Interlokaal tarief N.Z.H. verhoogd iTimdelerclub boeide met De heksen van Malta Aubade van Leidse schooljeugd Stadhuisplein op Afdeling Leiden Roode Kruis telt ruim 10.000 leden PRONONCE Huisvrouwen ondekten mooie natuur van Nederland Polder Vijf-mei-activiteiten voor de Leidse jeugd Jeugdconcert Toonkunst had wat instructiever kunnen zijn VALKENBURG LISSE Volksdambul Jazzconcert in Leiden Personeel Lichtfabrieken vierde gezellig feest RIJNSBURG KOELKASTEN 1SOORDWIJKERHOUT Het Oranjefeest NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 29 APRIL 1961 Ruim 2100 schoolkinderen, met vlaggen uitgerust, waren hedenmor gen op het Stadhuisplein aanwezig om ter ere van de verjaardag van koningin Juliana een aubade te bren gen. De begeleiding werd verzorgd door het Levis Politie Muziekgezel schap. Aanwezig waren onder ande ren het voltallige college van B en W. en bestuursleden van de vereni ging „Koninginnedag" en de Oranje vereniging. Onder leiding van de heer A. van Kapel werd begonnen met het Wilhelmus. Nadat twee cou pletten waren gezongen richtte bur. qemeeter jhr. mr. F. H. van Kinschot zich met een korte toesjyraak tot de iew/d. Onder leiding van de dirigent werden vervoigens de liederen 'k Hou van Holland, Geluckig vaderland en Dank en bede gezongen. Hierna marcheerden de kinderen met de muziek voorop naar de Stads- oehoorzaalwaar een gevarieerd pro gramma de jeugd wachtte. In de grote zaal konden de kinderen ge nieten van ..De avonturen van Pan da". In de andere zalen traden een sneltekenaar, een goochelaar, een muzikale clown, een acrobaat en een buikspreker op. Natuurlijk werd er ~>ok gezongen. (Foto N. v. d. Horst De afdeling Leiden en omstreken van het Ned. Roode Kruis hield gister avond in Het Gulden Vlies haar jaarlijkse algemene vergadering onder lei ding van prof. dr. P. J. Gaillard, die het overlijden van dokter A. van der Bijl te Oude Wetering memoreerde. Ook stond de voorzitter stil bij het bedanken van de heer J. H. Schüller. Deze moest zich op medisch advie6 terugtrekken na jarenlang een actief bestuurslid te zijn geweest. De huisvesting van de colonnes was! wikkeling en voorts schonk hij aandacht een groot probleem nadat het weeshuis aan het Jeugd Rode Kruis en de ge- aan de Hooglandse Kerkgracht moest worden ontruimd. Thans heeft men de beschikking over enkele lokalen van de school aan het Schuttersveld en in het openbaar slachthuis kan materiaal wor den opgeborgen. Een definitieve oplos sing. die ook financieel aanvaardbaar is. kon nog niet worden gevonden. Er zijn ruim 10.000 leden en er zijn grote activiteiten ontplooid op het gebied van ledenwerving. Prof. Gaillard stond bij zijn overzicht ook nog stil bij de boottocht, die vorig jaar kon worden gemaakt en bij de melkbusjesactie voor Marokko en Kongo. Het aantal donors voor de bloedtransfusiedienst steeg tot ruim 8600 De heer G van Strien werd irr het afgelopen verenigingsjaar tot ad ministrateur der afdeling benoemd. Secretaris J C de Vroom ging in zijn jaarverslag ook in op de genoemde ont- ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 38 «pril Rijksuniversiteit Geslaagd 'voor het doet. ex. psychologie: de heren P J B A de Natris te Delft en H E Wassing te Den Haag: voor het kand. ex. psychologie: mej. M Zuldcveld te Voor burg. voor het kand ex. klassieke taal- en letterkunde: mej. J C F H Sprey te Dor drecht en mej. E L Haselager te Santpoort; voor het kand. ex. Japanse taal- en letter kunde: de heer A Schouten te Den Haag; doet. ex. gen. II mej. Th Planten te Den Haag en de heren H Hollander te Den Hag. G C Kouwenhoven te Voorburg; scml- artsex de heren W L Coaijn te Maarssen en J J van Zanten te Voorschoten; artsex.: Je heren Ph S Heilpern (USAl. J C M N v d Meulen te Eindhoven. C H M Neefjes c Noordwtjk en W J Tinbergen te Den laag. Nog geen besluit over „Oegstgeester" baby Mr. J. H C. Slotemaker. vice-president van de Haagse rechtbank, heeft giste ren een tussenvonnis gewezen in het kort geding, dat om de bij Oegstgees ter pleegouders verblijvende Oosten rijkse baby Adele Paul wordt gevoerd De vice-president heeft de verschijning van partijen bevolen teneinde inlich tingen te verkrijgen en de mogelijkhe den van een regeling te onderzoeken Op 3 mei zullen de partijen achtei gesloten deuren worden gehoord. (Advertentie) voor de LINNENKAST o.m. Elias-Favorita Stork - Zeepaardje Cinderella Films over de vogelwereld IedeT kent wel enkele namen van natuurreservaten, die Nederland heeft, l'ot meer dan een toeristisch bezoek aan bijvoorbeeld het nationale park „De Hooge Veluwe" en „De Beer" (op de ZuidhoJlandse eilanden) komen de meesten niet. Dat dit jammer is, ontdekten de leden van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Leiden, gistermiddag in Je Turk, waar presidente C. Hageman-Verhagen de heer en mevrouw Gols inleidde, die met een viertal films en een levendige, boeiende toelichting de wereld van de dieren, speciaal die van de vogels, onder de aandacht brachten. Dr. J. J. Smith, die eigenlijk op deze middag over dit onderwerp had moeten spreken, was door ziekte verhinderd. De heer A Gols. cineast te Rijswijk, I toe Ook hierin leven vogels, die men uf» A\ap hfft mnilrnn van 7itn rolnrcn- 7pVUn 7n ovwl Iran hAC/thrviau/ori in Kun heeft door het maiken van zijn rolpren ten getoond .een bijna onuitputtelijk ge duld te bezitten. Ufen en dagen kan men nodig hebben voor slechts een klein on derdeeltje yen een natuurfilm. De die ren, en vooral de vogels, beschouwen de mens met zijn camera altijd als eon groot vijand en zij zijn dan ook zelden bereid hun beste poses aan te nemen. De natuurterreinen van Nederland gaan geleidelijk aan verdwijnen, door dat de men* steeds meer ruimte nodig heeft om zum te kunnen vestigen* en de ndustnelen grote gebieden natuur schoon bezettert „De Beer'' was twee jaar geleden dan ook veel groter eti mooier dan rvu en de heer Gols is dan ook blij. dat hij vóór de grote uitbrei ding van Rotterdam, twee jaar geleden, zijn (prachtige! kleurenfilm heeft kun nen vervaardigen. Hij laat daarin een groepje toeristen een bezoek brengen aan dit gebied en tegelijk met deze groep ontdekt ook de toeschouwer van de li lm de vele vogelsoorten, die Ne derland in bepaalde perioden rijk ls. Een andere kleurenfilm van de heer Gois laat de Oostzanerpolder zien, een gebied, dat zich uitstrekt van even ten zuiden van Zaandam tot aan Purmerend zelden zo goed kan beschouwen in hun broedtijd als op deze film. Het ondeu gende jongetje, dat in het begin van het verhaaltje eieren steelt uit het nest van een grutto, door de vogelwach/ter wordt ontdekt en meegenomen op diens zwerftocht door het wijde polderland schap. heeft aan het einde van de rol prent zoveel prachtigs gezien (en de toeschouwer mèt hem), dat hij het ste len van eieren en vernielen van vogel nestjes voortaan wel zal laten. Het Naardermeer Is het derde reser vaat, dat door het echtpaar Gols werd gefilmd. In 1905'06 was dit gebied be stemd als vuilnisstortplaats van Amster dam. Doordat de schrijvers Heymans en ThUssen van dit plan hoorden en onmid dellijk geld bijeen wisten te krijgen om het grondgebied te kopen, is dit prach tige stukje Nederland als natuurreser vaat bewaard gebleven, hetgeen leidde tot de oprichting van de Vereniging tot bescherming van Natuurmonumenten bi Nederland. Deze zwart-witte rolprent werd, even als die over de „Hooge Veluwe". voor de pauze vretoond en hoewel de heer Gols zijn mooiste film voor het tweede deel van de middag had bewaard waren de opnamen van de beide ongekleurde rolprenten toch goed genoeg om de aan dacht gespannen te houden en waarde ring op te wekken. houden filmavonden In de vacature-dokter-Van der Bijl werd dokter D. van Haselen gekozen, eveneens arts te Oude Wetering, die tot leider van het aldaar gevestigde detachement werd benoemd. De heer H. Moens bracht het financiële verslag uit. Ten slotte werd in de verificatiecom missie gekozen de heren Zwaart en Zon- derop. Aan het eind van de vergadering deelde prof. Gaillard mede. dat de jaarlijkse campagne van het Rode Kruis dit jaap van 29 mei tot 3 juni wordt gehouden. (Advertentie) 10 vinger syst. blind rhythm. TYPEN 4 .talen (130 letter A A3il A AF grepen p. minuut) Kon. Erk. Plantsoen 65 PITMANSCHOOL Telefoon 26558 Sportstichting Leiden in het zilver Op l juli is het 25 jaar geleden, dat de Sportstidhtiijg Leiden werd op gericht met de opbracht enige sport velden te gaan exploiteren en de sportbeoefening in Leiden te gaan activeren. In de loop der jaren is deze stichting een orgaan geworden met een veelomvattend werkterrein. Zij wenkt niet alleen coördinerend en stimulerend, maar steunt ook daad werkelijk de Leidse sportwereld. De viering van dit jubileum zal gepaard gaan met een reeks attrac tieve sportevenementen, die in de komende weken plaats zullen hebben. Hierop en op de ontwikkelingsgeschie denis van de stichting komen wa volgende week nader terug. Zoals bekend wordt de 5e mei alleen in de lustrumjaren op grotere schaal gevierd. Daarom zal In Leiden dit jaar op Bevrijdingsdag alleen een aantal ac tiviteiten voor de jeugd plaatshebben- In de middag kan de jeugd kiezen uit 2 speurtochten: a. een wandelspeur- tocht, due de stad doorkruist, en b. fietsspeurtocht, dde een parcours heeft via Leiderdorp in de richting van het Braserciermeer. Deze tochten zijn bestemd voor kin deren van 9 jaar en ouder. Ieder, die meedoet moet voorzien zijn van een deelnemer gk a artj edat bij de scholen. Er was voor de directie van de N.Z.H. voldoende aanleiding in sep tember 1960 een verzoek om tariefs verhoging bij de desbetreffende auto riteiten in te dienen. In maart van dit }aar werd de goedkeuring daar toe verleend. De belangrijkste wijzigingen van het tarief ze betreffen alleen de ■interlokale lijnen kunnen als volgt worden samengevat: 1. het tarief per enkele-reis-kilo- meter wordt verhoogd van 2,65 tot 3 cent; 2 op jeugdweekkaarten mag uit sluitend gereisd worden door per sonen beneden de 19 jaar due een inrichting van onderwijs bezoeken; 3. indien van of op een aanslui tende lijn wordt overgestapt, wordt slechts eenmaal de vaste aanslag in rekening gebracht Voor enkele reizen, retours en dag kaarten wordt de verhoging op 1 mei van kracht aanstaande maan dag dus al voor weekkaarten op 29 mei en voor maandabonnementen op 1 juni. De verhoging betekent niet. dat alle reizigers meer gaan betalen; er zullen er velen zijn die hetzelfde blijven betalen, en er zijn er zelfs die zullen profiteren van een ver laging. De verhoging van het kilo metertarief wordt in het algemeen pas merkbaar bij een reisafstand die groter Ls dan 7 km; de kortere tra jecten blijven in het algemeen ge lijk. De opvoering van de tarieven is ko gering mogelijk gehouden. Taploe vóór raadhuis Begunstigd door mooi weer gaven gis teravond de muziekvereniging „Unl" Harmonie Katwijk a. d. Rijn, het C.J M.V. tamboer- en pijperkorps „D.V.S en de drumband AmlcLtia een taptoe voor het raadhuis, die door het volta' lige college van B en W werd afge nomen 'De taptoe stond onjlc^ leiding van d< directeur vgn de muMenvereniging UNI de heer K. F. Kokelaaf. Het raadhuis was geheel verlicht door schijnwerpers, wAi natuurlijk een fee- telijk gezicht was. De belangstelling van dc bevolking was zeer groot. JJhT programma van het jeugd concert, dat gistermiddag in de stadsgehoorzaal werd uitgevoerd door het Rotterdams Philh. Orkest onder leiding van Eduard Flipse, be vatte drie werken, te weten twee Nederlandse composities van Orthel en Diepenbrock en tot slot de 2e suite uit Daphnis en Chloé van Ravel. Nog kort geleden, hadden wij de ge legenheid. Orthels Musica Iniziale hier ter stede te beluisteren en deze her nieuwde kennismaking heeft onze opi nie slechts weinig doen veranderen thematische materiaal is kundig werkt, doch geeft van weinig originali teit blijk op het internationaal niveau schijnt het ons allerminst te staan. Dit verhinderde niet, dat Flipse een warm pleidooi voor deze opgewekte promenade-muziek hield. Wat ons ech ter bij zijn inleiding opviel, was dat deze minder gedegen was. dan we zulk' van deze dirigent gewend zijn. Waarom werd er slechts van ..een fanfare ge sproken, terwijl juist hier een goede gc legenheid was. wat meer over koper en houtblazers te vertellen? Waarom werd het buitengewoon mooie, ook nobel gespeelde fragment uit de Marsyassuite afgedaan met een korte verwijzing naar de soloviool en verde: Flipses geliefde slagzin „muziek is klii kende stilte"? En tenslotte, zou het jonge luisteraars duidelijk geworden zijn, wat er nu eigenlijk „horizontaal' of ..verticaal" in Ravels muziek ge beurde? We kregen de indruk, dat de spreke: in tijdnoot zat en zich hierom te zeer beperken moest. Misschien is het raad- Jaarvergadering De Christelijke wijkverpleging Kat wijk—Valkenburg, aangesloten bij h Oranje-Groene Kruis, houdt dinsdag mei een jaarvergadering in de zaal bij de Hervormde Kerx. Voor het bezoeken van deze bijeenkomst wordt voor de le den van de beide Katwijken de reis naar en van Valkenburg vergoed. De vergade ring begint om acht uur. Dodenherdenking Donderdag wordt weer de herdenking gehouden van de gevallenen uit de twee de wereldoorlog. Er wordt verzocht de vlag om zes uur n.m. halfstok uit te hangen. Om kwart voor acht beginnen de klokken te luiden. Men kan zich dan naar het monument voor de gevallenen bege ven, waar na het signaal en de twee mi nuten stilte het koraal „Blijf bij mij, Heer" en het Wilhelmus uitgevoerd door Valkenburgs Harmonie Daarna wordt men in de gelegenheid gesteld tot het brengen van een kleine bloemenhulde. zaam, een volgende maal slechts tw«» composities te kiezen en daarop uitvoe riger in te gaan; immers, de bedoeling van een jeugdconcert is toch, dat de jeugd leert, wat de gespeelde muziek interessant maakt, waarom een compo nist belangrijk is, -wat hem onderscheidt van zovele anderen. Het laten horen van een thema of een bepaald instrument alvorens de toehoorder wordt gecon fronteerd met het gehele opus kan zeer verhelderend werken, op deze wijze voelt hij zich al enigzins vertrouwd mei wat hij zal gaan horen. Dit alles wil niet zeggen, dat men geen reden had tot dankbaarheid voor het gebodene, vooral Ravel kreeg een zeer puntige uitvoering; zowel ritmische figuren als de melodische lijn waren uit stekend te volgen. Het hoogtepunt lag in de dansscène waarmee het geheel be sluit; hier culmineerden kleur en klank in een groot, doch geenszins banaal vo lume. We hopen dat dirigent en orkest ook in het volgende seizoen de Mij. voor Toonkunst bij het geven van haar zo waardevolle jeugdconcerten terzijde zul len staan. Dra. A. van der Veen-Wiersma. Factoren die tot deze verhoging hebben geleid z(jn: ploegentoeslag voor personeel, uitgebreide wer vingscampagne voor het in stand houden van het personeelsbestand, aanzienlijke selectie- en opleidings- kosten. reiskosten- en kostgeldver goeding voor personeel, stijging van sociale lasten en het vervangen van het materieel. De Iveid.se lokale lijnen vallen niet onder de verhoging. Bedrijfsvoetbal Uitslagen van de deze week gespeel de wedstrijden: HoBaHo—Eika 13; Ge meentev.d. Meij-Tromp 41. Voor dinsdag 2 mei zijn vastgesteld: Typografen—Expediteurs en HLSVan Parijs. De wedstrijden beginnen om uur in het gemeentelijk sportpark. Loop der bevolking INGEKOMEN: Mevr. F. A. v. d. Wie lenvan Wijk v. Wamel n. Houtmanstr. 9; M. J. M. de Groot v. Engeland n. Pr. Hendrikstraat 13; J. M. Steenvoorden— Brouwer v. Hillegom n. Keukenhof 5; J. F. Bothe v. Amsterdam n. Beatrixstr. 6; P. Groeneveld v. Den Haag n. Lis bloemstraat 11; C. B. Rietkerk v. Haar lem n. Hyacintenstr. 16; mej. C. v. Zijp v. Gilze en Rijen n. Hereweg 275; J. Teske en gezin v. Leiden n. Hereweg 235; M. J. Wassenaar-Schreuder v. Sas- senhelm n. Houtmanstr. 5; P. H. Struive v. Alkemade n. Julianastraat 170; H. J de Visser en gezin v. Leidschendam n. lste Poellaan. VERTROKKEN: A. J. v. d. Hoorn en gezin n. Delft. Nieuwstr. 5a; mej. L. van Rijssel n Nijmegen. Westkanaaldijk 3Ö1; J. P M. Hamer-Poot n. Leende, Beuken laan 3; mej. C. A. G. van Dijk n. Haar lem, Kleverlaan 143. het jeugdwerk en het secretariaat van de L. J. A. stad/huis, ingang Koornbrug- steeg (hoek Breestraat). verkrijgbaar is. Deelneming is geheel gratis. Er wordt 's middags om 3 uur gestart van het veemartctterrein bij molen De Valk. Aan de start ontvangt iedere deelnemer een routeboekje, waarin een vragen staan vermeid, die moeten worden be antwoord. Langs het gehele parcours, zowel bij de wandel- als ffietsspeurtodit zijn mede werkers van de verschillende jeugd organisaties, die bij gevaarlijke kruis punten het verkeer regelen en voor bezetting van de stempelposten zorgen. BU de fietstocht Is er tevens een radiografische verbindingsdienst, ver zorgd door de Ewout Joppenszgroep van de N. P. V.; de controleposten staan hier door bi verbinding met de centrale post op het veemarktterreln. vanwaaruit In geval van lekke banden, kapotte fiet sen of andere moeilijkheden onderweg de „brokkenauto". het rode bestel wa gentje van de brandweer, gewaarschuwd kan worden om hulp te verlenen. De jongens en meisjes, die de todht volbrengen krijgen een bevrijdinga- fietswimpel. Avonds is er in het Antonius-Chrb- huis een volksdansbal. dat onder aus piciën van de Leidse Jeugid-Actie wordt verzorgd door de Lei'dfce volksdans groepen „Oud Poelgeest", de R. K. volks dansvereniging .Nieuw Holland" en het Leidse Volkshuis, drie de dansen leiden en enige demonstraties geven. Dit festijn is bestemd voor jongens en meisjes van 15 jaar en ouder. De avond is toeganfceijk op vertoon van de gratis toegangsbewijzen, die bij de L.J.A. ver- krijgbaar rijm. In de Stadsgehoorzaal is 's avonds een Jazzconcert, georganiseerd door de K O-cornnrissia jeugdvoorstellingen Over dit concert vermelden wy elders In dit blad bijzonderheden. Evenals bi voorgaande Jaren houdt dt Leidse Volksuniversiteit In samenwer-j king met de Leidse Jeugdactie op dt avond van bevrijdingsdag een jazz.con. cert voor de jeugd. De bekende deskundige Mlchiel dt Ruyter zal twee ensembles bij het pu.' bliek Inleiden: The Diamond Five en hei Trio Misja Mengelberg. De Diamond Five, samengesteld uit trompettist Cees Smal. tenorsaxofonist Harry Verbeke. pianist-leider Cees SlinJ ger, bassist Jacques Schols en drummen John Engels jr.. is een hecht samenspel lende groep musioi. die een combo vorJ men. zoals in Nederland maar zelden wordt gehoord. Multi-instrumentalist Smal bleek in de trompet zijn ware instrument gevonderf te hebben, een fijnzinnig musicus die èn; als instrumentalist èn als arrangeur-com ponist een steeds belangrijker plaats ln het vaderlands jazz-leven gaat innemen] Daar zijn verder de dynamische Verbeke en de sterke eenheid van de ritmesectie) waarvan de leden stuk voor stuk soils: zijn. De tweede groep wordt gevormd doon het trio van pianist Misja Mengelberg Mengelberg la een van de meest avant- gardistiseh musioi in Nederland, die de prestaties van de mensen met wie hij samenspeelt tot grote hoogte opvoert Met hem en zijn trio zullen twee gast. solisten optreden. Tenorsaxofonist Toon van Vliet, hoog gewaardeerd, een vete raan ln de jazz-wereld en de jonge gi tarist Hans van Leeuwen, „gearriveerd' op het Loosdrechtse Jazz Concours Akademie van Wetenschappen Bij besluit van Hare Majesteit de Koningin zijn bekrachtigd de benoe- mingen van prof. dr. B. A. van Gro ningen. hoogleraar te Leiden, en van prof. mr. G. E. Larvgemeijer. procureur- generaal van de Hoge Raad de Neder landen, tot re9p. voorzitter en onder voorzitter van de afdelmg letterkunde der Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. In de Stadsgehoorzaal is gisteren grootse wijze de jaarlijkse feestavond ge- houden van de Personeelsvereniging Lichtfabrieken. Voorzbter J. N. Witte naar verwelkomde onder anderen wet. houder S. M. Stolp met zijn echtgenote, de directeur van de Stedelijke fabrieken voor gas en elektriciteit, ir. Y. Ykema, en vertegenwoordigers van zustervereni gingen. Een aantal jubilarissen was te voren reeds een diner aangeboden en be zette nu de ereplaatsen Deze jubilarissen zijn: 50 jaar: Th. W. Pet; 10 jaar: J. van den Berg, R. F Romanesko. A. Rozier, A J. van Velsen, C. M, J. Verhagen, A. dc Vogel; 25 jaar: Ruud vuil VOORHOUT vergaderde Reconstnictie Jac. van Beieren weg kan nu spoedig beginnen Het ziet er naar uit. dat de veelbe sproken reconstructie van de Jacoba an Brierenweg te Voorhout binnenkort eindelijk kan worden aangepakt. Waar schijnlijk kan het werk. dat rond de 1 miljoen gaat kosten, volgende maand worden aanbesteed, waarna in juni kan orden begonnen. Na uitgebreide discussies heeft de ge meenteraad. die gisteravond vergaderde, amelijk weer enkele spijkers met kop ijen geslagen. Het ging om vijf aanko men van grond, de laatste (moeilijke» gevallen. Met de transactie met de heer N van Steyn ging de raad unaniem ak koord en met de aankopen van grond van de heren G. N. van Steyn, C. J. Vester en L. D Vester na stemming sveneens 9 KVP-leden «temden voor Geen repetitie Het kinderkoor Juliana en het Rijns- bungs jongenskoor hebben maandag geen repetitie. (Advertentie. Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N Z. 1-20 - Rijnsburg KROMHOUT VLIET N Z 32 - RIINSBURG TELEFOON 8710 Feestavond van de L.C.O.V. DE LEIDSE christelijke Oranjevereniging heeft de feestviering ter ge legenheid van de verjaardag van koningin Juliana gisteravond reeds ingezet met een bijeenkomst in de schouwburg. Behalve dat men vader landse liederen zong, keek men geamuseerd naar het toneelspel De heksen van Malta, een spannend, door Wim Bischot geschreven stuk, dat door de Timdelerclub over het voetlicht werd gebracht. Over het spel van de Timdelerclub hebben wij in deze kolommen al eerder in gunstige zin geschreven. Na de voor stelling van gisteravond kan opnieuw ge zegd worden, dat deze amatcurspelers be slist op de goede weg zijn. Zij bereiken een alleszins aanvaardbaar niveau, ste ken ver uit boven amateurisme als daar mee wordt aangeduid een enkel met goede bedoelingen bereid surrogaat. Re gisseur Herman Kres blijkt zijn mensen goede instructies te geven en zij zelf lopen kennelijk zo warm voor hun lief hebberij, dat zij hun spel met grote ernst benaderen. Het overigens pretentieloze, ietwat na- ieve stuk weet vooral te boeien, doordat de intrige tot op het laatste ogenblik niet doorzichtig is. Wie van de vrouwen op het eiland Malta een geraffineerde spionne is, blijft lange tijd een lastig te beantwoorden vraag, die de toeschou wer in de ban van de spanning houdt. Majoor Furguston van de geheime dienst weet de snode vrouw natuurlijk te ont maskeren. waarbij hij ontdekt, dat hij zich op een bepaald punt toch heeft ver gist. Het spelpeil liep niet ver uiteen. De hoofdrollen waren het sterkst bezet, maar niemand was uitgesproken onder de maat. In eerste instantie moeten worden genoemd: Wim Ouwerkerk (majoor Manson), Bep de Vries (Helen Price», Wim van Hoorn (majoor Furguson), Nel van Hoorn—Geel (V'rglnla Law), Gérard van Kamp (dokter Silvia Warren). Ag nes Ouwerkerkvan der Blij (Olga Warren). Verder: Greetje Schutte (Flffy Oakland), Tonny van der Heyden Eveleens (Ocka Yong). Nico van Leeu wen (Bever». Kees Schutte (kapitein Stettin 1. Riet Krispijnde Wolf was souffleuse. de grime werd verzorgd door de firma Hoppezak. Het welkomstwoord was gesproken door de voorzitter van de LCOV, de heer L. Schipper. .ieresterende 2 (protestantse) raadslo ten stemden tegen Met fl stemmen voor en 5 tegen werd Ie aankoop van grond van de heer A C. Paardekooper aangehouden. Behalve cieze eigenaar rest er nu nog één; dit wordt waarschijnlijk een kwestie van onteigening. Het werk behoeft door deze '.wee laa'ste gevallen echter niet te wor 011 uitgesteld aangezien de grond aan het eind van de betrokken laan ligt. De jurgemeester deelde nog mede, dat ten behoeve van deze kostbare wegverbete- rlng waarschijnlijk een extra uitkering U'iit het Gemeentefonds kan worden ver kregen. Het gedeelte van de Leidsevaart tus sen de Nagelbrug en de Noordwljker- hoekbrug wordt nu toch 'n asfaaltlaag voorzien. De raad was er eerst tegen maar G.S bleken ex na een gunstig ad vies van de provinciale waterstaat voor te zijn. Het rijk betaalt 75 procent der Tosten. De overige agendapunten (krediet van 450 voor aanschaf reddingsmateriaal verhoging subsidie kraamcentra. bouw veede kleedlokaal op het gemeentelijke -.pórtterrein 17.365 en het maken van een afrastering rond het speelveld) zingen zonder discus'sie onder de hameT door. In de rondvraag stelde de burgemees- Ier nog voor de kermis op de speel weide te houden! de raad voelde hier zchter niet veel voor. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hillegonda dr van C Stokkel en E. H. Bavelaar; Dirk zn van C. Stokkel en E H Bavelaar; Johanna Maria dr van J H. C. Wou ters en M. E W. ter Haar; Johanna Maria dr van J P. Splinter en M. A. Kuijken; Willem Cornells zn van B. Ouwehand en C. Zwanenburg; Petra Constance dr van M P. J. van Hoeken en P. M. J. Klinkenberg; Sylcia Sophia dr van J. J. Deijn en S. A. van den Berg. ONDERTROUWD T. van der Vhst en C. H. Broers; J C. Verstelle en A. Kuijper; J G. Ligtvoet en J. van der Heijden: P. Koekoek en W. L. N. Houwer; D. Schoneveld en M. J. Kolderman; C. M. den Hartog en E. F. A Couwenberg: J. Raar en C. P J. M. Contjn; A. van der Meij en C. van der Born; G. Otte en J D. van Röijen; W. H. Jansen en M. de HeU; J. H Steenbergen en E. de Wekker; H. W. van Gcnnip en T, E. M. M Pérono; W. C. de Vogel en J. Arnol- dus; A. L, A Paardenkooper en E Sedlak; H. F. Schouwink en J. van der Windt: H E. M Boeke en F. A Bruin; W. Hillsbrand en S van Po- lanen: A. van Roijen en M. W. de Graaf. OVERLEDEN: L. Guijt, 70 jr. man; J. P Glasbergen. 64 jr. man; IJ Schenkel. 69 jr. man; C P. van der Laken. 33 jr echtgen van G. Zingel; M. C. J. Nielsen, 76 jr, wed. van L. J. van Stralen. Filmavond Vola Pelt en Hooykaas N.V. te Rotterdam bood de Vereniging van oud-letrltn- jen der Leidse Ambachtsschool gisteren een filmavond aan in Zomerzorg. De films handelden over de winning en bewerking van hartsteen en kalk steen. Er werd een toelichting bij ge geven. A. Bon, A. de Bree, L. Engelenburg, G. J. M. Goslinga en P. Loovens. Hierna werd een gevarieerd program ma afgewerkt met een aantal bekendt radio- en t.v.-artiesten. Conférencier Tom van Maaren lijmde alles met een genoegilij'k babbeltje aan elkaar. Het 'ge vierde accordeontrio „The Three Jack. sons" oogstte met zijn potpourrie van ge zellige melodieën veel succes. Annie Pal men zong behalve „Wat een geluk" noj vele andere liedjes, die ook bijzonder in de smaak vielen. Een Spaans dans paar, Carmen Y Rafael de Lara, brach: zuidelijk temperament. Nederlands ge vierde cabaretier Jules de Corte wisl met zijn fijne ironie een apart cachet te bewaren. Adembenemend waren de manipulatie! van de wereldkampioen goochelen Free Kaps. Beschaafd en rustig met de spiri tuele tekst liet hij vele zaken verdwijnen en weer verschijnen. Het optreden var dit fenomeen behoorde zeker tot d< glanspunten. Het gevierde violistendui Sem Nijveen en Benny Behr bedreef bijl na gymnastische toeren op zijn in. menten. De uitstekende muzikale omlijsting was in handen van pianist Dick Schal- lies. met ritmische ondersteuning van Eddy Christiani, gitaar en Wim van de Braak, slagwerk. Na afloop was er onder leiding van de heer J. Alphenaar een gezellig samenzijn met muzikale medewerking van de „The rhythm club" van de heer L. Boellaard. De personeelsleden die deze avond af scheid namen, zijn: C. Bleyie, A. Bon H. Boon, C. Galjaard-Brocaar, W. Harte, velt. G. A. Kuyper, A. G. Oosrterhof, Th W. Pet, J. van Rijn, W. Veerman, J. Ver- mond, G. de Vos, A. de Wagenaar en A Wassenburg. VOORSCHOTEN Collecte Woensdag wordt door manschappen van de Marine een huis-aan-huLs-collecte gehouden voor de gezamenlijke militaire fondsen. Deze fondsen stellen zioh ten doel door de oorlog getroffen miLitairei of hun nabestaanden te helpen. Schoolwedstrijden Gisteren zijn weer school voetbal- korflbalwedstrijden gehouden. De uitsla gen waren: Voetbal: Ds. Fortgensschool—Park school 13JosephschoolVlietschool 60; JosephschoolDs Fortgensschool 40BethaniëschoolHervormde school 5—0. Korfbal: Ds. Fortgensschool—Park school 01MariaschoolVlietschool 30; MariaschoolDs. Fortgensschool 40; BethaniëschoolHervormde sohoo 1—0. Alleen nog vrijdag 5 mei wordt er dei ochtends gespeeld. Dan zal de beslissing vallen. Voor de afdeling-voetbal zitten er voor twee scholen goede mogelijkhe den invoor de Parkschool en de Jo sephschool. Bij korfbal hebben de Be- (hanieschool. de Mariaschool en de Vliet- school de beste kansen, zoals uit onder staand overzicht blijkt. Stand voetbal: Parkschool 5 gespeeld, 9 punten; Josephschool 4—8; Ds. Fort gensschool 4—5; Vlietschool 5—4; Gere- formeerde school 4—3; Bethaniëschool 53; Hervormde school 40. Stand korfbal: Bethaniëschool 5 speeld, 8 puntenMariaschool Vlietschool 5—7; Parkschool 5—5; Herv, school 4—2: Ds. Fortgensschool 5—2; Ge reformeerde sohool 4—1 Voor de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin heeft de Oranje-ver eniging de volgende festiviteiten georga niseerd. De ochtend wordt geheel gevuld door sportwedstrijden op het VVSB-ter- rein aan de Zeestraat. De jongensscholen voetballen tegen elkaar en de meisjes handballen. 's Middags om drie uur is er een bloe mencorso voor de schoolkinderen. Voor afgegaan door een muziekkorps gaat d« stoet van het hoofdgebouw van de Ba- vostichting via de Langevelderweg Dorpsstraat, Havenstraat. Havendwars straat, Van 't Haaffstraat. Koninginne weg. Nieuwe Duinstraat en Herenwef terug naar de Bavostichting. Op het WSB-terrein heeft om 4 uur het treffen plaats tussen een voetbalelftal van onderwijzers en het gemeente-elftal. 's Avonds om half acht uur wordt door de schooljeugd en de plaatselijke zang en muziekverenigingen voor het gemeen tehuis een hulde gebracht aan de burge meester. Daarna maken de beide muziekkorpsen nog een rondwandeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4