Jlicuiue £riftsrl)c Courant V.S. willen Laos aan V.N. voorleggen Commentaar Dissertatie over wedstrijdzwemmen NIEUWS in één oogopslag- BON Groothertogin Charlotte van Luxemburg abdiceert Tsjombe maakt zich geen illusies LINTJESREGEN: Tip voor onhandigen Ir. Visser bereikte niets in V.S. Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Geen vrije zaterdag: arbeiders gaan weg Geen krant Programma bezoek Oostenrijkse president (JUTA) itü IX 51 ZATERDAG 29 APRIL 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; i 2,55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Tweeënveertigste jaargang no. 12162 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: DT. B DIEMEB CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD ^Stant»Q*Ucli i« ghfbleoen tnyn bert ia Ugbeaspoei" weer een milde bui Zie pagina's 11 en 13 Zeer waarschijnlijk zal Amerika de kwestie-Laos aan de Ver. Naties voorleggen. Militaire interventie van de V.S. is niet uit gesloten. Gaat het communistische offensief in Laos door, dan kunnen zeer binnenkort de Koninklijke residentie Loeang Prabang en de hoofdstad Vientiane vallen. In afwezigheid van president Tsjombé hebben de Kongolese lei ders in Coquilhatstad besloten de legers van Katanga, Oost provincie en Kivoe te ontwapenen. Vele tekenen wijzen erop, dat president Kasavoeboe geheel samen speelt met de Ver. Naties. In de Ver. Staten wordt verwacht, dat de eerste Amerikaanse ruimtevaarder dinsdag de ruimte zal ingaan. Gisteren is een laatste proef genomen met het z.g. ontsnappingsmechanisme van een ruimtecabine, die later kon worden geborgen. Na een regeringsperiode van ruim veertig jaar zal groothertogin Charlotte van Luxemburg volgende week haar functie over dragen aan haar zoon, Erfprins Jan. Minister Marijnen heeft in antwoord op vragen van Kamer leden medegedeeld, dat hij inderdaad de affaire-Stalmann aan het rollen heeft gebracht Zodra meer gegevens bekend zijn zal hij nadere mededelingen doen. Uit de voortgezette behandeling van de ramp met de Hugo de Groot door de Raad voor de luchtvaart is gebleken, dat het onderzoek tot heden hoegenaamd geen aanknopingspunten heeft opgeleverd voor het vaststellen van de oorzaak van de ramp. In Parijs zijn 600 en in Algiers 400 personen gearresteerd, die achter de schermen zouden hebben medegewerkt aan de voor bereiding van de opstand der generaals. Het komplot zou zich tot in de ministeries hebben uitgestrekt. Voorlopig wordt de noodtoestand nog niet opgeheven. OOMS zie je ze langs de weg staan, de mensen met de twee linkerhanden. Lekke band. Ergens in de koffer ligt wel wat roestig gereedschap en er is een re servewiel maar wat wil je als je geen flauw benul hebt hoe zo'n wiel aan de as vast zit. En dus staan ze hunkerend de weg af te tu ren hopend op de spoedige komst van de man op de gele tnotor, of, als het een weg is waar geen wegen wacht lijdt, op een hulp vaardige mede-automobilist die over wat meer technisch vernuft beschikt. Mag men deze foto ge loven, dan is dit alles ver leden tijd. Deze beide scho ne jonkvrouwen, ter wille van het plaatje met een lekke band aan de weg staande, beproeven het nieu we, in Amerika geconstu- eerde apparaat dat daar „re- pair 'n air" heet en dat in hoogstens twee minuten het lek dicht zonder dat het wiel eraf gehaald behoeft te worden of een andere „technische ingreep" nood- zakeiy is. Men drukt eenvoudig dit kleine aluminium cilinder tje op het ventiel en twee minuten later is de auto weer bedrijfsklaar. Dat werkt zo: in de clilinder zit samengeperste lucht ver mengd met een of ander plastic-produkt. Sluit men de cilinder op het ventiel aan, dan dringt de lucht met grote kracht de band binnen, zoekt een uitweg en vindt dus onherroepelij het lek. Op dat lek zet zich ook het plastic-produkt af met als gevolg dat het gat ge dicht wordt. De lucht „houdt" en de band wordt hard. Er is voldoende lucht voor zelfs de grootste maat autoband. Wel is het nood zakelijk om later de band te laten nakijken en op de normale manier te laten plakken. Het cilindertje kost iets in de buurt van vijfen twintig gulden maar wie zelf niet handig is moet nu eenmaal betalen. Wilt u nog meer tips? Schaf u dan Tip-Parade aan. Dat kost u nog geen cent ook u behoeft er alleen een nieuwe abonnee voor ons bldd voor te winnen. En al komt u dan geen wiel verwisselen, de bon in vullen kunt u in ieder geval. En dan is Tip-Parade voor U kant noteren als nieuwe abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bew(js van dankbaar heid uwerzijds, ontvang th graag het boek „lip-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Minder Amerikaanse steun Minister Visser (defensie) is van morgen uit Amerika teruggekeerd met de mediedefling, dat de militaire steun van de V.S. .aan Nederland voor 1962 aanzienlijk minder zal zijn dan de f 250 miljoen, die de Ameri kaanse regering ons voor 1961 ter beschikking hebben gesteld. Door deze gang van zaken wordt de orga nisatie van de Nederlandse defensie niet vereenvoudigd. „Wij zullen met onze hele opzet daar mee rekening moeten houden. Ik neem aan. dat de invloed van deze onzeker heid op andere wijze moet worden op gevangen," aldus ir. Visser, wiens Ame rikaanse reis kennelijk nie<t het succes heeft gehad, waarop men in militaire en politieke kringen had gehoopt. De bewindsman bevestigde vanmorgen op Schiphol, dat de regering van de V.S. in de komende jaren het totale bedrag voor militaire steun aan de NAVO-lan- den aanzienlijk zal verminderen. Boven dien kon de minister in de V.S. geen ze kerheid krijgen over de steun op lange re termijn. Op een vraag of hy teleurgesteld was, antwoordde minister Visser: „Men zou natuuriyk ook kunnen zeggen, dat het goed is dat men op eigen benen moet gaan staan". Op de voor 1961 toegezegde f 250 miljoen Amerikaanse steun reken de de minister vast. TN KRINGEN van de Amerikaanse afvaardiging bij de V.N. wordt ver- nomen, dat het niet uitgesloten is, dat de V.S. het vraagstuk Laos aan de V.N. zullen voorleggen, indien er niet op korte termijn een wapen stilstand in het land wordt gesloten. Volgens berichten uit Washington wordt eveneens rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de Ameri kaanse regering dicht bij een besluit staat, over te gaan tot militaire inter ventie ten behoeve van de pro-westerse regering in Laos. Kennedy heeft voor vanmiddag nationale veiligheidsraad van de V.S. büeengeroepen. Het was vanochtend niet bekend, welke onderwerpen sprake zullen komen, maar het is duide- iyk, dat Laos en Cuba en wellicht ook Kongo daarvan de belangrykste zullen zUn. De raad komt byeen (vanmiddag om half vüf Nederlandse tyd) terwijl de bezorgdheid om Laos als gevolg van de militaire successen van de pro- com munistische rebellen met het uur f neemt. Uit Hanoi, de hoofdstad van commu- ndstisohe noord-Vietnam, wordt gemeld, dat prins Soevannah Fhcema gisteren een bezoek gebracht heeft aan de vlak te der kruiken, drie door pro-cormimmas- tisohe Pathet-Lao-troepen is bezet. Bij zym terugkeer in Hanoi verklaarde hij, dat er slechts een eind aan de vyande- lijkheden in Laos kan komen, als er een bestaradsovereemkomst wordt gete kend bussen vertegenwoordigers van de konirakiyke Laotiaanse troepen en de Pathet-Lao enerzijds en de afgevaar digden van de groep van de rechtse generaal Phoemi Nosovan en de rege ring Boen Oem anderzüds. „Staakt het vuren" Soevanna Phoema, die premier denkt te worden van een geneutraliseerd Laos, nodigde zijn tegenstanders uit, zich naar de Laotiaanse plaats Xlenk Officiële dealer van: Verf van Vettewinkel Tokion Lakken Nemi Muurverven Wienese ladders Sphinx kwasten Sata Pistolen LAMMERMARKT Verkoop uitsluitend engros LEIDEN Tel 33909 Groothertogin charlotte van Luxemburg zal de volgende week de uitoefening van haar func ties van staatshoofd overdragen aan haar zoon erfigroothertog Jein van Luxemburg. Hij zal de titel voeren van „Lieutenant du grand-duc" stedehouder van het groothertogdom. Groothertogin Charlotte heeft meer dan veertig jaar de functie van staats hoofd over het ruim 300.000 inwoners tellende Luxemburg uitgeoefend. Zy werd op 2 januari 1896 geboren. Erf groothertog Jan is op 5 januari van dit jaar 40 jaar geworden. De machts overdracht is geregeld bij artikel 42 van de Luxemburgse grondwet. Verwacht wordt, dat de Luxemburgse minister president, Pierre Werner, het besluit van de groothertogin dinsdag in de Ka mer van Volksvertegenwoordigers zal mededelen en dat erfgroothertog Jan nog de volgende week de grondwettciyke eed zal afleggen. Erfgroothertog Jan is de oudste van zes kinderen van groothertogin Char lotte. Hy is reeds vele jaren lid van de Luxemburgse raad van state. In 1953 <\\iu mill/// in de zilveren rol y/"n in\VN trad hij in het huweiyk met prinses Josephine-Charlotte van België, de zus ter van koning Boudewyn, met wie hy vier kinderen heeft. De regeringsperiode van groothertogin Charlotte begon in januari 1919. Haar voorgangster was haar zuster Marie- Adelaide. Koeang te begeven om daar over een staken van het vuren te spreken. Ook generaal Phoemi Nosovan heeft een dergelijk voorstel gedaan. Hy steld® voor, diat de byeenkomst onder dek king van een witte vlag zal plaats vinden aan de nationale weg 13, die ten zuiden van het door de rebellen ver overde Vang Vieng loopt, Dit zou van daag al moeten gebeuren. Het is begrypelijk, dat Phoemi Noso van spoed wul betrachten by het zoe ken naar een akkoord met de rebllen Zij staan nog niet op het punt de ko ninklijke reiAientne Loeang Prabang en de hoofdstad Vientiane te bezetten, maar als het blyft gaan, als in de af gelopen dagen het geval is geweest, dan zullen beide belangrijke steden heel spoedig in handen van de pro-commu nistische strijdkrachten zyn. Zy vallen van twee kanten aan en maken gemakkelijk vorderingen omdat het leger van Phoemi Nosovan volkomen gedemoraliseerd is. Dit alles bij elkaar genomen is dan ook de oorzaak van de maatregelen, drie de Amerikaanse regening thans opnieuw overweegt. Op de driedaagse conventie van de C.D.U. in Keulen had bonds kanselier dr. Konrad Adenauer, alleen achter een grote tafel gezeten, om te voldoen aan een bijzonder grote vraag naar zijn handtekening Twintig gemeentewerklieden in Rot terdam hebben gisteren hun ontslag aangeboden omdat zij elders een vrye zaterdag kunnen krijgen en hetzelfde loon. Het Rotterdamse gemeentebestuur vreest dat meer ontslagaanvragen zullen volgen. Ook in Den Haag en Amsterdam zijn ontslagaanvragen om dezelfde reden binnengekomen. Nel Oosthout, de Haagse voor drachtskunstenares, is na een succesvol optreden van vier weken m India, op Schiphol aangekomen. Zy trad er op ten bate van het Lady Edwina Mountbatten Memorial Fund in Bombay. Op de terug reis liet zij zich horen in een drietal plaatsen aan de Perzische Golf. voor d» Aramco-nederzettingen. Maandag 1 mei, nationale feest dag. zal de NIEUWE LEIDSCHE COURANT niet verschynen. Onze kantoren zUn de gehele dag ge sloten. Directie N.L.C. Erfprins Jan van Luxemburg Groothertogin Charlotte van Luxemburg Kongolese leiders bijeen zyn (uitge zonderd die van Oostprovincie en Klvoe) heerst een eigenaardige situatie. Enkele dagen geleden werd premier Tsjombe van de provincie Katanga gearresteerd, ',oen hy woedend naar Elizabethstad wil de terugkeren. En gisteren kwam dan het bericht, dat alle leiders onder arrest waren geplaatst en geen vrijheid van beweging zouden krijgen, voordat een akkoord over de toekomst van Kongo zou zyn bereikt. Dat zou ook gelden voor president Kasavoeboe en zijn ministers. Maar uit latere berichten zou men kun nen opmaken, dat liet optreden van het Kongolese leger met medeweten, zo niet met instemming of In opdracht van Kasavoeboe zelf geschiedt. Dat kan blijken uit het feit. dat een aantal adviseurs van Tsjombe door Ethio pische VN-troepen naar Leopoldstad is overgebracht, zulks naar zii zeiden in opdracht van Kasavoeboe. Deze raads lieden (Belgen) zullen per vliegtuig naar Europa worden gebracht. In bedoelde richting wyst ook het eensgezinde besluit van ae topconferen tie, die legers van Katanga, Oostprovin- Voor het Staatsbezoek dat de Presi dent van Oostenryk van 16 tot 19 mei aan H.M. de Koningin en Z.K.H de Prins zal brengen ls het volgende programma vastgesteld. De President komt dinsdagmorgen 16 mei om 10.44 uur op het station Staats spoor In Den Haag aan. Na de begroeting zal de President de erewacht inspecte ren. In de koninkiyke wachtkamer worden daarna de voorzitter van de Eer ste en Tweede Kamer, de leden van de ministerraad en andere autoriteiten voorgesteld. Per calèches wordt naar het Huis ten Bosch gereden (in dit paleis zal de pre sident van 16 tot '9 mei verblijf houden), alwaar kort na aankomst de hoofden der diplomatieke missies hun opwachting zullen maken, 's Middags zal Amsterdam bezocht worden. De President zal een krans leggen bij het nationaal monu ment. Daarna begeeft het hoge gezel schap zich naar het Ryksmuseum, waar enige der belangrijkste schilderijenzalen worden bezocht. Hert bezoek aan Am sterdam wordt besloten met een rond vaart door de grachten Des avonds vindt in de Oranjezaal van het Huis ten Bosch een gala-diner plaats. De morgen van de 17e mei ls bestemd voor een bezoek aan Rotterdam. Na eer bezoek aan de Euromast wordt terugge reden naar de Residentie, waar de mi- nisterraad in de Trèveszaal aan het Bin nenhof het noenmaal zal aanbieden. De President heeft het voornemen des middags in de Witte sociëteit de Oosten rijkse kolonie in Nederland te ontvan gen. Het gemeentebestuur van Den Haag biedt des avonds in de Koninkiyke Schouwburg een voorstelling aan, dii verzorgd zal women door het Neder lands ballet in samenwerking met het Residentie-Orkest. Donderdag 18 mei zal de President vla Edam naar Volendam ryden Daar ligt het koninklyk jacht Piet Hein gereed, dat de President naar Lelystad zal bren gen. In Lelystad zal een uiteenzetting van de Zuiderzeewerken worden gege ven. In de ambassade van Oostenrijk zal de President aan de Koningin, de cie en Kivoe te ontwapenen. Dit werd genomen in afwezigheid van Tsjombe (die nog steeds op het vliegveld gevan gen zat) en Gizenga, die zich in Stanley- stad tot premier van Kongo heeft uitge roepen. Nu Tsjombe is gearresteerd, ii het zeer onwaarsohijnlyk, dat Gizenga no-g naar Coquilhatstad zal komen. Voorts is er het merkwaardige optre den van generaal Moboetoe, die gisteren naar Coquilhatstad is gevlogen en opge wekt aan iedereen vroeg „wat er nu allemaal aan de hand was". De regering te Leopoldstad had ontkend, verantwoor- delyk te zyn voor de arrestatie van Tsjombe. Deze begroette Moboetoe dan ook byzonder hartelyk en vroeg hem, een eind aan verwarring te maken en hem in vrijheid te stellen. Dit laatste is echter niet gebeurd, zodat de vraag ryst, of hier niet een spel wordt gespeeld, dat een beslissende wending moet geven aan de ontwikkeling in Kongo. Later werd gemeld, dat Tsjombe er in had toegestemd, terug te keren naar de rondetafelconferentie in Coquilhatstad. Volgens onbevestigde berichten heeft hy dit inderdaad gedaan. HU zou echter geen mond open hebben gedaan. Hy verklaarde, naar het vlieg- eld te zullen terugkeren. Men kon met hem doen wat men wilde, zeide hy, maar zyn gevolg moest gelegenheid krygen, naar Elizabethstad terng te keren. Kort nadat Moboetoe was gearriveerd, landde een tweede vliegtuig in Coquil hatstad. Men veronderstelt, dat Tsjombe daarmede naar een andere plaats zal wor den overgebracht. Deze scheen zich geen enkele Illusie te maken omtrent zUn lot. Wel toonde hij moed, maar hy was ter neergeslagen Waarnemers noemden zyn situatie hacheiyk. TN KONGO GAAT HET merkwaardige schimmenspel gestadig voort. Aan lei ders heeft men er geen gebrek, maar het is een machteloos troepje. Gezag kunnen ze niet ontplooien. Hun kracht ligt meer in het beleggen van conferenties. We leven ook in een vreemde wereld. Voor alles behoeven we vakbekwaamheid, echter blijkbaar niet voor de politiek. Voor alles zijn diploma's voorgeschreven, echter niet om in de staatszaken leiding te geven. De politieke zelfstandigheid, waartoe Kongo onverhoeds is gepromoveerd, heeft het land metterdaad in een gezags vacuüm gebracht: het Kongolese leger is nu kennelijk ongeduldig geworden. Een leger wenst graag resultaten te zien. Maar die doen zich in Kongo nog niet voor. Wie van de Kongolezen naar boven ge komen zijn, vaak door louter willekeu rige omstandigheden, bijvoorbeeld omdat ze behoorlijk van de tongriem gesneden waren, missen, nu het er op aan komt, betekenis. Kongo is als een legkaart. Op die leg kaart voegen zich de onderscheidene pro vincies nog wel ineen. Moeilijker ligt het met de bevoegdheden die men voor zich zelf wenst te behouden en nog moeilijker met die welke men aan zijn rivaal wil afstaan. Voorshands is het nog een en al ver warring. Een ieder laat er zich gelden, maar intussen noopt men zichzelf zowel als de ander tot machteloosheid. Nau welijks valt aan te nemen, dat ook onder de druk van het leger resultaten te wach ten zijn. Wie onder deze omstandigheden onmis baarder zijn dan ooit, zijn de Verenigde Naties. Maar ook haar competentie is be perkt. Veel meer dan het handhaven van de orde kunnen zij niet doen. De politieke meningsvorming moet zich binnen het volk zelf voltrekken. Uit de verwarring en het krakeel van dit ogenblik zal zich toch een Kongolese staat of een Kongolese statenbond moeten consolideren, die dan over het nodige eigen gezag moet be schikken. In die enig belangrijke richting zijn tot dusver weinig vorderingen gemaakt. „Moet je eens horen, wat ik geuxmnen heb, mam'. De eerste prijs in de wed strijd om stil te zijn op school''. in ons land, enkele met onweer, maar dit buiengebied is nu naar Duitsland weggetrokken. Een zwakke noordenwind voert van de Noordzee enige wolken velden met wat koelere lucht binnen. Morgen zullen daarin weer opklarin gen voorkomen en de tuind gaat naar zuidelijke richting draaien. Dit zal opnieuw een stijging van de temperatuur tot gevolg hebben. Het ziet er daarom ook voor maandag (koningin- nefeesten) nog gunstig uit, mede, doordat de oceaanfronten voorlopig niet veel ver der dan Engeland komen. De Bilt verwacht tot zondagavond: Tendens: stationair bul. Morgen droog weer, met zonnige aanvankelijk hier en daar mist en In het perloden en dezelfde temperaturen als zuid-oosten van het land plaatselyk een Paul Robeson, de bekende negerbas, is opgenomen in een sanatorium voor schrijvers en beeldende kunstenaars bui ten Moskou, waar hy een i twee maan den rust zal houden. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Fa D. Kret en Zn. Hoge Kyndijk Tl - Lelden Telefoon 20023—24350 Prins en de beide oudste Prinsessen 's avonds een contra-diner aanbieden. Vrijdagmorgen 19 mei keert de Presl- dent om half elf met de koninkiyke trein van het station Staatsspoor naar zijn land terug. JJET KOMT maar weinig voor dat de sport, we tenschappelijk wordt bena derd. Maar drs. W. L. Mos terd, lid van de Amersfoortse zwem- en poloclub, in 1956 kandidaat voor het Neder landse waterpolozevental, verdedigt dinsdag 9 mei aan de rijksuniversiteit te Utrecnt zijn proefschrift, dat gewijd is aan „stuwkrachtmetingen en slaganalyse bij getrainde zwemmers" ter verkrijging van de graad van doctor in de geneeskunde In zijn proefschrift consta teert drs. Mosterd, dat bij recente internationale sport- ontmoetingen op zwemgebied gebleken is, dat de vroegere Nederlandse superioteit ver dwenen is, ondanks het feit, dat men beschikt over goede trainers en de zwemsters be reid zijn tot intensieve trai ning. Volgens de heer Mos terd is men thans in een stadium gekomen, waarin een atleet alleen succes kan boe ken, indien zijn training zeer nauwkeurig op de opti male ontwikkeling en samen werking van alle voor een bepaalde tak van sport ver eiste hoedanigheden is ge richt. De trainingsmethoden in ons land zijn in dit opzicht beslist onvoldoende omdat zij onvoldoende inzicht geeft in de invloed, die de training op het menselijk organisme uitoefent. De promovendus is ervan overtuigd, dat men door een goede voorlichting en een verantwoorde mede werking aan de top sportex- cessen kan voorkomen. Hij stelt, dat men de diverse metingen bij de beoefenaar van de topsport, die de tech niek van zijn sport goed be heerst, zuiverder kan ver richten dan bij de gemiddel de sportbeoefenaar. De bij de topsport verkregen inzichten kunnen dan dienen om de al gemene sportbeoefening te bevorderen. Volgens de promovendus kan door het invoeren van een periodentraining en de intervaltrainuig een betere opbouw van dc algemene conditie worden verkregen. Bovendien xai de combinatie van de twee trainingsmetho den met de zeer noodzake lijke spiertraining de gemid delde stuwkracht sterk ver groten. En dan gaat het met de Nederlandse zwempres- taties vast wel beter! andaag of Iets hogere. Overwegend zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon op 05.13, onder 20.02 uur; maan op 19.40, onder 05.32 uur. Maandag: zon op 05.11, onder 20.04; maan op 20.52, onder 06.00 uur. HET WEER DN EUROPA D. Helder Ypenbuxg VU«». Eelde Oe Büt Twente Eindn Zd.-Limb Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'darn Brussel Luxemb Parye Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZUncb Genëve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athena Rome AJacao Madrid Mallorea Lissabon a zw. bew. zw. bew. h. bew. regenb. vr. onb. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. mist m.regen onbew. mist zw. bew. onbew. zw. bew. gh. bew zw. bew. regen regen regenb. zw. be* regenb. zw. bew. regen onbew. gh. bew. zw. bew. gh.bew. 1. bew. rw. bew, onbew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1