Grepen uit de geschiedenis van de zestig-jarige Leidse Y.Y.V. Verdienstelijke opvoering ?Knickebocker Holiday van Op de bres voor vreemdeling en stad Agenda voor Leiden en Den Haag Gevestigde en vertrokken personen In de week van 13 lol en met 19 april 196 CEMEENTE LEIDEN Litteris Sacrum sloot seizoen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 24 APRIL 19( Maandag De Doelen. 8 uur: Leidse Amateur- Fotografen-Vereniging. uitslag jaarlijkse wedstrijd en prijsuitreiking. Den Burcht, 7.30 uur: Leids Onder ling Ziekenfonds, films. o.a. ..Geen angst voor wilde dieren", korte causerie van H. J. Anbeek, bestuurder van de Cen trale bond van onderling beheerde Zie kenfondsen, over „Een stukje vrijheid". De Lakenhal, 7 uur: buitengewone al gemene vergadering t.g.v. 60-jarig be staan van de V.V.V. Leiden en omstre ken, afscheid van de heer C. J. van Spall, na 34 jaar bestuurslidmaatschap. De Lakenhal, 8.3010 uur: receptie t.g.v. 60-jarig bestaan der V.V.V. Gebouw Irene Oegstgeest, 8 uur: afd. Oegstgeest Christen-vrouwenbond. W. M. van Andel over „De gevaren van de grote stad". Schouwburg. 8 uur: toneelavond ar beiderstoneelvereniging D.O.S. Kon. Schouwburg Den Haag, 8 uur: „De wonderdoenster", door Theater. Kurzaal Scheveningen, 8 uur: koor- concert, o.a. Die Haghesangers. Diligentia Den Haag. 8 uur: Zvi Zeit- lin, viool, en Mar. Flipse, piano. Dinsdag Toonkunst Rapenburg, 8 uur: muziek avond zangleerlingen mevrouw Stevens. Filmzaal academiegebouw, 8 uur: K. en O., programma van amateurfilms. „Hoe komt een amateurfilm tot stand?", door Emile Brumsteede. Zaal bij Willem de Zwijgerkerk Oegstgeest, 8 uur: commissie voor huis houdelijke en gezinsvoorlichting, mevr. H. A. van Herwaarden-Wildeboer over haar reis naar Griekenland. Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering „De Stem des Volks" o.Lv. Willem Mizee. Schouwburg, 8 uur: Leidse gymna- siasbenbond „Uno Sumus Animo", op voering van „Le Bal des Valeurs" van Jean Anouilh in een vertaling van Ge rard Beliers. V. en D. Leiden, 10.30—11.30, 2.30— 3.30 en 45 uur: modeflitsen. Arbeidsbureau Doezastraat. 8 uur: voorlichting (met lichtbeelden; over Australië. Kon. Schouwburg Den Haag, 8 uur: „Pelikaaneiland", door Puck. Gebouw voor K. en W. Den Haag, 8 uur: Haags Operakoor, „La Somnam- bula" van Bellini. Diligentia Den Haag, 8 uur: Jean Har vey, viool, en Edith Grosz. piano. Woensdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: muziekavond voor bandrecorders aan blinden. Den Burcht, 7.30 uur: Leids Onder ling Ziekenfonds, films, o.a. „Geen angst voor wilde dieren", korte causerie van H. C. v. d. Hoeven, redacteur van „Zie- kenfondsnieuws", over „Een stukje vrij heid". Het gulden Vlies, 8 uur: vergadering van de Vereniging tot bevordering van de welsprekendheid. Kerkzaal acad. Ziekenhuis: 12.50 I.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Zomerzorg, 8 uur: postzegelverzame laars. Kon. Schouwburg Den Haag, 8 uur: „De getatoueerde roos". Ned. Comedie. Gebouw voor K. en W. Den Haag. 8.15 uur: Residentie-Orkest, Monique Haas. piano. Diligentia Den Haag, 8 uur: uitvoering chr. zangkoren. Donderdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Knickerbocker Holiday", musical van Maxwell Anderson. De Doelen, 3.30 tot 5.30 uur: receptie J. Bekooy t.g.v. 40-jarig bestaan van zaak. Gebouw voor K. en W Den Haag, 8 uur: Ned. Opera met „Oedipus Rex" van Strawinsky en „1* Heure Espagnole" van Ravel. Vrüdag Turk, 2.30 uur: afd. Leiden Ned. Ver. van Huisvrouwen, dr. J. J. Smith over „Vogels als wereldreizigers". Zomerzorg. 8 uur: Vereniging van .oud-leerlingen der Ambachtsschool, films, aangeboden door Pelt en Hooy- kaas N.V. tc R'dam. Stadsgehoorzaal, 2 en 3.30 uur: Maat schappij voor Toonkunst, jeugdconcert door het Rott. Philharmonisch Orkest oJ.v. Eduard Flipse, met mondelinge toelichting van de dirigent, werken van Leon Orthel. A. Diepcnbrock en Maurice Ravel. Aoademiegebouw, 4.15 uur inaugura tie dr. J. Brugman als gewoon hoogle raar in de Arabische taal- en cultuur geschiedenis. De Doelen, 5 uur: Rijnlandse Club. Verbond van prot.-chr. werkgevers in Nederland, prof. dr. H. R. Wijngaar den te Amsterdam over „De twee gene raties in de leiding". Schouwburg, 8 uur: feestavond Leidse Chr. Oranjevereniging met opvoering door de Timdelerclub van „De heksen van Malta" (W. Bischot). Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond per soneelsvereniging Lichtfabrieken. Zomerzorg. 8 uur: kynologen-verenl- ging „Rijnland". W. Versteegh over „Zin tuigen, zenuwen en effect". Koor Pieterskerk. 7.15-7.5Ó uur: avond gebed. Gebouw voor K. cn W. Den Haag, 8 uur: Hofstad-Operette met „De Zigeu nerbaron". Diligentia Den Haag. 8 uur: Sergio Varella-Cid, piano. Zaterdag Stationsplein, busperron 13, 2 uur: afd. Lelden Kon. Ned. Natuurhist. Ver eniging. vertrek met de bus voor excur sie naar de polders rond de W.jde-A bij Hoog made voor het waarnemen van planten en vogels. Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacrum met „Knickerbocker Holiday", musical van Maxwell Anderson. Restaurant „Mecrrust" Warmond, WANNEER MEN zich ertoe zet een beschrijving te geven van het wel en wee van de Vereniging ter Bevordering van het Vreemdelingen- Verkeer te Leiden en Omstreken gedurende 60 jaren, stuit men op de moeilijkheid dat over perioden van soms verscheidene jaren allerlei ge gevens ontbreken. Het is een van de verdiensten van de huidige secretaris, de heer C. J. SpailSl, geweest, dat hij, ten koste van veel tijd en na omslach tige naspeuringen in plaatselijke nieuwsbladen, tot een zekere reconstruc tie kon komen, die weliswaar niet volledig kon zijn, doch die de belang stellende lezer toch een vrij aardig beeld geeft van de gang van zaken in het verleden. Waaromtrent geen onzekerheid bestaat, is de wijze waarop de vereniging is ont staan, alsmede het tijdstip waarop dit is geschied. In een op 22 augustus 1900 door de 3-Octobervereeniging gehouden ver gadering werd door de toenmalige voor zitter. de heer N. Brouwer, het voorstel gedaan om een vereniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer te Leiden en Omstreken op te richten. Men mag hieruit wellicht concluderen, dat tot dit tijdstip de bevordering van het vreem delingenverkeer door de 3-Octoberver. eeniging zelf was behartigd, vermoede lijk in hoofdzaak in aansluiting op de door deze vereniging georganiseerde fes tiviteiten. Zo lezen wij'in het V.V.V. gedenkboek je dat is uitgegeven t.g.v. het 60-jarig be. staan van de Leidse V.V.V. uur: afscheidsreceptie G. Kalemink, di recteur van „Panagro". Kon. Schouwburg Den Haag. 2 uur: kinderoperette, „De gelaarsde kat". Kon. Schouwburg Den Haag. 8 uur: ..Kardinaal van Spanje", door Haagsche Comedie. Gebouw voor K. en W. Den Haag. 8 uur: ehr. Residentie mannenkoor en Kon. Militaire Kapel, oranjeconcert. Diligentia Den Haag. 8 uur: uitvoe ring a-capellakoor „Fidelio". Apotheek Deze week heeft de nachtdienst: apo theek Van Driesum, Mare 110, telefoon 20406. Films van vrijdag af Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De jacht op Adolf Eichmann (14 jaar); dopder- dag: Les tricheurs (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Wilde on schuld (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Het begon in Napels (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De Jan tjes (alle leeftijden); donderdag: De dan seres van de duivel (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het mys terie van de man die verdween (18 jaar) Trianon (2.30, 7 cn 9.15 uur): La Fran- gaise et l'amour (18 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, Eerbewijs aan Dante. Ita liaanse tekenkust (tot 12 mei). Academisch Kunstcentrum, Rapenburg 73: surrealistische tentoonstelling (tot 13 mei). Musea, instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr. 1b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op saterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch instituut. Rapenburg 26. elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Academisch-Historisch museum, Rapen burg 72. elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- huislann 7. elke dag geopend van 10-4 u. Pilgrimfathers-huisje. Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74. eike dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling, geopend van half tien tot hall 6, op zaterdag tot 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvcns, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6; maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u.. woensdag cn zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Gravensteen, Pieterskerkhof 6. juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst tn de vakanties). Concierge: Kolf- makersteeg 16a. Uit het voorstel van de heer Brouwer resulteerde een opdracht van de verga dering aan het dagelijks bestuur de no dige stappen te ondernemen om tot op- rienting te geraken. Als gevolg niervan werd tegen 24 april 1901 door het be stuur der 3-Octobervereeniging een ver- gadering bijeengeroepen met het doel de „Vereniging ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Leiden en Om- streken" op te richten, een bestuur sa men te stellen en de jonggeborene te voorzien van statuten. Uitgenodigd wer den zij. die door het zenden van hun vi sitekaartje aan de secretaris der 3-Oc tobervereeniging van hun belangstelling blijk gaven en voorts allen die met de opridhting sympathiseerden en lid wil den worden. De vereniging werd opge richt. een bestuur werd gekozen cn statu ten werden vastgesteld. Staande de ver gadering gaven 85 personen zich als lid op. Bestuurslid werden: prof. mr. S. J. Foc- kema Andreae (voorzitter), P. Korevaar Jzn. (2e voorzitter). F. van Romburgh (le secretaris). Adr. Tieleman (2e secretaris), A. J. den Hollander (le penningmeester), J. Vos (2e penningmeester). J. S. Balle go (commissaris), G. Henrl Sijthoff (com missaris) en M. H. van Waveren (com missaris). Corso cn ringrijderij In het begin was de activiteit voorna melijk gericht op de organisatie van een bloemencorso, gecombineerd met een ringrijderij. Opvallend is dat thans nog het bloemencorso en het concours hlp- pique tot de belangrijkste manifestaties van V.V.V. Leiden behoren. Een aardige vorm van publiciteit xvap in die dagen het in de handel brengen door de firma H. J. J. Labree van sigaren onder de naam „Vreemdelingenverkeer". De belangstelling van de burgerij groeide zo sterk, dat in 1905 het ledental was gestegen tot 577. Dc zorgen van de toenmalige penning meesters bewogen zich wel op een ander niveau dan tegenwoordig. Dc kosten van het bloemencorso In die dagen waren ongeveer f 2.000. het batig saldo f 300. Het jaar 1905 werd afgesloten met een overschot van f 433.085. Uit de eerste jaren dateert het instel len van een gedenkpenning van V.V.V.- Leiden. De heer Van Rossum du Chattel vervaardigde een matrijs en stelde dc vereniging voor de keus: men kon de matrijs kopen en zou dan vrij zijn de penningen te laten vervaardigen waar men wilde; of men kon de matrijs gratis krijgen onder voorwaarde dat de pen ningen bij het bedrijf van de schenker zouden worden gemaakt. Men koos het laatste, hetgeen de goed koopste weg was indien men de pennin gen slechts spaarzaam zou toekennen. Dit verklaart wellicht het inderdaad zeldzame gebruik dat ervan gemaakt is. Nadat in 1907 een nationale fotografie wedstrijd was gehouden, ontstonden plannen voor het organiseren van een evenement: er zou een „Oudt-Leyden" In het leven worden geroepen, dat zou moe ten bestaan uit een grote muziektent met dansvloer, omringd door 24 gebouwtjes waarin winkeltjes en „gelegenheden des vermaaks" zouden worden gevestigd. Hoewel de oorspronkelijke opzet wal te kostbaar bleek, slaagde men er in 1909 toch in tot een aantrekkelijke opzet te komen. Men richtte zelfs een 17e eeuws vendel op en gaf een Oudhollandse cou rant uit onder redactie van mr. J. Draayer en getiteld „Oudt-Leyden Nieuwstij- dinghe". Vermoedelijk is het dit laatste onderdeel geweest, dat de aanwezigheid van het 30e Nederlands Taal- en Letter kundig congres verklaart. De deelnemers aan dit congres moeten compensatie heb ben gezocht voor hun vermoeiende con- gresarbeid! En niet alleen door lezing van de Oudhollandse courantDe gehele onderneming was een groot suc ces; ook in financiëel opzicht, want op de sluitingsavond kon aan het bestuur der vereniging uit het batig saldo een souper worden aangeboden. Met de Spoorwegen werd overeengeko men, dat de V.V.V. tegen een jaarlijkse recognitie van f 20 de beschikking zou krijgen over een terrein van 65 m2. waar op een gebouwtje voor dienstverrichtin gen en een rijwielloods konden worden geplaatst. Aan het eind van het jaar kon de penningmeester mededelen dat de uit komsten zeer gunstig waren. Een en an der had plaats in het jaar 1910. Nadat in 1909 was overgegaan tot uitgifte van een gids voor Leiden en Omstreken in een oplage van 1000 exemplaren, begon men in 1910 met het rondzenden van folders, voor lopig nog op kleine schaal, uitslui tend naar Katwijk, Noordwijk en Scheveningen, met het doel de daar vertoevende vreemdeling op de aan trekkelijkheden van Leiden te wij zen. Het heeft tot 1923 geduurd voordat het V.V.V.-bestuur besloot voortaan zelf geen feesten meer te organiseren, doch dit over te laten aan daartoe bestaande verenigingen. Wel zouden deze festiviteiten in alle opzichten worden gesteund met pro paganda. Ook in andere "opzichten was de V.V.V. actief: aan Gedeputeerde Staten van Zuid. Holland en aan de gemeenteraad van Leiden werden rekesten gezonden om de tol op de Rijnsburgerweg op te heffen; klachten over treinenloop, posterijen, wegwijzers e.d. werden ter kennis van de Kamer van Koophandel gebracht. Men overwoog de oprichting van een ver keersbureau, ook al omdat de secretaris langzamerhand onmogelijk meer alleen de steeds toenemende secretariaatswerk zaamheden aankon. Toen in 1912 de eerste functionaris was aangesteld, nl. de heer H. A. Scharwach- ter uit Den Haag, die rondleider werd. kwam men inderdaad in 1913 tot* de in stelling van een informatiekantoor. Op 1 mei 1913 had de opening plaats. Toen het op 1 oktober d.a.v. werd gesloten wa ren er 450 gidsen (grote f 0,20 en kleine gratis) uitgereikt cn hadden 325 perso nen of gezelschappen inlichtingen ge vraagd en ontvangen. Hotelruimte Het hotelruimteprobleem, op het ogen blik nog steeds niet aan een oplossing speelde de bevordering van het vreemdelingenverkeer ook in het begin Rijwielloods Het financieel slagen van deze en an dere activiteiten cn het nog steeds toe nemende aantal leden weerhielden het bestuur er niet van uit te zien naar ver dere bronnen van inkomsten. Men kwam op dc gedachte van het I toenemend rijwlelvcrkeer gebruik te ma ken door bU het station der N.S. een rü- wlelloods te gaan exploiteren- der twintiger jaren reeds parten. Op aandrang van bonden van slagers, krui deniers en andere winkeliers werd onder auspiciën van V.V.V. een begroting op gemaakt voor een hotel met 30 kamers. Men kwam tot een nodig bedrag van rond f 500.000 op basis waarvan echter geen liefhebbers te vinden waren. Intussen was in 1919 wegens het ver trek van de heer Scharwachter de leiding van het informatiekantoor opgedragen aan mej, Schuyt Best. De openstelling van het kantoor was verruimd en wel zodanig, dat nu ook in de periode van 1 oktober tot 1 mei. zij het alleen gedu rende de ochtenduren, het publiek te recht kon. In de latere twintiger jaren werd in het informatiekantoor een filiaal van een bekend reisbureau geopend. Ter gelegenheid van de Lustrumfeesten in 1930 werd op initiatief van V.V.V. een comité in het leven geroepen dat de op dracht kreeg de stad te doen versieren. Bij het station werd een erepoort opge richt. Een belangrijk jaar werd 1931. Met de Ned. Spoorwegen werd een nieuwe overeenkomst gemaakt waarbij werd be paald dat voor rekening van de V.V.V. het gebouwtje van de opzichter der N.S. zou worden verplaatst. Het informatie bureau werd afgebroken en verkocht. De vrijkomende grond van beide objecten werd benut tot vergroting van de rijwiel loods en een nieuw informatiekantoor zou worden gebouwd naast de toenmalige overweg. Op 1 juni 1933 werd het ge bouwtje officieel in gebruik gesteld. Kort na deze gebeurtenissen verzocht mej. Schuyt Best om eervol ontslag als beheerster van het informatiekantoor. Zij werd opgevolgd door de heer P. W Huivenaar. Het gebruik van folders voor het aan trekken van vreemdelingen werd hoe langer hoe meer uitgebreid; zij werden reeds in drie talen uitgegeven. De werk- zaamheden namen over de gehele linie toe cn toen In 1938, na overlijden van de beheerder van de rijwielloods, diens taak ook door de heer Huivenaar werd over genomen, kon het aanstellen van een as- slstente op het informatlekantoor niet langer worden uitgesteld. Ook het reis bureau floreerde: In 1938 bedroeg de om zet f 90.000.Een verdere uitbreiding van werkzaamheden ontstond toen een postagentschap werd geopend dat al spoedig een grote vlucht nam. Een da gelijkse ontvangst van f 6.000,en een uitbetalingssom van f 4.500,per dag waren geen uitzonderingen. Na (le oorlog De eerste jaren na de oorlog kenmerk ten zich door een zoeken naar nieuwe mogelijkheden. V.V.V. Leiden werd daar toe wel gedwongen door bijzondere om standigheden. Vooreerst nam de beheerder van het informatiekantoor, de heer Huivenaar, ontslag. Hij werd opgevolgd door de heer J. Visser, die in fobruari 1946 tot direc teur benoemd werd. Zeer ingrijpend was ook de aanpassing die nodig werd toen de plannen der Nederlandse SDoorwegen voor Leiden bekend werden. Het was al dadelijk duidelijk, dat V.V.V., met haar gebouwen op voor die plannen vitale plaatsen, zou moeten wijken. Reeds in 1947 werd met het PTT-bedrijf overeen gekomen dat men het postagentschap in 1949 zou beëindigen. Met de N.S. werd in 1948 een overeenkomst getroffen betref fende de overneming door de N.S. van de rijwielloodsen met het daarbij behorende personeel. Als vergoeding gold een som van f 24.200,Ten slotte werd in decem ber 1948 door de N.Z.H.V.M. de huur op gezegd van de grond waarop het infor matiekantoor was gebouwd. In de loop van 1949 kreeg men de be- schikking over een helft van de politie post op de Steenstraat. Ter illustratie van de groei van.de om. vang der bemoeiingen: ln 1949 werden verstrekt 5000 mondelinge, 3000 telefoni sche cn 800 schriftelijke inlichtingen. In 1955 werden verstrekt: 7000 monde linge, 5000 telefonische en 1750 schrifte lijke inlichtingen. In 1959: 2G754 mondelinge, 12782 tele fonische cn 3995 schriftelijke inlichtingen. De activiteit van V.V.V. Leiden beperk te zich overigens niet tot het informatie- kantoor. Aan velerlei evenementen werd medewerking verleend en verscheidene initiatieven werden genomen. Een groots evenement is geworden het op de eerste zaterdag in augustus te hou den bloemencorso. Veel is er nog te doen om onze stad nóg meer de moeite van een bezoek waard te maken. Daar is de sanering van het Boerhaavekwartier, de res tauratie van het Burchtcomplex, de stichting van een aan de hedendaagse eisen beantwoordende Schouwburg, de aanleg van goede verkeerswegen in cn rond Leiden, de aanleg van een camping, het stichten van infor matie-bijkantoren van VVV op in de toekomst belangrijke knooppunten en toegangswegen aan de periferie van dc stad. In Leiden vestigden zich: F. Schouten en fam., onderhoudsmon teur, Surina-mestraat 142; B. W. Kie-vits fam., adsp.-agent van politie, Van Riebeeckhof 57; A. E. van der Voet en fam., machinebanwerker. Rijnkade 17; A. C. Pruijs van der Hoeven en fam., archivaris, Rijnsburgerweg 5; H. Arends en fam., Moddermanstraat 9; P. M. van Doorene-Kleiiks en fam., typiste, v. Blan kenburgstraat 2; H. Neuteboom. Volmo lengracht 2a; J. L. Erades. elektricien, Oude Vest 57; T. de Vries, assjhuish., Rapenburg 131; M. C. A. Peerdeman, 11.- kraamverzorgster. le Binneiwestgr. 30; A. Hoelen, ingenieur. MerelStaat 37; D Oudshoorn, Hooigracht 97a; K. P. M. J. Holiman, Plantsoen 29; C. G. Groot, kin derverzorgster. Leuvenstraat 40; R. C. van Bostelen, vertegenwoordiger, Hoogl. Kekgraobt 25; M. C. A. Overdevest, strijkster, Druivenstraat 6; J. van der Marei, ll.-vrepleegBter, Rijnsbugerweg 10; B. van Keimpema. marechaussee. Rem- brandifcstraat 27; W. J. Jasperse, kleuter leidster. Boerhaavelaan 23; Y. de Koning, kleuterleidster. Rijn- en Schietoade 82; L. A. M. Selder, galvaniseur, Drucker- straat 12a; W. G. M. Amijs, kantoorbe diende. Hoge Rijndijk 24; L. Nijhuis, ass.-huiéh., Morsweg 102a; M. T. F. van Hoorn, verpleegster, Hoefstraat 14; Innemee, Roodiborststraat 19; J. M. C. Veenman, Diemeistraat 16; A. M. Bik, mess-bediende, Apoühekersdijk 30; J. J. Omtzigt, gem.-ambtenaar. Hooigr. lila; T. Vermeulen, varensgezel, Vestestr. ib; G. J .Horna n. Du Rieustraat 7; H. M. Kimmél, Witte Singel 80; H. Bakker, Pflanitsoen l; G. Bakker- Agema, Zoeter- woudsesingel 67; G. Oost, dienstbode, Plantage 18; W. Görtz-Stepihan, secreta resse, Rapenburg 80; F. E. de Wit, med. analiste, Paviljoenshof 5; J. H. M. Vie- veen, secretaresse, Boerhaavelaan 17; M. J. M. Spaaij, hoofdonderwijzer, Tem- minokstraat 27; Y. J. Rademaker, jacht bouwer, Hoge Rijndijk 189; H. H. Spie- ring-Oosterveer. 11.-verpleegster, Dahlia- straat 22a; J. Krul, controleur, Tomaten- straat 37. Uit Leiden vertrokken: R. van den Haak en fam., Leeuwerik straat 35, Amsterdam, Bos en Lommer weg 2III; F. Kamphues en fam., Event- senstraat 6, Alplhen a. d. Rijn, Pr. Irene- laan 58; L. W. A. van Es en fam., Vliet 38, 's-Gravenlhage, Repelaerstraat 28; H. W. van der Weijden en fam., Julianastraat 67, Hillegom, Pr. Bernhardstraat 64; T. A. Spies en fam., Charl de Bourbonhof 34. Rotterdam, Watergeusstraat 53b; W. F. Neuteboom en fam.. De Goejestraat 49, Oegstgeest, Akelei-laan 16; H. F. A. Kluts en fam., Oppenheimstraat 55, Amersfoort, Haydnstraat 37b; B. J. A. Holweg en fam., Burggravenlaan 183, Utrecht, Réau- murlaan 8; H. D. Hamming en fam.. van Vollenhovenplein 53, Groningen, Ubbo Emmiusstraat 34; J. W. Wassenaar en fam., v. Vollenhovenplein 18, Voorscho ten, Grieglaan 8; D. Kruithof en fam. Kam. On neslaan 12, Utrecht, Spaaklaan 45; L. Molijn en fam.. Rapenburg 37, Haar lem, Anth. Fokkerlaan 40 I; M. Binnen dijk en fam., J. v. Stolberghof 20, Oegst geest, FIoraLaan 32; A. J. Geuze en fam., Oude Singel 18, Hazerswoude, Rijnd. 254; B. D. van der Hoeven, Duinhof 11, 's-Gra- venhage, Rederijkerstraat 261; J. Ver- hage, R. Vissoherstraat 29. Koudekerke, Couburgstraat 5; E. de Jongh-Nabj Leeuwerikstraat 35, Amsterdam, Bos Lommerweg 2 III; E. van der Weijde v. Egmond. Waardstraat 5, Sassenheii a.b. I'igig Oosthaven; K. G. Bos, Pavl joenshof 32, Gouda, Regenesseplantsoen^ J. C. M. Hakkaart,Sloos, Vaartkade i Leiderdorp, Jaagpad 48a; L. J. Janssei Rijnsburgerweg 10. Amsterdam. Jan Lu) kenstraat 28; T. G. Klein, Rijnsburge weg 140, Enschede, Jan Vermeerstr. E. M. van der Bent, Boshof 9, Weesp, M P. J. TroëlStralaan 9; R. H. C. Elgersnj De L. de Kanterstraat 13, Leiderdos M. P. Splinterlaan 52; B. van der Es? Modermanstraait 58, Schiedam, Nassa) laan 75; G. D. M. de Zwaan, Schelpei kade 20, Voorburg. Pr. Mariannelaan e M. A. Verbruglh, Scholtenstraat 44, Amer foort, Daam Fockemalaan 22; A. S. Ha} kaart, Kanaalstraat 35, Leiderdorp, Jaa| pad 48a; M. C. Kakebeeke, Thorbecki straat 66, Oud-Beijerland, Ad. de Ruj terstraat 143; H. G. Pittzer. Verdamstr. e Nieuwkoop. Juldanalaan 33; W. A. L| doex de Fretes, Noordeinde 2a, Amste dam, Marinewerfikade 9; L. van Delt Blijleven, Oude Rijn 166, Rijnsbui) Vliet N.Z. 80;'B. Wilthagen, Burggravei laan 30. 's-Gravenhage, M. de Bram weg 10; T. M. Jansen. Cronesteinkade 's-Gravenhage, Pauwenlaan 35; J. C. de Graaf, Cobetstraat 42, Liberia; J. A. 1 Oudshoorn-Guldemond. Rij nsburgersg 22a, Alphen aan den Rijn, Hoorn 58; 1 Kres, Rij-nsburgerwe-g 119a, Brumma Burg. de Wijslaan 8; B. lok, Rijnsbu gerweg 10. Sommelsdijk, Prinsesselaan 5, G. J. de Wit, Rijn- en Schiekade 44, Del! Oudraadtwog 33; J- W. Lindveld, Wit! Singel 8. Valkenswaard, Eindhovenst weg 121; B M. Zandvliet, Kam. Onna laan 37a, Rotterdam, Essemburgsingel 144 G. Vos, Lage Morsweg 63, Bloemendaa Duinlustweg 36 ;M. C. L. Spierenburj Leemansstraat 1, Zweden; G. A. W. M: der-Baart, Kaarsenmakersstraat 7, Am sterdam. AJlb. Cuypetraat 160 III; V. 1 Belfi, Herenstraat 43d, Roosendaal Nispen, Molenstraat 85; W. C. de Guna Hoge Rijndijk 24. Oegstgeest, Riddei spoorlaan 19; H. G. van der Maas, Ms rijkestraat 4, Leiderdorp, Hoofds-tr. 23{ A. H. W. A. M. Om/loo, J. v. Goijenlkade 4j "s-Gravenhage, Riouwstraat 127; J. - Kimme!, Zeemanl-aan 8a, Voorburg, Lugben'burgstraat 4; J. M. C. van dé Vélden, Noordeinde 2a, Sluis, Nieuw straat 5; B. J. Laken, Haven 64, Leift schendam, Mariënpark 1. Officiële publikaties Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten voor de Hogewoerd, voorzover gelegen tussen Koenesteeg en Nieuwebrugsteeg, met handhaving van het wachtverbod ter plaatse voor de zijde der even huisnummers, een stop verbod in te stellen voor de zijde der oneven huisnummers. Afschriften van dit besluit zijn ver zonden aan de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, be hartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. 5? Een amateurvereniging heeft het voorrecht af en toe eens9een voor stelling te kunnen geven waar geld bij moet. Vandaar, dat de opvoeringen van de musical „Knickerbocker Holiday" tot heden steeds door amateurs zijn gevoerd. Het geval wil, dat bijna alle opvoeringen in Leiden en om geving hebben plaatsgehad, en steeds onder leiding van mr. Harm Smedes, die het niet geheel voltooide werk van Kurt Weill afmaakte en naar we menen ook bewerkte. Voorzover er van een verhaal gespro- dat Tina met Stuyvesant zal trouwen. dan vertikt ze dat. Alle mogelijke tegenslagen en verwik kelingen komen. Zelfs de gevangenis voor Brom, die ternauwernood aan de galg ontsnapt. Maar de twee gelieven krijgen elkaar. Prototypen zijn ze van het Amerikaanse volk. Hun nageslacht. Want: hoe herkent men een Amerikaan, behalve dan aan zijn dassen? Hij moet vrij en ongehinderd leven met een eigen stem; „Well that's an American!" De opvoering van een musical heeft eigen eisen. Dc onzin moet onzin blijven, maar zo gebracht worden, dat toch dat, wat de maker heeft willen zeggen er goed in doorklinkt. Bij de opvoering die Litteris Sacrum zaterdagavond gaf, volgde men, voor ons gevoel althans, een andere methode. Het verhaal werd te veel uitgepakt en van de kolder ontdaan. Daardoor kreeg de opvoering hier en daar. b.v. in de gevangenis, een te zwaar accent, en ook daardoor werd het in die gedeelten te romantisch, tegen hc sentimentele aan. ken kan worden, in een musical de kolder overheerst, kan men zeggen, dat Maxwell Anderson heeft gepoogd iets te laten zien van het begin van Amerika, toen New-York nog Nieuw-Amsterdam heette en Brooklyn nog Breukelen. Daar woonden toen enige honderden Neder landers, voorbestemd om de voorvaderen te zijn van de huidige Amerikanen. Washington Irving, de schrijversfiguur, door Anderson geïntroduceerd, om de geschiedenis te schrijven, heeft een moei lijke taak. Het waren niet bepaald lieve jongens en brandschoon was niemand. En omdat Irving het nageslacht niet op de tenen wil gaan staan, moet dat verleden maar niet opgerakeld worden. Zijn boek moet verkoopbaar zijn. Zaken zijn za ken. Business, mijne heren! En de waarheid? Nou Ja, niet zo som ber! 't Is ook een musicall Doch daar duikt Brom Broeck op. Brom met een kwaal. Of een karakter eigenschap? Hij kan geen gebod of be vel verdragen. Bij Tienhoven is hij in dienst geweest, maar weggestuurd. Hij Ïaat weg met een hart vol liefde voor ina Tienhoven, die zich eerst min of meer gedwee aan het vaderlijk gezag doch wanneer Pieter onderwerpt, Stuyvesant, de nieuwe gouverneur, We kunnen dat best begrijpen, want als toneelgezelschap is het de taak van Litteris zulks te doen: men heeft zich echter niet volledig kunnen omscha- zijn. Zij hebben geen toneelspel-bal last. Toch hebben we veel waardering voor deze opvoering. Het is geen kleinigheid, al was het alleen reeds om met zo n grote bezetting alles vlot te laten gaan. Als zangers bleven het natuurlijk ook amateurs. De duetten waren het best. Tineke de Wit, als Tina, en Henk Fuchs als Brom, speelden en zongen samen heel goed. Bij de zangsoli ging nogal wat tekst verloren. Het best in deze aangele genheid was Herman Frentzen. Hij kreeg al zingend ten minste de tekst de zaal ln. Bob Hageman speelde de rol van Stuy vesant met genoeg kleur om hem ge loofwaardig te maken. Zijn opgebonden T.O.P. had avond ontspanning In de tot de laatste plaats bezette zasj van het Antoniusclubhuis heeft de amu; sementsvereniging „T.O.P." haar schari van actieve leden en donateurs zaterdaj weer een alleszins geslaagde amusements avond geboden. In zijn openingswoorj sprak de voorzitter, de heer F. Leget, ei zijn vreugde over uit, dat „T.O.P.", eei van de weinige nog bestaande amuse! mentsverenigingen van na de bevrijding zich ook in het 16de jaar van haar be staan in een grote, steeds groeiende be langstelling mag verheugen. Mede dan] zij een zeer actief damescomité onde' leiding van mevr. C. Leget-v. d. Kaaj groeide „T.O.P." uit tot een 150-tal wer kende leden en worden per jaar tw( uitvoeringen met o.m. de medewerkinj van een eigen toneelgroep geheel dt eigen krachten verzorgd. Na zijn opi ningswoord maakte de voorzitter bekent dat mevr. M. E. Vlasveld-Harteveld onderlinge klaverjascompetitie seizi 1960-'61 had gewonnen. Zij kreeg wissel-beker inclusief een fraai boeki tulpen. Het is zo langzamerhand traditie gej worden, dat „T.O.P." het winterseizoen besluit met een amusementsavond, die niet door eigen krachten wordt verzorgc ingevolge het standpunt, dat alle leden éénmaal per jaar van een zorgenvrije uit- gangsavond moeten kunnen genieten. Hel feestelijke gedeelte werd daarom opge dragen aan het cabaretgezelschap vai Tino Martini. Dit gezelschap, bestaand* uit Tino Martini, tenor Napolitano en imitator van Johnny Jordaan, The Ha( waiian Minstrels" o.l.v. W. Rompa. d« acrobate miss Georgette, de Indische ma-j nipulator mr. Gabu. de sopraan Nelly van Zon. de conférencier Frits Schakels en het orkest van Frangoise Hoomers. hield de Top-familie enige uren gezellig bezig re r ipc :no Scooterberijder zwaar gewond op Kamerling! Onneslaan Zaterdagavond omstreeks kwart voc acht is op de Kamerlingh Onneslaan dc 19-jarige scooterberijder R. Lotting ui Voerendaal ernstig gewond bij een bot sing met een personenauto (taxi). De auto reed op de Kamerlingh Onneslaan rich ting Zoeterwoudsesingel. Dc scooter kwam van dc tegenovergestelde richting De berijder wilde vermoedelijk het plein tje bij de Petruskerk opdraaien en zag kennelijk de tegenligger niet. Hij kwam ln botsing met de auto aan de linker- voorzijde en werd zeven meter van d* olaats van de aanrijding in een sloot slingerd. Zwaar gewond en in bewuste loze toestand werd de scooterbestuurder door de E.H.D. naar het Academisch zie kenhuis vervoerd. Zijn toestand is zorg wekkend. De beide voertuigen werden ernstig beschadigd. ZakenjnbileuiH van J. Bekoov De heer J. Bekooy, Marislaan 21, hoopt donderdag tc herdenken, dat zijn aan been zal hem deze rol niet gemakkelijk I ncmersbedrijf. dat aan dc Oranjegracht doen vergeten! ie j-_i_x r,:- Het koor was niet altijd even zuiver, er schoot nog wel eens een stem boven uit. maar men hield een levendig toneel beeld. Dc choreografie van Dzjobs Ising moest zich uiteraard beperken tot de mo gelijkheden van hel toneel, maar ritmisch verliep het goed. is gevestigd, werd opgericht. Zijn vader stichtte de zaak. Vijftien jaar geleden nam de heer J. Bekooy deze over. Dl heer Bekooy viert dit jubileum naai buiten met een receptie in „De Doelen' aan het Rapenburg, donderdagmiddag van half vier tot half zes. Liini en Gelatine vol hoop Na een uitvoering bericht op 12 april over het verlaagde dividend en een dub bele emissie en een prospectus van 19 We willen nog memoreren een niet in het ooglopende, maar uitstekende 6cène met stil spel, tussen Tineke de Wit cn Truus Hogewind-van Oortmerssen, wan- NU H neer laatstgenoemde de dochter van Tien-i april deelt het jaarverslag van de Lijm-| hoven troost, die haar Brom moet ver-l cn Gelatinefabriek Delft nog mede, dat liezen. I men te Delft voortgegaan is met ver- Met Harm Smedes en Wim Langenberg nieuwing cn uitbreiding der installaties aan de vleugels kon er wat de begelei- en 1.3 miljoen daar geïnvesteerd heeft, ding betreft niet veel gebeuren. Nu de nieuwe installaties in bedrijf zijn We zijn van mening dat Litteris met genomen mag men verwachten dat men deze avond velen genoegen heeft gedaan, minder gevoelig zal zijn voor het markt* Niet elk jaar kan men zo iets doen, verloop voor technische vetten De her- maar wie weet na verloop van tijd. En waardering heeft de positie op de we- „w...», als we dan eens een suggestie mogen reldmarkt wellicht enigermate geschaad, kelen. Daardoor kunnen misschien op- doen; zou dan „De zwarte tulp" niet iets doch op grond van de orderportefeuille voeringen met groepen die voor zo'n zijn? b ®11}_de_v°?5t^ure,'?d,e vaag mag men gun- verschijnt 'en het vaderlijk gezag eist! gelegenheid gevormd worden, lichten A. C. Bouwman. stlge netto-resultaten verwachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4