NU PER VIKING van kust tot kust Keizerstad op zeven heuvels, oud èn modern Weserbergland: sprookjesland Van Jurameren gaat grote bekoring uit In Bournemouth naar het strand per kabelbaan Bossen Hugenoten Oase van rust Rattenvanger QNDERNEMENDE lieden hebben er wat in gezien de kusten van Ne derland, België en Zuid-Engeland per vliegtuig met elkaar te verbinden. En dus vliegen deze zomer voor het eerst twee-motorige Vikings van de Air Safaris met een capaciteit van 36 pas sagiers tweemaal in de week van Am sterdam via het Belgische Oostende naar de Zuidengelse badplaats Bour nemouth. Met een snelheid van 180 tot 200 mijl of 290 tot 320 km steken de Vikings de Noordzee over om ongeveer drie uur na het vertrek van Schiphol op de vlieghaven Hurn te landen. Van daar duurt de reis per auto naar het hartje van Bournemouth even lang als van Schiphol naar Amsterdam: twintig minuten. krijtrotsen van het eiland Wight be roemd om zijn luxueus strandleven vanaf het strand van Bournemouth aan de oostelijke horizon zijn te ontwaren. Zoek één punt van overeenkomst tussen de kust bi} Bournemouth en de Nederlandse kust Het zal tevergeefs zijn. want er is geen enkele te vinden. Het strand van Bournemouth aan de Bournemouth-baai. Zowel aan de voet als op de rotsen loopt een boulevard. Op de aantrekkingskracht van Bour nemouth, dertig mijl ten westen van Southampton aan de kust gelegen, is het vertrouwen van de mensen van de Air Safaris gevestigd. „Als we Bourne mouth maar dichter bij de grote ver- keersroutes van Europa brengen," zo ■dachten ze. En ze hebben gelijk, want •ls een toerist per vliegtuig op Schip hol of per trein in Oostende aankomt, heeft hjj meestal weinig zin een om slachtige reis per boot naar de Engelse kust cn dan verder per trein via Lon den naar Bournemouth te maken. Dus kwam de gedaente aan een luchtlijn naar voren, een gedachte die deze maand in een daad is omgezet. Bournemouth is thans dus per vlieg tuig verbonden met de kust van de Noordzee: In drie uur vanaf Schiphol, 'In twee uur vanaf Oostende. De betrek kelijk kleine vliegtuigjes zijn zeker voor hun taak berekend, evenals de stewardessen aan boord, die de heer lijkste lekkernijen en de koelste dran ken in het miniatuurkeukentje weten gereed te maken. Nogmaals: de aantrekkelijkheid van Bournemouth vormde de grondgedachte voor deze nieuwe luchtlijn. Dus moet Bournemouth de vakantieganger die het strandleven apprecieert, wel veel te bieden hebben. En dat heeft deze Zuidengelse badplaats dan ook inder daad cn heus niet alleen omdait de Het strand is smaller, maar daarom strekt Bournemouth zich dan ook ruim tien kilometer langs de Bournemouth- baai uit. Vroeger heette die Poole-baat, genoemd naar het even verder west- waart® gelegen Pooie, de tweede na tuurlijke haven ter wereld. Dat da teert echter uit de tijd, toen Pooie ai lang, doch Bournemouth nog niet be stond. Bournemouth is namelijk één van de Jongste Engelse badplaatsen. In 1811 kwam een zekere meneer Tre- g on wall uit Cornwall naar de zuidkust even ten westen van Wight. HU vond het daar zo mooi, dat hU er een buis liet bouwen en daarna vrienden en kennissen uitnodigde eens een kijkje te komen nemen. Velen van die vrien den en kennissen bouwden er toen ook een zomerhuisje en zo Is Bournemouth langzaam maar zeker ontstaan. Het overvleugelde Pooie en nu zeggen de Inwoners van die veel oudere stad, dat Bournemouth hun ook de baal al heeft ontstolen. Dat gaat zo, als een plaats in nauwe lijks anderhalve eeuw uitgroeit tot een stad van 150.000 inwoners, die in het vakantieseizoen bovendien nog eens liefst 80.000 mensen moet opnemen. Want Bournemouth heeft 45.000 hotel kamers met in totaal 80.000 bedden, die zeker in het hoogseizoen alle bezet zijn. En dan spreken we nog niet eens over de badgasten, die vertoeven in de lange rijen vakantiehuisjes aan de boulevard, die vlak achter het strand loopt. De stad verhuurt deze huisjes voor een vol Jaar. De huurders mogen ze onderver huren, doch uitsluitend tegen prijzen die de stad vaststelt om speculaties u voorkomen- Vlak achter de vaikantiehuisjes aan de onderste boulevard rijzen de rotsen hoog op. Ook iets, dat men aan de Hol landse kust niet vindt. Die rotsen zijn bijna loodrecht en ongeveer 40 meter hoog. Boven langs de rand loopt weer een boulevard, vanwaar steeds een prachtig uitzicht op 't strand beneden en op de zee wordt verkregen. Aan deze bovenste boulevard staan vele grote hotels, doch hier en daar zijn nog open ruimten aan de zeekant, waar plaats is voor nog meer hotels. En achter de ho tels begint de stad, die mooi en ruim \s aangelegd met vriendelijke, heuvelach tige parken, waar vele bloemen en heesters te pronk staan aan beide oevers van smalle en kronkelende stroompjes. Men zal in Bournemouth echter al tijd de veertig meter hoge rotsen moe ten afdalen, alvorens aan het strand te komen. Dat kan op verschillende manieren. Ia de eerste plaats per ka belbaantje. Dat is wellicht de meest spectaculaire manier, want deze loopt bijna steil naar beneden. Verder kan men via enkele zig-zag-paadjes te voet naar het strand afdalen, terwijl ook enkele verkeerswegen de mogelijkheid bieden per auto op de onderste boule vard te komen. En mocht het in Bournemouth eens geen strandweer zijn welnu: de parken in het stadscentrum bieden een ruime compensatie. Bovendien kan men op twee pieren gaan wandelen, op één waarvan zelfs een theater is gebouwd. In het nabijgelegen Pooie vindt men ook veel, dat de moeite van het bekij ken waard is. En dan ligt daar tussen Bournemouth en Southampton altijd nog het New Forest het grote woud met zijn wandelwegen en autostraten, waar nog veel wild leeft en waar, voornamelijk op de open heidevelden pony's in het wild lopen te grazen. Voedt de dieren niet Grote borden waarschuwen, dat dit 5.-.- (ruim f50.-) gaat kosten. De pony's vinden hun voedsel zelf even zeker als de toe risten in steeds groteren getale Bour nemouth zullen weten te vinden. Per Viking van de Air Safaris zal dat nu nog beter gaan.... Wijngaarden en romantische stadjes A LS MEN Zwitserland bezoekt, gaat men vrijwel altijd naar de -t*- hoogalpen. Maar het vriendelijke land heeft nog meer te bieden dan woest berglandschap. Zo gaat er van de meren in de Jura, de meren van Biel, Neuchatel en Murten met hun ongerepte oevers, idyllische wijnbouwdorpen en romantische stadjes een zeldzame be koring uit. Als men wil, kan men alle drie meren tijdens een boot tocht in een enkele dag bezoeken, een tocht waarop men ook de grens tussen Duits- en Frans-Zwitserland passeert Het is een streek waar men beslist heen moet gaan wanneer men Zwitserland eens van een heel andere kant wil leren kennen, een gebied ook dat buitengewoon geschikt is voor een „late" vakantie, zo tot half oktober toe. Verschillend in grootte en karakter hebben deze meren toch hetzelfde kli maat dat wijndruif, laurier en bamboe doet gedijen. Onafzienbare wijngaar den tot aan de rand van het woud alsmede steile rotswanden geven het landschap een zuidelijk tintje. Uren lange gemakkelijke wandelingen kan men maken over de brede Rebstras- se, die op halve hoogte tegen de ber gen boven de zonnige oevers van het Meer van Biel loopt. Beneden glin stert dan het meer met aan het ene einde, als een groot schildpad, het ge heimzinnige St.-Peterseiland. Zeil- en roeiboten verlevendigen de watervlak te. Smalle stenen trappen leiden tus sen dc wijngaarden door naar de her bergen. waar smakelijke visgerechten met lichte landwijn worden geserveerd. Dc charmante wijnbouwdorpen in deze streek hebben geplaveide straatjes, ho ge dicht opeen gebouwde huizen met geraniums voor de vensters en met wijnranken begroeide loggia's. Daar vinden wo ook voormalige kloosters en fraaie oude bezittingen van welge stelde wijnbouwers. En in romantische kleine havens liggen de vissersboten te dromen BEKRONING Voor de bevolking van deze wijn streek is de herfst de bekroning van het jaar. Dan worden de gouden drui ven geplukt. Bij muziek en dans komt de sprankelende levensvreugde over al tot uiting, vooral in de gewelfds wijnkelders met hun metersdikke muren en reusachtige winvaten. Een vrolijk slag mensen, deze geharde wijnbouwers, boeren en vissers van de Jura. Men moet ze niet zoeken in de grote zalen van hotels en restau- vwits, maar in de kleine, soms roke rige vertrekjes van de wijnschenke- rijen, waar ze met elkaar gezellig zitten te praten. Allerlei typen vindt men er onder en aan originaliteit ontbreekt het niet. Er zijn zingende en luitspelende herbergiers, die schil deren en dichten en niettegenstaande dat hun gasten een voortreffelijke maaltijd weten op te dienen. Allerlei artiesten zijn hier komen wonen. En de houtsnijwerken en handweverijen die zij vervaardigen, zijn ware kunst werken. BIEL-BIENNE De stad Biel of zoals hij in het Frans heet, Bienne ziet men het beste van Magglingen uit. Zowel Duits als Frans wordt hier gesproken. Van uit de stad bereikt men Magglingen per kabelbaan cn vanaf het terras van de Zwitserse Turn-\en Sportschool daar heeft men een prachtig uitzicht op de gehele Alpenketen cn het land daar voor. Men herkent alle wijken en mo derne gebouwen van dc stad. de talrij ke horlogefabrieken, de automontage hallen en de vele andere industrieën. Zonder overgang komt men dan van het bedrijvige centrum ui de stille hoekjes van de stad, met aardige plein tjes, middeleeuwse huizen en decora tieve bronnen. Een wereldje op zich zelf, waar onder dc arcaden kleine winkeltjes verscholen Liggen, de korf- vlechter voor zijn huis zit te werken en de antiquair op klanten wacht Druk is het er slechts op markdagen. wan neer de vrouwen van bet land grote hoeveelheden groente, bloemen en vruchten te koop aanbieden. Zo is het in Biel. Zo ook is het In al die vredige stadjes rond en bij de Jurameren in het Noorden van dit vriendelijke Alpenland. rpWEE Europese steden zijn op ze- ven heuvels gebouwd: Rome en... Nijmegen. Rome mag dan de eeuwi ge stad worden genoemd, Nijmegen kan erop bogen de oudste stad van ons land te zijn. In het jaar 105 na Christus kreeg het van keizer Tra janus stadsrechten, zodat het waar schijnlijk is, dat de heuvels die het tegenwoordige Nijmegen dragen, al eerder bewoond zijn geweest, zelfs voordat onze jaartelling begon. En had Trajanus Nijmegen geen stads rechten verleend, dan had keizer Karei de Grote het ongetwijfeld gedaan. Hij toch liet omstreeks 800 daar een paleis bouwen het Valk hof waarin ook tal van keizers na hem hun hofdag hebben gehou den. De Karolingische kapel en de Barbarossa-ruïne zijn daarvan nog bewaard gebleven. Vreemd is het dus niet, dat Nijmegen ook wel de Keizerstad wordt genoemd. Die kei zerlijke belangstelling is vast niet toevallig geweest. Het is een heer lijk oord, daar op de hoogten aan de Waal, ook nu nog, na de ver schrikkelijke verwoestingen van de tweede wereldoorlog. Want Nijme gen is uit zijn as herrezen, nieuw en modern en de moderne toerist vindt er dan ook veel dat zijn interesse wekt. Zowel in de stad als .in de omgeving. MOET in Nijmegen de om geving bezoeken, maar de stad zelf niet vergeten. Brede boulevards, ruime pleinen, nieuwe winkelstra ten en oude gebouwen treft men er aan. Toch blijft Nijmegen beschei den, want, gebouwd op zeven heu vels, heeft het zijn saneringsplan het Vijf-heuvelen-plan genoemd. Dat saneringsplan voorziet onder meer in een grote wandelpromena de. hoog boven de Waal, die de treffende naam „het groene balkon heeft gekregen. Dat groene balkon tussen oude Waalkade en nieuwe 0 Foto links: In de zomer worden nog steeds Rat- tcnvangerspelcn in Hameln gehou den. Na een tocht door de stad vin den de eigenlijke spelen op het bor des van hei raadhuis plaats. binnenstad in een te saneren oude stadswijk, zal prachtige uitzichten bieden op het vruchtbare Betuwe- land. Wendt men de blik echter naar de andere kant, naar de bin nenstad, dan ontdekt men daar op de historische Grote Markt het even historische waaggebouw, dat in het begin van de zeventiende eeuw in de trant van Hendrick de Keijser werd gebouwd. Van daar zijn het maar enkele schreden naar de St. Stevenskerk, met de bouw waarvan in 12 72 begonnen werd en die op de slanke torenspits na het oorlogs geweld heeft getrotseerd.Vlak daar bij staat het raadhuis, dat in 1944 weliswaar is uitgebrand, doch waar van de oude gevel bewaard is ge bleven. Het is thans geheel geres taureerd en weer zetel van het stadsbestuur, alsmede.... expositie gebouw voor een unieke en ver maarde verzameling zeventiende eeuwse wandtapijten. Deze collectie met een miljoenenwaarde kan, uit gezonderd op woensdag en zater dag, iedere werkdag in de middag uren worden bezichtigd, waarbij dan tevens een kijkje kan worden genomen in de sfeerrijke Schepen zaal en in de trèveszaal, waar in 1678 de Vrede van Nijmegen werd gesloten. Het gemeentemuseum en het rijksmuseum Kam zijn overigens ook een bezoek waard. Buiten de wallen JN 1870 is Nijmegen uit zijn jasje gegroeid, met andere woorden, de stadsuitbreidingen konden niet anders dan buiten de wallen worden gerealiseerd. Die wallen zijn her schapen in parken, zoals het Huner- park, waar nog restanten van de oude stadsmuur zijn te vinden, als mede het Kronenburgerpark met de oude kruittoren. Buiter de wal len houdt de aantrekkelijkheid van Nijmegen echter niet op. Voor velen is de eerste tocht buiten de Nijmeegse wallen naar de Heilige Land Stichting, het Bijbels openluchtmuseum, waar op aan schouwelijke wijze de herinnering aan Jezus' rondwandeling op aarde wordt wakker geroepen. In dit „Pa lestina in Nederland" wordt de be- Een negerdorp in het Afrika- museum bij Nijmegen. zoeker verplaatst in de wereld, waarin Jezus leefde. Alles daar toont, hoe het in Palestine toeging tijdens het begin van onze jaar telling. Niet ver daar vandaan ligt het Afrika-museum, dat van aanzienlijk jongere datum is. doch thans reeds vele tienduizenden bezoekers telt. Het doel van het museum is de herinnering te bewaren aan de pri- mitieue. cultuur van Afrika, die even snel dreigt te verdwijnen als het economische, sociale en cultu rele leven in dit werelddeel zich momenteel ontwikkelt. Naar de Mookerhei JJOE AANTREKKELIJK zijn ook de trips in oostelijke richting, waar Berg en Dal, Beek en Ubber- gen in een heerlijke heuvelachtige omgeving liggen, zodat het altijd wel een vraag zal blijven, waarom in die streek, die „Mooi Nederland" heet, het juist de Duivelsberg is die altijd weer vele toeristen trekt En vlak bij deze berg ligt daar vredig op de Duitse grens het Wijler-meer- tje, dat deze zomer voor het eerst een watersportcentrum iaat worden. En op slechts een steenworp af- stands ten oosten van Nijmegen ligt het vriendelijke Persingen, het kleinste dorp van ons land. Niet alleen in oostelijke richting, ook ten zuiden van Nijmegen komt de toerist aan zijn trekken. Daar liggen Mook en de Piasmolen te midden van heuvels en bossen, van waar men prachtige uitzichten heeft op de Maasvallei: daar vindt men de 675 ha grote staatsbossen met vele wandelpaden en daar zijn ook de Overasseltse vennen met zijn grote meeuwenkolonies. Om nog maar te zwijgen van de Mooker- heide, bekend uit onze geschiedenis. Richt m$n tot u de niet altijd goed bedoelde uitnodiging, daarheen te lopen, doe het gerust. U weet nu waar u zijn moet. Ten zuiden van Nijmegen. U zult er geen spijt van hebben hebben zij inspiratie opgedaan voor hun sprookjes, die wereldberoemd zijn geworden. Minder bekend is echter dat zij hun sprookjes lieten spelen rond deze Sababurcht. Iets verder noordelijk ligt Karlsha- fen, dat in 1699 door Karl von Hessen werd gesticht om dc uit Frankrijk ge- vluohte Hugenoten een veilig onder dak te verschaffen. De meeste huizen van dit aardige stadje zijn omstreeks 1700 in twee grote rechthoeken gebouwd. Aan de voorgevel hebben zij alle vijf vensters. De hoekhuizen echter aan de voorzijde zeven en aan de zijkant vier. Zelfs het grote Freihaus, waar de Hugeno ten aankwamen en konden wonen zo lang zij geen eigen woning hadden, maakt hierop geen uitzondering. Ook Karlshafen ligt uitzonderlijk mooi. In de onmiddellijke omgeving liggen drie dorpjes, die gelijktijdig met Karlshafen zijn ontstaan en Ln welker namen nog tot uiting komt dat de Hugenoten na hun vlucht daar eindelijk rust en godsdienstvrijheid hebben gevonden- Gewissenruh. Gottstreu en Gottsbüren »AN /I \V iN BEIDE zUden van de rivier de Weser, die geheel en al over Duits grondgebied stroomt, ligt een prettig gebied, dat door nog veel te weinig toeristen is ontdekt: het Weserberg land. In grote trekken genomen ligt het tussen de Harz en het Roergebied, niet zo ver dus bulten onze landsgrenzen en gemakkelijk bereikbaar. In het zui den ervan ligt Hannovers Münden, de „stad aan de drie rivieren' want hier komen de Werra en Fulda samen en vormen dan de Weser. Die stroomt ln noordelUke richting door prachtig heu vellandschap en langs talrUke kleinere cn grotere stadjes naar Hameln cn Minden en verder door het vlakke Noorddultse laagland om ln de nabil- heid van Bremerhaven ln de Noordzee uit t< monden. Hannovers Münden, waar de Weser dus begint, is een vriendelijk stadje, dat welgeteld 450 huizen binnen zijn gesloten stadskern heeft. Het zijn veel al vakwerkhuizen, waarvan de balken en posten, de deuren en de raamlijsten met rijk houtsnijwerk zijn versierd. Het is een genoegen door de nauwe, bochtige straatjes te wandelen, maar ook over de Werrabrücke een der oudste bruggen van Duitsland de beboste heuvels in te trekken. Drie grote wouden beginnen ln de onmid dellijke nabijheid van het stadje en daar verbinden talrijke wandelpaden de vele prachtige uitzichtspunten. Het is niet zonder reden geweest, dat Goethe's vriend, Alexander van Hum boldt, die vele delen van de wereld bereisde. Hannovers Münden een van de zeven mooist gelegen steden van de wereld noemde. De stad ls met zijn tUd meegegaan. Een nieuw modern zwem bad is er thans te vinden. Het ls op palen niet ver van de oever van de Fulda gebouwd en wordt ..Hochbad' genoemd. Een moderne verkeersbrug is even ten noorden van de stad over de Weser gelegd. In de volksmond heet die „de vergeten brug", omdat hei verkeer nog altijd de weg door het aardige nauwe stadje verkiest boven de weg, die in een boog om de stad en over deze nieuwe brug leidt. Maar vanaf deze brug heeft men een sprook jesachtig mooi uitzicht op Hannovers Münden en zijn naaste omgeving. Sprookjesachtig mooi. Dat is ook de omgeving in noordelijke richting langs de Weser Daar ligt tussen Hannovers Münden en Karlshafen, de volgende stad stroomafwaarts de Sababurcht, waar de gebroeders Grimm geruime tijd hebben gewoond. In deze streek Maar behalve die dorpen vindt men rond Karlshafen ook uitgestrekte bos sen, onder meer het zogenaamde Ur- wald, waar geen menselijke hand in het natuurproces zal ingrijpen. Men vindt #r prachtige wouden met veel wild en nimmer die hatelijke bordjes met verboden toegang. Goede autowe gen zijn door deze natuurgebieden aan gelegd. zodat ook hier de pracht en de rijkdom van de natuur, zoals die in het Weserbergland zijn te vinden, is opengelegd. Niet voor niets wordt Karlshafen „de witte stad in het groen" genoemd. En deze stad ontwikkelt zich snel en terecht tot een toeristenoord van betekenis. Door zijn uitzonderliik mooie ligging, maar ook door de aan wezigheid van een kurbad en ten slott» ook door zijn prachtige omgeving. Nog verder noordelijk ligt Höxte een oase van rust. eens ook voor vel maarschalk Tilly, die er meermalei tijdens de dertigjarige oorlog zU' kwartier heeft opgeslagen. Toen wercf het stadje grotendeels verwoest, ooch kort daarop weer opgebouwd met prachtige vakwerkhuizen, die in de laatste wereldoorlogen niets hebben geleden. Wie door de straten van Höx- ter wandelt, moet wel tot de ontdek king komen dat Höxter grote tijden heeft beleefd. De omgeving biedt ook hier veel schoons. De eerste gang bui ten Höxter is naar het slot Corvey, het oudste bouwwerk van Westfalen, waar in een grote verzameling porselein is ondergebracht. Bij dit prachtige slot staat een 1100-jarige kerk. eens het godsdienstige middelpunt van Duits land. Maar er is meer in Höxter. Ook hier een prachtig heuvellandschap met uitgestrekte bossen. Eén ervan mag niet onbezocht blijven: Der Solling. Alleen om dit prachtige gebied al is een bezoek aan Höxter met Corvey de moeite meer dan waard. We gaan nog noordelijker de We ser langs en passeren een hele serie aardige kléine en prachtige gelegen plaatste*, tot we in Hameln komen, de stad van de rattenvanger. Het grote verkeer wordt buiten de stads kern omgeleid, zodat de gemoede lijke intieme sfeer in de nauwe straatjes met de prachtige grote huizen behouden is gebleven. Op de Markt staat het Hochzeitshaus, een uniek gebouw, opgericht toen Ha meln nog maar enkele duizenden inwoners telde, en men vraagt zich af, waar Hameln vroeger het geld vandaan haalde om zo'n hoii inwerk als feestgebouw te doen plaatsen. Veel herinnert nog aan de ratten vanger Daar is nog he\ Rattenfan- gerhavs. En op hoeveel gebouwen een kinderoptorht ig uitgeheeld met de rattenvanger aan het hoofd is moeilijk te zeggen. Dwaal eens rus tig door Hameln, maar ook door zijn omgeving Bestijg eens de Klüt-berg met zijn ruim uitzicht en wandel eens door het Hameler stadshos. Ook hier proeft men de schoonheid "an het Weserbergland. die nog veel e onbekend is. En nog verder stroomafwaarts ligt in het noorden van het Weser bergland aan de Weser de stad Min den. Maar dat is een verhaal apart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 12