kreeg „Asak" van de duiven op 22 april 1897, toen een brand de stad Jatsjioji, 48 km ten westen van Tokio met de grond gelijk maakte. Een erslaggever leende De duiven van „Asahi' hebben 37 jaar lang goede vriend een postduif en haast- diensten bewezen. In de tijd, te zich naar het toneel van toen er nog maar weinig te- de ramp, zijn verslag be- lefoons waren, waren ze zo reikte de krant tijdig voor Duiven werden door Ja- goed als onmisbaar. het ochtendblad. meen Iets hogere temperaturen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuid west (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon op 5.06, onder 20.06 uur; maan op onder 8.06 uur. Laatste kwartier 7 mei. HET WEER (N EUROPA Helsinki Stockh. Oslo KopenlL Aberdeen Londen Locarno Wenen Inrubrucl 3! If-: windstil 20 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1