Oranjeploeg kon winnen, maar Mexico deed het Wereldkampioen Tal weer in oude doen Lest-best" niet voor Ned. Zaterdagelftal Gordijn en Kain leiden samen 100e nederlaag Veertiende partij remise Botwinnik redde zich uit benarde positie IS Eindstanden van de K.N.S.B. Spanje versloeg Wales (2-1) Overkreditering moet onwaarschijnlijk worden Christenvrouwen in Rijnsburg hadden goede avond MEUWE LEIDSCHE COURAIVT 11 DONDERDAG 20 APRIl 1961 Voor de meeste toeschouwers in het bijna uitverkochte Olympisch stadion is de kennismaking met het Mexi caanse voetbal gisteravond er een van aangename aard geweest. Niet alleen maakte het tenue een frisse indruk met de groene shirts en witte broeken, maar heel het elftal bleek uit snelle spelers te bestaan, die technisch goed onderlegd waren. De voorhoede switchte voort durend, de kanthalves verrichtten hun verdedigende en aanvallende taak naar behoren en de verdediging met spil Sepulveda en linksback Jaurequi als sterke punten wist zich gesterkt door de grootste uitblinker van de ploeg achter zich: keeper Mota. Het Nederlands elftal heeft duidelijk teleurgesteld. De als middenvoor opgestelde 37-jarige Faas Wilkes had een voortreffelijke start, ondernam vooral in de eerste helft verscheidene rushes, maar begon in de tweede helft meer en meer in de malaise te delen. Maar heel zelden heeft de voorhoede in de samenstelling Swart-Groot-Wilkes-Schuurman en v. d. Kuil herinneringen kunnen oproepen aan de wedstrijd van enkele weken geleden tegen België. Het meost opvallend was het ver. schil in de afwerking en het vrijspelen Wat de afwerking van de aanvallen be- treft deed zich het gemis gelden van een spits in de aanval. Daar is Wilkes het type speler niet voor en noch Groot, die een zeer matige partij speelde, noch Schuurman, die in de combinatie met zijn mede-aanvallers te dikwijls faalde, slaagden er in dit gat op te vullen. Voe gen we daarbij de remmende factor, die v. d. Kuil op de snelheid van de aanval len uitoefende door bijna elke bal eerst voor de rechtervoet te moeten spelen en het te weinig in het spel betrekken van zijn collega op de andere vleugel Swart, die dit manco aan snelheid en verrassing had kunnen opheffen, dan zijn wel de voornaamste redenen genoemd, waa< deze voorhoede er in negentig minuten niet In slaagde de Mexicaanse defensie te doorbreken. Strafschop o Voor het enige Nederlandse doelpunt was zelfs een strafschop nodig, die Wilkes uitstekend benutte. De verwachting werd bewaarheid, dat de Mexicanen in de tweede helft moeite zouden krijgen hun verdiende 01 voorsprong bij rust handhaven. Nederland kwam door voor treffelijk werk van rechtshalf Muller en een als van ouds zwoegende, maar minder opvallend spelende Klaassens overwe' gend In de meerderheid, maar het sorteer de geen effect, omdat het element ver rassing in de aanval ontbrak. In de verdediging konden Kuys en v. d. Hart geen opvallende prestatie leve ren, omdat zij in snelheid bij nun genstanders duidelijk te kort schoten. Hierdoor kreeg ook het spel van Wiers- ma tekenen van onzekerheid en moet het voor Pieters Graafland een teleurstelling hebben betekend, dat een ontmoeting, waarin hij betrekkelijk weinig moeilijk werk kreeg op te knappen, toch verloren ging, zij het dat dit veroorzaakt werd door een arbitrale dwaling. Het was echter niet alleen voor hem een deceptie, want het Nederlands elftal kon na het tweede Mexioaanse doelpunt niet meer de kracht opbrengen om in de laatste minuten nog eens alle registers open te trekken voor een slotoffensief Zou dat niet heen wij zen naar een al veel eerder noodzakelijke geachte flinke ver jonging van ons nationale elftal? Misleid Acht minuten voor het einde vlei de beslissing. De overigens goed leidende Wilkes topscorer Het Ned. elftal mag dan de wedstrijd legen Mexico verloren hebben. Voor Faas Wilkes was het tenminste nog een persoonlijke triomf. Opnieuw steldde de F or tuna-speler zijn record scherper. Met 35 doelpunten in interlandvoet bal staat Wilkes thans onbedreigd aan de top. De lijst van doelpuntenmakers van het Ned. elftal luidt thans: 1. Faas Wilkes 35 doelpunten; 2. Abe Len stra 33; 3. Beb Bakhuys 30; 4. Kick Smit 25; 5. Leen Vente 18; 6. Man- nu's Francken 17. Zuidhollands damtoernooi In de gisteravond ge speelde voorlaatste ronde in het provin ciale damtoernooi bracht Gordijn het tegen de Goudse speler Van der Wou den niet verder dan remise. Hierdoor kon Kain die in een goed gespeelde par tij won van De Kluüver met hem gelijk komen cn blijft de spanning gehandhaafd tot in de laatste ronde. Van der Staay, die ook nog gelijk kon komen, vond een uitstekend spelende Boog tegenover zich die de gehele partij de leiding had. Kinnegen won van Van Vloten in een goede aanvalspartij. De jeugdige Van der Wouden weerde zicb tegen Gordijn uitstekend en wat deze ook probeerde hii liet zich niet verschal ken. De uitslagen waren: J. H. de Kluljver -L. P. Kain 0—2, F. H. Boog—D. v d. Staay 11, H. F. J. KinnegerF. B. van Vloten 20, F. GordijnH. J. van der Wouden 11. Met nog één ronde te spelen luidt de stand: Gordijn en Kain ieder 13 punten. Zweedse scheidsrechter Johansson Het zich op dat moment misleiden door een buitelende middenvoor Flores die voor- wendde op de rand van het strafschop gebied ten val te zfjn gebracht. In eer- ste instantie kwam het leer tegen het „muurtje" maar de terugspringende bal werd opnieuw een prooi van Flores die daarop Pieters Graafland kansloos sloeg (1—2). Begin hoopgevend De eerste aanvallen waren voor onza landgenoten. Faas Wilkes was er weer en het duurde dan- ook niet lang of hij wierp zich op als de grote architect van de voorhoede. Met zijn prachtige, scher pe rushes, waarbij hij meer dan één te genstander in zijn sohaduw liet. maakte hij openingen in de Mexicaanse verde- diging en schiep daarmee kansen voor zichzelf en zijn medespeler». De Mexicanen wisten daardoor meteen, waar het grote gevaar school en waren gewaarschuwd. Weinig konden zij ech ter tegen de Nederlandse acties uitrich ten. De voorhoede van de oranjehemden voerde de combinaties echter te lang door, waardoor er geen schot uitkwam dat grote moeilijkheden voor de uitste kende doelman Mota kon opleveren De aanval mooht dan zonder direct re sultaat zijn gebleven, toch was in de achttiende minuut een sprintduel tussen .linksbinnen Gutierrez en stopper Van der Hart voor de Mexicanen niet zonder waarde. Het schot van de linksbinnen stuitte af op de knie van de vallende Pieters Graafland en dat was het sein voor de Mexicanen dat men niet voor een hopeloze taak stond. Spel verplaatst Zij slaagden erin het spel te verplaat sen. De achterhoede van de Nederlander» moest zich meer en meer doen gelden. Een schitterend schot van Faas Wilkes had in de twintigste minuut het keerpunt kunnen betekenen: een door linksbinnen Schuurman ingeschoten bal ketste af op een verdediger en toen kwam de bal voor de voeten van de middenvoor. Ra kelings ging het 35-meter-schot over d« lat. Mexico verzette de bakens. In de 25e min. speelde de linksbuiten Mercado zich fraai op links vrij; hij lanceerde de vol- komen ongedekt staande middenvoor Flores. Toen deze aanvalsleider grandioos miste stond de ook al ongedekte rechts buiten Del Aquila gereed om de bal on houdbaar voor Pieters Graafland in de touwen te jagen. Ondanks een verwoed De 21 nederlaag tegen de Mexicanen is niet „zo maar" een nederlaag. Het is de 100e verloren wedstrijd van het Oranjeteam In een reeks, die in 1905 in Antwer pen tegen België begon. Van de 252 ontmoetingen die het Ned. elftal sindsdien speelde, won de ploeg er 107, terwijl 45 ontmoetin gen in een gelijk spel eindigden en 100 in een nederlaag. De Ned. voorhoedespelers zorg den in totaal voor 597 doelpunten. De Ned. keepers werden 548 maai gepasseerd. offensief bleef het tot de nlst 01. Kort daarvoor hadden Gutierez en Del Aquila zich laten vervangen door Ortiz en Del- monte. Offensief Het te hoog gerichte schot van Swart, dat over het doei in het publiek belandde, leidde na de hervatting een groot offen sief in van Nederland. Er volgden meer schoten van Swart, terwijl ook Wilkes zich in deze fase niet onbetuigd liet. De teveel door het midden geleide aan vallen waren een kolfje naar de hand van spil Sepulveda. die bovendien bofte dat scheidsrechter Johansson een duide lijk handsgevai van hem onbestraft liet. De overtreding die hij tegenover Schuurman beging kon echter even later niet onbestraft worden gelaten. De toe gekende penalty söhoot Wilkes onhoud baar In (11). In de resterende negentien minuten leek het alsof er voor Nederland voldoen de winstkansen zouden komen, maar deze illusie werd door het in de aanhef ge noemde tweede Mexicaanse doelpunt wreed verstoord. Nederland: Pieters Graafland; Wiers- ma en Kuys; Muller, v. d. Hart en Klaas sens; Swart. Groot, Wilkes, Schuurman ii v. d. Kuil. Mexico: Mota; Pena en Jaurequi; Car denas, Sepulveda en Najera; Del Aquila, Palmer, Flores, Gutierez en Mercado. Eindelijk èen echte partij van Tal, waaronder we ver staan: een veldslag, met initiatief in de handen van de wereldkampioen, bij een bord vol stukken. Voegen we daar nog bij twee niet gerocheerde koningen en hard werkënde dames op het middenterrein en men heeft een melange, die het schakershart goed doet. Het werd ten slotte remise, waarmede de kunstenaars wederzijds recht is gedaan. De stand is thans 95 in het voordeel van Botwinnik. De 15de partij wordt morgenavond 9 c4xd5 Niet 9 dcö: wegen 9 spel. We zagen opneuw een. Caro-Kann, merk doorsdhuif, met spannende varia ties in het centrum. Tal offerde twee pionnen voor een hoopgevende aanvals- stelling, waarvan vrijwel alle stukken medewerkten De uitdager speelde won derbaarlijk seouur, steeds actief reage rend, tot hij met 18 Dd2? een li quiderende afwik/keling kon forceren. Het voor Tal guns+ig schijnende eindspel bleek nog enkele zeer fijne pointes ie bevatten, die Botwinnik alle ter tafel braaht. Toen resteerde een toren-eind spel, dat geen enkel aanknopingspunt meer bood. Wit: M. Tal. Zwart: dr. ir. M M. Botwinnik. Caro-Kann. 3 e4e5 4 h2—h4 d7d5 Lc8—f5 h7—h5 Bij een vorige gvlegenheid speelde zwart 4 h6. 5 Pgl— e2 e7—e6 6 Pe2g3 g7ig6 In dit type stellingen een erkende a- tegie. De pionnen beschermen de witte velden de resterende loper doet „het andere" werk. 7 Pg3xf5 g6xf5 8 c2c4 c6c5 Het is onwaarschijnlijk, dat hier 8 dc4; speelbaar zou zijn. Wit neemt rustig terug en heeft daarna in h5 een willig aanvalsobjeot 5? Op bijveld Olympisch stadion ll/TET DE UITSTEKENDE oefenwed- Verburg; Bergstra, J. Visser, C. MarUt, strijden van het Ned. zaterdag- Ba« en De Roon, elftal tegen het militaire elftal en het elftal van de zondagamateurs nog vers in de herinnering is de laatste wapenschouw voor de interland tegen Frankrijk eigenlijk een bittere teleur stelling geworden. Althans voor de genen, die er op gerekend hadden op een van de bijveldcn van het Olym pisch Stadion gistermiddag nog iets te zien, dat de moeite waard was. Daar speelde de gehele ploeg, die aan de centrale training heeft deelgeno men, aangevuld met enkele spelers uit bekende clubs als Huizen, Quick Boys, CSCA en Zwart Wit. Wegens een blessure van Bout, die hem voor de reis naar Parijs uitscha kelt, stond M. Marijt van Noordwijk in het elftal van de „grootste kanshebbers" voor een plaats in het nationale team als rechtsbuiten opgesteld. Het zou ons Van der Staay 12, De Kluijver 9, Boog i niet verwonderen, wanneer deze tech- en Kinneger ieder 8. Van der Wouden nisch vaardige en snelle speler zich met 8, Van Vloten 5. Meyers 4 (7). Robbe 0 (7). De laatste ronde wordt donderdag avond 27 april in Rotterdam gespeeld. Europacup-voetbal Door een 11 ge lijkspel tegen Wolverhampton Wande rers plaatste Glasgow Rangers zich voor de finale van de Europacup voor beker winnaars. De Schotse cupwinnaars won nen de eerste wedstrijd met 20. In de finale komen zij uit tegen de winnaar van de ontmoeting Fiorentina (It.) en Dynamo Zagreb.. Door een 3—1 zege op Derby Country heeft Sheffield United zich woensdag avond verzekerd van promotie naar de eerste divisie. Blackpool een van clubs in degradatienood verwijderde zich dezelfde avond weer iets verder van de laatste plaats door een 11 gelijkspel legen Manchester City. zijn spel een plaats in het Nederlands zaterdagelftal had verworven. De andere kandidaat voor de rechtsbuitenplaats, Bergstra van Heeg, deed het in het andere elftal belangrijk minder. Zwakke plekken kwamen eigenlijk in geen der beide elftallen voor de dag, maar evenmin kon men zeggen dat er opvallende preestaties geleverd werden, al mochten Korving, Verburg en spil J. Kriek beslist wel op een behoorlijke wedstrijd terugzien. De beide elftallen, die gisteren in het veld kwamen, waren als volgt samengesteld: Elftallen Elftal wit: Woudsma; Korvlng en Koe- lewün; Scherpenhuizen, Visser en Van Duyn; M. Marijt, Van Dalfzen, v. d. W den. Verweel en Slagboom. Elftal rood: Den Hollander; Eenkhoorn cn Blankemeijer; L. Kriek, J. Kriek en De eerste helft van deze laatste oefen match bleef zonder doelpunten. Het elf tal der voorlopigen (wit) was wel iets meer in de aanval maar de combinaties werden te ver doorgevoerd. Het tempo lag laag, maar daar kwam gelukkig na rust een verandering in ten goede. Het spel werd toen wat meer opengegooid en al na zeven min. had Scherpenhuizen met een feLle schuiver succes (10), na dat hij kort daarvoor de lat had be proefd. Ook na dit doelpunt deden de gevaar lijkste momenten zich rond het door Den Hollander verdedigde doel voor. De Quick Boys-keeper leverde goed werk en daarom was het bepaald jammer, dal hij kort voor tijd de bal na een scho' van Marijt liet glippen; 20 werd daar mee de eindstand van dit weinig inte ressante duel. Na afloop was men allerwege benieuwd naar de samenstelling van het Ned. za- terdagelftal, dat op 29 april te Parijs tegen Frankrijk uitkomt. Naar verwach ting kan de opstelling daarvan niet eer der dan maandag tegemoetgezicn wor den. Vermoedelijk zal dit elftal echter niet veel afwijken van het team, dal als elf tal wit heeft gespeeld. Daarin zal slechts Jan Nieuwstraten de rechtsbinnenplaats Innemen en Henk van Dalfzen de mid denvoorplaats. Meerdere wijzigingen lij ken ons niet waarschijnlijk. Engelse league Eerste divisie: Leicester City-Aston Villa 31, Man Chester City-Blackpool 11. Tweede divisie: Sheffield United- Derby County 3I, PortsmouthBristol Rovers 30. Dd8xd5 Dd5xd4 Leidt een scherpe ,,Tal"-aanval in. De partij wordt nu zeer boeiend. 11 Pb8—c€ Indien 11 De5:f, 12 Le2, Pc6, dan 13 Lf4 en wit trekt aan de touwtjes. 12 Lflb5 Pg8e7 13 Lel—g5 Dd4xe5f 14 Kei—fl Lf8—h6 Zwart ziet af van 14 f6, 15 Tel. Dd4, 16 Te6:, Fg5:, 17 Df5cn nu is bij 17 Dg4 fout wegens 18 Df6, 17 Th6, 18 hg5: leidt tot onoverzichtelijke complicaties. 15 Tal—el De5—d4 16 Lg5xe7 Een afwikkeling althans ten dele die enige rente afwerpt Overigens was de positionele dreiging Lg5:, volgd door 0-0-0 moeilijk af te we ren. Men lette erop, dat wit bezwaarlijk op h5 kan nemen, zolang de zwarte Dame via de diagonaal Th8 blijft dekken. 16 Ke8xe7 17 Df3xf5 Minder effectief lijkt 17 Lc6:, bc 6: Dc6cn zwart komt door 18 Kf6 in veiligheid 17 Ta8d8 18 Thlh3 Nu dreigt vern etigend 18 Td3. Wit kan dan nl. met de dreiging Pd5j- wer ken. 18 Dd4d21 Een bijzonder scherpzinnige zet.* dreigt direct 19 Del :f, doch het fraaie van de tekstzet is, dat door deze dame-manoeuvre de dreiging Td3 „bui ten werking" is gesteld 19 Df5xc5t Dd2d6 20 Dc5c4 Dd6—b4 Men lette er op, dat wit geen uitwijk- velden voor de dame heeft; een won- ctermooie verdediging. De eindstand in de afdeling I B van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond luidt als volgt1. D.D. I 7-12-46; 2. HCSV I 7-11-44; 3. RSC I 7-10-42; 4 LSG I 7-9-37% 5. ASC II 7-5-29'A 6. Spangen II 7-5-29% 7. Eindhoven II 7-2-27; 8. Dordrecht 1 7-2-24%. LSG is beslist beneden de verwachtin gen gebleven. Dat het van D.D. I klop kreeg, sprak vanzelf, doch de wedstrijd tegen HCSV werd een onnodige neder laag, terwijl de ontmoeting met Spapgen II een pover gelijkspel opleverde. Toch is dit eindresultaat in vergelijking met vo rig jaar zeer redelijk te noemen, n de komst in het begin van het seizoen van mr. A. de Groot en J. J. Wouters wettigde de grote aspiraties van de Lei- denaren volkomen In afdeling IIC namen twee Leidse teams deel. De eindstand is hier; 1. Rot terdam II 7-13-45; 2. Philidor I 7-11-37%; 3. DD II 7-10-43; 4 HCSV II 7-6-35%; 5. Moerwijk I 7-5-33; 6. NRSV I 7-5-30%: 7 VIOS I 74-31; 8 LSG II 7-2-24%. Philidor I heeft een zeer goed seizoen achter de rug; slechts een gebrek routine deed het kampioenschap teloor gaan. Vooral de kopborden. bezet door jonge spelers, hebben in tegenstelling tot vorige jaren de beste individuele scores geboekt. Volgend jaar zal Philidor ongetwijfeld weer een van de ernstigste kanshebbers voor het kampioenschap zijn. De eindstand in de kampioensgroep luidt: 1. VAS II 7-1241%*; 2. Rotterdam I 7-1143»; 3. VAS I 7-8-37; 4 Eindhoven I 7-7-33%; 5. VVGA I 7-7-32' 6. ASC I 7-5-34; 7. Philidor I (L'warden) 74' 30%**; 8. Spangen I Db4g4 21 Dc4e2 22. Lb5xc6 Wi4 berust in dameruil en stelt zijn hoop op het eindspel. Indien 22 Tf3 dan Pd4. Na 22 f3 staat eerder zwart dan wit beter, met in het minst doot de kracht or de d-lijn. 22 Dg4xe2f 23 Pc3xe2 Met de koning nemen komt wegens een eventueel Td2f niet in aanmer king Met de toren nemen is niet doel- atig, omdat dan de h-toren geen em plooi kan verwerven. 23 b7xc6 24 Th3a3 Td8—d7 25 Ta3a6 Th8—b8 Nu komt zwart definitief buiten ge vaar. 26 Pe2—g3 De moeilijkheid voor wit is, dat 2d b3, Tb6 alles „eruut" haalt. Op 27 Ta5 volgt nl. rustig 27 Tb5. 26 Tb8xb2 27 Pg3—f5f Ke7—f6 28 Pf5xh6 W:t moet het schijnoffer wel aan vaarden. 28 Td7-d2 De pointe van het met 25 Tb8 in geleide remisespel. 29 Rflgl Td2xf2 30 Tel—fl Tf2xflf 31 Kglxfl Kf6g7 32 Ta6xa7 Kg7xh6 33 Ta7xf7 Remise De slolstand luidt: Wit: Kfl, Tf7, pionnen: a2, g2, h4. Zwart: Klh6, Tb2, pionnen: c6, e6, h5. De landenwedstryd tussen Wales en Spanje voor de voorronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap voet bal, die gisteren in Cardiff werd gespeeld, is geëindigd in een 21 zege voor de Spanjaarden. Bij de rust was de stand 1—1. Stoa tssecretaris 1 eldkam p: (Van onze parlementsredactie) HET doel van de nieuwe wet is niet het met volledige zeker heid uitsluiten van de overkredite ring in elk individueel geval, .maar het zodanig verminderen van de kans van overkreditering, dat zij onwaar schijnlijk wordt". Dit zei staatssecre taris Veldkamp gistermiddag in de Tweede Kamer bij de verdediging van het ontwerp van wet op het af betalingsstelsel. De staatssecretaris schetste uitvoerig de snelle groei van het afbetalingswezen gedurende de laatste 30 a 40 jaar. Het afbetalingskrediet is vrijwel algemeen aanvaard als normale koopvorm. Van 1957 tot 1960 is de afbetalingsomzet van de grootwinkelbedrijven met ruim 30 pet. gestegen en die van de postorderbedrij ven met ruim 90 pet. In dezelfde periode zagen de financieringsmaatschappijen hun financieringen met ruim 50 pet. toe nemen. Het economisch nuttige aspect van het consumptieve krediet is volgens de staatssecretaris, dat het een bijna on misbaar middel kan zijn om de afzet van massaprodukten te verzekeren. De nadelige kant van de afbetaling Is echter, dat ze het grote sociale euvel van de overkreditering heeft doen toe nemen. Diefstal, verduistering, oplich ting of valsheid In geschrifte blijken er soms hun oorsprong in te vinden. De Raad voor de Kinderbescherming, de ge meentelijke diensten voor sociale zaken, de maatschappelijke werkers en werk sters hebben vaak de door overkredi tering ontstane brokken te heien. De personeelsfondscn van overheid en par ticuliere bedrijven moeten herhaaldelijk Inspringen om een regeling met de af- betallngsleveranciers te treffen. Het gaat er nu om. aldus de staats secretaris, het verschijnsel van de over kreditering te bestrijden zonder de ont wikkelingsmogelijkheden van het afbe talingswezen geweld aan te doen. Het belangrijkste middel hiertoe is het leg gen van verantwoordelijkheid bij de ver koper. Men zal maatregelen tegen hem moeten nemen wanneer hij een afbe talingscontract aangaat zonder te be schikken over ..redelijkerwijs betrouw baar te achten informaties" over de fi nanciële positie van de koper enz. Ge lukkig Is het overgrote deel van de af- betalingsverkopers bonafide en daarom mag het niet zo zijn, dat de regeling het zakendoen van deze groep bemoei lijkt. Slechts als gebleken is. dat her haaldelijk contracten worden gesloten, die als overkreditering moeten worden beschouwd, dienen maatregelen te wor den genomen. Kassastorting Het tweede middel tegen overkredi tering is dat van de verplichte minimum- kassastorting, waarvan het percentage volgens het wetsontwerp bij algemene maatregel van bestuur zal moeten wor den vastgesteld. De staatssecretaris ver zette zich tegen de wens van mej Knol (kath.v.) om dit percentage in de wet vast te leggen. Op het ogenblik bestaat er reeds een minimum-kassastorting van 15 pet.. Er behoeft geen vacuum te ontstaan tussen de huidige situatie, waarin de tijdelijke afbetalingsbeschikking geldt, en de si tuatie op basis van de nieuwe wet. Als deze laatste omstreeks januari 1961 in werking kan treden, kan de huidige (con juncturele) maatregel zo goed als zeker worden gecontinueerd. Eventueel zou dan het minimum terstond op 20 pet. kunnen worden gebracht. Vanuit de Kamer waren dinsdag nogal wat bezwaren geuit tegen de voorgestel de verplichting tot het invullen van een inlichtingenformulier door de koper. Mr Meulink (a.r.) had hiertegen een amen dement ingediend. Staatssecretaris Veld kamp zei aan het verplichte formulier veel waarde te hechten: maar hij liet te vens weten, zich niet tegen een andere oplossing te zullen verzetten, als deze het systeem van inlichtingen-inwinnen maar handhaaft. Opneming in de wet van een speciale strafbepaling voor het onjuist invullen van het inlichtingen formulier moest de bewindsman beslist ontraden. Ook bleef hij zich verzetten tegen een verplichte kredietregistratie, temeer nu zich in het bedrijfsleven ini tiatieven op vrijwillige basis beginnen te ontwikkelen. De mogelijkheid van verbindendverklaring van deze initia tieven op grond van de Wet economische mededinging, is echter in beginsel aan wezig. Dr. Veldkamp was er in tegenstel ling tot sommige Kamerleden bepaald niet van overtuigd, dat toepassing van deze nieuwe afbetalingswet op de boek handel in strijd is met artikel 7 van de Grondwet (vrijheid van drukpers). Mocht echter de rechter wel tot deze conclusie komen, dan zou opneming van een uit zonderingsbepaling voor de boekhandel kunnen worden overwogen. Maar eerst moet, voor wat dit punt betreft, de ont wikkeling der jurisprudentie worden afgewacht. Verder bevestigde de bewindsman nog eens. dat betaalzegelkassen bij algemene maatregel van bestuur van de werking der wet zullen worden vrijgesteld. Transacties van postorderbedrijven zul len eveneens bij a.m.b. beneden een bepaalde waarde worden vrijgesteld. Personenauto's vallen in alle gevallen onder de wet, in tegenstelling tot vrachtwagens, die bij de uitoefening van bedrijf of beroep plegen te worden ge bruikt. Vandaag zijn de ingediende amende menten in behandeling genomen. Na de repliek van de Kamerleden en de dupliek van de staatssecretaris kwam de com missie van voorbereiding om over de amendementen te praten. De bewinds man wekte in zijn rede de indruk, dat hij over bepaalde bezwaren van de Ka mer wel wilde praten. Verkeersmaatregels bloemencorso De rijkspolitie heeft voor het bloemen corso op as. zaterdag edi aantal ver keersmaatregelen getroffen. Voor het verkeer, dat de corso-route van de noordzijde nadert, wordt van 10 toe 18 uur te Heemstede uitsluitend het doorgaand verkeer in de richting Leiden- Den Haag-Rotterdam via de Van Merle- laan geleid naar rijksweg 4 (Amsterdam- Den Haag". Van 12 uur af wordt het verkeer op de rijksweg 8 (Haarlem-Sassenheim) ge stremd in zuidelijke richting. Van 12 uur af is de weg Nieuw-Vennep- Hillegom gestremd in de richting Hille- gom 'dus westwaarts). Deze stremming zal duren tot ongeveer 15.30 uur. Voor het verkeer, dat de corso-route van de zuidzijde nadert, geldt dat het ge deelte van de rijbaan van de rijksweg 8. gelegen tussen de splitsing rijksweg 4- rijksweg 8 en de splitsing rijksweg 8- Warmonderdam (opstellings- en ontbin dingsplaats corsostoet) van 7.30 tot 11.45 uur in beide richtingen niet toeganke lijk is. Van 16 tot 19.30 uur wordt de rijksweg 8 van de splitsing van rijksweg 4 noord waarts gestremd Van 10 uur af zal het doorgaande verkeer, dat komt uit de richting Den Haag cn zich over Wasse naar begeeft in de richting Haarlem, wordeh geleid via de rijksweg 4 tot het viadukt Kruisweg, waar het langs Hoofd dorp de richting Haarlem kan kiezen. Parkeren is voor perosnenauto's toege staan langs de corso-route buiten de dorpskommen. Adverten SIMCA MAAKT EEN GEBAAR! Goed nieuws voor allen die sinds 6 maart '61 een Simca hebben aangeschaft. Wendt u tot uw Simca- dealer om 'n verheugende tijding te vernemen. Merk hoe u achteraf volledig profiteert van de OPNIEUW VERLAAGDE SIMCA PRIJZEN Dit bewijst hoe Simca ook na de verkoop aan uw belangen denkt. Dal merkt u ook aan de Slmca-aervic# door bijna 100 servicepunten in Nederland en meer dan 1000 In Europa. SIMCA DELFT - Garage J. H. Preuningtr - 01730-25775 SIMCA DORDRECHT - Garage Th. J. van Duren 01850-7777 SIMCA DEN HAAG - Auto Imp. Marten Rosier N.V. 070-720153 SIMCA LEIDEN - Garage Bierman - 01710-34403 SIMCA ROTTERDAM J. H. Willemse Autoservice N.V. 010-131688 SIMCA VLAARDINGEN - Autobedrijf C. van Roon 010-69896 SIMCA ZWIJNDRECHT - J. van Namen's Garagebedrijf - 01850 6666 KOELKASTEN KROMHOUT - RIINSBURG VLIET N.Z. 32 TELEFOON 3710 De Rljnsburgse Christenvrouwen hebben gisteravond in de Bethelkerk een pret tige en zeker ook leerzame avond gehad. Het opvoedende aspect werd vooral naar voren gebracht door mevrouw Jo Wesselink-Lengkeek, die na de pauze een gedeelte uit Marie van de Bogaarda roman „Het Roddellaantje" declameerde. Het didactische element kwam onder haar motto „Kijkt U in de spiegel" (èn |n verband met de titel van de roman) duidelijk uIL Voor de pauze vertelde zij een paasverhaal. „de ionge fluitspeler". Z|j slaagde erin zowel bif de ernstige ala bi) de luchtiger tweede vertelling met een genuanceerde. Indringende stem de talrijke aanwezigen te boeien. behulpzaam zijn. Zij had succes met De leiding van de avond berustte bij presidente Veenstra, die mevrouw Koo- mans, mevrouw Van der Vijver en afge vaardigden van zusterverenigingen spe ciaal verwelkomde. Mevrouw D. van Egmond, secretaresse, vermelde in haar jaaroverzicht het af scheid van de eerste presidente, mevrouw Van der Vijver, die 14 jaar de NCVB stuwde en tot grote bloei bracht. Er zijn nu 356 leden. De secretaresse deelde mee besloten te hebben af te treden, doch op veler ver zoek zal zij haar opvolgster nog een jaar zijn. Zij had succes haar op rijm gestelde verslag van de drie uitgaansdagen. Mevrouw Bergman gaf als ere-presi- dente van de Katwijkse afdeling uiting aan haar nauwe verbondenheid met de Rijnsburg.se afdeling, die zij heeft helpen oprichten We leven, aldus mevrouw Bergman, in een losgeslagen wereld Laten we, ook in de vrouwenbond, doen wat onze hand vindt om te doen. Mevrouw C. A. de Haan van der Vij ver, penningmeesteresse meldde een exploitatietekort van 84,82, waardoor RIJNSBVRG Feestavond De vereniging van oud-leerlingen der tuinbouwschool hield gisteren ter af sluiting van een leerzaam seizoen een gezellige feestavond in de Jeugdhaven. Ook de vrouwen en meisjes waren aan wezig. De heer B. van Vliet heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder be stuursleden en het hoofd van de tuin bouwschool. De toneelgroep van de Plattelands- jongeren uit Hazerswoude gaf hierna een opvoering van het blijspel „Een zeeman ging uit passagieren" onder regie van de heer A. KromhouL Het muziekge zelschap De Hajo's verleende medewer king. Jululeum groentengrossiers Bijna dertig jaar geleden, op 30 april 1931, richtten enkele vooraanstaande groentengrossiers een vereniging in Rijnsburg op. Dinsdagavond herdachten zij dit feit in de Jeugdhaven. Voorzitter Joh. Verhave gaf in zijn openingstoe spraak een overzicht van de belangrijkste feiten uit het bestaan der vereniging. Het resterende deel van het programma werd verzorgd door „Paul en Renee" een twee tal vrolijke en veelzijdige kwanten uit Lelden. Een van de leden van de feestcommis sie bood voorzitter Verhave een polshor loge aan. Ver na middernacht werd deze geslaag de feestavond gesloten. Heropening Burgemeester B. H. Koomans opende gistermiddag te Rijnsburg de volledig vernieuwde zaak van de fa. Zandbergen (ijzerwaren, gereedschappen) aan de Vliet N.Z. De talrijke Rijnsburgers, die kort na de opening de eigenaars kwamen gelukwensen, hebben er kennis van kun nen nemen, dat de winkel is omgebouwd tot een zaak, die volledig aan de moderne eisen voldoet. Door een efficiente inde ling is er voldoende ruimte geschapen om ook grotere apparatuur als koelkasten en wasmachines te etaleren. Tevens heeft de fa. Zandbergen de verkoop van kampeer- artikelen ter hand genomen. Vele bloemstukken verhoogden de fleu rige sfeer. het saldo ingeteerd was tot ƒ459.09. Het ziekencomité heeft dit jaar 136 bezoeken afgelegd, aldus mevrouw Jun- gerius. Mevrouw Van der Vijver deelde als organisatrice van de uitstapjes mee, dat 5 juli een excursie naar de Hero-fabrie- ken zal worden gemaakt. De uitgaans dagen zip) bepaald op 20, 21 en 22 juli en zullen weer in Renkum worden door gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11