Lugubere toewijding van moordenaar k e 5fl 9 Strateeg Botwinnik heeft winst voor het grijpen Geen Y.S.-agressie in kwestie-Cuba 53 M H Tal peinsde lang, maar vond geen oplossing Plundering en deportatie van joodse Nederlanders Hausner tijdens proces-Eichmann: ONZE WOENSOAO'T/P Kreymborg Dertiende partij afgebroken ant haarcrème mag het gezien uiorden Tottenham Hotspur Engels kampioen Stevenson verzekert: NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DINSDAG 18 APRIL 1961 Leidei' Hausner verklaarde dat het vanaf 1942 steeds duidelijker werd dat Eichmann de leider van de campagne ter uitroeiing van de Joden was. „Overal was Adolf Eichmann de of ficiële agent voor moord en plundering", aldus Hausner. „Alles dat te maken had met de uit roeiing was zijn zaak". Hy keek toe als de gouden kiezen uit de monden van de dode slachtoffers van de gaskamers wer den getrokken. Hy zag groepen die vrou- ;plotseling heen gebracht. Hausner ver wen cn kinderen vermoordden, hy zag)telde dat 2y zonder voedsel of onderdak slachtoffers wachten op hun beurt voorMn dc straten zaten. „Het leven in het de gaskamers". ghetto werd een ondraaglijke hel omdat den door yienselijke zwakheid werden wij hard. „Dit is een roemrijke bladzijde ir. onze geschiedenis, die nooit geschreven is en ook nooit geschreven zal worden aldus Hausners citaat van Himmler. Verschrikkingen „U zult horen over kleine kinderen, die door hun moeders tegen zich aan gedrukt werden in dc gaskamers zodat zij niet onmiddellijk vergiftigd werden, totdat de beulen kwamen cn hen levend in de open graven gooiden", zo deelde Hausner mee. „De vermoorde Joodse kinderen zijn dc ziel en de diepste kern van de aan- /~iOK IN DE middagzitting van gisteren van het proces tegen de massa- Y-' moordenaar Adolf Eichmann heeft de procureur-generaal Gideon Hausner, zijn relaas voortgezet om te bewijzen dat Eichmann de aan stichter was van hot folteren en vernietigen van miljoenen Joden. Zowel de morgen- als de middagzitting waren dramatisch, somber en zeer aan grijpend. Eichmann zat zo stil, gedurende de zeer lange passages van het feitenrelaas, dat het leek alsof hij in vaste slaap gezonken was. Zelfs bleef hij roerloos zitten toen de Israëlische openbare aanklager hem een moor denaar zonder berouw noemde die, als hij de kans had, weer over zou gaan tot onderdrukking en moordpartijen. Hausner noemde hem de cen trale figuur in het uitroeiingsprogramma tijdens de Tweede Wereldoorlog. Eichmanns lage rang, hij was luitenant-kolonel in het laatst van de oorlog, zegt niets over zyn werkelijke, machtige positie, zo verklaarde Hausner. Hausner citeerde een passage uit het dagboek van Rudolf Hoess, comman dant van het kamp Auschwitz: „Eichmann was absoluut toegewijd aan zijn taak, en hij was er zeker van dat de uitroeiing noodzakelijk was om het Duitse volk in de toekomst te red den van de destructieve bedoelingen van de Joden... Eichmann was 'n on verzoenlijk tegenstander van ieder voorstel om de Joden die in staat waren te werken af te zonderen van hen, die gedeporteerd zouden worden. Hij be schouwde dit als een voortdurend ge vaar voor zijn plannen voor de „defini tieve oplossing". De procureur-generaal somde de grote hoeveelheid getuigenissen en verklaringen op in de volgende woorden: „Eichmann was met zijn slachtingswerk bezig niet in apa thie maar met een heldere geest. Hij was zich ten volle bewust van wat hij deed, hij geloofde dat het juist was om dit te doen." „Hij toonde geen berouw. Hij gelooft nog steeds dat hij er goed aan deed om miljoenen te vernietigen." Serieus Hausner zei, dat het programma ter uitroeiing van de Joden serieus werd aangepakt, kort na de invasie van Rus land in juni 1941. Volgens hem was Eichmann belast met de uitvoering van het programma. In oktober 1942 had Eichmann over leg gepleegd met Rudolf Hoess, kamp commandant van Auschwitz en met Heinrich Himmler, hoofd van de Gestapo, over een plan om gaskamers te gebruiken om de Joden uit te roeien, die in „de Germaanse invloedssfeer in Europa" woondep. Eichmann werd beschreven als de man, die conferenties organiseerde van hooggeplaatste nazi's om over het Jood se vraagstuk te spreken. Hij schreef volgens Hausner zelfs de uitnodigingen. Tijdens een van deze conferenties had Heydrich geschat dat ongeveer elf mil joen Joden, waaronder die in het bezette gebied in Brittannië, Ierland, Turkije en de Sowjetumie, uitgeroeid zouden wor den. Dit was begin 1942, aldus Hausner. Op deze conferentie, Wend bepaald dat sommige „speoiale gevallen" gespaard zouden worden en wel de kinderen uit „gemengde huwelijken, de zogenaamde half-Joden". GIDEON HAUSNER .Eichmann was leider..-. klacht" en hij voegde er aan toe. dat Eichmann, door de kinderen te vernieti gen het Joodse volk trachtte uit te rceien. „Wij zullen foto's van sommige van deze kinderen tonen, opgezwollen van de hon ger, bevreesd en ineengedrukt, met ogen starend van angst". „Misschien slagen wij erin een volledig beeld te schilderen van de ramp zo groot na ls de oceaan, die over het huis van Israël kwam". Hausper citeerde Hans Frank, die na- zl-gouverneur-generaal van bezet Polen.' die gezegd heeft dat de vrede slechts een gedeeltelijk succes zou zijn, als de Euro pese Joden een Duitse overwinning in de oorlog zouden overleven. „De (Poolse) Joden werden gedwon gen hun heilige boeken te verbranden en om het vuur heen te dansen", aldus vertelde Hausner toen hij het begin van de slachting in Polen beschreef. Maar dit aldus Hausner, was slechts „terreur van minder belang". Toen kwam de opdracht om Joodse eigendommen te plunderen en daarna de voorbereidingen voor de deportaties. Daarna schetste Hausner de toestan den in het ghetto van Warschau. „Hon derden, duizenden Joden" werden daar „Waarlijk kan van Eichmann gezegd worden in de bijbelse bewoordingen: „waar de doden zijn, daar is hij". Hausner verklaarde dat toen het nazi ministerie van buitenlandse zaken be scherming vroeg voor zekere Joden, waarin de bezettingsautoriteiten waren geïnteresseerd, Eichmann antwoordde- „Op grond van het beginsel, moet het verzoek afgewezen worden." De procureur-generaal maaklte beleend, dat hij het hof zou tonen, hoe Eichmann ieder verzoek om Joden te bevrijden heeft afgewezen „uit principiële overwegin gen". Hij citeerde Eichmanns antwoorden op zulke verzoeken, geval na geval, terwijl de verdachte achterover leunde in zijn glazen cel. Eichmann hield zelfs de paspoorten vast, waarmee Joden naar Palestina konden emigreren en gaf de Duitse pos terijen opdracht om de Zwitserse auto riteiten mee te delen, dat de aangeteken de brieven verforen waren geraakt, aldus Hausner. Hausner verklaarde dat dit proees aan het licht zal brengen hoe Eichmann soms moeilijkheden had met de autoriteiten in dc bezette gebieden om hen te over tuigen van de noodzaak zyn programma van de dood uit te voeren. „Wij zullen zien hoe woedend hij was op de Italiaanse autoriteiten", aldus Haus ner. die er aan toevoegde dat het hof ..ook zal horen van zijn pogingen om het verzet tegen het uitroeiingsprogramma te breken". Zelfmoord Verwijzend naar Eichmanns rol in het uitroeiingsprogramma, riep Hausner uit: „Is het een wonder dat hij aan een assis tent vertelde bereid te zijn zelfmoord te plegen en in zijn graf te springen, geluk kig gestemd omdat hij wist vijf miljoen joden vermoord te hebben". Hausner zei, dat vele miljoenen in de grote oorlog omgekomen waren. „Wij zullen met alle nadruk waarover wij be- schikken, verklaren dat de vele miljoe nen Joden, die omgekomen zijn. niets te maken hadden met enige militaire actie". Hitler had bevolen dat alles samen hangend met de vernietigingsopdracht strikt geheim gehouden moest worden, zo merkte Hausner op „Binnen de Ge stapo zelf hing een sfeer van geheim houding en camouflage". „Maar", zo zei hij, „velen wisten van het moordpro- gramma af" Daarna citeerde Hausner de leider van de S.S., Heinrich Himmler. uit een toe- spraak tot S.S.-leiders in Poznan in ok tober 1943: „De meesten van u weten wat het betekent wanneer honderd lijken naast elkaar liggen, of 500 of duizend. Om het uit te houden en om tezelfdertijd fatsoenlijke mensen te blijven afgezien van uitzonderingen die veroorzaakt wer- het onmogelijk was werk te vinden be halve in de Duitse slavenarbeidsplnegen zodat de Joden spoedig begonnen te verhongeren". „De stemmen van kinderen konden gehoord worden, die om een stukje brood smeekten, 's Morgens, werden de licha men, voornamelijk van kinderen op de trottoirs gevonden, want gedurende de nacht, was zelfs hun kleding afgenomen". Onbewogen Eichmann zat met samengeknepen lip pen, uiterlijk onbewogen, te luisteren naar wat Hausner vertelde. Terwijl Hausner voortging het afgrij selijk wrede optreden van de Duitsers in de bezette gebieden in herinnering te brengen deed Eichmann niet anders dan af en toe zijn koptelefoon te verplaatsen, waardoor hij in zijn moedertaal het som bere verslag hoorde. Hij keek niet naar links of rechts, maar keek strak naar de Israëlische openbare aanklager. Af en toe wreef hij met zijn vingers over zijn ogen achter de hoornen bril. Hij droeg nog steeds het donkerblauwe kostuum en de ge streepte blauwe das, die Israël vlak voor het proces voor hem gekocht had. De rechtszaal was slechts halfgevuld toen Hausners stem. soms geladen met emotie, de tenlastelegging voorlegde aan de rechters. Hausner deelde mee, dat kinderen van hun ouders gescheiden werden, hetzij wanneer dc vader en moe der naar een vernietigingskamp werden gezonden, of wanneer een Joodse vader met een arbeidskaart in het ghetto ge houden werd. terwijl zijn kinderen weg gevoerd werden. Vrijwilligers Hij zei, dat de SS-troëpcn „vrijwilli- gers voor deportaties" hadden opgeroe pen en voegde er aan foe dat Joden die gek werden van vrees en honger vaak zich vrijwillig aanmeldden. Ondanks deze toestanden aldus Haus ner. heeft Eichmann nog 25.000 Joden in het ghetto gestopt. Hausner riep een afschuwelijk beeld op van het leven in dc slavenkampen. Hy deelde mee, dat het werk iedere dag om 4 uur 's morgens begon, dat alle arbeid „in looppas" gedaan moest wor den en dat zü die dit niet konden, ge slagen werden. „Soms waren er massale afranselingen op dc appelplaatsen." Er werd een ooggetuigeverslag voorge lezen. De schrijver ervan zei, dat de Jo den scheppen gegeven werden en be vel kregen hun eigen graf te graven en er in te gaan liggen met het gezicht op de grond. Zij werden in het achterhoofd doodgeschoten. Dan werd er een laag zand over hen gestrooid waarna de volgende groep gedwongen werd in het graf te gaan liggen. „Op het laatste ogenblik heb ik kunnen ontsnappen", aldus de getuige. Hausner zei. dat kleren, brillen, ju welen en bontjassen van de slachtoffers afgenomen werden en naar de verschil lende agentschappen van de nazi-rege ring gezonden. „De waarde ervan be droeg 200 miljoen mark", zei hij. Hij citeerde Himmler die verklaard zou hebben, dat Polen aangevoerd moes ten worden om de Joodse arbeiders in de fabrieken en andere industriële in stellingen te vervangen. „Natuurlijk moesten de Joden dan de een of ande re dag verdwijnen in overeenstemming met de wensen van de Führer", aldus Himmler. Daarna kwam het relaas van de op stand in het ghetto van Warschau. „Het was een wanhopige strijd zonder een schijn van hoop, zonder uitzicht op enig succes, maar de Joden wilden niet lan. ger zonder zich verzet te hebben d« dood ingaan, op alle mogelijke manieren werden wapens in het ghetto gesmok keld". aldus Hausner. „Zij begonnen bunkers aan te leggen om zich te verbergen en de wapensmok kel te organiseren, de nazi's waren ei verbaasd van". Toen eenheden van de SS tegen het ghetto begonnen op te tre den, werden zij tweemaal teruggeslagen. De strijd duurde weken. Heldenmoed Hausner zei, dat de opstand van War schau „voor altyd de Joodse geschiede nis zal ingaan als een daad van uiterste heldenmoed." De activiteit beschrijvend van de be ruchte SS Einsatzgruppcn in bezet Rus land, citeerde Hausner moord na moord, massamoord na massamoord, getal na ge tal. „Daar", zei hij, „werd over de gehele lengte van het door de Duitsers bezette gebied op massale schaal gemoord." Er werden toen meer dan 720.000 Joden ver moord." „Het Joodse volk (in bezet Rusland) verloor alle hoop op ontkomen en velen maakten zich van kant om aan verder lijden te ontkomen", aldus Hausner. De zevende zitting van het proces- Eichmann werd om 10.36 uur Neder landse lijd beëindigd. Alleen geldig woensdag 19 april Jongensshort in ijzersterke katoenen gabardine. O.a. in de kleuren blauw en beige, 8 jaar nü 5.^® 5 HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Schaakkampioenschap van Nederland Strijd begint op 29 april Op 29 april begint dc jaarlijkse wed strijd om het persoonlijk kampioenschap schaken van Nederland. Dc titel is in handen van grootmeester J. II. Donner die zal trachten deze ook dit jaar weer de zyne tc kunnen noemen. Voor Donner is aan dit pogen nog een aparte attract!® verbonden, omdat liy de kans krygt de fraaie zilveren wisselprys. de „Kemp haan" definitief in bezit tc krygen. Deze prys is twee jaar geleden beschikbaar gesteld en moet driemaal achtereen of vijfmaal in totaal worden gewonnen. In totaal zijn 12 spelers uitgenodigd en wel Donner, ir. J. van de Pol, dr. J. Ba- rendregt, drs C. van den Berg, G. Tan, F. Roessel, mr. Ed. Spanjaard. A. Jongs» ma, M. Jonkman, ir. H. van Donk, K* Langeweg en I. Branicky. Er worden elf ronden gespeeld: dc eer ste op zaterdag 29 april en de laatste op zaterdag 13 mei. Het gehele toernooi zal in Den Haag plaats vinden cn wel in de kantine van de Caltex Petroleum Mij aan de Conrad- kade, waar iedere belangstellende grati* toegang heeft. De afgebroken partijen zullen worden uitgespeeld in het Nationaal Schaakge bouw. Van Speykstraat 1. alhier. TTET is waarschijnlijk, dat wereldkampioen Tal de na zijn 40ste zet afgebroken dertiende partij zonder verder spelen op zal geven. In dat geval is de stand 8%\Vz in het voordeel van de uitdager. Er worden maximaal nog 11 partijen gespeeld. De jongste ontmoe ting zal de commentatoren nog veel werk verschaffen. Botwinnik speelde namelijk een als „kleurloos" bekend staande variant van het Konings-Indisch, waarin Tal zonder al te veel inspanning het initiatief scheen te hebben verworven. Tussen de 15de en de 20ste zet, toen zwart rechtstreeks op een sterke doorbraak op de dame vleugel speelde (de zettenLf8,Pb6 enTd6), bleek er echter geen duurzaam positioneel voordeel te behalen. Het ziet er naar uit, dat zwarts plan dat overigens alleszins plausibel leek in feite een positionele misgreep is ge weest. Het een en ander riep herinnerin gen op aan de eerste partij. In dat duel scheen Tal een voor de hand liggend voordeel te bezitten, doch evenals toen wist de uitdager zyn bredere strategische kijk te doen zegevieren. Reeds omstreeks de 20ste zet werd dui delijk. dat niet zwart doch wit de gang van zaken voorschreef (had voorgeschre ven?). Met fraaie manoeuvres brak Bot winnik de vijandelijke stelling open. drong met de torens binnen en bracht een vrijpion naar de zevende lijn. Het was een fascinerende strategische strijd. Wit: dr. ir. M. M. Botwinnik Zwart: M. Tal. Konings-Indisch Een verrassing, gebruikelijk zijn hier de zetten 7. d5 of 7. Pge2. De tekstzet le vert weinig op. hetgeen de theonie reeds jareri weet. Wil wit gemakkelijk re maken? Achtste zitting van proces-Eichmann *17AND A AG, op de achtste zitting van het proces-Eichmann heeft de procureur-generaal, Gideon Hausner de nazi-verschrikkingen in West-Europa en Nederland in het bijzonder behandeld. Hausner herinner de aan de speciale afdeling, die in Amsterdam gevestigd was en die de joden voor de vernietigingskampen moest selecteren. Verder wees Hausner op een aantal wetten, die de joden uitsloten van bios coopbezoek en het gebruiken van een telefoon. Bovendien werd een avondklok ingesteld en werden fietsen van de joden beslag genomen. Hausner herinnerde eraan, dat veel niet-joodse Nederlanders uit protest tegen deze maatregelen de gele Davidsster gingen dragen. Hausner prees het verzet van de Nederlanders te gen de jodenvervolging, dat tot uiting kwam in de februari-staking van 1942. Uitvoerig werd stil gestaan bij de plun deringen van de joden door de nazi's. In totaal werden 29.436 goederenwagons met gestolen eigendommen van Westeu- ropese joden naar Duitsland overge bracht. „Zij (de Joden',4 werden tot de laatste druppel uitgeknepen en gereed gemaakt voor de verzending naar de werkkampen en uiteindelijk naar de gaskamers", aldus Hausner. De deportaties uit Nederland begon nen medio 1942 cn Eichmann eiste dat men hiermee in juli 1943 klaar zou zyn. Naderhand was men gedwongen deze termyn tot eind 1943 te verlengen, om dat niet voldoende voertuigen beschik baar waren. Vervolgens sprak Hausner over Noor wegen. Hij wees erop dat er in dit land slechts 1750 joden woonden ten tijde van de Invasie der Hitlertroepen. Depor tatie zorgde echter voor wegvoering van allen die niet de wijk hadden genomen iar Zweden. Hausner beschuldigde Eichmann er van alles in het werk te hebben gesteld om de Zweedse pogingen te dwarsbomen bij het verlenen van hulp aan joden uit andere Scandinavische landen. lil Denemarken vielen de Duitsers tal van Joodse woningen binnen maar ze bemerkten dat de inwoners waren ge vlucht. Eichmann was volgens de procureur- generaal „buiten zichzelf van woede" toen hy dit bemerkte en ging persoonlijk naar Kopenhagen om na te gaan wat de oor zaak was van „deze mislukking." Daarna sprak Hausner over de vernie tigingsactie van de nazi's in België „Ook hier weer vinden we plundering en de portatie". zei hij. De Vichy-rcgering in Frankrijk liet de Joden over aan de „barmhartigheid" van de nazi's, zei Haus ner. Ook memoreerde hij de hulp die de Franse ondergrondse bij het onderdui ken van veel joden had verleend. Maar de Duitse doelmatigheid won het ten slotte. Eichmann leidde persoonlijk de deportaties ook die van de kinde ren uit Frankrijk. Hausner zei dat de Italianen „weinig geestdrift" toonden voor het vernietigingsprogramma en ten slotte veel joden hielpen ontsnappen. Maar toen de Duitsers in 1944 in Italië stonden, werd het programma versneld uitgevoerd. Tal van Italianen, de geeste lijkheid en de paus hielpen joden in dit wanhopige uur. Sprekend over Joegoslavië bracht Haus ner het verwoesten synagogen en dc deportaties van Servische Joden in her innering. Deze jaden werden op Servische bodem omgebracht volgens de korte opdracht van Eichmann: „Neerschieten aanbevo len." Daarna sprak Hausner over Slowakije waar de nazi's geholpen werden door de plaatselijke overheid. Eichmann had volgens Hausner een Slowaaks journa list opdracht gegeven een serie artikelen te schrijven, waarin deze een ooggetuige- verslag moest geven van de „goede ar beidsomstandigheden" in de werkkampen. De aanklager somde een lijst op van deportatties en vervolgingen in Roemenië en Bulgarije waar koning Boris, samen met vele andere Bulgaren, zich persoon lijk tegen de deportaties van joden ver zette. De Algemecnc Nederlands-Antilliaan.se ambtenarenbond bestaat 25 jaar en lelt 3100 leden of 70 procent van de ambte naren op alle eilanden: minister W. F. M. Lampe was lid van het eerste bestuur, toen de bond nog algemeen Curagaosche ambtenarenbond heette; een der dfae- lingen is de bond van gepensioneerden der Nederlandse Antillen in Nederland. 1. d2—d4 2. c2c4 3. Pblc3 4. e2—e4 5. f2—f3 6. Lele3 7. d4xe5 Pg8f6 g7g6 Lf8g7 d7d6 0—0 e7e5 8. Ddl x d8t 9. Pc8—dó d6 xe5 Tf8 x d8 Pf6 x d5 Waarschijnlijk het sterkst, indien 9 Pe8 dan 10. 000 en wit heeft een aardiige dreiging (11. Pe7t), die na afwering door 10Pbd7. in elk geval een goede stand zou ople veren. 10. c4xd5 c7c6 Neemt de voorpost onder vuur. Wit kan bezwaarlijk ruilen, omdat na Pc6: het zwarte spel duidelijk de voorkeur verdient 11. Lflc4 b7b5 Snijdt het mes aan twee kanten, tem powinst en oprukken van de meerder heid. 12. Lc4b3 Lc8—b7 13. 0—0—0 Interessant is hier de afweer 13. Tel. hoewel de consequenties niet duidelijk zyn. 13c6—c5 Het nu volgende partij gedeelte wordt beheerst door de mogelijkheden b4 en/of c4. 14. Lb3c2 Pb8d7 Nu stond de pion op c5 werkelijk aan gevallen. 15. Pgl—e2 Lg7—f8 16. Pe2c3 a7—a6 17. b2b3 Ta8c8 18. Lc2d3 De enige manier om de c-liin (voor lopig) gesloten te houden. 1 8Pd7—ba 19. Ld 3e2 Verhindert (direct) c4, daar Pb6 hangt. 1 9Td8dö Enkele grootmeesters te Moskou twij felden aan de juistheid van deze zet. die overigens de consequentie was van Pb6. Zwart dekt het paard en brengt c4 op het tapijt, maar het is de vraag of dit werkelijk een dre»- ging is. 20. Kcl—b2 Indien nu 20. c4 dan 21: LbO: Tb6: 22. bc4:, bc4:f 23. Kb2 en wit heeft, na opponering op bl. tenminste gelijk spel. 20. f7f5 Zoekt een tweede front te vormen. maar hiermede is het voorafgaande niet geheel gerechtvaardigd. Wits minus xs wel verdwenen. 21. Tdl—cl De inleiding tot tegenspel op de da mevleugel. Tal. die het (vermeende) voordeel had zien vervluchtigen, dacht hier een half uur na. 21Td6—f6 22. a2—a4! b5 x a4 Het- is uiteraard zeer moeilijk, hier langs analytische weg het gelijk of on gelijk te bewijzen. Maar een zet als bijv 22. b4 lokt een manoeuvre als Pc3bld2c4 uit, met zeer overwe gend spel voor wit. 23. b3 x a4 a6—a5 Het toelaten van 24. a5 zou wit door de mogelijkheid Pc3a4 beslissend voordeel bezorgen. 24. Kb2c2 c5—c4 25. Tel—bl Het blijkt nu voor zwart onmogelijk de invasie via de b-lijn te keren. 25Lf8—b4 26. Pc3a2 Lb4—c5 Men ziet mijn haar fantastisch FORSE TUBE F175 ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE KAPPER 27. Le3xc5 28. Pa2c3 29. Tblb2! Tc8 x c5 Lb7c8 Een zeer fraaie zet. Wit laat pion a4 in de steek in de juiste veronderstelling dat de open b-lijn en de gedekte vrij pion de doorslaggevende rol zullen kun nen spelen. 29Lc8—d7 30. Tlil—bl Ld7xa4t 31. Pc3xa4 Pb6 xa4 32. Tb2b8t Kg8—g7 33. Tbl—b7t Tf6f7 Indien 33. Kh6 dan 34. TTi8 en de zwarte koning verkeert in doodsge vaar. 34. d5—d6 Tf7xb7 Nog het enige. 35. Tb8 x b7t Kg7—f6 Niet 35 Kf8 36. Tb8t en de dreiging d6d7d8 beslist de partij. 36. Tb7 x h7 Nu dreigt winnend 37. d7. 36. Tc5c3 37. d6—d7 Tc8—d8 38. Le2 x c4 Pa4c5 39. Th7f71 Kfö—g5 40. Lc4b5! O.l. de winnende zet. 40. f5 x e4 Afgebroken. Wit gaf de 41ste zet onder couvert af De stelling na de 40ste zet van zwart luidt: Wit: Kc2, Tf7, Lb5, pionnen: d7. f3, g2 en h2. Zwart: Kg5, Td8, Pc5, pionnen: aö, e4, e3 en g6 OPHEFFING TOL LEIMUIDEN (Van onze parlemcAtsredactie) Voor het opheffen va'6 de tol op de brug over de Drecht in de Bilderdam- merbuurt te Leimuiden moest door de provincie Zuid-Holland en het rijk elk een bedrag van 15 000 gulden aan de ge meente Leimuiden worden betaald. Na langdurige onderhandelingen werd dit resultaat bereikt, zo deelt minister Kort hals mee in het wetsontwerp tot wijzi ging van de begroting ven verkeer en waterstaat voor 1960. waarin hy onder meer aan dc Tweede Kamer wordt ge vraagd. hem dit bedrag ter beschikking te stellen. Door een 21 zege op Sheffield Wed nesday Is Tottenham Hotspur er gisteren in geslaagd het kampioenschap van de Engelse league te behalen. Ruim 60.000 toeschouwers woonden de wedstrijd in het White Hart Lane Park bij. Tottenham Hotspur, dat in het begin met 10 achter stond, speelde zich met briljant spel naar de overwinning en heeft daarmede de eerste stap gedaan naar de zo begeerde „doublé". Op 6 mei speelt Tottenham in de finale van de F.A.-Cup tegen Leicester City. Voor de league moeten nu nog drie wedstrijden worden gespeeld. Tottenham Hotspur vergaarde tot nu toe 64 punten, acht meer dan zijn naaste rivaal Shef field Wednesday. Als zo'n t.v.-antenne direct goed geplaatst wordt, hebben zc er praktisch geen omkijken meer naar. Wel logisch dat er zoveel t.v. hebben van LIGTVOET GANGETJE Li Belgische Kempen worden gerustgesteld De Hoge Autoriteit van de Kolen- cn Staalgemeenschap heeft de kolenasso- ciatie van de Belgische Kempen gerust gesteld over de verhoging van het Ne derlands-Belgisch kolencontingent met 70.000 ton. De associatie vreesde namelijk, dat daardoor de moeilijkheden van dc Belgische kolenmarkt cn de werkloos heid zouden toenemen, doch dc H. A. herinnerde er aan dat de verhoging van de Nederlandse leveringen afhankelijk was van die der Belgische leveranties aan Nederland. Overigens was het con tingent op uitdrukkelijk verzoek van dc Nederlandse zowel als de Belgische re gering verhoogd en de H A. kan de zaak telkens opnieuw bezien als de leverin gen over en weer niet in gelijke mate stijgen, of wanneer de saneringsmaat regelen voor de Belgische mijnen bena deeld zouden worden. IN de politieke commissie van de Ver. Naties heeft de Amerikaanse afgevaardigde Adlai Stevenson de aantijgigingen van de Cubaanse mi nister van buitenlandse zaken, dr. Raul Roa, categorisch ontkend. Met nadruk verklaarde de Amerikaan, dat noch vanuit Florida, noch vanuit enig ander deel der Ver. Staten een offensief was ingezet. De regering van de V.S. zal geen en kele agressie plegen tegen Cuba en al het mogelijke doen om te verzekeren, dat geen enkele Amerikaanse staatsburger aan agressie zal deelnemen. Roa zei o.m dat een door de regering van de V.S gefinancierde strijdmacht van huurlin gen, afkomstig uit Guatemala en Florida. Cuba was binnengevallen. Hij eiste snel afdoende en krachtige maatregelen van de volkerenorganisatie om verdere agres sie en inmenging van Amerika te voor komen. „Nimmer heeft Cuba van de zijde der internationale organisaties recht gekre gen in zijn heldhaftige strijd tegen het Noordamerikaanse imperialisme. Wel kreeg het de steun van de wereldopinie en de solidariteit van de onderontwik kelde landen van Zuid-Amerika, Afrika en Azië", aldus de Cubaan. Na te hebben verklaard, dat Cuba in vrede wil leven, maar zich in de situatie van David tegenover Goliath bevindt, zei Roa, dat Cuba toch zal overwinnen. Hij beschuldigde president Kennedy er van de invasieplannen, opgesteld door het Pentagon cn de Amerikaanse geheime dienst, te hebben gedekt met zijn ver klaring van niet-inmenging op 13 april „Weet u, dat geheel Lalijns-Amerika op het ogenblik in vlammen staat?" zo besloot Roa zijn lange betoog, dat met applaus van de publieke tribune werd ontvangen. Stevenson, die daarna het woord kreeg zei, dat de V.S. niet zullen toestaan dat hun grondgebied wordt gebruikt voor agressie of een invasie tegen Cuba o( welk land ook. Hij gaf toe, dat Amerika sympathie heeft voor dc Cubanen in bal lingschap, die niet ophouden Cu baan te zijn, zelfs al kunnen zij onder de huidige omstandigheden niet in Cuba wonen. Dc Ver. Staten hopen dat zij zullen slagen in wat de revolutie van Castro niet heeft kunnen bereiken, name lijk het brengen van democratie aldus Stevenson. Castro heeft zijn eigen ideaal verraden, zo vervolgde de Amerikaanse afgevaardigde. Hij heeft zich op het Amerikaanse continent buiten de wet ge steld cn oogst thans de storm, die hij zelf heeft gezaaid. „Het regime van Castro vraagt ons nu het te beschermen tegen de woede van het Cubaanse volk", zo zei Stevenson, die herinnerde aan de Rus sische hulp aan Cuba in de vorm van vliegtuigen, tanks cn geschut, militaire adviseurs en Russisch en Tsjechisch ma terieel. Ruim 30.000 ton is de laatste maanden naar Cuba gebracht, terwijl vele Cubanen voor opleiding in commu nistische landen verblijven. Stevenson betoogde dat Castro genade loos dc vryheld heeft teniet gedaan. De gevangenissen zyn overvol met politieke gevangenen. Ruim 600 mensen zijn te rechtgesteld. De boeren z(jn staatsbeamb ten cn de vakbeweging is geketend. Dui zenden hebben zlcb de laatste t(jd van Castro afgekeerd. „Als het bewind van Castro omver word* geworpen, dan ge schiedt dit door Cubanen cn niet door Amerikanen", zo besloot Stevenson zUn rede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9