de spanning stijgen Elke aftel-seconde doet SOLA Gevoel van uitdroging Rusk: geen plannen van V.S. voor interventie een. o*vbe hJj, ONTSLUITING £1 I De 24-jarige H. A. is toen hij met zijn s 13 reeds onder een rechtgekomen en zo hij ter plaatse is ove: JN ZIJN nauwe capsule wacht de eerste Amerikaanse ruimteman gespannen, terwijl hij met zijn kop telefoon luistert naar het aftellen. Hü ligt op zijn rug op een bed met een vulling van een schuimstof, die zich aanpast aan elke lijn van zijn lichaam. Zijn knieën zijn op getrokken, zodat het lijkt, of hij op een stoel achterover is gevallen. Alleen dit rustbed en een wand van luttele centimeters metaal scheiden hem van de 20 meter lan ge Redstone-raket, die met de mi nuut zwaarder begint te trillen naarmate de brandstof in de tanks vloeit. „Dertig minuten", klinkt de stem in de koptelefoon. Als alles goed gaat zal de Redstone zich daarna losscheuren van de lanceerinstalla- lie en de ruimtevaarder 184 kilo meter de ruimte in dragen. In zes tien minuten zal de raket zijn cap sule 480 kilometer verder in de At lantische Oceaan deponeren. Drie mannen hebben hun laatste training ondergaan: de luitenant-kolonel van de marine John H. Glen (39) uit New Concort, Ohio, de luchtmachtkapi tein Virgil L. Grisson (34) uit Michell, Indiana, en de marinecommandant Alan B. Shepherd (37) uit Easty Derry, New Hampshire. Allen zijn ervaren test piloten, geestelijk en lichamelijk ge schikt voor het verkennen van de ruimte. Allen zijn kerngezond. Ze zijn gehuwd en elk vader van twee kinderen. De uiteindelijke keuze berust bij Robert Gilruth. de natuurkundige, die de leiding heeft van het plan Mercurius. Hij is het geweest, die het oorspronkelijke aantal van zeven ruimtevaarders heeft teruggebracht tot drie. Gehard De ruimtevaarder is gehard door uren lang verblijf in kamers met lage druk, windtunnels, snel ronddraaiende centri fuges. hitte- en koude-kamers, super sonische straalvliegtuigen en door af zondering in donkere, geluiddichte ver trekken. Als hü in zijn capsule stapt, is het inwendige daarvan even vertrouwd voor hem als zijn eigen huiskamer. Hij heeft ontelbare praktijkvluchten gemaakt in een imitateicapsule op de grond en hij kent de plaatsing en het doel van honderden lampen, wijzer platen en schakelaars uit zijn hoofd. Hij kan alle vereiste handelingen instinctief verrichten. Gilruth heeft voor de inleidende vlucht niet alleen de eerste ruimtevaarder, maar ook een plaatsvervanger aangewezen, die zal gaan. als de eerste man gedurende de laatste uren voor de lancering licha melijk of geestelijk ziek mocht worden. „Een lichte hoofdverkoudheid zou hem al uitschakelen", verklaarde Gilruth. Onderzoek Enkele uren voor het ogenblik van de lancering gaat de eerste ruimte vaarder te Cape Canaveral een op een vrachtauto lijkende umgen binnen. Daar ondergaat hij een laatste onder zoek en trekt hij zijn met zilver be spoten ruimtepak aan, een zeer inge wikkeld uniform, dat ondanks de in gebouwde draden, buizen, communi catiemiddelen en temperatuursrege- lingsinstallatie verrassend soepel is. Drie uur voor de lancering is de wagen naar het op een afstand van ruim vijf en een halve kilometer gelegen lance ringscomplex 26a gesleept, waar de Redstone-raket voor de lancering staat opgesteld. Dat is dan de oude. betrouwbare Red stone, een raket, die met succes eer fenomenale reeks proeven heeft door staan, toen zij werd ontwikkeld tot de eerste Amerikaanse grote ballistische raket voor militair gebruik. Er zijn maar Ruimtevaarder getraind op 5-minuten-reis als normaal, het instrumentenbord lijkt te vervagen. Voeten en armen zijn moeilijk te bewegen, omdat zij nu zes maal zo zwaar wegen als normaal. In snel tempo, 141 seconden na de lan cering. op een hoogte van 56 kilometer, is de Redstone uitgebrand en de raket scheidt zich van de capsule, de ontsnap- vier lanceringen van de gewijzigde raket kl'lnt ™k"~ nodig geweest om deze geschikt te maken de „bemande" proef. Bij slechts een van deze lanceringen heeft de Redstone niet volkomen nor maal gewerkt. Dat was toen de chim pansee Ham in de ruimte werd geslin gerd. Een drukregelaar haperde en dit had een overdruk tengevolge, waardoor Ham hoger en verder werd weggeschoten dan de bedoeling was. De chimpansee heeft er echter geen nadeel van onder vonden. Volgens dr. Kurt Debus, hoofd van het directoraat lanceringsoperaties van de nationale dienst voor lucht- en ruimte- aart (NASA) was de hapering van de regulator betrekkelijk gemakkelijk te corrigeren. Deze dr. Debus is op de grote dag de voornaamste man in het blokhuis. Naar binnen imtevaarder klimt langzaam de treden van de rood en wit geschilderde diensttoren op. ..Honderdtwintig minuten" brult een luidspreker beneden. Het is tjjd de capsule binnen te gaan. Die heeft vorm van een klok en is bekleed met platen van gegolfd metaal, zodat zij weinig beantwoordt aan de voorstelling, die de meeste mensen hebben van gladde, glanzende ruimteschepen. (Advertentie) ten onder aan de capsule ontbranden het voertuig voort te sturen. Vijf seconden later doet een automa tisch stabiliserings- en controle-apparaat het voertuig 180 graden omslaan, zodat de stompe basis met het hitteschild In irwaartse richting komt. De piloot zit rechtop met zjjn rug naar de richting. hU vliegt, snel als z i~de ruimtevaarder wordt licht. Vijf minuten De capsule raast met een snelheid van meer dan 8000 km per uur door de ruim te en de passagier is. alsof hij in een afgrond is gevallen, terechtgekomen in een geheimzinnige wereld van gewicht loosheid. Maar in vijf minuten is alles voorbij, de capsule ploft terug in de atmosfeer van de aarde en de piloot wordt en met bijna tweemaal zoveel kracht als te voren opnieuw gegrepen door de g-krachten. Temperaturen tot 600 graden Fahren heit accumuleren zich voor de capsule, terwijl deze naar de aarde duikt, maar het schild van beryllium, dat de basis bedekt, weert de hitte af. Op een hoogte van 14000 meter schiet .een kleine parachute naar buiten, die de De „bus" zoals de ruimtevaarders de snelheid vermindert tot 960 km per uur. capsule noemen, is ongeveer drie meter Op een hoogte van ongèveer 3400 meter hoog en heeft boven de afgeronde basis met het hitteschild een middellijn van ongeveer twee meter. Vorm en gewicht zijn grotendeels bepaald door de vorm het energievermogen van de Redstone de Atlas, welke laatste de capsule omhoog brengt bij latere bemande vluchten. De ruimtekamer is doorregen met dra den tot een gezamenlijke lengte van meer dan tien kilometer. Deze verbinden de verschillende onderdelen van het instru mentarium, de apparatuur voor de con trole en de communicaties en die voor het regelen van de temperatuur in de cabine. De temperatuur zal gedurende de gehele vlucht ongeveer 70 graden bedragen. Kooldioxyde en water worden verwijderd en de vochtigheidsgraad is precies bepaald. Zou de installatie uit vallen, dan neemt het ruimtepak de rege- üg van de temperatuur over. Indien enig onderdeel van het con trolemechanisme mocht haperen, dan kan de piloot dit óf met de hand óf semi- automatisch bedienen. Ontsnapping Als zich in de Redstone bij de lancering of gedurende de 141 seconden van de door energie gedragen vlucht een storing mocht voordoen, dan zal een ontsnap pingstoren van ruim vijf meter, die lijkt op een miniatuur olieboortoren, de cap sule van de raket afrukken. Daarna zal de capsule dalen aan een parachute. Als nog honderd minuten moeten ver strijken, kruipt de ruimtevaarder door de nauwe opening en gaat op zijn rustbed liggen. Een paar laatste woorden en de opening wordt gesloten met een metalen _>laat. Vaardige handen verankeren het luik met meer dan 140 moeren, bouten schroeven. )an komt een van de moeilijkste ierdelen van de taak: alleen maar wachten, terwijl de klok het laatste de aftelling wegtikt. De piloot wordt beziggehouden door gesprekken over de radio met het controle cen trum, maar het blijven moeilijke mi- De piloot hoort de stalen diensttoren wegrollen op zijn rails. Het aftellen begint sneller te gaan. ,£estig den.. 50.. 30.. 15.. 10.. 9.. 8.. 7.. 3.. 2.1.0.De Redstone komt tot leven en braakt brandende vloeibare brandstof uit. De adem in.... Duizenden aan de stranden ten zuiden van Cape Canaveral en miljoenen tv-toestellen houden de adem in, als de grote raket zich langzaam van de aarde losmaakt en geleidelijk aan snelheid wint, naarmate de tonnen brandstof in snel tempo worden verbruikt. Het gieren van de machtige motor snijdt de ruimtevaarder in de óren en hij voelt de zware trilling van de raket onder zich. Als deze meer snelheid krijgt drukt zware hand. „g-krachten" genaamd, hem op zijn rustbed. Deze druk van zesmaal de zwaartekracht maakt het ademen moeilijk. De ademhalingsspieren spannen zich om de kracht van de druk te over winnen. Het hart klopt tweemaal zo snel Op de wijze, welke op deze te kening is uitgebeeld, geschiedt de lancering van de eerste Ame rikaanse ruimtevaarder. Een in gewikkeld mechanisme kan al in werking worden gesteld, als er een fout aan het licht mocht komen, terwijl de Redstone-raket nog op de lanceerinstallatie staat. Op de onderste foto de drie mannen, uit wie Amerika's eer ste ruimtereiziger is gekozen. Van links naar rechts: Alan B. Shepard Jr., Virgil I, Grissom en John H. Glenn Jr. Geh eime ondervraging over Cuba De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk heeft voor de subcommissie voor Latijns-Amerikaanse zaken ver klaard, dat de Verenigde Staten geen plannen hebben voor ge wapende interventie op Cuba. Dit heeft de voorzitter van de sub commissie, senator Morse, gezegd na afloop van een drie uren durende ondervraging achter ge sloten deuren. Morse zei dat het verslag van Rusk een deskundige verklaring was over de rol die de Verenigde Staten hebben ge speeld in de mislukte invasie op Cuba. Het besluit tot de invasie is door de op standelingen zelf genomen, aldus Morse, maar zij hebben wel wapens, financiële steun en een opleiding in de Verenigde Staten ontvangen. Rusk die als eerste werd gehoord verband met het falen van de opstand op Cuba zei nog eens uitdrukkelijk, dat de V. S. geen tweede poging zullen wa gen in het Cubaanse geschil op te tre den. Later zal de directeur van de cen trale inlichtingendienst Dulles voor de subcommissie moeten verschijnen. Generaal Eisenhower heeft tegen slaggevers gezegd, dat toen hij nog pre sident was hij zelf besloten had Cu baanse ballingen in de V. S. op te lei den, omdat zij het bewijs waren voor het bestaan van een dictatuur onder Fidel Castro. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heb ben meegedeeld dat Amerikaanse staats burgers aangeraden is Cuba te verlaten. Dit staat wellicht in verband met het feit dat Castro zondag heeft gezegd dat hij de marinebasis Guantanamo aan de Verenigde Staten wenst te ontnemen. Een datum voor een eventuele actie gaf hij echter niet aan. Wel zou zulks alleen op wettelijke wijze geschieden. Onder tussen is een geheel gevechtsklaar Ame rikaans bataljon mariniers op de basis aangekomen. De eerste mei is op Cuba ook buiten gewoon luidruchtig gevierd met een enorme demonstratie, waaraan honderd duizenden deelnamen. Alle straten Havanna waren versierd. Tijdens een tv-uitzending werd felle aanval gedaan op de V. S. ei pan-Amerlkanisme. Een pop die de beeltenis had van president Kennedy is in het openbaar verbrand. Tenslotte heeft de voormalige directeur tn het Cubaanse instituut voor kunst filmindustrie de regering van Castro de rug toegekeerd. Premier Fidel Castro heeft op een mei-bijeenkomst in Havana verklaard dat Cuba een socialistische staat is, en dat geen verkiezingen zullen worden ge houden. Hij vroeg de menigte, die door een commentator van radio-Havana op drie miljoen werd geschat: „Heeft u ver kiezingen nodig?" de mensen riepen: Het dorstgevoel is een zekere dwang die ons wordt opgelegd om het lichaam voor uitdroging te be hoeden. Zouden we het dorstgevoel niet kennen, dan zouden we al spoe dig te gronde gaan, omdat we niet opmerkzaam worden gemaakt op het vochtverlies, waaraan het lichaam voortdurend onderhevig is. De hoeveelheid vocht die een mens dagelijks verliest door ademhaling, verdamping aan de huidoppervlakte, urinelozing, e.d. wisselt naar gelang van de omstandigheden waarin men zich bevindt, zü varieert van 1 tot ZVi liter, hetgeen ongeveer overeen komt met 20 tot 30 gr. per kilo li chaamsgewicht. Dit vochtverlies moet dus minstens met een gelijk bedrag worden aangevuld, wil de vochtvcr- houding in het li chaam op peil blij ven. Voor het kind gelden echter aan zienlijk hogere waarden, want het jonge wezen heeft verhoudingsgewijs een aanzienlijk gro tere behoefte aan water dan de vol- Hoe dit ook zü, bij onvoldoende toevoer van vocht ontstaat, nog vóór er sprake is van schade in het li chaam. het gevoel van dorst doordat het organisme bij een gering water gebrek reeds reageert met een ver minderde speekselafscheiding, waar door plaatselijk droogte in mond en keel optreedt. Dit is het waarschu- TOCH IS HET ZO! wingssein. Wanneer hieraan geen ge volg wordt gegeven, ontstaat een te grote concentratie van opgeloste stoffen in het bloed dat als het ware indikt waardoor dit zijn normale functie niet kan vervullen zodat behalve droogte van mond en keel, een algemeen gevoel van on welzijn hiervan het gevolg is. BU het eten van zeer zoute of zoete spijzen, ontstaat eveneens het dorst gevoel, omdat deze stoffen de con centratie van het bloed verhogen, waarop zoals wij gezien hebben de speekselklieren direct reage ren door verminderde vochtafschei- dlng. Doch daarnaast kan tevens een dorstgevoel optreden dat met toe- en afvoer van water weinig uitstaande heeft, doch dat voornamelijk be ïnvloed wordt door geestelijke omstan digheden, zoals angst. De speeksel afscheiding is nl. ook voor deze psychische factoren vermindert dien tengevolge eveneens, zodat het dorst gevoel zich aandient. Goede midde len ter bestrijding van dit soort- gevoelens zijn kauwgom e.d. Bij het voorgaande hebben we aan genomen dat dorst steeds met nor maal drinkwater gelest moet wor den. In het algemeen is die opvat ting juist. Maar weet u dat in som mige gevallen van verdorsting juist zout water moet worden gebruikt? Verwoed gevecht tegen Portugees gezag In het dorp Moecaba in noord-Angola is zondag acht uur lang een gevecht geleverd tussen 22 dorpelingen twin tig burgers en twee soldaten en on geveer tweehonderd opstandelingen te gen het Portugese gezag. De dorpelingen hielden tenslotte stand in de kerk w van zij de deur barricadeerden. Zes hun dorpsgenoten hadden voordien het daagde redding op. Een jachtvliegtuig van de Portugese luchtmacht, dat rea geerde op een verzoek om hulp. bestook te de aanvallers met machinegeweer- vuur en ten slotte met revolverkogels toen de munitie was opgebruikt. Toen nog twee vliegtuigen verschenen hesen de opstandelingen de witte vlag. In White Hall gingen demonstranten liggen Reeds enkele uren nadat zij in Londen, voor de regeringsgebouwen in T"~ Hall. hadden gedemonstreerd voc. afschaffing van kernwapens, heeft de Londense politierechter in een buitenge wone zitting zaterdagavond ruim 40t demonstranten veroordeeld tot boeten van 6 tot twintig gulden. Naar schatting ruim 800 mannen vrouwen hadden hun ..burgerlijke onge hoorzaamheidsactie" geuit door lang- uit op straten en trottoirs te gaan liggen. De politie, die met ongeveer duizend man ingreep, laadde kort daar op de demonstranten in gevangenauto"! en in bestelwagens. Zij werden naai politiebureaus overgebracht. Een van d< arrestanten was Rev. Michael Scott, eer leider van het „comité van honderd", d'at de actie organiseerde. De bejaarde filosoof Bertrand Russell kon wegens ziekte dit keer niet meedoen. I Ter gelegenheid van de openingsvlucht van de Canadian Pacific Airli nes op de lijn Amster- dam-HonoIoeloe is giste ren de schoonheidskonin gin van Hawaii, de 26- jarige Mae Beimes, voor een bezoek van vijf da gen aan ons land op Schiphol aangekomen. I Keizer Uirohito van Japan heeft zaterdag zijn zestigste verjaardag gevierd. Men zegt, dat hij de 124ste heerser is, die in rechte lijn afstamt van keizer Jimmoe, die 2600 jaar geleden de Ja panse staat in het leven heeft geroepen. De politie van Peoria, in de Amerikaanse staat Illinois, heeft een 33-jari- ge vrouw gearresteerd, die haar 12-jarige zoon en 8-jarig dochtertje vier jaar lang in een klein kamertje opgesloten heeft gehouden, omdat zij geen last van de kinderen wilde hebben''. West-Duitsland heeft aan India voor zijn der de vijfjarenplan nieuwe kredieten ten bedrage van 330 miljoen Dm ver strekt, zo heeft het West- duitsc ministerie van buitenlandse zaken be kendgemaakt. Aan premier Fidel Castro van Cuba en pre sident Sekou Touré van Guinea is volgens radio Moskou de Leninprijs voor de vrede 1960 toege kend. I In India geniet thans 60 procent van de 57 miljoen kinderen tussen de zes en de elf jaar on derwijs. Tien jaar gele den stond dit percentage op 43. Er ontvangen in India tweemaal zoveel jongens als meisjes schoolonderricht. I Een drogist te Quebec, René Laflamma, heeft papieren geld ontworpen, dat op banken en onder nemingen uren kan be sparen aan tellen: het biljet heeft namelijk geen boven- en onder- of voor- en achterkant. Hoe het ook ligt, het vertoont altijd hetzelfde beeld. President Kennedy heeft gisteren een wet bekrachtigd, waarbij 394 miljoen dollar (1.426 mil joen gulden) ter beschik king wordt gesteld van de gebieden die zijn ge troffen door werkloosheid in de Verenigde Staten. H. M. de Koningin is voornemens op dinsdag 20 juni een bezoek te brengen aan het Anto- nic van Lecuwenhoekhuis te Amsterdam. I Een vertegenwoordiger van de Suidafrikaansc Lugdiens, de heer J. van der Wath, heeft zaterdag een model van een Boe ing 707 officieel overge dragen aan de Pan Ame rican IVorld Airways, die het tóestelletje weer zul len transporteren naar het kleinste vliegveld van Nederland: ,,Madurodam Airport". Nl&üW- NAAR In nauwe capsule op Cape Canaveral (Van een onzer redacteuren) 1/alt Hollandia, het regeringscen- trum van Nederlands Nieuw-Gui- nea, in de verte met Den Haag te vergelijken, dan Manokwari - in de „Vogelkop", gelegen - nog iets méér in de verte met Rotterdam. Manokwari is. in al zijn beschei denheid overigens, een centrum van economische bedrijvigheid. De lig ging is gunstig, de omgeving biedt voorbepaalde activiteiten de grond stoffen. Voorop moet wel staan, dat voors hands de economische ontplooiing niet de sterkste kant van Nieuw-Guinea is. Met wat op andere levensgebieden wordt gepresteerd te denken is aan onderwijs, aan gezondheidszorg, sinds onlangs ook aan het kweken van poli tieke belangstelling kunnen we voor de dag komen. De economie is voorlo pig nog even achtergebleven gebied. Dit laatste is begrijpelijk. Economie behoeft vertrouwen, behoeft zekerheid, en in onze tijd achten velen die voor Nieuw-Guinea niet of niet genoegzaam aanwezig. Nu kan men zichzelf wel vertrouwen aanpraten, men kan ech ter zichzelf ook gebrék aan vertrou wen aanpraten. Naar ons gevoel is dit laatste een der euvelen waaron der Nieuw-Guinea lijdt. Hoe het zij, economisch bezien be vindt Nederlands Nieuw-Guinea zich in een merkwaardige situatie. De over heid heeft een stevige vinger in de pap en terecht. Wat er aan economische activiteit aanwezig is. wordt veelal ge subsidieerd en dus beschermd. Zulk een economie bevindt zich dus in een beschutte positie. Soms echter hadden wij bij ons rondneuzen in de Nieuw- guinese economie het gevoel, dat eni ge concurrentie, met de stimulans die daarvan kan uitgaan, de ont plooiing van de economie ten goe de zou komen. Is het. om een voorbeeld te noe men, niet opmer kelijk, dat in het enige Nieuwguine- se dagblad zo wei nig advertenties staan? Men gevoelt er aan adverteren kennelijk weinig be hoefte. acht zich in de beschutte positie blijkbaar al beschermd genoeg. Wij zouden onze collega's in de Nieuwgul- nese pers meer advertenties en de eco nomie in Nieuw-Guinea meer noodzaak om te adverteren willen toewensen. Al is de economie dan bescheiden, het begin is er. Zij is in elk geval op dit moment nog bescheidener dan zelfs de onzekere politieke situatie onvermij delijk maakt. Steun blijft geboden, al kan daarnaast, als opgemerkt, de sti mulans van de mededinging gunstig werken, Manokwari heeft, om enkele za ken te noemen, een stevig houtbedrijf met niet minder dan 350 werknemers, van wie ruim 275 autochtonen. Hout is van NieuwrGuinea een natuurlijk rijk dom, maar er is ook grote vraag naar hout. Er wordt druk gebouwd op Nieuw-Guinea, zodat het houtbedrijf aan export waarin vermoedelijk de winst zou zitten nog echt niet toe komt. Daarnaast is er de scheepswerf, met thans 250 werknemers, van wie 175 in- heemsen. Er moeten, dunkt ons, voor een werf als deze op den duur be staansmogelijkheden voldoende zijn. Nieuw-Guinea is een kustenland en voor de communicatie is men er. be halve op de luchtvaart, in het bijzon der op de scheepvaart aangewezen. Maar nog zijn de mogelijkheden van de werf beperkt, vooral tegenover de concurrentie van elders Singapore bijvoorbeeld. Wij wandelden over de werf, toen het fluitsignaal weerklonk dat voor die dag de arbeid was afgelopen. En wat gebeurde er? Het bleek, dat des morgens verscheidene Papoea-arbei ders met hun prauwtje van over de baai waren komen aanpeddelen, en 20 pagaaiden zij ook nu met hun prauw tje terug naar de paalwoningen. Ze hadden de gehele dag in een modern bedrijf gewerkt, maar hun scheepjes hadden ze nog niet achter zich ver brand. Een ervaring, waarachter we overigens niet méér symboliek heb ben gezocht dan nodig was. Want het begin van de economische ontplooiing mag dan bescheiden zijn en moeilijk, het is er niettemin, en pessimisten, die er juist te dezen aan zien wel zijn, mogen bedenken, dat die economische ontplooiing van Nieuw-Guinea niet alleen voor ons, doch voor een ieder moeilijk zou zijn. maar niettemin noodzakelijk is en blijft Er zal nog meer in gestoken moeten worden. Trouwens, hoeveel van het geen uit de centrale kas wordt gevo teerd stroomt niet op de een of andere manier weer in diezelfde kas terug? Zolang er niet meer gedaan wordt, zien wij geen reden de pessimisten bij te vallen. Liever namen wij een voorbeeld aan pioniers zoals we die ook en juist in de omgeving van hetzelfde Manokwari aangetroffen. We denken aan de land bouwer Timmermans, die in de wil dernis een geduchte lap grond ontgon nen heeft, waarop wie zojuist uit Ne derland is overgekomen tot zijn verba zing een 150 stuks Nederlands vee ziet grazen. Dat er. vóórdat tot ontginnen kon worden overgeagan. nog eerst zelf nog een weg van enkele kilometers door de Nieuwguinese jungle moes* worden aangelegd, heeft Timmermans blijkbaar op de koop toegenomen. En dan is daar Ton van Driel, op wiens farm men zich in Barneveld of een ander Nederlands kippencen- trum waant. Als goedgeaard kolonist moppert hij natuurlijk op de regering, en als ik hem vraag, of hij niet een boek zou kunnen schrijven „Het ei en ik", weerlegt hij dat het beter zou kunnen heten „Het gouvernement en ik". Maar het is gemopper uit sym pathie en de kippenfarm heet er niet minder „Hoenderpark Holland" om, wijd en zijd bekend om de voortref felijke uitsmijters die men er nuttigen Dat is óók Mano kwari en dat is óók Nieuw-Guinea. Er valt economisch aan en met dit land nog wel iets te doen. Teleurstellin gen zijn er geboekt, op het gebied van de olie bijvoor beeld. Dat er om garanties van dc zijde der overheid wordt gevraagd, is begrijpelijk en billijk. Ma3r het wil er bij ons niet in, dat er, zelfs onder de huidige omstandigheden, niet ook eco nomisch iets van dit land te maken zou zijn. De regering zal zich daarbij niet onbetuigd kunnen laten. Moet er iets uitkomen, dan zal er eerst iets moeten worden ingestoken. We zullen overigens ook de bevol king zelf in dit opzicht tot een zekere rijpheid moeten zien op te werken. Misschien zal dit niet gemakkelijk zijn. De overgang van een vrije natuur naar een gebonden arbeidsleven maakt men niet zomaar van vandaag op morgen. Bovendien, zo werd ons van gezaghebbende zijde verzekerd, gaat de belangstelling van de Papoea wel eens wat vlot uit naar functies die vooral aanzien verlenen. Daartus senin ligt echter óók heel wat werk. dat evengoed moet worden gedaan. Op de mogelijkheid van een grotere économische ontplooiing kan de stij gende noodzakelijkheid ervan stellig mee een stimulerende invloed hebben. Die noodzakelijkheid is er volop. Want nóg is Nieuw-Guinea dun bevolkt, maar mede dank zij een heilzaam be wind neemt de bevolking toe. Het el kaar doden, waar dit nog mocht voor komen, wordt uiteraard streng tegen gegaan; dc gezondheidszorg is voor treffelijk; onderscheidene ziekten, die eens als wrede machten over het ont zagwekkende land waarden, worden kloekmoedig bestreden. Geen wonder ook. dat in de omgeving van ditzelfde Manokwari, zoals elders in Nieuw- Guinea, naast andere bedrijvigheden het nodige wordt ondernomen aan proeven op agrarisch gebied. Nogmaals, er moet veel worden ge daan. en zelfs wat thans te Manokwari op onderscheidene sectoren van het economische leven wordt verricht is nog slechts een begin. Maar het is een begin dat voort gaan wettigt en dat tot voortzetting zelfs uitlokt. Ook aan economische ont plooiing heeft Nederlands Nieuw-Gui nea behoefte. En wij zouden het niet verantwoord achten, indien men bij de pakken ging neerzitten nog vóórdat het werkelijk mogelijke is beproefd. ECONOMISCHE ONTPLOOIING GEBODEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5