JMcutuc friitsrljc (üimmnt Wanhopige strijd OP CUBA Commentaar Actie Samen steunt acht fondsen NIEUWS in één oogopslag- Lefèvre slaagde met Rooms-rode coalitie Bedrijfsleven is ontstemd over stap van regering 55, Blijft Stichting van de Arbeid adviseren 3*|H II DONDERDAG 20 APRIL 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten t 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Ut. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Tweeënveertigste jaargang no. 12154 „Stunlittstlclj is gbtblmn trign hert ia ItgfyeaspotT Schoon voor een stuiver de man Zie pagina 13 De terreur op Cuba heeft ontstellende vormen aangenomen. De opstandelingen zijn op zware tegenstand gestuit en veel wijst erop, dat er een zeer langdurige en afmattende strijd tegen het regime van Fidel Castro voor de deur ligt. Voorlopig is de overwinning aan Castro. Het georganiseerde bedrijfsleven heeft vrijwel unaniem met ontstemming kennis genomen van de beslissing der regering de rijksbemiddelaars een algemene aanwijzing te geven. De grootste bezwaren richten zich tegen het eenzijdige op treden van het kabinet. Tussen de Belgische Christelijke Volkspartij en de socialisten is overeenstemming bereikt inzake de vorming van een kabi net. Spaak zal zeer waarschijnlijk vice-premier en minister van buitenlandse zaken worden. Generaal Moboetoe, wie bij zijn terugkeer in Leopoldstad een grootse huldiging ten deel is gevallen, heeft verklaard, dat hij het Loemoembistische leger van Stanleystad aan zich heeft weten te onderwerpen zonder een schot te lossen. Moskou zou ermee akkoord gaan op 5 mei een internationale conferentie over Laos te houden. De Ver. Staten hebben be sloten hun militaire hulp aan het land uit te breiden. In een bijna uitverkocht Olympisch stadion heeft het Neder lands elft gisteravond verloren van Mexico met 21. Onze land genoten strandden steeds op de beste man van het veld, de kleine Mexicaanse doelman Mola. Het Nederlandse doelpunt ontstond uit een strafschop, feilloos genomen door Faas Wilkes. De ex perts waren van oordeel, dat het spel van de oranjehemden niet kon halen bij dat in de interland tegen België. Zij zijn ook unaniem van oordeel, dat Moulijn en Kruiver erg werden ge mist. TAEZE jongeren, span- doeken met zich dragend en hun vuisten ballend, hadden ook uw kinderen kunnen zijn. Het is de jeugd van Mos kou, demonstrerend voor het gebouw van de Ame rikaanse ambassade in verband met de gebeur tenissen op Cuba. Eerst waren er enkele honder den, later groeide hun getal tot duizenden en werden de ruiten van het gebouw met stenen ver brijzeld. De bereden po litie moest versterkingen laten aanrukken om ern stiger te voorkomen. Vooral het laatste is veel betekenend. De demonstra tie zal wel niet zo helemaal spontaan zijn opgekomen in dictatuurlanden doet men maar zelden iets spontaan! En toen de eerste betogers kwamen, zal de Moskouse politie wel geen moeite ge daan hebben om de betogers te verspreiden - waarschijn lijk was zij van tevoren op de hoogte gesteld. Toen ech ter is dat georganiseerde protest uitgegroeid tot een werkelijk protest; het wil zeggen dat duizenden jonge ren inderdaad van hun ont stemming jegens Amerika hebben willen blijk geven. Zich inderdaad zo opgewon den dat de politie niet lan ger lijdelijk kon toezien! Men moet zich dit wel realiseren: de jeugd van Rusland wordt niet maar communistisch geregeerd die jeugd is communistisch! Omdat ze communistisch wordt opgevoed, communis tisch wordt voorgelicht, zich burgers voelt van een com munistisch vaderland. Een aanval op het communisme is een aanval op het vader land en omgekeerd. Nogmaals: deze jongeren hadden ook uw kinderen kunnen zijn, want zij zijn gevormd door hun opvoe ding zo goed als ónze'kin deren gevormd worden door ónze opvoeding. Als het ijzeren gordijn niet scheurt, hoe denkt u dan dat over twintig, dertig jaar de jeugd in Oost-Duitsland, Polen, Hongarije zal zijn? En dat is een beangstigende vraag! Realiseert u zich dit ook: er is maar één kracht die het communisme werkelijk kan weerstaan. Dat is de kracht van het christendom en dan niet eens menselijk christendom maar het God delijk christendom. Dat moet onze jeugd weten! En daarin speelt de voorlich ting die de christelijke krant geeft een rol! U kunt noteren als nieuwe abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Ttp-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) „Neergeschoten" piloot nergens te vinden - niets klopt DE NOORD-AMERIKAANSE piloot", die volgens het regime-Castro in Cuba neergeschoten is, was een man, die vermoedelijk nooit bestaan heeft. Volgens de mededelingen uit Havanna woonde de piloot te Boston in een flat aan de Beacon Street nr. 48. Daar is echter niemand van die naant bekend. Ten tweede heeft Radio-Havanna een vliegbrevetnummer genoemd, waarin een letter voorkomt. Het Amerikaanse Fede ral aviation agency heeft bekendgemaakt, dat brevetten alleen een nummer dragen en dat daaraan nooit letters toegevoegd worden. Vervolgens heeft Radio-Havanna bij de persoonlijke eigendommen een kaart van de sociale verzekering gevond,en nr. 014-07-6921. Het bureau van de Amerikaanse dienst der sociale verzeke ring heeft bekendgemaakt, dat die kaart het eigendom is van iemand uit New- England die woensdag nog in leven was en normaal werkte. In de vertalingen van het bericht van Radio-Havanna heet de piloot nu eens Leo Francis Bell dan weer Leo Francis Berry. Niemand van deze naam staat in Boston in het bevolkingsregister in geschreven. De Cubaanse minister van buitenlandse zaken Raul Roa heeft verklaard, dat de naam van de vlieger Leo Francis Ber- liss was. Ook die naam is te Boston on bekend. T TIT de berichten, die over de strijd op Cuba in New York binnenkomen A-J blijkt, dat de opstandelingen, die zondagnacht op verschillende plaat sen aan land zijn gegaan, met de moed der wanhoop vechten tegen een enorme overmacht. Weliswaar spreken zij de door radio-Havanna ver spreide berichten tegen, dat de invasie al zou zijn geliquideerd en be weren zij, dat een nieuw troepencontingent is geland, maar dit neemt niet weg, dat zij zich moeten terugtrekken in de bergen en dat zij het belang rijke bruggehoofd in de Cochinosbaai hebben ontruimd. Een verklaring van Fidel Castro spreekt echter van een „totale overwinning" en van het onder de voet lopen van de laatste stelling der „huurlingen". Ook gewaagt hij van de verovering van Amerikaans materieel. wachten niet, Gastro onmiddellijk uit het zadel te kunnen lichten. We hebben ons eerste doel bereikt en de strijd voor de vrijheid van zes miljoen Cubanen gaat nu verder." Meer dan ooit is de tenreur thans heer en meester op Cuba. Gisteren zijn twee Amerikanen en zeven Cubanen terecht gesteld, zogenaamd wegens wapensmok kel. Westerse correspondenten (van A.P. en U.P.I.) werden gearresteerd en volgens nog niet bevestigde berichten zijn ook honderden r.k. geestelijken in hechtenis .genomen. De bisschop van het aartsdiocees Havanna zou nog net op tijd naar de Argentijnse ambassade zijn uitgeweken. Havanna zou thans een groot gevangenenkamp zijn. Radio Ha vanna maakte melding van het neer schieten van een Amerikaans vliegtuig boven Midden-Cuba. De piloot (Leo Francis Bell uit Boston) zou zijn om gekomen. 1 - Gisteravond werd In Havanna hevig schieten waargenomen nabij Playa de Guanabo, op 40 km 4en oosten van de stad. Daar bevindt zich de Cubaanse vlootbasls. De politieke commissie van de V.N.- assemblée heeft ook gisteren weer over het probleem Cuba vergaderd. Zonder dat een beslissing werd genomen over een der ingediende resoluties werd de zitting tot vanmiddag half vijf (Ned. tijd) verdaagd. Russische Mig-vliegtuigen, tanks en artillerie hebben danig huisgehouden onder de strijdkrachten van de ban nelingen, die zware verliezen aan mensenlevens hebben geleden. De op standelingen spreken nu niet meer over een invasie, maar over infiltra ties. die het begin zijn van een wel licht -langdurige strijd tegen het re gime van Castro. Een woordvoerder van de bannelingen heeft toegegeven, dat de oorspronkelij ke imvasiestrijdmaoht slechts enkele hon derden mannen telde. De landing zou ten onrechte ails een invasie zijn be schreven. In feite was het een ontsche ping van voorraden en hulptroepen voor de verzetsstrijders op Cuba. ,,Wü ver- Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 TAE Belgische kabinetsformateur *■-' Lefèvre heeft gisteravond aan gekondigd hopelijk begin volgende week de samenstelling van een rooms-katholiek-socialistisch coali tiekabinet bekend te kunnen maken. Op een persconferentie zei hij dat tussen de C.V.P. en de B.S.P. over eenstemming is bereikt over de laat ste geschilpunten voor het regerings programma. Formeel moet het sa mengaan van de twee grootste Bel gische politieke partijen in een rege ring nog door het bestuur van beide partijen worden bekrachtigd. Dat zal wellicht vrijdag gebeuren. Algemeen wordt aangenomen dat nog zaterdag formateur Lefèvre en de so cialist Spaak, die naar algemene ver- wachting vice-premier en minister van buitenlandse zaken zal worden de struc- Advertentie HOE LANG HEBT U PLEZIER VAN f 55,- Een bedrag om lang, héél lang plezier van te hebben, als u deze week f 55,- extra uitgeeft... extra voordelig uitgeeft. Voor een chique regenjas uit onze nieuwe kollektiel 'n Speciale aan-- bieding die alleen deze week geldig is TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK REGENJAS Hoogstraat - Leiden tuur van het kabinet en de verdeling van de portefeuilles bespreken. Een van de struikelblokken tijdens de besprekingen die twee weken hebben geduurd was de amnestie die door de so cialisten was gevraagd voor de socia listische ambtenaren die tijdens de ac« tie tegen de Eenheidswet hun posten verlieten en de verhoging van de rijks pensioenen, een van de stokpaardjes van de socialisten. Lefèvre heeft giste ren geen mededelingen gedaan over het compromis dat werd bereikt. (Zie vervolg op pag. 9) Het natuurreservaat Het Zwa- nenwater onder Callantsoog heeft weer zijn jaarlijkse gas ten (en zorgenkinderen) gekre gen: de lepelaars, neergestreken op het eilandje midden in het duinmeer. Hier bouwden ze hun nesten en in deze dagen komt het ene ei na het andere uit. Met de dag ivordt het ge schreeuw en gekrijs van de jon gen om het lekkerste hapje he viger. Inzet: in de hand van jachtopziener Jan van Hon- schooten steekt een jong lepe laartje het prille kopje uit het ei. „Het Parijs van morgen" heet een tentoonstelling, die in de Franse hoofdstad wordt gehouden. President De Gaulle kwam er kijken bleef bij een maquette van een woonblok-in-aanbouw lang in ge dachten staanliep verder, en zei niets.... (Van onze sociaal-econ. redactie) VRIJWEL unaniem heeft het geor ganiseerde bedrijfsleven, zoals dat samenkomt in de Stichting van de Arbeid, met ontstemming kennis genomen van het besluit der rege ring om de werktijdverkorting af te remmen. Men is geprikkeld door het feit dat het kabinet eenzijdig heeft besloten tot het geven van een nieuwe algemene aanwijzing aan het College van Rijksbemiddelaars. In dit verband vraagt men zich in ver schillende kringen af of het nog wel zin heeft dat het bestuur van de Stichting optreedt als adviseur van de regering in zaken van loonpoli tieke aard. Het bestuur van de stichting komt vrijdag in voltallige vergadering bij een om hierover van gedachten te wisselen. Met het oog hierop beperken de meeste groeperingen van het be drijfsleven zich in hun commentaren. Doch behalve uit een verklaring van de samenwerkende vakcentrales, een communiqué van partijen in de bouw nijverheid en een telegram van de sa menwerkende centrales van over heidspersoneel, valt voorts uit per soonlijke reacties af te leiden dat men allesbehalve gelukkig is met de maat regelen van de regering. Vooral in de kring van de webkgevere en werknemerscentrales heefit men ern stige bezwaren tegen de wijze waarop de regering heeft gemeend te moeten in grijpen. De voornaamste grief is daarbij wel dat er een spelregel is uitgevaardigd, zonder dat daarover van tevoren met de stichting overleg is gepleegd. Bovendien voelt men zich lichtelijk bij de neus genomen nu het er veel op is gaan lijken dat het stichtingsbestuur jongstleden maandag louter formeel door minister Van Rooij en staatssecretaris Roolvink is gehoord. Vrijwel algemeen wordt na melijk aangenomen dat het kabinet op dat moment reeds had besloten tot het uitvaardigen van de nieuwe spelregel. Of dat werkelijk zo is, zal waarschijnlijk wel blijken bij de interpellatie, die de Tweede-Kamerleden Blom en Baart (soc.) .hebben aangevraagd en die vol- gende week zal worden gehouden. (Zie vervolg op pagina 9) Zon en maan Vrijdag: zon op 5.32. onder 19.47 uur; maan op 10.02, onder 1.10 uur. Volle maan op 30 april. TJONDERD NEDERLANDERS hebben een manifest het licht doen zien in zake Nieuw-Guinea. Een kort manifest, duidelijk gesteld cn voorzien van een En gelse vertaling. Qua taal cn stijl een goed stuk werk men had ook moeilijk an ders kunnen verwachten waar bekende publicisten hun naam eraan hebben ge geven en waar men zelfs de naam van de „journalistieke hoogleraar" prof. mr. dr. M. Rooy tegenkomt. Dat deze honderd namen ook stuk voor stuk politieke des kundigheid waarborgen, wagen we eniger mate te betwijfelen eerder krijgt men de indruk dat hier de upper-ten uit de kunstsector bijeengebracht is. Dat mogelijke gebrek aan politieke des kundigheid mag men niet euvel duiden, want dit manifest is duidelijk een harte- kreet van een aantal goedwillende men sen die met lede ogen de ontwikkeling en de verwikkelingen rond Nieuw-Guinea aanzien. Zij zijn ongerust en zij geven daaraan uiting en dat op zichzelf al Is een ver heugend verschijnsel in een land dat steeds meer lijkt te gaan lijden aan politieke onverschilligheid. De moeilijkheid van een dergelijke har- tekreet is echter altijd dat men daarbij niet wil laten, dat men zich gedrongen voelt er iets constructiefs aan toe te voe gen, een politiek advies dus. Dat is ook hier gebeurd: men adviseert de regering de kwestie Nieuw-Guinea onverwijld voor te leggen aan de Ver enigde Naties en bij voorbaat te verkla ren dat men zich bij elke beslissing van dit wereldlichaam zal neerleggen. Zouden de Ver. Naties beslissen dat Nederland het beheerschap moet voortzetten goed. Zouden ze beslissen dat Nieuw-Guinea aan Indonesië behoort te worden gegeven ook goed. Zouden ze helemaal niets beslissen ook al goed, maar Nederland Is dan van de verantwoordelijkheid af. Waarin schuilt nu het verschil tussen dit verzoek en het regeringsstandpunt? Hierin: de Nederlandse regering is zeker bereid de hele kwestie voor te leggen aan de Ver. Naties maar zij wenst van dit lichaam garanties dat het recht van zelfbeschikking door de Papoea's onver kort zal kunnen worden uitgeoefend. De ondertekenaars zeggen: „Leg het geschil voor, dan ben je van de verantwoordelijk heid af" De regering zegt: „Wij willen de beslissingen van de Ver. Naties graag accepteren als aan de verantwoordelijk heid die wij ten opzichte van de bevolking van dit gebied hebben, genoegdoening wordt gedaan." Het is duidelijk dat wij in deze zaak geheel achter de regering staan. Verant woordelijkheid is een begrip waarmee niet te transigeren valt. De individu moet de verantwoordelijkheid die hem, op wel ke wijze ook, op de schouders is gelegd duWen te dragen en de volkeren dezer aarde zullen hun eigen verantwoordelijk heid en de verantwoordelijkheid voor elkaar moeten durven en willen dragen. Laat men, onder druk van landen die zich op het punt van verantwoordelijkheid nooit sterk hebben betoond, dit zedelijk beginsel los, dan pleegt men verraad en maakt men een van de weinige vaste pun ten die in de chaos van deze wereld nog zijn overgebleven, los. (rtta) „Hè, hè, gelukkig precies op^ tijd voor Pipo de clown. latie doorgedrongen, die door een om vangrijke depressie op de oceaan in stand gehouden wordt. Er wordt nu zachtere maritieme lucht aangevoerd. Randstoringen geven het weer een ver anderlijk karakter waarbij gebieden met opklaringen worden afgewisseld door frontale regenzones. Achter een zwak front dat ons land in de nacht van woens dag op donderdag bereikte, volgt een actievere regenzone, die zich donder dagochtend over Ierland en Engeland begon uit te breiden. De storing bij de regenzone zal ook de wind bij ons doen toenemen uit zuidwestelijke richtingen. In het temperatuurverloop komt weinig station verandering. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: u. Helder Half tot zwaar bewolkt met af en toe v{££bur8 enige regen. Overwegend matige wind geide tussen zuid en zuidwest. Weinig veran- Bilt dering in temperatuur. (Opgemaakt te ["wente 11.15 uur). Tendens: veranderlijk 1~)E ACHT z fondsen, ■g. koninklijke verenigd zijn voor dit doel. werkzaam op heeft een filmset samenge- het gebied der volksgezond- steld, bestaande uit: een heid, het maatschappelijk filmpje, waarop prins Bern- werk cn de cultuur, zullen hard een aanbeveling uit- in de periode 30 april31 spreekt voor de actie, een augustus, gezamenlijk onder kleurenfilm van het bezoek Nederlanders en oud- van het koninklijk paar van landgenoten buiten de rijks grenzen onder het motto ..Actie Samen" een beroep doen op financiële steun voor deze fondsen. De stichting „Actie Sa men", waarin de fondsen Thailand aan Nederland in 1960, „Het getij aan ban den", een film over de Del tawerken cn de speelfilm van Bert Haanstra „De zaak MP." Voor deze actie is mede werking verkregen van het koninklijk huis. het ministe rie van buitenlandse zaken, de koninklijke marine, ver scheidene kerkelijke autori teiten, het bedrijfsleven cn grote organisaties. De acht fondsen zijn: Ko ningin Wilhelmina Fonds (kankerbestrijding), Konin gin? Juliana Fonds (maat schappelijk werk), Prins Bernhard Fonds (cultureel werk), Prins Bernhard Stich ting (steun nagelaten betrek kingen van militairen), Prin ses Beatrix Poliofonds (be strijding kinderverlamming). Prinses Irene Fonds (zore voor langdurige zieken) Prinses Margriet Fonds (steun nagelaten betrekkin gen van zeevarenden), stich ting Het Vierde Prinsen kind (vakantiemogelijkhc- den voor invalide kinderen). De Actie Samen is uniek. ties gezamenlijk een finan cieel beroep gedaan op Ne derlanders in den vreemde. Er bevinden zich volgens het bestuur der stichting onge veer één miljoen Nederlan ders en oud-landgenoten In het buitenland. De „Actie Samen" werd vorig jaar opgericht op „de oude koninginnedag", 31 augustus, en het is de bc- want nog niet eerder hebben doeling de actie ook op deze acht Nederlandse organisa- dag dit jaar af te sluiten. Zd.-Lunb Helsinki Stockh. Oslo Kopenb Aberdeen Londen A'dam Brubsei Luxemb Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlpn Frankfort MUnchen ZUricb Genéve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Atbene AJacclo Madrid Mallorca Lissabon zw. oew. gh.bew. zw. bew. zw. bew. gh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. gh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. h. bew. h. bew. zw. bew h. bew zw. bew. h. bew h. bew gh. bew. h. bew zw. bew. zw. bew regen 1.' bew.' h. bew. zw. bew. 1. bew. t gh. bew. I windstil 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1