Moord op ambassaderaad sein voor pogroms Twee en half jaar voor Haarlemse valsemunter Cuba I dralon PULLOVERS 16. PeekgCloppenburg Bouwmarkt heeft speling van f 200 miljoen Wet op afbetaling komt er volgende week Amerikaanse aanval op landingsrechten Herziening van kinder strafrecht in Kamer Russen dringen aan op Duits vredesverdrag Nederlanders betrokken in de zaak-Stalmann Suurhoff wil rijkssteun voor kinderbijslag Gerdes kreeg nooit dreigbrieven Hakenkruisen op synagoge in Hamburg Vijfde aflevering „De bezetting" herenmode-tip „Nederland is ten onrechte geprüikeld" Extra uitkering taxibedrijven Weer twee doden door methylalcohol Justitieel onderzoek zal nog veel duisters moeten ophelderen m wtrn van °ns aU iïïïïïnKSi- NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 VRIJDAG 21 APRIL 1961 (Vervolg van pagina 1) Eichmann zei dat Himmler dn 1944 bepaald had dait de emigratie van Hongaarse Joden naar Palestina „on gewenst" was. „Maar u kunt over dit onderwerp betere inlichtingen krijgen van ss-brigadder Kurt Becher. die toen namens Himmler in Boeda pest onderhandelde", voegde hij er aan toe. Beoher woont nu in West-Duits land en drijft een grote im- en ex portzaak. Eichmann las vervolgens een decument voor waarin verklaard wordt dat hü met de gevolmachtigde in Hongarije, Edmund Vessenmayer, overeengekomen was dat de deportatie van de joden bespoedigd moest worden. Hü voegde eraan toe dat dit niet nodig was geweest omdat het tempo van de Hongaren nog hoger lag dan dat van de Duitse bezetters. Vessemayer is in Neurenberg veroor deeld maar werd na twee jaar gezeten te hebben vrijgelaten. Hij is nu een wel gesteld handelsagent. Eichmann werd ondervraagd over de Poolse jood Herschel Grynszpan die in 1938 in Parijs de Duitse ambassaderaad Ernst vom Rath vermoordde. Deze moord was het sein voor pogroms door het hele land, die later bekend werden als de „kristalnacht", vanwege de vele gebroken ruiten. Eichmann zei dat hij Grynszpan in 1943 in Berlijn ondervraagd had maar dat hier bij niets aan het licht gekomen was. Hij herinnerde zich dat Grynszpan klein van gestalte was en zei te geloven dat hij la ter naar een vernietigingskamp was over gebracht. Bij een proces in West-Duitsland werd onlangs verklaard dat Grynszpan nog in leven zou zijn. Eichmann verklaarde dat die joden die beschouwd werden als de .kiemcel van joodse rehabilitatie in het bijzonder be stemd waren om gedood te worden. Hij zei dat dit niet zijn idee was geweest Later bleek dat met „de kiemcel van joodse rehabilitatie" die joden aangeduid werden die sterk genoeg waren om de ontberingen in de werkkampen te over leven en potentieel in staat waren „een nieuwe joodse ontwikkeling" tot stand te brengen. Kapitein Less vroeg wat de uitlating „de joden moeten op passende wijze be handeld worden" betekende. Himmler had dit verklaard tijdens de Wannsee-confe- rentie. Eichmann antwoordde: „dat betekent natunrlijke selectie, een keus die de na tuur gedaan heeft. Dat was een van zijn geliefkoosde uitdrukkingen. HU gebruik te deze woorden graag". Less: „Ja, maar wat betekent het?" Eichmann: „Dat zü gedood moeten wor den, stellig". Eichmann gaf toe dat hij na de oorlog geschreven heeft dat hij in een boek over atoomwetenschappen „een prachtige be vestiging van het nationaal-socialistische geloof in God" had gevonden. Dit geloof was „uit het hart. natuurlijk en altijd le vend", zo schreef hij. Hij zei deze aantekeningen op de kaft van het boek gemaakt te hebben als een waarschuwing voor zijn drie zoons. Maar het waren lege woorden want ik merkte dat mijn zoons trotse, hooghartige onwe tenden waren", zei hij. Eichmann gaf ook toe dat hij zijn zoons verteld heeft dat hij altijd een plichtsge trouwe autoriteit was geweest die gedaan had wat hem bevolen werd maar die nooit een mens gedood had. Dieter Wisliceny. eens Eiohmanns boe zemvriend, heeft eens vertelaard dat Eizchmann gezegd heeft: „Ik zal lachend in mijn graf springen omdat het gevoel dat ik vijf miljoen joden heb gedood mij een gevoel van enorme voldoening geeft". Toen Eichmann dit las schreef hij dat Wisliceny een „zwijn" was. Hij beves tigde dit bij de ondervraging en zei dat hij de woorden die zijn ex-vriend hem toeschreef nooit gezegd kon hebben om dat er vee en veel minder joden ter dood zijn gebracht. Ik heb niet „joden" ge zegd maar „vijanden van het Reich". Het proces tegen' Adolf Eichmann is in verband met de Jaadse sabbath om 12.05 uur Westeuropese tijd verdaagd tot maan dagochtend 8 uur. In het internationale valsemunters- proces te Osnabrück zijn vandaag de vonnissen geveld. De 48-jarige Ne derlandse chemigraaf en lithograaf (Vervolg van pagina 1) „Evenmin," aldus Kennedy, „is het de laatste episode in de eeuwige strijd voor vrijheid tegen tyrannde die overal op aarde, ook op Cuba, wordt gevoerd. De Ver. Staten zullen lering trekken uit de gebeurtenissen op Cuba, in Laos en het steeds luider wordende koor van communistische stemmen in Azië, Afri ka en Latijns-Amerika. De boodschap uit deze gebieden is dat de meegaande, toegevende, zachte maatschappijen zullen ondergaan en dat slechts de sterke, nij vere, vooruitziende zullen overleven. Dit is de grote taak voor dit land en deze regering. Nie* een andere uitdaging vraagt meer inspanning en energie. Wij hebben ons te lang blind gestaard op ge bruikelijke militaire behoeften, op legers die klaar moeten staan om grenzen te overschrijden en op raketten, die start klaar worden gehouden Nu moet het duidelijk zijn, dat dit niet langer voldoende is en dat de veiligheid verloren kan gaan, zonder dat een en kele raket wordt afgeschoten en zonder dat een leger een enkele grens over schrijdt. Wij zullen deze les ter harte nemen. Wij zullen onze krachten aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen en zonodig een nieuwe bestemming geven, onze tactiek en enze instellingen her zien. Wij zullen onze inspanning voor een strijd, die in veel opzichten moeilijker is dan een oorlog, vergroten, ouversphillig de offers en de gevaren." Drie lessen Kennedy zei drie lessen te hebben ge leerd uit de gebeurtenissen op Cuba: 1. De kracht van het communisme moet niet worden onderschat, op Cuba noch elders; 2. De Ver. Staten moeten met alle vrije landen van het westelijk half rond de dreiging van buitenlandse com munistische interventie in en overheer sing van Cuba nog nauwkeuriger en realistischer bezien en 3. Het is meer dan ooit duidelijk geworden dat de vrije wereld letterlijk overal een meedogen loze strijd moet voeren van veel groter omvang dan van legers en zelfs een oor log met kernwapens. Waarnemers zien in de rede een teken dat Kennedy drie maanden na zijn ambtsaanvaarding gedesillusioneerd is in zijn pogingen, met Chroesjtsjef tot een vergelijk te komen. Kennedy beschouwt Cuba thans duidelijk als een van de be langrijkste problemen van de koude oor log. Geen acht slaande op de kritiek, die de Amerikaanse steun aan de invasie strijdmacht in zijn land en daarbuiten heeft uitgelokt, liet hij blijken, meer dan ooit besloten te zijn te voorkomen, dat Cuba een basis voor communistische subversie wordt Mislukt Intussen is het nu wel duidelijk, dat de opstand tegen het regime van Castro definitief is mislukt, omdat de dictator nog juist gelegenheid heeft gehad, de leidende figuren onder zijn tegenstan ders overal op het eiland door de ge heime politie te laten arresteren. Dit be tekent niet, dat nu aan alle verzetsacti viteiten een eind is gekomen: die zal waarschijnlijk oplaaien als gevolg van de terreurmaatregelen, die tegen de anti- Castro-gezinden zijn genomen. Er zou den vele honderden arrestaties zijn ver richt cn tientallen mensen zijn terecht gesteld. Bij de gevechten in Maitanzas zouden duizend doden zijn gevallen. President Kennedy heeft gisteren José Miro Cardona, de eerste premier onder het regime van Castro, in het Witte Huls ontvangen. Cardona is leider van de Cu baanse bannelingen, die op Cuba aan land zijn gegaan. Desgevraagd zou Kennedy hem hebben toegezegd bij de Latijnsamerikaanse landen stappen te ondernemen om te bewerken dat de ge vangen genomen opstandelingen niet worden terechtgesteld en een behoorlijke medische verzorging krijgen. Verwacht wordt, dat Cardona zal wor den benoemd tot president van een Cu baanse regering in ballingschap. Vermelden we nog, dat op Cuba 41 Ne derlanders wonen, van -vie 32 in Havan na. Men neemt aan, dat allen het goed maken, daar geen berichten van het tegendeel ontvangen zUn, A. O. uit Haarlem, die de ziel van de voorgenomen onderneming ten gunste van de Algerijnse opstande lingen was genoemd, is veroordeeld tot twee-en-een-half jaar gevange nisstraf, de 58-jarige Duitser H. S. en de 38jarige Algerijnse zakenman A. A. kregen ieder twee jaar gevan genisstraf. Voor alle drie geldt aftrek van voor arrest. De kosten van het proces komen voor rekening van de veroordeelden. De in beslag genomen machines van de druk kerij in Osnabrück zijn verbeurd ver klaard. De advocaat van O., dr. Diether Posser, verklaarde dat het voornemen om geld te vervalsen bij lange na niet was vol tooid. Er stond nog niets vast over het tijdstip wagrop het geld ln omloop zou worden gebracht. De valse munters, aldus dr. Posser, hebben de Franse economie nooit ernstig kunnen benadelen. Het be drag van 96 miljoen francs is nog niet een procent van de w aarde van het in omloop zijnde geld. Bovendien heeft O. een blanco straf blad. In het verleden heeft hij meerma len willen helpen zonder aan eigen voor deel te denken. De raadsman van S. vroeg omzetting van mededaderschap in medeplichtigheid. Dit vroeg ook de raadsman van de Alge rijn. De openbare aanklager had gisteren vier jaar gevangenisstraf en vijf jaar eerver lies voor de Nederlander A. O. geëist. Hij verzocht om drie jaar en vijf jaar eer verlies voor de Duitser H. S. en de Alge rijn A. A. Hij beval de rechtbank aan met het oog op de beoogde omvang vari de vervalsingen en de uitwerking daarvon op een ander land (Frankrijk) geen voor waardelijke straf uit te spreken. Wel drong hij aan op aftrek van voorarrest. HET RIJN-MYSTERIE (Van onze correspondent) De 49-jarige Bielefeldse handelseer- tegen woord iger in landbouwmachines. Bertus Gerdes, heeft ook verzonnen dreigbrieven te hebben ontvangen, waar- in stond dat hij als oud-SS'er in het Eich- mann-proces zou worden genoemd. Deze vermeende chantage had Gerdes na zijn arrestatie door de Bielefeldse recherche opgegeven als motief voor zijn voorge wende zelfmoord in de Rijn eind vorige maand. De officier van justitie in Bielefeld, die belast is met het onderzoek in de aan vankelijk zo raadselachtige Gerdes-af- faire, heeft medegedeeld dat de koop- man zich al geruime tijd heeft schuldig gemaakt aan strafbare handelingen. Of schoon de officier geen nadere bijzonder heden bekend maakte, is het zeker dat Gerdes wisselfraudes heeft gepleegd met gelden die toebehoorden aan de fabriek van landbouwmachines in Oldenburg, die hij vertegenwoordigde. Met het Eichmann- proces heeft Gerdes niets te maken. Voor de nieuwe synagoge in de wijk Eimsbüttel vond men gisteren 27 uit bordpapier gesneden hakenkruisen die daar door een onbekende zijn rondge strooid. Het onmiddellijk door de politie ingestelde onderzoek heeft geen resultaat opgeleverd. Mochten de daders van deze nieuwe methode van anti-semitische demonstraties worden gevonden, dan zul len zij zwaar worden bestraft, ook wan neer mocht blijken dat het kwajongens zijn geweest. De synagoge in Eimsbüttel is pas kortgeleden ingewijd. Des te be treurenswaardiger is het, aldus de vroe gere burgemeester van Hamburg, Brauer. dat in de dagen van het Eichmann-proces „symbolen van massamoord" in de buurt van het nieuwe Joodse godshuis zijn ge vonden. „Mussert en de Duitsers" Is de titel van de vU'fde aflevering in de NTS- serle „De Bezetting", welke op vrü- dag 28 april a.s. tussen 8 en 9 uur op het scherm komt. Het weekoverzicht van het NTS-journaal komt daarmee te vervallen voor een keer. Naar dr. L. de Jong, samensteller en presentator van de documentaire, ons meedeelt, zal dit vijfde programma in opzet geheel verschillen van de vier voorafgaamde. Tot nu toe werden ge beurtenissen in een afgeronde periode van de bezettingsjaren weergegeven, nu echter wordt e enbepaald thema aan de orde gesteld. In de behandeling van het onderwerp „Mussert en de Duitsers" wordt de geschiedenis van de NSB toegelicht op een wijze die duidelijk maakt, waar door de dingen hun, beloop hebben ge kregen. deze zaterdag "nu ook in niulticolours" licht ln gewicht luchtig ln hct drJ£cn onder uw colbert 90 (Vervolg van pag. 1) MINISTER Van Aartsen grondt de uitbreiding, die momenteel op de bouwmarkt nog mogelijk is, op de ontwikkeling van vorig jaar. Was in het bouwprogramma voor 1960 een eindbedrag van f 2600 miljoen ge raamd, in feite beliep de uiteindelijke prcdukitie f 2760 miljoen. Daarbjj moet in aanmerking worden genomen, dat ten gevolge van staking een produktie ter waarde van ongeveer veertig miljoen gulden verloren ging. Op grond van de gegevens van 1960 acht de minister dit jaar een produktie met een totale waarde van 2900 miljoen gulden mogelUk. Dit is 200 miljoen gul den meer dan ln het bouwprogramma voor dit jaar geraamd werd. In het be drag van f 2900 miljoen zit echter naar 's minister» verwachting volstrekt geen speling meer. Van het hogere bedrag ad f 200 mil joen komt f 125 miljoen aan de woning, bouw ten goede. De minister geeft hier bij gehoor aan de wensen van de Tweede Kamer, zoals die tijdens de behandeling van zijn begroting omstreeks de jaar wisseling zijn neergelegd in de motie- Andriessen. Een bedrag van f 80 miljoen komt ten goede van de industrie. Bij het bouwprogramma van 1960 was reeds meegedeeld, dat ook de industrie zou moeten profiteren van een eventuele ruimte op de bouwmarkt. Immers dient juist de hoogconjunctuur te worden uit- Overlijden hartpatiënte gevolg van tekort aan verpleegmogelijklieid Nadat een woordvoerder van de Am sterdamse Geneeskundige en Gezond heidsdienst heeft verklaard dat het te kort aan ziekenhuisbedden en verplegend personeel in de hoofdstad zeker van in vloed is geweest op het overlijden van een hartpatiënte tijdens het vervoer naar een van de ziekenhuizen, wil het Tweede Kamerlid de heer J. H. Maenen (kath.v.) van minister van Rooy weten of inder daad in Amsterdam een tekort aan zie kenhuisbedden bestaat en of het waar is dat honderden lijdende mensen op wachtlijsten voor -opneming in een zie kenhuis staan, terwijl er in het Wilhel- mlna Gasthuis veel bedden leeg staan wegens het tekort aan verplegend per soneel. Het Kamerlid vraagt een overzicht van het tekort aan verplegend personeel in de Amsterdamse ziekenhuizen en ver zoekt de minister mee te delën of en zo ja, welke voorzieningen worden voorbe reid om dit tekort zo veel mogelijk op te heffen. (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp op het afbetalingsstel sel wel afgehandeld, maar nog niet t vaard. Pas a.s. woensdag zal ze een (on getwijfeld positieve) beslissing nemen over het ontwerp en wel aan de hand van een tweede lezing, die nodig bleek in verband met de aangenomen, resp. door staatssecretaris Veldkamp overge nomen, amendementen. Het belangrijkste amendement, dat de staatssecretaris overnam, was wel dat van mej. Knol (kath.v.), waardoor in de wet wordt vastgelegd, dat de verplichte minimumkassastorting, die thans 15 pet. van het totaal verschuldigde bedrag be draagt, voortaan 20 pet zal moeten zijn. Door overname van een amendement- Meulink (a.r.) kwam voorts te vervallen de algemene verplichting tot het invul len van een inlichtingenformulier door de koper-op-afbetaling. Daarvoor in de Stuart Tipton, president van de Amerikaanse Air transport associa tion, heeft gisteren de beschuldiging uitgesproken, dat het departement van buitenlandse zaken de geprik kelde Nederlanders tevreden tracht te stellen door hen landingsrechten in Los Angeles aan te bieden. Tipton, die de grote lucMvervoerdbe- drijven vertegenwoordigt, heeft tegen een verslaggever verklaard, dat de Ne derlanders ten onrechte geprikkeld zijn over het feit, dat hun vroegere verzoe ken om op de westkust te mogen vliegen, niet ingewilligd zijn. „De Nederlanders hebben geen reden om geprikkeld te zijn", aldus Tipton. houtdraadweefsel voor wand- en plafond bekleding, wegschuivende en oprol lende separatie gordijnen. U „maakt" zeer eenvoudig een nieuw interieur I POSTBUS 52 - ZAANDAM „Zij zijn door de Verenigde Staten bui tengewoon edelmoedig behandeld. Vrij wel iedereen kan geprikkeld raken in dien hij zijn eisen maar hoog genoeg stelt" Het departement van buitenlandse za ken heeft de Nederlandse regering maan dag doen weten dat het bereid is over een mogelijke lijn op de westkust te spreken, mits bij deze onderhandelingen de bepalingen ten aanzien van capaci teit en frequentie in de bilaterale Neder lands-Amerikaanse luchtvaartovereen komst toegepast worden. De Nederlan ders hebben nog niet geantwoord. Volgens Tipton is dit een ..minne transactie" vanuit een oogpunt van Amerikaanse politiek. „De kern van deze transactie is dat w(j de Nederlanders Los Angeles geven en dat zü er op hun benrt mee moeten instemmen de huidige overeenkomst niet in sterker mate te schenden dan zij thans reeds doen", aldus Tipton. (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag een begin gemaakt met de behan deling van het wetsontwerp tot herziening van het kinderstrafrecht en het kinderstrafprocesïecht, in combinatie met de vaststelling van een nieuwe Beginselenwet voor de kinderbescherming. De voorbereiding van deze her ziening is reeds in 1948 begonnen toen een commissie-Overwater werd in gesteld om over deze materie te adviseren. Vier ministers van justitie (Van Maarseveen, Donker, Samkalden en Beerman) hebben er zich vervolgens mee beziggehouden. Het huidige kinderstrafrecht dateert in hoofdzaak uit 1901 en is in vele opzichten sterk verouderd. Het nu in behandeling genomen wets-| als een kind van 12 jaar of jonger. Dit ontwerp werd in 1955 ingediend cn bevat is echter door wijs beleid van een kin- o.m de volgende nieuwe punten. Geen derrechter te corrigeren. Op iedere leef- strafrechtelijke vervolging zal meer mo- tijd zijn er gevallen, waarin bijzondere gelijk zijn voor feiten, begaan vóór het maatregelen moeten worden toegepast, bereiken van de leeftijd van 12 jaar. Het kinderstraf- en strafprocesrecht zal dus in principe alleen gelden voor de cate gorie van 12- tot 18-jarigen. Maar op grond van de persoonlijkheid van de, dader is het mogelijk dit recht ook toe, tegenover de nieuwe strafvorm van het te passen op een minderjarige, die ten j arrest. „Waar wil de minister het arrest tijde van het begaan van het strafbare doen uitvoeren?", zo vroeg jkvr. Wtte- Arrest In beginsel positief, maar toch enigs zins huiverig stonden de drie sprekers feit de leeftijd van 18 jaar reeds heeft bereikt. In de plaats van de tuchtschoolstraf komt de straf van plaatsing in een in richting voor bijzondere tucht met een minimum-verblijfsduur van een maand waall zich af. wijzend op het gebrek aan behoorlijke opvangtehuizen. Zij vreesde, dat de jeugdige arrestanten toch weer in Huizen van Bewaring terecht zullen ko men, waar ze soms met ouderen, vaak ervaren recidivisten, te maken krijgen. en een maximum van zes maanden. Als c*k; spreekster Informeerde verder nieuwe straf wordt voorts het arrest in gevoerd, met een minimum van vier uur en een maximum van veertien dagen. Dit kan in gedeelten worden uitgevoerd. Een andere nieuwe maatregel is de plaatsing in een inrichting voor buiten gewone behandeling (voor onbepaalde tijd, tot maximaal de meerderjarigheid). Deze straf kan worden omgezet in ter beschikkingstelling van de regering. De heren Daams (koc.) en Meulink (a.r.) en Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.) spraken gisteren als eersten over het wetsontwerp. De overige sprekers en de amendementen komen volgende week dinsdag. De drie woordvoerders van gis termiddag konden over het algemeen zeer wel met het ontwerp akkoord gaan. Te gen de leeftijdsgrens van 12 jaar hadden zij geen bezwaar. Een kind beneden de twaalf jaar is nog niet toerekeningsvat baar, zo zei de heer Meulink en jkvr. Wttewaall vond, dat- zo'n kind „geestelijk nog niet rijp is om te bevatten wat een strafrechtelijk vergrijp is en wat niet". Iedere grens, dus ook die van 12 Jaar. geeft natuurlijk grensgevallen, maar de hieruit voortvloeiende moeilijkheden zag de c.h. woordvoerdster niet zo ern stig. Haar enige bezwaar tegen genoem de grens was, dat ook andere kinderen vaak niet verwijtbare dingen doen, om dat zij de portée ervan evenmin snappen Met dreigementen achter de deur TTET officiële orgaan van de Rus- -L1 sische regering Izwesfeia heeft gisteren geschreven, dat alle rede lijke tijdslimieten voor het sluiten van een vredesverdrag met de beide Duitslanden zijn verstreken en dat de Sowjetunie niet langer kan wachten. Schrijvend over het communique dat na de bespreking tussen president Ken nedy en Bondskanselier Adenauer is uit gegeven, merkt de Izwestia op dat er geen principiële verschillen bestaan tus sen de standpunten die in het communi que tot uiting komen en de opvattingen van de Sowjetregering. Ook de Sowjetunie wil dat de vrijheid van de bevolking van West-Berlijn ver- z.ekerd is en zij heeft hiertoe ook een concreet plan in het ontwerp-vredesver- drag opgenomen. Dit is juist datgene wat de westelijke mogendheden niet doen al dus het regeringsorgaan. Er moet nu eindelijk een Duits vredes verdrag worden getekend. De Sowjetunie is bereid dit verdrag met de beide Duitse staten te sluiten. Met beide wanneer zü hiermee instemmen, met een wanneer de ander er niet mee Instemt. De tegenstan ders van liet onmiddeilük sluiten van een vredesverdrag wacht een bittere teleur stelling wanneer zij hopen dat zü met verder uitstel iets kunnen bereiken. Het artikel in het Russische blad was getekend „waarnemer", hetgeen betekent, dat het de opvattingen van de hoogste re geringsinstanties weergeeft. In Westduitse kringen heeft men zijn verbazing uitge sproken over de ongewoon felle toon van de Russische verklaring. naar het toestaan van humanistische geestelijke verzorging in de rijkskinder- gestichten. Mr. Meulink vroeg inlichtingen over de geruchten, dat de commissie, die de toe stand in het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort onderzoekt, niet vrij zou staan. Het wetsontwerp vond hij een belangrijke stap vooruit. Weinig of niets voelde de a r. spreker voor de totstand koming van een Algemene Jeugdwet, waarin alle strafrechterlijke en burger lijke kinderwetten zouden moeten wor den ondergebracht. Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen meende, dat wanneer de vraag naar zo'n wet blijft klinken, de minister van justitie de instelling van een studiecommissie zou kunnen over wegen. plaats kwam een bepaling, die slechts de mógelykheid bevat om bij algemene maatregel van bestuur het invullen van een inlichtingenformulier verplicht te stellen. De Kamer aanvaardde een amende ment van mej. Lemaire (soc.), waardoor het de regering mogelijk wordt gemaakt om by algemene maatregel van bestuur verplichte kredietregistratie in te voe ren. Alleen de fracties van VVD en SGP stemden tegen deze nieuwe bepaling, die gebruikt zou kunnen worden als de vrij willige initiatieven op dit stuk van het particuliere bedrijfsleven geen succes zouden hebben. Verder werd nog bij amendement o.m. de verplichting vastgelegd van het op maken van een koopakte voor alle af betalingstransacties, die door tussenkomst van een colporteur worden afgesloten. De landelijke looncommissie voor het huurauto- en taxibedrijf en de werk nemersorganisaties zün tot overeenstem ming gekomen over de verhoging van de extra uitkering in deze bedrijfstak. Aan het College van Rijksbemiddelaars zal worden verzocht goed te keuren dat gerekend van 1 januari 1961 de verplichte extra uitkering 4 procent zal bedragen in plaats van 3 procent, zoals thans het geval is. Bovendien is door de werkgeversver tegenwoordigers toegezegd, dat zij bereid zijn mede te werken aan de verhoging van het aantal vakantiedagen van 12 tot 15, mits hiervoor de nodige ruimte ge creëerd wordt. Besloten werd dat dit vraagstuk ln september 1961 opnieuw aan de orde zal komen. gebuit voor het verbeteren van de eco nomische structuur. Omdat het zich laat aanzien, dat de bouw in de vrije sector in 1961 30.00 wo ningen of meer zal bedragen van ok tober 1960 tot en met maart 1961 werden niet minder dan 15.890 woningen in de vrije sector geproduceerd meent de regering, dat aan invoering van riiks- goedkeuring voor deze categorie niet is te ontkomen. Zij verheelt niet, dat zij een ontwik keling, waarbij een toenemend aantal woningen zonder rilkssteun, dus ln de vrije sector, tot stand zou komen, steeds heeft gezien als noodzakelijk voor de te rugkeer naar meer normale omstandig heden. Zij wenst 't vergunningenstelsel thans echter te beperken tot de duur dere woningen in de vrije sector, die veel arbeid vergen. In het algemeen zal slechts daar goedkeuring worden ver leend. waar zich geen spanning op de bouwmarkt voordoet. Ge zien de overige aangekondigde maatregelen zal in vrijwel alle sectoren op ingrijpende beperking en op strikte naleving van de oorspronkelijke raming moeten worden gerekend. Op deze wijze wil de regering leiden tot stagnatie in het werk, langere bouwtijden en stijging van de bouwprijzen. Zowel in het belang van de woningbouw als in het kader van het algemene prijsbeleid van de regering kan een dergelijke stijging niet worden aanvaard. De regering heeft, aldus mr. Van Aart sen in de nota. de beperkende maatrege len slechts node genomen. Zü zal de be perking van de vrüe markt ln het bouw- hedrüf niet langer of intenser handhaven dan nodig is. Zodra een soepeler beleid of intrekking van de nu geldende voor schriften en maatregelen weer mogelük is, zal de regering onvcrwüld daartoe overgaan. Het aantal doden tengevolge van het drinken van methylalcohol, afkomstig van het Nederlandse kustvaartuig Trigon in Malmö is tot drie gestegen. Twee vrouwen worden nog in het ziekenhuis behandeld. De toestand van een van hen is nog zeer kritiek. Gevreesd wordt, dat de andere vrouw niet meer zal kunnen zien. Voor zover bekend, hebben 34 mensen van de methylalcohol gedronken. leider van het politie-onderzoek in deze zaak heeft verzocht de kapitien van de Trigon onmiddeilük voor de rechtbank te Malmö oen verhoor te doen afnemen. Twee zeelieden zijn uit Nederland naar Malmö onderweg om de eerste en tweede machinist van de Trigon. die in hedhtenis zijn genomen, te vervangen. Kasreserve verhoogd De Nederlandsche Bank heeft met het oog op de verwachte ruimte op de geld markt het percentage van de verplichte kasreserve voor het tijdvak 22 april tot en met 21 mei van 9 tot tien verhoogd. (Van onze parlementsrexiactie) rpUSSEN procureur-generaal mr. A D. J. van Gilse en een ambte naar van de Duitse justitie heeft gisteren in Den Haag een gesprek plaatsgehad naar aanleiding van de arestatie van dr. Ofcto Stalmann, lei der van de afdeling buitenlandse handel van het Westduitse minis terie van voedselvoorziening. Dr. Stalmann is dinsdag in Bonn aan gehouden nadat op grond van Neder landse inlichtingen bij de Duitse regering het vermoeden was gerezen, dat de heer Stalmann op grote schaal steekpennln- (Van onze parlementsredactie) TAE VOORZITTER van de Partij van de Arbeid, de heer J. G. Suurhoff, -L' heeft op het congres van de Vrouwenbond van de P.v.d.A. in Den Haag als zijn mening uitgesproken, dat een deel van de premie voor de in de maak zijnde tónderbijslagvoorziening zonder moeite uit de overheids kas kan worden betaald. Van deze overheidsbijdrage mogen dan niet alleen de zelfstandigen, maar moeten ook de werknemers profiteren. De heer Suurhoff benadrukte in dit verband, dat de komende kinderbijslagre geling als een volks verzekering tot stand moet komen. Als dit niet het geval zal zijn, zal een dure administratieve rompslomp nodig blijken. Wanneer de hoge premie, die het gevolg is van een voor het hele volk geldende regeling, door een rijksbijdrage wordt verlicht, zal ook de onbillijkheid, dat zij die door een hoog inkomen een hoge premie moeten betalen, maar dan ook een veel hoger bedrag van de belasting mogen aftrekken, komen te vervallen. bestaan van het kabinet-De Quay de KVP meer waard is dan een goede kin derbijslagregeling. Misschien zegt men van ons nu wel weer, dat wij hengelen naar deelneming aan de regering. Van eng partüstandpunt bezien voelen wij ons echter kiplekker. Wü maken echter ook deel uit van het Nederlandse volk en als zodanig maken wij ons wel zor- - - - gen. Dit volk verdient een betere re- blaarde gistermiddag in de Tweede Ka gen aannam van Nederlandse. Deense en Poolse leveranciers van agrarische pro- dukten. In ruil voor dit geld dat op Zwitserse banken zou zün gestort zou dr. Stalmann bij het aangaan van han delsverdragen verhoging van de invoer contingenten uit de betrokken landen hebben toegestaan. De zaak is door Nederland aan het rollen gebracht. De Nederlandse minis ter van landbouw, mr. Marijnen, schijnt eind maart na overleg met de minister* Luns en Beerman de Bondsregering van de vermoedens rond de heer Stal mann in kennis te hebben gesteld. Daar vóór was de Duitse regering reeds vanuit Brussel over deze zaak benaderd. Het Duitse onderzoek, dat hierop volg de, bracht aan het licht, dat de knoeierij met de invoerdocumenten betrekking had op de niet-geliberaliseerde agrarische produkten, t.w. groenten, fruit, zuivel- produkten, pluimvee en eieren. Van Ne derlandse zijde werden de onderhande lingen met Duitsland over de invoer van deze produkten niet door het ministerie van landbouw gevoerd, maar door het Centraal bureau van tuinbouwveilingen en het produktschap voor groenten en fruit. Het staat vast. dat ook Nederlandse particulieren of particuliere organisaties de heer Stalmann steekpenningen heb ben gegeven. De grote vraag is echter of dit is gebeurd met medeweten van ambtelijke of se mi-ambtelijke instanties als het Centraal bureau van tuinbouw veilingen. Op deze vraag zal het komen de justitiële onderzoek een duidelijk ant woord moeten geven. Oók interesse voor F rans-sprekende delen in Afrika Minister De Pous (econ. zaken) ver- mer, dat de regering grote (economische 7^0" hetere revering mitsehicn I* ook Pol>tieke) belangstelling heeft voor de wkl denkbaar Se^Tt^PvdA t Afrlk„nM .«pubUeken. die met de E E.G. aan deelneemt. maar al* er voor onze ïi" De heer Suurhoff lanceerde in zijn toe-1 deelneming nodig is. dan zullen w{j deze taalr r!? Afr.uf tv? ?ei? 'raak lol de melallatiaoh. I-u.verantwo£deltjkheid niet schuwen Eeh- fak ln 8ehec' A'r,ka De liet spraak tot de socialistische vrouwen felle vcranuwooraenjKJieia niet scnuwen. tscn- jif ,„„4~ aanvallen op het kabinet-De Oliay. Van, ter zullen dan ln het regeringsprugramVSw ^deThotSdi- partijen worden opgenomen. dens zijn komende rcjS naar Afrika al- Het kraakt nu weer In het kabinet Nog leen de Engels-sprekende landen Nigeria, wordt dit krakend voertuig büeengehou- Ghana en Liberia zal bezoeken. „Dit gc- den door afkeer voor de PvdA. Daarom beurt", aldus de heer De Pous, „omdat is, met de steun van ontevreden progres ik de reis van een Nederlandse indus- sieve krachten van andere partücn, wel triële missie aan deze landen wil onder licht eerst een stevige stembusoverwin steunen". Bij een volgende reis zal alle nlng nodig om die tegenzin te overwin- aandacht aan de (frans-sprekende) ge nen". associeerde gebieden worden besteed. de toegezegde vrijheid voor het bedrijfs leven bij de loonvorming is niets terecht gekomen. Het gaat er langzamerhand op lijken, dat de regering de overlegorganen, waarom het buitenland ons benijdt, kapot maakt Ook op het gebied van de huis vesting heeft het kabinet volstrekt ge faald, aldus de heer Suurhoff. „Spoedig zal blüken", aldus de socia listisch* partijvoorzitter, „of het voort-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9