Bloementocht door bollenland werd feestelijk succes Fris beeld van Nederlands spelen en werken Doorbrekende son zag groeiende drukte Mr. Briët op Rhijnhof ter aarde besteld Padviiidersbij eenkomst in de Marekerk NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 24 APRIL 1961 Gistermorgen in alle vroegte reden de prachtig opgetuigde corsowagens naar ,J)e Uwer" in Sassenheim, waar om acht uur nog weinig publiek rondliep. De lucht was egaalgrijs, het zonnetje had niet voldoende macht om de wolken de baas te worden. Zelfs viel er een enkele druppel regen. Toch heerste overal een opgewekte stemming. Vele wagens werden nog wat bijgewerktmet hyacintentrossen en de reeds in fraaie kledij ge- stoken figuranten dronken kopjes koffie. Voor hen was de dag al vroeg begonnen. Tegen negenen begon de j stroom van mensen te vloeien en toen omstreeks tien uur de juryleden hun kritische, alziende blikken over de werkstukken lieten gaan, hadden reeds honderden fototoestellen geklikt. Het beloofde een vrolijke, drukke dag te worden. Sommige meisjes, die (gekleed waren in d/urune toiletjes, hadden een mantel of stola omgeslagen, doch de meesten trot seerden de frisse ochtendlkilte. Het was aardig om te zien hoe de 'kleurige stoet opgesteld stond, terwijl steeds meer men sen erlangs liepen om op hun gemak al het schoons in zich op te nemen of op de gevoelige plaat vast te leggen. Bij dat laatste was weer duidelijk te merken hoe verschillend er gereageerd werd. Beroepsfotografen ontdekten di rect de aardige momenten en waren er als de kippen bij, wanneer één van de figurantjes met behulp van een takel wagen en grote ladders haar hoge zetel beklom. Zij zoohten mooie details, die zij in overvloed kondein vinden, voor hun plaatjes uit Gezien, gericht, geschoten, zo ging dat Be velen, die louter fotografeerden om de bloemen- en kleurenweelde mee naar huis te kunnen nemen en later op hun gemak te kunnen bekijken, trachtteh natuurlijk zoveel mogelijk schoons in hun iens te vangen. Begrijpelijk, dat zij meer tijd nodig 'hadden voor één opname, en dat de overige belangstellenden wel eens in de weg liepen. Opmerkingen als: „Hé, Jam, ga eens even opzij" en „Ein Bischen mooiste kleurencombinatie toe te ken- weiter, bdtte" klonken aan alle kanten. Hoe druk het was Met beelden van mensenmas sa's in auto's, op fietsen, brom fietsen en te voet nog in onze gedachten informeerden wij des avonds bij de commandant van het district Leiden van de Rijks politie naar het aantal bezoe kers, dat zaterdag in de bollen streek was. „Vraag me geen getallen," was het eerste, wat hij zei. „De auto's reden doorgaans drie rijen dik op de wegen, terwijl het aantal bromfietsers en fietsers dit jaar overstelpend was." Met de verkeersregeling is het prima gegaan, hetgeen wel een compliment waard is. Over een traject van zeventien kilometer moesten 497 politieagenten orde houden, waarbij bovendien van Bennebroek af zuidwaarts het verkeer een half uur langer doorgang kreeg dan vorige ja ren. Er deden zich geen ongeluk ken voor, zelfs niet bij het „eeu wige knelpunt", de Haagsche Schouw. Slechts op de grote rijksweg vier ontstond even een parkeerprobleem, dat echter snel opgelost was en bij de Haarlem mermeer liep een personenwa gen enkele deukjes op. Het was drukker dan andere jaren op bloemencorsodag, voor al op het traject Hillegom-Ben- nebroek. Een voor de morgen uren record aantal bezoekers is wellicht toe te schrijven aan het feit, dat velen nu op zaterdag morgen vrfj hebben. De parkeer terreinen stonden vol toeristen bussen, meest Duitse. 's Avonds om acht uur was de streek „leeg". Een niet te schat ten aantal bezoekers was naar huis teruggekeerd en de politie ambtenaren gingen toen een ver diend rustig weekeinde tege moet. Probleem De Amerikanen verwerkten alles weer anders. Wij zagen twee nog jonge kna pen, die beiden met een in „typisch Ne derlandse" klederdracht (compleet met kanten bulletje) gestoken figurantje op de foto wilden, vlak voor een grote praalwagen. Het probleem was garnv op gelost: eerst de ene jonigeman op de plaat, dan de andere. De vrienden in het verre Amerika kunnen zach er dus spoe dig van overtuigen, dat bij speciale ge legenheden de meisjes in Nederland .nog kanten Volendammor mutsjes en zwarte lange japonnetjes met rood-wdtte schortjes dragen. De optocht werd een waar festijn. Op gewekte marsmuziek schalde uit de in strumenten van de muziekkorpsen, meis jes met lichte toiletjes in geel, groen, blauw, roze, rood, violet en wit wuifden, jongens in kleurige hesjes en broekjes, in boerenkostuumpjes en leren vlssportkle- ding hadden vrolijke grijnzen op hun ge zicht en de talloze bloemen verspreidden heerlijke geuren. Muziek De muziekkorpsen waren niet de enige, die deuntjes lieten horen. De meisjes van „Schipper A'hoy", gekleed in gezel lige visserstruien, speelden aardige me lodietjes op hun accordeons, de post koets trok voorbij onder het geluid van een eohte posthoorn en de „Hollandse Maatjes" kondigden hun komst aan door het luiden van een bel. Langs de kant uitte men bewonderen de kreben, men lachte, men klapte en had plezier in alles. De lange tijd van wachten werd beloond en kinderen ke ken hun ogen uit, verbeidden opgewon den de volgende wagens en raakten en thousiast bij het zien van de enorme bloemenkoe. Niet voor niets had deze dan ook de prijs voor het meest humo ristische idee gewonnen. Mooiste wagen Als mooiste wagen van het coreo had de jury „Oosterse pracht" aangewezen, die door figuranten, opmaak en uitvoe ring een waar sprookje was. De ge meente Hillegom won de prijs voor het meest originele idee met „Houd Neder land rein". Zwaaiend met een grote stpf- doek zat een in klederdracht gestoken jongedame op de rand van een geweldig grote emmer van rode hyacinten, een bezem van blauwe trossen duidde op 9choonrmaakrwerkzaamheden. Ook bij het pulbliek won deze wagen aller harten. De tinten, die in „De Paradijsvlinders" waren verwerkt, deden de jury ertoe besluiten de wagen de prijs voor de (Advertentie) Het eiehba/kje, dat vele malen vergroot, gevuld met vier eieren, op de wagen van het Produktsohap voor pluimvee en Corsofoto's van N. van der Horst eieren meereed, deed vele kinderen ver maakt in de handen klappen en ouderen waarderend glimlachen, evenals de trom en „Heraldiek" dat deden. Zonniger Het weer was ln de loop van de dag steeds zonniger geworden en niet alleen de lieve meisjes en stoere jongetjes op de wagens genoten daarvan, maar ook de duizenden langs de route en de organi satoren. die alles aanzagen. Zij verheug den zich met het succes, dat deze „Len teparade 1961 Zó is Nederland" overal had en nadat zij van alle vermoeienissen zullen zjjn bekomen, gaan zij aan de feesttocht van het volgend jaar denken. Zij zullen erg hun best moeten doen, als zij het lentefeest van 1961 willen evenaren I Katwijk was ook in het corso vertegenwoordigd. De Hollandse maatjes deden het goed, zoals op de gezichten van het in Kat- wijkse klederdracht gestoken paar duidelijk te lezen is. Zij wonnen dan ook een eerste vriis. De bloemenkoningin en haar beide hofdames uit de Duitse stad Rheydt hadden zich veel voorgesteld vcun het Nederlandse bloemencorso. Zij zijn in hun verwachtingen niet teleurge steld, maar dat zij met hun wa gen „Paradijsvlinders" boven dien nog een eerste prijs en de wissélbeker voor de mooiste kleurencombinatie zouden win nen, hadden zij toch niet kunnen dromen Moeilijk te zeggen Ieder, die in de gelegenheid was zaterdag de tocht naar de bollen streek te maken, heeft daarvan ge bruik gemaakt. Het resultaat was dan ook een menigte die langs de route, die de stoet zou volgen, rijen dik stond opgesteld. Men kortte de wachttijd zoveel men kon, men hield film- en foto toestellen „schietklaar" en sleepte stoelen en bankjes aan om goed over de hoofden heen te kunnen kijken. Wie een auto had ging er op staan en zag de stoet op deze wijze al van verre naderen. Vlak naast ons had een Ameri kaanse familie haar wagen gepar keerd. Pa had zich op het dak ge ïnstalleerd met klapstoel en foto toestel. Voor de zekerheid had hij zijn schoenen maar uitgetrokken en hij stond op kousevoeten de plaatjes te schieten. Ma riep van beneden af naar boven welke wa gens hij wel en welke hij niet moest fotograferen. De kinderen, met kleppetten en spijkerbroeken, renden opgetogen heen en weer en attendeerden „mum" en „dad" op steeds mooier kunststukjes. Op onze vraag, welke wagen zij het fraaist hadden gevonden, kon den zij geen van allen een antwoord geven. „They were all beautiful'", zeiden zij. Toen wij ons licht hier omtrent opstaken bij enkele Neder landers, bleek dat zij eenzelfde oor deel over de stoet hadden, waar mee dus alle werkers aan het cor so een evengroot compliment ver overden „Houd Nederland rein", was het motto waaronder de gemeente Hillegom een bijdrage aan het corso leverde. De jury kende dit werkstuk de prijs voor het ori gineelste idee toe, en het publiek was het daarmee, blijkens de reacties, volkomen eens. Verdacht van oplichting De politie heeft een 58-jarige Leidse lompenperser aangehouden die zich meermalen aan oplichting schuldig heeft gemaakt- Deze jongedame was bijzonder trots op haar wagen. Terecht overigens, want de Keukenhof had hiermee weer zijn beste beentje voorgezet. Een tweede prijs was de beloning. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Marina, d. v. T. Q. Koster en M. M. J. Tuijmman; Jacoba, d. v. W. de Graaf en C. G. Anker; Cara Inge, d. v. J. N. Batteké en H. Brouwer; Stephanus Wilhelmus Marie, z. v. G. H. Oltheten en M. W. C. Verheijden. Dr. J. P. van de Geer Dinsdag 2 mei 's middags kwart over vier hoopt dr. J. P. van de G«eer. be noemd tot lector in de faculteit der let teren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de experimentele psychologie en psychologische statistiek, zijn ambt te aanvaarden door het uitspreken van een openbare les in het groot auditorium. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 21 april Rijksuniversiteit Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht mej. L van Koetsveld te Den Haag en de heren F W de Meester te Lelden. J F Osten te Den Haag en H J Brandsma te Den Haag; voor het doet. ex. Zuidafrikaans recht de heer W de Vos te Lelden: voor het kand. ex. geschiedenis mej. W Pel te Den Haag: voor het doet. ex. Turkse tal en letterkunde de heer N H Blegman te Utrecht (cum laude): voor het doet. ex. Franse taal- en letterkunde mej. M Tans te Den Haag Geslaagd voor het doet. ex. geneeskunde I mej. F S J Dantuma te Oegstgeesl; voor het seml-artsex. de heren T J Bast te Amsterdam en I J Hoogendam te Rijswijk (Z.H.) voor het artsex. mej. A H C C v d Bos te Amsterdam en de heren M H van Dooren te Leiden, E V van Hall te Oegstgest J J Herskovlts (USA) en B A Wittich te Lelden. In de aula van Rhijnhof heeft zaterdag middag, vóór de bijzetting van mr. P. E. Briët in het familiegraf, als enige prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, vriend en buurman van de familie Briët, een kort woord gesproken. .Alleen de Bij bel is het passende slotwoord voor dit levep", zo zei prof. Bakhuizen van den Brink. Hü las psalm 103. In deze psalm is sprake van een grote tegenstelling. Enerzijds de kracht van de lof des Heren, anderzijds onze men selijke geringheid. Het goede wezen des Heren Is eeuwig. In onze vergankelijk- Zaterdagavond werd ter gelegenheid I van St.-Jorisdag in de Marekerk een padvind(st)ersbijeenkomst gehouden, waarin oübaas ds. P. W. Spruyt, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, voor- heen te Leiden, voorging. De bijeenkomst werd geopend met or- Onze successen in dit op zeer hoog peil staande corso waren: 5 EERSTE PRIJZEN en, 1 TWEEDE PRIJS in de hoogste klasse, met de vol gende deelnemers: DE TWENTSCHE BANK N.V. BEDRIJFSCHAP PLUIMVEE en EIEREN HERALDIEK, afd. Bennebroek PETER SiUYVESANT HET LOZE VISSERTJE en ROMANTIEK, afd. De Zilk Praalwagen Bquwbedrijf ALBERT PAAUW. Kerkstraat 8, Rijnslburg. Tel 01718-2579 en 4294. gelspcl, waarbij de vlaggen de kerk werden binnengedragen. Hierna volgde het lezen van de Wet des Heren, de pad- vlndsters- en de padvlnderswet. Wat St.-Joris deed, zo ving ds. Spruyt zijn toespraak aan, is een daad, die van een teder van ons wordt verwacht. De vuurspuwende draak is een symbool van de donkere macht die in dit leven is; de macht van de naat. Wie heeft er nooit haat in zijn hart gehad? Donkere mach ten zijn jaloezie en egoïsme, de donkere macht is ook onderdrukking. Oók de dood is een donkere macht. Het is erg moeilijk, als je nog jong bent, over de Qood te spreken. Dat betekent niet, dat de dood er dan niet zou zijn. Wat er voor een ander is, is er óók voor mij. Is dat nu de bedoeling van God, je aan al die duistere dingen over te geven? De apostel Paulus had ontdekt, dat de duistere macht niet het laatste woord heeft en ln beginsel niets te betekenen heeft. Paulus had Christus ontmoet; wie Hem ontmoet, ontmoet de Overwinnaar van de veelkoppige draak. Christus heeft noott iemand gehaat, maar zei: „Het moet alles nieuw worden". Daarom heeft HU óók de jonge mensen lief gehad. St.-Joris heeft zijn paard verspeeld, Christus verspeelde Zijn leven. Christus zegt: „Mc ben Overwinnaar en sta mid den in deze wereld". Paulus is als een pionier van Christus de wereld ingegaan, niet als toerist, maar als een evangelist, met die blijde bood schap. Wij moeten strijden in Christus' over winning. Niet de duistere machten heb ben het laatste woord, maar Christus. In aansluiting op deze toespraak wer den vier coupletten van het gezang „Staat op en strijdt de goede strijd" ge zongen. Zie voor stadsnieuwe ook pagina 4 heid Is de goederilerendheid des Heren het eeuwige element Mr. Briët heeft een schoon en geluk kig leven gehad. Zün leven is vol werk geweest. Werk voor maatschappij en Kerk. Plaatselijk, provinciaal en lande. Opvallend was zijn bestendigheid ln zijn functies. Zo was hU 23 jaar lid van de Eerste Kamer, enige tientallen jaren van de VoogdUraad en meer dan vijftig jaar regent van het Coninckshof Dat te kent zijn verantwoordelijkheidsgevoel en werklust. Hij hield ervan, zijn kennis te verdie pen, zijn oordeel te funderen en zijn per soonlijke verzekerdheid op te bouwen. Op juridisch, staatkundig en historisch terrein was hij belezen. De klassieke we reldgeschiedenis was hem vertrouwd Ook in de laatste maanden van rlin le. ven is mr. Briët de sterke wilsmens ge weest. Hij heeft ervan getuigd, een rijk leven te hebben gehad, ook ln zijn ge zin. De eeuwige rust die van God ls. is nu de schone voltooiing van een vol le ven. Prof. Bakhuizen van den Brink zegde een strofe van psalm 42. waarmee mr. Briet uitdrukking gaf aan zijn geloof: „O mijn ziel. wat buigt g'u nedor. waartoe zijt g'm mU ontrust? Voed het oud ver trouwen weder, zook in 'sHoogsten lof uw lust. Menigwerf heeft Hij uw druk doem verand'ren in geluk Hoon op Hem. sla 't oog naar boven. Ik zal Hem. mUn 'Od, nog loven". De hoogleraar besloot de bijeenkomst ■net gebed. Onder de talrijke aanwezigen waren dokter De Planque en de heren Kiers en Lefeber namens het Coninckshqf. de patsten tevens namens de Hervormde diaconie, de heer Sierat sr namens de commissie van toezicht van de christe lijke jongelingsvereniging Prediker 12, vers ln, mr. De Koning, kantonrechter, mr. Donders, deken van de Leidso advo- caien, de heer Meyer, oud-commissaris, van politie te Leiden, vele advocaten, enige notarissen, de burgemeester van Leiden, mevrouw mr. Drijber, mr. Ger ritsen. voorheen advocaat te Leiden thans kantonrechter in Beetsterzwaag' mr. G A. Diepenhorst uit Zeis: namens de A.R.-Partij, een deputatie van het college van commissarissen van de Leidse Spaarbank en mevrouw Wichers Rol- landet-Touw en mej. Laken namens de Raad voor de Kinderbescherming. Spreekbeurt Donderdag om 8 uur hoopt in het ge- j 'Uw Prediker (Janvossensteeg 17) ds. J A. Smink te spreken. Inbraak in Leids pakhuis Tussen 14 april en 23 april is m een pakhuis, waarin oude metalen zijn op geslagen, aan de St. Michielstraat in gebroken. De dader(s) heeft (hebben) zich toegang verschaft door een straat deur te forceren. Twee bronzen afsluit- kranen 20 en een roi loodkabel van /35 werden ontvreemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3