Elk jaar ruim 350 doden bij bedrijfsongelukken IN PARIJS VERRIJST EEN ENORM RADIOGEBOUW Drie doden bij frontale botsing in Apeldoorn C.N.Y. sticht instituut scholing en vorming Nog geen goedkope dollar voor toerisme naar Y.S. De Zon gaat op Toeneming door uitbreiding van industrie Kamerlid Van Dis ook Statenlid Kind bij brand in boerderij om liet leven gekomen Cuba en kaarten 61 7 DINSDAG 18 APRIL 1961 Veïligheidsbeurs in Amsterdam geopend (Van een onzer verslaggevers) T^LKE TWEE SECONDEN gebeurt -*-J er een arbeidsongeluk met let sel. Elke 33 seconden een met een verzuim van drie dagen of erger en elke 4 uur en 41 minuten een dode lijk arbeidsongeluk (een derde daar van heeft in het verkeer plaats van of naar het werk). De laatste jaren is de ernst van de be drijfsongelukken evenals de frequentie ervan sterk toegenomen. Van 100 bij het Amsterdamse veiligheidsinstituut aange sloten bedrijven met tezamen bijna 150.000 werknemers kreeg in 1959 7,5 pro cent van de arbeiders een ongeluk met een verzuim van drie dagen of meer. Volgens een schatting is het vorige jaar dit percentage gestegen tot iets beneden het landelijk gemiddelde (dat aanzien lijk ongunstiger ligt dan dat van deze bedrijven). Het zijn deze cijfers, die het veilig heidsinstituut op de vierde veiligheids- beurs in de Amsterdamse Apollohal on der de aandacht wil brengen. En: hoe Dam-vvaag 84 (Eerste publikatie) Zwart: 8, 11, 14, 17, 18, 19, 22, 23, 36. 38. Wit: 26, 27, 29, 31, 34, 35, 37, 39, 46. Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 84 De stand in het probleem-met-ver haaltje van Otto Gallischek was deze: Wit: Ke6, Dal, Le7, pi a3 en h2. Zwart: Ke8, Tf4, pi c5, d5, e5, f5, f6, h3 en h4. De oplossing van deze driezet: 1. Dal—gl, Tf4g4; 2. Dgl—<11... De zwarte toren (fungerend als de boze wolf) kan nu alleen maar de velden a4 en h5 verdedigen als hij blijft staan waar hij staat. Dan moet de „boze fa milie" echter spelen, een van de pion nen dus, met als gevolg dat de hori zontaal versperd wordt. De witte dame krijgt dan toch het veld a4 om mat te zetten. Bridge De kaartverdeling van het 5 schop- penspel was na de 2e slag aldus: A A H 7 9 A H 10 5 O 8 A 7 2 4 3 9 V B 9 3 2 4 10 6 5 4 974 O H 9 4 10 8 5 O V B 10 4 H 4 4 V B <986 O 4 V B 9 6 3 Zuid kan als volgt 11 slagen ma ken. In slag 3 maakt Zuid klaveraas en speelt klaveren na. Oost aan slag speelt ruiten terug, welke Zuid troeft. Hierna incasseert Zuid schoppenaas, hartenaas- en heer en gaat vervolgens met klaveren naar hand, waarna deze eindfiguur is ontstaan: 4 10 6 - O H 4 Zuid speelt nu klaveren vrouw, waarop West kan opgeven. Wat West ook doet, de resterende slagen zijn altijd voor Zuid. JACK DIAMOND. Verschu i S-puzzel Onderstaande woorden zodanig ver schuiven, dat verticaal twee plaatsna men in Zeeland ontstaan namelijk de naam van een gemeente in O. Zeeuws- Vlaanderen en van een gehucht onder Westdorpe. Westdorpe Nieuwvliet Biervliet Zaamslag Driewegen Biggekerke Kortgene Hontemsse 's-Heerenhoek OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Tiel, 4. pan, 7. mode, 8 sado, 9. arend, 11. tic, 12. Edens, 14. st, 15. ego, 16. N.T., 17. Kreta, 19. roe, 21. Noren, 23. deel, 24. Iers, 25. ert, 26. Erna. Verticaal: 1. tor, 2. idee, 3. eender, 4 pats, 5. adi. 6. nochtans, 7 mansarde, 10. degen. 13 notoir, 17. keet, 18. aren, 20. oer, 22. era. deze cijfers omlaag kunnen worden ge bracht door betere beveiliging van de technische apparatuur. Want statistieken hebben aangetoond dat 20 procent van al le ongelukken worden veroorzaakt door de techniek. Groter dan vorige jaren is de beurs 1961. die voor het eerst in de Apollohal wordt gehouden. Oorzaak hiervan is de zich steeds uitbreidende industrie, die grotere aandacht aan de beveiliging in het bedrijf noodzakelijk maakt Wat opvalt op deze beurs is, dat naast de technische verbetering van de be veiliging ook een esthetische verbetering valt waar te nemen. Vroeger was de vreemde vormgeving van beveiligings apparatuur nog wel eens reden om deze achterwege te laten (de veiligheidshel men, die veel overeenkomst vertoonden met nachtspiegels). Thans is ook dit be zwaar voor een belangrijk gedeelte op geheven. Nieuwtjes op deze veiligheidsbeurs zijn o.m. het verbeterd type oorschelp, dat schadelijke hoogfrequente geluids trillingen aanzienlijk reduceert, nieuwe vangnetten voor reddingsacties bij bran den, verbeterde sluitingen op acetyleen- flessen, waarmee wegstromen van gas wordt voorkomen, nieuwe geel-zwart ge streepte waarschuwings- en markerings middelen voor wegwerken, klopsignaal- detectors (uiterst gevoelig) voor redding van opgeslotenen en een bijzonder hand zaam zuurstofflesje. Ook wordt aandacht besteed aan de bedrijfshygiëne, die volgens het veilig heidsinstituut nog in té weinig bedrij ven wordt toegepast (Van een onzer verslagig evers) In de vanmorgen gehouden buitenge- wone zitting van de Prov. Staten is de heer Ir. C. N. van Dis als opvolger van wijlen ds. P. Zandt tot lid van de Zuid- hollarodse Staten geïnstalleerd. Op de lijst van de S.GP. kwam eerst de heer A. de Redelijkheid te Ouderkerk aan den IJssel als opvolger voor. Deze kon het Statenlldmaatschap echter niet aanvaarden omdat hij hulpprediker is in de Ned. Herv. Kerk. Een combinatie van beide functies is volgens de kerke lijke reglementen niet toegestaan. De veiligheidsbeurs, waaraan door 333 bedrijven wordt deelgenomen en die tot 21 april duurt, heeft zich dit jaar beperkt tot de bedrijfsongelukken. Dit heeft het voordeel van een uitvoeriger voorlichting en een beter contact tussen leverancier, importeur, constructeur en gebruiker. Want dat is het doel van het veiligheids instituut: intensivering van de toepassing van technische beveiliging by alle ge ledingen van de bevolking. En met name van de jeugd. Zo heeft het instituut voor de leerlin gen van de lagere technische scholen en landelijke veiligheidswedstrijd uitge schreven. waaraan 15000 soholieren deel nemen. Beveiliging tegen ongelukken, dient een levensinstelling van ons volk te worden, zegt het instituut. Die ruim 350 doden per jaar zijn niet nodig als voldoende voorzorgs maatregelen worden genomen. In deze tijd van steeds volmaakter wor dende techniek kan een klein foutje grote ongelukken veroorzaken. De ramp bij de Rotterdamse R.D.M. heeft dat op afschrikkende wijze be wezen. Daarom voert het instituut dit devies: Puht 1, Veiligheid! Televisie vergeten. Bij een frontale botsing op de Arn- hemseweg te Apeldoorn zijn gisteren de 57-jarige vrachtautochauffeur IJ. Jansen uit Amsterdam, de 3R-jarige automobilist H. Sellc en zijn 37-jarige echtgenote mevrouw A. F. Sclle-Spiel- holff uit Gevelsberg, nabij Wuppertal in Duitsland, om het leven gekomen. De Duitser kwam in een personen wagen met grote snelheid uit de richting Arnhem. Op het moment dat hij de heuvel „De Toppelberg" op kwam, na derde uit tegenovergestelde richting, eveneens tegen de heuvel op, een tank wagen. Daarachter reed de Amsterdam mer met een met stenen platen beladen vrachtauto, die de tankwagen wilde pas seren. Hierbij kwam hij op de linkerweg gedeelte en botste daardoor frontaal te- gen de personenauto. De bestuurders van de beide wagens waren op slag dood. Me vrouw Selle overleed enige tijd later in een Apeldoorns ziekenhuis. 0 De 20-jarige dienstplichtige sergeant titulair S. M. G. Teenhuis uit Tilburg is gisteren om het leven gekomen, nadat hij onder de gemeente Wolfheze uit de laadbak van een militaire vrachtauto was gevallen. 0 Gistermiddag is de 67-jarige heer K. Zoetje uit Heiligerlee, die op de fiets een kruispunt in Scheemda wilde oversteken, doof- een Deense reisbus aangereden. Hij was op slag dood. 0 In Noordscharwoude is gisteren de 37-jarige mevrouw A. Kostelijk-Bruijn, moeder van vier kinderen, verdronken, toon zij bezig was een vuilnisbak te le digen in een kanaal. Zij gleed hierbij uit en viel in het water. 0 Op de Mauritslaan in Geleen is gis teren een door de 30-jarige heer J. Vis ser uit Geleen bestuurde personenauto in frontale botsing gekomen met een vrachtauto met aanhanger, bestuurd door de heer G. P. uit Geleen. De heer Visser overleed op weg naar het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde toen de vracht auto de weg op draaide, juist toen de personenauto met grote snelheid uit te genovergestelde richting naderde. Genoemd naar Slotemaker de Bruine (Van onze soc.-econ. red.) De algemene vergadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft gisteren besloten tot stichting van een instituut dat de scholing en vorming binnen de christelijke vak beweging zal leiden en cpördineren. Het instituut zal de naam dragen van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne. Het nieuwe instituut wordt in stand gehouden door een vereniging, waarvan de bij het CNV aangesloten bonden lid zijn. Het doel is niet alleen jonge vak bondsbestuurders op te leiden zoals tot nu toe op de kaderschool van het vak verbond gebeurde, maar tevens om de bonden te helpen en te adviseren bij het scholingswerk. De vereniging zal worden bestuurd door een raad, bestaande uit een aantal door de verbondsraad van het CNV aan te wijzen leden, aangevuld met enkele deskundigen en CNV-bestuurders. Zes leden uit deze kring zullen het dagelijks bestuur vormen. De scholingsleider van het CNV, de heer Tj. Pel, wordt als secretaris aan bestuur en bestuursraad toegevoegd. Dit is gisteren medegedeeld door de heer M. A. Schouten, secretaris van het vakverband, belast met zaken betreffen de scholing en vorming. De heer Schou ten opende op de Talmahoeve in Gar deren de nieuwe cursus van de CNV- kaderschool, die door 21 cursisten, allen jonge bestuurders van CNV-bonden, wordt gevolgd. De cursus heeft een an dere opzet gekregen dan tot dusver ge bruikelijk was. In plaats van de zater dagse lessen in Utrecht volgen de cur sisten nu gedurende drie weken achter een de lessen op het vakantieoord in internaatsverband. Bovendien zijn de les methoden gemoderniseerd en is de lesstof meer afgestemd op de praktijk van het werk van de vakbondsbestuurder. Het thema van de nieuwe cursus is: „de rol van de vakbeweging in de maatschappij". Later in het jaar komen de cursisten nogmaals voor enkele weken bijeen op de Talmahoeve. De stichting van het nieuwe instituut is bij de opening van de nieuwe cursus op de Talmahoeve met instemming be groet. CNV-secretaris M. A. Schouten bleek zeer ingenomen te zijn met het besluit van de algemene vergadering om dat, zoals hij zei, coördinatie op het ter rein van de scholing en vorming binnen de christelijke vakbeweging alleen maar voordelig kan zijn. Niet alleen financieel voordelig, maar ook omdat de diverse facetten van het scholingswerk nu kwa litatief beter kunnen'worden verzorgd. De rector van de kaderschool, prof. mr W. F. de Gaay Fortman, gewaagde even eens van een blijde dag, nu gebleken ia dat het scholingswerk, zoals dat in 1948 is begonnen, onder een nieuwe opzet kan worden gecontinueerd. De rector kon zich geheel vinden in het besluit de stich ting te vernoemen naar de grote politicus en theoloog Slotemaker de Bruïne, die hij „een geboren vormingsleider" noem de. Dankbaar herinnerde prof. De Gaay Fortman aan de grote gaven van Slote maker de Bruïne, zoals hij die ook ter beschikking heeft gesteld van de christe lijke vakbeweging. De rector meende dat het verbinden van deze naam aan het nieuwe instituut verplichtingen oplegt aan de christelijke vakbeweging terzake van de scholing en vorming. Ook de pen ningmeester van de christelijke -textiel- bond Unitas, de heer R. Slok, liet namens de bij het CNV aangesloten bonden zijn waardering blijken over de stichting van het nieuwe instituut, dat zal gaan wer ken zodra de statuten zijn goedgekeurd. Gisteravond is bij een brand in de boerderij van de heer A. Bosscha ln Lange Zwaag het 5 jaar oude zoontje Riekele in het vuur omgekomen. De an dere leden vam het gezin man, vrouw en de twee zoontjes, Fedde 7 en Albert 1 Jaar, wisten tijdig de woning te verlaten. Van het woongedeelte brandde het grootste deel geheel uit. het bedrijfsge bouw werd minder ernstig door het vuur geteisterd. Achttien koeien, kleinvee en twee paarden, konden tijdig naar bulten worden gedreven. De brand moet na elf uur ontstaan zijn. Het gezin had zich op dat moment reeds te ruste begeven. De vermoedelijke oor zaak is schoorsteenbrand. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft giste ren in de Amsterdamse Apollo hal de vierde hedrijfsveilig- heidsheurs geopend. Daarbij werd de staatssecretaris te midden van de veiligheidshel men gefotografeerd. „Rechercheur" journalist vrijgesproken Het Amsterdamse gerechtshof acht het niet bewezen dat de 31-jarLge journalist A. B. zich op 3 juli 1960 opzettelijk als rechercheur heeft uitgegeven toen hij in een hotelletje op de Amsterdamse walletjes voor zijn krant inlichtingen trachitte in te winnen over een poging tot wurging van een prostituée. Daarbij zou B. zich hebben gelegitimeerd met zijn perepennning, waarbij hij zou heb- ben gezegid dat hij van de recherche was. De journalist is zijn onschuld steeds blijven volhouden. Er was een voorwaardelijke straf van veertien da- gen gevangenisstraf geëist. Op de Quay de Passy in Parijs worêit hard gewerkt aan de vol tooiing van een reusachtig gebouw voor de Franse Omroep RTF, dat huisvesting zal bieden aan de radio. Pas te laat heeft men zich gerea liseerd dat tien jaar geleden bij de bouwplannen niet werd gerekend met de groei van de televisie en deze zal hier dus geen onderdak kunnen vinden. Op zichzelf lijkt dit niet zo'n alar merend bericht, maar intussen is de televisie zo sterk ontwikkeld, dat men zich in het huidige televisiegebouw Commentaar T\E CUBAANSE gebeurtenissen van gisteren waren voor de K.R.O.- televisie aanleiding een extra program van de RTF, gelegen aan de Ruc Cog- nacq-Jay, geen raad meer weet. Alle mogelijke ruimte is hier benut en zelfs de toiletkamers moesten als kantoren worden ingericht. In één toiletzaal, waarin zich vijf wastafels bevinden, zitten twaalf televisiemede werkers en vier stenotypistes dagelijks te werken. Het is echter onmogelijk, iets van het in aanbouw zijnde radiogebouw af te staan voor de sectie televisie, want ook de radio is op het ogenblik heel summier behuisd en het interieur van het nieuwe gebouw is totaal ongeschikt voor televisie-doeleinden. De overheid heeft zeer veel geld ge stoken in dit gebouw aan de Quai de Passy. De kosten gaan nog boven die voor de nieuwe luchthaven van Orly uit. Het is cirkelvorming en beslaat een oppervlakte van 40.000 m2. Het bouw werk is bijna voltooid, maar de afwer king en de inrichting met de modern ste radio-installaties zullen nog bijna twee jaar arbeid vergen. Het gevaarte telt 21 verdiepingen, krijgt 58 studio's en 920 kantoorlokalen kamers voor in totaal 3500 perso- £.a, t2 nceïsledcn. Er komt oon (raai ontvangst- centrum, er worden vergaderzalen en cantines ingericht, kortom, het wordt een waar paleis. Intussen echter zal er ten spoedig- Dit gold een filmoverzicht van de ont wikkelingen in Cuba gedurende de laat ste twee jaren onder het betwind van Fidel Castro, zulks met een korte toe lichting door de heer H. Neuman. Actuele «oor,irM.no, „e ÏSkhSM radio werd gegeven, maar waarbij de televisie altijd het verduidelijkende en boeiende beeld voor heeft. Er was ook een uitzending over prent- den gebouwd, maar de moeilijkheid is de financiering. Men is er zich van bewust, dat een tclevisiegebouw niet alleen nog groter, maar ook belang- brie/kaarten van vromer en moarbij r«k ™et worden. we onder leiding van Joop Rein boud iets te zien kregen van verzamelingen, die alleraardigste vergelijkingsstof op leverden. Vooral de stadsgezichten laten duidelijk de maatschappelijke en stede- bouwkundige veranderingen zien en cl weten we dat wel en krijgen we zelf ook nog wel eens oude prentbriefkaar ten in handen, toch is het merkwaardig, eens een hele collectie bij elkaar te zien. Interessant is het ook, na te gaan hoe 't aanzicht van de gelegenheidskaart is veranderd en hoeveel de kaarten weten te vertellen ran de ontwikkeling op het gebied van sport- en strandleven. Al was het vertoonde zeker niet vol ledig en werd er dikwijls zo snel door de albums gebladerd dat de afbeeldin gen niet fraai tot hun recht kwamen, toch was de opzet van het programma aardig. Daarom kan het ons alleen maar spijten dat we niet de gelegenheid kre gen iets meer van de zeer vele oude kaarten wat beter te bekijken. r vanavond Kijkers boven 18 jaar kunnen om 9 uur kijken naar de film „Vreemd in eigen huis", uitgezonden door de AVRO. De avond begint om 8 uur met het NTS-journaal. Daarna zendt de AVRO vóór de hoofdfilm een filmpje van Charley Chaplin uit en een ander komisch filmpje „The stranger left no card". navond BOAC-vertegeiiwoordiger verklaart ALS HET president Kennedy ernst is met zijn streven Europese vakantiegangers naar de V.S. te lok ken, dan zou de invoering van een toeristen-dollar de scherpste pijl op zijn boog zijn. Voorlopig is er echter van zo'n goedkope dollar, uitsluitend bestemd voor toeristen, nog geen sprake. Dit heeft gistermiddag de heer L. G. S. Hyland, leider van de groep Boac-vertegenwoordigers, die een tweedaags bezoek aan ons land brengt, medegedeeld op een persconferentie in het Amstelhotel te Amsterdam. „All inclusive tours", zoals wij die in Nederland naar Mallorca en andere vakantieverblijven kennen, bestaan nog niet voor reizen naar de V.S. Wel kan men in Amerika een soort all inclusive prijs betalen voor een verblijf van b.v. 17 dagen, waarbij alles door reisbureaus geregeld is. Voor 405,50 dollar krijgt men daar een complete reis aangeboden met bezoeken aan New York, Chicago, Los Angeles, San Francisco, Portland, Seattle, Vancouver en Banff. Het reizen geschiedt dan grotendeels per trein maar bij dit bedrag moet de Europese vakantieganger dus zijn vlieg- retour naar New York optellen En die kost alleen al minstens 1800 gulden per persoon. Ruw berekend komt dat dus voor een echtpaar in totaal neer op meer dan 6000 gulden voor een vakantie van circa 19 dagen en voorlopig zal het dit BOAC-team niet meevallen de Euro peanen er van af te brengen dan maar voor een fractie van dit bedrag de zon ergens in het eigen werelddeel op te zoeken. Nu is dat niet het enige doei van de tournee. Men wil ook contacten leggen voor het veel Intensievere vervoer van Amerikanen, die hun vakantie in Eu ropa doorbrengen en in dit verband liet de heer Hyland zich optimistisch uit over de komende zomer. Kort na het avondeten verliet Judith de kamer, zij ging naar de schuur. Voordat zij er in kroop, keek zij nog één keer naar de bergen. Haar blik was strak en zij ademde met diepe teugen. Toen verdween zij snel in de schuur en wierp zich kreu nend op de rendiervellen van haar leger. Maar al heel snel ging zij weer zitten, zij hield het hoofd met beide handen vast, alsof zij bang was, dat het zou barsten. En ineens overviel haar een krankzin nig verlangen weg te lopen, weg te rennen over de velden en door de bossen alleen om datgene, wat haar bedreigde te ontlopen. Zij huiverde: haar tan den klapperden zo hevig tegen elkaar, dat haar mond begon te bloeden. Na een paar minuten kwam Judith weer tot rust. Zij klemde haar handen ineen en dwong zichzelf onverschillig te schijnen. Zij had immers niets te vrezen. Het lijk ach, dat-armzalige, dode kindje kon haar toch niets doen! Of was het soms haar schuld, dat Arne niet terugkeerde van de beren jacht? Neen, er zou nooit iemand kunnen komen zeggen, dat zij Arne gedood had. Judith was weer gaan liggen, toen Olof zachtjes binnen kwam. Zij was blij, dat hij was gekomen, maar zij vond, dat hij toch nog een beetje had moeten wachten. Het zag er naar uit, dat de oud jes op de een of andere manier achterdocht koes terden en dat mens van Berkendal stak overal haar neus in. „Heeft niemand je hierheen zien gaan?" vroeg zy. „Niemand, ik ben achter de stal langs geslopen." „Zyn de oudjes al naar bed?" „Ja". „En Imber?" Olof antwoordde, dat Imber naar haar kamer was gegaan, toen hij nog in de keuken was. „Hebben zij nog iets gezegd, nadat ik weg was gegaan?" „Neen." „Kunnen wij nu niet vertellen, hoe de zaken staan? Judith legde hem uit, dat dat onmogelijk was. Na de kerkedag konden zij het de oudjes vertellen eerder niet. Als Arne zijn woord niet hield en in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NOR DH haar niet naar het altaar bracht, was zij vrij en kon doen, wat zij wilde. Olof had moeite haar te volgen. Hij begreep niet, wat Judith bedoelde. Zij wist toch even goed als hij, dat Arne niet naar de kerkedag kon komen. Arne had slecht kruit in zijn geweer gehad en Lap- pen-Kari had de beer tegen hem „opgezet". Het was trouwens helemaal niet nodig geweest het kruit te mengen. Een „besproken" beer was kogelvrij, die kon niet worden gedood. Zo'n beer had een kwelgeest in zich en die macht was sterker dan lood en staal. Alleen zilver en het brons van een kerkklok konden hem neerleggen. „Arne kan immers niet komen," zei hij zachtjes. „Lappen-Kari heeft me een grote beer beloofd, en ik heb zijn spoor zelf gezien." Judith voelde even een steek in haar borst, maar zij had er toch geen spijt van, dat zij Olof had op gedragen er voor te zorgen, dat Arne het brood van Akkafjall niet langer zou eten. Al weken ge leden had zij besloten te blijven. De hoeve was goed en het vee was weldoorvoed. Nog afgezien van het feit, dat de weg naar Granvik haar niet licht zou zijn gevallen. Zij wist, dat haar moeder haar niet met open armen zou hebben ontvangen, cn zij had geen zin de honende glimlach van haar buurvrouwen te zien. Zij moest vrouw van Ak kafjall worden! Als Arne haar de rug toekeerde, nam zy Olof. En wat gebeuren moest, moest ge beuren. De goede geesten stonden aan haar kant; als Olof nog een paar dagen had geaarzeld, zou Arne thuis zijn geweest, toen Imber met haar dode kind kwam. De telefoonverbinding; tussen Curacao en Aruba zal worden uitgebreid van vijf tot twaalf kanalen, mits de Staten geld beschikbaar stellen. Judith voelde, hoe de haat in haar knaagde. Dat mens van Berkeridal had haar haar Arne, haar bruidegom ontnomen. „Wij mogen haar niets laten merken," stiet zij wild uit. Olof schrok op uit zijn getob. „Wie? Wat?" „Dat loeder, dat jij hierheen hebt gesleept! Die heeft ogen van voren en van achter en zij kan ons verraden". Olof was niet bang voor het verraad of de gevol gen ervan. Hij wist, dat geen aardse macht tegen een „besproken" beer op kan. Gebeurde het niet elk jaar, dat men in de streken van de beren een dode jager vond? Maar daarom konden zij toch wel voorzichtig zijn. „Hoorde je iets?" fluisterde Judith. „Neen." „En toch was er iets. Ik heb wat gehoord." Olof antwoordde, dat het wel een muis zou zijn geweest, maar Judith vond geen rust. Zij hief het hoofd nog hoger op, hield de adem in en luisterde. Toen liep zy naar het raampje en keek naar bui ten. Zij kon niets verdachts zien. Imber drukte zichzelf vast tegen de muur van de stal, zij bleef op de hoek staan. Haar gezicht was lijkwit, haar handen zochten naar een houvast. Vlak naast haar stond de schuur, waarin haar kind in het lijkkistje lag, maar in haar verhitte hoofd was geen plaats voor het dode kind. Het was, alsof iemand het met wortel en tak uit haar hart had gerukt. Wat gisteren nog van belang was, bete kende vandaag niets meer. Haar dode kind was niet langer het middelpunt van de wereld, maar iets ondergeschikts, dat niet in staat was haar te binden. Een Daar minuten later liep Imber recht het erf over. Als Arne wist als hij het wist Zij kon het geval niet doordenken, ze werd als het ware verstikt. Zij tuurde naar de bergen. Melk witte sluiers lagen over de hoogste toppen, zij stegen als de rook van een offerande op naar de hoogten, die straalden in de gloed van de midder nachtzon. (Wordt vervolgd) 0 Om 8 uur speelt de Johan Willem Friso Kapel in het KRO-programma concoursmuziek, om half negen be gint het college over democratie en om negen uur het hoorspel „De op standige" van Jean Honorez. Om 10.55 uur weer de rubriek „Vreemd... met liedjes cn muziek uit verre lan- 1 den. 0 Ageeth Scherphuis ontvangt bij de AVRO tussen 8.05 en 9.40 uur vele gasten, o.w. Bep cn Beppie Nooy. Hans Henkemans cn Toon Hermans. Om 10 uur begint een concert van Italiaanse muziek, te geven door bet ensemble Sonata da Camera en om 11 uur kunt u nog luisteren naar het besluit van de reeks „Symfonieën van Brahms" meteen uitvoering van de 4e in e Bruno Walter dirigeert het Columbia symfonieorkest. Programma voor morgen WOENSDAG 19 APRIL 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. VARA: 7.00 Nws 7 10 Gym 7.23 Gram en act 8.00 Nws 8.18 Gram en act 9.00 Gm v d vrouw 9.10 Gram <9.35—9.40 W3terst). VPRO: 110.00 Schoolradio. VARA: 10M V d vrouw 11.00 Gevar progr (herh) 12.00 Lichte muz 12 30 Land- en tulnbouwmeded 12.33 Voor het platteland, praatje 12.38 Gram i 13.00 Nws en tentoonstelllngsagenda 13.20 Lichte muz 13.45 Gesproken portret 14.00 I Gram 15.00 Waarom ons congres?, lezing 15.10 V d Jeugd 17.00 Hammondorgel cn mondaceordeon 17.25 Amus muz 17.50 Re- gerlngsuitz: Het emigratiepraatje van H A van Luyk. 18.00 Nws en comm 18.20 Act 18.30 Radlo- volksuniversitelt: Bevolkingsaanwas, door prof dr J J Fahrcnfort 19.00 V d kleuters 19 10 Ik hoor de roep, toespraak 19.20 VARA-Varla cn gram 19.25 Rep proces Elchmann in Jeruzalem. VPRO: 19.30 V d Jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Nabucco. opera 21.30 Tussen mens cn nevelvlek, lezing 21.45 Nabucco. opera (verv) 22.20 Zestig Jaar levenservaring, lezing 22.30 Nws 22.40 Nabucco, opera (verv) 23.15 Rep wereldkamploensch biljarten driebanden te Amsterdam 23.20 Jazzmuz met comm 23.55 —24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber 7.10 Gram 7.30 Een woord voor de dag 7.40 Gewijde muziek 8.00 Nws 8.15 Radiokrant 8.33 Gram 9.00 V d zieken 9.35 Gram 9.40 V d huisvrouw 10.10 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Gram 11.45 Idem 12.05 Altviool en plano 12.30 Land- en tulnbouwmeded 12.33 Gram 12.53 Gram of act 13.00 Nws 13.15 Blaasorkest 13.45 Gram 14.05 Idem 15.00 Schoolorkest 15.45 Gram 16.00 V d Jeugd 17.20 Muz v d Jeugd 17.40 Beursbcr 17.45 Het Spek- trum, lezingen. 18.00 Gemengd koor 18.20 Gram 16.40 Idem 19.00 Nws cn weerber 19.10 Op de man af, praatje 19.15 Muz van het Leger des Hells 19.30 Radiokrant 19.50 Gram 91.55 Interl voetbalwedstrijd Nederland—Mexico 21.45 Gram 22 00 Marlnlcrskapel 22.25 Gram 22.30 Nws 22,40 Avondoverdenking 22 55 Vertolking ln discussie 23.44 Gram 23 55 —24.00 Nws. Televlsieprogr. NTS: 17.00 Int jeugdjour naal. KRO: 17.10—17.40 V d kind. NTS: 20.00 Journ cn weeroverz. VARA: 20.80 Act 20.30 TV-fllm 21.20 Muzikaal progr. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e UJn) Woensdag 19 april 1961 van 18—20 uur: Buying a pink balloon (Profes). Orkest Max Greger; Avalon (Rose) Idem: So ln love (Porter). Idem: El paso (Hermann), Orkest Adalbert Luttcr; Donna Vatra (Köplng), Idem; On a slow boat to China (Loesser), Orkest Horst Wende; Solitude (Ellington), idem: Flieger cha cha (Dostal) Orkest Erwin Hallctz; Tanzen möchf Ich cha cha (Kaman) Idem; Forget me not (de Curtis). Orkest Max Greger; What a beautiful day (Funk). Idem; Maxl Rock (Haley) idem; E mezzanotte (Testa). Lu ciano Rondlnclla: II mare (Vlan). Silvia Guidi; Non sel felice (Vantelll), Luciano Rondinella; La Strada (Rota) Orkest Kurt Edelhagen; Clrlblrlbln (Pcstalozza). Idem- Quando vien la sera (Rossi). Wilma de Angells; Romantica (Rascel). Arturo Testa Splende 1 arcobaleno <dl Ceglic). Wllma de Angelis: Cha cha ottavo (Franks). Or kest Chaqulto; Ace high (Chaqulto). Idem; Melody sublime (Jean) idem; Riders In the sky (Jones). Kay Starr; Sentimental Journey (Brownidem; Tennessee waltz (Stewart) Orkest Billy Vaughn; To be in love (Howard). Johnny Mathls; Sweet Lorraine (Parish), idem; Elmer's tune (Jurgens). Orkest Billy Vaughn; You took advan .ge of me (Rodgers). June Christy Bel mir bist du schön (Secunda) Idem: Body and soul (Heyman). Erroll Garner; Oh. lady be good (Gershwin). Idem; Easy !,°iOVe. <?°rt*r) ,dem; The mooche (El lington). Orkest Duke Ellington; Take the t"1" 'Strayhorn), idem; Pcrdldo (Drake), Idem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7