Prof. dr. Brugman: Arabisch is een levende taal fa. P.S. ANES van het draaiboek Bijzonderheden over zomerdienst N.Z.H. Agenda voor Leiden en Den Haag Ambtsaanvaarding te Leiden Koninginnefeest in Bur gemeesterswij k De Leidse tram De Dictatoren, een waarschuwing rt NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 SATERDAG 29 APRIL 1961 Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Lifcteris Sacrum met „Knickerbocker Holiday", musical van Maxwell Anderson. Logegebouw Steenschuur, 8.30 uur: ouderavond Waingungagroep, district Rijnland van de N.P.V. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Koninganne- concert door Ned. Madrigaalkoor. Kon. Schouwburg Den Haag, 8 uur: „Kardinaal van Spanje", door Haagsche Comedie. Gebouw voor K. en W. Den Haag, 8 «uri ohr. Residentie mannenkoor en Kon. Militaire Kapel, oranjeconcert. Diligentia Den Haag, 8 uur: uitvoe ring a-capellakoor „Fidelio". Maandag 7 uurReveille. 10 uur: Kinderspelen Zoeterw.singel. •.30-12 uur: Poppenkast in Den Burcht. 10-12 uur: Carillonbespeling. 2 uuti Wandeltooht, Den Burcht. 2 uuri Sport, Kuklkenpolder. 3 uur: K. en G. op Kaasmarkt. 4 uur: Concent in park. 4.45 uur: Wandelaarsdefilé Stadhuis, uur: Dansen, Stadhuisplein. 10 uur: Vuurwerk, Schuttersveld. Schuttershof, 35 uur: receptie t.g.v. liWeren jubileum auto-, motor- en rij - wielbedrijf Gebr. Huisman. Burgerzaal, stadhuis, 12 uur: receptie burgemeester tigiv. verjaardag H.M. de Koningin. Oude Sinigel 58, 3 tot 5 uur: receptie tgjv. opening groothandel Gerben de Jong-textiel n.v. in oprichting. Station. 8 uur voorm.afd. Leiden Ned. Ohr. ReisJVer., vertrek excursie naar Antwerpen en Gent. Kon. Schouwburg, Den Haag, 8 u.: Ned. Comedie met „Intermezzo". Gebouw K .en W., Den Haag, 2 u. opvoering van „Doornroosje" (voor kinderen). Houtrust, Den Haag, 8 uurKonln- ginneoonoert, Residentie-Orkest, m.m.v. de sopraan Annette de la Bije. Diligentia, Den Haag, 8 uuruitvoe ring vrouwenkoor „Inter Aim icos' Kloosterkerk, Den Haag, 10.30 uur uitvoering „Excelsior" (zang) o.Ijv. Si mon C. Jansen, meisjeskoor en mannen koor „Die Haghe Sanghers". Dinsdag Muziekschool Toonkunst, Rapenburg, 7 uur: openbare les A.V-M.O.-fleerlmgen te Leiden. „Meerrust" te Warmond, 8.1b uur modeshow modebuis De Groot, Leiden, boogzomerjaponnen en badmode. Groot Auditorium academiegebouw, 4.15 uur: ambtsaanvaarding lector dr. J. P. v. d. Geer (experimentele psyohologie en psychologische statistiek). Leonardushuis Haagweg 14, 8 uur: afd. Leiden e.o. Ned. R.-K. Kapperspatroons bond, sflotavond vaktechn. werkgroep. Kon. Schouwburg, Den Haag, 8.30 uur: Theater met „Heraoles". Kapel Remonstr. Gem Laan van Meer- dervoort 955, Den Haag, 8 uur: Haags BartókJtrio. Synagoge Levendaal, 8 uur: bezoex Hervormde Zendingscommissie. Rest Van der Heyden, 8 uur: demon stratie-avond „Spreken in het openbaar"; cursistenavond instituut „Rhetorica". Woensdag De Lakenhal, 8 uur- toelichting ten toonstelling Dante door mevr. O. L. Bouma. Kon- Wilhelm inaboulevard Noord- wijk aan Zee, 2 uur: concours voor touringcars. Fed. van Ned. Organisaties voor het Personenvervoer. Kon. Schouwburg, Den Haag, 8 uur Ned Comedie met „Intermezzo". Gebouw K. en W., Den Haag, 8 uur Amsterdams Ballet. Diligentia, Den Haag, 8 uur: Ned. Kamerorkest. Nieuwe Kerk, Spui. Den Haag, 8.15 uur: orgelconcert Gerard AUckeihuie m.m.v. Harry Sevenstern, trompet. Kerkzaal aoad. ziekenhuis. 12.501.20 uur middagpauzebijeenkomst. Koor Pieterskerk, 7.30 uur: avond stilte. Donderdag De Harmonie, omstreeks 9 uur: afd. Leiden Expogé, bijeenkomst t.g.v. de dodenherdenking, korte oauserie van mr. dr. K. de Vries. dir. chr. kweekschool Leiden, over „Het binnenlandse verzet in het licht der historie". Bij monument Driftstraat, 5.30 uur woningbouwvereniging De Eendracht herdenking van de gevallenen. Bevrijdingsmonumenjt. 11 uur voorm. bloemleggmg schooljeugd. Oude Singel bij Lakenhal, 7 uur: op •telling stille tocht, 7.15-7.30 uur: stille tocht, 8 uur: twee minuten stilte. Vrijdag Bij Bevrijdingsboom Zeemanlaan, 7 urn avonds: buurtvereniging „De Profes soren wijle", Smei-herdenking. Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Rotter dams Toneel met de muzikale comedie «Irma la Douce" van Breffort, muziek van Mounot. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O. L.JA., jazz-ooncert. Nieuw-Mnnerva (Vrouwensteeg), 3-5 uur: receptie t-g.v. 25-jarig bestaan in stallatie- en smederijbedrijf voorheen L. W. Nouwens en Zn. te Oegsbgeest Antoniusolubhuis, 8 uur: volksdanébal, Leidse Jeugd-Actie Molen De Valk. 3 uur: start wandel en fietsspeurtooht voor jeugd van 9 jaar en ouder. Leidse Jeugd-Actie. Pieterskerk, 7.15 tot 8 uur: heiden king^bljeenkomst t.g.v. 5 mei: voorgan gers ds. J. Groot. Hervormd predikant, en ds. J. Th. Mackenzie, Remonstrants predikant Kon. Schouwburg, Den Haag, 8 uur: Haag3ohe Comedie met „Familiegenoe gens". Zaterdag Brandweerkazerne. 2.30 uur: bezoek «fd. Leiden Ned. Reis-Vereniging. Hoofdingang bos Huys te Warmond, 2.30 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Vereniging excursie. Kon. Schouwburg. Den Haag, 8 u. Haagsche Comedie met „Heeft Constan ce gelijk?" Diligentia. Den Haag. 8 uur: Haags instrumentaal jeugdensernble. Films Casino: „Enkele reis naar de hel", 18 Jaar. Donderdag: „Het kind van de nacht". „Laat ons trachten nooit te vergeten, dat het Arabisch, behalve het voertuig van een oude beschaving, ook een levende taal is, een taal die door tientallen miljoenen wordt gesproken en waarin duizenden elk jaar hun denkbeelden op schrift stellen." Aldus besloot gistermiddag prof. dr J. Brugman zijn rede, waarmee hij in het groot-auditorium der rijksuniver siteit te Leiden het ambt aanvaardde van gewoon hoogleraar in de Ara bische taal en cultuurgeschiedenis, in het bijzonder van de nieuwere tijd. Zo heeft Leiden, dat sinds Erpenius (begin 17de eeuw) een wereldnaam op het gebied der arabistiek geniet, thans twee hoogleraren voor deze leer stoel. Prof. dr. G. W. J. Drewes doceert sinds 1953 de instellingen van de Islam. De oratie van prof. Brugman droeg tot totel „De Islam en het Arabisch natio nalisme". De niieuwe hoogleraar begon zijn betoog met een vraagteken te zetten achter de bedoelingen van Mohammed, boen hij de Islam stichtte. Algemeen wordt aangenomen, dat hij aan zijn godsdienst een universeel karakter heeft willen geven, doah anderen menen, dat hij ziich met zijn religie uitsluitend tot de Arabieren heeft willen richten. Hoe het ook zij, het waren zijn volgelingen, die een Arabasah rijk in 't leven riepen, waarin de Arabieren een aristocratische heersersklasse vormden. Dit rijk hield slechts een eeuw stand, waarna het werd geïslamiseerd. Het Arabisch bleef hierbij de taal van godsdienst en wetenschap. Aan de dominerende positie der Arabieren kwam evenwel een einde, doch een aanzienlijk deel der onderworpen volken werd ge ïslamiseerd, waardoor zij zaoh bleven beschouwen als Arabieren, hoewel de nationaliteitskwestue tot rust was ge komen door een zékere mate van even wicht. In Mesopotamië, Syrië, Egypte en Noord-Afrik a werd het Arabisch volkstaal, maar ook in die gebieden waar de inheemse talen zich konden handhaven, bleef het Arabisch nog lang de wetenschapstaal. De Koran, het woord van God, vol gens de orthodoxe opvatting preëxistent en ongeschapen, die in die Islam zulk centrale plaat® inneemt, heeft hierin een belangrijke rol gespeeld. Vertalingen van de Koran zijn nooit geduld, on belangrijke uitzonderingen daargelaten. Het Arabisdh bleef de taal van de cultus en van de wetenschap, en de Koran heeft waarschijnlijk het meest ertoe bijgi dragen dat het Arabisch met, zoals het Latijn dn Europa, is verdrongen door dialecten. Westerse invloeden Het was de aanraking met de Wester se levens- en beschavingsvormen, die het evenwicht in de onderscheiden lan den van het Rrabische rijk verbrak. Deze Westerse oultuur deed zich ook gelden waar de Europese mogendheden geen politieke maoht hadden verkregen. Het ging hier om een geestelijke uit daging van het Westen, die zich bij zonder sterk in Egypte deed gelden, waar zij aanvankelijk in Islamietische zin werd beantwoord. Hier was nationalisme, op Egyptische of Arabische leest geschoeid), nog geen sprake tot aan de eerste helft van de 19-de eeuw. In de oostelijke Arabische landen, waar de Arabieren in het Otto maanse rijk aanvankelijk in een be trekkelijk gunstige positie verkeer den, kwam het Arabische nationa lisme op als reactie tegen het Turkse nationalisme van de Jong-Turken. In deze landen waren de Arabieren de voormannen van het Arabisch natiOnallbeitSbewustEijTi, welk be wustzijn na de eerste wereldoorlog uitgroeide tot een ideologie. In Egypte domineerde omstreeks de eeuwswisseling nog het Panislamlsme, waarna een zuiver Egyptisch nationalis me opkwam. In de dertiger jaren even wel werd Egypte, voornamelijk door de ontwikkelingen In Palestina, betrokken in de gebeurtenissen in de andere Ara bische landen, en sinds die tijd is daar het Arabisch nationalisme voortdurend sterker geworden, waardoor de Isla mietische bewegingén op de achtergrond geraakten. VOOR KOLEN Oude Herengracht 19 tel. 20587 LEIDEN Lido: „De brave soldaat Zwejk", a.l. Luxor: „Handel in minderjarigen", 18 jaar. Rex: vrijdag t.m. maandag „Teenagers love", a.L; dinsdag t.m. donderdag: „Dic tators". Studio: „To Paris with love", a.L Trianon: „Immer will ich dir gehören", a.L Tentoonstellingen Lakenhal, Eerbewijs aan Dante. Ita liaanse tekenkust (tot 12 mei) Academisch Kunstcentrum, Rapenburg 73: surrealistische tentoonstelling (tot 13 mei). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr 1b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Archeologisch instituut. Rapenburg 2(3, elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen- ourg 28 elke dag geopend van 2 tot 4 u Academisch-Historisch museum. Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7, elke dag geopend van 10-4 u. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geouend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Rijksherbarium. Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74. elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot half op zaterdag tot 5 uur Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst ln de vakanties). Concierge: Kolf- makersteeg 16a. Veelal wordt de tegenstrijdigheid tussen Islam en nationalisme niet dui delijk aangevoeld, waardoor de vraag opkomt of het Arabisdh nationalisme ln zijn hmdige vorm wel als geheel los van de Islam gezien mag worden. In dit verband wees prof. Brugman op de positie van de Arabische christenen, die, ondanks hun historische verdien sten voor het Arabisch nationalisme, achteruit is gegaan. Dit wijst erop dat ondanks de schijnbare tegenstelling de idee van de Islamietische gemeenschap der gelovigen nog steeds een belangrijke rol vervult. Allereerst geloof Het laatste deel van zijn oratie wijdde prof. Brugman aan het feit, dat de Islam niet alleen een sociaal verschijnsel is, dodh m de eerste plaats een geloof, dat zidh richt tot de individuele mens. Voor wie in de Arabische landen heeft ver toefd is het duidelijk, dat de Islam als persoonlijk geloof nog toraohtig leeft. „Misschien hebben wij ongelijk", aldus de nieuwe hoogleraar, „als wij teveel van de historische Islam uitgaan^ en conflicten zien die er voor zijn aan hangers niet of an veel mindere mate zijn. Onze kennis van de Islam mag ons er vooral niet toe verleiden een grote groep Moslims te gaan doceren wat hun geloof inhoudt. Wij dienen hun met name niet vertellen dat hun religie met hun nationalisme in strijd is als zijzelf dat niet vinden. Wij kunnen hoogstens concluderen dat de Islam dan blijkbaar aan het veranderen is. of dat bun nationalisme van een bijzondere aard is. e 'grote Nederlandse oriëntalist Snouok Hurgronje kon aan Van Bem- melen, die een boek over Egypte had geschreven, nog voonhouden dat de meest ontwikkelden der pelgrims naar Mekka de voertuigen der Moslimse be- sdhavmg waren, „geheel anders dan de beschaafde Mohammedanen, die met vorken eten, das, overhemd en bottines dragen en in het gezelschap hunner Europese vrienden de Islam hervormen", er is sindsdien veel veranderd. De voer tuigen der Moslimse beschaving zijn niet meer de bedevaartgangers, maar de overhemddragende moderne Moslims, die niet in het gezelschap dat hun Euro pese vrienden, maar tegenover de op dringende Europese beschaving de Is lam hervonmen. Het nationalisme is slechts één aspect van dit reusachtige conflict, dat niet alleen een boeiend sohouwspel levert, maar dat voor ons ook een groot actueel belang heeft". In een persoonlijk adres tot z'n audi torium, richtte prof. Brugman woorden van hulde aan de nagedachtenis van zijn leermeester Kramers en aan jurist Van Eysinga, die bevriend was met Snouok Hurgronje en de Oosterse studiën in Leiden steeds een warm hart heeft toegedragen. Een druk bezochte receptie besloot de plechtigheid. De Leidse Bungemeesterswijk zal het Koninginnefeest ook op l mei vieren. Van half 10 tot half 11 is er een op tocht met muziek voor alle kinderen. Om 9 uur wordt verzameld op het plein van de Cobetstraat. Van 11 tot 12 uur zijn er kinderspelen. Om half 2 begin nen weer kinderspelen; deze duren tot 6 uur. Van 7 tot 9 uur 's-avonds zullen eventueel spelen voor de oudere jeugd worden gehouden, afgewisseld door mu ziek en een rad van avontuur. De directeur van de N.Z.H., de heer Hortensius, heeft gistermiddag op een persconferentie in Haarlem verklaard, dat de tram LeidenDen Haag vóór 1 januari 1962 zijn laatste rit zal maken. To Paris with love STUDIO. Engelse humor met een tikje Franse esprit is de sfeer die het luchtige filmpje „To Paris with love" kenmerkt. Twee Schotten (vader, weduwnaar, en zoon) gaan veertien dagen naar Parijs. Pa (Alec Guinness) blijkt plannen te hebben zijn zoon aan een meisje te kop pelen en zoonlief heeft ongeveer de zelfde plannen met zijn vader. Alles loopt natuurlijk anders dan iedereen had verwacht. Pa wordt namelijk ver liefd op een lieftallige Parisienne die hij voor z(jn zoon had uitverkoren. De zoon John op een vrouw van wat rij pere leeftijd, die hij voor zijn vader had gedacht. Er ontstaan nogal wat verwik kelingen. Odile Versois, die we sinds haar eerste film „A day to remember", bijna niet meer op het witte doek zagen, komt in de scènes met Alec Guinness werkelijk goed op dreef, terwijl Sir Guinness er zelf borg voor staat dat alles precies in 1 de juiste proporties wordt behandeld. (Charmant). Teenager love REX. De laatste jaren komen de teenagers hoe langer hoe meer in de mode en in de belangstelling. Men heeft teenagermode, teenagermuziek, teenager films en nu is er ook al teenager love, om maar in het Engels te blijven. Vroe ger werd het gewoon .kalverliefde" ge noemd en werd er geen aandacht aan be steed. Nu wordt alles opgeblazen tot een enorme luchtballon, die op een gegeven moment wel in zal storten. „Teenager love!" ziet men Ameri ka s liefste bakvis: Sandra Dee, naast haar spelen James Darren en Cliff Ro bertson. Misschien moet je bakvis, par don teenager, zijn om de film mooi te vinden Dat is heel best mogelijk. Wanneer Je dat niet bent is het allemaal een beetje onbenullig. Een meisje van zestien dat zich bezorgd maakt, omdat ze de jongens zo kleverig vindt en haar grote liefde nog niet gevonden heeft. Nauwelijks een paar dagen na deze wijs gerige uitspraak komt ze tot de ontdek king de „ware Jacob" te hebben gevon den. Het kleverige is dan verdwenen Dat Sandra Dee deze rol aankon mag niet gezegd worden. (Onbenullig.) De Sowjebpresident Worosjilof fl.) alsmede Nasser en Chroesj- tsjef bij de grote mei-parade in Moskou. Oranjeconcert Ter gelegenheid van de viering van de verjaardag van H. M. de Koningin, die op maandag l mei a. s. zal worden gevierd, zal des morgens van 8.15-9.15 uur een carillonbespeling worden ge geven door de heer Hessel H. de Harder. Het programma luidt: 1. Wilhelmus van Nassouiwen; 2. Nederlands volkslied; Wij wu'llen Holland houden; 4. Wi) leven vrij; 5 Waar de blanke top der duinen; 6. Marina; 7. De postkoets; 8. Voor Nederland; 0. Piet Heinrhapsodie; Aaibade. De zomerdienst van de N.Z.H., die op zondag 28 mei ingaat, bevat ten op zichte van de aflopende winterdlenst weer een aantal wijzigingen. De l(jn Den HaagNoordwijkDe ZilkHaarlem is ongewijzigd. Ten aanzien van de lijn Den Haag NoordwjjkHillegomHaarlem kan worden meegedeeld^ dat deze zal ge reden worden in een 30-nriin.-dienst van en naar Hillegom en in een 60-min.- dienst van en naar Haarlem. Hierdoor komt de lijn HaarlemDe GlipBenne- broek te vervallen. In de lijn LeidenValkenburgKat wijk aan Zee (Vuurbaakplein) komt het deel Mo le n t ui rawegvlii egrvel d Valken burg te vervallen. Naar en van Katiwijk aan Zee zal via het zogenaamde „ten tenkamp" worden gereden. In verband met tremaansluitingen is wijziging ge bracht in de vertrek, en aankomsttij den. Voor de lijn LeidenRijnsburg—Kat wijk aan Zee (Rijnmond) is de -02min.- dienst tussen 9 en 13 uur veranderd in een 15-min.-frequentie. Vertrek- en aan komsttijden zijm ook ihier gewijzigd voor de aansluitingen. De lijn LeidenVoodhoutNoordwijk aan Zee (Golfbaan) zal onderhouden worden iin een 20-«nin.-frequentie, 's aivonds 40 min., in plaats van resp. 15 en 30 minuben. De lijn LeidenHaarlem blijft tot on geveer 19 u-ur onveranderd. Daarna wordt de 30-min.-dient omgezet in een van 20 minuten. De 20-min.-dienst zal ook op zaterdag en zon- en feestdagen gelden, in plaats van de 15-min.-fre- quentie va nrau. Van de dienst LeidenVoorhout NoordwijkerhoutSancta Maria zijn al leen de vertrek- en aankomsttijden ge wijzigd voor de aansluitingen. Enigszins gewijzigd zijn ook de ver trek- en aankomsttijden van de lijnen 1 en 2 van de Leidse stadsdienst. In de frequentie komt geen verandering. Op zon- en feestdagen verkorte rijtijden. In verband met de invoering van de vijfdaagse werkweek zijn de forensen- diensten van de tram Leiden station Den Haag Malieveld op zaterdag niet meer in dé dienstregeling opgenomen. Tussen de bladzijden REX. Dinsdag t/m donderdag. Uitsluitend uit authentieke opnamen samengesteld is de film „De dictatoren" één lange waarschuwing. Want ai mag het woord dictator dan uit de Romeinse tijd stammen, de moderne mens van vandaag wordt daarmede wederom geconfronteerd. Met de Russische revolutie van 1917 trad de moderne dictator op en deze film begint dan ook met beelden uit Rusland, toen Kerenski, Lenin en Trotski zich aan de wereldgeschiedenis opdrongen. Deze moderne dictatoren heb ben spoedig daarna opvolgers gekregen. Hitier en Mmsolini hebben zich aangediend. Hitier kreeg op legale wijze de macht van Hindenburg in handen. Mussolini van de Italiaanse koning. Mussolini en Hitler hielpen samen Franco in het zadel en zo zien wij in deze historische film, hoe de dictatoren aan de macht komen en hoe zij alles doen om aan de macht te blijven. De film treedt ook buiten de grenzen van Europa. Beelden van de dictatuur van Rood China en van Cuba worden getoond. En vooral toont de dictatuur ziah op dezelfde wijze aan het volk: kinderen bieden bloemen aan en de dictatoren glimlachen; grote sportde- monstrattes worden gehouden en niet alleen voor het lichamelijk welzijn van het volk, doch alleen om de jeugd een 9oort militairistisohe scholing te geven, al zegt men het niet openlijk. En de dictatoren planten bomen, metselen ste nen, kortom zij gaan het volk voor en inspireren het tot de arbeid, die uit eindelijk in dienst staat van de revo lutie. De oorlogsvoorbereidingen worden onder het mom van vrede verricht, wapentraining geschiedt onder propa gandistische leuzen, waarbij dan gewe zen wordt op de nimmer aflatende vij anden, die het volk willen vernietigen. Alles is „volks" bij de dictatoren. Het volk voor en na, maar in feite gebruiken zij dat volk voor hun eigen doeleinden en eigen oogmerken. En wanneer hun macht wankelt, dan schromen zij niet, het volk in hun val mee t» sleuren. Overal en altijd. Deze film, waarvan de produktle en de regie van de Nederlandse versie ir handen was van de heer G. J. H. Dujar- din, geeft een eerlijk op documenten berustend beeld van de opkomst, de ontwikkeling, het voortbestaan en de val van dictatoriaal geregeerde staten Ook de val van Duitsland, Italië en Oostenrijk. Niet echter van Rusland en van Rood' Ohina, waar de dictatuur vooröbestaat en juist daarom is deze film een klemmende waarschuwing. Niets is bijgevoegd, niets is wegge laten in deze rolprent. Hier worden in een bonte rij historische, documentaire beelden getoond van volken, die de re volutie moesten ondergaan en die uit sluitend tot meerdere glorie van de dic tatoren hebben geleefd of nog leven. Maar overal openbaart de dictatuur zich op dezelfde wijze en heeft zij dezelfde methoden. De muziek is op uitnemende wijze aan de beelden aangepast en de tekst, in het Nederlands gesproken, is sober en ronder opsmuk gehouden Deze film verdient grote aandacht, opdat ook het Nederlandse volk weet, wat zich in een betrekkelijk recent verleden heeft af gespeeld. soms ver. maar vaak ook didht- bij onze landsgrenzen. „De brave soldaat Schwejk99, kleine mail in grote krijg Enkele reis naar de hel" CASINO. Waarom de film .Classe tous risques" in Nederland „Enkele reis naar de hel" moet heten, wordt niet dui delijk. Misschien is het omdat de hoofd persoon (Lino „gorilla" Ventura), een beroepsmisdadiger, ten slotte wordt ge- executeerd, maar dat lijkt ons toch wer kelijk een onvoldoende motivering. Maar goed, onder regie van Claude Cerval, is dan toch een redelijke film geprodu ceerd, waaraan de bewonderaars van Ventura hun hart kunnen ophalen. Hij even stoer als altijd, tikt zijn tegen standers met bosjes neer en is er (als nieuw element) een liefdevol vader van twee leuke kinderen bij. Aanvankelijk is hij ook een zorgzaam echtgenoot, maar zijn vrouw sneuvelt in een vuurgevecht tezamen me( zijn beste vriend en mede stander in de misdaad. De film weet het allemaal fotografisch knap te vertellen, maar is toch te traag en te lang om van begin tot eind te boeien. (Weinig boeiend). Handel in minderjarigen99 LUXOR. Van de door Walter Kapps geregisseerde Franse film „Handel In minderjarigen" (Détournement de mi- neures) is maar één goed ding te zeg gen: het is alles opperbest bedoeld. Dit is eigenlijk een heel goed ding. want er verdwijnen in Frankrijk jaarlijks zo'n 20.000 meisjes, die voornamelijk in bor delen en nachtclubs rond de Oude We reldzee als prostituées hun leven gaan slijten. Het is natuurlijk goed, dat daar tegen gewaarschuwd wordt en dat doet deze film, maar dat is ook het enige wat hij doet. Voor het overige wordt er zo houterig in geacteerd, zeult het verhaal zo traag voort, en is de intrige zo doorzichtig, dat er werkelijk van amateurisme ge sproken moet worden. Jammer van het goede doel, dat hier wordt nagestreefd. (Doel heiligt de middelen). IS-9* Z* >C Burger Schwejk met zijn „han delswaar", de hond. Een voor treffelijke creatie van de groot ste Duitse filmkomiek Heine Rühmann. LIDO. Heinz Rühmann heeft zijn oude handwerk, dat van „Komiker" weer opgevat en hij heeft het niet verleerd. Integendeel, in zijn laatste film „De brave soldaat Schwejk" is hij beter dan ooit. Nu heeft hij in deze goedmoedige figuur uit de door en door satirische roman van de Tsjech Jaroslaw Hasek als het ware gefundenes Fressen. Hasek schreef zijn boek in 1921, om zo te zeg gen nog net op tijd, want twee jaar later is hij 41 jaar oud overleden. De roman is het protest van de „bur ger" tegen de oorlog en nu veertig Jaar later zien wij hoe elementair juist dit portret is geweest, hoe raak Hasek de spijker op de kop heeft getikt. Regisseur Axel von Ambesser heeft door een handig inlassen van journaal beelden uit de Eerste Wereldoorlog (de „Kleine" Wereldoorlog, zoals hij hem noemt) aangetoond, hoe „burgerlijk" het leven in de Oostenrijks-Hongaarse Dub belmonarchie in die jaren wel was, on danks het pathetisch militair vertoon. Burgerlijk is hier geenszins denigrerend gebruikt. Juist eerder met een soort heimwee naar de rust van zo'n Tsjechisch plaatsje, waar het leven ondanks de waakzaamheid der Behörden zo recht gemütlich was. Schwejk is het voorbeeld van een klem mannetje; een beetje zielig, een beetje eenzaam, maar toch een handige jongen, die met zijn hondenwinkel zijn klanten net voldoende weet op te lichten om een gemakkelijk leventje te hebben. De oor log ontbrandt en Schwejk wordt ondanks «Ijn reumatisch been soldaat. Evenwel geen goede: vanwege zijn lichamelijke gesteldheid niet, maar ook niet vanwege zijn geaardheid. Het soldatenvak leert hij nooi. hij is gepredisponeerd om bur ger" te blijven. Ook op het slagveld. Ondanks zijn domheden is hij 'daar door de geknipte Bursche Hij heeft ge luk en als de oorlog voorbij is. zit hij weer even genoeglijk zijn biertje te drin ken als daarvoor. Heinz Rühmann heeft dit slim-domme mannetje voortreffelijk uitgebeeld ter wijl de film geheel in de daarbijpassen- de raillerende Wunderkinder-stijl gere gisseerd is. Overigens niet historisch juist want '14-'18 was niet zo'n genoeg lijke oorlog. Het was in feite een bloe dig afscheid van het burgerlijke tijdperk, maar dat heeft Schwejk zelf nooit be grepen. (Goede satire). Immer will ich dir gehören99 THIANON Duitse filmproducenten nebben voor een aardige teenagerfilm ge zorgd. Toegegeven dat alles wat opge legd en gezocht is, maar de vlotheid waarmee gespeeld wordt en die wel He belangrijkste eis is. die men voor dit kan stellen- vergoedde veel. Heidi Brühl speelt voor een studente die geld voor haar vakantie wil ver dienen en tegelijk in een garage en in een grote auto-showroom werkt. Aan pijlsnelle auto's dus geen gebrek. Doordat ze in haar verschillende functie s aller lei kennissen ontmoet ontstaan er nu en dan grappige verwarringen De Dutch Swing College Band doet ook mee, al is hun aandeel jammer genoeg maar zeer bescheiden. Een aardige teenagerfilm met plezierige songs of liever schlager* (Muzikgai niemendalletje).

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3