Jlicuuie £Crihsrt)e tfburmtl Eerste Amerikaan de ruimte in? Commentaar NIEUWS in één oogopslag- Dagelijks een appel Man viel zijn vrouw aan Tsjombé nog steeds in gevangenschap Kennedy wil waarnemers van de Y.N. in Laos Cjuta) DINSDAG 2 MEI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij CHRISTELIJK-^ ATION AAL DAGBLAD „5tanteastlc(i is ahfbleotn 0190 bert ia tegbeospoct" Tweeënveertigste jaargang no. 12163 Spanning steeg niet de seconde Zie pagina 5 President Kennedy staat voor de keus in Laos tussenbeide te komen óf dit land aan de communisten prijs te geven. Vermoe delijk zal hij nog proberen de V.N. in te schakelen, voordat hij een definitieve beslissing neemt. De Ver. Staten zijn niet van plan op Cuba militair te inter veniëren, heeft minister Dean Rusk verklaard. Het besluit tot invasie is door de uitgeweken Cubanen zelf genomen, maar zij hebben wel wapens en financiële steun ontvangen van de V.S. Huiszoekingen in Algiers hebben een grote hoeveelheid wapens opgeleverd. Hotels en wolkenkrabbers in de stad werden nauw gezet onderzocht, omdat men veronderstelt dat de drie voort vluchtige generaals zich daar bevinden. Overal in het land is Koninginnedag gisteren opgewekt ge vierd. Soestdijk stond weer in het teken van een groots défilé, waar duizenden onze Vorstin hebben toegejuicht Het partijconvent van de ARP heeft zaterdag in Utrecht het nieuwe beginselprogram eenstemmig aanvaard. De vraag of de overheid de christelijke godsdienst moet beschermen was een van de voornaamste punten van discussie. In Parijs heeft het Nederlands zaterdagelftal zaterdag met 2-1 gewonnen van Frankrijk. Het was een teleurstellende en slechte wedstrijd, waarin Nederland dank zij een doelpunt van Nieuw- straten onverdiend won, omdat de Fransen beter waren. i- flü FjE ENGELSEN zeggen dat het dagelijks nuttigen van een appeltje de dokter buiten de deur houdt de gedachte dae achter dit wijze woord versoholen gaat, heeft waarschijnlijk het West- duitse ministerie van voedselvoorziening geïn spireerd tot het hier af gebeelde nieuwe snufje: de appelautomaat. Voorlopig is er maar een exemplaar van, namelijk m Bonn en het apparaat is on der de speciale hoede gesteld van de staatssecretaris voor de voedselvoorziening dr. Sonnemann. Hem is de taak opgedragen te bestuderen of het ter wille van de volks gezondheid mogelijk en nut tig is meer van dergelijke apparaten te plaatsen. En dan liefst tegen dezelfde lage prijs, want het dagelijkse automaatappeltje kost nu maar 10 pfennig. Daar zou wel eens subsidie aan te pas moeten komen! Nu kunt u natuurlijk wat glimlachend het hoofd schudden over de Duitse „Gründlichkeit" die uit deze aanpak blijkt als u er maar wèl van overtuigd bent dat er ook aan onze Neder landse voeding heel wat ont breekt. Of ontbreekt is eigenlijk het goede woord niet: misschien zou het voor de volksgezondheid beter zijn als er wat minder 6tond op de Nederlandse dis! Tè veel Nederlanders hehben voor lekker eten vooral voor veel eten een tè hartstochte lijke sympathie! En dan houdt die ene appel per dag, die men er dan noe graag extra bij wil opeten, de dok ter toch heus niet buiten de Met de geestelijke volks gezondheid is het trouwens al niet anders gesteld dan met de lichamelijke gezond heid: de alleslezers (en tv- kijkers) „overeten zich". Ook in wat men leest zal men een zekere kieskeurigheid moeten betrachten en het geldt niet het minst voor de krant die iedere dag bij u op tafel ligt en door ieder gezinslid bekeken en gelezen wordt. Wij menen dat alleen al daarom de christelijke krant een noodzaak is in on ze samenleving. Een reden gaan met de iedere dag af gedrukte bon! REUSACHTIGE zoeklichten beschenen vanmorgen vroeg de lancerings basis van de Redstoneraket te Cape Canaveral, die om zeven uur (dat was vanmiddag één uur Westeuropesè tijd) de capsule met de eerste Ame rikaanse ruimtevaarder de ruimte in zou schieten. De zoeklichten be schenen een bewolkte hemel: het weerbericht voorspelde voor vandaag een gedeeltelijk bedekte lucht en mogelijk regen, maar niettemin had men op de basis goede hoop, dat het zicht voldoende helder zal zijn. Korte tijd later gingen de zoeklichten weer uit: zij zouden weer ontstoken worden op het ogenblik, dat de astronaut (wiens naam nog steeds geheim was) zijn capsule zou plaats nemen. Het draaiboek was tot in de klein ste onderdelen gereed. Om twee uui in de afgelopen nacht is de ruimte vaarder opgestaan. Na het ontbijt hebben artsen hem onderzocht daarna was er ruim een half nodig om hem te voorzien van de bedrading met de speciale instrumen ten, die de artsen op aarde moesten vertellen hoe zijn fysieke toestand in de ruimte zou zijn. Nauwgezet maak ten de technici de instrumenten vast op vier plekken rondom zijn hart. Toen trok hij zijn ruimtepak aan. Toen nog 145 minuten restten voor het tijdstip van lancering verliet hü zijn kwartier voor de rit van 15 minuten naar Waarschijnlijk in een vlaag van ver standsverbijstering heeft de 57-jarige grondwerker Van D. uit Santpoort zon dagmiddag getracht zijn echtgenote van het leven beroven. Het gezin had juist de verjaardag van een vijftienjarige zoon gevierd. Toen mevrouw Van D. in de keuken bezig was, sloeg haar man haar enkele malen met een zwaar voorwerp op het hoofd. Van D. meende dat hij haar gedood had en sloeg daarna de hand aan zichzelf door met een broodmes beide polsen en zyn keel door te snijden. Zijn vrouw was echter slechts licht gewond. Toen zij uit haar bewusteloosheid bij kwam. was haar man al gestorven. Van D. was al geruime tijd onder doktersbe handeling; hij was geestelijk gestoord. Man trachtte zijn broer te doden Zaterdagmiddag heeft de 22-jarige Alblasserdammer A. B getracht met messteken zijn 26-jarige broer IJ. B. van het leven te beroven. A. B. had reeds geruime tijd een verhouding met de 21- jarige vrouw van zijn broer en samen hadden ze het plan opgevat IJ. B. uit de weg te ruimen. Zaterdagmiddag is A. B. na zich moed te hebben ingedronken, ge wapend met een mes naar de woning van zijn broer gegaan. Hij bracht hem vier messteken toe. waardoor IJ. B. zodanig gewond werd, dat hij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Zijn toestand is thans redelijk goed. A. B. is ge arresteerd. de wachtende raket. Daar werden hem voor de laatste keer de instructies her haald. Honderd minuten voor de lancering kon worden gerapporteerd dat de astro naut zich „op de brug" bevond. Van hier ging hij de capsule binnen die de raket bekroonde. Daar werd hii op zijn plaats vastgebonden aan schou ders. heupen en knieën. Toen zou het volgende schema worden afgewerkt: Tijd minus 75 minuten: kap wordt ge sloten, ruimtepak wordt nog eens getest op lekken, capsule wordt verzegeld; Tijd minus 55 minuten: de ongeveer 30 meter hoge brug wordt teruggereden. De 28 meter hoge raket staat alleen met een in uiterste spanning verkerend mens Tijd minus 4 minuten: alle controle apparaten zijn in startpositie; Tijd minus 2 minuten.- alle communi catie met de ruoimtepüoot geschiedt per Tijd minus 1 minuut: de man. die de lancering dirigeert, heeft nu alles in handen: de raket, de ruimteman. de lan- Tijd minus 35 seconden: de bevelen volgen vlug op elkaar. De stem van de ruimte-piloot klinkt door de gehaaste stemmen uit het blokhuis. Hij zegt: „Pe riscoop okay.... De brandstof wordt op de goede druk gebracht. Dan: „OntstekingafI" De raketmotoren bulderen, spuwen vuur, langzaam rijst de raket, dan snel ler. In de capsule spant de piloot zich tegen een druk, die zes keer zo sterk 13 als de zwaartekracht, waardoor hij op zijn plaats wordt teruggeduwd. Tijd plus 614 minuut: de capsule be traten de stand van terugkeer te komen Tijd plus 7 minuten; het gevoel van gewichtloosheid gaat verdwijnen en de Met dit hartelijke gebaar dankte koningin Juliana gisteren de duizenden, die haar met een bloemendefilé kwamen f elicit e- Koninginnedag 1961 vond t paleis Soestdijk zijn hoog tepunt, maar in heel het land het een zonnige feestdag. Elders in dit blad vind u er meer over. capsule begint de afdaling. De zwaarte kracht neemt toe en de piloot komt op nieuw onder druk als de capsule de luahtdeken rond de aarde bereikt en in snelheid mindert. Elke halve minuut rapporteert hij wat hij op de instrumenten voor zioh afleest. T(jd plus 2 minuten 15 sec.: piloot rapporteert „klaar voor separatie". Binnen enkele seconden houdt de Red- stone-motor op. De piloot verricht enige handelingen. Dan scheiden zich de Red stone en de capsule. De raket heeft zijn taak verricht en valt omlaag. Drie kleine raketten achteraan de capsule duwen hem weg van de moeder raket. Nu zijn er drie minuten verstreken sinds de start en de ruimte piloot begint nu zelf zijn vlucht te regelen en de cap sule in de ruimte te manoeuvreren. Hij gaat de vijf minuten gewichtloosheid be merken. Tijd plus 4 minuten: de astronaut kijkt door zijn periscoop naar de aarde en tracht de stand van de capsule te con troleren. Tijd plus 91? minuut: een kleine rem- paraohute komt vrij. Op 6000 meter gaat er een snerkel open en de lucht van de aarde komt de capsue binnen. Tijd plus tien minuten: De grote pa rachute opent zich en de capsule schom melt om daarna langzaam omlaag te drijven voor de landing op de oceaan. Deze gehele tocht zou 15 minuten OuëaülQ^ Bij het ter perse gaan van dit num mer werd bekend, dat de ruimtereis we_ gens de we r somistandighed-in minstens 48 uur is uitgesteld. Op het bordes van het palels Soestdijk, tijdens het bloemen defilé, stónd gisteren ook prinses Margriet, charmant en vrolijk, en kennelijk met een nieuw kapsel. W asseri j bediende doodt verloofde met hamerslag De 27-jarige wasserijbediende H. J. E. uit Elburg heeft in de nacht van zondag op maandag zijn verloofde in een bos bij Heerde van het leven beroofd. Het slachtoffer is de 23-jarige fabrieksar beidster J. van Beek uit Hoenderlo. Om streeks twee uur in de afgelopen nacht heeft de dader, die in Heerde in pen sion is. zich in overspannen toestand bij de politie aangegeven Op zijn aanwijzingen werd het lijk van het meisje gevonden in een greppel in het bos aan de Elburgseweg bij Heerde. E. heeft mejuffrouw Van Beek. met wie hij ondertrouwd was. door een klap met een hamer od het hoofd gedood. Een brand in het Engelse plaatsje Bolton heeft gisteravond negentien 1 senlevens geëist De brand ontstond in een pakhuis, op de vierde verdieping waarvan de „Top Storey club" was gevestigd. Vijftien per sonen werden door het vuur ingesloten en kwamen om. Vier stierven aan ver wondingen nadat zij zich in de 24 meter lager stromende rivier hadden gewor pen. Vier personen overleefden de sprong zijn gewond in het ziekenhuis opgeno- n. Eerst na twee en een half uur was de brandweer het vuur meester. Acht doden zijn vrouwen. In Elisabethstad is gisteren onder leiding van de Ka tanga anse minis ter van binnenlandse zaken, Moe- nongo, een conferentie gehouden, waaraan behalve de hoofden van de politie en het bestuur ook vertegen- Veebless k BINNENVERINGBED /iet beste bed ooit gemaakt Jjoodwill SCHUIMRUBBERBED 1 :t versterkte middensector f $a!ut fabrieken Volgens de New York Times hebben diplomatieke zegslieden te Washington verklaard, dat de regering-Kennedy overweegt de Verenigde Naties te ver zoeken waarnemers naar Laos te zen- Deze woordvoerders zeggen, dat de re gering nog geen definitief besluit heeft genomen, maar dat dit spoedig verwacht kan worden. Het doel zou zijn de aan wezigheid van de Verenigde Naties te continueren totdat een werkelijk neu trale en onafhankelijke Laotiaanse re gering functioneert De vraag of het Laotiaanse probleem in de Veiligheidsraad der Verenigde Naties moet worden voorgelegd, is be sproken toen Kennedy zondag met enke le van zijn politieke adviseurs vergader de en opnieuw maandagmiddag, toen de Nationale Veiligheidsraad bijeen kwam. Diplomatieke kringen ln Bangkok heb ben vanmorgen medegedeeld, dat ver tegenwoordigers van de regering van Laos en van de pro-communistische Pathet Lao vandaag, onder dekking van de witte vlag, besprekingen hebben ge voerd over een bestand in Laos. De belde partijen zonden elkaar hebben ontmoet op de weg tussen Vientiane en Loeang Ook gisteren zonden z(J reeds bijeen zijn geweest. woordigers van de grote maatschap pijen, waaronder het grote Belgische concern Union Minière, deelnamen. Moenongo leidde later een bijeen komst van het kabinet. tangaanse president Tsjombe en het dreigement van de centrale regering in Leopoldstad hem voor onbepaalde tijd vast te houden. De meeste Europeanen in Elisabethstad zijn van oordeel, dat op het ogenblik een plan van de VN wordt uitgevoerd om Katanga klein te krijgen en de rijkdommen van dit ge bied voor geheel Kongo beschikbaar te stellen. Sinds Tsjombes arrestatie in Coquilhatstad vorige week is het ver trouwen van Katanga in zijn vermogen om de politieke koers van Kongo te bepalen ernstig geschokt. In de Katangaanse hoofdstad werden gisteren twee compagnieën Zweedse militairen uit Gaza verwacht, die het Zweedse bataljon in Elisabethstad zullen versterken. Op het vliegveld van deze plaats bevindt zioh ook het grootste .deel van een Iers bataljon. DLIJ VAN GEEST en dankbaar heb ben wij gisteren als volk van Neder land ons Koninginnefeest gevierd. We mogen dan leven in een onrustige en verscheurde wereld, we mogen dan worden opgeschrikt door de ene jobstij ding na de andere, het ene aangrijpende gebeuren moge zich dan over het andere schuiven en dat verdringen op de dag van gisteren is het tot ons doorgedron gen, dat ons ook nog redenen zijn ge schonken tot blijdschap en dankbaarheid. De klokken hebben gebeierd, de vlag gen hebben gewapperd, de straten zijn vol geweest van vrolijke mensen, er is vuurwerk ontstoken kortom, alles droeg de kenmerken van een zorgeloze maar oprechte vreugde, en de buitenlan ders, die ook gisteren in niet klein getal ons land hebben bezocht, hebben de ogen uitgekeken en zullen zich spoedig door de algemene blijdschap hebben aangesto ken gevoeld. Ook in de snelle tijd waarin wij leven mogen wij die dag van gisteren wel even in de gedachten houden. We hebben ook als volk nog zoveel om dankbaar voor te zijn. Elders leeft men onder druk. El ders wordt een land uiteengescheurd door militaire machten. Elders zoekt men al zo lang tevergeefs naar oplossingen in slepende conflicten. Wij zijn niet anders en ook niet beter dan die mensen wie dit wedervaart. Maar ons werd deze dag van onopgesmukte vreugde geschonken. Niet dat wij daarmede als uit onze om geving zijn uitgetild. Want de wereld vol spanning waarin wij leven is ook onze wereld. Wij hebben daarin een plaats, als mens en als volk. Wij dragen daarin mee onze verantwoordelijkheid. Niet maar om een Koninginnefeest te vieren zijn wij in de wereld. Maar wel om aan de wereld, die zulks behoeft, iets mede te delen van gezindheid waarvan dit blijde en onopgesmukte feest het sym bool en de uitdrukking is. FJET CENTRUM van een tamelijk diepe oceaandepressie, halverwege IJsland en Ierland gelegen, verpl. zich geleidelijk in de richting van Schotland. De weste lijke circulatie, die al enkele dagen op de oceaan aanwezig was, heeft zich sa menhangend daarmee naar West-Europa uitgebreid. Daardoor kreeg het weer op nieuw een onvast karakter. De afgelopen nacht en ochtend trok een regengebied over ons land, terwijl een daaropvol gende zwakke rug van hoge luchtdruk aanleiding gaf tot opklaringen. De de pressie bij Schotland stuurt geleidelijk onstabielere lucht naar ons land. zodat er de komende 24 uur buien zulllen voor komen, die door opklaringen worden af gewisseld. De zuidwestelijke wind neemt daarbij nu en dan toe tol krachtig. In de temperatuur komt maar weinig veran- De Bilt verwacht tot woensdagavond Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering ln tempera- (Opgemaakt om 11.15 uur). 7 mei laatste kwartier. Woensdag; zon op 5.03, onder 20.07 uur; maan op 23.10, onder 7.14 uur. HET WEER EN EUROPA Politie van Algiers: 85 arrestaties De politie van Algiers heeft gisteravond meegedeeld, dat nog 85 arrestaties ziin verricht waardoor het aantal gestegen is tot vijfhonderd sedert de politie haar activiteit begon na de mislukte opstand te :en het bewind van De Gaulle Voort gezette huiszoekingen bij Europeanen leverden nog eens vijftien automatische geweren op en ongeveer driehonderd re volvers. Volgens 1 nofficiële schattingen zouden er nog vijftigduizend wapens in het bezit van Europeanen zijn. De operaties van de politie concen treerden zich gisteren hoofdzakelijk op de universiteit, een centrum van verzet tijdens de barricadeopstand van I960. Het zoeken naar de drie voortvluch- tige generaals heeft onverminderd voort gang. Alle hotels en wolkenkrabbers, waar men hen vermoedt, worden onder- 300.000 vreemdelingen Minstens 300.000 logerende vreemdelingen hebben de korte vakantie van zaterdag tot en met maandag in Nederland doorgebracht. Dit is een schatting van de A.N.V.V., welke schat ting door berichten over druk bezoek uit vele oorden wordt gesteund. Van dit aantaJ heeft tenminste 200.000 in het westen des lands gelogeerd. De logies-informa- tiedienst hebben voor 13.500 mensen onderdak moeten zoeken Ruw verdeeld kwam zestig procent van de bezoekers uit Duitsland dertig procent uit Frankrijk en tien procent uit de geallieerde oorden van West-Europa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1