i' DE GAULLE NEEMT GEEN RISICO Brandt gelooft in zege van de socialisten Rondom water, toch dorst Gaat dinsdag de eerste Amerikaan de ruimte in? ONTSLUITING Ontmaskering van spionagegroep WITTE KRUIS Brits-Frans overleg over EEG op 2 mei de beschermende basis voor blijvende schoonheid KRITIEK OP BOUWBELEID De drastische beperking van de ongesubsidieerde woningbouw heeft ernstige gevolgen voor de goede voortgang van de particuliere woning bouw. Veel plannen, die in voorbereiding zijn of reeds by de gemeenten zijn ingediend, kunnen nu niet meer worden uitgevoerd. Dit werkt kosten verhogend en veroorzaakt ernstige stagnatie in de produktie van de in dividuele bouwondernemingen." Dit heeft de Nederlandsche bond van bouwondernemers in een brief aan de leden van de Tweede Kamer medegedeeld. Het bestuur schrijft, dat de nu genomen maatregelen de organisatie in ernstige mate heeft verontrust en teleurgesteld. „De nieuwe richt lijnen zijn in strijd met het in 1959 aangekondigde regeringsbeleid en tas ten de bestaande behoefte in ernstige mate aan," zo verklaart het bestuur verder. Het vindt het onbegrijpelijk dat juist in de sector van de bouw nijverheid, waar het in de eerste plaats dient te gaan om een zo snel mogelijke opheffing van de tekorten, de produktie op deze wijze aan banden worden gelegd. „De getroffen maatregelen belemmeren de woningvoorziening, met name ten behoeve van de middengroepen en verstoren opnieuw de con tinuïteit in de particuliere woningproduktie", aldus deze brief. Noodtoestand gehandhaafd De noodtoestand die in ver band met de Algerijnse putsch werd afgekondigd, zal nog enige tijd van -kracht blijven. Welis waar ishet gevaar bezworen, maar de samenzweerders achter de generaals zijn nog niet alle maal ontdekt. En de generaals Salan, Jouhaud en Zeiler zijn nog steeds voortvluchtig. Achter hen stond een enorm netwerk, dat overal verbindingen had in de ministeries, de secreta riaten van de ministers, de ver bindingscentra etc. De Gaulle is vastbesloten een einde te maken aan deze gevaarlijke spelletjes. ZUIVERING De zuivering zal geruime tijd ver gen. Men verwacht dat De Gaulle in geen geval afstand zal doen van zijn speciale bevoegdheden voordat over eenstemming is bereikt over een wa penstilstand met de Algerijnse natio nalisten. Tot op heden zijn in Frankrijk zelf ongeveer 600 personen gearres teerd. De politie heeft de woningen doorzocht van duizenden lieden die ervan worden verdacht te zijn betrok ken bij subversieve activiteit tegen de Vijfde Republiek. De „organisatie van het geheime leger" (O.A.S.) heeft in Algiers pamfletten verspreid waar in wordt gedreigd met nieuwe actie. ONTBINDING De Gaulle heeft ontbinding gelast van het eerste regiment parachutis ten van het Vreemdelingenlegioen, het 14de en het 18de regiment parachu tisten en alle eenheden parachutis ten-commando's. Het Vreemdelingen legioen zal echter niet geheel worden ontbonden. Vijf generaals, vier kolonels en een luitenant van dc Marine zijn gear resteerd en naar Frankrijk gezonden. Advertentie V.S.-standpunt: Over communisme is niet te onderhandelen Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de beschuldigin gen van de Cubaanse president Dorti- cos. dat de Verenigde Staten van plan zouden zijn Cuba binnen te vallen, „vol komen ongegrond" en „goedkope propa ganda" genoemd. De officiële woordvoerder verwierp het aanbod van Dorticos om met de Verenigde Staten te onderhandelen en iei, dat ot kwestie van het communis me op het Amerikaanse continent zich niet voor onderhandelingen leent. De woordvoerder van het ministerie herinnerde eraan, dat de V.S herhaal delijk hadden verklaard, van mening te zijn, dat het fundamentele probleem op Cuba de aanwezigheid van het com munisme op het Amerikaanse continent was. „De economische en handelsvraag stukken kunnen aanleiding zijn voor onderhandelingen, maar niet die van het communisme op het Amerikaanse continent". Hij voegde eraan toe: „Het Ameri kaanse volk is er niet mee ingenomen, dat tanss en vliegtuigen van achter hét ijzeren gordijn zich nog geen 145 km van de kust der V.S. bevinden". Tegen 200 officieren zullen diciplinai- re maatregelen worden genomen. Alle drie in Algiers verschijnende dagbladen is tot nader order een ver schijningsverbod opgelegd. In het gebied van Algiers zijn ca. 400 personer gearresteerd. De autori teiten hebben £.250 wapens die de leiders van de putsch aan de burger bevolking hadden laten uitdelen terug ontvangen. SCHORSING Leon Cot, de eerste president van het Hof van appèl te Algiers en Housse, assistent-officier van Justitie, zijn geschorst. De burgemeesters van Boufarik, Souma, Attatba, Bouinan en Castiglion zijn van hun post ontheven. Kolonel Le Boris, die het vliegveld van Büda voor de leiders van de putsch bezette, is gearresteerd. Gevraagd naar de juistheid van geruchten als zou de Amerikaanse Inlichtingendienst de leiders van de putsch steuu hebben beloofd, ver klaarde een woordvoerder in Algiers, dat dergelijke vragen niet in Algiers kunnen worden beantwoord. De laatste hindernis WESTDUITSE VERKIEZINGEN Willy Brandt, burgemeester van West-Berlijn en socialistisch kan didaat voor het Westduitse bonds kanselierschap, heeft gisteren zijn partijprogramma bekend gemaakt. De 47-jarige burgemeester zei dat 584) Tg midden van het water de voor deze eerizamen te midden van dorst niet te kunnen lessen, moet een de oneindige uitgestrektheid der zee, onvoorstelbare kwelling zijn. Behalve werd een toestelletje ontworpen, door ervaringen van schipbreukelin- waardoor met behulp van briketten, gen drong dit besef sterk tot ons door tijdens de februariramp 1953 toen velen omgeven waren door de golven der zee, doch het drinkwater volkomen ontbrak. Uiteraard zullen wel enkelen, die in het bezit van de noodzakelijke middelen, kar.s gezien hebben zee water te distilleren, d.w.z. te koken en de stoom daarvan op te vangen en reiden, werd eveneens gedurende de af te koelen, waardoor wel geen vol- laatste oorlog in Amerika ontwikkelt, komen zuiver, maar toch zeer goed Dit is een distillatietoestel, dat bij drinkwater wordt gevormd. Zij die een capaciteit van bijna 7000 liter de beschikking hadden over voldoen- water per etmaal nog draagbaar is, de brandstof en pannen zullen op en per kg verbruikte brandstof 175 een dergelijke wijze wellicht in de liter water levert. Het zuiverste drink- geperst uit zllverzeollet, barium- hydroxyde, zllveroxyde, volaarde en wat grafiet, drinkwater uit zeewater kon worden bereid. Honderdduizen den van deze toestelletjes zyn ge bruikt In de noodgevallen, waarop we hierboven doelden. Een andere methode om op wat grotere schaal drinkwater te be- ergste nood hebben voorzien. Maar hoe- velen verkeerden, door de positie waarin zij zich be vonden in de to tale onmogelijkheid zelfs de meest pri mitieve middelen aan te wenden? In dergelijke ge vallen is dc mens, die aan zijn lot wordt overgelaten volstrekt hulpe loos, want er zyn geen methoden be kend waardoor zonder hulpmiddelen zeewater in drinkwater kan worden omgezet. Tijdens de tweede wereld oorlog zijn er echter wel mogelijk heden ontwikkeld om dergelijke slachtoffers in noodgevallen bij te staan. Laten we voorop stellen dat hierbij niet in het bijzonder gedacht is aan overstromingsrampen, waarbij de mens volkomen geïsoleerd zou komen te staan, doch aan schipbreu kelingen. Voor overlevenden van neergeschoten vliegtuigen, van tot zinken geraakte schepen e.d. welke slachtoffers eenzaam op de oceanen zouden komen rond te drijven cn misschien dagen zouden moeten wachten eer hulp kwam opdagen, water wordt op de minst omslachtige wijze echter ver kregen door de elek- tro-osmotische zui vering van zeewa ter. Het principe hiervan berust op het verschijnsel dat de in het water aanwezige colloïden en zelfs bacte riën, al naar gelang hun lading naar de tegengestelde elektronen worden getrokken, waardoor in een door poreuze wanden afgescheiden mid denvak volkomen zuiver water wordt verkregen. Uiteraard is dit laatste toestel niet dienstig voor het ver schaffen van hulp aan geïsoleerde enkelingen, doch wellicht ware te overwegen of in bepaalde streken toestellen in voorraaad kunnen wor den gehouden waardoor op één van bovengenoemde methoden of een combinatie daarvan hulp kan wor den verleend aan hen die aan de be proevingen van de dorst te midden van het zeewater zijn blootgesteld. Overigens, wat Is eigenlijk dorst? Daarover een volgende keer! een socialistische regering zou stre ven naar een betere politieke samen werking in de N.A.V.O. en naar een evenrediger verdeling van de defen sietaken. „Wij zouden ons verzetten wanneer de N.A.V.O. nieuwe landen de beschikking zou geven over atoomv penen", zo zei hij. „Hierdoor zouden de verdenking dat West-Duitsland zuike wapenen wenst, wegnemen". Brandt zei verder dat. wanneer de socialisten aan het bewind komen, de Westduitse regering met eigen voorstel len voor algehele gecontroleerde ontwa pening zal komen. Hij verklaarde met nadruk dat de vriendschappelijke be trekkingen met Amerika de hoeksteen van de socialistische buitenlandse po litiek zouden zijn. Brandt verklaarde naar betere be trekkingen met het oostelijk blok, voor al met Polen, te zullen streven en zei dat de hulp aan de onderontwikkelde gebieden voortgezet zou worden. Brandt verklaarde voorts dat een so cialistische regering de ouderdomspen sioenen zou verhogen, de stabiliteit van de mark zou beschermen en prijsaf spraken zou bestrijden. In het partijprogramma wordt ver der opheffing van de belasting op sui ker en zout voorgestaan en verlaging van de belasting op koffie en thee. Brandt noemde de christen-democra ten ..aanmatigend, zelfzuchtig, tegen strijdig en zelfs oneerlijk". „Wij zullen winnen omdat we in staat zijn te regeren, omdat we be reid zijn verantwoordelijkheid te ac cepteren, omdat we vol vertrou wen en vastbesloten zijn en omdat we willen winnen", zo besloot Brandt. Kennedy laakt barrières tegen vooruitgang In een toespraak in Chicago heeft pre sident Kennedy rich gekant tegen bar rières tegen vooruitgang, die zijn geba seerd op iemands geloof, plaats, af komst of de kleur van zijn huid. Hij zei graag een Amerika te willen zien. waar in '.edere burger vrij is doelstellingen na te streven die overeenstemmen met zijn capaciteiten, zonder dat hij door onwetendheid of vooroordeel wordt be lemmerd. De president waarschuwde ervoor, dat op het ogenblik het voortbestaan van onze beschaving op het spel staat. Hij geloofde niet, dat het getij der ge schiedenis aan de kant der communis ten is. maar betoogde dat de geschie denis wordt gemaakt door mensen en dat het getij zich zal voortzetten in de richting die sterke, vastberaden en moe dige mannen het dwingen in te gaan. „Onze grootste tegenstander is Rusland met, maar onze onwil om te doen wat moet worden gedaan". Terechtstelling neger - wegens moord De 48-jarige neger Quincy Bullock is gisteren in Columbia (V.S.) op dé elek trische stoel terechtgesteld wegens moord op een blanke vrouw. Dit mis drijf werd gepleegd in 1958. De executie werd onder andere ga degeslagen door James Home, die met het slachtoffer, mevr. Carolyn Wal- shock, in een geparkeerde auto zat toen de wagen plotseling beschoten werd. Home vluchtte om hulp te halen, maar toen hij terugkwam bleek zijn vriendin te zijn doodgeschoten. „Zeg, Quincy, kijk me eens aan" riep Home toen Bullock op de stoei werd vastgebonden, „Quincy, je gaat regelrecht naar de hel. weet je dat?" „Ik ben onschuldig", fluisterde de veroordeelde, „Ik heb voortdurend ge beden". Radio-Kairo meldde gisteravond, dat de contra-spionagedienst van de V.A.R. een Israëlische spionagegroep heeft ont- j maskerd. De leider hiervan, een staats burger van de V.A.R. van Armenische afkomst, en zeven andere personen zijn gearresteerd. Volgens een militaire woordvoerder, die een en ander op een persconferentie meedeelde, zouden de betrokkenen reeds sinds 1958 zijn ge schaduwd. Bij de groep werden ongeveer duüzend filmrollen met foto's van bijna vijfdui zend documenten in beslag genomen. Alle betrokkenen zouden hebben be kend. Actie tegen republiek „Incidenten kunnen op gevechten uitlopen' De Nationale raad voor actie van de Afrikaanse volksconferentie heeft vol gens de ..Johannesburg Star" een pam flet uitgegeven waarin wordt aange drongen op het voeren van acties te gen de stichting van de republiek Zuid- Afrika op 31 mei. Het pamflet ontvouwt plannen voor een algemene staking van drie dagen in het gehele land, massabijeenkomsten en optochten. Er wordt gewaarschuwd tegen „nodeloos geweld" omdat dit al leen maar tot verdeeldheid zou leiden. Een zestrapsraket van het type Little Joe, waarvan de laatste trap een Mercury-ruimtecabine bevat te, is gisteren van het eiland Wal lops aan de oostkust van Virginia gelanceerd. Ongeveer vijf minuten na de lancering daalde de cabine aan een parachute in de richting van de Atlantische oceaan heeft. Een helikopter heeft de cabine op gevist en naar land gebracht. Op onge veer 12 kilometer hoogte werd de ruim tecabine van de raket weggestoten. Geleerden verklaarden dat het afschie ten van de ruimtecabine onder de moei lijkste omstandigheden was geschied. Het totale gewicht van de raket en de ruimtecabine was twintig ton. De ruim tecabine zelf woog anderhalve ton. ae van ae Atlantische oceaan cn he?,e, "van".™'ÏÏiïïiïTll werd daar geborgen. Dit was een laatste een *5 JllllZlu hu proef met het ontsnappings-mechanis- me van het voertuig, dat ontworpen is om een Amerikaanse ruimtevaarder in de ruimte te brengen. Een automatisch toestel maakte de cabine los van de ra ket, die ongeveer een snelheid van 2000 kilometer per uur ontwikkelde. Het hangt van het wel of niet slagen van deze proef af of de aangekondigde ruimtevaart van een Amerikaanse as tronaut, die zich tot het beschrijven van een grote boog zal beperken, volgende week dinsdag zal doorgaan. Een diep gaand onderzoek van de cabine moet uit- 'wijzen of deze volledig gefunctioneerd Jjh, een, Kij, In Moskou is er op het ogenblik geen vlees te krijgen. Sinds enkele dagen was ook de super- benzine op en sinds gis teren kan men ook geen druppel gewone benzine meer krijgen aan de pompen die deze stad van zeven miljoen in woners rijk is O De 57-jarige mevrouw Grevelt-Smit in Amster dam heeft van de bloed transfusiedienst van het Rode Kruis in Amster dam een taart gekregen. De reden: vijftig maal heeft zij een halve liter bloed afgestaan. ïn Hamburg is men boos op minister Schmcde- mann van de stad-staat Hamburg, die zich met een politiewagen naar een voetbalwedstrijd heeft laten rijden, ter wijl de auto het flikker licht liet werken. De officier van justitie wil de agent-bestuurder ver volgen, maar over de minister aarzelt hij nog, want dan moet eerst diens onschendbaarheid worden opgeheven. I Prinses Beatrix heeft gisteren in Windsor de doopplechtigheid bijge woond van een dochter van mr. en mrs. Abel Smith, omdat die een petekind van haar is. Mr. Smith is familie van het koninklijk huis. I Prins Bernhard zal dinsdag in Amsterdam het nieuwe, zeven ver diepingen tellende ge bouw van de „American Express" aan het Dam rak openen. Amerikaanse ambtena ren op dienstreis zullen per 15 mei alleen met Amerikaanse luchtvaart maatschappijen mogen vliegen, omdat die toch al in een nadelige posi tie verkeren ten opzich te van buitenlandse, ge subsidieerde, maatschap pijen. De eenentwintig journa listen van het Deense persbureau Ritzau heb ben collectief hun ont slag aangeboden, omdat hun directie weigert een collectief arbeidscontract met hen te sluiten. De politie van Cambrid ge (V.S.) had traangas nodig om de demonstrc rende studenten uiteen te drijven. Waar ze te gen ageerden? Tegen een beslissing van de Harvard-universiteit om de diploma's niet meer in het Latijn maar in het Engels te stellen. In Southend (Engeland) is een papierhandelaar veroordeeld tot tien pond 100) boete, om dat hij zijn twee katten, Ginger en Tiny, op de kiezerslijst had laten in schrijven, na een valse verklaring te hebben overgelegd waaruit bleek, dat zij Brits on derdaan waren. een mens het overleefd zou hebben als hij in de ruimtecabine gezeten had, geant woord dat dit „ongetwijfeld het geval ge weest zou zijn." Incidenten kunnen op gevechten uitlopen De Indonesische minister van defen ce, generaal Nasóetion, heeft in Ma nilla vertelaard dat een stroom vluchte lingen Westelijk Nieuw-Guinea verlaat en dat de Indonesische regering hen helpt en zegt dat zij terug moeten gaan. Toen hem op een persconferentie ge vraagd werd hoe hij dacht over het ge vaar van gewapende strijd tussen Indo nesië en Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea, antwoordde hij: „Ik kan u verzekeren dat mijn regering van mening is dat het voor ons niet noodza kelijk is West-Irian binnen te vallen". Hij zei dat dc „strijd voor onafhanke lijkheid" toeneemt en dat de Nederlan ders slechts een derde van het gebied onder controle hebben. „Maar", zo zei hij, „de Nederlanders hebben nun aantal patrouilles in het ge bied vergroot er daarmee moest Indo nesië gfc'-'iice tred houden. De toegenomen patrouille-activiteit zou kunnen leiden tot „incidenten" en daar uit zouden gevechten kunnen ontstaan. Van Cape Canaveral (V.S.) is een aardsatellict, de Ontdekker XI. in een baan om de aarde gebracht. De satel liet is voorzien van een elektronische telescoop om de gammastraling in de ruimte te meten. Niejuw.-(& NAAR J-JOLLANDIA is een stad van be perkte omvang. Bovendien is het een ambtenarenstad. Men kan de bevolking stellen op ruim veertien duizend, te weten ruim zeven dui zend inheemsen, tussen de vijf en zes duizend Nederlanders en Indi sche Nederlanders, alsmede ruim duizend Aziaten. Van de beroepsbe volking is de helft ambtenaar. Een wereld op zichzelf is Hollan- dia, in bepaalde opzichten afgesloten van de wereld, zoals het is ingeslo ten door de bergen en door het wa ter van de baai waarachter men slechts voor e<*n d"el de wijde oceaan ziet. Afgesloten is deze wereld en door omstandigheden ook te klein, gelet op de enorme taken waarvoor men er zich in deze dagen ziet gesteld, en wel de ontsluiting van een gebied, tien maal zo groot als Nederland. Hollandia heeft van een kleine ge meenschap alle kenmerken. Voor de gewone man zijn de verbindingen met het verre Nederland er weinige. Een krant uit Nederland treft men er zel den aan. Wat wil men? Een luchtpost- abonnement op een Nederlandse krant komt per jaar op drie a vier honderd gulden. In plaats daarvan vergenoegt men zich met het plaatselijk blad, dat reeds naar zijn omvang uiterst beperkt is. De radio vergoedt veel, doch niet alles, bevordert soms, als bij alle mondelinge overbrenging, de ge ruchtenvorming. Geruchten zijn er wel in Hollandia. Men leeft er intens, daar aan de Hum- boldtbaai Vermoedelijk deed men het voorheen reeds, maar het jonge politieke leven heeft dit alles nog bui tengemeen verhevigd. De Nederlan ders laten er zich niet onbetuigd is dit trouwens niet hun goede recht? De gemeenschap is klein, tè klein. Het is er ongemeen hard werken, aan de andere kant ziet men zich genoopt tot combinaties van werkzaamheden als buiten een kleine gemeenschap als deze stellig ongebruikelijk. De kap persbediende weet mij te vertellen, dat hij in de ochtenduren arbeidt op een departement. Het hoofd van de afdeling voorlichting is tegelijk corres pondent voor hel A.N.P. Omgekeerd zijn er ambtenaren onder de corres pondenten voor Nederlandse dagbla den. Voor Nederlandse begrippen alles wat vreemd, maar wat wil men? Het is tegelijk een wereldje, waarin onderlinge arg waan niet ont breekt. Men herin nert zich de post- censuur. Toen ik een kennis opbel de, bleek zich plot seling een derde in het gesprek te mengen op zich zelf een klein man co in de verbin ding, als ons ook in Nederland wel overkomt. In Ne derland brengt men het terstond x? net.. van de humor, maar in HolJandia blijkt men geneigd om zich af te vragen, of de gesprekken ook worden afgeluisterd. Het is een kleine wereld, daar in Hollandia, en tegelijk een open we reld. De deuren van de departemen- le"ftaan °Pen. men loopt er gemak kelijk in en uit, men kent elkaar, is vertrouwd met elkaar en is mededeel zaam. We hebben er als journalist ons profijt van gehad- En thans, nu voor wat befreft het beleid over Nieuw-Guinea het accent zwaar op Den Haag is komen te lig gen, nu men zich in Hollandia nog voornamelijk het uitvoerend orgaan ziet van de aanwijzingen zoals die ko men uit het verre Nederland, nu komt dit stellig niet overal aan dê ar beidsvreugde ten goede. Het moge na het bovenstaande niet vreemd klinken, maar wij hebben van Hollandia toch een goede dunk gekre gen. De omstandigheden, waaronder men te leven en te werken heeft, zijn moeilijk. Men weet zich in een pijn lijke overgangsfase te bevinden. Het is de fase van de overgang naar de „papoeanisering" van het ambtenaren corps. Dat corps bestond in 1959 nog voor ruim veertig procent uit inheem sen, maar voor 1970 is dit cijfer „ge pland" op negentig procent en meer. De Nederlander moet minder worden, de autochbhoon daarentegen méér. Dit vereist inschikkelijkheid, vereist zelf verloochening. Onze indruk is, dat zij worden op gebracht. Waarover men 'in Hollandia klaagt, hierover niet. Men is bereid om zich in te stellen op de nieuwe situatie. Trouwens, zal in dit nog zo onontgonnen land riet nog voor gene raties van Nederlanders wérk te over zijn. mits in een andere „status" dan de huidige? Men voegt zich zonder wrok. of is het niet belangrijk, dat in Hollandia zoals ook overal elders in Nieuw- Guinea van enige discriminatie tus sen blank en gekleurd geen zweem te bespeuren valt? Zo er gewrokt wordt, dan omdat men zich in deze moeilijke fase van overgang door het moeder land te weinig geruggesteund acht. Men wrokt om een enkele persstem uit Nederland, om een wat ongelukkig (Van een onzer redacteuren) NEDERLANDSE PROBLEMEN IN EEN VER LAND adres vanuit Nedérland, die niet wei nigen het gevoel geven van in de steek te worden gelaten op een moment waarop men zulks het minst behoeft. Nederlander en Papoea zij bele ven beiden even intens de politieke ontwikkeling binnen eigen land, niet echter tegenover, doch veeleer naast elkaar. Of is het niet typerend, dat in de felle verkiezingsstrijd te Hollandia de blanke candidaat tal van Papoea- stemmen verwierf, zoals omgekeerd de Papoeakandidaat gelukkig tal van blanke stemmen? Werkelijk, de poli tieke meningsvorming moge pril zijn en nog tal van kenmerken van onvol wassenheid vertonen hoe kan het anders? zij is reeds in belangrijke mate geïntegreerd. Zo er discrimina tie is. dan alleen in de vorm van ad vies aan de blanke om zich minder te doen gelden dan waarop hij vanuit zijn gelijkheid van positie recht heeft. Geen gemakkelijke situatie voor waar, en een waarin op te weinige blanke schouders een te zware last drukt. Het is niet voldoende wanneer men vanuit Den Haag een hoog tempo aangeeft voor de ontwik keling. Dit tempo is wellicht onver mijdelijk. Maar Nederland behoort méér te doen dan dat. Het behoort mensen ter beschikking te stellen, be kwame en goed geselecteerde men sen. Wil men de periode naar de zelfontplooiing der bevolking kort stel len alles goed en wel, maar dan zal men juist voor die korte periode van zichzelf het beste moeten inbren gen wat men heeft. Het is hier als een verhouding van omgekeerde even redigheid. Hoe korter tijd hoe meer en hoe betere mensen. En aan het tweede element in deze formule uit de wiskunde schort het, schort het vanuit Nederland. Het moge vreemd klinken, maar het Nieuw-Guinea op weg naar zijn „pa poeanisering" heeft behoefte aan men sen uit Nederland, die zich echter is het onbegrijpelijk? zonder duide lijke garanties niet laten winnen. Want ook Nederland zelf heeft in deze da gen wel iets te biedep en Nieuw- Guinea is, behalve ver, ook onzeker. Wij hebben maar geprobeerd, door de emoties zoals ze in Hollandia ge vonden worden héén te luisteren. We hebben de wat romantische geruchten vorming op de koop toe genomen. Want de kern en de pit zijn goed, al zijn de omstan digheden tegen. En gouverneur Plat- teel voert op een eenzame en hoge post een waarde volle en nuttige strijd om integri teit en om zuiver- héid in de ambte lijke verhoudingen, hoe moeilijk dit laatste in een al te kleine en beperkte gemeenschap als Hollandia soms ook gaat. Waar is, dat men in Hollandia van uit het verre Den Haag niet minder steun nodig heeft dan men de stuwing wedervaart die Den Haag nu achter de zaken stelt. Zeker verdient men een beter lot dan de ontmoediging, die de uitwerking is van bepaalde stemmen van wie zich in het verre moederland als intellectueel aankondigen, maar in feite heengaan langs de problema tiek waarvoor Nieuw-Guinea zich ziet geplaatst. Advertentie DE echte, PIJNSTILLER Inderdaad, verlaat u rustig op Witte Kruis. Zo gemakkelijk in te nemen want verkrijgbaar in drie vormen tabletten, poeders of cachets. Op 2 en 3 mei zullen Brits-Franse be sprekingen worden gevoerd over de be trekkingen tussen Engeland en de lan den van de E.E.G., waarbij hoofdzake lijk de landbouwkwesties aan dc orde zullen komen. Dit heeft het Engelse mi nisterie van buitenlandse zaken giste ren medegedeeld. In Bonn verklaarde de Westduitse mi nister van economische zaken, prof. L. Erhard, te verwachten dat Engeland tot de Euromarkt zal toetreden, gevolgd door Denemarken. Naar hij zei schijnt de weg thans vrij te zijn voor over- P Enefocil vfoefljare crème Endocil cleansing tonic Endocil dagcrème Endocil nachtcrème HUIDVERZORSINGSPREPARATE NJLV AN,ORGANON^) OSS

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5