Bloemenhulde voor een lachende koningin Getuige vertelt over de gruwelen van dodenmars SHORTS .Cloppenburg De Zon gaat op tuit haarcrème mag liet gezien worden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DINSDAG 2 MEI 1961 In lange, bonte rijen zijn gisterochtend weer duizenden Nederlanders in het park van paleis Soestdijk een groet gaan brengen aan hun jarige Koningin. Ditmaal was het vooral een grote dag voor Hhet Groene Kruis en voor 900 inwoners van de 45 Zuiderzeegemeenten, die deputaties vorm den van hun eigen dorp, want zij allen waren uitverkoren de speciale hulde te brengen, die gepaard ging met vele gezellige kleine geschenken voor koningin Juliana, die alles éven blij en verrast in ontvangst nam. In de toch wat grauwe ochtend het befaamde oranjezonnetje kwam maar zelden even om de hoek was het in de paleistuin één en al fleur en kleur en naarmate het bloemtapijt op de bordestreden groeide, verspreid den zich ook steeds meer zachte geu> ren van meidoorn en seringen, dit tussen de vele, vele tulpen werden aangedragen. Toch blüft het zo jammer, dat van de defilerenden al vóór zjj het bordes bereiken, de bloemen door ijverige pad- vindsters worden afgenomen. Ten eerste stagneert dat voortdurend de stoet, zo dat vlak vóór het bordes grote stevige marechaussees aldoor maar armzwaaiend iedereen tot spoed moeten aanmanen, hetgeen voor de talloos velen die uren lang hebben staan wachten buiten de hekken, op het grote moment precies het zicht op de koninklijke familie b«' 1 emmert. "Wij kregen gelegenheid hierover een: te spreken met bestuursleden van d< organiserende Oranjeverenigingen var Soest, Soestdijk en Baarn en onze sug gestie. de bloemen liever af te nf als men het bordes is gepasseerd, wilde men wed in overweging nemen. De de filerenden zouden dan met de bloemen kunnen zwaaien en zodoende zou er iets meer pit in de nu dikwijls wat ordeloos lanigsschuifelende groepen burgers ko men. Men ziet zich nu van de urenlang trouw bewaakt ebloemen beroofd, men vraagt, men kijkt wat ontredderd om en dan „is" men er opeens al en moet er „doorgelopen worden". Maar tussen de groepen burgers ln stapten dan kranig, al of niet met mu ziek voorop, de vele soorten verenigin gen, strak in de pas, dikwijls in vroliik gekleurde uniformen. Padvinders. jeugdgroepen, sportver enigingen, studenten, de Oranjegarde wandelspontvereniigiugen (om. de Dordt- se Vierdaagse uit Alblasserdam)maar ook scfholen en de Herv. Vrouwenvereni ging uit Korbenhoef. Poppen en lekkernijen Het was juist half élf.^oen de deuren opengingen en de koninklijke familie naar buiten kwam. De Koningin in een snoeigzig lindegroen pakje, primse6 Bea trix in 't marineblauw, prinses Irene in een modieus geruit complet, prinses Margist in een oranjekleurig ensemble en prinses Marijke met een blauw jasje over een vrolijk zomerjurkje. De lucht was vrij mild en er waren ditmaal geen bontjasjes nodig. Koningin Juliana trad wat naar voren en prins Bernhardt, in een bruin kos tuum, bleef .tiussen zijn dochters staan. Wie ook en terdege van de partij was. dat was de grauw-zwarte poedel Peppo van prinses Margriet. Eerst bleef hij netjes aan de kant zitten, maar weidr; snuffelde hij geïnteresseerd rond, zoals het een goede hond, die behalve bloe mengeuren ook aroma's van koek, kaas en gerookte paling iin de neus krijgt, betaamt. Aan de Leidse studenten was de beurt, de Koningin de jaarlijkse oor konde aan te bieden. Deze keer geen jacquet cn hoge hoed, maar gewone colbertjes, hetgeen wed iets gemoe delijks gaf aan de korte plechtigheid. De oorkonde was naar goed gebruik in estafette van Leiden naar Soest dijk gebracht. Dertig studenten deden daar IVz uur over. Ter gelegenheid van het feit dat Het Groene Kruis zijn 60-jarig bestaan heef. herdacht dn het afgelopen jaar vormden 325 wijkverpleegsters (in blauw en wit uniform), 310 kraamverzorgsters (bruin uniform) en 175 gezlnsverzorgsters (groen uniform) aan het défilé deel. Zij liepen juichend en zwaaiend met witte doekjes waarop een groen kruis, vaor- bij en stelden zich op het gezan tegen over het bordes op, waar de gezinsver zorgsters een groen kruis vormden. Van elk der drie groepen werd de Koningin een pop in uniform aangebo- Groot succes hadden de fraaie groepen uit de Zuiderzeedorpen, die natuurlijk zoveel mogelijk ln plaat selijke klederdracht waren gestoken Daar waren de fijne West-Friese mutsje,, d».r weren de rrote wilt' kappen van Hulzen, de kleurige pracht van Marken en Volendam. df wijde Urker broeken, de pluimhoeden van Kampereiland en de fraaie Frie se dracht van Lemmer. En telkens weer betrad een klein groepje "net bordes om H.M. geschen ken aan te bieden: boerenkaas uit Ab- bekerke. nieuwe aardappeltjes uit Op perdoes. zaden uit Enkhulzen, fruit u t Schellinkhout en Blokker, speculaas uit Huizen, gerookte paling en tong uit Urk cn nog veel meer. Er kwam een pop uit Volendam. aan geboden door Volendamse meisjes. *r kwamen Muidense poppen, Elburgse ge droogde groenten cn produkten van Makkums aardewerk. En bloemen, bloemen, bloemen. Man den vol, sierlijke boeketten, zomaar boe- LISSE The Strangers wonnen de Lenteparade Onder zeer grote belangstelling werd ln de bloemlusthal van H. B. G. zater dagavond de finale gehouden van het amateurconcours „Lenteoarade". dat door de Lissese V.V.V. was opgezet. Een zestal bekers, waarvan die voor de eerste prijswinnaar door de fa. H van de Eerden beschikbaar was gesteld en die voor de tweede winnaar door dr fa. Tissing. en een viertal medailles waren de prijzen, die na de uitsDraak van de jury bij monde van voorzitte» Helmus, door de voorzitter van de V.V.V. Broxterman en twee bloemenmeisje werden uitgereikt. Iedere deelneme» ontving een herinneringsvaantje en de drie hoogste prijswinnaars kregen eer. bandje aangeboden van de fa. Schou- ten, waarop met de hulp van de heer Koelewijn hun liedjes zullen worden vastgelegd. De uitslagen: 1. The Strangers (guv taar-ensemble met drums) uit Leiden 2. Mej. A. de Joode (vocaliste) uit Wad. dlnxveen; 3. De Loema's (komisch gul- taarduo) uit Haarlem; 4. The Modern Minstrels en The Romancers, uit Lisse; 5. The Rocking Boys uit Lisse; 6. De Vrijbuiters uit Koudekerk aan den Rijn 7. De Hyacintha's uit Sassenhelm: 8. Hans van Winsen uit Lisse; 9. Dames sextet van Winsen uit Lisse; 10. The Mixers uit Lisse. ketjes en een handvol sameugestrikte anemonen. ',t is koningin Juliana méér lands- moeder en hartelijke gastvrouw als tij dens het bloemendefilé op Soestdijk. Zij deukt alle kleine en grote handen die haar toegestoken worden, zü zegt tel kens weer verrukt: „Is dat allemaal voor mij? O, wat is dat mooi! Ik dank u hartelijk!", zij heeft voor iedereen een vertrouwenwekkend woord, of het nu een nerveuze dame geldit of een bejaar de heer dde zrich in zijn toespraakje ver wart ofwel de kleine peuter die sab belend op een ijsspaantje of met de duiim in de mond naar boven stuntelt Naar elke gelukwens, of die er nu glad of hakkelend uitkomt, luistert zij met toewijding, maar toch onderdehand nog even wuivend naar wie intussen voorbijtrekken, want anderhalf uur lane mag het défilé niet onderbroken worden En dat is de grote charme van dit défilé: ieder die er aan deelneem! ziet het stralende, lachende gezicht van een volop belangstellende Ko ningin. Wat een voldoening na ha' uren en uren wachten! Achter haar wuiven en lachen de prinsessen, groet ook prins Bernhard met de hand Soms ook staan zij even tc praten samen, maar koningin Juliana laar haar aandacht geen moment ver slappen. Zij verwelkomt een groep Nederlan ders uit Duitsland, een groepje Zuid- Molukse onderdanen, een klein aantal Finse studenten, dat ook even boven mag komen. Een Japanse dame, in de burger- groep, treedt iets buiten de rij en breng' met tegen elkaar gelegde handen do Japanse ceremoniële groet. Een Canade se dame, dde van alle vermaningen haar toegevoegd niets begrijpt, stapt met haar heel klein dochtertje zomaar naai boven. Het meiske steekt een bordje met „Happy birthday" hoog op en bied: een kilein boekeetje aan, eer de orde- handhavende dames er op gedacht zijn Maar de Koningin lacht en knikt en neemt de bloemen dankbaar aan. Zy drukt de hand van een ver pleegster, een pater, een boerin op klompen, een hooggehoede burge meester, een student cn een school jongetje. De fyne handschoen een gesoigneerde dame en het natge- kloven knuistje van een Huizer kleu tertje. En zo gaat het maar door. Wuivende burgers, die maar niet tot juichen kun nen komen, tot een eenzame stem ..Leve de Koningin!" roept en er een paai kreten achteraan koman, knetterende trommels van een drumband, schetteren de fanfares, het „één, twee, één, twee!' van de ordebewarende sportleraar er zijn groep dapper-marcherende leerlin gen, het „wuif nou! wuif nou!" var vaders-met-kiraderen-op-de-schouders, het „och kijk nou toch es!" van de oude dametjes die tóah blijven staan en dar alweer nieuwe muziek en heel ach- treaan een zegewagen met een Makku mer boot, omstuwd door stoere zeelui die zich met de muls van het hoofd trekken en stralend trots op hun rassing voorbijtrekken. Weer voorbij Dan Is het weer voorbij, het jaarlijks evenement Niet groots, en rommelig van al de organisatie die de defileren den telkens weer vergeten als ze „hun" koninkiyke familie zien, niet indruk wekkend of juist tóch? Indrukwek kend van eenvoud en hartelijkheid. Het moet gezegd worden: aan spontaan ge juich ontbreekt het ten enenmale. De zusters, ja, dde juichten er fiks op los De burgers en de Zuiderzeegroepen niet Daarvoor zijn ze Nederlanders. Wij zyn niet zo spontaan en zogemakkelijk. Maa: we menen het ex niet minder hartelijk We houden de traditie van het bloe mendefilé vast, van jaar tot jaar en daar zit een stuk goedheid in, die we niel zouden willen missen. Een telkens weer kerende demonstratie van trouw en aan hankelijkheid jegens het vorstenhuis, jegens onze Koningin. Dat behoeft groots nog feilloos te zün dat is altyd goed Het was al over twaalven, eer hel défilé besloten werd en koningin Ju liana nog even in het park kwam om de organisatoren van de verschillende onderdelen persoonlijk te bedanken Maar toen zij, aleer zij naar binnen ging, nog een laatste maal wuifde naar de bijzondere groepen die nog op het gazon stonden, zetten de groei van Het Groene Kruis het volkslie'" in en allen zongen mee. Dat was het definitieve afscheid voor deze ochtend. elke woensdag jongensmarkt «ollde katoenen cord, stoer kampmodel met 3 royale zakken iSpedaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 6 Jaar Kleine stijging per mant 0.1. 12 Jaar 6.9S - LISSE Muziek en wedstrijden De feestelijkheden van gisteren zyn goed verlopen Om half acht trokken herauten te paard door Lisse. Vanaf de toren van de St. Aagathakerk klonk om acht uur koraalmuziek. Op de sin- telbaan van het gemeentelijk sportpark hadden om negen uur wielerwedstrij den plaats, waarvan de uitslag was; 123 ronden sintelbaan gewonnen door H. Nijdam; 2. H. Buis; 3. T. Rutten. In de achtervolging won Van Houwelingen van H. Buis. Siem van de Ham won de tien ronden sintelbaan en tevens de onbepaalde afstand-wedstrijd. De ploe- genwedstrijd werd een overwinning voor de gemengde bolenstreekploeg. Om tien uur volgde een muzikale rondgang op de aubade. In het sportpark werd 's middags een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Hollandia (le kl. ama teur) tegen een sterk bollenstreekelftal Hollandia verloor met 4—2, de rust ging in met 2—1 in het voordeel van de bollenstreekplóeg. Tijdens de pauze ga ven jongens en meisjes van de sport school Bob Speijer demonstraties judi en jiu-jitsu. De feestelUkheden werden besloten met het optreden van Fantasio en Dick Harris, muzikale clown en bal lonnen-act Tien aanrijdingen Tydens het weekeinde hebben zich ln de enorme dnrtcte in Lisse niet minder dan tien aanrijdingen voorgedaan Meestal waren het in file rijdende auto's, die op elkaar botsten, doordat men er niet op lette dat de voorrijdende wagen vaart moest minderen op aan wijzingen van de verkeerspolitie. Het waren merendeels buitenlanders, die el kaar dn de wielen reden. Alle ongelukjes bleven bemerkt tot materiële schade „Gevonden" voorwerpen In de nacht van zaterdag op zondag heeft de politie een 22-jarige bankwer ker aangehouden. De man beweerde 16 dozen chocolade, vyf grote tabletten cho colade, 92 repen chocolade, 99 kleine ta bletten chocolade, hetgeen afkomstig bleek te zyn van een inbraak te Warmond, te hebben gevonden in de Leidse Hout Voorts had hij .gevonden": een leren tas. een fototoestel, een zonnebril en een schuifmaat; dit alles bleek ontvreemd te zün uit een auto te Leiden. De politie ge loofde de man niet Motorfiets botste tegen auto Zaterdagmorgen is op de kruising Le liestraat—Lindenstraat een motorfiets in botsing gekomen met een stationcar. De motorberijder reed in de Lindenstraat richting Verlengde Bloemistenlaan en verleende geen voorrang aan een auto die in de Leliestraat richting Herenstraat reed. De 22-jarige motorfietsbestuurder kwam met de linkervoorzijde van de auto botsing. Hy werd ernstig gewond aan de rechtervoet en klaagde over pyn in de zij. Hy werd met de E.H.D. naar het academisch ziekenhuis gebracht. Sassenheim De onderscheiding van ds. Visser Ds. Visser, emeritus-predikant van de Christelijk Gereformeerde Kerk te Sas senheim. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, zoals wij za terdag meldden. De uitreiking van de versierselen had zaterdagmorgen oai j 11 uur plaats in zyn wdhing aan de Julianalaan. Aanwezig waren de bur- j gemeester, de heer J. baron Van Kno- j belsdorff, en echtgenote, wethoudei Vogelaar en een zoon van de predi kant uit Doesburg. Ds. Visser wai voordat hy zich aan de theologlsoht studie ging wijden, werkzaam op hei kroondomein van H.KH. prinses Wil helmina. In 1941 nam -hy het beroet uit Sassenheim aan, welke gemeen tt hy diende tot aan zyn emeritering ir 1955. Nu, ruim 80 jaar oud zynde. preekt hy nog dikwyls. De burgemeester zei in zijn tos spraak vernomen te hebben, hoe d6. Eenentwintigste sitting in Jeruzalem Gurfein De rechtbank in Jeruzalem heeft gisteren de behandeling van de zaak togen Adolf Eichmann in haar 21ste zitting voortgezet, waarbij voor het eerst de Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir, aanwezig was. Het hof begon met het horen van een aantal getuigen, die de wreedheden beschreven, die de nazi's kort na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog tegen de Oosteuropese Joden hebben begaan. Een van deze getuigen, de in Polen geboren Zvi Pachter, verhaalde van de „dodenmars" van 2.000 Joden van Rubesjof naar Lublin, in Polen, een afstand van 120 kilometer. Alle mannelijke Joden tussen 15 en l jaar hadden op 2 december 1939 opdracht gekregen zich op het markt plein van Rubesjof te verzamelen, waarna deze dodenmars begon. Er waren orders dat niemand mocht spreken of omkijken, op straffe van doodgeschoten te worden. Van tijd tot tijd liep iemand uit de rij, waai- na men een schot hoorde. Op de plaats waar dé nacht werd doorgebracht, werdén ongeveer 200 man nen weggevoerd. De volgende dag, toen de tocht werd voortgezet, lag er bloed langs de kant van de weg, dotfc er wa ren geen lyken te zien. De SS-ers die hot transport vergezel den, vroegen elkaar hoeveel Joden zij hadden neergeschoten. De een zei 89, en andere 102. Vooral op de derde dag .•an de dodenmars was volgens getulige de slachting vreselijk. In de loop van de dag kwamen nog Testerenden in een dorpje aan, waar de groep in tweeën werd gesplitst. Een groep werd weggevoerd. De andere groep arriveerde ten slotte by de grens het door de Russen bezette deel Polen, waar zij echter door de Rus- werden teruggedreven. Hierop keer den zij terug naar het plaatsje Sakol. waar zij door Polen en Oekrainers, die medeiyden met hen hadden, werden geholpen. Op een vraag van de procureur-gene raal hoeveel van de 2000 Joden, dde uit eindelijk waren vertrokken, in Sakol waren terechtgekomen, antwoordde de getuige „misschien honderd". Een klein aantal van de overleven den, waaronder de getuige, wist uitein delijk Russisch gebied te bereiken, waar De volgende getuige was Yakow Gur fein. Hy vertelde dat de nazi's ln 1941 de Joden in zyn Poolse dorp byeen hadden gedreven ln een paar huizen. Er werd een kamp gebouwd cn onge veer 13.000 Joden kwamen achter het prikkeldraad te zitten. „In september begon het, dotten van de Joden", aldus Gurfein. „Synagoges werden platgebrand. De Duitsers be gonnen jacht te maken óp de Joden die verdacht waren van communisme en als ze die niet vonden namen ze ande re Joden en vermoorden hen. Tiendui zend mensen werden weggevoerd in vrachtwagens. Ongeveer 500 mensen die achtergelaten waren werden ter plaatse vermoord. De overlevenden werden aan het werk gezet, zy moesten wegen aan leggen. De Gestapo zei dat er me', meer gemoord of gedeporteerd zou worden en dat de Joden nodig waren voor het werk. Ook de volgende getuige, Noah Za- bludovitz, beschreef de Jodenvervol ging in het begin van de oorlog. Hy zei dat de aniti-Joodse maatregelen wer den afgekondigd onmiddellijk nadat de nazi's West-Polen bezetten. De Joden mochten toen niet meer op de trottoirs lopen en moesten hun hoed afnemen als zli een Duitser in uniform passeerden Na de getuigenis van Zabludowitz voegde procureur-generaal Hausner twee door Eichmann ondertekende te legrammen by het bewijsmateriaal. In deze telegrammen wordt opdracht ge- 80 „De beer van Lappen-Kari kan Arne niet doden" verklaarde Ella plotseling. Imber keek verbaasd. „Waarom niet?" Omdat Arne een Zondagskind is en Zondagskin deren zijn gepantserd tegen alle tovenarij. Imber pijnigde zich de hersenen. Zij kwam weer terecht bij die duivelse vicieuze cirkel. „Dan heeft Olof hem gedood." Ella schudde het hoofd. Zy kon niet geloven dat Olof Arne iets gedaan had. „Olof was buiten zichzelf," bezwoer Imber, „Ju dith heeft hem helemaal gek gemaakt. Vraag het haar maar." Ella dacht, dat de zaak anders zat. Misschien bleef hy opzettelyk weg om Judith niet naar het altaar te hoeven brengen. „Laten wy eens gaan kyken, of Thomas en Mlm- ml er zyn," zei zy. Toen Imber en Ella naar de Lappentent liepen steeg uit byna alle schoorstenen rook omhoog. Ook buiten brandden de vuren. De muggen moesten op een afstand worden gehouden en er waren heel wat mensen, die geen ander dak boven het hoofd hadden dan de vrye nachthemel. Er klonk lachen en roepen, ergens zong een viool. Alles op zyn tyd: morgen kwamen de vrome liederen. Mannen en vrouwen lagen en zaten om de haardvuren, de ke tels koffie borrelden, de koppen werden geleegd. Vannacht zou geen enkele maag van honger knor- Imber zag Judith alleen uit de verte. Zy liep weer naast de lange, magere man en zy verdween tn de buurt van het kreupelhout. Imber zei niets AJs Ella Judith wilde zien, moest zy haar eigen ogen maar gebruiken. Ella keek uit naar vrienden en kennissen. Olof zat in een kring van jonge mannen, hij genoot mef volle teugen. Zy voelde geen steek in de borst. He' ging precies, zoals het moest gaan. Een bruidegom mocht in de nacht voor de bruiloft niet aan de rok ken van zyn bruid hangen. Hy moest bij de man- oen zitten drinken en zingen en de nacht warm maken. Hoe meer hij dronk, des te beter zou het huweiyk worden. Altyd volgde de stilte op df in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH De deur van Thomas' tent was gesloten. De meisjes liepen naar de volgende tent. Er kwam juist een vrouw naar buiten. Ella vroeg naar Thomas. „Zy zyn er nog niet." De Lappenvrouw nodigde hen uit binnen te ko men, zy moesten by haar koffie komen drinken. Persson zat op een paar rendierveilen naast de Lap Nicklas. De Lap scheen niet te merken, dat de meisjes binnenkwamen. Hy praatte opgewon den. „Arne nergens gezien! Hy is niet ln de ber gen, waar de rendieren zyn. Onze honden zouden hem aan de geur herkend hebben. En Olof Neen, Olof ook niet Wy hebben géén van hen beiden gezien." Imber ging zonder een woord te zeggen by de ingang zitten. Zy was voor het eerst m een Lappen- hut maar toch keek zy niet om zich heen. Haar ogen hingen aan de gezichten van de mannen. Zy wilde nog meer horen. De Lap sloeg al haar hoop de bodem in. Hy wendde zich naar de deur, zyn gezicht begon te stralen. „Uw dochter, ik zie het! En die daar.la uie soms van één van uw zoons?" Er steeg een donkere blos naar Imbers wangen, haar hart bonsde. Zy vroeg zich nog af, wat zij moest zeggen, toen Persson al tegen de Lap knikte. „Ja, zy zou een goede vrouw voor Arne gewor den zijn." „Hoe heet je?" Het kostte Imber de grootste inspanning om te antwoorden. Zy wist, dat Persson het niet kwaad bedoeld had, maar zyn woorden hadden haar alt het ware naakt laten staan. Zy durfde Ella niet aankyken. De Lappenvrouw kwam haar te hulp. Zy moes ten nu toch eerst eens koffie drinken! Zij nam de ketel van het vuur en even daarna boog Imber haar hete gezicht over de nog hetere koffie. Er was geen brood, maar een grote schaal met ren diervlees smaakte uitstekend. Imber at vertwyfe. van het vlees en zy brandde haar tong hevig aan de koffie. De middernachtzon ging schuil achter een berg, toen Persson en de meisjes de hut van de Lap verlieten. Zy liepen langzaam de berg op. De gouverneur en de predikant zaten voor hun huis. Imber bleef naar hen kyken. Haar hele hart drong haar om iets te zeggen. Zy moest het weten. Zy kromp ineen, toen de predikant hen wenkte en naar hen toe kwam. De predikant had gehoord, dat Arne tydens een berenjacht verdwenen was en hy wilde er wax meer van weten. Niemand kon hem iets vertellen. Hij was verdwenen ja, dat was zo. Meer wist niemand. De predikant keek Imber aan. „Ben jy Imber Ersson uit Tuna?" Imber knikte en gaf verlegen antwoord. Zy had het gevoel, dat de predikant dwars door haar heen zag. „Ik moet je de groeten overbrengen van je vader!" Imber stond aan de grond genageld. De groeten van haar vader! Onmogelyk! De predikant reikte haar vriendelijk de hand Zouden zy nog even een eindje op en neer lopen? Het leek, alsof hy Arne weer helemaal vergeten was. De oude kolonist keek Imber en de predikant na, zijn gezicht stond bekommerder dan ooit. Wel zwaar had het ongeluk Akkafjall geslagen .Twee zoons hadden zy verloren. Ella zou de vrouw van een vreemde man worden en nu zou misschien Im ber ook niet meer naar Akkafjall terugkeren. Haar vader had haar zyn groeten gezonden. Dat bete kende, dat zy naar huis terug kon gaan. Zonder hulp zouden twee oude mensen het op Akkafjall niet lang kunnen volhouden. Een plaats, die zoveel jaren zweet had gedronken, vroeg heel veel werk CWordt vervolgd) Men ziet mijn haar fantastisch FORSE TUBE F 175 ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE KAPPER geven tot het ophangen van bepaalde groepen Joden in Polen. „Ik eis dat over de uitvoering van deze order rap port wordt uitgebracht",, aldus de in structie vain Eichmann. Eichmann heeft tot dusver onkem dat hij ooit opdracht heeft gegeven tol bet doden van Jolen. In de telegram men worden alle Joden die opgehangen moeten worden met name genoemd en wordit bevolen dat de terechtstellingen moeten geschieden „in tegenwoordig heid van ledfen van hun ras". De tele grammen zyn gedateerd op 6 mei en 27 mei 1942. Servatius, de verdediger, betoogde dat Echmann in deze telegrammen slechts de bevelen van Himmler door gaf. Hy wees erop dat belde boodsciiap- pen beginnen met: ..De Reichsfilhrer der S.S. en het hoofd van de Duitse po litie heeft bevolen De rechters vroegen Hausner hoe hij deze documenten in handen had gekre gen. Hij antwoordde dat hy de telegram men, gekregen had van een Pools bureau dat zich bezig houdt met onderzoek naar riorlogsmisdaden. .Tydens het vooronder zoek heeft Eichmann verklaard dat de twee telegrammen verzonden waren op bevel van Himmler. De volgende getuige was Moshe Beys- ky, die nu een vooraanstaande positie ln Tel Aviv bekleedt en toen de oorlog uitbrak in do Poolse plaats Krakau woonde. „Ik besloot niet in het getto te gaan dat de nazi's hadden ingericht. Ik ging weg uit Krakau en ging ln een naburig dorp wonen, waar ik bleef tot 'iet Joodse nieuwjaar 1942, Beysky vertelde dat 49 gevangenen, onder wie een vtouw. en masse werden doodgeschoten nadat een of ander re glement was overtreden. „Tegen het ernd van 1944 maakte ik deel uit var de groep die de lichamen van 2000 Jo den heeft opgegraven en gecremeerd. Een 15-jarige jongen werd opgehan gen omdat hij een Russisch liedje ge 'ongen had. De eerste poging mislukte i oordat de knoop in het touw losging De jongen begon om zijn Wen te •smeken maar hij moest voor de tweede maal naar de galg en werd opgehan gen." Middagzitting Tn de middagzitting werd door proco reur-generaal Hausner een rapport overgelegd van een officiële Poolse re geringscommissie waaruit zou moeten blijken dat Eichmann als enige belast was met de uitvoering van de „eindop lossing" van het Joodse probleem. De commissie stelde in opdracht van te Poolse regering een onderzoek in ia ar de oorlogsmisdaden die tijdens de Tweede Wereldoorlog ln Polen zyn be gaan. De verdediger dr. Servatius maakte bezwaar tegen het deel van het rapport iat over Eichmann handelt. Hij kon niet inzien op welke wijze dit rapport van belang was of als bewijsmateriaal kon worden overgelegd, omdat het geen getuigenverklaringen bevatte. Hausner antwoordde hierop dat de •ommdssie krachtens een speciale Poolse wet in het leven was geroepen Wat de bewijskracht van het rapport betreft, dat liet hij over aan het inzicht van het hof. „Het is een officieel staats document", zei hij. Zelf begraven Dr. Wells vertelde hoe hU door ziekte werd getroffen en toen gedwongen werd met anderen naar een afgelegen olek te marcheren. Gevangenen, uitge rust met scheppen, moesten kuilen gra den waarin ze later zelf zouden worden doodgeschoten en hegraven. De namen werden afgelezen en de gevangenen moesten met twee man te gelijk met het gezicht voorover Ln de kuil gaan. liggen. Dan werden ze dood geschoten. Daarna werden weer twee namen afgeroepen. Deze gevangenen moesten de twee doden met een dun laagje zand bedekken cn zelf ook voor over gaaan liggen om te worden afge maald. Het enige wat mij bezig hield was het verlangen om mijn eigen bloed te drinken. Mijn koorts was zo hoog en :k was zo dorstig." „De leider van de groep was SS- turmführer Bloem. Toen het mijn beurt was, werd ik teruggeroepen. Ik klom uit de kuil en moest met een SS-man terug naar het kamp. „Er was in het kamp een mar doodgeschoten en ik kreeg opdrach' net lijk naar ons massagraf te slepen zodat hij begraven kon worden." Daarna vertelde dr. Wells hoe hij -rin slaagde uit het kamp t« ont- «appen. Na de verklaring van dr. Wells Visser na de aardse vorstin te hebben gediend, al byna 54 jaar de Vorst der vorsten heeft gediend. „Deze jarenlange dienst aan uw koning is niet onop gemerkt geschied. U was ook een ge ziene gast op de Synode en vervulde enige deputaatschappen. Het is nu de aardse vorstin die u beloont voor deze trouw mot de ridderorde van Oranje-Nassau. Aldus sprak de burge meester. Na het optreden van de ver sierselen sprak de burgemeester ge lukwensen uit. Ds. Viseer zei, zeer verrast te zyn. Hy dankte voor deze hoge onderschei ding, maar wilde ook God danken dat hom deze eer nog te beurt was gevallen. Maandagmorgen bracht Crescendo d« predikant een hulde, waarbij deze tot tweemaal toe een applaus kreeg van het toegestroomde publiek. VOORHOUT Achthonderd schoolkinderen brachten gistermorgen omstreeks negen uur een aubade voor het gemeentehuis. St. Ce cilia zorgde voor de begeleiding. Op de speelweide werden daarna kin derspelen gehouden en 'smiddags speel den de jongens van de Christelijke school en dc R. K. jongensschool een voetbalwedstrijd, waarvan de opbrengst beschikbaar werd gesteld voor de auto tocht voor bejaarden. Het werd een prettige, spannende wedstrijd met als scheidsrechter Piet van Wouw. De Chris telijke school won met 42. Ook ten bate van de autotocht speelden Foreholte I en Lugdunum I een pittige wedstryd, waarin hard gevochten-Werd om de overwinning. De rust kwam met 22, waarna Foreholte de stryd woji IheC 3—2. ElHEKGULVEN Programma voor morgen WOENSDAG 3 MEI 1961 I, 402 m. 746 Itc/s. NCRV^ Gram 14.00 Rep Bondsdag 14.45 Gram 15.00 Idem 15.2a Idem 16.00 V a Jeugd 17.20 Gram v d Jeugd 17.40 Beurs- oer 17.46 Het spectrum, rep. 18.00 Koorzang 1825 Gram 18.30 RVU: stnjkork *>.15 Roueraams fllharm ork sol. In de pauze: (31.00—2120) De kerk 4 de Pinksterbeweging. lezing 22.05 Gi stroomlijnde Nws 7.10 Gym 730 Gra VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 Gevar progr 12.00 Dansmuz 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 V h SiatielanGd 12.38 Hammondorgelspel 13.00 ws cn tentoonstelllngsagenda 13.20 Lichte muz 13.45 Gesproken portret 14.00 Kamer- ork 14*5 Gram 15.00 Op reis door de we reld. lezing 15.10 V d Jeugd 17.00 Hawilan ensemble 17.25 Roemens ork 17.50 Kege- :migrailepraatje van H A l Luyk. 1 18.20 Act 18*0 Llch- Tiet toelichting 22*0 Zestig laar levenser varing, lezing 22.30 Nws 22.40 Vlooi en piano 23.00 Tu&sen mens en nevelvlek, le zing 23.15 Klnnkslndies 23.45 Zang en plano 33 55—24.00 Nws. AVRO: 30*0 Act 30.30 Sportpanorama 21.00 Roep me maar TV-fantasie 21,45—22.20 Lit teraire gedaehtenwlssellng. NTS: 2230— 31.00 Documentaire film. Bloedhonden Terwijl een getuige bezig was de naziwreedheden tegenover de Joden in Polen te beschryven, stond een toe schouwer plotseling op, schudde zijn vuist naar Eichmann cn riep tn het Hebreeuws: „Waar is mijn familie?" Toen schreeuwde hij hysterisch in het Duits „bloedhonden!" De man zei la ter dat hij een Hongaar van geboorte was. Zijn naam was Avi Scheffer. Hij had een hele dag in de rij gestaan om een plaats voor de publieke tribune te krijgen. Toen hij weer kalm geworden was, probeerde Scheffer de politie ertoe te bewegen hem weer In de zaal toe te laten. „Ik wilde Eichmann alleen maar een klap geven. Ik geloof dat ik rustig zal zijn als jullie me weer in de zaal laten". Het was hem te machtig geworden toen een getuige een de portatietrein beschreef. „Ik weel niet wat me overkwam", zei hij, „mijn hele familie is met die trein wegge- In de rechtzaal was het na de uit barsting van Scheffer even onrustig, maar toen de president om stilte had verzocht, was dc orde onmiddellijk hersteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7