Keur van evenementen het program ma Koninginneconcert door Ned. Madrigaalkoor K. en G. zorgde voor kunst en genoegen op Kaasmarkt NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 2 MEI 1961 Zilveren jubileum Sportstichting Leiden Sierlijke turndemonstraties in Kikkerpolder 1 haar 25-jarig bestaan zal gaan her denken en de jubllaresse de Leldse sportgemeenschap en met haar de vele duizenden sportenthouslasten in Lelden in de gelegenheid stelt haar zilveren feest met een niet minder dan twee maanden durend sportprogramma luis terrijk mee te vieren, zullen de gedach ten in de Leldse sportwereld onwille keurig teruggaan naar het jaar 1936, toen met de Installatie van haar Raad van Beheer de „Sportstichting-Leiden" een feit werd. Het eerste dagelijks bestuur, bestaande uit de 'heren ir. F. Stokhuyzen (voorzit ter), mr. H. F. A. Donders (secretaris) en S.M. Stolp (penningmeester), kreeg van het toenmalige gemeentebestuur de op- dradht een nog bescheiden aantal sport velden te exploiteren en daarnaast de sportbeoefening in Leiden met alle ten dienste staande middelen te activeren. In aanmerking nemende, dat het aan zien van de export toen nog tamelijk ge ring was en dat de betekenis van de li chamelijke opvoeding op de soholen door de regering werd veronachtzaamd, was het besluit een Sportstichting te creëren toen zeer vooruitstrevend en was Leiden één van de eerste steden in ons land, die tot hiertoe overging. In 1936 zal wel niemand hebben ge dacht aan de grote vlucht, die de ge meentelijke bemoeiingen met de sport in de komende 25 jaren zouden nemen en dat de Leidse Sportstichting van een zuiver befiieerslichaam nog eens zou uitgroeien tot een niet alleen beherend, doch tevens ook coördinerend, stimule rend en in velerlei vorm steungevend college, waarin de gehele Leidse sport gemeenschap is vertegenwoordigd. Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Muziekschool Toonxunst, Rapenburg, 7 uur- openbare ïes AV.M.O.-leerlingen te Leiden. „Meerrust" te Warmond, 8.1b uur modeshow modehuis De Groot, Leiden, hoogzomerjaponnen en badmode. Groot Auditorium academiegebouw, 4.15 uur: ambtsaanvaarding lector dr. J. P. v. d. Geer (experimentele psychologie en psychologisohe statistiek). LeonarduShuis Haagweg 14, 8 uur: afd. Leiden e.o. Ned. R.-K. Kapperspatroons bond, slotavond vaktechn. werkgroep. Synagoge Levendaal, 8 uur: bezoek Hervormde Zendingscommissie. Rest. Van der Heyden, 8 uur: demon stratie-avond „Spreken in het. openbaar" cursistenavond instituut „Rhetorica". Kon. Schouwburg, Den Haag, 8.30 uur: Theater met „Heracles". Kapel Remonstr. Gem Laan van Meer- dervoort 955, Den Haag, 8 uur: Haags Bartók-itrio. Woensdag De Lakenhal, 8 uur- toelichting ten toonstelling Dante door mevr. O. L. Bouma. Kerk zaal acad. ziekenhuis, 12.501.20 uur: middagpauzebijeenkomst, Koor Pieterskerk. 7.3C uuf: avond- «tilte. Kon. Wilhelminaboulevard N o wijk aan Zee, 2 uur concours touringcars, Fed. van Ned. Organisaties voor het Personenvervoer. Kon. Schouwburg, Den Haag, 8 uur. Ned. Comedie met „Intermezzo". Gebouw K. en W., Den Haag, 8 uur Amsterdams Ballet. Diligentia, Den Haag, 8 uur: Ned. Kamerorkest. Nieuwe Kerk, Spui, Den Haag, 8.1b uur: orgelconcert Gerard Akkerhuis m.m.v. Harry Sevenstern, trompet. Donderdag De Harmonie, omstreeks 9 uur: Leiden Expogé, bijeenkomst t.g.v dodenherdenking, korte causerie var dr. K. de Vries, dir. chr. kweekschool Leiden, over „Het binnenlandse verzet in het lioht der historie' Bij monument Driftstraat, 5.30 uur woningbouwvereniging De Eendracht, herdenking van de gevallenen. Bevrijdingsmonumenit. 11 uur voorin. bloemlegging schooljeugd. Oude Singel bij Lakenhal, 7 uur: op stelling stille tocht, 7.15-7.30 uur; stille tocht, 8 uur: twee minuten stilte. VrUdag Bij Bevrijdingsboom Zeemanlaan, 7 uui 's avonds: buurtvereniging „De Frofes- sorenwijk'5-mei-herdenking, Schouwburg, 8 uur. K. en O., Rotter dams Toneel met de muzikale comedie „Irma la Douce" van Breffort, muziek van Mounot. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O. en L.J.A., jazz-eoncert. Nieuw-Minerva (Vrouwensteeg), 3-5 uur: receptie t-g.v. 25-jang bestaan in stallatie- en smederijbedrijf voorheen L. W. Nouwens en Zn. te Oegsbgeest. Antoniusolubhuis, 8 uur: volksdansbal, Leidse Jeugd-Actie Molen De Valk, 3 uur- start wandel en fietsspeurtooht voor jeugd van 9 jaar en ouder, Leidse Jeugd-Actie. Pieterskerk, 7.15 to'. 8 uur: herden kingsbijeenkomst t.g.v. 5 mei; voorgan gers ds. J. Groot, Hervormd predikant, en ds. J. Th. Mackenzie, Remonstrants predikant. Oegstgeest, Wilhelminapark 25. 5 uur: Ingebruikneming bureau gemeentewer- Kon. Schouwburg. Den Haag, 8 uur: Haagsche Comedie met „Familiegenoe gens". Zaterdag Foyer Gehoorzaal, 8 uur: Viering 30- jarig bestaan CJ.V. „Jong Leiden". Brandweerkazerne. 2.30 uur: bezoek afd. Leiden Ned. Reis-Vereniging. Hoofdingang bos Huys te Warmond, 2.30 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Vereniging excursie. Kon. Schouwburg Den Haag, 8 u.: Haagsche Comedie met „Heeft Constan ce gelijk?" Diligentia, Den Haag. 8 uur: Haags instrumentaal jeugdensemble. Casino: „Enkele reis naar de hel", 18 jaar. Donderdag: „Het kind van de nacht". 18 jaar. Lido: „De brave soldaat Schwejk", aJ. Luxor: „Handel in minderjarigen". 18 Rex: vrijdag Lm. maandag „Teenagers love", a.l.; dinsdag Lm. donderdag: „Dic tators". Studio: „To Paris with love". a.L Trianon: „Immer will ich dir gehören", a.L Tentoonstellingen Lakenhal, Eerbewijs aan Dante. Ita liaanse tekenkust (tot 12 mei). Academisch Kunstcentrum, Rapenburg 73: surrealistische tentoonstelling (tot 13 Apotheken Geopend Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085, en Doeza-apotheek. Doeza- straat 29, tel. 21313. Nadat in 1932 de Leidse Sportraad en het Bureau voor Medische Sportkeuring bij de Stichting waren ondergebracht en de organisatie van verantwoorde sport evenementen. sportkeuringen, cursus- en vormingswerk, lezingen e.d. aan haar zorgen waren toevertrouwd, ds het werk terrein van de zilveren jubilaresse zo veelomvattend geworden, dat het niet mogelijk is in dit bestek hiervan een volledige samenvatting te geven. Het is 1961 bijna ondenkbaar dat er geen Sportstichting zou zijn, die op de bres springt om de belangen van de sport ten behoeve van de Leidse sportwereld te behartigen en zonder dit college zou de sport in Leiden zeker niiet die ont wikkeling hebben doorgemaakt waarop zij nu kan bogen. Er zijn nog vele wensen, die op ver vulling wachten, zoals de uitbreiding van sportaccommodaties, een nieuwe zweminrichting en een ruime sporthal voor de sportbeoefenaars, die een zeer onvoldoende of helemaal geen accom modatie hebben. Voorbereidingen Daar het gemeentebestuur de gedachte voorstond het zilveren jubileum van de Leidse Sportstichting op toepasselijke wijze te vieren, vormde zich in reeds een pers- en propagandacommissie die tot taak kreeg in samenwerking met een werkcomité, bestaande uit tegeniwoordtgers van de verschillende takken van sport, de organisatie vai jubileum voor te bereiden. Dank zij zeer veel werk van de PP.C., genoemd werkcomité en de spontane medewerking van de onderscheidene bondsbesturen kwam een uniek feest programma tot stand en staat Leiden ir het kader van de vijfde lustrumviering van zijn sportstichting in de komende aoht weken een reeks van interessante sportevenementen te wachten. Het schema dat wij hierbij publiceren toont een rijke schakering aan e\ menten, waarvan enkele een interna tionaal karakter dragen. Eén var hoogtepunten vormt de grote sportpa- rade op woensdag 31 mei. Op die dag wordt in Leiden het jaarlijkse congres van de Landelijke Contactraad voor meentelijke Bemoeiingen op het gebied van de Lichamelijke Opvoeding ei Sport geopend en zullen ca. 300 gemeen telijke sportambtenaren uit het gehele land en met hen het cbllege van B. f. en alle raadsleden in de Bree- straat kunnen zien hoe sportief Leiden acte de présence geeft. Het Sportparadecomité deed niet te vergeefs een beroep op de zelfwerk zaamheid van de sportverenigingen, zo dat de stoet, waarin alle Leidse muziek verenigingen zullen ineemarcheren, zal worden opgeluisterd met sportieve uit beeldingen. Een ander hoogtepunt vormt de her- denkings-feestawond op 30 juni. Die avond zal het onlangs opgerichte Leids Jeugd Symifoniie Orkest o.l.v. Henk Briër zijn podium-debuut maken en zal de veelbelovende concertpianist Joop Stok- kenmans de solist ziin. terland hockeywedstrijd Nederland— België Militairen. Donderdag 11 mei (Hemelvaartsdag), Sportpark Lefldse Hout: 10 uur Gymnas- tiebwedstrijden: driekamp voor meisjes en jongens. 2.30 uur Gymnastiekdemon- straties: algemene vrije oefening, keur- turnen dames en heren, kast- en lange- matspringen. Woensdag 17 mei, Sumatrastraat: 1 uur Handbalwedstrijden junioren en senioren H.VL.—Olympia (Den Haag). Woensdag 24 mei, parcours Roosevelt- straat—V. d. HeimlaanMontgomery- straat: 6 uur wielerwedstrijd voor ad- spiranten over 20 km. 6-45 uur wieler wedstrijd voor amateurs over 75 km. Zaterdag 27 mei, Sportcomplex Kik kerpolder: 2.30 uur Interland Korfbal- wedstrijd Nederland—België. Woensdag 31 mei: Grote Sportparade van alle Leidse sportverenigingen met muzikale medewerking van een zeven tal muziekkorpsen. Vertrek 7 uur van sportcomplex Roomburg. In juni In mei Woenddajg 3 imèi, Stadsgehoorzaal: 8 ur Volleybalwedstrijden H.VL. I— Leidse Studenten. Leids B-TeamScho lieren trn. 18 jaar. Zaterdag 6 mei: Hockeyvelden L.MjH.C, Warmonderweg 330 uur. In- Vrijdag 2 juni, Bevrijding6plein, Vijf- Meilaan; 7 uur Handbalwedstrijden ju nioren en senioren H.V.L.Hellas (Den Haag). Woensdag 7 juni, Stadsgehoorzaal, 8 uur Demonstraties badminton, scher men en krachtsport met medewerking van prominente beoefenaars. Donderdag 8 jund Sportpark Leid6e Hout: 7 uur Invitatie-atletiekwedstrijden met medewerking van bekende Neder landse atleten. Vrijdag 9 juni. Leliestraat: 7 uur Hand balwedstrijd H.VL.Gona (Gouda). Woensdag 14 juni, Sportpark Kikker- polder: 7 uur Voetbalwedstrijd Leiden Amsterdam (K.N.VB.-elf tallen). Zaterdag 17 juni, Ajax-A.S.C.-terrem, De Kempenaerstraat: 2 uur Cricketde monstratie junioren Leiden—Haarlem; startplaats Leidse Hout: 2 uur Jufoi- leumiwandeltodhten over 10 km (tot 12 jaar) en 15 km (boven 12 jaar). Woensdag 21 juni, Sportterrein Zoeter- woudsesingel; 7.15 uur KorfbaLwedstrijd tussen teams van de Ohr. Korfbal Bond, afd. Zuid-Holland en Leidse Korfbal Donderdag 22 jund Stadhuisplein: 7 uur Gymnastiekdemonstraties door se- lectiegroepen van de Leidse gymnas tiekverenigingen. Zaterdag 24 juni, Ajax-A.S.C.-terrein, De Kempenaerstraat: 2 uur Crioketwed'- strijd senioren LeidenDe Flamingo's. Vrijdag 30 juni, Stadsgehoorzaal: 8 uur Herdenkingsavond 25-jarig bestaan van de Sbiohting met medewerking van Het Leids Jeugd Symphonie Orkest o.Lv. Henk Briër. Solist Joop Stokkermans (piano) en voorts het „Eurovisite"-pro- gramma van Joop Doderer en Jan Blaa- ser. Het L.S.J.-orkest treedt die avond voor het eerst in het openbaar op. Zaterdag 1 juli, Burgerzaal Stadhuis: 35 uur receptie en sluiting van de sportevenementen. (Advertentie) Zoekt U een goed Horloge voor 30.— en 40.—. Of het allerbeste van 200.— en 300.— v. d. WATER - Haarlemmerstr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en Voorafgaande aan de wedstrijd UVS-Rigtersbleek werden gister- middag in het sportpark „Kik kerpolder" turndemonstraties gehouden door de damesgymnas- tiékvereniging „Concordia". Op de brug met ongelijke leggers werd stijlvol en gedisciplineerd gewerkt. De kewrploeg varn Lei den en omstreken trad vervol gens in het veld. om aan de moeblifke evenwichtsbaïk enkele sierlijke oefeningen uit te voe ren. Tot slot werd door de dames en heren van de keuvgroep een aantal oefeninqen ov de lange mat gemaakt. (Foto N. v. d. Horst) Vereniging Koninginnedag zond gelukstelegram De vereniging „Koninginnedag" te Leiden zond zondag het volgende ge lukstelegram aan koningin Juliana: Majesteit, Bestuur en leden van de ver eniging Koninginnedag-Leiden, Uw verjaardag feestelijk vierende, feli citeren Uwe Majesteit en Haar ge zin eerbiedig. Wij spreken, met diep gevoelde overtuiging, de loens uit dat het Uwe Majesteit gegeven moge zrjn nog heellang, te midden van ..oris volk ter: kunnen blijven werken. Vereniging Koninginnedag-Leiden L. QUESTROO, 2e voorzitter. J. C. J. LAMBERMONT, secr. TER GELEGENHEID van de verjaardag van de Koningin heeft het Ned. Madrigaalkoor zaterdagavond in de Gehoorzaal een concert gegeven onder leiding van Herman Strategier met medewerking van Wilma Driessen, sopraan, Mea Boon-N oberman, alt, Chris van Woerkom, tenor, David Hollestelle, bas, Jan van der Meer, piano, en Bram Martijn, orgel. Een welkom werd de aanwezigen toe-I den gedreven, dan wekt dit tot protest, geroepen door de heer Questro, waarna De voorzitter van het koor, de heer gezamenlijk het Wilhelmus werd gezon- Zandbergen, meende vervolgens het Hierop was het woord aan het woord 1 koor, dat zich onder de degelijke strakke leiding van Strategier op deze avond opnieuw deed kennen als een voor de polyfone Latijnse kerkzang zeer gesohikt medium, al zijn ook hier bassen en tenoren wat in de numerieke minder heid. Jammer was stellig, dat we van de hoedanigheden van he; koor zo weinig bespeuren konden tijdens het „Domine, salvam fac" van Jan Mul, en het „Te Deum" van Hendrik Andriessen, beide overigens nogal verbleekte werkjes; de reden hiervan was het opdringerige en zeer irriterende gezunder van het hier bij voor het eerst gebruikte elektronische orgel van allernieuwste makelij. Elektronische orgelgeluiden zijn al niet bijzonder bekoorlijk, indien ze evenwel met geweld in onze gehoorgangen moeten i rijn dank te betuigen aan het Anjerfonds voor de door het koor ontvangen bij drage van f 1500 ter bestrijding van de onkosten voortvloeiende uit het aan schaffen van galakleding voor de koor- ledenook de burgemeester en wet houder Van Sahaik werd dank gezegd voor hun medewerking bij de tot stand- koming van dit concert We kunnen niet nalaten te vermelden, dat we ons bij de woorden van de beer Zandbergen hebben afgevraagd, of het werkelijk wel op de weg van het Anjer fonds ligt leden van één bepaald koor van avondkleding te voorzien; we laten de beantwoording van deze vraag gaarm aan de lezers over Wilma Driessen zong met pianobege- Poppenkast in grote Burchtzaal Jan Klaassen liet honderden kinderen gisteren genieten Kinderen kunnen op een geheel eigen manier genieten van goocheltrucs en poppenkastvoorstellingen. Wie gistermorgen in de grote Burchtzaal een kijkje ging nemen kon zich hiervan overtuigen. Getooid met rode f eestmut sen en grote ballonnen, met stralende blikken in de ogen en stemmetjes, die bijna geen ogenblik ophielden commentaar en enthousiaste bijvalskre ten te laten horen, zaten ze de wonderbaarlijke toeren van de goochelaar in zich op te nemen. Nog meer genoten ze, toen één van hen doktertje mocht spelen en met hulp van „de goochelmeneer" zelf twee houten blokjes ver anderde in een reep chocolade en een rol zuurtjes. Het was een feest, waar dig om de verjaardag van de Koningin mee te vieren. Devilé's poppentheater bracht de on deugende, maar eerlijke Jan Klaassen 'jn vrouw Katrijn in. de kast en in de loop van het verhaal kregen de jeug dige toeschouwers rode koontjes van lazier en opwinding. Het valt niet mee om te moeten aan zien hoe de boze huisbaas tracht de be loning van de koning te krijgen, omdat hij zegt de grote, kwaadwillige ezel te hebben gevangen, terwijl je weet dat Jan Klaassen met veel moeite (en hulp de kinderen, die hem op de juiste ienten te voorschijn riepen) het te pakken heeft gekregen. Om te voorkomen dat de koning de liegende huisbaas zal geloven ga je luidkeels roe pen, dat Jan Klaasseh de held van de dag is en, gelukkig, de koning begrijpt je. Hy stuurt do boosdoener weg en wacht geduldig tot Jan Klaassen weer komt opdagen om hem de beloning van duizend gulden te overhandigen. Maar Ds. Irik in september naar Oestgeest Ds. J. Iri'k van Heerlerheide heeft het definitieve beroep van de Hervormde Gemeente van Oegstgeest aangenomen. Wanneer alles volgens de plannen ver loopt, zal ds. Irik zijn intrede doen in jn nieuwe gemeente in september. De pas beroepen predikant is geboren op 17 november 1925 in Amsterdam. In 1951 trad hij in het huwelijk. Het' echt paar Irik heeft nu drie dochtertjes (van acht, vijf en drie jaar) en eind juni wordt een vierde baby verwacht. Ds. Irik zal de z.g. „derde wijkgemeen- i" gaan dienen, die het gedeelte ten oosten van de Wijttenbachweg en ten noorden van de Hofdijck tot aan het Oegstgeester kanaal omvat. een ambtsperiode van ruim vier jaar in Heerlerheide zal ds. Irik dus de ze Gemeente verlaten. Voor zijn benoe ming aldaar was hij van 1951 af predi kant te Twisk en van 1950 af hulppre diker te Nieuw Vennep-Abbenes. Accordeoiifestival Door de overstelpende hoeveelheid kopij, die er vandaag was, moest het verslag van het in Alphen aan den Rijn gehouden Zuidhollands accordeonfestival blijven overstaan tot morgen. Op de Kaasmarkt zorgde het chr. tamboer- en pijperkorps K. en G. voor muzikale luister, waarnaar duizenden met heel veel genoegen hebben geluisterd. (Foto N. v. d. Horst) voordat dat gebeurt wordt uit volle borst de jarige koningin een „Lang zai zc leven" toegezongen. Jaarlijkse ouderavond Wainungagroep Een groot aantal ouders heeft zaterdag in Logegebouw aan het Stecnschuur de jaarlijkse ouderavond van de Waingun- gagroep bijgewoond. In zijn welkomswoord sprak de groeps- leider A. E. Kruijt hierover zijn grote I vreugde uit, temeer daar de groep niet meer dan 35 jongens telt en het aantal i belangstellende ouders dus zeer groot te noemen was. Spreker schetste in het j kort de moeilijkheden, waarmede de j groep had te kampen en nog kampt en die zyns inziens aan de sterkte van de I groep een bepaalde teruslag had gege ven Enkele van deze moeilijkheden be troffen de vele mutaties in de leiding en het feit. dat de welpen hun onderko- jmen in de Van der Werffstraat hebben, ■terwijl de verkenners in het Boshof, een tenauwernood geschikt lokaliteitje heb- ben. Het noodzakelijke onderlinge verband was hiermede niet bepaald hecht te noemen, aldus spreker. Gelukkig maakt de Waingungagroep een goede kans bin nen afzienbare tijd een goed groepshuis te kunnen gaan betrekken, hetgeen bet geheel zeer ten goede kan komen, aldus groepsleider Kruijt, die zijn toespraak eindigde met een kort overzicht over de a.s. kampen. Het gedeelte voor de pauze werd ge vuld met de vertoning van de fraaie kleurenfilm „Operations" (De jamboree in Engeland anno 1957) en een propagan distische toespraak van de hoofdkwar tier-commissaris B. Griethuizen, waarin deze het doel en streven van de padvin derij als een der oudste organisaties op het gebied der jeugdrecreaties nog eens aan een nadere beschouwing onderwierp. Na de pauze volgde de film „Jamborie 1937 te Vogelenzang", GEMEENTE LEIDEN 0//tciële publikatïes MUZIEK De Burgemeester van Ledden brengt ter openbare kennis, dat het op 4 mei as. tussen 19.00 en 21.00 uur verboden is in het openbaar of op voor het publiek toegankelijke plaatsen muziek ten gehore te brengen, of in voor het puibliek toegankelijke vergunnings- en v erl oMokal iteiten gelegenheid tot dansen te geven. Ongeduldig Ongeduldig stonden inmiddels rijen andere kinderen voor de ingang van de Burchtzaal te wachten en zodra de voorstelling afgelopen was werden de stoeltjes opnieuw bestormd, tot vier maal toe. Eenzelfde voorstelling voor een steeds ander publiek, dat iedere keer weer opgewonden raakte bij de grappige trucs en de verschijning van de aloude en immer jong blijvende Jan Klaassen. Zo vierde .de jeugd van Leiden door. zelf blij en enthousiast te zijn gister morgen de verjaardag, van .koningin Juliana. Het is deze ongedwongen feest vreugde, waardoor men tot de overtui ging komt dat poppenkastvertoningen voor de kinderen op een nationale feest dag niet mogen ontbreken. Het tamboer- en pijperkorps K. en G. heeft .deze keer met een uur van musiceren en demonstreren" een waardevolle bijdrage aan de Leidse Ko ninginnedagviering geleverd. Men moest de massa rondom de afzettingen op de Kaasmarkt zeker wel op een veelvoud van duizend taxeren. Dat waren de echte liefhebbers, die steevast bij elke openlucht-trommel-en- blaas-uitvoering te vinden zijn, en de drentelaars, die ook wel eens bij K. en G. wilden komen kijken. brengen. Het uiterste raffinement, het ingewikkelde lijnenspel der vermaarde showkorpsen was hier niet te verwach ten. Maar wat deze jongelui presteer den, verdient zonder reserve een loffe lijke vermelding. De aangeslagen sombere achterwand van het plein was hun basis, waar ze wijduit in volle breedte stonden opge steld, wanneer de tamboersectie marsen sloeg, de fluitisten actuele liedjes blie zen. De heel mooie uitvoering van de Euromars moet dan wel speciaal worden genoemd. Vanuit die basis werd in allerlei rich tingen het plein overkruist. Tegenbe wegingen, pas-op-de-plaats-figuren ver levendigden dit alles. Ook de aard cn de sterkte van de klank werden met succes in onderling evenwicht gehouden. Het publiek heeft met kennelijk ge noegen de boeiende demonstratie ge- Joh. van W. Zo'n korps als Kunst en Genoegen maakt eigenlijk op een oud plein het mooiste effect. De levendige kleuren van de uniformen blauw met witte uit monstering en rode manchetten schep pen een sprekend contrast met een ver stilde omgeving. In dit geval gold dit nog in sterke mate. Tegen de verschoten rommeligheid van de Kaasmarkt staken de feestelijke kleuren, de stipte discipli ne bepaald weldadig af. Een uur van ingespannen werken, zo als K. en G. heeft gedaan, is een hele tijd. De korte onderbrekingen waren niet meer dan adempauzes. Des te hoger moest deze demonstratie worden gewaar deerd. De K. en G.'ers zijn geen be roepsmensen, doch de nauwkeurigheid, waarmee zij te werk gingen, de aandacht die uit alle bewegingen, uit elke gebla zen melodie en fanfare, uit elke geslagen mars sprak, vergoedden dat ruimschoots. Hier bleek weer eens duidelijk, hoe ver geestdriftige, volstrekt toegewijde ama teurs het onder goede leiding kunnen Het Nederlands MaAngaalkoor te Leiden in nieuw gewaad. Za terdagavond verzorgde het een „Koninginneconcert" in de Stadsgehoorzaal. Achter 't koor hing het vaandel van de vereni ging koninginnedag". (Foto N. v. d. Horst leiding van Jan van der Meer Mozarts „Exaltate, Jubilate" K.V 165, waarbij noch van vooale rijpheid, noch van veel goede smaak (vooral in het middendeel) blijk gat al bezit ze wellicht een zekere natuurlijke muzikaliteit en een niet on aardig sopraantje. Thans is haar toon- vorming nog onevenwichtig en vaak te hoog. Ook haar volume is bescheiden en zeker niet gesohikt voor grote ruim- ten.Twe hymnen voor koor a cappella van Stnabegier werden knap en beeldend door het koor gezongen, waarbij de vak kundige schrijfwijze der werkjes volle dig redht werd gedaan Zeer goed was ten slotte na de pauze de uitvoering van Rossini's weinig kerkelijke" doch muzikaal zeer boei ende „Messe solennelle" voor soli, koor. orgel en piano. De solisten David Hollestelle, Chris van Woerkom en Mea Bo o n-N ab erma n verdienden hier veel lof evenals het geestdriftig zingende koor. Bijzonder spirerend was wel het pianospel van van der Meer, terwijl Bram Martijn zijn' orgel op zo disoreet mogelijke wijze aan I het geheel wist aan te passen. De uitvoe ring wekte bij de toehoorders een lang durig en geestdriftig applaus op. Dr. J. van der Veen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3