Eichmanns verklaringen niet gedwongen afgelegd Voorstel van NCAB was beter gemotiveerd Majoor Linklater: ik ben student bij Sukarno Kennedy Klant is nog lang niet altijd koning i Kennedy's dreiging lijkt op die van Hitier Vandaag laatste caisson in het Veersegat Hoofdinspecteur Less houdt vol: Dr. Stalmann uit voorarrest Nasution content over Australië Werktijdverkorting in de bouw Fidel Castro in tv.-rede Klachten over reclame Koningin is ook aanwezig Lord Mayor van Londen bezoekt Amsterdam Suriname wil conferentie in Den Haag 6 MAANDAG 24 APRIL 1961 'TIJDENS de twaalfde zitting in het proces-Eichmann zijn vanmorgen A een aantal documenten aan het hof in Jeruzalem voorgelegd, die een aanvulling vormen op de 77 bandopnamen van verklaringen, die Eichmarm heeft afgelegd gedurende de acht maanden dat hij ondervraagd werd, na dat hij verleden jaar in Argentinië werd aangehouden. Deze aanvullende documenten omvatten persoonlijke aantekeningen en commentaren op boeken en tijdschriftartikelen over Eiahmanns rol, die aan de beklaagde overhandigd werden tijdens zijn verblijf in de cell in het Iyar fort. Hier onder bevinden ach 20 met de hand geschreven bladzijden en drie pagina's met latere notities, die Eichmann schreef nadat hem een artikel uit Life voorgelezen was. Eichmanns ondervrager, hoofdinspecteur Less, zei, dat Eichmann zijn aantekeningen „uit eigen vrije wil" aan de politie over handigde. Daarna gaf hij een beschrijving van het internationale netwerk van de staf van Eichmann dat zich over geheel door de nazi's bezet Europa uitstrekte. Hij zei, dat Eichmann de Israeli hielp bij het opstellen van het organi- satischema van de nazi machinerie. Op dit moment stond Eichmann's verdediger, dr. Robert Servatius op. om Less een kruisverhoor af te nemen. Hij vroeg „of enigerlei druk werd uit geoefend". Het ging er om of Eichmann gezegd werd, getuigenis af te leggen over beapaalde zaken en niets te zeggen over andere. „Voordat hü zün bereidheid te getui gen te kennen had gegeven, zei lk hem dat hU alleen moest spreken over zün eigen rol In het derde rük en over niets anders", aldus Less. Servatius vroeg Less toen. waarom Eichmann schriftelijke verklaringen over- harvdigd had na ondervraagd te zijn. „Ik zei tot hem dat hij indien het ge schikt achtte aanvullende gegevens te verstrekken hij zulks moest doen". (Van onze correspondent in Bonn) De 59-jarige chef van de afdeling bui tenlandse handel van het Westdultse mi nisterie van landbouw, voedsel voorzie- nlng en boswezen „Minlsterlaldlrektor" dr. Otto Stalmann, Is na een week uit voorarrest ontslagen. Hij heeft het ge vangenisziekenhuis in Boohum waar in hU In verband met een hartziekte was opgenomen verlaten en Is naar de bondshoofdstad teruggekeerd, waar men er nog steeds geen flauw Idee van heeft tn hoeverre de tegen dr. Stalmann (blijkbaar van Nederlandse zijde) ge richte beschuldiging omtrent het san- nemen van steekpenningen op waarheid berust. De opheffing van dr. Stalmanns arrest is geschied op aanwijzing van het hoofd van het parket in Bonn, mr, Pfromin Het is niet bekend en het parket zwijgt hierover of dit een gevolg is van even- tuele negatieve resultaten van het justi tionele onderzoek, dat in de tweede helft van de vorige week de officieren van justitie mr. Drugh en mr. Zug in Den Haag hebben ingesteld. Op het ministerie van landbouw blijft men van de onschuld van dr. Stalmann overtuigd. „Zei hij: „Ik heb over de zaak nage dacht en ik wil nog iets toevoegen aan hetgeen ik gisteravond gezegd heb?" „Ja, ik geloof dat hij zijn commenta ren met dit doel verstrekt heeft". Toen stond de procureur-generaal. Gi deon Hausner op en vroeg opnieuw: ..Werd enigerlei ongeoorloofde druk op hem uitgeoefend?" ..Er werd geen druk uitgeoefend" aldus Less. Rechter Benjamin Halevy zei opge merkt te hebben dat de beklaagde soms een kruisverhoor afgenomen werd en dat dit niet klopt met uw opmerkingen". „Ik vroeg verdere opheldering van ounten die ik niet kon begrijpen", aldus Less. Dr. Salo Wittmayer Baron, prof. in de Joodse geschiedenis aan de universiteit van Colombië nam daarna plaats in de getuigenbank om getuigenis af te leggen voor de openbare aanklager. De profes sor zal een algemeen historisch beeld ge ven van de toestand waarin de Europese joden verkeerden voor het uitroeiings programma door de nazi's begon. Hij schetste het beeld van Europa na de eerste wereldoorlog, de opkomst van fascisme en nazisme, de economische crisis. „Er heerste een geestelijke spanning waaraan door landen die er mee te ma ken hadden moeilijk het hoofd te bieden was", zei hij. „Het ontstaan van nieuwe staten bracht de joden in een positie waardoor de mees ten van hen die landen wensten te verla ten, maar zij konden dit niet door de vele beperkende bepalingen Hij zei, dat er in de jaren dertig 9.8 miljoen joden in Europa waren, die hun invloed uitoefenden op het economische-, culturele- en alle andere gebieden van het leven. De professor zei, nadat de zitting was hervat, dat naar zijn mening in de pe riode tussen de twee wereldoorlogen ,de joodse emancipatie zich op het hoog tepunt bevond". Volgens Indonesische functionarissen te Washington zal Sukarno heden in zijn onderhoud met de Amerikaanse presi dent Kennedy trachten een toezegging van voortgezette onzijdigheid of zelfs van sympathie te verkrijgen inzake Nieuw - Guinea. Ook zal Sukarno uiteenzetten, dat de Indonesische „geleide democratie" niet moet worden beoordeeld naar het begrip „pro-of anticommunistisch" en dat Indo nesië er naar streeft een der grootste niet aan blokken gebonden mogendheden te worden. President Kennedy zal zelf Sukarno komen begroeten, wanneer deze om 14 uur 30 plaatselijke tijd (20 uur 30 Neder landse tijd» uit Los Angeles op het mili taire vliegveld van Washington aan komt. Men ziet deze persoonlijke begroe ting als een teken van het belang dat de Amerikaanse regering hecht aan Sukar no's bezoek van 24 uur aan Washington, waarbij hem de volle militaire eerbe wijzen zullen worden gebracht Sukarno zal ook een onderhoud hebben met de voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken in de senaat, senator Fulbright Dinsdagmorgen zal Sukarno per vlieg tuig naar Mexico vertrekken. Proces tegen Frenzel vandaag begonnen (Van onze correspondent in Bonn) Voor het hoogste gerechtshof in West- Duitsland, het „Bundesgerichthof" in Karlsruhe, begon vandaag het proces tegen de 61-jarige vroegere S.P.D.-par lementariër en lid van de defensiecom missie van de bondsdag, Alfred Frenzel. Hij staat terecht wegens landverraad Frenzel heeft Westduitse en geallieerde militaire geheimen, waarvan hij als lid van de defensiecommissie kennis droeg, verraden aan de Tsjechoslowaakse ge heime dienst. Daarvoor zou hij in de loop der jaren een bedrag van zevenen twintigduizend mark hebben ontvangen. Frenzel werd op 28 oktober van het vorige Jaar door de Westduitse procu reur-generaal, mr. Gude, persoonlijk ge arresteerd in het parlementsgebouw. Hij is inmiddels van zijn parlementsfuncties ontheven. Vijftien jaren tuchthuis ls de maximale straf, waartoe Frenzel kan worden veroordeeld. Vanwege d: staats geheimen, die ter sprake zullen komen, zal het proces grotendeels achter geslo ten deuren worden gevoerd. De Indonesische minister van verdedi ging en chef-staf van het leger generaal Nasution. heeft voor zijn vertrek naar Nieuw-Zeeland voor de radio en televisie te Sydney verklaard, dat hij besprekingen van zeer grote waarde heeft gevoerd met de Australische premier en ministers over Nieuw-Guinea. Hij hoopte dat zijn huidig bezoek de twijfel omtrent Indo nesië zal wegnemen. Indonesië heeft geen andere verlangens naar grondgebied cn wil zijn eisen inzake Nieuw-Guinea langs vreedzame weg tot een oplossing bren gen. maar het moe^op zijn hoede zijn voor moeilijkheden en andere zaken, die het van zijn doel zou kunnen afhouden, aldus Nasution. Na zijn tweedaags bezoek aan Nieuw- Zeeland zal hij zijn overleg met de Australische premier Menzies afsluiten en daarna zullen beiden een gezamenlijke verklaring over westelijk Nieuw-Gui nea afgeven. Nader wordt nog gemeld, dat volgens Nasution Indonesië bereid is Nieuw- Guinea voorlopig te besturen als beheer- •chapsgebied der Verenigde Naties voor dat het bij Indonesië wordt ingelijfd. Vlootbezoek aan Portugees Timor Een Indonesisch smaaldeel heeft een bezoek van drie dagen gebracht aan Por tugees Timor. De commandant, R Su- bono, zeide, dat het bezoek had bijge dragen tot versterking van de diploma tieke betrekkingen tussen Indonesië en Portugees Timor en dat de Portugese autoriteiten verrast waren over de voor uitgang bij de Indonesische vloot „En toen kwamen de nazi's en toonden aan, dat een hoog ontwikkeld en be schaafd land de klok terug kon zetten". De professor zinspeelde daarna steeds weer op de „levenskrachtigheid" van de joodse gemeenschappen in Europa voor de uitroeiing door de nazi's. Hij bracht voorbeelden in herinnering waarbij de staat de synagogen bescherm de. Hü zei, dat een vroeg voorbeeld hier van plaats vond in Azië in de tijd van Ambrosius. „Vanaf de middeleeuwen tot de moder ne tyden hebben staten de synagogen be schermd". Maar de nazi's verwoestten 123 sy nagogen in Duitsland in een nacht in 1938 de kristalnacht Zij brachten een, nieuw element in de geschiedenis". ..Iets dergelijks was nog nooit gebeurd! zelfs niet in de middeleeuwen", aldus drJ Baron. Dr. Baron zei verder, dat het Judaïsme reeds eeuwen geleden de noodzaak voor openbare scholen erkende. „Dit dateert vanaf de eerste eeuw", aldus dr. Baron „Dit was de trots van de Joodse natie door alle eeuwen heen". In Duitsland, waren speciale Joodse scholen sedert de 18de eeuw. Hij zei, dat de Joden in Duitsland, hoewel levend volgens de Duitse tradities, probeerden hun eigen cultuur te behouden. Dr. Baron sprak verder van de wijdverbreide Jood se publrkaties, waaronder vele weten schappelijke- en opvoedkundige bladen. Om 12 uur (Ned. tijd) werd de zitting opgeheven. Vanmiddag om 2.30 uur zou zij worden voortgezet. Op haar 35ste verjaardag ging koningin Elizabeth van Engeland in Badminton naar de paardentrials kijken. De regen viel bij stromen neer. Dat leverde deze aardige foto op: de Koningin (rechts), prinses Mar garet en Antony Armstrong Jones onder de paraplu. (Van onze sociaal-economische redactie) ZOALS wij vorige week reeds schreven heeft het bouwbedrijf in zijn voorstellen tot werktijdverkorting naar de mening van de regering te weinig gezocht naar mogelijkheden om het produktieverlies ten gevolge van de werktijdverkorting op te vangen. De Ned. Chr. Aannemersbond heeft daarop echter een gunstige uitzondering gemaakt. Deze bond heeft bij de indiening van de voorstellen bij het College van Rijksbemiddelaars wel een uitgebreide motivering van de werktijdverkorting gegeven, welke voor de regering meer aanvaardbaar lijkt. De Nederlandse Christelijke Aan nemersbond heeft samen met de werk nemersorganisatie zijn voorstellen afzonderlijk ingediend omdat na de bouwstaking van vorig jaar de sa menwerking tussen de N.C.A.B. en de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, waar in de andere aannemersorganisaties samenwerken, is verbroken. Hot was dc motivering van de voor stellen tot werktijdverkorting van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, welke de regering naar onze indruk onvoldoen de heeft geacht. Naar wij vernemen komt de Raad van Bestuur weliswaar slechts tot een ongedekt produktiever. lies /an 0.76 pet., maar daarbij is dan ook verdisconteerd de 2.2 pet. „ruimte" voor loonsverhoging welke bij het afsluiten van de thans lopende c.a o. zou zijn blij ven zitten. Het is echter zeer de vraag, of deze 22 pet. „ruimte' inderdaad nog aanwezig is, gelet op het feit, dat er hier en daar via allerlei tarieven en toe slagen wel wat meer zal zijn betaald dan de voorgeschreven CA.o.-lonen. Is deze Chroesjtsjef heeft president Ken nedy een boodschap gestuurd, waar in hij beweert dat onweerlegbaar is komen vast te staan dat de Ver enigde Staten medeplichtig zijn aan de invasie op Cuba. De Amerikaanse regering probeert, aldus de Russische premier, op Cuba het soort „vrij heid" te herstellen die dit land ver plicht naar de pijpen van zijn mach tige buurstaat te dansen. Aan het eind van zijn vrij scherp ge stelde brief verklaart Chroesjtsjef: Wij willen zodanige betrekkingen tussen de Sowjetunie en de Verenigde Staten de twee machtigste landen ter wereld dat sabelgekletter en het voorstaan op militaire en economische superioriteit zijn uitgesleten. Fidel Castro was uiteraard nog scher per in zijn uitlatingen toen hij gister avond een televisierede van bijna vier eneenhalf uur hield. „De dreiging van Kennedy heeft veel weg van de drei ging van Hitier", zo zei hij. Ook ver klaarde hij, dat de Amerikaanse rege ring uit bandieten en veahtjassen be staat. die de wereld met een oorlog be dreigen. Over de contra-revolutionairen merkte hij op, dat deze doodgeschoten dienden te worden. Volgens Castro zijn er 458 gevangen genomen, van wie een aantal voor de televisie zijn verhoord. Enkelen zijn reeds ter dood gebracht Later kwam de mededeling dat de regerings troepen 067 gevangenen hebben gemaekt De Dominicaanse republiek heeft aan geboden een aantal Cubanen die In 1959 een Invasiepoging hebben onderno men ln te ruilen tegen gevangenen van Castro. De Cubaanse opstandelin genleider Cardona heeft de Paus tele grafisch verzocht om hulp bi) hte voor komen van terechtstellingen op Cuba. De secretaris-generaal van de Organisa tie van Amerikaanse staten, Mora beeft Castro dringend verzocht zün gevange nen menselijk te behandelen. IVee gevangenen zijn al in vrijheid ge steld: de correspondenten van United Press International in Havanna, Henry Raymont en Martin Houseman. Zij zijn opgenomen in de Braziliaanse ambassa de in Havanna. Ex-president Urrutia van Cuiba heeft met tachtig anderen onder dak gevonden in de Venezolaanse am bassade. Aantal doden Het aantal doden dat de invasie ge kost heeft, is nog nriet bekend. Volgens Castro waren het er aan beide zijden ruim tachtig, maar anderen zeggen dat het enkele honderden zijn. De rebellen- radio heeft hierover nog,niets gezegd. Wel heeft zij twee bataljons op Cuba op gewekt tegen de regeringstroepen te blijven vechten. In het Witte Huis wordt druk gecon fereerd over de Cubaanse situatie. Pre sident Kennedy heeft zelf met zijn ambtsvoorganger Eisenhower in Camp David een onderhoud gehad en dinsdag spreekt hij met gouverneur Rockefeller over de toestand. Vice-president John son zal vandaag oud-president Truman op de hoogte stellen. De president heeft Inmiddels generaal Taylor, de vroegere chef-staf van het Amerikaanse leger, opgedragen een stu die te maken van de Amerikaanse sterk te op het terrein van „nlet-conventlo- nele" oorlogvoering zoals guerllla-actl- viteit, zulks naar men aanneemt naar aanleiding van de ontwikkelingen op Cuba. vrij fictieve ruimte van 2.2 pet. ten on rechte op het produktieverlies, dat als gevolg van de werktijdverkorting op treedt, in mindering gebracht, dan is het produktieverlies dus geen 0.76 pet., maar ongeveer 3 pet, ongeveer de helft van het totale percentage van ruim 6 pet. produktieverlies, dat met de 45-urige werkweek in de bouw gemoeid is. De regering wil de werktijden in de bouw ook niet met 3 uur doch slechts met 1% uur per week verminderen tot 4614 uur. Beter voorstel Het beter gemotiveerde voorstel tot' verkorting van de werkweek in de bouw tot 45 uur, dat de N.C.AB. bü bet colle ge van Rijksbemiddelaars indiende, zou ongetwijfeld bü de regering een betere ontvangst ten deel zün gevallen dan het hierboven genoemde weinig gemotlveer- de voorstel van de Raad van Bestuur Bouwbedrüf- De Stichting van de Ar beid heeft het voorstel van de N.C.AB. echter nog niet behandeld en er is dus nog geen advies over uitgebracht aan het College van Ryksbemiddelaars. De N.C.A.B. is althans nog niet uitgenodigd geweest voor een hearing by het stich tingsbestuur. De N.CA3. heelt zijn voorstellen pas in de loop van maart bij het College kunnen indienen (dus vrij laat) juist omdat men bij deze organisatie zoveel werk gemaakt heeft van de motivering van de werktijdverkorting tot 45 uur per week. Deze organisatie heeft namelijk een apart bedrijflsonderzoek ingesteld naar de mogelij kneden om de werktijd verkorting op te vangen Dit onderzoek neeft verschillende mo gelijkheden aan de hand gedaan om het produktieverlies oij de werktydverkor- tirug op te vangen. In de eerste plaats is duidelijk aangetoond dat er by een 45-urige werkweek bij de werknemers de bereidheid bestaat tot het leveren van een grotere prestatie. De werkne mersbonden waren eveneens bereid hier op by hun leden aan te dringen. Militairen door mond en klauwzeer bedreigd Eeniheden van het eerste legerkorps hebben de afgelopen week deelgenomen aan een stafoefening in West-Duitsland. in het bijzonder in het rayon Idenburg In dit rayon heerste mond- en klauw zeer, zodat de eenheden, die in boerde rijen hebben gelegen, op verzoek van de veterinaire inspecteur in Nederland voor hun terugkeer ontsmet moeten worden. Het gaat hier speciaal om de kleding, het schoeisel, de banden en laadbakken van de voertuigen. De commandant van het eerste legerkorps heeft in overleg met de inspectie van de militair genees kundige dienst maatregelen getroffen. Ontsmettingsploegen zyn gisteren reed6 naar Duitsland vertrokken. De militai ren keren vandaag en morgen naar Ne derland terug. Aan de oefeningen hebben enige hon derden militairen deelgenomen, onder wie een groot aantal stafofficieren. Voorts is gebleken dat er hier en daar in het bouwbedrijf veriiesuren kunnen worden ingeperkt. Hoewel dit moeilijk voor elk bouwbedrijf afzonderlijk ge steld kan worden, was men toch wel van mening dat voor de hele bedrijfstak als totaliteit beter toegezien kan worden op het tydig beginnen van het werk en het niet te vroeg beëindigen van werkzaamheden. Ook een kritisch bezien van de schafturen kan winst opleveren. Ook hierover is met de werknemersor ganisaties gesproken. Behalve op dit resultaat van de tijds analyse wordt door de N.C.AB. aan dacht gevraagd voor 't feit dat er bij vijf werkdagen mmder verlies is bij het beginnen en beëindigen van de werk zaamheden dan op zes dagen, hetzelfde geldt voor de reisuren Ook wordt ge. noemd het geringe liohtverlet in de wintermaanden, indien er per dag kor- eer gewerkt wordt. Het bouwbedrijf overweegt namelijk in de winter de 45 uur over zes dagen te verdelen zodat er per dag korter gewerkt kan worden. Het lykt niet uitgesloten, dat wanneer er een normale samenwerking tussen alle aannemersorganisaties had bestaan bü de opstelling van de plannen voor werktüdverkorting, er mede onder in vloed van de N.C.A.B een voorstel en een argumentatie uit de bus was ge komen, dat ook van de züde van de re gering een andere reactie had mogelyk gemaakt „De klant is tot nu toe assepoester. De consument is de voetganger in het economische verkeer. Er zijn wel knipperbollen voor hem, maar nog geen veilige zebrapaden." Dat was de conclusie van prof. dr. A. Vonde ling, die over het onderwerp „De klant, koning of onderdaan?" voor het congres van de vrouwenbond van de Partij van de Arbeid in Den Haag sprak. In beginsel bleek prof. Vondeling voorstander van een zo groot mogelijke keuzevrijheid voor wat betreft soort, kwaliteit, prijs en beschikbaarheid. Di» sloeg echter niet op artikelen van dezelf de kwaliteit in verschillende verpakkin gen en prijzen, zoals op het gebied van margarine, koffie, thee en sigaretten schiint voor te komen. Onder keuzemogelijkheden verstond prof. Vondeling ook de invoer van goe deren. De overheid kijkt te veel naar de uitvoer, zei hij. Elders bestaan echter goederen, die een welkome aanvulling van het assortiment zouden zyn. In dit opzicht kan de Euromarkt ook voor de consument belangrijk worden. De Nederlandse koper echter is con servatief. Altijd weer speelt de degelijk heid een grote rol. Op grond van het huishoudbudget en van mode-overwegin gen zijn minder degelijke, sneller slij tende goederen niet altyd te versmaden Keuzevrijheid gaat met warenkennis gepaard, zo meande prof. Vondeling. Die kennis moet de consument op juiste wüze worden bügebracht. Het ls niet voldoende indien men „ergens" inlichtingen kan krügen. VERBOD NODIG Hij waarschuwde tegen kartelafspra ken en andere regelingen inzake mode- dinging. Daarbij worden de consumen tenbelangen lang niet altijd goed behar tigd. Het was hem een doorn in het oog. dat nu al 60 tot 70 procent van de merkartikelen Ln middenstandszaken aan vaste prijzen (door verticale prijsbinding) gebonden is. Dit is vrijwel overal elders verboden. Een verbod hier te lande is ook nodig. „Laat men de verticale prijs binding bij deze hoogconjunctuur maar eens op de tooht zetten", zo meende prof. Vondeling, „er behoort meer onrust te zijn". Medezeggenschap in bedrijven, waar consumptieartikelen worden gefa briceerd, leek hem een uitstekende ge- dachte. Belangrijker is echter nog, dat de consumtenten zich aangorden om met hulp van oveiheidsteun te komen tot nauwkeurige studie en voorlichting van en over produkten en bestedingen. Specialisten moeten worden opgeleid om voor consumentenbelangen „tegen spel" te kunnen geven by de producen ten. Ten slotte gaf prof. Vondeling in overweging om in de dagbladen enz. de juistheid van voorlichting in advertenties te gaan toetsen aan de werkelijkheid, zoals dit voor kunst en sport geschiedt. Tydens het congres kwamen uitvoerig de tongen los met klachten en gedachten over consumentenvraagstukken. Gemopperd werd over het feit, dat de huisvrouwen volkomen afhankelijk zijn van hetgeen de fabrikanten over hen uit storten. „Is de klant nog koning?", vroeg een der spreeksters. Blijkens de vele op merkingen, die over kwaliteit uitvoering en prijzen van goederen werden gemaakt, beantwoordden de congresserende dames deze vraag negatief. Geklaagd werd over overdonderende, niet-waarheldsgetrouwe reclame, het ge- leur met produkten langs de deur, de vrouwen tijdrovende enquêtes en bedrie- gelüke, goedkope aanbiedingen van goe deren, die niet aan te stellen eisen van maat en kwaliteit beantwoorden. OR1E-EILANOCNPLAN IS WERKELIJKHEID GEWORDEN ZUID BEVEL AND (Van onze correspondent) Precies volgens tijdschema zijn ln het afgelopen weekeinde weer twee caissons in het Veersegat tot zinken gebracht. Zaterdagmiddag 17 minu ten over een ging de vijfde van de zeven doorlaatcaissons omlaag en zondagmiddag 18 minuten over twee 9bond de zesde en dus voorlaatste caisson onwrikbaar vast op de bo dem. Er rest nu nog een gat van 51 meter, waarin vandaag de laatste doorlaatcaisson, die een lengte heeft van 45 meter, gemikt zal wórden- Steeds meer krijgt men de indruk dat het voor de N.V. Dijksbouw en voor de Delta-dienst een routinewerk is gewor den om ae caissons op hun plaats te krijgen. Er was vooral zondag voor het plaatsen van de caisson een opmerke lijke belangstelling. Burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder schatte dat er 20000 a 25.000 bezoekers zijn geweest De smalle aanvoerwegen door Walche ren konden de verkeersdrukte nauwe lijks verwerken en er ontstonden dan ook vele opstoppingen. De plaatselijke busdienst van de N.V. streekvervoer Walcheren liep op dit traject een ver traging van ruim een uur op. Vanmid dag zullen de burgemeesters van de Walcherse gemeenten Vrouwenpolder en Veére en van de Noordbevelandse ge meente Wissenkerke, respectievelijk de heren A. de Kam, I. F. den Beer Poor- tugael en J. van Halst elkaar op de zevende en dan reeds gezonken caisson ontmoeten en de hand drukken. Daar mee zullen zij de directe vaste verbin ding, die dan tussen Walaheren en Noordbeveland ontstaan is bekrachtigen Zoals bekend zal vandaag bij het neer laten van de zevende caisson ook ko ningin Juliana aanwezig zyn met haar jacht de Piet Hein. jl/TAJOOR John Linklater, in Oxfordshire woont, wordt Om een einde aan de ge- ontslag genomen had bij de dige strijd moeten voeren om een vroegere officier van reeds maandenlang achter- ruchten te maken liet Link- inlichtingendienst van het te leven van het geld dat wi.' de Britse militaire inlichtin- V0,Kd door verha,en dat *Ün later een advertentie in de leger na 18 jaar dienst „om hebben en in een huis, da' ai 4 t. i 4 medische studies een dekman- Times plaatsen, waarin ge- iets nuttigs te gaan doen." »en vriend geleend heeft, ter genaienst, neert laten weten tej zyn voor zijn werk voor tegd werd: >tElk verband met Nu studeert hij medicijnen ivijl ik voor mijn artsexamc» dat hij geen internationale de geheime dienst. De dorps- inlichtingenwerk is unilate- tan het St.-Catherine's college dudeer." spion is. bewoners willen namelijk niel raai en ongevraagd, mijn in- van de universiteit van Ox- geloven dat een medisch stu- eomstenbronnen staan open ford. „De bespottelijke ver- Wat de auto betreft: „Ik „Ik heb genoeg van alle ge- dent in staat is een wagen te voor onderzoek en ik krijg halen dat ik een spion ben, Qeb hct dine nndie nm elke ruchten," gromde de 38 jaar houden en in een mooi land- generlei vergoeding van eni- maken mijn leven tot een oude majoor, „ik ben alleen huis te leven met zijn vrouw, gerlei inlirhtingenorganisatie." ellende. Ik wil iedereen laten g 2 kilometer naar de maar medisch student." vijf kinderen en twee hon- De majoor deelde aan ver- weten dat op het ogenblik Jniversiteit te rijden, maar Linklater, die in een dorpje den. slaggevers mee, dat hij in '58 mijn vrouw en ik een gewei- ben ik daarom een spion?" De staf werd gebroken over bonnen en etikettensystemen, die weliswaar leu ke boekjes en spelletjes voor de kinderen i opleveren, maar die toch ook hun kosten jor de consument meebrengen. Nog te weinig wordt een juiste opgave PROF. DR. A. VONDELING keuzevrijheid en warenkennis van de samenstelling van weef sels, vooral op het gebied van wol Veel waardering bestond er voor het streven van de Ned. Huishoudraad om het etiket teren met aangeven van samenstelling en wasvoorschriften in goede banen te leiden. Geklaagd werd over het gebrek aan warenkennis van winkeliers en verkopend personeel. Een betere opleiding werd wenselijk geacht. Te weinig, zo vond men verder, komt de koopster aan de weet van de gebruikswaarde en -mogelijk heden van plastic-artikelen. De Lord Mayor van Londen, Sir Ber nard Waley-Cohen. is gisteren met zijn persoonlijke vertegenwoordiger, de heer H. W. Keith Calder, en een andere ge meentelijke hoogwaardigheidsbekleder, de zwaarddrager kolonel B. J. D. Lums- den, op Sahiphol aangekomen. Hij brengt een officieel bezoek van drie dagen aan Amsterdam. De Lord Mayor werd op Schiphol begroet door zijn ambtgenoot van Amsterdam, mr. G. van Hall en diens echtgenote. Een uur na de aankomst vèn Sir Ber nard arriveerde met éen ander lyntoestel zijn echtgenote lady Waley-Cohen, lady Mayoress, in gezelschap van brigadier R. H. S. Popiham, gemeentelijk maar schalk van Londen. In een onderhoud met de pers deelde de Lord Mayor op Schiphol mede, dat hij en zijn vrouw uit principe nimmer in hetzelfde vliegtuig reizen. „Wij zün gezegend met vier nog jonge kinderen," zo zei hij „en wij vinden het onnodig risico om samen in een vliegtuig te rei zen, voor het geval er iets mis zou lopen." Plan voor conferentie over toestand in Laos Het Russische nieuwsbureau Tass heeft mededeling gedaan van een Russisch- Laotiaans communiué, waarin gezegd wordt dat er „feitelijke omstandigheden bestaan voor het normaliseren van de toestand in Laos". De eerste maatregelen in deze richting zouden moeten bestaan uit: Het bijeenroepen van een verbrede internationale conferentie van het type als in 1954 in Genève is gehouden, zoals voorgesteld door prins Norodom Siha- noek, het Cambodjaanse staatshoofd, en een staken van het vuren en ook her vatting van het werk van de internatio nale commissie voor toezicht en controle. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk heeft zaterdag in een rede voor het Amerikaans ge- 1 nootschap van hoofdredacteuren van dag bladen verklaard, dat hij verwaohtte dat binnen een of twee etmalen een staakt- het-vuren in Laos zal worden afgekon digd. Hij zei dat de Amerikaanse rege- mug zou trachten door middeü van on derhandelingen Laos een neutraal, onaf hankelijk land te maken. Op Curasao wordt vernomen dat de bijrinaamse regering afwijzend heeft be schikt op het voorstel van premier E Jonckheer der Nederlandse Antillen om de ronde-tafel-conferentie in de tweede 4&T,an mei het2'j te Paramaribo hetzij te Willemstad te houden. Zy meent, dat de voorbereidingen voor de conferentie in Den Haag reeds zo ver zyn gevorderd, dat het onmogelijk is de Dlaats van samenkomst te veranderen. Het Antilliaanse blad Beurs en Nieuws berichten merkt op, dat hierover nooit overleg is gepleegd met de deelgenoten in het Koninkrijk en dat het hier dus gaat om een eenzijdige beslissing van Suriname. De Antilliaanse regering wilde het bericht noch bevestigen noch ontken nen. doch politieke kringen verklaren, dat de Surinaamse stap „enige verwonde ring heeft gewekt" Vierhonderdduizend geïnjecteerden In juli hoopt men de grote campagne tot bestrijding van de framboesia in Ne derlands Nieuw-Guinea te voltooien. Tot nog toe hebben 400.000 mensen injecties tegen deze ziekte ontvangen. Het hoofd der afdeling framboesiabestrijding, dok ter R. Romeijn, zal dan met verlof naar Nederland gaan. Unicef heeft geholpen door medicijnen te verstrekken. De 48-jarige J. van Gorsel uit Ber gen op Zoom is zaterdag in Halsteren met zijn bromfiets tegen een wielrijdster aangereden. Hij raakte bewusteloos en overleed later.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 6