Jlicume gciJtsrije (Courant Commentaar Minder vrije, meer goedkope huizen „We zullen Cuba niet loslaten" Armstrong-Jones: gewaagde kooi Vernietigingen op bevel van Hitier NIEUWS in één oogopslag MORGEN: CORSO Duizeling wekkend BON z (rita) Mr. W. F. Lichtenauer (c.h.) staatsraad? Koningin Juliana op Keukenhof Kennedy tot Chroesjtsjef: Mr. Stikker is thans benoemd VRIJDAG 21 APRIL 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal: f 2,55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: f DiEMER CHRISTELIJK-NATION AAL DAGBLAD "^tortTtaUmSlrt" Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER yi r Tweeënveertigste jaargang no. 12155 Zie pagina 3 Er blijkt thans op de bouwmarkt nog voldoende ruimte te zijn voor de bouw van 2500 gesubsidieerde woningen extra. Voor bouw in de vrije sector zullen nu rijksgoedkeuringen nodig zijn. In de sector bedrijfsgebouwen kan nog voor 80 miljoen extra worden gebouwd. President Kennedy heeft in een rede te Washington duidelijk te verstaan gegeven, dat de Ver. Staiten Cuba niet zullen los laten, al mag dan de invasie van deze week zijn mislukt. Hij wees erop, dat het geduld van Amerika niet onuitputtelijk is. In een fel artikel heeft het Russische regeringsorgaan Izwestia aangedrongen op het sluiten van een Duits vredesverdrag, des noods alleen met de communistische Oostzone. Van Nederlandse justitiële zijde is medewerking toegezegd bij het onderzoek naar het aannemen van steekpenningen door de Duitse dr. Stalmann, leider buitenlandse handel van het West- duitse ministerie van voedselvoorziening. In Den Haag is ont kend dat er in deze zaak sprake zou zijn van een politieke in trige. In Israël zijn afschriften beschikbaar gesteld van de volledige memoires van Adolf Eichmann, zoals die op de band zijn opgeno men en later zijn uitgetikt, in totaal 3564 pagina's. Staatssecretaris Veldkamp heeft in de Tweede Kamer een amendement op het ontwerp-afbetalingswet aanvaard, waar door in de wet zal worden vastgelegd, dat de minimumkassa- stortingen twintig procent van de koopsom zullen moeten uit maken. PR MAG BLIJDSCHAP zijn nu dc mi nister van volkshuisvesting en bouw nijverheid heeft laten weten dat de zo zeer begeerde 2500 goedkope woningen extra aan het woningbouwprogramma- 1961 kunnen worden toegevoegd. Vrijwel unaniem had de Tweede Kamer hierom gevraagd en de kabinetscrisis over deze zaak ligt nog vers in het geheugen. Nu minister Van Aartsen besloten heeft aan dit verzoek te voldoen, mag men hem hiervoor erkentelijk zijn. Want en dit is dc keerzijde van de medaille om de bouw van deze wo ningen mogelijk te maken, moeten in an dere sectoren offers worden gebracht cn de minister laat niet na duidelijk te ma ken, dat dit hem aan het hart gaat. Lo gisch want een kabinet dat er op uit Is dc bemoeienissen van overheid terug te dringen en grotere vrijheid toe te staan aan andere sectoren van de samenleving, zo'n kabinet moet liet zwaar vallen te beslissen dat de vrije sector in de bouw nijverheid aan banden moet worden ge legd. Moet het zwaar vallen een systeem van goedkeuringen te moeten gaan In voeren voor duurdere woningen, terwijl men er juist op uit is de vrijheid een gro tere plaats te geven. Daarom te meer: men mag minister Van Aartsen er erken telijk voor zijn dat hij dit besluit heeft genomen. Tot dc keerzijde van de medaille be hoort ook dat men zich in andere secto ren van de bouw beperkingen zal moeten opleggen. Dc „kleine bouw" (bouwsommen tussen 2000 en 10.000 gulden) zal moeten worden gehalveerd vergeleken bij vorig jaar en ook de scholenbouw zal een veer moeten laten. Ook zal men in Rotterdam bijvoor beeld inet zeer gemengde gevoelens de mededeling hebben opgenomen dat er voorlopig niet gerekend behoeft te wor den op goedkeuring van de bouw van het nieuwe concertgebouw. Andere min of meer spectaculaire bouwplannen zullen wel door hetzelfde lot getroffen worden. Men zal dat moeten accepteren, want het moet nu eenmaal uit de lengte of uit de breedte te komen. In dit verband zal het enige verbazing wekken dat de industriële bouw ook een extraatje heeft gekregen. Van de 200 miljoen extra die de minister ter beschik king heeft vergeleken bij vorig jaar, gaat namelijk 80 miljoen naar deze nijver heidssector. Het wordt aldus verklaard: „Immers dient de industrie juist van de gunstige conjunctuur te profiteren ten be hoeve van de structurele industriële ont wikkeling." Wij geloven dat dit juist is. De woning bouw moet nummer één zijn, natuurlijk. Maar daarnaast zal men ook naar de toe komst moeten kijken en dan speciaal naar de werkgelegenheid. Onze snel toenemen de bevolking moet kunnen wonen, maar moet ook kunnen werken. Op dit ogenblik van hoogconjunctuur lijkt het nauwelijks een probleem maar na deze tijd zal er weer een andere tijd komen, die aan de industrie hoge eisen zal stellen. Nu te zorgen dat straks aan die hoge eisen zal kunnen worden vol daan, is plicht. Niet minder plicht dan de woningnood te bestrijden. En dus is dan het woord weer aan onze volksvertegenwoordiging. TEDERE amateurfoto graaf, die kaïn beschik ken over een toestel met een sluitersnelheid van 1/500, of bij de duurdere soorten zelfs van 1/1000 seconde, heeft een appa raat, dat hem in staat stelt van de meest- beweeglijke onderwerpen toch nog een scherpe foto te maken. Maar voor de wetenschap pelijke bestudering van al lerlei bewegingen schieten deze camera's toch in snel heid schromelijk tekort Vooral bij de ruimtevaart, die de meest ongekende snelheden „normaal" heeft gemaakt bleek de behoefte aan nog snellere toestellen en optieken een gebiedende eis te zijn. De Radio Corporation of America (RCA) bereikte nu het toppunt van het ogenblik op dit gebied. De experts van deze bekende maatschappij hebben een lenzenstelsel met een elek tronische sluiter ontwik keld, waarmee in 1 2.500.000.000-ste seconde een foto kan worden gemaakt Om dit onvoorstelbaar snel le cijfer zo mogelijk nog iets dieper te laten door dringen, zetten we het ook nog even in letters: éért twee-en-een-half-miljardste deel van een seconde. Dr. George L. Clark van de Amerikaanse laboratoria voor het onderzoek van de ruimte-technologie houdt dat apparaat op deze foto vast. Hij is er ook de ont werper van en het instru ment zal vooral zijn dien sten gaan bewijzen bij het bestuderen van de omwen telingssystemen van de ruimteraket-motoren. P.S. Als u deze bon pas morgen invult, schiet u heus nog niet in snelheid schromelijk tekort. U kunt noteren als nieuwe abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorbalen wat niet van toepassing Is). Als bevRi van dankbaar- beid uwerzijds ontvang Ik graag het boek „lip-Parade" op onderstaand adres: (naam) (atraat) (woonplaata) ZON EN MAAN Zaterdag: zon op 5.30. onder 19.48 uur: maan op 10.56, onder 1.53 uur. Volle maan op 30 april. „Ja, u spreekt met de moeder van Rita Nef, dat kan absoluut niet, mevrouw.... ze is helemaal niet bij u in de buurt geweest van uw broeikas. JN DE NACHT van donderdag op vrij- dag bereikte een weinig intensieve regenzone ons land, die voortkomt uit een met een matige snelheid naar het oosten trekkend koufront. Dit koufront zal vrij dagavond het gehele land gepasseerd zijn. Achter het front wordt met eev zuidwestelijke richting geruimde tolnd Iets drogere oceaanlucht aangevoerd waarin zonnige perioden voorkomen maar mogelijk ook enkele buien. Op de Oceaan handhaaft zich het omvangrijke depressiegebied dat een zuidwestcircula- tie In stand houdt. Ten westen van de Azoren ontwikkelt zich een nieuwe rand- storing die in een versneld tempo in de circulatie wordt opgenohnen, maar die waarschijnlijk niet voor morgenavond het weer in ons land zal verstoren. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Wisselende bewolking met hier cn daar een bul. Overwegend matige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt 11.15 uur). Tendens: veranderlijk Helde: gh.bew. 6 13 1 11 Ypenbury gh. bew. z 4 16 9 0 Vllss gh. bew. zzo 6 15 1 11 0. Eelde zo 2 17 e Bilt zzo 2 16 9 0 1'wen te zzo 2 18 9 0 ehn.lQ z 3 18 0 0 LQ -Limti zw. bew. z 3 16 0 0 Helsinki I. bew O 2 6 0 Stuckh 1. bew. zzo S 10 2 0 Oslo 1. bew zzo 2 13 3 0 Kopenn onbew. ozo 10 11 4 0 Abt-Meen regen zo 6 9 4 Londen regen zzw 7 15 0 5 A dam regen zzo 4 16 0 Brussel gh bew zzo 3 17 1 Luxemb gh. bew. 2 16 3 Par ij» regen z 4 17 I 0. Bordeaux regen windstil 19 0. Grenoble zw bew windstil 21 1 0. Nice gh.bew. 2 18 1 0 Berlijn onbew. 6 16 0 Prank Ion mist 3 18 0 MDnchen zw bew. z 11 17 3 ZUncb regen ono 1 Geneve regen 1 1 Locarno regen zzw 2 1 iv enen I. bew. 1 18 0 Innsbruck gh. bew w 2 22 0 dcigredo Athene 1. bew. z 2 22 1 0 Rome zw. bew. windstil 23 1 0 Ajaccio zw bew 3 20 1 0 Madrid zw. bew windstil 21 1 0 Malli.rca zw bew. windstil 21 1 0 Lissabon m.regeo w 5 20 13 0 te op: „hét lijkt een beetje op het ontwerp voor de on bekende politieke gevange ne". Aan deze stekelige op merking ging Antony voor bij. Hij merkte op: „bij het ontwerpen van deze kooi hebben wij geprobeerd tot een gewaagd ontwerp in de architectuur te komen en te gelijkertijd de vogels zoveel Volgens welingelichte kringen is bin nenkort de benoeming te verwachten van het c.h. Eerste-Kamerlid mr. W. F. Lich tenauer tot lid van de Raad van State. De heer Lichtenauer, die behalve senator, voorzitter van de Scheepvaartvereniging Zuid in Rotterdam Is, volgt als staatsraad mr. W. F. Schokking op, die vorig jaar is overleden. Geheel onverwacht heeft koningin Juliana gisteren een bezoek gebracht aan de nationale bloemententoonstelling Keukenhof te Lisse. De Koningin pas seerde onopgemerkt door het publiek de controle en heeft geruime tijd alleen op de bloemententoonstelldn'g rondigewan- delld. Ofschoon vele andere bezoekers merkten, dart de Koningin aanwezig was, liet men haar ongestoord genieten van de tentoonstelling, die op het ogenblik in volle bloei staat. (Van onze parlementsredactie) f1 EZIEN de ruimte, die momenteel op de bouwmarkt aanwezig is, heeft minister Van Aartsen besloten het aantal woningen, dat dit jaar wordt gesubsidieerd, te verhogen met 1250 woningwet- en 1250 premiewoningen. Het totaal aantal gesubsidieerde woningen wordt hierdoor gebracht op 70.000. Mr. Van Aartsen deelt dit mee aan de Tweede Kamer in de nota, die hij op 4 januari aan het eind van de kabinetscrisis heeft aangekondigd. De minister schrijft verder, dat de woningbouw in de vrije sector zal worden beperkt en wel in die zin, dat na vandaag voor de bouw van wonin gen in deze sector met bouwkosten hoger dan f 23.000, f 21.000 of f 19.000, afhankelijk van de gemeente, waar wordt gebouwd, rijksgoedkeuring wordt vereist. De minister acht het voorts moge lijk, dat ten behoeve van de industrie voor tachtig miljoen gulden meer kan worden gebouwd dan oorspronkelijk was geraamd. Het streefbedrag voor de scholenbouw zal eohter met vijf miljoen gulden worden verlaagd, van welke ver laging overigens alleen het wetenschap pelijk onderwijs te lijden zal hebben. 1 In dc nota wordt geen melding ge- maakt van de eventuele gevolgen van de werktijdverkorting in de bouwnijver heid op de omvang van de bouwpro- duktle. Mr. Van Aartsen kondigt nog enikele andere beperkende maatregelen aan. De bevoegdheid van de gemeenten tot het afgeven van rijksgoedkeuringen voor de Vanmorgen om acht uur is de elfde zitting begonnen van de zaak tegen Adolf Eichmann. Het hof deelde mede dat er „onwettige foto's" zijn gemaakt van enige privé-aanteke- ningen van Eichmann en besliste dat deze foto's in beslag zullen worden genomen. Daarna hervatte de open bare aanklager het ten gehore bren gen van de geluidsbanden waarop verklaringen zijn opgenomen die Eichmann tijdens het vooronderzoek tegenover de politie heeft afgelegd. Deze verklaringen zullen aan de stukken worden toegevoegd. „In elk (bezet) land waren verschil lende (deportatie) instructies," aldus Eichmann, „Al deze instructies moesten goedgekeurd worden door het ministe rie van buitenlandse zaken". De Wansee-conferentie van januari 1942 noemde Eichmann „het begin van het werkelijke moorden". Hij zei dat maanden voor deze conferentie het „on officiële" moorden reeds begonnen was. „Waarom werd u voor deze conferentie uitgenodigd als u zo'n lage rang had?" zo werd hem gevraagd. „Ik schreef de in vitaties, herr Haupbmann," antwoordde Eiohmann. „Heydrich (hoofd van de ge heime politie) zei me hoe ik dit moest doen." Vervolgens werd Eichmann onder vraagd over de aantekeningen die zijn vertegenwoordiger in Parijs, Theodor Dannecker (die nog vermist wordt) op 21 juli 1942 gemaakt heeft Hierin staat dat Eichmann op deze dag bevel gaf tot de deportatie van 4.000 Franse Joodse kinderen. Deze deportatie moest volgens de aantekeningen „zo spoedig mogelijk" gebeuren. Eichmann zei zich te herinneren dat de „algemene beslissing" betreffende deze kinderen door Himmler persoonlijk wa« gedaan en verklaarde nog eens dat het bevel de Joden uit te roeien van Adolf Hitler zelf was gekomen. ..De bevelen van de führer waren wettelijk bindend, zo werd altijd gezegd," aldus Eichmann, „Mijn bureau had niets tte maken met de vernietigingsbevelen maar verzorgde slechts de organisatie van het transport." De ondervrager las een fotocooie voor van een brief die Eichmann in 1941 on dertekend had en waarin om een volle dige liist wordt gevraagd van .bijzonder waardevolle kunstvoorwerpen die nog ln Joods bezit zijn. Het is de bedoeling deze kunstvoorweroen te koop aan te bieden aan He hoogste kringen." Eiohmann zei dat deze brief geschreven was „in verband met de gewoonte of de wens van Göring voor zichzelf waarde volle kunstvoorweroen te bemachtigen, schilderijen en zo. Hij zei dat de brief door iemand anders was oDgesteld en gaf toe dat dit geen „technische trans- portkwestie was. „U zegt dat u niets te maken had met de vergassingen'" zo vroeg Less. „Ja", antwoordde Eichmann. „Maar de transporten voor de vergas singen werden georganiseerd, de mer werden on transport gesteld om vermoord te worden." „Ja. dat is luist kanitein. want ik had bevel tot evacuatie gekregen. Niet ieder een die geëvacueerd werd, werd ver moord. Wanneer dat het geval was zou den er geen 2.400.000 joden gevonden zyn." „Ik heb u gezegd dat als er joden ge vonden zijn dit niet uw verdienste is maar de verdienste vanNle geallieerden die de overwinning behaalden," aldus Less; „het was uw plan de joden vol ledig uit te roeien." „Het was mijn plan niet, ik had niets met dit plan te maken, kapitein". „U had er wei iets mee te maken." „Ja, ik ben schuldig aan medeplichtig heid natuurlijk, zoals ik gezegd heb, d»t is volkomen duidelijk en daarom kan ik de verantwoordelijkheid niet geheel van mij afschuiven." bouw van scholen met een bouwsom tot f 100.000 is, behalve voor de drie groot ste gemeenten, ingetrokken. Op de gemeenten wordt een beroep gedaan om hun bevoegdheid tot het ver- lenen van goedkeuring voor bouwwer ken met een bouwsom tussen twee- en tienduizend gulden slechts met grote zelfbeperking te gebruiken. Als richtlijn moet daarbij gelden, dat per maand niet meer wordt goedgekeurd dan de helft van hetgeen in de overeenkomende maanden van vorig jaar is goedgekeurd. Ten slotte zal het contingent, dat voor de eerste zes maanden aan de provin ciale directeuren van de Volkshuisves ting en Bouwnijverheid en de besturen van de drie grootste gemeenten beschik baar is gesteld. Ten slotte zullen de provinciale direc teuren van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid en de besturen van de drie grootste gemeenten de goedkeurin gen, die zij oorspronkelijk in de eerste zes maanden van dit jaar voor werken met een bouwsom tussen tien- en hon derdduizend gulden mochten verlenen, moeten uitsmeren over zeven hiaanden. Ook het contmgem voor de overige vijf maanden van 1961 zal op de ingetreden situatie worden afgestemd. (Zie ook pagina 9) President Sukarno van Indonesië is heden in een vliegtuig uit Honoloeloe te Los Angeles aangekomen met een ge volg van vijftig personen, onder wie negen ministers. Bij zijn aankomst zeide hij: „Ik ben hier gekomenniet om mijn prestige te vergroten zoals Life enkele dagen ge leden schreef. Neen, ik ben gekomen op uitnodiging van president Kennedy". Hij meent, dat het Kennerlv's wens is door een gesprek een duidelijk beeld te krij gen van Indonesië, zijn problemen en de Aziatische vraagstukken. Twee zwaar bewapende mili tairen van het leger van Fidel Castro op Cuba brengen een lid van het invasieleger op, die zij gevangengenomen hebben bij een tegenoffensief. De ge vangene, die vreemd genoeg een enorme sigaar rookt, zou kort nadat deze opname werd gemaakt, voor het vuurpeleton worden geleid. (Tclefoto) Streng kijkende Israëlische vrouwelijke soldaten maakten de grote parade mee, waarmee gisteren in Jeruzalem de onafhankelijkheidsdag I gevierd werd. vrouwen zijn gemld die streden om de onafhankelijkheid van bun vaderland te herwinnen. (Zie vervolg op pagina 9) „De Ver. Staten zullen Cuba niet prijs geven aan het communisme. Eenzijdige Amerikaanse inmenging op Cuba na de (mislukte) invasie zou in strjjd zjjn ge weest met de traditie en de internatio nale verplichtingen van de Ver. Staten. Maar wie de geschiedenis bestudeert, zal zien dat ons geduld niet onuitputtelijk Is. Zelfs wanneer de landen van het wes telijk halfrond hun verplichtingen niet zouden nakomen, zou mjjn regering niet aarzelen, haar primaire verplichtingen jegens de veiligheid van ons land na te komen. Zou dat tijdstip ooit aanbreken, dan wensen de Ver. Staten geen verwij ten van interventie van de Sowjetunie, van wier optreden de bloedige straten van Boedapest voor eeuwig zullen ge tuigen". De Amerikaanse president Kennedy sprak deze woorden uit in een opvallend krachtige redevoering, die hij gisteren hield op het jaarlijkse congres van dag bladuitgevers in Washington. Kennelijk naar aanleiding van het mislukken van de invasie op Cuba zeidé hij„Evenmin zullen wij dit resultaat aanvaarden. De kleine groep moedige Cubaanse vluchte lingen moet nebben geweten, dat zij het risico liep, te worden verslagen. Niette min was zij vastbesloten, ondanks ae grote risico's, de moedigt poging om de vrijheid van hun eiland te herwinnen. Het is niet de eerste maal, dat commu nistische tanks over moedige mannen en De voormalige Nederlandse minis ter vam buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, is vandaag secretaris generaal van de NAVO geworden. Hij werd met algemene stemmen ge kozen op een speciale bijeenkomst van de permanente raad in Parijs. Mr. Stikker heeft na zijn verkiezing te genover verslaggevers gezegd, „niet pes simistisch" te zijn over de mogelijkheid, dat de N.A.V.O. de vierde kernmacht wordt. „Er zijn reeds besprekingen aan de gang over deze kwestie en niemand kan zeggen wat het resultaat zal zijn. W(J zullen nieuwe openhartige gesprekken hebben en ik ben niet pessimistisch over de kansen, dat een stelsel zal worden uitgewerkt, dat voor allen aanvaard baar is". QP DE EERSTE persconfe rentie die Antony Arm- strong-Jones ooit gegeven heeft, heeft hij gisteren ont huld dat hij sinds de witte broodsweken bezig is geweest een vogelkooi te ontwerpen. Deze is niet voor zijn vrouw prinses Margaret of voor hemzelf maar voor de Lon- dense dierentuin, waar de persconferentie gehouden werd. De zeer grote en uiterst avantgardistische kooi biedt plaats aan 50 a 60 vogels. Voor het ontwerp heeft Antony samengewerkt met twee Londense architecten. De moderne lijnen verrasten de journalisten die gewend zijn aan meer conventionele kooien. Een van hen merk- mogelijk licht en vrijheid te geven. Op de grondplaat van bal sahout staat een hoge kale boom onder een dak van geometrische figuren van hoeken en punten, gemaakt van dun ijzerdraad. Het vogelhuis zal 45 m lang, 19 m breed en 24 m hoog worden. Er zullen twee watervallen in komen en de bezoekers zullen in het mid den door het vogelhuis kun nen wandelen «lechts be schermd door een net van gaas. Armstrong-Jones, die sinds 23 januari voor de raad voor industriële vormgeving werkt, zei dat de kooi speciaal ont worpen was voor Ibissen, kleine flamingo's en waad- vogels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1