Jlieuuie feiJtsdjc (fournnl Regering geeft bouw nog een kansje Rode activiteit in W.-Duitsland NIEUWS in één oogopslag Challe (gevangen) viel van vliegtuigtrap Tsjombe arrest na een dag weer vrij Adviezen: sluit zaken op 1 mei Menselijk drama bij Parijs Twijfel over zijn terechtstelling 140,- i c lil f-r U 196 DONDERDAG 27 APRIL 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal: f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimetèr. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12160 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: DT. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD ,5taat»asUcJi H gbtbltotn mgn bert ia tegbeaspoet" KRITIEK OP HARTELIJKHEID Zie pagina 5 „We moeten oppassen, dat geen schijnverbetering ontstaat," zei staatssecretaris Roolvink gisteren in de Tweede Kamer, toen hij het leeuwedeel op zich nam van de verdediging van het regeringsbeleid ten aanzien van de werktijdverkorting. Het kabinet heeft alle aanvallen (die vooral uit de socialistische hoek kwamen) afgeslagen en kwam dus heelhuids uit de inter pellaties te voorschijn. Generaal Challe, een der opstandige Franse krijgslieden, is in Parijs aangekomen. Hij werd terstond in staat van beschuldi ging gesteld en naar de gevangenis gebracht. De overige gene raals die de Algerijnse opstand hebben georganiseerd, zijn nog steeds zoek. Mosje Tsjombe, de president van Katanga, die gisteren op het vliegveld van Coquilhatstad in Kongo werd gearresteerd, is vanmorgen weer vrijgelaten. President Kennedy heeft de regering van de Ver. Staten op dracht gegeven een nieuwe strategie te ontwerpen om het regime van Fidel Castro op Cuba omver te werpen. Het overleg wordt ook met leiders der Republikeinse partij gevoerd. Jack Westland, afgevaardigde van de staat Washington in het Amerikaanse huis van afgevaardigden, heeft kritiek geleverd op de hartelijke ontvangst, die president Soekarno in de V.S. heeft gekregen. Hij koos duidelijk partij voor Nederland. Vanavond brengt de AVRO het spel „Het grote mes" van Clif ford Odets op het beeldscherm. Het is een keihard stuk met een sterke rolbezetting, waarin de twee hoofdpersonen tegen over elkaar komen te staan in de strijd om geld of persoonlijk geluk. (straat) (woonplaats) EEN GROOT garage bedrijf in Londen is met een eigen televisie net begonnen. En heel duidelijk met de bedoe ling reclametefleviisie te bedrijven. Nu moet men dit ook weer niet al te groots opvatten: het om vat niet meer d'arn een aantal toestellen, opge steld bij de benzinepom pen die het bedrijf ex ploiteert. De toestellen zijn zo op gehangen dat een auto mobilist gemakkelijk kan blijven zitten en een ogenblikje van het filmpje kan genieten, terwijl de pompbediende de tank vult. de ruiten zeemt en alles wat er nog verder bij komt. „Voedster" van het televisienet is een 16 mm filmapparaat Duidelijk is dat deze tëlevisie-om-de-reclame spe culeert op itwee zeer men- selijk-e eigenschappen: de nieuwsgierigheid en de verveling. Zo lang het een nieuwigheidje is. zullen er i zeker mensen komen die 1 ook wel eens willen zien Wat er nu eigenlijk op dat scherm gegeven wordt. En als de nieuwigheid eraf is? Dan zullen ze uit ver veling toch naar het film pje gaan zitten kijken, om dat ze die paar minuten toch wat moeten doen. Dat „iets doen" is dan stal zit ten en zich bezig laten houden! Eerlijk gezegd vinden we dit een achteruitgang vergeleken bij het plaatje dat we eergisteren plaat sten en dat propaganda maakte voor het lezen tij dens het wachten. Lezen, de krant lezen, betrekt n bij het dagelijks gebeuren. Het brengt u op de hoog te van wat er in de we- 1 relid omgaat en stimuleert uw interessen. Want het grijpen naar de krant op hetzelfde ogenblik dat die op de vloermat valt, is geen gebaar-uit-venveling, maar een willen weten hoe tde wereld in die ene dag gevaren is. En als die honger naar direct nieuws gestild ds, gaat u zich ver der verdiepen in alles wat de krant verder biedt, want de krant biedt keuze, zulks in tegenstelling tot recla metelevisie! Als we zo over de krant praten hebben we het na tuurlijk over een goede 1 krant. Weten uw kennis sen en vrienden al dat onze krant een goede - krant ds? U kunt noteren als nieuwe abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ e maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). hol Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag bet boek „rtp-Parade" op onderstaand adres: De vakorganisaties van ondernemers in de textiel-detailhandel, verenigd in de federatie Mitex, hebben hun leden en de overige ondernemers in de tèxtiel- detailhandel dringend geadviseerd hun zaken op 1 mei de dag die door de regering is aangewezen voor de offi ciële viering van de verjaardag van de Koningin gesloten te houden en het personeel vrijaf te geven. Het bestuur van het (Soc.) Neder lands verbond van middenstandsvereni gingen heeft eveneens besloten de mid denstand te adviseren de zaken op 1 mei zoveel mogelijk te sluiten en het personeel op deze nationale feestdag vrijaf te geven. (Van onze parlementsredaotie) T\E REGERING zal de aan het College van Rijksbemiddelaars verstrekte U nieuwe algemene aanwijzing van 18 april intrekken, wanneer werk gevers en werknemers in de bouwnijverheid met betere voorstellen voor een 45-urige werkweek komen. Deze voorstellen zullen doeltreffende maat regelen moeten inhouden om het produktieverlies ten gevolge van de werk tijdverkorting op te vangen en prijsstijgingen tegen te gaan. Deze belangrijke conclusie kan gis teravond in de Tweede Kamer wor den getrokken aan het einde vatn de socialistische interpellatie-Baart- Blom over de veelomstreden beslis singen, die de regering ten aanzien van de werktijdverkorting in som mige sectoren heeft genomen. Het met spanning verbeide interpel latie-debat heeft wiet gebracht wat de oppositie hoopte; een algemene en on- verblo'entde afkeuring van het regerings beleid. Twee socialistische moties waar- "C^EN MENSELIJK drama heeft zich gisteren afgespeeld op het vliegveld Villacoublay bij Parijs. De afgezette generaal Maurice Challe, die 's ochtends in Algiers was ge arresteerd na de ineenstorting van de opstand tegen De Gaulle, viel languit voorover op de betonnen landingsbaan, toen hij uit het mili taire vliegtuig stapte, dat hem naar Frankrijk had gebracht. Challe, die in ourger was en als een gewone gevangene werd behandeld, had een zware koffer in de hand en struikelde, toen hij halverwege het trapje was, dat tegen het toestel was geplaatst. De politie snelde toe om hem op de been te helpen, maar hij viel opnieuw voordat hij in de ge vangenauto kon worden geholpen. Nadat hem eerste hulp was verleend, verliet de getraliede wagen met grote snelheid het vliegveld, geëscorteerd door vier agenten op motoren en twee wagens van de gendamerie, een onbekende be stemming tegemoet (Advertentie) VOOR NIET MEER DAN f 140,-? U hebt gelijk als u nauw keurig afweegt hoe zo'n bedrag van f 140,- het best besteed is. Maar hier is de kans waar u op wachtte: een chique kostuum uit onze nieuwe kollektie voor dat bedrag. Groot gelijk als u dadelijk ja zegt! 'n Speciale aanbieding die alleen deze week geldig is. TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK KOSTUUM KOOGSTRAAT 1-2 LEIPEN Challe was echteir niet de enige gene raal, die gevankelijk naar Parijs werd overgebracht. Ook generaal Gouraud, bevelhebber van het leger in Constantl- ne, generaal Pierre Bigot, commandant van de luchtmacht in Algerije en gene raal André Petit, ook zijp officieren van de valschermtroepen in BILda, die de op standige beweging daar hebben geleid, werden gearresteerd. Challe is gisteravond nog in staat van beschuldiging gesteld, omdat hy zonder wettige grond het gezag in handen heeft genomen cn een gewapende opstand heeft georganiseerd, misdaden, waarop het wetboek van strafrecht de doodstraf stelt. Tüdens de voorlezing hield Challe de ogen gesloten. In brede kringen te Parys betwijfelt men echter, of Challe (die binnen een maand terecht zal staan) zal worden terechtgesteld. Intussen Is nog niet bekend, waar de ontslagen generaals Salan, Jouhaud en Zeiler en de rebellerende kolonels ge bleven zijn. Voor vervolg zie pagina 11 aan een dergelijke afkeuring ten grond slag lag, werden met ruime meerder heid (70 tégen 48 stemmen) verworpen. De woordvoerder van de regeringsfrac ties met name de V.V.D.-er Corver uitten bezwaren tegen de maatregelen van het kabinet en zij maakten zidh vooral ongerust over heit daardoor ont stane conifMct tussen regering en be drijfsleven. Maar zij gingen over het algemeen toch niet verder dan bet uit spreken van de hoop en verwaahtinig, dat de moelijikiheden in harmonie zullen worden opgelost en de tot voor kort goede verhouding tussen regering en Stichting van de Arbeid zal worden Wel aanvaardde de Kamer (met 82 tegen 35 stemmen) een motle-Weyters (Kath. v.), waarin de regering wordt uitgenodigd het vraagstuk van de werk- tydverkortlng en verschuiving van het overheidspersoneel in zyn geheel in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg aan de orde te stellen. Minister Toxopeus vond deze motie „overbodig", omdat hy in eerste termyn reeds had toegezegd binnenkort in het g.o. over de ryksregeling voor de arbeidstijdver korting te zullen gaan praten, waarbjj dan ook de werktyd van het personeel der lagere publiekrechteiyke organen aan de orde komt. De a,r. en c.h. hadden tegen de motle-Weyters staatsrechteiy- ke bezwaren. Naar hun mening mag het g.o. niet worden gemengd In een ge schil tussen het rtfk en de lagere or ganen. Minister Toxopeus bevestigde, dat de schorsing van de raadsbesluiten over de werk tij dverkorting van het gemeente- personeel ongedaan zal worden gemaakt als het onderzoek aantoont, dat de over wegingen aan de gemeenten juist zijn geweest. (Zie vervolg op pagina 11) Generaal Challe werd op het militaire vliegveld Villacou blay bij Parijs door de politie opgehaald en naar de Santé- gevangenis gevoerd. De ar restant rijdt mee in de perso nenauto achter de vrachtwagen, die tot het militaire escorte behoort. Mr. D. U. Stikker, de nieuwe secretaris-generaal van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie, heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan het Plein in Den Haag, waar hij als oud-minister van buitenlandse zaken op vertrouwd terrein terugkeerde. Hij bracht een bezoek aan minister Luns (links op de foto) en staatssecretaris Van Houten. PREMIER Tsjombe van de Kongo- lese provincie Katanga, dlie gis teren wend gearresteerd toen hij van de topconferentie in Coquilhatstad wegliep en Mijke dingen over presi dent Kasavoeboe zei, is vanochtend in vrijheid gesteld en per vliegtuig naar Elizabeths tad teruggekeerd. Hij zou tijdens zijn korte gevangenschap ruw door soldaten van generaal Mo- boetoe zijn behandeld. De vrijlating van Tsjombe zou te dan ken zyn aan de tussenkomst van de mi nisters Bomboko en Boldkango uit het kabinet üeo. Gisteren was in geheel Katanga de alarm-toestand afgekondigd. Tsjombe had de topconferentie verla ten. omdat hij president Kasavoeboe kwalijk nam, dat hij een akkoord had gesloten met de Ver. Naties en niet wilde protesteren tegen het optreden van de VN-troapen in Katanga. Voorts was hij woedend over het feit, dat men op de topconferentie niet meer geheel achter de plannen bleek te staan, diie tijdens de besprekingen op Mada gascar weren opgesteld. Men weet, dat op die conferentie door Tsjombe een (te) dominerende rol werd gespeeld. Dit laatste was in Coquilhatstad bepaald niet het geval. En daarom was Tsjombe boosOndanks het verzet van Tsjombe heeft de regering te Leopold- stad op alle punten overeenstemming met de Verenigde Naties bereikt, zowel over de havenplaats Matadi, waar de VN-troepen nu mogen terugkeren, als over het verwijderen en vervangen van buitenlandse burgerlijke en militaire adviseurs, de reorganisatie van het le ger. de werving van technici etc. Gisteren ging generaal Moboetee naar Matadi om daar voorbereidingen te treffen voor de komst van enkele hoge VN-functionarissen. Men verwacht, dat binnenkort een honderdtal ongewapen de Negeriaanse politiemannen van de VN naar Matadi zullen worden gezon den om er voor te zorgen dat de volke renorganisatie daar weer aan het werk kan gaan. Zoals bekend, had de Kongo lese regering het personeel van de VN toegang tot Matadi ontzegd, nadat Kon golese troepen begin maart een Soeda- nese eenheid van de VN-strijdmacht uit de havenplaats had verdreven. Er liggen nu honderden tonnen levensmiddelen en andere goederen in Matadi opgesla- (Advertentie) .iftuil Bolletje/' in de zilveren rol XJET DEBAT, gisteren in de Tweede Kamer gevoerd over de vijfdaagse werkweek in enkele sectoren die daar voor naar het oordeel van de regering nog niet zonder meer in aanmerking komen, heeft zijn nut gehad. Men heeft, zowel vanuit dc Kamer als van achter de regeringstafel, gelegenheid gehad zich uit te spreken. Daarmede is echter tevens onderstreept, dat de laatste woorden niet gesproken zijn. Er komt nieuw beraad. De vijfdaagse werkweek levert ons, naar wij hadden moeten verwachten, pro blemen op. Er dreigt hier het gevaar van automatisme. Er zijn bedrijven waar de verkorte week zonder meer kon worden ingevoerd. Dat kwam door de daar be reikte stijging in de produktiviteit. Maar de arbeidsmarkt is krap in Nederland en juist in deze omstandigheden moest een zuiging van de arbeidskrachten naar de gunstiger bedrijven bepaald niet onmo gelijk helen. Er zijn bedrijfstakken, waarin thans reeds een bedenkelijke onderbezetting wordt aangetroffen, ook bij zesdaagse werkweek, cn de situatie in zulke be drijfstakken kan alleen moeilijker wor den als er daarnaast bedrijfstakken zijn die al van de vijfdaagse werkweek pro fiteren. Dat de regering vasthoudt aan de nood zaak van de gestegen produktiviteit, laat zich begrijpen. Daaruit moet de mogelijk heid van arbeidstijdverkorting komen, cn zeker niet uit prijsstijging bijvoorbeeld. Het resultaat van het kamerdebat van gisteren is nu. dat het bouwbedrijf eerst nog in eigen kring moet gaan overleggen en dat voor de ambtenaren het gesprek met de regering heropend gaat worden. Beide besluiten komen ons voor, de mo gelijkheid te bieden van een uitweg. Een crisis wil, buiten de oppositie wel licht, niemand. Het gaat ten slotte om verdeling en toekenning van rijkdom, niet van armoede. Het getij is mee, en dat getij zal maar voor 'n deel ook op de creditzijde van een voorzichtig regerings beleid worden geboekt. Een crisis kan dit alles In de waagschaal stellen. Wil een crisis niemand, resultaten daarentegen leder. De oppositie heeft zichzelf gisteren geïsoleerd, het zij zo. Doeltreffender en nuttiger voor de zaak zelf waren de be sluiten die de Kamer nam en die een reële kans op oplossing inhouden. Laten we overigens, ook als volk, de dankbaarheid niet vergeten. Terwijl al lerwegen de wereld in spanning staat, terwijl op vele plaatsen onrust en onze kerheid geboden worden, terwijl in meer dan een werelddeel nog honger heerst en gebrek, daar mogen wij een parlementair debat voeren over de welvaart. Wie dit bedenkt, voelt zich wel even vreemd te moede. „Eerst krijg ik een standje, omdat ik gevochten heb en dan gaat u daar naar zitten kijken 75, 76 Eten kleine depressie die gisteren boven het Kanaal lag, trok in de afgelopen nacht verder opvullend langs onze kust naar het noorden. Een uitloper ervan, samenhangend met een trog in de hogere luchtlagen, bracht vanmorgen regen en regenbuien. Na het passeren van de sto ring draaide de wind naar westelijke richtingen en voerde koele en onstabiele lucht aan. Op de oceaan ligt ongeveer 1000 km ten westen van Ierland een 70 volgende depressie die langzaam in oos- - telijke of zuidoostelijke richting beweegt. Deze depressie zal de luchtdruk aan de Tendens: veranderlijk Atlantische kusten van Westeuropa weer doen dalen, waardoor de wind in ons land naar zuidelijke richtingen zal krftn- perloden en op de mee.te plut- pen Omdat er teven, flinke opklorinpen dro°» w"r; tot m.tlje wind (e verwachten zijn zullen de temperatu- ■"Impend naar zuid of zoldoo.l Hojere ren morgen hoger worden dan vandaag, ""ddagtemperaturen. (Opgemaakt om Het bij de oceaandepressie behorende re- H.15 uur). gengebied zal ons land waarschijnlijk niet voor morgenavond bereiken. De Bilt verwacht tot vrüdagavond: Vannacht hier cn daar mist, morgen Halve gebr. kip t 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 Oostduitse communisten geven per jaar 500 mil joen mark (450 miljoen gul. den) uit aan spionage en ondermynende activiteiten te. gen West-Dultsland. Dit heeft de Westduitse minister van binnenlandse zaken Gerhard Schroder gisteren bekendge maakt. Om hieraan het hoofd te bieden spendeert de rege ring te Bonn slechts 70 miljoen mark (63 miljoen gulden) aan contra-splonage. In een rapport voor de party- conventie van de christen.de- mocraten vroeg Schroder stren gere straffen voor communis tische spionnen cn meer perso neel en geld ter versteking van de Westduitse veiligheids organisatie. Hy verklaarde reeds jarenlang ongerust te zUn over de lichte straffen die West duitse rechtbanken opteggen aan communistische agenten. Schroder wees erop dat de communistische spionnen zich niet alleen bezig houden met het verzamelen van geheime gegevens, maar ook met onder, mijnende activiteiten. Van de naar schatting 16.000 agenten ln West-Dultsland zou 80 pro. cent voor de Oostduitsers wer- ken en de rest voor de Suwjet- unie. Polen en Tsjechoslowakye. De Oostduitsers, zo ging hy voort, beschikken over 114.000 volledige functionarissen ln de drie takken van de veilig- hcidsdienst de staatsveilig heidsdienst, de militaire spio nagedienst en de inlichtingen dienst van de grenspolitie. Van hen treden 2.000 op als coördi natoren van de agenten die in West-Dultsland werken. De Sowjetnnle heeft volgens minister Schroder, ongeveer 750 agenten in Oost-Dultsland, van wie vyrtig procent zich bezig houdt met activiteiten tegen West-Dultsland. Schroder herhaalde eerder bekendgemaakte cyfers, waar- uit bleek dat In de laatste ja ren 2.500 a 2.800 agenten zyn uitgeschakeld. Er zijn 2.186 personen veroordeeld cn meer dan 19.000 hebben bekend spionage.opdrachten te hebben ontvangen, die niet zUn ultge. voerd. Dc minister zei dat ln Oost- Dultsland ongeveer 60 organi saties zich bezig houden met ondermijnende activiteiten, die worden uitgevoerd door 18.000 personen, van wie 10.00U In West-Dnitsland werken. Hy verklaarde dat de propa- gandastroom een ongekende hoogte heeft bereikt. In 1960 zUn 17,5 miljoen brieven en 2.387 pakjes met propaganda materiaal en ondermynende pu- blikaties geconfiskeerd. Schroder verklaarde dat een zorgvuldige schatting had aan getoond dat er 120 miljoen ondermijnende puhllkatles naar West-Dultsland per post zyn verzonden, terwijl drie miljoen met auto's over de grens wor. den gebracht. ZON EN MAAN Vrijdag: zon op 5.17, onder 19.59 uur; maan op 17.17, onder 4.42 uur. Volle maan 30 april. HET WEER EN EUROPA Station gesteldb 9? O 5 e l'rnipei L D. Helder Ypenburg Vliss Eelde Ue Bilt Twente Elndn. Zd.-Lamb Helsinki Stock h. Oslo Kopenb Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb Parus Bordeaux Grenoble Nice Beriun Frankfort MUnchen ZUricb Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon regenb. zw. bew. regen m.regen regen regen 1. bew onbew. onbew. zw. bew. h. bew. zw. bew. regen regen regen h. bew. 1. bew zw. bew. 1. bew onbew zw. bew. zw. bew. gh.bew 1. bew onbew gh. bew regen zw. bew 1. bew 1. bew onbew onbew 1. bew onbew. windstil nno 2 nno nno 5 o 2 wtndsUl windstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1