IIGA Eichmann schuift alle schuld op meerderen af WIE 't DICHTST BIJ KENNEDY STAAT I.C.Y. stelt een nieuw wereldprogram op /ft een fcaafce hjy. Waarschijnlijk Noorwegen Memoires in Israël verschenen Aiets uitstaande met plan tot uitroeiing 1 I TSRAËL heeft gisteren afschriften beschikbaar gesteld van de volledige memoires van Eichmann over zfjn rol bij het ombren gen van naar schatting zes miljoen Joden in de Tweede Wereld oorlog. De memoires, die alleen in het Duits zijn gepubliceerd, vallen volgens de speciale rechtskundige adviseur dr. Jacob Robin son in vier delen uiteen. 1. Materiaal voor de vervolging in de zaak als geheel. 2. Materiaal voor de verdediging in de zaak als geheel. 3. De identificatie en verificatie door Eichmann van als be wijsstuk aangemerkte documenten. 4. Een persoonlijk dossier. In de laatste categorie komen enkele interessante glimpjes van nazi-functionarissen aan het licht. Het verslag van Eichmann werd op de band opgenomen en later uitgetikt in totaal 3.564 pagina's (ongeveer 500.000 woorden). Fotocopieën zijn verstrekt aan de journalisten die het proces verslaan. Eichmann heeft sommige passages in zijn eigen handschrift gecorrigeerd en vervolgens elke dag het uitgetikte deel van zijn verslag geparafeerd. Woensdag werd zoals gemeld in de rechtszaal het gedeelte van de bandop name afgedraaid waarin Eichmann ver klaarde: „Ik weet dat ik misschien ter dood veroordeeld zal worden. Ik kan geen aanspraak op genade maken, om dat ik weet dit niet waardig te zijn." Aanvankelijk heeft Eichmann tijdens het verhoor volgehouden dat hij slechts een administratieve en rapporterende functie vervuld heeft De rapporten over de omgebrachte Joden gingen naar Adolf Hitler en de nazi-leiding nam stappen om de moorden geheim te hou den door bevel te geven dat de archie ven vernietigd moesten worden. Auschwitz Tijdens de eerste dagen van het lange verhoor vond het volgende ge sprek plaats tussen Eichmann en ka pitein Avness Less, een Van de Is raëlische ondervragers, over Ausch witz: Eichmann: „Höss (kampcomman dant van Auschwitz) spreekt niet de waarheid als hij zegt dat ik sprak over twee of twee en een half mil joen tercchtgestelden, daar ik nooit dergelijke cijfers gebruikt heb. Hij was de enige en waarschijnlijk ook zijn meerdere die deze cijfers wist. Ik niet." Less: „Hebt u aan Himmler rap port uitgebracht over het aantal ge deporteerde Joden? En zo niet recht streeks aan Himmler dan aan (S.S.- generaal Heinfich) Müller of aan Kaltenbrunner?" Eichmann: „U bedoelt voor de aankomst van de statisticus? Ik weet het niet. Indien ik daartoe op dracht gekregen heb, dan zal ik wel het rapport gemaakt hebben, maar ik herinner het mij niet. Met zoveel papieren rompslomp ons werk bestond slechts in rapporteren is het voor mij nu werkelijk moei lijk om concreter te zijn." Less: „Kwam de statisticus omdat Himmler het aantal omgebrachte Jo den te laag vond?" Eichmann: „Neen. Dit rapport werd door de statisticus gemaakt om Himm ler in staat te stellen Hitler in te lichten. Ik kreeg het rapport terug met de aantekening „De Führer heeft er nota van genomen. Het archief vernietigen". Soms stond er niet eens het woord archief, alleen het woord „vernietigen". Eichmann verklaarde dat het enige rapport dat hij persoonlijk opgesteld had twee weken tijd in beslag genomen had. Hij zei dat het getikt moest wor den op een speciale schrijfmachine met zeer grote letters, omdat Hitier slecht kon zien. Hij voegde hieraan toe dat het verscheidene malen teruggestuurd was omdat Reinhard Heydrich er niet tevreden mee was. Vernietigingskamp Less vroeg toen naar het plan om Vernichtungslagers op te richten. ,.Is het juist dat het plan voor de oprichting van het vernietigingskamp van u of van u en (de S.S. gene raal Odilo) Globocnik afkomstig was?" Eichmann: „Nee". Less: „En dat u dit plan aan Himm ler voorgelegd heeft?" Eichmann: „Herr Hauptmann, der gelijke plannen werden nooit door mij gemaakt. Ik had niets met dergelijke dingen te maken, in het geheel niet met plannen, met geen technische bij zonderheden." Tijdens het verhoor werd Eichmann een document getoond, dat 14 juli 1942 gedateerd was en waarin hij bij de Ge- sta po-autoriteiten in Parijs informeerde, waarom een transport Joden, dat voor 15 juli vastgesteld was, niet doorgegaan was Het antwoord van de Duitse auto riteiten in Parijs was dat niet genoeg Joden gearresteerd waren. Eichmann zei dat door dergelijke dingen al zijn schema's in de war gestuurd werden. „Indien één transport niet doorging, liep alles vast. Het tijdschema moest in orde gebracht worden. Andere tijd schema's moesten veranderd worden om dat de trein welke 15 juli had moeten vertrekken naar elders gedirigeerd moest worden." In een andere brief uit Parijs aan Eichmann, vroeg de Gestapo daar hem of Joodse echtgenoten van Arische vrou wen op transport naar het oosten ge steld konden worden. .Betekent dit", vroeg Less, „dat u de bevoegdheid had over dergelijke vragen te beslissen?" Ja, ik kon het niet op eigen houtje doen", antwoordde Eichmann. „Ik moest eerst mijn meerderen vragen. Zij ga ven de toestemming. Daarna kon ik deze vergunning naar Parijs sturen." Kindertransport Een ander document behandelde over het transport van Joodse kin deren, wier ouders reeds naar het oosten gestuurd waren. Hieruit bleek dat Eichmann besliste de treinen met kinderen te sturen, toen de andere transporten van Joden, welke in 1942 onderbroken werden, hervat werden, Less: „Wilt u hierover uw mening geven?" Eichmann: „Oh ja, ik herinner mij dat ik iets over kinderen gehoord heb. Het algemene besluit kinderen te ver voeren werd persoonlijk door Himmler genomen. De vraag werd voorgelegd aan het centrale bureau voor de staats veiligheid en tenslotte aan Himmler en hij besloot ©r mee te beginnen." Less: „Had dit besluit iets te maken met het om het leven brengen van 4.000 kinderen in een Vernichtungsla- Frankrijk ger? Eichmann: „Ja. Wat betreft het ver ier van de kinderen, het was mijn zaak hoe dit moest gebeuren." Dodenmars Tijdens het verhoor vroeg Less Eichmann naar de dodenmars van de Joden van Boedapest naar Oosten rijk in oktober 1944. Treinen waren niet beschikbaar en Eichmann wordt ten laste gelegd dat hij de mensen gedwongen heeft de weg ongeveer 145 km te voet af te leggen. Uit een nog voorhanden zijnd docu ment blijkt dat 50.000 Joden naar Oos tenrijk gestuurd moesten worden als slavenaroeiders in vliegtuig- en muni tiefabrieken. Volgens de openbare aan klager ziin honderden mensen onderweg van de honger en uitputting omgekomen en zijn de mensen die zich niet meer konden voortslepen, doodgeschoten. Eichmann: „18 okt. 1944. Dat betekent laat in het jaar. Toen hebben 50.000 nooit de tocht te voet gemaakt. Dit was nooit gedaan. Het is echter juist dat de mars georganiseerd werd door de Hon gaarse gendarmerie. Ik heb nooit ge weten waarom deze mars gehouden werd. Het schijnt nu dat ik vergunning zou hebben moeten vragen om daar te voet naar toe te lopen. Voor zover mijn ei gen verantwoordelijkheid reikte had ik het nooit kunnen doen. In ieder geval zou ik er geen toestemming voor gege ven heöben. Ik was niet gemachtigd dergelijke dingen te doen. Ik wist slechts over 10.000 en ik ge loof dat het daarmee ophield. De Joden moesten in staat zijn te werken. Zij moesten gezond van lijf en leden zijn. Wij waren er op uit deze wandelende Joden zo flink en gezond mogelijk naar de Oostenrijks-Hongaarse grens te bren gen". Over het inbeslagnemen van Joodse eigendommen zei Less tegen Eich mann: ,,L zegt altijd dat u bevelen had te doen wat u deed. Indien u niet ver antwoordelijk was, waarom doen al de ze documenten het dan voorkomen dat zelf de bevelen gegeven heeft? Dan moet u toch wei een soort aanzienlijke verantwoordelijkheid gehad hebben?" Eichmann: „Ja. maar al deze dingen hielden verband met de evacuatie, niet met de uitroeiing en het doden van Jo den. Alle documenten, welke ik de laat ste dagen gezien heb, handelden over de evacuatie." Less: Dat is waar. Maar de slacht offers zouden niet zijn kunnen vergast, indien zij 'niet geëvacueerd waren." Eichmann: „Ja zeker." Less: „U kunt zeggen dat het slechts een kwestie var. de evacuatie was." Eichmann: „Ja, ik meen dat het zo opgevat kan worden. Ik had niets te maken met het doden." Less: „U zegt dat u niet met de moorden te maken had." Eichmann: „Ja." Less: „Maar de mensen werden ge transporteerd om vermoord te worden." Eichmann: „Ja, dat is waar voor zo ver het mij gegeven evacuatiebevel be treft. Niet iedereen die geëvacueerd werd, Werd vermoord. Dit was geheel buiten mijn medeweten." Less: „Uw plan beoogde de volledige uitroeiing van de Joden." Eichmann: „Niet mijn plan. Ik had niets met dit plan te maken, kapitein." Kernproeven blijven op liet programma De Franse minister van defensie, Pierre Messmer, heeft donderdag op een bijeenkomst van de Brits-Ameri kaanse persvereniging te Parijs ver klaard, dat Frankrijk kernproeven zal blijven doen zolang dit nodig is voor zijn kernbewapening. Messmer zei voorts dat Frankrijk de diensttijd zal trachten te verkorten als de strijd in Algerije ten einde is. Frank rijk zal dan. als zijn verplichtingen dit tenminste toelaten, een aantal eenheden ter beschikking van de Navo stellen. Meimanifest van Chr. vakbeweging (Van onze soc.-ccon. redactie) Het Internationaal Christelijk Vakverbond zal deze zomer in de maand juni een groot congres in Parijs houden waar de gedelegeer den van alle aangesloten organi saties uit Afrika, Azië, Canada, Latijns-Amerika en Europa aan wezig zullen zijn. Tijdens dit congres zal een nieuw wereld program voor de internationale christelijke vakbeweging worden opgesteld. Hiervan wordt mede deling gedaan in het manifest, dat het I.C.V. in verband met de aan staande viering van 1 mei, als dag van de arbeid, heeft doen uitgaan. In het manifest wordt voorts aan dacht gevraagd voor twee belangrijke zaken, namelijk het nog grote aantal ongeorganiseerde werknemers en de nog voortdurende ellende en chaos in de economisch achtergebleven gebie den. Naar de mening van het I.C.V. blijft nog een groot aantal werknemers on verschillig voor het werk van de vak beweging, omdat zij de solidariteit mis sen. die uitdrukking is van de broeder liefde. Op het geweten van de ongeor ganiseerden doet het I.C.V. een beroep, opdat zij door een actieve en positieve medewerking de vakbeweging zullen Advertentie maken tot een machtig, maar democra tisch en constructief orgaan, dat een heilzame invloed heeft op de nationale en internationale sociale en economische verhoudingen. Het groeiend ledental van het I.C.V. over de gehele wereld ziet het inter nationaal christelijk vakverbond als een bewijs, dat meer en meer werknemers alleen in een christelijk geïnspireerd vakbeweging hun vertrouwen stellen ais enige garantie voor de bescherming van de essentiële vrijheden van de mense lijke persoon en de sociale vooruitgang. Wrang gevoel Als een ander belangrijk vraagstuk dat in de nabije toekomst om een op lossing vraagt, noemt het manifest het feit dat in de economisch achtergeble ven landen nog ruim 300 miljoen arbei dersgezinnen in ellende en chaos leven. Dit is het sociale vraagstuk van deze eeuw. Terwijl de geïndustrialiseerde landen koortsachtig werken om de vlucht van de technische evolutie bij te houden, wordt de kloof vergroot die deze landen scheidt van de ontwikke lingsgebieden. Deze internationale sociale en econo mische ongerijmdheid kan de vrije vakbeweging niet oogluikend toela ten. Zij vormt een gevaar voor de vrede en geeft aan de betrekkelijke welvaart van een deel der arbeider stand een wrang gevoel. Daarom spant het I.C.V. zich al jaren in om overal waar het mogelijk is in de ontwikkelingslanden vrije en christe lijk geïnspireerde vakbewegingen op te richten en leiders te vormen. Daarom roepen de christelijke vak bewegingen hun leden op tot een extra solidariteitsbijdrage, aldus het manifest van het I.C.V. Over een bezoek aan Parijs in 1942 zegt Eichmann dat Himmler hem ge stuurd had, omdat die van mening was, dat de „deportatie van Joden uit Frank rijk naar het oosten niet vlot verliep. Hij wilde dat ik rapport uitbracht.... en hem zou vertellen wanneer wij er op konden rekenen dat Frankrijk van de Joden be vrijd zou zijn." Uit Gestapo-documenten die zich nu in handen van de Israëliërs bevinden blijkt dat een 30.000 Joden uit Bordeaux, Rouaan. Compiègne en Angers naar Auschwitz gestuurd werden. Eichmann gaf toe dat hij de Joden- transporten uit Frankrijk geregeld had. maar betoogde opnieuw dat hij niet ver antwoordelijk was voor hetgeen daarna met hen gebeurd was. „Doden is wat anders dan vervoeren. Ik had niets te maken met de moor den." Eichmann zei dat de Duitse militaire overheden langs de weg de bevoegdheid hadden de deportatie van de Joden stop te zetten. Hij zei dat zij de loop van de deportatietreinen hadden kunnen ver bieden „omdat ter plaatse de militaire commandanten de prioriteit konden vaststellen". Honderd negers van moord beschuldigd Tegen 114 leden van negerstammen die tijdens de onlusten in Pondoland zijn gearresteerd, zal een aanklacht wegens moord worden Ingediend. Dit heeft de Zuidafrikaanse minister van Justitie in het parlement meegedeeld. In totaal 524 personen worden vastgehouden in ver band met de golf van geweld die poli- tiebestuur in Pondoland noodzakelijk heeft gemaakt. Pondoland is een deel van het Bantoereservaat Transkei, ver scheidene door de regering benoemde stamhoofden zijn vermoord en honder den hutten werden verbrand. In Pondoland werd een verbod tot nieuwsgaring uitgevaardigd, zodat de buitenwereld voor berichten over de on lusten van regeringsverklaringen afhan kelijk was. De minister verklaarde dat behalve dc aangeklaagden wegens moord 121 ge arresteerden van brandstichting zullen worden beschuldigd en 289 van andere wetsovertredingen. Je raakt de tel kwijt zó veelzijdig is Krachtige Kost voor het Kind! Moboetoe vindt geen genade bij Gizenga Radio-Stanleystad heeft, op gezag van de regering-Gizenga, opnieuw een te genspraak uitgegeven op de mededeling van de opperbevelhebber der Kongolese strijdkrachten, generaal Moboetoe, dat dc militaire leiders van de Oost-provin cie hem als hun hoofd hebben erkend. De V.N.-woordvoerder te Leopoldstad heeft meegedeeld dat de volkerenorga nisatie woensdag zeventien Europeanen uit het gebied van Kindoe, in het Zuid- Westen van de provincie Kivoe, per vliegtuig naar Leopoldstad heeft laten overbrengen. Overgebracht werden elf Belgische en twee Nederlandse pries ters, drie Belgische burgers en een Zwitser. De geëvacueerden verklaarden INDIA Derde vijfjarenplan: 51/? miljard dollar De Indische autoriteiten verwachten dat Italië en Nederland niet aanwezig zullen zijn bij een vergadering die vol gende week in Washington gehouden zal worden over de financiële hulp aan In- d'l)e „Hulp aan India club", bestaand» uit vijf leden van de wereldbank, komt op 25 april bijeen om de financiering van het derde vijfjarenplan van India te bespreken, waarvoor het land vijf en een half miljard dollar hulp nodig heeft. Deze hulp is al voor een deel toegezegd, maar 638 miljoen dollar moet dit jaar nog gefourneerd worden. Italië en Nederland hebben de laatste vergadering van de club, die vorig jaar september in Parijs plaatsvond, bijge woond. Men hoopte dat beide landen ook de vergadering van volgend week zou den bijwonen en hulp zouden toezeggen, maar de Indische autoriteiten verwach ten dat de twee landen weg zullen blij ven. De „Hulp aan India club" bestaat uit de V.S., Engeland, West-Duitsland. Canada en Japan plus de Wereldbank. Zij werd in 1958 opgericht gedurende de crisis in het tweede vijfjarenplan van India. Belastingfaciliteiten voor modernisering In een boodschap aan het Congres heeft president Kennedy belangrijke maatregelen voorgesteld ter verlichting van belastingen om de Amerikaanse on dernemingen aan te moedigen hun fa brieken en uitrustingen te modernise ren. Deze belastingverlichting zal de staat 1,7 miljard dollar kosten. De Amerikaanse schatkist zal dit bedrag echter terugontvangen door een serie andere belastingmaatregelen zo als belastingheffing van Amerikaanse maatschappijen in economisch ontwik kelde landen, ook op niet uitgekeerde winsten en van in het buitenland wo nende Amerikanen, en het tegengaan van misbruik op het gebied van de „beroepskosten". Als het Amerikaanse Congres zijn goedkeuring aan het voorstel van Ken nedy hecht zullen de Amerikaanse za kenlieden de kosten van recepties, za kenreizen en de contributie aan golf clubs voortaan niet meer van hun win sten kunnen aftrekken. In zijn boodschap maakte Kennedy voorts zijn voornemen bekend in 1962 een ingrijpende belastinghervorming uit te voeren. Hij rechtvaardigde zijn voorstel ter verlichting van de belastin gen met de noodzakelijkheid de inter nationale concurrentiepositie te ver sterken. overweg te Frankhuis (gem. Zwolli karspel) hij de grens van Zwolle is gisteren een vrachtauto door de trein KampenZwolle gegrepen. De 26-jarige chauffeur H. Visscher uit Hasselt werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het r.k.-ziekenhuis te Zwolle overleed. Het slachtoffer laat «n dat de toestand in het gebied van Kindoe vrouw en twee kintJ'eren achter. Het nu normaal is en dat de Europeanen treinverkeer was anderhalf uur gestag- er thans niet slecht worden behandeld. neerd. (Advertentie) SlipraluX VERF EN LAK ■is beter, kost minder... en'elke streek strak! Product van BRINK. Oroot-Ammara Tijdens een inhaalmanoeuvre is de 56-jarige bromfietser A.J. uit Putten gisteren op het rijwielpad langs de Voorthuizerstraat in botsing gekomen met een voor hem rijdende bromfietser. J. kwam ten val en werd zwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis „Sa lem" in Ermelo. Daar is hij kort na aankomst overleden. Discussie Adenauer-Brandt Politieke waarnemers in Bonn verwachten voor heden in de Westduitse Bondsdag een discus sie tussen de regering en de so cialistische oppositie over de kwestie welke van beide partijen de juiste aansluiting aan de bui- Twee doktoren uit Mon treal hebben medege deeld dat zij met suc ces bij bejaarden proe ven hebben genomen met een geneesmiddel tot verbetering van het geheugen. Bovendien merkten zij verbetering van initiatief en zelf vertrouwen en grote levendigheid op. De Wilhclminaschool voor Nijverheidsonder wijs te Hengelo heeft voor de tweede achter eenvolgende maal de veiligheidsvlag" en daar mede het predicaat „vei ligste lagere technische school van het jaar" veroverd. I De 370 leden van het Groene Kruis in het Friese dorpje Steggerda hebben van alle afdelin gen in Nederland dc meeste loten verkocht voor dc actie „Kruis en munt". De prijs die men daarmee gewonnen heeft, een auto, zal wor den bestemd voor dc wijkverpleging in deze gemeente. I De 26-jarige Russische luitenant ter zee die twee weken geleden met een Russisch marincvaar- tuigje naar bet Zweedse Oostzee-eiland Gotland was gevlucht heeft van de Zweedse regering be perkt asyl gekregen. De dirigent van het Concertgebouworkest, Eugen Jochum, is gis teren in New York zeer veel lof toegezwaaid voor zijn „positieve per soonlijkheid en krachtig gevormde muzikale sty- iistische ideeën". In de Old George Inn in Northamptonshire (En geland) is de medede ling opgehangen, dat twee vooraanstaande En gelsen met ontbloot bo venlijf een duel op de paardenzweep zullen houden. In de Ver. Staten is een nieuwe machine op de markt verschenen, Ben- kograph" genaamd. Deze automatische bankbe diende neemt storingen in ontvangst en geeft automatisch een ont vangstbewijs. De machi ne zou geld, munten en cheques van alle waar den aannemen en een gewaarmerkte strook aan dc klant terugge geven. l De Zuidafrikaanse mi nister van defensie, Erasmus, heeft alle po litiebureaus in het land opdracht gegeven de vrouwen omgang met vuurwapens te leren, opdat zij zich bij afwe zigheid van hun man nen kunnen verdedi gen. Tweeduizend jaren oude Egyptische juwelen en een antiek Perzisch stuk zijn gestolen gedurende een tentoonstelling van antieke juwelen van dc universiteit van Sydney. I De Amerikaanse mari ne maakt tegenwoordig gebruik van geparfu meerde chemische stof fen om deze aan de benzine toe te voegen zodat deze brandstof on aantrekkelijk voor die ven wordt. 577) Het vak van ontdekkingsreizi ger heeft mfj in mijn jeugd vrU een voudig toegeschenen. Wanneer je maar durfde doorzetten en voldoende van de bekende route afweek om in onbekende zeeën tc verzeilen, ont dekte je Amerika, of Groenland, of Australië, of wat er verder te ont dekken viel. Eenvoudiger kon het al niet! Dit is natuurlijk een kinderachtige visie uit een kinderachtig brein, want wanneer de ligging van een land ontdekt is, is het achteraf bij zonder eenvoudig dat land nogmaals te ontdekken. Maar even kinderachtig zou het zijn ons te verbazen over het feit dat de Griekse zeevaarder Pytheas over het eiland Thule sprak, terwijl hij in werkelijkheid (waarschijnlijk) was beland in Midden-Noorwegen, waar# van we allen toch wel weten dat het een deel van het vasteland uitmaakt. Inderdaad, we wéten thans heel ze ker dat Scandinavië een schiereiland is. dat in het noorden met Finland is verbonden. Maar deze samenhang met het vaste land Is pas in de Mid deleeuwen bekend teworden. Eglnhard, de geschiedschrijver van Karei de Grote, noemt de Oostzee nog een zee van onbekende uitge strektheid en ook de grote zeereis die de Noorman Othere van Engeland om de Noordkaap naar de Witte Zee maakte op het einde van de ne-» gende eeuw, was niet voldoende om tot het inzicht te komen dat Skandi- navlë een schiereiland was. Die op vatting werd pas in de twaalfde eeuw voor het eerst uitgesproken door de Arabische geograaf Edrisi. Hoe kun nen we dan veronderstellen dat de reiziger uit de oudheid wél met het ware karakter van Scandinavië op de hoogte zouden zijn geweest, ter wijl dit land vanuit het westen uit sluitend over zee bereikbaar was? Er is geen enkele aanleiding dus het voorhoofd te fronsen wanneer Middcu-Noorwegcn als Thule wordt aangewezen, ondanks het feit dat Pytheas uitdrukkelijk van een eiland spreekt. De opvatting dat onder Thule Noorwegen moet worden verstaan, Is overigens al heel oud, want in dc 6de eeuw na Chr. neemt Prokop deze identificatie als vanzelfsprekend aan, wanneer hfj het heeft over de Go ten, die van de volksstammen in Thule het grootst In aantal zijn. Midden-Noorwegen ter hoogte van Drontheim voldeed ten tijde van Py theas volkomen aan de door ons ge stelde eisen: dc nachten waren er zo kort als door de zeevaarder werd be schreven, het land was bevolkt, le verde honig en gierst op en ten over vloede huisden in de talrijke bossen vele pcisdieren, die vellen hebben verschaft, welke ongetwijfeld een gewild handelsartikel zijn geweest, zodat andere volken er gaarne zes dagen varens voor over hebben gehad om deze te ruilen tegen de producten die zij hadden aan te bieden. Hiermede is het Thule-raadsel nog niet in zijn ge heel ontsluierd want er blijven nog wel enkele punten over die wij hier onbesproken moe ten laten maar de waarschijnlijke ligging van het land lijkt ons hier toch wel dicht benaderd. Toen we zojuist schreven over de zee, die dc Noorse kusten van vele kanten bespoelt, sprongen onze ge dachten als vanzelf over op onze Noordzee, die enkele duizenden ja ren geleden nog een doodgewoon bin- nenzeetje was. Daarover een volgende keer. tenlandse politiek van de rege- ring-Kennedy heeft gevonden. De leiders uit beide kampen, dr. Adenauer en burgemeester Brandt, hebben zoals bekend kortelings een bezoek aan de Verenigde Staten gebracht. delijk willen maken, dat zijn ting met president Kennedy „een suc ces" is geworden en dat hij, ondanks pessimistische voorspellingen, meent de juiste koers te varen. In het socia listische partijblad heeft Brandt ech ter geschreven, dat de bondskanselier in Washington „een lesje" heeft ge had dat hij zijn buitenlandse politiek moest herzien. Volgens de waarnemers is het in Bonn duidelijk geworden, dat Aden auer zich akkoord heeft verklaard met het nieuwe Amerikaanse stand punt op het gebied van de verdedi ging, volgens hetwelk een aanval met conventionele wapens slechts met con ventionele wapens mag worden be antwoord, waardoor de mogelijkheid tot onderhandeling open blijft alvorens men overgaat tot het gebruik van kernwapens. De Amerikaanse president zou dr. Adenauer gezegd hebben van mening tc zijn dat de Russen overtuigd zijn van hun grotere kracht dan het Wes ten op het terrein van de conventio nele strijdmiddelen en dat zij niet ge loven dat het Westen een aanval met deze wapens zou durven beantwoor den met kernwapens. Op deze me ning zou Kennedy zijn eis tot ver sterking van de conventionele strijd macht in Europa baseren. De vroegere inspecteur-generaal vBn de Duitse bondsstrijdkrachten, gene raal Adolf Heusinger, heeft Adenau- wer verzekerd dat het doqr de Navo ontworpen schema voor een strijd macht van dertig divisies ln Navo- verband. toereiken-* is om een Russi sche aanval met conventionele wapens af tc slaan. Politieke waarnemers in Bonn con stateren na de Amerikaanse reis van Adenauer een zekere tegenstelling met het plan van dc Westduitse minister van landsverdediging Strauss, die steeds een geïntegreerde uitrusting met kernwapens heeft voorgestaan. Dc commissie voor buitenlandse po litiek van dc Westduitse bondsdag heeft gisteren gepleit voor goedkeuring van het Nederlands-Westduits verdrag waarbij onder meer grenskwesties wor den geregeld. Volgens dit verdrag zal 94 procent van het gebied dat na de oorlog bij Nederland is gevoegd, weer Duits wor den. Ongeveer 7.700 Duitsers komen daardoor weer onder Duits gezag In dc toekomst zullen door dit verdrag ook 2.300 Nederlanders op Duits ge bied wonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5