Welzijn hangt wereldbevolking af van intellect PI m n 4-, k 1 5 8 Ideaal van de B.O.S.K.: centra voor spastici De Zon gaat op Dr. W. J. Beekman (directeur F.O.M.): tiul m M- 'U M m m\ Zuinig zijn met grondstoffen Vier kinderen verongelukt Mahalia Jackson kwam met een zeer indringende boodschap Hoevelen ervaren haar optreden als zodanig Naar den aard Arme oude dame verloor quiz 7 MAANDAG 2i APRIL 1961 Dr. W. J. Beekman, directeur van je Stichting voor fundamenteel on derzoek van de materie, heeft in Utrecht op de lustrumvergadering van de Nederlandse natuurkundige ver eniging betoogd, dat het toekomstige welzijn van de wereldbevolking gro tendeels afhankelijk is van het intel lect. Zeventig procent van de wereldbevol king heeft een zeer laag levenspeil, al dus dr. Beekman. Wanneer men dit peil zou willen optrekken tot dat van de Ver. Staten, zou men 18 miljard ton ijzer, 300 miljoen ton koper en talloze tonnen an dere metalen moeten produceren, in ieder geval honderd maal zoveel als thans de jaarlijkse wereldproduktie be draagt. Wanneer wij de onderontwikkelde ge- Schaak-vraag 87 Van V. Bron een eenvoudige, leuke eindspelstudie (uit 1926), maar toch niet zo eenvoudig dat men er zich niet lelyk op kan verkijken! V.,,, n tó, Wit: Kc5, Phl, pi f6. Zwart: Kcl, Pe8, pi e2. Opgave: Wit speelt en maakt remise. Dam-vraag 86 De stand in het probleem van de heer Vuurboom was: f I Zwart: 11, 18, 19, 20, 23, 24, 29, 30, 31, 34. Wit: 28, 32, 33, 38, 42, 43, 44, 45, 47, 49. I Wit wint als volgt: 4339, 34x43; 28—22, 18X27; 32x21, 43x32; 49—43, 29x40; 45X14, 19x10; 21—17, 11x22; [42—37 en wat zwart ook doet, wit wint Idoor 47X20. Bridge 5 H V 9 3 ■C> 10 6 V 10 9'5 2 - 4 6 9 4 2 5 O A 8 7 •f» A H 8 4 3 H 8 6 3 C 10 8 7 4 0 9 5 3 2 V 10 7 9AB62 O H V B 4 4» B 7 Zuid speelt een contract van 4 har ten (10 slagen). West komt uit met klaveren 6. Oost neemt met klaverheer en speelt een kleine klaveren na, welke West troeft. West speelt ruiten terug; Oost wint met ruitenaas en speelt wederom een kleine klaveren. Hoe kan Zuid hierna het spel win nen? JACK DIAMOND. Ladder-puzzel Vul horizontaal in: 1. bekende volks buurt in Amsterdam; 2. werelddeel; 3. vindt men in de trein; 4. onheil, ramp; 5. volgens de regel; 6. speelselklier aan de zijde van de keelholte. Bij juiste oplossing vormen de be ginletters van boven naar beneden en de eindletters van beneden naar bo ven gelezen een zegswijze. Oplossing vorige puzzel 1. m, 2. fnnr, t. genet, 4. stengn, 5. predikant, 6. Monnikendam 7. menge ling, 8. vaandel, 9. reden, 10 pak, 11. m. Verticaal komt dan MONNIKEN DAM. bieden op deze manier willen helpen, ko men we er niet met 1 procent van het nationaal inkomen, aldus dr. Beekman. We zouden zelfs weer 70 uur inplaats van 45 uur per week moeten gaan wer ken om deze revolutie teweeg te kunnen brengen. De op aarde aanwezige voor raad metalen en mineralen is overigens, met uitzondering van ijzer, niet toerei kend voor de verwezenlijking van een dergelijk plan. Als men de levensstandaard in de hele wereld op een peil wil brengen dat enigszins vergelijkbaar is met dat in de Ver. Staten, moeten alle onderontwik kelde gebieden worden geïndustriali seerd, aldus dr .Beekman. Hij voegde hieraan toe, dat men bovendien econo mischer moet gaan omspringen met de aanwezige hulpbronnen en bijvoorbeeld grondstoffen moet gaan terugwinnen uit afvalstoffen. Daarnaast zal men met spoed moeten beginnen aan de ontwik keling van vervangingsmaterialen. De reserves aan grondstoffen en ener gie, Inclusief de kernenergie acht dr. Beekman voldoende om een geheel ge ïndustrialiseerde wereld voor vele eeu- Het afgelopen weekeinde zijn er vier kinderen verongelukt. In Dinteloord ver dronk de tweejarige Hansje de Kook zaterdagmiddag voor de ogen van zijn vader en grootvader in een sloot bij de ouderlijke woning aan de Eerste Kruis weg.. Het kind was even aan de aan dacht ontsnapt. In Hoorn verdronk zondagmiddag de driejarie Jelle Anker. Het kind werd door zijn vader gevonden, nadat deze door een meisje was gewaarschuwd. In Vortum Mullem (Noord-Brabant) kwam zaterdagmiddag de zesjarige Ton- ny Deenen met zijn fiets onder de trein uit Nijmegen. Hij was op slag dood. De overweg is onbewaakt. In Oudehorne (Friesland) kwam gister middag de vierjarige Trijntje van der Molen toen zij plotseling met twee an dere kinderen onverwacht overstak, on der een auto. Ze overleed in de loop van de avond. wen te voorzien. De op aarde aanwezige energie, mankracht en Intellect zullen dan echter, volgens hem, ten volle moe ten worden benut. Vele hulpbronnen moeten nog worden ontwikkeld en de mogelijkheid daartoe wordt, volgens dr. Beekman, mede bepaald door politieke, economische en sociale factoren. Een nieuwe oorlog zou het, naar zijn oordeel, bijvoorbeeld onmogelijk maken om weer Industriële samenleving op te bou wen, aangezien de reserves daartoe dan niet meer toereikend zullen zijn. Over de wereldvoedselvoorziening zei dr. Beekman, dat de Japanse landbouw- produktie per hectare gemiddeld twee maal zo groot is als die in West-Europa. Wanneer een derde van de beschikbare landbouwgronden in de wereld tot het Japanse peil zouden kunnen worden ont wikkeld. en twee derden tot het West- europese, zouden, volgens hem, zeven miljard mensen voldoende kunnen wor den gevoed. De wereldbevolking wordt thans op drie miljard zielen geschat. Ook hier is echter een uitgebreid wetenschap pelijk onderzoek voor nodig. Dr. Beekman vroeg zich af, of er vol doende intellect beschikbaar Is voor het noodzakelijke wetenschappelijke onder zoek en de ontwikkeling daarvan. Voor de toekomst acht hjj in ieder geval veel vouden nodig van het huidige aantal we tenschapsmensen. De opleiding van de mankracht zal, volgens hem, het groot ste knelpunt zijn. Hy voegde hieraan toe, dat het tekort aan onderzoekers, Inge nieurs en technici steeds groter wordt, voornamelijk tengevolge van de versnel de uitbreiding van het wetenschappelijk onderzoek na de tweede wereldoorlog. Kinderen vastgebonden en in hok gesloten (Van onze correspondent De rijkspolitie in Gemert heeft zater dag wegens wederrechtelijke vrijheids beroving proces-verhaal opgemaakt tegen de 45-jarige meubelfabrikant A. A. van H. uit Gemert. Deze had twee achtjarige jongens van de families Vart den Acker en Van Impelen beetgepakt en de kinderen een half uurtje in een donker hok opgesloten. Volgens de po litie had Van A. de beide jongens ook nog aan een paal vastgebonden. Volgens de kinderen hebben ze ook nog slaag gehad. Door het angstig gegil van de kinde ren. ging een buurman eens een onder zoek instellen en zag toen dat het ook zijn eigen zoontje betrof. 'Hij heeft toen onmiddellijk aangifte gedaan. Aanlei ding tot het vastbinden en opsluiten van deze kinderen moet zijn geweest, dat de meubelfabrikant zich erg opwond over het feit dat iemand daags tevoren een ruit op zijn houtwerf heeft inge smeten. Zo zong de beroemde Amerikaanse negerzangeres Mahalia Jackson za terdagnacht in het Amsterdamse Concertgebouw haar gospelsongs. JifAHALIA JACKSON, „the world's greatest gospelsingerdoet in feite hetzelfde, wat de christelijke kerk al eeuwen doet: het verkondigen van de blijde boodschap. De inhoud van de door haar gezongen gospelsongs komen hoewel ze eenvoudiger van melodie en tekst zijn, overeen met die van onze geestelijke liederen. Wanneer men te midden van zo ongeveer 2000 toehoor ders in het Amsterdams Concertge bouw haar getuigenis beluistert, vraagt men zich af, hoevelen het op treden van Mahalia Jackson inderdaad als getuigenis ervaren. Hoevelen merk ten op, dat zij de tekst van „He's got the whole world in His hands" opzet telijk wijzigde in „He's got ev ery- bodyhere in His hands" en wie van de toehoorders liet de woorden „God. in Zijn wijsheid, wil ook u zien" tot zich doordringen? Men kreeg, door de reacties van het publiek, zo nu en dan de indruk, dat zeer velen gekomen waren om Mahalia zelf en niet om haar boodschap en dat men al luisterend naar haar unieke stem, haar geloof er als curiositeit bij nam. Het repertoire van Mahalia Jackson be staat uitsluitend uit gospelsongs, geeste lijke negerliederen, die juist door hun eenvoud zeer sterke zeggingskracht heb ben. liet steeds herhaalde refrein ver sterkt deze kracht nog. Ook de melodie is zeer simpel en wordt gedragen door het ritme, dat zoals bij alle negermuziek vaak over de melodie domineert Er moet een scherp onderscheid gemaakt worden tussen deze gospelsongs en jazz. De gospels behoren tot bronnen van de jazz, zonder het zelf te zijn. Mahalia Jackson heeft talloze malen het verzoek gekregen om jazz te gaan zingen. Men heeft voorspeld, dat zij een nieuwe weg de jazz zou openen. Zij heeft het niet Wat zaterdagnacht onmiddellijk opviel, was haar volkomen met de gospels ver groeide voordracht: eenvoudig en krach tig. Meestal stond ze met de handen ge vouwen, maar zo nu en dan klapte zij. De spaarzame gebaren die zij maakte waren volkomen natuurlijk. Mahalia Jackson's stem is haar roem. Een donkere zware stem is het. waar van men het aantal mogelijkheden van expressie niet verwacht Dan is er het volume, dat de indringendheid van haar boodschap nog verhoogt en dat door haar (weinige) verguizers als „schreeuwen" wordt aangemerkt, wat het niet is. In de melodieën improviseert ze soms enor me intervallen, soms laat ze de tekst on verstaanbaar worden of laat ze woorden weg. Wanneer een woord naar haar me ning nadruk verdient, geeft ze die ook daarby het karakter van de melodie noodzakelijkerwijs veranderend. Een en kele maal roept ze tussen couplet en re frein „Hallelujah" of .Praise the Lord". Haar geëmotioneerdheid wordt echter nooit hysterie. Haastig, zonder pauze of aankondiging wordt het volgende lied in gezet, een lied waaruit de geloofsblijd- sohap spreekt, want oprechte blijdschap en vertrouwen zijn de essenties van de boodschap, die Mahalia Jackson wil mee delen. Mildred Falls, die haar op alle tour- nées aan de piano begeleidt, wist ook nu de enige by deze muziek passende achtergrond te geven; by de snelle num mers zoals Dltn't it rain en Down by the riverside, beperkte ze zich tot het aan duiden van het ritme, waarby ze met de voet meestampte en by de langzame nummers accentueerde zij de melodie. Mahalia Jackson werd in 1911 in New Orleans geboren. Haar vader was in zijn vrije tijd predikant en in zijn gezin wer den dan ook sleohts geestelijke liederen gezongen. Al spoedig vestigde Mahalia zich in Chicago, waar zij in het kerk koor van de baptistengemeente meezong. Aangezien haar thuis was ingeprent dat het optreden in theaters zondig was heeft het lang geduurd voordat haar enorme stem ontdekt werd. Nu is Mahalia een beroemdheid, die meermalen voor een uitverkochte Carnegie Hall en op het Newport festival gezongen heeft. Boven dien heeft een formidabel aantal tournees haar over een groot deel van de wereld gebracht Zaterdagnacht was ze voor het eerst in Nederland waar ze ruim twee uur zong. Het concert werd door de N.T.S. opge nomen en op le Pinksterdag zal het op de televisie worden uitgezonden. Tevens zal er binnenkort een grammofoonplaat van haar optreden in het Concertgebouw uitkomen. K. L. Commentaar TTfM AARZELEN niet, het televisie- programma dat de NCRV ons voor de zaterdagavond presenteerde, „naar den aard" te noemen. Dit teas nu echt televisie in de gezellige sfeer van de familie-avond in de huiskamer. Luchtige ontspanning, toch van goed en verantwoord gehalte. Even wat ernst in de voorafgaande actualiteitenrubriek, daarna goed gevarieerde vrolijkheid, een uitstekend staaltje van snelle be richtgeving in een vraaggesprek met Parijs en tot slot een boeiende dagslui ting door ds. O. Jager. Het vrolijke programmagedeelte om vatte een cabaretje van Jelle de Vries en Jaap Molenaar, waaraan vooral Koos Huismans en Guus Verstraete kostelijke bijdragen leverden en de uitzending „Marinade", deze keer in Roemeense stijl. Wij hadden bewondering voor de pianist Coleo Serban, die gehandicapt door een ernstige operatie aan de rech terhand meesterlijk met de linkerhand speelde en de ziel van het programma was. Er was weer schitterend samen spel door het violisten-duo Sem Nijveen en Benny Behr en Bueno de Mesquita was beslist op r'n best in de dwaze mime met Jan Pruis als partner. De hachelijke toestand in Algiers vormde natuurlijk de aanleiding tot een vraaggesprek van studio naar studio tussen Peter van Campen en Joop Simons in Parijs. Een voortreffelijk voorbereid gesprek, dat zonder enige hapering verliep en waarin Joop Simons de reacties in de Franse hoofd stad duidelijk weergaf. Joop Simons gaat dat steeds beter doen; zijn uiteen zettingen zijn rustig en weloverwogen West-Duitsland heeft 5 miljoen kijkers In West-Duitsland is zonder enig ver toon de 5 miljoenste televisiekijker ge noteerd. In het wereldklassement staat de Bondsrepubliek hiermee nu op de vijfde plaats, na de V.S., Engeland, Japan en de Sovjet Unie. Annie Schmidt naar IJsland voor VPRO In opdracht van de VPRO zal Annie M. G. Schmidt teksten schrijven voor het IJslandse programma in de televisie reeks „Witte zwanen, zwarte zwanen", toeristische programma's, samengesteld door Wim lbo. Om wat sfeer op te doen is Annie Schmidt vandaag per vliegtuig voor een driedaags bezoek aan IJsland vertrok ken. Onvoldoende bekendheid, zowel met de aandoening als met de behan delingsmogelijkheden, bij de medici en de financieel steun verlenende ziekenfondsen; onbekendheid met de mogelijkheden tot het geven van on derwijs; te weinig inzicht bij de ouders en bij allen een groot gebrek aan ge gevens, zijn de oorzaak dat het werk voor de belangen van de spastici slechts moeizaam op gang is gekomen. Hierin is weliswaar sinds 1959 een be langrijke verbetering gekomen. maar met het verkrijgen van de publieke be langstelling, komt het gevaar naar bo ven, dat men de behandeling van het spastische kind gaat zien als een nood zakelijke liefdadigheid. Dit is onjuist Spastici hebben recht op verzorging en ontwikkeling van de in hen aanwezige mogelijkheden. Het is geen gunst van de kant van de validen. Dit betoogde dr. J. van der Meer uit Lappen-Kari was getrouwd geweest. God sta de ziel van deze man bij! Hij stierf op een nacht, toen de hemel in brand stondop een nacht, toen iemands adem tot ijs verstijfde. Na deze nacht liep Lappen-Kari naar het hol van haar vader en liet de trommelstok van rendierhoorn op het leer van de trommel spelen. Niemand kon zeggen, dat hij gezien had, hoe Lappen-Kari de tovertrommei had bespeeld of andere duistere en boze dingen gedaan had. Maar zij had de macht om ze te doen! En daarom ging men zo nu en dan naar haar hut. Haar stamge noten brachten haar van hetgeen zij hadden en boeren en kolonisten vonden de tocht naar haar niet te lang om haar hun armzalige gaven te brengen. Zonder dat iemand er ooit bewust aan had gedacht of het zelfs maar had gewild, was de oude Lappenvrouw in de loop der jaren een soort god geworden. Meer springend dan lopend ijlde Olof door de wildernis. Arne moest worden gered, als redding nog mogelijk was. Zeven grote zilveren daalders zouden de ogen van Lappen-Kari wel zo scherp maken, dat zij hem kon zeggen, waar Arne te vinden was. Ook al was Arne dood, dan moest hij hem toch vinden, want zijn lichaam moest begraven worden in gewijde aarde, opdat de kwelgeest er niet uit kon ontsnappen. Olof kwam bij het moeras op de hoogvlakte, het dode water blikkerde tussen de met riet be groeide pollen als het boze oog. Dit moeras was meer dan verraderlijk. Ijskoud water en daar onder drijfzand, dat een mens binnen enkele minuten wegzoog.... zo wegzoog, dat het water vlak na korte tijd weer even onbewogen was als daarvoor. Olof kende alle dodelijke gevaren, maar het leek, alsof hij er in het minst niet op lette. Hij sprong van de ene pol op de andere, zo nu en dan zonk zijn voet even weg, maar hij slaagde er toch telkens weer in vaste grond te bereiken. Hij moest verder, ook al loerde de dood met honderd ogen op hem. Plotseling strui kelde hij, hij viel over een pol, die hij door zijn in Gulbrandstal ■fr DOOR BERNHARD NORDH gewicht onder water drukte. Seconden lang lag hij te hijgen, hij durfde zich niet bewegen. Eén te felle beweging kon hem reddeloos in de af grond trekken, die vlak naast hem dreigde. Voorzichtig strekte hij de armen uit naar een pol voor zich; hij greep een bos riet en probeerde houvast te vinden op een steviger bodem. Maar de pol liet los en begon op het water te drijven. Olof kreunde. Hij hoorde zware vleugelslagen eri drukte zijn gezicht tot vlak boven het drijf zand. Hij wilde niets zien. Hij wist immers, dat het Arnes kwelgeest was, die daar boven hem wiekte om zijn geest naar zich toe te trekken, zodra die uit zijn verdronken schedel zou ont snappen. Hij hield de adem in als om te pro beren zijn geest met geweld in zijn lichaam te houden. De pol wankelde, het water rees steeds hoger. Olof hoorde de waarschuwende roep van een goudpluvier aan zijn rechterkant en toen hij omkeek, ontdekte hij andere pollen. Hij keerde zich behoedzaam om, kreeg iets stevigs te pakken, trok zich op, vond een nieuw houvast, verlegde zijn lichaamsgewicht naar zijn armen ear bleef minuten lang vlak boven de pollen liggen, die zijn gewicht konden dragen. Eindelijk kon hij opstaan. Hij keek om zich heen. Het was geen aanmoedigend gezicht. Overal zag hij zwarte gaten en hier en daar borrelde het als in kokend water. Olof hijgde rochelend naar adem. In zijn blinde ijver had hij zich in het gevaarlijkste deel van het moeras gewaagd. Hij had meer rechts aan moeten houden. Terwijl hij stil stond en nadacht, kwamen er steeds groter zwermen muggen op hem af. In het bos had hij daarvan geen last gehad, maar nu zoemden er duizenden om hem heen, zij vielen op zijn gezicht en han den aan en zogen zichzelf vast, overal waar zij maar een plekje bloot ontdekten. Olof sloeg ze van zich af, maar wat baatte dit in de strijd tegen dit leger bloedzuigers! Hij wreef zijn ogen uit, tot ze met bloed doorlopen waren. Hij spuwde muggen uit, hij at muggen, hij sloeg ze op zijn gezicht dood, tot het bloed er langs stroomde, maar toch raakte hij zijn plaag geesten niet kwijt. Er kwamen er steeds meer onafzienbare massa's kleine bloeddorstige we zens, die hun leven op het spel zetten om hun maag te vullen. Plotseling bleef hij stofstijf staan, hij trilde als een espeblad. Arnes kwelgeest had de muggen op hem losgelaten. Op dit kleine eilandje in het moeras des doods was de mens machteloos overgeleverd aan de muggen. Een menselijke hand vermocht niets tegen dit dui- vels-gebroed. Het zou niet lang meer duren, of zijn ogen zouden niets anders meer zien dan een rood geflikker en de zwarte nacht. Olof brulde, alsof hij alle onheil rondom zich op de vlucht wilde jagen. Hij schopte en sloeg weer met zijn benen. Hij moest weg hier van daan, zolang hij nog iets kon zien. Hij bukte zich voor de sprong, anderhalve meter verder lag een stevige pol. Als die het niet zou houden, dan was Olofs doodvonnis getekend. Hij waagde de sprong, kwam, als door onzichtbare machten ge dragen op de pol terecht, hij zag nieuwe pollen, hij sprong van hier naar daar, struikelde soms. maar bleef doorgaan, tot hij zich kon vastklam pen aan een kreupelden, die hem zijn takken toestak. Hij blies even uit en liep toen op vaste grond verder. De zwermen muggen trokken als een lange rookpluim met hem mee. (Wordt vervolgd) Gorinchem zaterdagmiddag in zijn le zing „Gegist bestek", die hij hield in het Groothandelsgebouw te Rotterdam, waar de Bond ter bevordering van de belan gen van de spastici bijeen was voor zijn jaarlijkse algemene ledenvergadering. Dr. Van der Meer zette uiteen, dat door de ruime belangstelling van de zie kenfonds-organisaties. die zich om ad vies tot de Centrale raad van volksge zondheid hebben gewend, de financiële problemen in veel gevallen gemakke lijker worden opgelost Hij pleitte ver der voor een coördinatie van de activi teiten rondom het spastische kind. Vaak kunnen mytylscholen niet tot stand ko men door het geringe aantal spastici in een dunner bevolkte streek, doordat daardoor differentiatie op onderwijsge bied niet goed mogelijk is. Het aantrek ken van onderwijskrachten, logopedisten en heilgymnasten wordt dan een te zwa re financiële belasting. Verheugend was daarom de medede ling van de voorzitter van de BOSK, mr. G. C. van Willigen, dat de laatste tijd niet gestreefd wordt naar afzonder lijke mytylscholen, maar naar behan delingscentra, gunstig gelegen voor een bepaalde streek, waar spastici naar toe kunnen worden gebracht voor dagonder wijs en behandeling en waar men even tueel een internaat aan zou kunnen ver binden. In zijn causerie deed dr. Van der Meer een beroep op de ouders van spas tic! hun verwachtingen omtrent de be handelingen niet zo hoog te spannen, cn niet het onmogelijke te verlangen van de capaciteiten van hun pupil. Ook waarschuwde hij tegen het vergelijken van hun bekende gevallen. Geen geval is gelijk aan een ander. Daarom betekent vergelijken vaak een teleurstelling. Betreurenswaardig vond spreker het dat in een tyd van welvaart Nederland zo weinig internaten heeft waar ernstige spastici blijvend kunnen wordèn opge nomen, in een omeeving aangepast aan hun speciale eisen. In de jaarvergadering die aan de lezing van dr. Van der Meer vooraf ging, werden enkele mutaties in het bestuur bekendgemaakt. In de vaca ture van penningmeester werd de heer J. J. Blank uit 's-Gravenhage benoemd. De heren H. Schravensandc. secretaris, en H. W. Vlietstra. tweede secretaris, werden herkozen. Dè heer Af. Weggemans, uit Voorburg, direc teur van de Stichting Nederlandse sanatnriumvereniging werd benoemd tot tweede voorzitter. Dr. L. P Bruijel, geneesheer-direc teur van het Revalidatie-centrum voor Delft en omstreken heeft de taak van medisch adviseur van de BOSK op zich genomen. Hij volgt dr. F. B. Venema op. en vooral: niet te ingewikkeld. Het Franse beeld kwam redelijk goed over. Tussen de beide amusementsprogram ma's in vertoonde de NCRV weer zo'n geslaagde familiegeschiedenis uit de filmreeks „Vader weet het beter". IN STOCKHOLM: CONFERENTIE VOOR RADIO EN TV. Dit jaar zal het er dan tocli van ko men, dat in Stockholm wordt vergaderd over de verdeling van radio-golflengten en televisie-frequenties. De datum voor de conferentie, die zeer lang zal duren, ls vastgesteld. Er wordt begonnen op 26 mei a.s. cn de vergaderingen zullen waarschijnlijk tot 22 juni duren. Zoals u zich wellicht zult herinneren is deze belangrijke conferentie reeds tweemaal uitgesteld omdat men niet kon klaar komen met de voorbereidendo werkzaamheden. In Stockholm zal nu eerst een mathe matisch verdelingsplan voor televisie- kanalen worden uitgewerkt en dit plan geldt voor geheel West-Europa. Zulks om te voorkomen, dat elk land met eigen plannen op tafel komt en men elkaar in de wielen gaat rijden en daar door bij het uitzenden hinderen. Er staan zoveel tweede of derde) televisieprogramma's op stapel In de verschillende landen, dat een juiste verdeling van de frequenties hoog nodig ls. Zoals u weet zal Nederland frequenties voor een tweede en alvast voor een derde programma aanvragen. In de banden I en III (waarin de hui dige televisiezenders werken) zullen correcties nodig zijn. maar de banden IV en V zullen, met het oog op meer programma's, geheel opnieuw moeten worden verdeeld. Hierbij komen ook de verschillende lijnensystemen aan de orde. Frankrijk heeft reeds toegezegd, voor band IV en V ook het 625-lijnensysteem te willen volgen cn men hoopt dat Engeland dat ook zal doen. Er bestaan alleen me ningsverschillen over de breedte van de banden. Het plan is, de banden IV en V te verdelen in 40 kanalen genummerd van 21 tot 60, elk met een breedte van 8 MHz. Frankrijk wil de breedte echter tol 6.5 MHz beperken en Engeland zelfs tot 6. Hierin zal men tot overeenstem ming moeten komen. Ook zullen de radiogolflengten wor den herzien, maar het zwaartepunt van de conferentie ligt in de nieuwe verde ling van de televisiefrequenties. De 80-jarige mevrouw Everard uit Londen kreeg een harde noot te kra ken. toen zij. met een som van ongeveer f 15.000 voor ogen, verloor in de finale van de quiz „Double your money", uit gezonden door de Britse ITA. Zij werd ondervraagd over de werken van Shakespeare en miste de laatste vraag. Dat leverde haar niet meer dan een troostprijs van f400 op. Maar vele kijkers waren zo begaan met het lot van de arme oude dame, dat zij spontaan giften zonden, net zolang tot het verloren bedrag vrijwel geheel bij elkaar was. En mevrouw Everard, die het geld heel goed kon gebruiken, i» er dolgelukkig mee. vanavond ii i i Om 8 uur begint het NTS-journaal, dat tezamen met het weerbericht tot 8.20 uur duurt Dan komt de AVRO met de korte actualiteitenrubriek, ge volgd door het journalistenforum. Ora 9 uur een documentaire over de Polaris en om 9.40 uur de muziekru briek van Willem O. Duys. waarin vanavond de piano aan bod komt. Ora 10.30 uur herhaalt de NTS de repor tage van 's middags over de afsluiting van het Veerse Gat. vanavond Het hoorspel dat de NCRV om 8.10 uur uitzendt is getiteld „Een staats man van verdienste" en geschreven door T. S. Eliot. Direct daarna, om 10 uur, hoort u het parlementair over zicht. gesproken door prof. mr. dr. L A. Diepenhorst en om 11.05 uur voort zetting van de rubriek „Het spel der vergissingen". Bij do AVRO gaat om 8.05 uur de Radioscoop draaien. Het is de avond van de beide forums, die u resp. om 8.20 cn 10 uur kunt horen. Verder: o.m. een klankbeeld over Noord-Beve land, een reisverhaal over Joegosla vië en optreden van buitenlandse muzikale gasten. Programma voor morgen Hilversum I, 402 n». 746 kc/s. AVRO: 7.0 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram O.OO Gym v d vrouw 0.10 De groenteman 9.15 Gram 9.35 Waterst 9.40 Morgenwlj- tdng 10.00 Gram 10.50 V d kleuters 11.00 Zang en plano 11.15 V d zieken 12.00 Lich te muz 12 20 Rcgerlngsultz: V d landbouw 12.30 Land- cn tuinbouwmeded 12.33 Or gelspel en zang 13.00 Nws meded en beurs- ber 13.30 Amus muz 14.0 Gitaarspel 14.40 Schoolradio 15.00 V d vrouw 15.30 Kamer- muz 16.00 Een land ln opkomst, lezing 16.15 Gram 16.30 V d jeugd 17.30 Ama- teursprogr. 1800 Nws 18.15 Pianospel 18 30 Lichte muz 19.00 V d kleuters 19.05 Parts vous parle 19.10 Gram 20.00 Nws 20.05 Amu* progr 21.05 Literaire quiz 22.00 Kamermuz 22.30 Nws. beursber van New York cn meded 22.45 Journ 23.00 Gram 23.30 Licht progr 23.5524.00 Nws. Hilversum 11, 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.30 V d jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed cn overweging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d hulsvrouw 9.40 Schoolradio 10.00 V d kleuters 10.15 Licht baken. lezing 10 25 Gram 11.00 V d vrouw 11.30 Gram 1.50 Volaan vooruit, le zing 12 00 Middagklok-noodklok 12.04 Ben Je zestig? 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Lichte muz 12 50 Act 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 13.20 Plalennleuws 13.40 Dans- muz 14.05 Gram 14.35 V d plattelands vrouwen 14.45 Gevar progr 16.00 V d zie ken 16.30 Zlekenlof 17.00 V d Jeugd 17.40 Beursber 17.45 Regerlngsultz: Gesproken brief uit de Nederlandse Antillen, door Henk Dennert. 18.00 Lichte muz 18.20 Kaarten op tafel, Scsprck 18.30 V d Jeugd 19.00 Nws 19.10 ct 19.25 Zang 19.30 Mllit ork 19.55 Gram 20.30 Avondcollege 21.00 Arlanc ct Barbo- Bleu. opera 22.15 Gram 22.25 Boekbcspr 22.30 Nws 22.40 Gehuwd en ongehuwd, le zing 22.55 Arlane et Barbe-Bleu, opera (verv) 23 30 Gram 23.55--24.00 Nws Televisleprogr. NTS: 20.00 Journ 2070 Franse chansons 20.35 Engelse TV-fllm 11.00-22.20 Speelfilm,

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7