Stuiver per man voor strijd tegen het vuil Papoea's lachen als zij hun eigen stem horen De Zon gaat op Dichterlijke dromerij van Willem Saroyan ff Stichting Recreatie lanceert plan Met de microfoon in Nieuw-Guinea Zonnegloren-rit naar Soest Jan de Visser (nerv) vertelt MEUWE LETOSCHE COURANT DONDERDAG 20 APRIL 1961 Dtun-vrttay 85 (Eerste publicatie) WÊ - Zwart: 7. 9. 17, 18, 29, 32, 36. Wit: 16, 24, 30, 33, 40, 43, 47. Een gaaf miniatuur van de Bussum- mer A. J. M. J. Bots, hoofdzakelijk be doeld voor beginners. Uitbreiding van dit vraagstuk schijnt, gezien de bord ruimte, moeilijk te zijn. Opgave: wit speelt en wint. Sehuak-vraag 85 De stand in de partij tussen „ama teur" en D. Janowski was: Wit: Khl, De2, Tal en Tfl, Pbl en Pe6, pi a2, b2, e5, f4, g2 en h2. Zwart: Kc8, Dd4, Td8 en Th8, Lc5, Pf5, pi a7, b7, g7 en h5. Kunt u vinden hoe zwartspeler Ja nowski zijn tegenstander meedogen loos versloeg, zo vroegen wij u. Dit ging aldus: 1h5h4 (zonder zich om de dame te bekommeren!); 2. Pe6xd4 (wit hapt maar wat moet hy anders doen?), Pf5g3f; 3. h2xg3, h4xg3t; 4. Khl—gl, Lc5xd4t; 5. Tfl —f2, Ld4xf2f; 6. De2xf2, Td8—dlf; 7. Df2—fl, Th8—hit; Kglxhl, TdlX fl mat. Iedere zet een pointe voor een amateur om wanhopig van te wor den! Bridge Het juiste bod in net biedprobleem dat u gisteren werd voorgelegd, is: pas. Eerdere acties zijn met uw minimaal spel onverantwoordelijk. Zou u b.v. de ruitenkaart herbieden, dan is de kans gioot dat ook uw partner weer biedt met het gevaar, dat u in een te hoog jontract verzeild raakt. In de praktijk werd zowel door Noord als Oost gepast, zodat 2 klave ren het eindbod werd. Dit was de volledige kaartverdeling: 4 H 9 6 2 9 B 10 O A V 762 4 V 4 4 V B 5 4 A 10 4 C? V 8 6 3 O B 8 3 6 3 2 9A 752 O 10 9 4 4 A B 8 4 8 7 3 O H 9 4 O H 6 4 H 10 9 7 5 West kwam uit met schoppen 4 en luid nam een gelukkige beslissing door in Noord de heer te leggen. Hier na incasseerde Zuid ruitenheer-aas en gooide op ruitenvrouw een schop pen weg. Nu volgde hartenboer. Oost dook, Zuid legde de heer en vervolgde met harten. West aan slag met harten vrouw vreesde, dat Zuid hierna harten wilde gaan aftroeven en speelde troef na. In Noord werd klaveren 4 gelegd, waarop Oost gehoorzaam met klaver aas nam en klaveren naspeelde. Hoewel Zuid hierna nog een slag in harten en schoppen moest afstaan, ging slechts één slag in troef verloren, zo dat het spel met een overslag werd ge maakt! JACK DIAMOND. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. straatlantaarn met reflectors; 8. familielid; 9. schande; 10. staatsbedrijf (afk.); 12. wiersoort; 13. vlug; 15 doorweekt: 17. bolrond vruchtje (spreektaal); 19. munt in Ja pan; 21. stad in Rusland; 23. dwang; 24. water in Friesland; 25. nobele; 26. hangt aan de mast; 27. vereniging; 29. twijg; 31. familienaam; 32. sportterm; 34. eind; 35. ontkenning (Eng.); 37. aardsoort; 39. bekende afkorting; 41. iplant; 43. slede; 44. eetlust opwekkend |borr eitje. Verticaal: 1. oude Egyptische zonne god; 2. gevuld; 3. nauwe; 4. muziek noot; 5. jongensnaam; 6. tijdrekening; 7. voegwoord; 8. krijgsoefening op grote schaal; 11. stad in Spanje; 12. onheilaanbrengende godin; 14. voor; 16. strijdperk; 18. stok; 20. Europeanen; 22. water in Z.H.; 23. voorzetsel; 28. zijtak Donau; 30. achting; 32. hemel lichaam; 33. papieren puntzakje (ge west.); 36. telwoord (Eng.); 38. hoge priester te Silo; 40. water in N. Bra bant; 42. scheikundig element (afk.); 43. biiwoord. (Van een onzer verslaggevers) En alles zo schoon!" Zo luidde bijna altijd het itereotype commen taar van de buitenlandse toerist over Nederland. De Nederlandse zinde lijkheid, de schone stoepjes, en de kraakheldere gordijntjes, ze zijn spreekwoordelijk. Althans: dat wéren ze. Want als men de reacties van een toenemende categorie toeristen (en. niet alléén toeristen) mag geloven, j is die Hollandse helderheid de laat-i ste jaren steeds verder te zoeken Men kan zich afvragen: houdt onze vaderlandse helderheid niet op bij de huisdeur, of in een gunstig ge val bij de schoon geschrobde stoep voor de deur? De statistieken zeggen I er dit van: de Nederlander gooit ge-1 middeld vijftig pond vuil per jaar op straat Een toonaangevende Amerikaanse krant, de New York Times, heeft aan de toenemende vervuiling nog onlangs een artikel gewijd, waarin de ervarin gen werden weergegeven van een groep Amerikanen, die een reis van acht da gen door ons land hadden gemaakt „Van die Hollandse zindelijkheid is niets gebleken", werd geschreven „Het is slechts een myte. De vaarten en kanalen worden als vuilnisvaten gebruikt, de strateu zijn in vele gevallen rommelig en smerig, niet in de laatste plaats door het grote aantal loslopende honden Dit is nog maar één van de klachten, die er de laatste tijd in de buitenlandse pers zijn geuit Klachten, die door het A.N.V.V. ernstig werden genomen Te meer ook omdat ze niet alléén van bui ten de landsgrenzen komen. De Stichting Recreatie (van de actie- Bosvarken) werd in de arm genomen en het resultaat was een grootscheepse nationale actie onder het motto „Op geruimd Staat Netjes". Vijf cent per inwoner voor de strijd tegen de vervuiling. Dat is een van de slogans, die de stichting voert. Den Haag gaf die stuiver, of wel in totaal: dertig mille. In Amsterdam is er al een raadsvoorstel en vele andere klei nere gemeenten zegden eveneens steun toe. Maar hoe dankbaar die steun van de kleine plaatsen ook wordt geaccepteerd, hulp van de grote steden hakt er het meest in, zegt de stichting. En daarmee wil zij dan een bedekte aanmerking maken op de laatste van Nederlands drie grote ste den, Rotterdam, die tot nu toe achter bleef De grote steden, daarop richt de actie zich met name. Daar immers speelt het vervuilingsprobleem het meest De stads- reinigingsdiensten kunnen de strijd te gen het vuil bijna niet meer aan Ook al omdat men vooral in het Westen met een tekort aan personeel kampt. Laat iedere inwoner vijf cent geven en we lossen het probleem op, zegt de stichting. Provincie en Rijk leggen er dan nog eens een stuiver op. zodat men aan een totaalbedrag van een dubbel tje per man komt. Een bedrag dat alles zins verantwoord is omdat het volgens de stichting voor zeker twintig cent re sultaat zal hebben. Zachte hand Wat wil de stichting nu gaan doen? De heer J Swart, promotor van de actie, zegt: we moeten de mentaliteit van de Nederlander veranderen. Dus géén politiemaatregelen Ervaringen in de Verenigde Staten en' Engeland heb ben geleerd dat ook een zachte hand veel goeds kan doen Maar dan een hand die. vrij zonder financiële be perkingen het wapen van de moderne reclame en propaganda kan hanteren En daarvoor is geld nodig Gemeente in totaal 150 plaatsen), Rijk, provincie en bedrijfsleven hebben al hun mede werking toegezegd, al is dan nog lang niet alles binnen. Met die steun in de rug wordt de actie in mei gestart met een kleurwedstrijd voor ruim anderhalf miljoen leerlingen van lagere scholen. Een uitgeversmaatschappij in Amster dam draagt de kosten: 120 mille In samenwerking met de Stichting Nederlandse Onderwijs Film is onlangs een schoolfilm-joürnaal gereed gekomen Een Haags toneelgezelschap gaat een instructief jeugdtoneel met de actie als onderwerp brengen Met benzinemaatschappijen is overleg gaande om. over de mogelijkheid om bij tankstations plastic zakjes aan de au tomobilisten te verstrekken Een grote papierfabriek heeft al enke le duizénden papieren afvalzakjes ver vaardigd om deze onder het publiek te laten verspreiden. i De bioscopen zullen filmstripjes gaan vertonen Fabrikanten van afvalbakken hebben aangeboden voor plaatsing aan de open bare wegen en in de recreatiegebieden speciale bakken met het vignet van de campagne erop te maken. Een fabriek van suikerzakjes wil zak jes vervaardigen met het bekende ac tie-affiche erop. Zuurtjesfabrikanten doen hetzelfde met hun verpakkingen. Andere bedrijven gaan waarschijnlijk voor hondeneigenaars bestemde folder tjes uitgeven om trottoirvervuiling van deze kant tegen te gaan. En dan zijn er nog de vele plaatse lijke comité's, die met enthousiasme aan de actie in eigen kring èaan meewerken, daarbij geholpen door de stichting: A/TOET In Nederland nog worden -*•1 afgewacht welke resultaten de nationale actie tegen de vervui ling zal hebben; in New York, waar zes jaar geleden een dergelijke actie werd gestart is men best te vreden. Na drie jaar konden de volgende resultaten worden geconstateerd: trottoirs: 51 pet schoner, 9 vermindering van licht afval papier, verpakkingsmateriaal, kranten, tramkaartjes, enz.): 45 pet. 0 vermindering van zwaarder af val (oud meubilair), matrassen, puin, enz.): 70 pet. Dit resultaat kon worden ver kregen door een intensief gevoerde campagne met behulp van moder ne reclame- en propagandamidde- Inmiddels zijn de methoden van het New Yorkse actiecomité met succes toegepast in 88 steden in de V.S. en daarbuiten Meer papier Door de moderne verkoopmethoden, waarbij de reclame voor en de verpak king van de produkten een belangrijke rol spelen, heeft de papier- en verpak- kingsindustrie zich de laatste jaren enorm ontwikkeld. Er wordt steeds meer pa pier gebruikt. Er worden steeds min der onverpakte artikelen verkocht. Deze ontwikkeling, gecombineerd met het feit dat Nederland het dichtsbevolkte land ter wereld is met een nog steeds toene mend aantal inwoners, maakt dat elk jaar méér mensen beschikken over vele duizenden kilo's méér papier, om achte loos weg te werpen Neem Nederlands grootste stad: Am sterdam. Per jaar wordt hier door de reinigingsdienst zo'n slordige 140 000 kubieke meter vuil van de straat wegge haald (hier zijn de vuilnisbakken niet bij inbegrepen). Een hoeveelheid die de Nieuw Amsterdam driemaal zou kunnen vullen. Driehonderd vijftig straatvegers zijn er iedere dag mee bezig (en soms driemaal op een dag!). Kosten: drie mil joen. En telt men daar de twee andere grote steden Rotterdam en Den Haag bij op, dan komt men op een onkosten post van een zeven miljoen gulden. Resultaten Hoewel Opgeruimd Staat Netjes op het ogenblik nog maar in het stadium van voorbereiding is, zijn de eerste re sultaten al geboekt. Amsterdam besloot het aantal openbare afvalbakken te ver viervoudigen en in Haarlem, dat tot voor kort geen enkele afvalbak had, z(jn er nu dertig aangeschaft. Straks zal de actie officieel starten. Grootscheeps zal de stryd tegen de ver vuiling worden aangepakt. Een stryd ook tegen de nonchalance, tegen een laat- maar-waaicn-mcntaliteit Een schoon land. dat is het doel. Schoon, óók bui tenshuis! Op Hemelvaartsdag (11 mei) wordt vanuit Den Haag en Rotterdam onder de naam „Eerste Zonnegloren-kolder- cross" een gezelligheidsrit naar genoemd sanatorium in Soest gehouden. De rit ten bate van de verpleging van tubercu- lose-patiënten in Zonnegloren is spe ciaal georganiseerd voor bezitters van personen- en bestelauto's, motoren en scooters, die nog nooit aan een derge lijk evenement hebben deelgenomen. De route loopt door een prachtige omgeving en de opdrachten zijn aantrekkelijk. In Den Haag is de start vanaf het Malie veld. (Men kan zich voor de rit opge ven door storting van f 12,50 op giro nummer 83501 t.n.v. Zonnegloren Soest onder vermelding van „le Zonnegloren- kolder-cross". Radiowedstrijd in bijbelkennis Voor de radio-wedstrijd in Bijbel kennis, welke de NCRV weer ondei de titel „Tot ziens In Jeruzalem" gaat hou den. hebben zich al tientallen gegadig den opgegeven, maar de Inschrijving staat nog voor alle Nederlanders open tot 24 april a.s., dat is dus maandag Direct daarna zullen er regionale schriftelijke voorselecties worden ge- houden. De jury voor de wedstrijden, die op een aantal woensdagavonden tussen half mei en eind september (met uit zondering van de vakantietiid) worden uitgezonden, wordt gevormd door prof. dr J. Koole, hoogleraar aan de Theo logische Hogeschool te Kampen, dr. A. A. Koolhaas, conrector van het Semi narie van de Ned. Herv kerk in Drie bergen en drs. J Soetendorp. rabbijn van de Lib Joodse gemeenten in Am sterdam en Den Haag. Alle deelnemers aan de wedstrijd (welke zoals we U reeds meldden op 3 oktober a.s in Jeruzalem de interna tionale finale zal beleven) zullen ter herinnering aan hun deelneming een boek ontvangen Herman Felderhof zal weer wedstrijd leider zijn en hij zal de uitzendingen zo aantrekkelijk mogelijk maken door ook de juryleden gelegenheid te geven, naar aanleiding van de gestelde vragen met elkaar vang edachte te wisselen Zendinesinerlc werkers voor de microfoon Drie jonge zendingsarbeiders zullen vrijdagavond a.s. in de NCRV-radioru- briek .Wijd als de wereld" aan het woord komen Do meeste bekende on der hen is ds Ype Schaaf, die tijdens zijn theologische studie werkzaam was bij het IKOR en nu voor het Ned Bij belgenootschap in Cameroun arbeidt Zijn jaargenoot ds. G. Allers werki wel dichter bij huis. maar in een niet min der moeilijke situatie: in het kader van Cimade. het hulpwerk van de Franse kerken, oefent hij een veelzijdig jeugd- pastoraat uit inCoudekerque in Noord- Frankrijk. De derde' medewerker is de inngp jurist mr. C. B Bavinck. die in dienst is van een Amerikaans zendingsgenoot schap en zijn werkterrein heeft op Cev. Ion. Mr. Bavinck verblijft nu echter in India en uit Bangalore zal hij vrijdag avond vertellen over zijn kennismaking met de kerk van Zuid-India, die 14 jaar geleden ontstond uit een samen, gaan van Anglicanen. Methodisten. Con. gregationalisten en Hervormd-gerefor meerden. Alle deelnemende kerken hielden toen op te bestaan en vormden tezamen de Verenigde Christelijke kerk van Zuid- India. Dit samengaan van kerken heeft de aandacht getrokken in de gehele oecumene '\V7"E hebben herhaalde malen opnamen gemaakt van zang en dans van Papoea's ergens in de binnenlanden van Nieuw-Guinea. Om onze microfoons en onze appa raten gaven ze niets, ze zijn heus wel gewend aan nieuwe dingen. Maar als we de opnamen terug draaiden schaterden ze van het lachen als ze zichzelf hoorden zin gen. En als ze hun stamhoofd hoor den spreken waar hij zelf bij stond. Dat vonden ze machtig mooi maar ja, dat maakt altijd een merkwaardige indruk voor wie dat voor het eerst meemaakt!" Jan de Visser, de reporter van de NCRV, is terug uit Nieuw-Guinea. waar hij de radio-uitzendingen van de installatie van de Nieuw-Guinea Raad voor de gezamenlijke Nederlandse om roepverenigingen maakte. Hij is bruin geworden, want het was er danig warm en de tropenzon weet van aanpakken. Natuurlijk heeft hij het met gelaten bij de verslagen van de installatie der Raden in Neder lands en Australisoh Nieuw-Guinea, hij heeft ook heel wat vraaggesprekken opgenomen en natuurlijk zang en mu ziek. Dit alles verwerkt hij nu tot klank beeldjes. die u gisteren al hebl kunnen horen en waarvan u in het NCRV- programma nog wel meer zult kun nen beluisteren. Het was een hele ervaring, die achttien dagen, waarvan hij Pr zes tien in een voor hem nieuwe wereld doorbracht. Hij heeft zóveel te ver tellen. dat je er gerust een paar uur voor kunt uittrekken om naar een bont verhaal te luisteren „We waren met z'n tweeën voor de radio", vertelt hij. „de technicus Joop Pieket Weeserik en ik. Dat moest ook wel, want we hadden de apparatuur te sjouwen. Twee opname-apparaten, een bekende Revox, maar ook een splinternieuwe Nagra. Dat Is een pracht ding, dat werkt helemaal au tomatisch en je kunt er zó van uit zenden ook. Ja. dat had een hoop be kijks. ook van de mensen van de RONG, de Radio Omroep Nleuw- Gulnea" „Hoe werkt die omroep daar*" „Nou, moeilijk, hoor. Ze hebben hun hoofdstation in Biak en dan een paar regionale zenders, maar het is ont zettend moeilijk om over de bergen heen te komen met het geluid" „En hoe is het programma'" „Het is een regeringsomroep en na tuurlijk is d^e er vooral op gericht, contacten te onderhouden met gou- vernements- en zendingsposten diep in de binnenlanden Vergeet niet. dat het daar onmetelijke afstanden zijn en je dus heus wc] radiocontacten nodig hebt om elkaar te kunnen bereiken „Zenden ze de hele dag uit?" „Nee, telkens een paar uur en 's mid dags natuurlijk helemaal niet. want dan is het veel te warm en d\is siësta.' Maar ze hebben uitzendingen in het Nederlands en in het Maleis en ze geven ook veel muziek en dan na tuurlijk heel wat programma's uit Nederland" „Wat zijn dat voor programma's?" „O, van alle omroepverenigingen De amusementsprogramma's en hoorsoe- len en klankbeelden Muziek hoeft niet. want ze hebben een heel behoor lijke discotheek met duizenden platen. En lezingen ook niet. die maken ze zelf wel" Te ver weg „Ben ie nog in het gebouw van de RONG geweest?" „Jazeker Ze hebben er een flinke technische ruimte en twee commen taarcellen en natuurlijk de discotheek on kantoren. Maar ze zitten te ver weg, daar in Biak Er is sprake van, dat ze een gebouw krijgen in Hollan- dia. Dat is nu, met de nieuwe over heidsorganisatie, helemaal nodig. Hol- landia. is het regeringscentrum en daar zit dus iedereen die wel eens iets voor 's wereld» grootste bloemenpracht in Lisse Braziliaanse onderscheidingen. Drie personeelsleden van Verolme's verenigde scheepswerven zijn door de Braziliaanse regering onderscheiden voor hun presta ties bij de ombouw en modernisering van het vliegkampschip Minas Gerais. De he ren C. Bakker, directeur van de machi nefabriek in IJsselmonde, J. D. van der Sloot, hoofd van de tekenkamer en R. J. Hardonk, werkzaam bij Verolme Elektra in Maassluis, ontvingen elk de „Medalha Merito Taman Dare". 71 Persson liep langzaam het erf over; hij liet Olof staan als een geslagen hond. Olof leunde tegen de wand van de schuur, de gedachten woelden in zijn hoofd als klauwen in de ingewanden. Als Arne thuis komt Hij zou Judith krijgen als Arne thuis kwam. Maar Arne kon niet meer thuis Jco- men! Hij kreunde als een gewonde, en toen Judith tenslotte haar hoofd naar buiten stak en hem zachtjes riep, zag zij in zijn ogen weinig begrip meer. Imber molk. Zij ervoer het als een weldaad, dat zy iets te doen had. Olof en Judith waren nog niet te voorschijn gekomen uit de schuur; Imber wenste vurig, dat zij hen niet behoefde te zien. Er was geen twijfel meer mogelijk. Olof had zijn broer gedood en Judith had hem daartoe aangezet. Als Arne niet thuis was voor de kerkedag, zou zij het aan de gouverneur melden. De wet mocht niet tot. een aanfluiting worden, zodat de misdaad onge hinderd de wildernis kon overwoekeren. Wie moordde, had de dood losgelaten en de hand langers van de dood moesten boeten voor hun daden. Kort voor het ontbijt kwam Judith de keuken bin nen. Haar wangen gloeiden, maar zij hield haar ogen niet neergeslagen. Als zij iets zouden zeg gen over de nacht, zou zy hun het antwoord niet schuldig blijven. Arnes moeder zou de waarheid te horen krijgen, en als de vrouw van Berkendal het zou wagen ook maar iets te zeggen, zou zij haar de mond snoeren, zodat haar alle lust tot praten zou vergaan. Judith loerde als het ware naar het eerste woord, maar niemand zei iets. Arnes moeder was druk bezig bij de haard en Imber was juist aan het tafel dekken. Judith kon dit zwijgen niet langer verdragen. „Waarom zeggen jullie niets?" barstte zij los. De oude boerin draaide zich om. „Ik geloof niet, dat wij veel te zeggen hebben", antwoordde zij rustig. „Neen, dat hebben jullie zeker niet, jij niet en die daar niet." „Nu, dan zullen wij zwijgen." in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH Zij hoorden de mannen buiten; Judith gaf zich alle moeite om kalm te blijven. Haar handen jeuk ten om er op los te krabben en te slaan. De man nen kwamen binnen, zij gingen aan tafel zitten. Imber vermeed het, Olof aan te kijken, maar tel kens weer drong een onweerstaanbare macht haar Olofs gezicht te doorvorsen. Haar pols joeg en jakkerde. Met grote letters stond de daad op zijn gezicht geschreven. De mond, de ogen, het voor hoofd alles verried, dat hij bloed aan de han den had. Zij kon slechts met moeite een paar hap pen naar binnen krijgen, en het kostte haar boven menselijke inspanning om niet uit te spreken, wat in haar schreeuwde. Ook de anderen zaten er stil en zwijgend bij. Ieder was druk bezig met zijn eigen gedachten. De gebeurtenissen van de nacht hielden hen allen bezig, maar over alles lag Arnes afwezigheid als een grote, dreigende schaduw Het was zondagmorgen; na het ontbijt greep Persson naar de bijbel. Imber moest voorlezen. Olof greep naar zijn muts én wilde naar buiten gaan, maar zijn vader hield hem tegen. Men mocht het Woord Gods niet ontlopen. Dan liet de duivel je zijn klauwen zien! Imber sloeg de bijbel open en vroeg, wat zij moest lezen. „Lees van Kaïn en Abel." Imber zocht ijverig naar de plaats. Kaïn en Abel! Persson wilde Olof en Judith brandmer ken en Imber moest hem helpen het ijzer gloeiend te maken. O, zij zou zo lezen, dat de zwarte daad het zweet deed uitbreken! Huiveringwekkend zwijgen heerste in de kamer, vlak voordat Imber de mond opende. Men hoorde alleen de adem allen ademden zwaar, zodat de borst ervan hijgde. Toen Imber begon te lezen, lagen de beide vuis ten van de oude kolonist op het tafelblad. Het wa ren harde, knokige vuisten, die meer dan dertig jaar lang met de wildernis hadden geworsteld en aie haar het voedsel voor zich en de zijnen had den afgedwongen. Zijn vingers bewogen zich niet Het was, alsof zij iets vasthielden, dat tot geen prijs mocht worden opgeofferd. Imber las. Zij verhief haar stem en liet hem dalen, zij legde er alles in, wat in haar woedde en streed. Haar gezicht gaf de wisseling van de stem mingen duidelijk weer. Haar gelaat klaagde aan. dreigde en getuigde van haar geloof, dat op de boze daad straf en verzoening volgde. En de Heere zeide tot Kaïn: Waarom zijt gij toornig en waarom is uw gelaat betrokken? Moogt gij het niet opheffen, indien gij goed handelt? Doch indien gij niet goed handelt, ligt de zonde als een belager aan de deur, wiens begeerte naar u uitgaat, doch over wie gij moet heersen. Maar Kaïn zeide tot zijn broeder Abel: Laten wij het veld ingaan. Toen zij nu in het veld waren, stond Kaïn tegen zijn broeder Abel op en doodde hem. Toen zeide de Heere tot Kaïn: Waar is uw broeder Abel? En hij zeide: Ik weet het niet; ben ik mijns broeders hoeder? En Hy zeide: Wat hebt gij ge daan? Hoor, het bloed van uw broeder roept tot Mij van de aardbodem. En nu, vervloekt zijt gij, ver van de bodem, die zijn mond heeft openge sperd om het bloed van uw broeder van uw hand te ontvangen. Wanneer gij de aardbodem bewer ken zult, zal hij u zijn volle opbrengst niet meer geven Het zweet stond Olof op het voorhoofd, hij hield zich vast aan de rand van de tafel, zodat zijn vingers verstijfden. De blik, waarmee hij Imber aankeek, was die van een drenkeling, zijn mond stond half open en hij snakte naar lucht. (Wordt vervolgd de microfoon te vertellen heeft. En vergeet niiet, dat het nog altijd een paar uur vliegen is van Hollandia naar Biak!" Jan de Visser vertelt van genoeg lijke ontmoetingen by de RONG: met de zeer actieve Nederlandse program- maleiding Jacq. Grijpink en met de omroeper Henk Kamperman. die tot voor enkele jaren lid van de huishou delijke dienst van de NCRV was. Hij zit er voorlopig nog alleen, want ook daar is de huisvesting een probleem. maar het zal nu niet lang meer duren of zyn vrouw eu zfj» beide heel jonge kinderen zullen hem nakomen. De programmaleiding mag Neder lands zijn, maar in de technische dienst werken ook enkele autochtone krach ten. Er is zelfs een jongen van 14 jaar, die zich een voortreffelijk technicus toont. Via de RONG hoopt het overheids apparaat op Nieuw-Guinea hoe lan ger hoe meer contact te krijgen met de bevolking in het binnenland. Erg veel radiotoestellen vindt men daar nog naet: de Papoea's geven er niet zoveel om. Maar men hoopt dat veel belangrijke uitzendingen de interesse wel zal wakkerroepen Stamhoofd bodewijk „We hebben het erg gezellig gehad bij het stamhoofd Lodewijk toen we in Manokwari waren." vertelt Jan de Vis ser verder, „hij en stamhoofd Barend hebben samen een gebied dat zeker zo groot is als Nederland. Lodewijk is een groot man die twaalf vrouwen heeft en ons graag wou ontvangen. Hij heeft een feest voor ons georganiseerd met krijgs dansen. Twee groepen krijgers bevech ten elkaar en beurt om beurt maken zij een slachtoffer. Nou ja, dat was vroe ger zo, nu is het soort folklore gewor den. Voor de slachtoffers gebruiken ze kokosnoten of grote vruchten. Maar wij konden er vrij de muziek en de mono tone zang opnemen. De krijgers zelf, prachtig beschilderd natuurlijk, vonden alles goed." Het radio-team heeft ook opnamen kunnen maken van andere heel melo dieuze koren, sommige zelfs met gitaar muziek. En waarschijnlijk zult U vrijdagavond a.s. in het NCRV-programma „Prisma" een heel bijzonder orkest kunnen horen, nl. het schelpenorkest van de Lutherse zending in Australisch Nieuw Guinea. JDaarvoor gebruiken ze allemaal schelpen, kleintjes en hele groten, waar ze in blazen. Dat geeft een soort orgel geluid, heel klankvol en wel vrij zacht, maar zo doordringend, dat je het kilo meters ver kunt horen. Daarom worden schelpen ook gebruikt om er berichten mee door te geven." „Maar hoe spelen ze zulke muziek? Op gehoor?" „Er is echt muziek voor geschreven. Alle schelpen hebben een cijfer en om dat ze toch allemaal maar één toon voortbrengen, wordt de muziek in die cijfers geschreven. Zo spelen ze gees telijke liederen, bijzonder mooi". Vogelkoor „We hadden nog een merkwaardige ervaring in de jungle. We trokken daar doorheen, je weet wel, onder van die boompjes die tachtig meter hoog zijn en daar was het een concert van vogelzang. Nu is Joop Pieket een spe ciale vogelliefhebbers en dus nam hij een goed stukje van dat concert op en dat zenden we uit ook. Zoiets hoor je hier nooit! Maar we kennen natuurlijk die vogels niet en nu heeft de RONG een kopie van het bandje uitgezonden. Ze hebben daar een soort raadselpro gramma en daar paste het prachtig in. De luisteraars moeten nu aan de om roep schrijven, welke vogels ze hebben herkend en natuurlijk krijgt Joop Pie ket een samenvatting van de antwoor den!" Dit zyn dan een paar van de avon turen, die het radio-team in Neder lands en Australisch Nieuw-Guinea heeft beleefd. Jan de Visser is er voorlopig nog niet over uitgepraat, en dat is maar goed ook, want anders kreeg U door de radio niets meer te horen! Télevisiespel vanavond Dat het televisiespel „Mijn hart is in liet Hoogland" van William Saroyan. vanavond door de V PRO op het scherm gebracht, feitelijk buiten de werkelijlaieid staat, zult U bi? het kijken en luisteren spoedig bemerken. Het is een dichterlijke dromerij, waarin de herinnering aan een ver verleden een grote rol speelt. Wie precies de hoofdfiguur in het spel is. zult U zelf moeten uilmaken. Is het de oude Schot Jasper Mac Gregor. die zijn levensavond slijt in een Cali- fornisch tehuis voor bejaarden of is het de jongen Johnny, die de gebeurtenissen in hel spel ondergaat? Misschien ook domineert volgens Uw opvatting de ijierk waardige figuur van Johnny's vader, die zichzelf een groot dichter waant en volkomen buiten de maatschappelijke normen denkt en han delt. Immers laat hij zijn zoontje rustig druiven wegnemen, zonder te beseffen dat dit feitelijk diefstal is. In elk geval slaat de titel van het spel op de oude Schot, want zijn hart is het. dat in Hoogland achterbleef. William Saroyan baseerde zijn spel op het wel bekende Schotse volksliedje „Mijn hart is in 't Hoogland en hier is het niet, het jaagt in het Hoogland een hert na. dat vliedt Johnny is de jongen, die tussen zijn wonderlijke vader en de bejaarde Mac Gregor het leven door speciale ogen gaat zien. maar zich toch wel bewust is van het feit dat de werkelijkheid an ders is dan de droom en fantasie. De auteur Aan dit spel. dat William Saroyan in 1939 op 31-jarige leeftijd schreef, kent men autobiografische tendenzen toe. ook al omdat het zich afspeelt in het stadje Fresno, waar hij werd geboren als Amerikaanse zoon van Armeense ouders. vanavond 0 Nel Duval en Cornells Kalkman zingen vanavond bij het Promenade- orkest in het amusementsprogramma van de NCRV, tussen 8 en 9.30 uur. Scholen uit Emmen en Leiden be kampen elkaar in de halve finale van dc quiz en het bekende groepje acteurs beleeft weer avonturen in Last. Om 10 uur kunt U dan luisteren naar een concert dat Diek van Wil genburg op het orgel van de Grote Kerk in Enschede geeft: hij speelt Vlaamse en Franse liederen. Het slot van de concoursmuziek door de Kon. Mil. Kapel kunt U horen tussen 11 en 11.30 uur. 4 In de Beethovencyclus van de AVRO kunt U vanavond om 8.15 uur luiste ren naar een uitvoering van het eer ste en het vierde pianoconcert en de 8c symfonie. Voor U concerteert dan het Radio Filharmonisch orkest onder leiding van Jean Fournet. Solist is de pianist Claudio Arrau. In de pauze om pLm. 9.30 uur, bespreken de auteurs Jan Greehoff en Willem Brandt de plaats van de literatuur in het hedendaagse leven. Het concert duurt dan voort tot 10.30 uur. i/i v i Ook hij was een wat dromerige jon gen, die graag luisterde naar de herin neringen aan een ander land, hem ver teld door een bejaarde: zijn grootmoe der die met het gezin Saroyan van Armenië naar Amerika emigreerde. Op deze verhalen bouwde hij zijn eerste literaire werk: korte schetsen, die hif uan zijn 20ste jaar af schreef. Hij had, toen hij ze eindelijk op zijn 26ste jaar publiceerde, dadelijk groot succes. Zijn eerste toneelstuk dat hij 'daarna schreef, is „De dag van je leven- en hij kreeg er de Pulitzerprijs voor. Maar hij weigerde die en nam de prijs van de Kring van Critici aan. Niettemin bleven in de pers de me ningen over zijn werk steeds verdeeld: het wordt óf hoog geprezen óf totaal afgebroken. Saroyan, die nu 52 jaar is, gaat door voor een wat oppervlakkig, maar interessant mens, die zijn gevoels leven in zijn stukken -e vrije loop laat en zich daarvoor niet schaamt De acteurs vanavond 0 Na het journaal van de NTS zendt om 8.20 uur de VPRO uit. Begonnen wordt met een sportuitzending. Om 8.50 uur volgt de film „Een les om te leren" en om 9.20 uur het televisie spel „Mijn hart is in het Hoogland" van William Saroyan. In de belangrijke rol van Johnny zien we vanavond Dick Bos voor het eerst in een grote rol. Hij is geen onbekende in vele huiskamers, want hij speelde jarenlang mee in het kinderprogramma van de KRO als het jongetje, dat goochelkunstjes leerde van „meneer van Oorschot" en Liang plaagde. Nu maakt hij zijn rentree als acteur in een echt televisiespel. Regisseur Jack Dixon geeft hem die kans. Johan Schmitz zullen we zien als de vader-dichter en Nell Knoop als de grootmoeder van Johnny. Gerard Hart kamp speelt de rol van de 80-jarlge Schot Mac Gregor en verder zullen er nog tal van kleinere rollen worden ge speeld door o.a. Lex Goudsmit, Ria Vroemen en Gerard Heystee. Weynand Grijzen zorgde voor de de cors. „Mijn hart is in het Hoogland" begint om 9.20 uur: het is geen lang spel, maar eigenlijk een eenacter in verschillende taferelen. Programma voor morgen Hilversum 1, 402 m. 746 kc/». VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.23 Gram en act 8.00 Nws 8.18 Gram en act 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram 9.35 Waterst 9.40 Morgenwij ding. VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 V d kleuters 11.15 Pianorecital 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz 12.20 Regerings- Ultz: V d landb 12.30 Land- en tulnbouw- meded 12.33 Sport en prognose 12.50 Caril lon en draaiorgel 13.00 Nws. meded en bcursber 13.30 Lichte muz 14.00 Kamermuz 14.20 Voordracht 14.40 Gevar progr. VARA: 16.0 OMuzik lezing 16.30 V d zieken 17.00 Tijd voor teenagers 17.53 Act. 18.00 Nws 18.15 PoUt lezing 1825Llchte muz 18.50 De puntjes op de 1, praatje 19.00 V d kleuters 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek 19.45 VPRO-nws 20 00 Nws 20 05 Op het eerste gezicht, to- ncelpraatje 20.15 Kamermuz 20.35 Honderd jaar Modernisme, lezing 20.50 De wereld vergadert, lezing. VARA: 21.00 Quiz 2120 Eén van deze kinderen, klankbeeld 22.15 Buitcnl. weekoverz 22.30 Nws. VPRO: 22 40 Zorg om de mens gesprek. VARA: 23.00 Soc nws in Esperanto 23.06 Wcreldkamp biljarten drlsbanren 23.10 Muzlk gesprek 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/». NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber 7.10 Gram 7.30 Een woord voor dc dag 7.40 Gewijde muz 8.00 Nws 8.15 Radiokrant 8.35 Gram 9.00 V d zieken 9 35 Gram 9.40 V d hulsvrouw 10.10 Gram 10.15 Morgendienst 10.43 Klarinet en piano 11.15 V d oudere luisteraars 12.00 Lichte muz 12.30 Land- en tulnbouwmeded 12.33 Orgelspel 12.48 Gram of act 13.00 Nws 13.15 Instr kwintet 13.40 Gram 14.05 School radio 14.25 Koorzang 14.45 Metropole ork 15.20 Gram 15.40 Lichte muz 16.00 Wenken v d tuin 16.15 Oude muz 16.46 Gram 16.55 Voordracht 17.15 Sopraan en plano 17.40 Beursber 17.45 Gram. 18.00 Kinderkoor 18.20 De Hangmat 18.50 Regeringsultz: Ultz v d middenstand 19 00 Nws en weerber 19.10 Op de man af praatje 19.15 Gram 19.30 Radiokrant 19.50 Lichte muz 20.15 Gevar progr 21.30 Gees telijke liederen 22.00 Kongo tussen hoop rep 2215 Gram 22 30 Nws 22.40 Wijd als de wereld, lezingen 23.00 Gram 23.25 Gram 23.55—24.00 Nws. Tclcvlsieprogr. NTS: 20.00 Wcekjournaal AVRO: 20.30 De toestand in de wereld, le zing 20.45 TV-kron 21.15 Gevar progr 22.00 —22.15 Progr over Parijs,

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7