Mr. 81 P. E. jaar Briët te Leiden, oud, overleden lefs voorU! Walenkamp Vijfdaagse schoolweek in Leiden? Tijdschema corso Ds. A. van Haarlem promoveerde aan de Leidse universiteit Agenda voor Leiden en Den Haag 25 grote Senoritas Nestor Primeur 2.- Nestor Snippers 50 stuks2.50 Luxorbijeenkomst over het verkeer Jeugd van Irene zong en danste in Den Burcht PRONONCE voor GOUDEN RING Corsowagens morgen te bezichtigen In Leidse scholenbouw schijnt wat schot te komen MODEHUIS LUCIENNE Laffer dividend bij de H.C.W. (21) Koninklijke onderscheiding voor F. van der Mey 'fmtkL rpa 1 -J f 1 j HmggWr. NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 20 APRIL 1961 Dqnderdag Doelenkazerne. 8 uur: Cabaret Julia van Laar. 't Boshuis, 8 uur: Christenvrouwen Leiden-Zuidwest, mevrouw J. P. Engel- Meyer over Arjen Miedema's boek „Ge sprekken met Gabriël". L.F.C.-terrein, 8 uur: Zilveren Molen- toernooi, Quick BoysGouda. Antonius clubhuis, 7.45 uur: Jaarlijkse feestavond CMB Leiden, m. m. v. dubbel maimenikwartet Internos en toneelgroep Sempre Avanti met „Mensen in pension" door A. Brommel. Stadsgeihoorzaal, 8 uur: Residentie Or kest o. 1. v. W. van Otterloo, soliste: Mo nique Haas, piano. Verkeerslokaal Nieuwsteeg 8, 8 uur: Vereniging van Slechthorenden, R. F. S. Voerman met film. Den Haag, Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur. Düsseldorfer Kammerspiele, „Furcht und Elend des dritten Reiches". Vrijdag Café Aniiba, 8 uur: Tuiniers en bloe misten „Door Eendracht Verbonden' Antoniusclubhuis, 8 uur: Uitvoering toneelgroep Roedel Rehoboth, 8 uur: Christenvrouwen Leiden-centrum, ds. G. Meynen, Utrecht, over: „Inspanning - ontspanning bij de vrouw". Het gulden Vlies, 8 uur: Contactcom missie Kinderbescherming, mevr. E. G. M. A. Kreijns-ten Braalk, Hilversum, over „De zorg voor de ongehuwde moeder en haar kind". Filmzaal, academie, 8.30 uur: LAK- film, „Chien Andalou", van Bunuel en Salvador Dali, „Zéro de Conduite", van Jean Vigo. Haarlemmermeerstraat 5153, 2.305 uur: Receptie 40-jarig bestaan Fa. Wed. van Klarenbosch en Zonen. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Den Haag, Kon. Sohouwburg, 8 uur: Haagsche Comedde met „Familiegenoe gens" Diligentia, 8 uur: Robert Weatherburn, piano. Zaterdag Stationsplein, 1 uur: Vertrek N.C. ReisV. naar bloemencorso. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Knickerbocker Holiday, musical van Maxwell Anderson. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Cabaret- en variété-voorstelling F. D. Rooseveltfonds. Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 uur: werkgroep Haagsche Comedie met „De twee beulen", „Guernica" en „De Pick nick"; 8 uurHaagsche Comedie met „De Kardinaal van Spanje". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie Orkest o. 1. v. W. van Otterloo, solist: Friedricfa Gulda, piano. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Kumari Ka- mala met Indiase dansen. Apotheken Geopend apotheek Reyst, Steenstraat 35. teL 20136. Films Casino (2.30, 7 én 9.15 uur): De gemas kerde vleermuis (14 jaar); donderdag: Royal Ballet (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De duizend ogen van dr. Mabuse (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Rode lip- I pen (18 jaar). i Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Hinderlaag I in Wyoming (14 jaar); donderdag: Vrou- j wenkamp Borneo (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het mys- I terie van de man die verdween (18 jaar) Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Winden waaien om de rotsen (14 jaar). Films van vrijdag af Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De jacht op Adolf Eiohmann (14 jaar); donder dag: Les trioheurs (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9J5 uur): Wilde on schuld (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.16 uur): Het begon in Napels (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De Jan tje® (alle leeftijden); donderdag: De dan seres van de duivel (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het mys terie van de man die verdween (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): La Fran- j saise et l'amour (18 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, Eerbewijs aan Dante, Ita liaanse tekenkust (tot 12 mei). In Ledden is op 81-jarige leeftijd overleden mr. P. E. Briët, een zeer bekend en algemeen geacht inge zetene. Mr. Briët is enige tijd ernstig ziek geweest. Lange tijd heeft de heer Briët, die advocaat en procu reur is geweest, zich op tal van ter reinen in en buiten Leiden, op plaat selijk en nationaal niveau, intensief bewogen. Groot zijn zijn verdiensten voor het publieke leven en herhaal delijk is van waardering voor en er kenning van zijn werkzaamheden zowel van particuliere als van offi ciële zijde blijk gegeven. Mr. Briët werd te Voorthuizen op de Veluwe geboren, waar zijn vader predi kant was van de Ned. Herv. Gemeente. In 1884 vertrok het gezin naar Gorin- chem en hier bezocht mr. Briët de lagere school. Van 18901916 is zijn vader pre dikant te Leiden geweest. Mr. Briët door liep het gymnasium alhier en toog in 1897 naar de Leidse universiteit, waar hij in 1902 op stellingen promoveerde; prof. Oppenheim was zijn promotor. Achtenswaardig Op 13 juni 1902 werd hij advocaat en het mag wel als een bijzonderheid wor den aangemerkt, dat mr. Briët zonder onderbreking in Leiden heeft gewoond en gewerkt. De gemeente benoemde hem in 1927 tot gemeente-advocaat. Ook als zodanig heeft mr. Briët vele processen gevoerd. Wij noemen slechts: de kwes tie onteigening in verband met de stad huisbouw. de moeilijkheden bij die bouw, de eigendomskwestie van molen „De Valk" en de tol-affaire van de Haagse Schouw. Verder willen wij herinneren aan zijn belangrijke adviezen inzake het tolrecht te Leiderdorp, Sinds 1932 was mr. Bnét geassocieerd met mr. dr. N. G. Geelkerken. Wij kunnen zeggen, dat mr. Briët zich als advocaat een zeer gunstige reputatie heeft verworven. Zijn collega's koester den grote waardering voor hem en ook de burgerij, die hij zo goed leerde ken- Advertentie Onze nieuwste aanwinst Sigarenhandel Prinsessekade 1 - Leiden Telefoon 21126 Dagelijks worden in het openbaar, op straten en wegen, kleine en grote fouten gemaakt. Fouten, die letsel, verminking en zelfs de dood van een medemens ten gevolge kunnen hebben. Hoewel a.s. zondagmorgen, in een bij eenkomst van Open-Deur-werk Leiden, ook wel voorlichting op het gebied van de verkeersveiligheid gegeven' zal wor den, leggen inspecteur G. A. N. Corne- lisse en dr. P. L. Schoonheim in hun in leiding „Kijk uit, let op Uw medemens" vooral nadruk op de persoonlijke verant woordelijkheid als mens tot onze mede mens. De Bijbel geeft uiteraard geen uitge werkte regels voor ons verkeer. In de grond van de zaak geldt voor de mens van nu hetzelfde wat de mens van dui zenden jaren geleden, als een gebod van hoger orde, van God, werd voorgehouden. In ons gedrag tegenover de naaste blijkt nog steeds of wij met geboden van hoger hand ernst maken. Een filmstrip zal laten zien hoe levens gevaarlijk fouten in het verkeer, ook kleine fouten, kunnen zijn. Klaaróvers zullen boekjes uitdelen. Er wordt ruim tijd gereserveerd voor een vraaggesprek. Met name zijn vragen over de diepere (bijbelse) achtergrond van gedragsregels welkom. Tegelijk raakt een dergelijke bespreking de dagelijkse praktijk. Hierdoor kan niet genoeg wor den gesproken. De bijeenkomst begint om half elf. Tien over tien gaan de deuren van het Luxor- theater. Stationsweg 19, open. TTET christelijke meisjes- en kinderkoor Irene gaf gisteravond een bij- zonder e uitvoering in de grote zaal van Den Burcht. De opbrengst, waaronder die van de verloting, was bestemd voor de aanschaf van uni- formkleding. Het is niet waarschijnlijk, dat met één zo'n slag het hele bedrag in kas ts. Maar met wat inspanning zal het begeerde ideaal toch wel spoedig worden verwezenlijkt. Irene was vroeger een zangspelclub. Enkele jaren geleden werd de vereniging echter in een paar koren omgezet. De heer J. M. H. Ottenhof leidde de zang eenvoudig en, over het geheel genomen, doeltreffend. (Advertentie) ONDERGOED DAMES - HEREN - KINDEREN Naar wfj vernemen, wordt in krin gen van het openbaar onderwijs in Leiden al ernstig gedacht over een mogelijke vijfdaagse schoolweek. Het is niet zo dat men zyn standpunt al heeft bepaald, maar de ouders is of zal worden gevraagd hoe zij over een vrije zaterdag voor de school jeugd denken, niet alleen met het oog op de kinderen maar ook in ver band met de mogelijkheden thuis. Er is een aantal vragen geformu leerd, die onder meer betrekking hebben op de compensatiemogelijk heden (aan het vereiste aantal les uren moet immers worden voldaan) en de middelen om de jeugd op za terdag op verantwoorde wijze bezig te houden. De antwoorden van de ouders zouden ter kennis van de oudercommissies moeten worden ge bracht. Het is ons gebleken, dat bij het christelijk onderwijs in Leiden nog een afwachtende houding wordt aangenomen. Wij hadden gisteravond een kort gesprek met iemand die in deze kring als gezaghebbend mag gelden. Hij zei, dat het erop lijkt, dat aan een vrije zaterdag voor de school jeugd niet kan worden ontkomen. Hoe meer vaders de vrije zaterdag krijgen, 'hoe moeilijker zal het wor den de klassen op zaterdag vol te krijgen. Gezinen die de vrije zater dag willen gebruiken om een week einde buiten de stad te zijn, zullen zich door schoolgaande kinde ren daarvan niet blijvend laten weer houden. Met andere - woorden: het ongeoorloofde schoolverzuim zal sterk toenemen. „Het zal van belang zijn, als van rijkswege zo spoedig mogelijk richt lijnen worden gegeven, opdat niet ieder afzonderlijk gaat doen wat goed is in zijn oog", aldus deze zegsman. Het sohijnt, dat in de kringen van het onderwijzend personeel niet veel sympathie bestaat voor het opheffen van de vrije woensdagmiddag. Zo zijn er die op deze middag les geven buiten schoolverband. Andere mo gelijkheden zijn: uitbreiding van de dagelijkse schooltijd en bekorting van de vakanties. nen, achtte hem als een vooraanstaand man, die zijn talenten heeft gebruikt dienst van zijn medemens. Vermelden wij ook dat mr. Briët 12 jaar lid is ge weest van de raad van toezicht en disci pline van de orde van advocaten. Diaconie De activiteit, die mr. Briët aan de dag heeft gelegd, had een belangrijk sociaal aspect. „Als je advocaat wordt, dan vra gen direot allerlei dingen je aandacht," zei hij ons eens. En mr. Briët heeft hun, die hem een noodzakelijke functie wil den geven, ondanks zijn warme interesse voor de rechtsgeleerdheid, de rug niet toegekeerd. Zo werd hij in 1903 secre taris van de vereniging ter bestrijding van de werkloosheid en haar gevolgen. Dit was een particuliere organisatie van patroons en arbeiders in de bouwvakken zij kan de voorloopster van de werk loosheidsverzekering worden genoemd. De Diaconie van de Ned. Herv. Ge meente zag in mr. Brdët de man, die haar in belangrijke mate van dienst zou kunnen zijn. In 1934 werd hij opgenomen in het college van diakenen en in 1908 benoemde men hem tot voorzitter. In die tijd kende men het oude bedelings stelsel nog; er werd hoofdzakelijk in na- tura bedeeld. „Voordorp" werd in 1909 gesticht en mr, Briët was de eerste voorzitter van het kinderhuis. Van 1907 tot 1946 is hij secretaris van de voogdij raad geweest. Deze functie heeft hem zeer veel ervaring ten opzichte van het Leidse leven gegeven. Hij kwam met kinderbeschermende verenigingen diaconieën in aanraking. Politiek Het politieke leven trof mr. Briët ook al thuis. De A.R. partij had in hem een goede vertegenwoordiger die de princi piële politiek steeds in het oog hield en propageerde. De Leidse gemeenteraad kreeg hem in 1907 in zijn midden. In de raad maakte mr. Briët de bur gemeesters De Ridder („enigszins aan de stijve kant") en De Gijselaar („uitnemend populair") mee. Aan beide mannen be. waarde hij de beste herinneringen. Tot 1919 diende hij de gemeente Leiden als raadslid. Mr. Briët was voorts lid van de Pro vinciale Staten en in 1923 werd hij geheel onverwacht gekozen tot lid van de Eerste Kamer, welke functie hij tot 1946 kleedde. Vooraanstaande politici heeft hij in dit milieu leren kennen. Als lid van deze Kamer behandelde mr. Briët veel zaken van importantie. Met de functies curator van de Leidse universiteit, regent van het Coninckshof, lid van 't dagelijks bestuur der Dr. Kuy- per-stichting, president-commissaris van de Leidse Spaarbank en lid van de com missie van toezicht van de Chr. jonge lingsvereniging „Prediker 12:1a" willen wij deze reeks besluiten. in 1946 nam mr. Briët afscheid van de Voogdijraad na deze veertig jaar als se cretaris te hebben gediend. In 1959 vier de hij zijn gouden jubileum als regent van het Coninckshof. St.-Jorisdag in Leiden Op 22 april, St. Jorisdag, zullen weer vele padvinders en padvindsters getooid gaan met de bekende rode tulp. De reveille heeft 's morgens plaats om 7.10 uur op „Den Burcht" waar de welpenwet, de padvinderswet en het voortrekkers motto worden gelezen. Het begint met een vlaggenparade. De St. Joris bood schap wordt gelezen door de ODC van het onder-district Leiden van de N.P.V. oubaas J. W. Cornelisse. Nog geen statutenwijziging bij Wernink In de op 18 april gehouden bijzondere algemene vergadering van aandeelhou ders van Wernink's Beton- en Aanne ming-maatschappij N.V. was het vereiste kapitaal niet vertegenwoordigd, zodat geen besluit tot wijziging der statuten kon worden genomen. Overeenkomstig het bepaalde in de statuten zal een tweede bijzondere vergadering van aan deelhouders worden bijeengeroepen en wel voor 17 mei a s. Hij is blijkbaar een voorstander van het actuele lied of meent althans, dat de jeugd zich daarin ongedwongen kan geven. Er is zeker wat' voor te zeggen, mits het gebeurt zonder schade voor de geestelijke inspanning en verder met uitsluiting van populaire afvalprodukten. Het programma stelde, wat dat be treft, wel gerust. De grote meisjes zon gen fris en vlot, zo ongeveer in de stijl van the sweet sixteens, liedjes die het vandaag doén, zols Oui, oui, oui (Frans met een Nederlandse indeg). Peter (met zijn grijze trui, rode sjaal, blauwe ogen en donker haar, op wie alle meisjes ver liefd zijn), de aardige Elisabethian Sere nade, Zeg maantje. De orgelman, en nog meer van dit coulante soort. Aan de uit spraak kan nog worden geschaafd, de zuiverheid was te prijzen. De jongere kinderen, die heel leuk van het konijn Isedoe zongen, grepen de toon nogal eens mis. In de bruiloft van beer Baboen gleden ze bijna niet uit. Een dansgroepje verbeeldde, op de mu ziek van Jessels Parade der tinnen sol daatjes, mooi aangeklede stijfdoende poppen (een postbode, een verpleegster, een negerinnetje, en zo), maar bij de snorrende pianofinale vielen ze geen van allen om, wat toch de bedoeling was. We hopen altijd nog eens écht verklede soldaatjes te zien paraderen op die aar dige muziek, met een kettingvalreactie tot slot De dansjes waren overigens door me vrouw G. BogaardsKleer goed voorbe reid. Een sierlijk effect maakte een, door witte gratiën achter zwaaiende klokken gedanste Vineta-wals. Dit alles zou zeker minder goed geslaagd zijn zonder het werkelijk mooie pianospel van de heer J. Brons. Zijn begeleidingen verander den met de stijl van karakter. De toon zong in Vineta, was droog bij de tinnen soldaatjes, neutraal bij de ac tuele liedjes. Hij solieerde o.a. nog in een Chopinwals. De accordeonist Koos Favier zorgde voor een gezellige afwisseling. Na de pauze nam hij zijn publiek mee in Kun je nog zingen, zing dan mee. Samen met Dini Braggaar zong Favier uit De Vogel koopman, later door de grote meisjes bijgevallen. De pauze werd op revue-wijze door drie jongedames zingend aangekondigd. Joh. van Wolswinkel Koperwerk uit Leidse kerk op Delftse expositie De kericeraad van de Evangelisch Lutherse Gemeente te Leiden heeft gun stig beschikt op het verzoek van de di recteur van het Prinsenhof te Delft om enig historisch interessant koperwerk uit de kerk af te staan voor een ten toonstelling die daar over enkele we ken zal worden geopend. Het betreft de lezenaar met de zwaan, de lezenaar van de kansel en de twee doopbogen. Ter vervanging zal een tijdelijke leze naar worden gebruikt. De tentoonstel- lang zal enkele maanden duren. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Albert Feike Chris- tiaan z v M J Blok en IJ P Borg- stein; Frederik Johannes z v G. T. Moespot en E M Kroezen; Hendrik z v J Verschoor en S M Kleingeld; Geertruida d v A v d Laan en A Hartevelt; Frank z v A R Miedema en E M Bok; Columba Apolonia d v M J van Kampen en A Massaar; Ingrid Annet d v M Vermeulen en E Offerman; Maria Elisabeth d v J W Kemper en H M Wasserman; Adrianus Henricus Maria z v H L Klein en A G van Went; Cornelis Marinus z v G v d Bosch en W de Mooij. OVERLEDEN: A Sluiter, 56 jr, eohtgen. v F F Susan; N Bink, 74 jaar, man. - HEEN: 11.00 Vertrek van de Warmonderdam, Sassenheim; 11.06 Hoofd straat - villa „Bakara"; 11.11 Hoofdstraat - huize „Sassem"; 11.15 Hoofdstraat - Oude Postbrug; 11.21 Hoofdstraat - Wilhelminalaan; 11.24 Hoofdstraat - Hervormd Ver.gebouw; 11.31 Hoofdstraat - kruising prov. weg 3; 11.34 Here- weg - Derde Poellaan, Llsse; 11.39 Hereweg - Beekbrug; 11.46 Hereweg - Engelenbrug; 11.54 Hereweg - Stalenbrug; 12.02 Hereweg - Jannetjesbrug; 12.06 Hereweg - Vuursteeglaan; 12.13 Hereweg - 't Vierkant; 12.18 Hereweg - Veldhorststraat: 12.23 Hereweg - Oranjelaan; 12.27 Hereweg - Lisserbrug; 12.31 Hereweg - Zwartelaan; 12.39 Leidstraat - Veenenb./Elsbroekbrug, Hllle- gom; 12.44 Leidsestraat - Hyacintenlaan; 12.50 Leidsestraat - Wilsonstraat; 12.56 Leidsestraat - „Lapinenburg"; 12.59 Hoofdstraat - Van de Endelaan-Z.; 13.03 Hoofdstraat - Raadhuisstraat; 13.09 Hoofdstraat - Van de Endelaan-N; 13.14 Weeresteinstraat - „Treslong"; 13.19 Weeresteinstraat - Pastoorslaan; 13.25 Weeresteinstraat - Patrimoniumstraat; 13.31 Weeresteinstraat - Oostein- derbrug; 13.37 Haarlemmerstraat - Winterrustlaan; 13.43 Rijksstraatweg - Bennebroekerdreef. Bennebroek; 13.50 Rijkstraatweg - eindpunt. TERUG: 15.00 Vertrek Rijksstraatweg - B. dreef. Bennebroek; 15.06 Haar lemmerstraat - Winterrustlaan; 15.12 Weeresteinstraat - Oosteinderbrug; 15.18 lemmerstraat - Winterrustlaan; 15.12 Weeresteinstraat - Oosteinderbrug. Hillegom; 15.18 Weeresteinstraat - Patrimoniumstraat: 15.24 Weeresteinstraat - Pastoorslaan; 15.29 Weeresteinstraat - „Treslong"; 15.34 Hoofdstraat - Van de Endelaan-N.; 15.42 Hoofdstraat - Raadhuisstraat; 15.46 Hoofdstraat - Van de Endelaan-Z.; 15.50 Leidsestraat - „Lapinenburg"; 15.56 Leidsestraat - Wil sonstraat; 16.02 Leidsestraat - Hyacintenlaan; 16.07 Leidsestraat - Veenenb.) Elsbroekbrug; 16.15 Hereweg - Zwartelaan, Llsse; 16.19 Hereweg - Lisserbrug: 16.23 Hereweg - Oranjelaan; 16.29 Hereweg - Veldhorststraat; 16.33 Hereweg - 't Vierkant; 16.40 Hereweg - Vuursteeglaan; 16.43 Hereweg - Jannetjesbrug; 16.51 Hereweg - Stalenbrug; 17.00 Hereweg - Engelenbrug; 17.07 Hereweg - Beekbrug; 17.12 Hereweg - Derde Poellaan; 17.15 Hoofdstraat - kruising prov. weg 3, Sassenheim; 17.22 Hoofdstraat - Ver.gebouw Herv. Gem.; 17.25 Hoofd straat - Wilhelminalaan; 17.31 Hoofdstraat - Oude Postbrug; 17.35 Hoofd straat - huize „Sassem"; 17.40 Hoofdstraat - villa „Bakara"; 17,46 Rijksstraat weg - Warmonderdam; 17.51 Rijksstraatweg - „De Uiver"; 17.56 Rijksstraat weg - eindpunt (Advertentie) ZOEKT U EEN voor een dame of heer? V. d. Water. Haarlemmerstraat 207 heeft het, ook in brillant ringen. Ruime keuze ln alle prijzen. Half miljoen bezoekers De praalwagens van het bloemencorso „Lenteparade 1961 Zó Is Nederland", dat zaterdag door de bollenstreek zal trekken, zUn morgen (vrijdag) van 's mid dags één uur tot 's avonds twaalf uur te bezichtigen tn de II.B.G.-hal te Llsse. Het programma omvat 43 nummers de personenwagens en muziekkorp sen inbegrepen. De Bond van Bloem bollenveilingen opent het corso met ..De gouden koets" symbool van eenheid. Op de zestiende wagen (Para dijsvlinders) zal de bloemendrieUng uit de Duitse stad Rheydt plaats ne men. die een tegenbezoek aan Neder land brengt. Op wagen 18 „De kroon" zal de Nederlandse bloemendrieUng zijn te zien: Hilda van Hillegom (Henny van Koeveringen). Lisa van Lisse (Joke Wevers) en Saskia van Sassenheim Adrie Philippo). De verzoeken om inlichtingen, voor al uit Duitsland, zijn dit keer bijzonder groot en het corso-comité verwacht, mede in verband met de vrije zaterdag, een record aantal bezoekers (ongeveer een half miljoen). Wethouder Van Schalk heeft gister middag om half vijf de „eerste" paal geslagen voor de bouw van een open bare school voor uitgebreid lager onder wijs op een terrein tussen de Du Rleu- straat en de Van der Brandelerkade. Deze school zal, naar wordt gehoopt per 1 september 1962, de honderd jaar oude school aan de Pieterskerkstraat (einde lijk) vervangen. Voordat de wethouder zijn heikunde toonde, had in de aula van de lagere school aan de Du Rieustraat een bijeen komst plaats. Aanwezig waren onder anderen de heer Swanenburg, gemeen telijk inspecteur, dr. Roosenschoon, chef van de afdeling onderwijs, de heer Boo gaard, rijksinspecteur van het onderwijs, ir. Koch, waarnemend directeur van Gemeentewerken, de heer Landman, ar chitect, vertegenwoordigers van de on derwijscommissie uit de gemeenteraad, te weten de heren Harmsen en Zunder- man, en leden van de oudercommissic van de school. Wethouder Van Schaik zei, dat het wel zeer moeilijk is, een urgentieverklaring voor een vervangende school te ver krijgen. Rijksinspecteur Boogaard sprak de hoop uit, dat spoedig ook de rüksgoed- keuring voor de bouw van een gym nastieklokaal op hetzelfde terrein zal orden verleend. Later deelde de wet houder mee, dat de kansen daarvoor en kele weken geleden iets gunstiger zUn komen te liggen. Trouwens, er zit in het algemeen toch meer schot in dan lange tijd het geval jeweest. Dit jaar komen, naar het zich laat aanzien, in aanbouw: de open bare kleuterschool Oppeniheimstraat, de landbouwschool Boerhaavelaan, de chris telijke technische school Vijf-Meilaan en dan deze u.l.o.-sahool aan de Du Rieu straat. In aanbouw is een Geref. u.l.o.- school aan de Diepenlbrocklaan, terwijl in zuid-west ook een tijdelijke Her- Leiden mist grote hallen Gisteravond hield de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Leiden en om geving een ledenvergadering in Het Gul den Vlies. Voorzitter Smit gaf een beeld van de groei en de activiteit van de Maatschappij. „Wij tellen thans 11.500 leden. Het hoofdbestuur hoopt dit aantal binnen afzienbare tijd verdubbeld te zien," zei hij. e heer F. J. Langezaal hield een praatje over een aantal kleurendia's. ,Wat wij in Leiden missen", aldus de heer Langezaal, „zijn grote hallen, waar de bevolking haar uitingen van cul tuur kan tentoonstellen." Na de pauze volgde een bespreking over de toekomstmogelijkheden van de tuinbouwtentoonstelling. U valt op in die exclusieve zomerjapon van BOTERMARKT 17. TEL. 32765 Exclusieve japonnen aparte rokken en blouses setterlaine jumpers en vesten setter-set kousen. vormde school is gebouwd, die binnen kort in gebruik zal worden genomen. Het hoofd van de school Pieterskerk- straat, de heer Voortman, herinnerde er- aan, dat de wethouder reeds in februari 1946 heeft gezegd: ..De school is wel cud, maar er komt een nieuwe". Wijse lijk heeft hij er toen niet een jaar bij genoemd. Namens de oudercommissie sprak de heer Nieuwland een dank woord. Commissarissen van de N.V. Holland- sche Constructiewerkplaatsen te Leiden hebben besloten om aan de op 25 mei a.s. te houden jaarvergadering voor te stel len over 1960 een dividend uit te keren van 21 pet (v.j. 23 pet), waarvan reeds 6 pet als interim-dividend werd uitge keerd. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 19 april Geslaagd voor het kand. cx. geneeskunde II: de heer L Smit te Voorburg. p 'OK-.- W - - fl ie HM i U Vanmorgen om tien uur arriveer den burgemeester H. L. du Boeuff en gemeentesecretaris De Visser van Oegstgeest in de woning van de heer A. P. van Egmond aan de Hoge Morsweg 70 te Oegstgeest, directeur van kwekerij en exportbedrijf Van Egmond, waar in aanwezigheid van familieleden, collega's en oud-col lega Rijsdam (die 36 jaar in dienst was van de firma Van Egmond) de heer F. van der Mey werd gehuldigd. Veertig jaar lang is de heer Van der Mey werkzaam geweest bij de firma, de laatste tien jaar als meester knecht. Na een korte /toespraak van de direc teur, die o.m. wees op de liefde van de jubilaris voor zijn vak, sprak Oegst geest® burgemeester over de trouw, ijver en vakbekwaamheid van de jubilaris. In het bedrijf nam de heer Van der Mey een grote plaats Ln, waarbij hij een eigen schap ontplooide die niet alleen voor het bedrijf, maar ook voor de gemeente en voor de maatschappij van groot be- DS. A. VAN HAARLEM, predikant van I onderwerp. Zo stelde ds. de Hervormde Gemeente te Nieuw- onder meer, dat het de vo< en Sint Joosland op Walcheren, die zün jeugd in Leiden heeft doorge bracht en hier vele malen zowel ln Her vormde als in Lutherse kerkdiensten Is voorgegaan, Is gistermiddag aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op een proef schrift getiteld „Incarnatie en verlossing by Athanaslus". (Athanaslns leefde van 295 tot 373 en wordt een van de vier grote Kerkleraren van het Oosten cn de „vader der orthodoxie" genoemd. Op het con cilie van NIcea bestreed hij het Arlanisme op krachtige wijze. Daar aanvaardde men zjjn leer van do waarachtige Godheid van Christus). Ds. Van Haarlem werd in 1929 gebo ren. In 1953 werd hij kandidaat in de Hervormde Kerk en op 18 december 1955 deed hij zijn intrede in de Gemeente van Nieuwland. Zijn promotor was prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink. Als paranimf fun geerden ds. J. G. Nennie te Ritthem en ds. I. P. C. van 't Hof te Zutphen, voor heen te Ritthem. Het proefschrift had ds. Van Haarlem opgedragen aan de dankbare nagedachtenis van zijn vader, aan zijn moeder, zijn vrouw en kinderen. De belangstelling voor deze promotie was groot. Er waren verscheidene predi kanten van het eiland Walcheren, als mede een aantal Leidse vrienden. Zoals gebruikelijk is aan de dissertatie een aantal stellingen toegevoegd, die voor een deel betrekking hebben op het, Van Haarlem voorkeur verdient te spreken van de verlossingsleer van Athanasius en niet van zijn verzoenings leer, ofschoon men de begrippen „ver zoening" en „verlossing" niet zo scherp mag scheiden als de school van Ritsch heeft gedaan. In zijn apologetische wer ken is Athanasius niet ontkomen aan een vermenging van theologie en filoso fie. Hoewel het fundamentele heilsfeit voor Athanasius de incarnatie is, houdt dit niet in dat hij de dood van Christus in het heilswerk overbodig heeft geacht. Jazz*miiziek Deze stellingen over Athanasius vulde ds. Van Haarlem onder meer aan met de volgende: Jazz-muziek hoort niet in een kerkdienst thuis; het is onjuist het moderne Europa als zendingsterrein te kwalificeren; in de primitieve religies is de dood niet als probleem onderkend De dissertatie bestaat uit een zestal hoofdstukken, die alle op een bepaald facet van de denkwijze van Athanasius dieper ingaan. Ds. Van Haarlem wijst op een verschil in het werk van Athana sius. Zijn jeugdwerk is een apologie; zijn latere oeuvre theologisch. Belangwekkend is ook wat de pro movendus schrijft over het ongun stige licht waarin het oosterse chris tendom is komen te staan, niet het minst door de school van Ritsch. Het is onjuist te denken, dat het Griekse christendom lager staat dan het wes terse. Juister is het, te zeggen, dat de Griek en de westerling In het christendom twee elkaar aanvullen de grootheden zijn. W'ü vinden, zo schrijft de Nieuwlandse predikant, de accenten, zoals zij door oost cn west zijn gelegd, ln de Schrift zelf terug. Daarom mogen wij Athana sius' verlossingsleer en de verlos singsleer van de oosterse Kerk, waar van de zjjne het klassieke voorbeeld is, niet veroordelen, al is er wel aan leiding om van het geheel van dc Schrift uit kritisch te staan tegenover de eenzijdigheid van de oosterse in terpretatie van het Evangelie. Afronding Na de promotie drukte de promotor zijn grote waardering uit voor 't werk van ds. Van Haarlem. Het deed hem genoegen, dat de predikant dit onderwerp had ge kozen, omdat hij er iets nieuws over naar voren heeft gebracht en dit boek als een afsluiting en afronding kan worden be schouwd. „U hebt gevoel voor conceptie en vol tooiing", zo zei de hoogleraar. „Het on derwerp had u niet alleen te pakken, maar u had het onderwerp ook onder de knie". Prof. Bakhuizen van den Brink meende, dat de capaciteiten van ds. Van Haarlem hem de verplichting opleggen met de studie voort te gaan, „ook al om dat in onze Kerk de dogmenhistorische theologie meer gevreesd dan geliefd wordt. In de receptiekamer drukten velen ds. Van Haarlem de hand. lang was. Door zijn enthousiasme voor zijn vak wist de jubilaris mannelijk aan talloze jongeren de liefde en het vak manschap over te dragen. De heer Van der Mey heeft een ruime instelling en is een bescheiden mens, aldus burge meester Du Boeuff. Bijna twintig jaar lang (behalve de gebruikelijke aftre- dingsperioden) is de jubilaris ouderling geweest van de Gereformeerde Kerk, eerst in de wijk Mors-Rijndijk, later :n het Morskwartier Leiden. Ook is hij reeds bijna tien jaren bestuurslid van de Christelijke Nationale school van Oegstgeester Morekwartier. De burgemeester speldde hem de zil veren medaille in de Orde van Oranje- Nassau op, waarna de heer J. H. Smit, voorzitter van de Leidse afdeling van de Koninklijke NederQandse Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, het ere diploma voor veertigjarige dienst bij eenzelfde werkgever en de medaille van de Maatschappij overhandigde. Franse litteraire middag voor Leidse middelbare scholieren Het toneelgroepje „La compagnie des realisations théatr&les" uit Parijs, dat thans een tournee maakt door ons land, verzorgde gistermiddag in de Leidse Schouwburg een optreden voor de hoogste klassen vryi het v.h.m.o. De Franse tonelisten gaven onder het mot to Frèsquehistorique-litterairc- musicale du moyen-dge au romantis me" aan de hand van gedichten en korte uittreksels uit toneelstukken een overzicht van de middeleeuwen, de 17de en 18de eeuw. de renaissance en de romantiek onder leiding var Jacques Thomas. Nadat fragmenten waren gegeven uit Le roman de Renart, werd voor de pauze onder anderen aandacht geschonken aan het werk van Villon, Rabelais, Ronsard, La Bruyère, La Fontaine en Molière. Na de pauze stonden de 18de eeuw en de romantiek in de belangstelling Beaumarchais. De Musset, Victor Hugo, Chateaubriand. Lemartine en Rostand. Voor de pauze werd het geheel omlijst met muziek van onder anderen Adam de la Halle, Palestrini. Fantini en Couperin, na de pauze werd muziek van Wagner ten gehore gebracht Voor de talrijke aanwezige scholieren was het ongetwijfeld een leerzame mid dag, vooral omdat ze van tevoren in de gelegenheid waren gesteld kennis te ne men van het volledige programma. Zij hadden deze voorstelling te danken aan de activiteiten van K. en O. en de Leid se Jeugdactie. Onveranderd dividend bij N.E.M. (15) Commissarissen van de N.V. Neder- landsche Electrolasch-maatschappij te Leiden hebben besloten aan de op 25 mei a.s. te houden jaarvergadering voor te stellen over 1960 een dividend uit te keren van 15 pet (onveranderd), waarvan reeds 6 pet als interim-dividend werd uitge keerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3