ONBEVREDIGENDE ZEGE OP FRANKRIJK FILM ZELF Nedzaterdagelftal kreeg in Parijs met 2-1 meer dan was verdiend Slagboom en Verweel omhelsden matchwinner Jan Nieuwstraten BLIJ, MAAR ZEKER NIET UITGELATEN OVER ZEGE Goed Oranje-debuut van Cor Korving Sterk veld van rijders in 13e tulpenralley Fransen hadden speelruimte maar konden geen doelpunten maken, want anders Nog even kwam de 21 voor- vaar toen Woudsma en stopper Visser stond Korving keurig bij de paal om sprong van Nederland danig in ge- niet konden vooikomen dat midvoor de bal uit de hoek te trappen. Guy laag inschoot. Maar gelukkig Nederland leek kansloos, maar toch PARIJS. Gerrie Slagboom ving Jan Nieuwstraten in zijn wijd uit gestoken armen op. Niemand had er toch immers meer opgerekend? Frank- •tijk zou gaan winnen; daar had een ieder zich al bij neergelegd toen er in de interland Frankrijk-Nederland nog zo'n acht minuten te spelen wa ren. Maar Jan Nieuwstraten niet, want toen de bal uit een verre uit trap van Woudsma goed door Van Dalfzen naar binnen werd getikt, kreeg de Rotterdammer eindelijk zijn lang verbeide kans. Alleen voor kee per Cecaire, die nog vertwijfeld uit viel, maar te laat: de bal was reeds onderweg naar het net (12). Eddy Verweel sprong meteen toe en samen met Slagboom en Nieuwstraten maakte hij eeif rondedans van plezier. Het was dan toch nog gelukt. De geest weer vaardig over de Oranjehemden en de Fransen kregen in dit laatste mi nuten dan ook vrijwel geen kansen meer om gelijk te maken, want er werd feller gedekt, efficiënter ingegre pen en of het zijn dagelijks werk was redde Korving in de 40ste min na een kogel van Malherbe op de doellijn. Het bleef 2—1 voor Holland. VREUGDE Vreugde dus aan het eind en ook in de eerste minuten zag het er hoopvol uit toen Nieuwstraten dicht bij het doel kwam, maar door Piasco ten val werd gebracht zonder dat de matig leidende arbiter Bondon ingreep. Kort daarop was Eddy Verweel al eveneens dicht bij^ Cecaire, maar hij twijfelde met De Fransen sloegen echter al spoe dig resoluut terug en speciaal midvoor Guy en rechtsbinnen Malherbe bleken schutters. Toen Visser in de negende minuut twijfelde, schoot Guy rakelings over. Het spel had in dat eerste kwar tier een wisselend karakter, hoewel er weinig groots werd gespeeld en vooral de spel opbouw veel te wensen overliet. Veelal werd de bal te hoog gespeeld. Eerlijk gezegd hadden we gedacht dat het presentje dat Nederland in de 18de minuut kreeg een ommekeer zou betekenen. Vanaf de middenlijn zette Slagboom een van zijn befaamde lan ge rushes in en eerst dicht bij de doel lijn zette hij messcherp voor. Keeper Cecaire zou de bal grijpen, maar juist voor zijn handen kopte spil Monneret de bal in eigen doei (0—1). Maar Nederland bleef krampachtig spelen. Verweel en Marijt kwamen zel den in het stuk voor en langzaam maar zeker veroverden de Fransen terrein ook al bleef Van Duyn er hard voor werken om zulks te voorkomen. Zijn Niet Frankrijk, maar Holland won (Van onze sportredacteur) onefficiënte werk had weinig resultaat. Mede daardoor kwamen de Fransen steeds sterker opzetten en werd de Ne derlandse achterhoede onzekerder. Maar Woudsma hield het hoofd koel en ran selde enkele schoten uit zijn doel, ter wijl Korving en later ook Koelewijn aan kracht wonnen. De Nederlandse aanval was echter zoek en in de laatste 20 min voor rust was keeper Cecaire volkomen werkeloos! Jan Nieuwstraten assisteer de zijn verdediging en daarin liep men te hoop, zodat erin de 40ste min een waré paniek ontstond voor het doel van Woudsma. Viermaal werd' de bal inge- knald, maar Woudsma, Korving, Vis ser en Koelewijn pareerden de knikker. Direct na rust leek het iets beter te gaan. Schoten van Nieuwstraten, Verweel en Slagboom schenen iets te beloven, maar die belofte werd niet ingelost, want de Fransen namen dermaal het initiatief, hoewel Scher- penhuizen en Van Duyn zich wat ster ker lieten gelden om het middenveld. Toch kwamen de Fransen met direc ter spel tot gevaarlijke acties waarbij zij vele kanden kregen die niet den gebruikt. Maar toen Visser i: 20ste min. miste en Koelewijn hem niet in de rug dekte stond midvoor Guy klaar om de uitgelopen Wouds ma kansloos te laten. (11). BELOFTE Toen leek het met Nederland gedaan, maar de Fransen lieten de mooiste ge legenheden om door te tasten, onbenut ook al moest Korving in de 32ste min bij een inzet van Guy op de lijn red- De wijze waarop keeper Cecaire een prachtig schot van Verweel verwerkte, ontnam Nederland in feite alle moed op een goede afloop, totdat Jan Nieuw straten in de 37ste min. echter het gat vond en juichend naar de middencir kel terughotste. De strijd was beslist. FRANKRIJK joncy, Malherbe, Guy, Eboa NEDERLAND: d Woudsma; Loelewijn; m Scherpenhuizen, Duyn: v Marijt, Nieuwstrater MMifc- 'nn van die felle schermutselingen het Nederlandse doel die er uit de rse corners ontstond. Keeper Wouds stom pt boven het hoofd van Visser de bal weg. In de kleedkamer: "1FATTEN sic de stemming in <le Ne- werk moeten hebben om over mijn derlandse kleedkamer na afloop in zenuwen heen te komen. Eerst na rust enkele woorden samen dan mogen we kreeg ik wat speelbare ballen, maar zeggen, dat de Oranjeklanten blij wa- toen ging het niet. Neen, laat my maar ren met de zege, maar zeker niet uitge- linksbuiten staan. Die plaats is me laten en tevreden. Men kon het nog liever. Do mannen van de linkerwing, Ver- weel en Slagboom waren niet helemaal content. De Spijkenisser kreeg niet de ballen, zoals hij graag had. Qua voetbal is mij de interland wat tegengevallen, hoewel ik lekker heb gespeeld, aldus VerweeL Gerrit Slagboom raakte niet uitgekeken op het prachtige embleem op zijn shirt, dat hij mocht dijk. Ik had een sterke tegenstander in die back. Die goal was zuiver als voorzet bedoeld, maar ik zei: bedankt! *t Ging vandaag hele maal niet, zei Joop Vis- dat er vele factoren een rol spelen bij ser, de Heerjansdamse stopper. Die een interlandwedstrijd, zei de Hagenaar, bonkerig spelende midvoor haalde me „Een zeer gelukkige zege en zeker uit mijn roncentratie en we misten niet verdiend", aldus de Fransman de aansluiting in de ploeg die we de Philippe Tailleur. „Maar it is all in laatste tijd zo goed hadden weten te the game!" vinden. „Och, in Katwijk doen we liet Voor Frankrijk was het de wedstrijd beter", monterde aanvoerder Woudsma van dc gemiste kansen, zei* de Belg zijn spil op. De jubilaris was over zich- Thysen. Het zat Nederlund zowel in dc zelf wel te spreken, maar vond de wed- voor- als achterhoede niet tegen. strijd een van de slechtste interlands. Cor Koning bekeek zijn donkere Floor van Duyn vond de Fransen niet goed begrijpen dat wedstrijd de winst toch nog was be haald. Alleen Jan Nieuwstraten had geen moeite om daar begrip voor op te brengen. Hij had het zich direct ge realiseerd toen hij alleen voor Ceraire kwam. Daar ga je, dacht K.C.v vertoonde Jonker iel. Das Slagboom „anjeshirt, dat hij mocht behouden ols aandenken aan zijn eerste interland. Meegei goed, dc Oranjeploeg nerveus en de slecht. Coach Sterk had zijn niet? Geen lost hemdsmouwen alweer opgestroopt om en die Franse linksbuiten benen tc masseren en wat dies meer zij. bezorgde me niet al te grote moeilijk- Gelukkige overwinning? Ja, dat wel, beden. Jammer dat het wat stroef ging. maar wc hebben hein binnen. Er waren Volgende keer beter. Ook Koelewijn drie uitgesproken zwakke plekken in was le spreken over de eerste interland, de ploeg en dat bleek funest, waardoor .en prettige wedstrijd, Spnkcnburger en ik geloof het niet zo gek to hebben gedaan in aanmerking genomen dat ik in my eigen club nooit linksback speel. Map Margt, dc benjamin uit de ploeg, keek wat sip. 'k Had veel meer er weinig van de goede voorbereiding tot uitdrukking kwam. En dc Franse captain Caron? „Ah, Monsieur, uw team is een geluksploeg. Wij hadden met 3—1 moeten winnen. Dat was' verdiend geweest. Maar ja, die doelpunten Slechte beurt Niet alleen de Hollandse spe lers in het veld maakten zater dag in Parijs een slechte beurt, maar ook een van de Oranje-re- serves. Het was namelijk de Nunspeet-speler v. d. Woude die op zijn rug in het gras liggend een uitbal op zijn ,,slof" nam en met een omhaal in de tribune de poneerde. Hij lag daar ongeïnte resseerd en had kennelijk niet de minste aandacht voor de presta ties van zijn makkers in het veld. Hoewel de wedstrijd zeker niet boeiend was, maakte hij bij de Nederlandse officials een slechte beurt en dat niet ten onrechte Herv. Arnhem geeft geen doopbewijs voor reis naar Jordanië Hoe langer hoe meer mensen onder nemen een reis naar Israël, die her haaldelijk wordt gemaakt via Jorda nië. Voor dit land is een visum vereist, dat slechts wordt afgegeven als men kan aantonen dat men „arisch" is. Daarvoor moet een doopbewijs of een ander bewijs b.v. een lidmaatschap van de Hervormde Kerk worden overgelegd. De centrale kerkeraad van de her vormde gemeente te Arnhem heeft be sloten een dergelijk bewijs voor dit doel niet meer af te geven en heeft aan al le wijk-kerkeraden verzocht dit even eens niet meer te doen. De centrale kerkeraad van Arnhem besloot verder de generale synode van de Hervormde Kerk te verzoeken zich over deze zaak duidelijk uit te spreken en alle kerkeraden dringend te ontra den voor dit doel een dergelijk bewijs af te geven. Het moet aan Israël en de wereld duidelijk worden, dat de Her vormde Kerk ook in dit opzicht gehoor zaamheid aan de Heilige Schrift wil be wijzen, zo verklaart de kerkeraad. De centrale kerkeraad van Arnhem is van oordeel, dat het een roeping van de kerk van Christus is het antisemitisme, in welke vorm het zich ook openbaart, met alle haar ten dienste staande middelen tegen te gaan. (Van onze sportredacteur) JAN NIEUWSTRATEN is zaterdagmiddag in Parijs matchwinner geworden. Hoe vaak is deze eer de kleine Rotterdammer al te beurt gevallen? Zeer vele malen, maar de vreugde was er in het Stade Léo Lagrange iets ten Zuiden van Parijs voor de Zwart Wit- rechtsbinnen niet minder om. Hg sprong zo hoog zijn veerkracht hem opzwiepte toen hij 8 minuten voor tijd eindelijk de kans kreeg waar hjj al zo lang op had gevlast: vrg voor de donkergetinte Franse keeper Cesaire en dat betekende onherroepelijk 21 voor Nederland. Daar is Jan geroutineerd genoeg voor! 'TWEE tegen één en dat werd tevens de uitslag van de negende wedstrijd tussen de zaterdagelftallen van Frankrijk en Nederland. Een resultaat echter dat in beide kampen maar weinig bevrediging bracht. Dat klinkt mogelijk wat wonderlijk, maar men was in de Nederlandse kleedkamer na afloop vanzelfsprekend blij met de overwinning, maar tevreden en uitbundig allerminst. Daar was ook wel alle reden voor, want wat het Hollandse team na de voortreffelijke oefenwedstrijden in Parijs heeft laten zien was diep- droevig. En had Frankrijk, dat gedurende de gehele wedstrijd de beste kansen kreeg de kunst van het doelpunten maken verstaan, dan had Oranje flink klop gekregen en dat zou zeker verdiend zijn geweest. Niet minder dan zeven van de elf niet ten goede kwam. Zelfs het presentje spil Monneret kopte Niet verdiend Maar ja. u weet het nog altijd, die goaltjes zijn beslissend en dat gaf ook zaterdag de doorslag ten gunste van een elftal dat er qua spel geen aanspraak op mocht maken. Het zal voor velen en ook voor ons wellicht altijd een onopgelost raadsel blijven wat toch wel de reden is van dit zo plotselinge falen. Elk greintje verband ontbrak cn vanaf de eerste minuut tot de laatste hebben we tevergeefs gewacht op een goed op gebouwde aanval, rustig, overwogen en temperamentvol werk dat de lang niet grootse Franse ploeg kansloos had moe ten maken. Aanvallend heeft de Oranje- ploeg zeer zeker teleurgesteld en met name Marijt. Van Dalfzen en Verweel zijn ons erg tegengevallen. Maar ook de achterhoede wilde het niet, het ra melde al spoedig, de rust verdween toen spil Visser zijn oude cadans niet te pakken kon krijgen en van de kook werd gebracht door de robuust spelende Fran se midvoor Guy ontstond er van tijd tot tijd paniek, die het moreel van de ploeg n de Fransen in de 18de minuut •oorzet van Slagboom in eigen kon Nederland niet het gewenste ruggesteuntje geven en een mentale jectie. Zo werd het al met al een zeer teleur stellend duel, dat zeker niet het peil haalde van een redelijke tweede klas wedstrijd. De match boeide geen seconde en werd aaneengeregen door hele er- halve mistrappen, slecht plaatsen en wei nig effectief spel. Oorzaken .Is we naar oorzaken speuren menen we er drie te durven aantippen. Het vol komen falen van Van Dalfzen als mid voor en het daardoor ontbreken van een kundig aanvalsleider nam de pit in 'onze voorhoede weg. Men concen treerde zich te veel op links. Slagboom had het tegen de sterke rechtsback Caron heel moeilijk, kon zelden tot zijn snelle rushes komen en van rechts zagen we eerst na de pauze wat resul taat toen Marijt iets meer in het spel werd betrokken. Maar toen was het al mis en het zelfvertrouwen van de jonge Noordwijk-speler zowel als dat Verwecl, die verloren. Doordat de Franse verdediging met de Oranje-aanval weinig moeite had. kreeg de Nederlandse defensie al spoedig vooral voor rust met de wind tegen veel werk op te knappen. En dat was niet erg geweest wanneer deze zo sterk had gespeeld als we gewend zijn. Maar hoewel de beide backs Koelewijn en spe ciaal Korving goed debuteerden miste dit keer stopper Visser de dash. Hij was van slag en was niet de centrale man zoals we hem kennen. Dat bracht ver warring en toen de aansluiting tussen kanthalves en binnenspelers steeds slech ter werd ontstond er in de acht-i-h.-.-i. paniek, die in de tweede helft funest scheen te lijken. Vooral nadat de Fransen na een fout van Visser en Koe lewijn gelijk hadden gemaakt. Keeper Woudsma weerde zich in zijn jubileum match goed, maar praatte teveel, waar door zijn achterspelers steeds verder in de puree zakten. De Fransen schenen toen regelrecht op winst af te gaan, maar lieten de meest levensgrote kansen on- Moreel? Een derde oorzaak is mogelijk het moreel. Wij kregen de indruk dat de ploeg bijzonder nerveus was. En Waren de meeste spelers wat teveel onder de indruk van de mooie vliegreis en het fascinerende Parijs? r niet los kon komen, TT ET Nederlands zaterdagelftal, dat zaterdag in Parijs op gelukkige en geflatteerde wijze met 2I van Frankrijk won. Staande v.l.n.r.: Van Duyn, Scherpenhuizen, Visser, Kor ving, Koelewijn en Woudsma. Ge hurkt v.l.n.r.: Marijt. Nieuwstraten. Van Dalfzen, Verueel en Slagboom hoofdstad. Toen het er op aankwam de tanden opi elkaar te zetten en orde op zaken te stellen bleek dat onmogelijk en het was maar goed dat Korving enkele keren snel op de doellijn redding bracht, anders was het huilen geworden. De ploeg miste elk zelfvertrouwen en verontschuldigingen als een hard veld en een springerige bal zijn niet gegrond. De dekking had veel beter kunnen zijn alsmede het plaatsen, de spelopbouw en de taktiek. De Fransen kregen volledig het initiatief in handen en hoewel Scher penhuizen en Van Duyn na rust iets meer op het middenveld te vertellen kregen, zette het een en ander maar weinig zoden aan de dijk. Gelukkige winst Toch werd het winst. Gelukkige winst en Jan Nieuwstraten was er tevreden mee. „We hebben toch gewonnen", zei de Rotterdammer nuchter, „wat wil je nog meer". Daar ging het echter niet om. Het spel was zeer teleurstellend, maar in Katwijk kan Oranje tegen de Belgen bewijzen dat men veel en veel beter kan en daarbij heeft men het geluk, dat de eerste punten voor de herovering van dc Coupe Fernand Chanelle binnen zijn ook al waren ze eerlijk gezegd, wij onderstrepen dat, niet verdiend. i Dalfzen dicht bij het SPEL EN SPELERS Het in alle spelers deelden in de malaise. En kelen vormden daar echter een uitzonde ring op en in eerste instantie geldt dat wel de debuterende rechtsback Cor Kor ving van SHS, die na een wat aarzelend begin zo solide op- beste Oranjeman Na hem Wouds ma, die solide keep- werk heeft laten zien, ook al zal hij zijn mond in het vervolg wat tact. voller moeten ge bruiken dan zater dag. Lang niet slecht was links back Koelewijn die wat minder inzicht heeft dan Korving, maar zeker op een verdienstelijk de buut kan bogen. Van Duyn werkte hard, HET JOURNAAL, VAN UW LEVEN GA OOK SMALFILMEN DE FASCINERENDE HOBBY VAN MODERNE MENSEN maar plaatste slecht en ging wat onbe suisd te werk, zodat hij voor ons dit keer minder opvallend was. Stopper Vis ser anders de grote steunpilaar van ie defensie was wat van de kook. Had hij nog last van de wat minder prettige vliegreis? Hij kan veel beter! Met Kor ving en Koelewijn kan hij een hechte de fensie vormen. Scherpenhuizen vonden we na rust beter dan daar voor. In de tweede helft was zijn plaatsen beter ver zorgd en gaf hij enkele goede dieptepas- ses, die Verweel helaas niet wist te be nutten. Marijt had een weinig gelukkig de buut. Onwennig op rechts kreeg hij aan vankelijk weinig werk en zelden een speelbare bal. Na rust ging dat wat be ter, maar veel presteerde de Noordwy- ker niet. Nieuwstraten lijkt verdrongen Weinig kansen voor Nederlanders (Van onze verkeersrcdacteur) DE dertiende internationale tul penrally startte in de afgelo pen nacht om precies twaalf uur van Hotel Huis ter Duin te Noord- wijk. Het motregende zo nu en dan, maar voor het overige week deze sterrit van Piet Nortier wei nig af van zijn twaalf illustere voorgangers. Ruim 180 goeduitgeruste équipes gingen een spannende en vooral inspannende strijd tegemoet. Na de Nederlanders twintig „inter nationaal" rijdende teams en 38 combinaties, die in de z.g. „natio nale" klasse zijn ingedeeld, zijn de Britten met 62 équipes het best vertegenwoordigd. De Zweden hebben 17 teams uitgestuurd, de Westduitsers tien, de Denen en de Fransen beiden zes, de Noren drie, de Amerikanen, de Zwitsers, de Finnen en de Belgen allen twee, en de Italianen één. Vanmorgen om zes uur snorde de laat ste deelnemer bij Valkenswaard over de grens. Via Luik. Luxemburg. Belfort en Champagnole gaat het over enkele moei lijke passen in de Franse Alpen naar Grenoble, en vandaar naar Monte Carlo, waar de eerste rijders morgenmiddag even na twaalf uur hopen aan te komen. De start van de tweede etappe geschiedt donderdagmorgen vroeg, na een welver diende nachtrust. Vrijdagavond om zeven uur moeten de eerste equipes in Noord- wijk finishen. Van de 25 merken, die aan de start verschenen, is Austin met liefst 21 exem plaren vertegenwoordigd. Triumph, Sun beam en Zaap hebben elk 10 wagens in het veld gebracht. Ford en Porsche ieder 9, Jaguar 7. Ook vier Daf-teams hebben ingeschreven, zij het in de z.g. „natio- PROGNOSES Een Nederlandse overwinning ligt ze ker niet in het verschiet, al zullen ver schillende. sterke vaderlandse teams klasse-successen kunnen boeken. Ru Dee en Rog Gorris zjjn de enige Nederlandse deelnemers, die de beschikking over een fabriekswagen hebben gekregen, en wel over een Sunbeam. De Nederlandse kleu ren zullen echter met een rechts stuur en een linkse schakeling verdedigd moe ten worden het moeten opnemen tegen de Britse geweldenaars Morley in Austin Healèy 3000, en bovendien nog tegen Pat Moss en Ann Wisdom eveneens in Austin Healey 3000 die wel eens „de scherpst rijdende vrouwen van de wereld" wor den genoemd. Ook Maus Gatsonides. die met Dries Jetten een Vauxhal Cresta berijdt, staat voor een haast onmogelijke taak. In zijn klasse kampt niet alleen Mercedes- favoriet Böhringer mee, maar ook de gevreesde Citroën-rijder Trautmann, zo mede de tweevoudige wereldkampioen Andersson in Volvo P544. Een van de Nederlandse kanspaarden. Rob Slotemaker, vlei reeds gisteravond uit. Wegens het oplopen van een her senschudding mocht hij niet aan de start verschijnen. Zijn co-equlpler Doojjes had geen gelegenheid meer een nieuwe partner te zoeken. De wedstrijd mocht dan bepaald slecht zijn geneest, Jan Nieuwstraten kon na afloop breeduit lachen. Hij was match- winner en daarmee uerd hij direct na het laatste fluitsignaal gefeliciteerd door de heer J. Roos. er. Een volkomen misgreep was midvoor Henk van Dalfzen. Op het tikje na waaruit Nieuwstraten het winnende doelpunt maakte, hebben we hem niets goeds zien doen. Hij is geen midvoor en mist elke allure in die richting. Wat teleurstellend was Verweel, de •ehitcct in dc jongste oefenwedstryden. oor rust liep hy wat doelloos rond en Jaarna wilde het zelden vlotten, hoewel hy met enkele schoten zijn beste wil toonde. Nervositeit speelde hem evenals Slagboom parten, hoewel de Kinderdy. ker zeker niet onbevredigend debuteerde, maar evenals Verwcel kreeg hy weinig speelbare ballen en bovendien bleek de Franse back Caron een speler van uit stekende kwaliteit, die zich in snelheid iet Gerrit kon meten. Brief werd vervalst door communisten Volgens brieven, die door het bureau .an de Berlijnse burgemeester Willy Brandt zijn verzonden, zouden <ïe geal lieerde troepen op 1 mei Berlijn verlaten. De bevolk mg werd in ó'e brieven opge roepen op het vliegveld Tempelhof af scheid van hen te nemen. Namens het bureau van de burgemeester is verklaard dat er sprake was van een ..communis tische vervalsing" met het doel de Ber- lijners weg te lokken van de 1-mei-dc- monstratie voor het stadhuis. Een af schrift van de brief is afgedTukt in een Westberlijns blad. „We hoeven van der gelijke dwaasheden geen notitie te ne men zo reageerde een geallieerd di plomaat. Militair overleg met West-Duitsland Het Britse ministerie van defensie heeft gisteren meegedeeld dat de mili- n,j?cui^Ven vanJ Enceland en West- Du tsland woensdag in Londen bijeen zullen komen voor overleg inzake mili- den samenwerking tussen beide lan- overleg houdt Reen verband met de \erstrekking van trainings- cn op- SïhSi Wm" V00r *2 Westdu'lse strijd krachten aldus wordt met nadruk in de bekendmaking gezegd. Er zal gespro- Hncr °X5r ,zaken als oorlogsvoe ring in kustgebieden, ontwikkeling van geleide anti-tankraketten en van een vliegtuig dat verticaal kan opstijgen, al dus de mededeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9