Kongo een Luilekkerland voor VIS-personeel Rusk wil opheldering over toestand in Laos Aanklacht tegen Beer nog deze week gereed RUST wenst u voor uw ogen: geen harde glinstering of storende reflecties. Omdat u echt genieten wilt van de zomer - daarom Poot minder - wel anders Toch wat te /ft een doftfce Ky- Russisch antwoord is in studie Brits plan voor samenwerking met E.E.G. in Afrika f GD SUNGLASSES TOCH IS HET ZO! Atoomkracht voor koopvaardij binnen bereik Belastingdruk hoge inkomens verlicht 51 9 BEREKENING LOONBELASTING Werkgevers en loonadministratiecentrales, die de loonbelasting bereke nen met behulp van een elektronische rekenmachine (Computer), zullen van deze machine een meer efficiënt gebruik kunnen maken, indien zij beschikken over de rekenregels voor het afleiden van de loonbelasting tabellen uit de inkomstenbelastingtabel. Het ministerie van financiën is voornemens deze rekenregels binnenkort op ruimere schaal voor bovenbedoelde werkgevers en centrales, door tussenkomst van de inspec teur der belastingen onder wie zij ressorteren, verkrijgbaar te stellen. Een opgaaf aan de inspecteur van het aantal werknemers en van de aard van het hoof dl oon tijdvak is daarbij vereist. GRIFFIER NIEUW-GUINEARAAD De Nieuw-Guinearaad heeft gisteren uit een drietal gegadigden mr. J. W. Trouw, particulier advocaat te Hollandia, tot griffier van de raad gekozen. Mr. Trouw, die 66 jaar oud is, werd in Zeeland geboren. Hij studeerde in Nederland. In 1922 vertrok hij naar het voormalige Nederlandsch-Indië waar hij verschillende werkkringen in de advocatuur vervulde. Na de periode van 19401946 in Nederland te hebben door gebracht, verbleef hij tot 1958 in Indonesië. Daarna was hij enkele jaren ambteloos burger in Nederland. In 1960 vertrok hij naar Nederlands Nieuw-Guinea. RADIO VERONICA In een brief aan de Tweede Kamer heeft de heer M. Lewin uit Diemen een van de initiatiefnemers tot oprichting van de vroegere N.V. „"V.R.O.N." (Vrije Radio-Omroep Nederland), waarvan hij korte tijd adjunct-directeur* was de aandacht der kamerleden gevestigd op een aantal aspedten van „Radio Veronica". Hij schrijft daarin dat sedert april 1960 vanaf een schip op de Noordzee radio Veronica programma's uitzendt in strijd met de bepalingen van de Atlantic City 1947 conference en The final acts of the administrative radio conference 1959 Geneva. De Nederlandse regering is, overeenkomstig de door haar aangegane verplichtingen, gehouden er voor te zorgen dat de bepalingen van deze conferenties worden nagekomen. Er bestaat gerede grond om aan te nemen dat de regering in de kwestie Radio-Veronica niet alles heeft gedaan wat in haar vermogen lag om haar internationale verplichtingen na te komen. De heer Lewin besluit zijn brief aldus: „Uit verkregen inlichtingen is ons bekend geworden dat-de minister van verkeer en waterstaat niet bereid was handelend op te treden tegen „Radio-Veronica", daar waar het hem mogelijk was geweest. Of hier ook politieke redenen een rol hebben gespeeld is ons niet bekend, ofschoon het ons ter ore is gekomen dat leden van uw college niet afwijzend tegenover „Radio Veronica" staan, of zelfs het optreden van deze onderneming met welgevallen zien". NATUURRESERVAAT BIESBOSCH De regering wil in de toekomst het natuurreservaat in de Biesbosch door middel van aankopen uitbreiden met ongeveer 400 ha. Het reservaat omvat momenteel ongeveer 756 ha land en water. Dit antwoordt staats secretaris Scholten aan het K.V.P.-Tweede-Kamerlid Van Meel, dat hier over vragen had gesteld. De heer Van Meel wilde bovendien weten, of het toegezegde rapport over de Biesbosch spoedig gereed is. Hij krijgt hierop ten antwoord, dat verschillende vraagstukken rond de Biesbosch zo gecompliceerd zijn, dat haast niet verantwoord is. Overigens kunnen ingrijpende veranderingen in De Biesbosch pas na 1968 worden ver wezenlijkt, wanneer het Haringvliet en het Volkerak, zullen zijn afge sloten. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk heeft gisteren verklaard, dat de toestand in Laos gevaarlijk is en dat de Verenigde Staten in onder handeling met Rusland moeten treden om de kwestie van het vaststellen van het tijdstip voor een wapenstilstand op te helderen. Rusk zei tijdens een persconferentie, dat het laatste Sowjet-antwoord op de Britse pogingen om te onderhandelen over een wapenstilstand nauwkeurig be studeerd wordt en met bevriende rege ringen zal worden besproken. Het Rus sische antwoord bevat zekere construc tieve elementen, aldus Rusk. Rusland heeft enkele bijzonderheden van het Britse plan om Laos te pacifi ceren verworpen, maar heeft de moge lijkheid van onderhandelingen niet uit gesloten, aldus werd in Londen verno men. De Birmaanse premier Oe Noe en de Chinese premier zijn het er over eens geworden, dat de vergrote Geneefse con ferentie van veertien landen spoedig weer bijeen moet komen om vrede in Laos te brengen. Gisteren heeft de voor malige premier van Laos, prins Soevan- na Phoema een bezoek gebracht aan de president van de Sowjetunie. Intussen wordt van het terrein van de strijd gemeld, dat communistische troepen in midden Laos overwinnin gen hebben behaald. Zij konden he melsbreed nog slechts veertig kilo meter van de grens van Thailand verwijderd zijn. De strijdkrachten van de Pathet Lao dreigen hierdoor Laos in tweeën te verdelen, hetgeen een factor van betekenis kan zijn bij het vaststellen van een eventuele be standslijn. Engeland heeft de Europese com missie van de E.E.G. medegedeeld, dat het tot samenwerking wil komen met de Europese Economische Ge meenschap bij het handelspolitieke beleid jegens de Afrikaanse landen. De vorige week heeft de Britse re gering de regeringen van de zes E.E.G.-landen reeds over deze wens benaderd. Het initiatief werd aan de Europese commissie toegelicht door de Britse ambassadeur bij de gemeenschappen in Brussel. De bedoeling van Engeland is tot een gesprek te komen over de mo gelijkheden de voorkeursrechten in het handelsverkeer met Afrika met elkaar in overeenstemming te brengen. De si tuatie is thans zo, dat een aantal Afri kaanse gebieden of de voordelen heeft van banden met het Britse Gemenebest of met de Europese Economische Ge meenschap. Het Britse initiatief is gevolgd op een serie gesprekken, die Lemaignen, het Franse lid van de Europese commissie, dat het associatievraagstuk behartigt, in Londen heeft gevoerd. De stap van de Engelse regering valt samen met een sedert enige tijd aan de gang zijnde discussie in de Europese commissie over het associatiebeleid, dat dient te worden gevoerd nadat de over gangsbepalingen in het verdrag van Ro me eind 1962 zullen zijn verlopen. Deze discussie heeft nog niet tot een stand punt geleid. Marokko staat geheel achter Gizenga De Marokkaanse vicepremier Abde1 Khalek el Toreissy heeft in Kairo mee gedeeld dat de regeringsleiders van de neutralistische landen in de wereld deze zomer een conferentie zullen houden in Belgrado of in Kairo. Voor zijn vertrek uit Kairo waar hij vorige week aankwam met een specia le boodschap voor president Nasser van koning Hassan, legde Toreissy deze verklaring af en voegde er aan toe: „Onderhandelingen voor datum en plaats van de conferentie worden nu ge voerd." Toreissy deelde mee, dat zijn rege ring en de VAR beide volledige steun verleenden aan de regering van Antoine Gizenga, premier van Oostprovincie. De Marokkaan was van mening dat Nasser „vastbesloten was om de be vrijdingsbeweging in Afrika, ongeacht de kosten, te steunen". Zaak ressorteert onder Hausner In Jeruzalem wordt vernomen dat de aanklacht tegen de Israëli sche defensiedeskundige Beer omstreeks het eind van deze Geschilpunten tussen CVPenBSP hlijven De Belgische regeringscrisis, ontstaan na het aftreden van het kabinet-Eyskens als gevolg van de verkiezingen van 26 maart, is maandag de vierde week in gegaan. De pogingen van kabinetsfor mateur Theo Lefèvre, voorzitter van de christelijke volkspartij, om te komen tot de vorming van een katholiek-socia listisch coalitiekabinet ter vervanging van de afgetreden katholiek-liberale re gering zijn tot dusverre nog niet met succes bekroond. Zowel de formateur als de voorzitter van de socialistische lartij, Collard, weigerden maandagmid- ag na hun verdere besprekingen me dedelingen te doen over het verloop van de onderhandelingen. In politieke kringen bestaat echter de indruk, dat de geschilpunten tussen de C.V.P. en de B.S.P. onverminderd voortduren en dat de mogelijkheden van een oplossing verminderen naarmate het gesprek lan ger duurt. Dean Rusk dringt aan op intenser overleg De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, heeft gisteren tijdens zijn persconferentie verklaard, dat Amerika aandringt op intenser over leg tussen de leden van de NAVO. Hij zei, dat Amerika hierop de na druk zal leggen in de ministersbijeen komst van volgende maand in Oslo. Te vens zal het dan aandringen op actieve samenwerking op economisch gebied. De problemen die bestaan tussen Frankrijk en Amerika zullen door pre sident Kennedy besproken worden tij dens zijn bezoek aan De Gaulle. ETHIOPIË Haile Selassie voltooit reorganisatie kabinet Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft, de reorganisatie van de regering, waarmede hij sinds de onderdrukking van de opstand in december vorig jaar doende was, thans voltooid. Het resul taat is, naar werd vernomen, algemeen met voldoening vernomen. Het nieuwe kabinet staat onder lei ding van premier Tesjafi Tezaz Akliloe Habte Wold. een ervaren en door een ieder gerespecteerde figuur. De nieuwe minister van buitenlandse zaken is lij Mikael Imroe, oud-ambas sadeur in Washington. Tot minister van defensie is benoemd luitenant-generaal Merid Mengesja en tot minister van handel en industrie lij Endelkachoe Me- konnen, oud-ambassadeur in Londen. Een 25-tal lagere posten in het kabi net is toevertrouwd aan jonge mannen van tussen twintig en dertig jaar. POLAROID 574) Laten we beginnen met te vertellen, dat een spin gemakkelijk haar poten verliest en dat dit in veie gevallen eerder een voordeel dan een nadeel betekent. Immers, wanneer een v(jand mens en vogel de spin b(j een poot vastpakt, wordt deze poot soms afgestoten, waarna de spin nog een redelijke kans voor de vlucht heeft. Deze amputatie deert haar verder weinig en bovendien groeit dc poot na verloop van tyd weer aan. (Voor sommige wrede mensen zal dit hopelijk geen aanleiding zijn de aan zijn macht onderworpen dieren naar willekeur de poten uit te plukken, want dat is de bedoeling natuurlijk niet. Bovendien is het intens laf.) De onderzoeker II. Peters heeft ver- band gezien tussen het bouwplan van het lichaam van de spin en dat van het spinneweb. Webben van verschillende soorten spinnen blij ken niet alleen vol gens een ander bouwplan te zijn geconstrueerd, maar maar tevens wist deze onderzoeker door nauwkeurige metingen aan nemelijk te maken dat de spin het plan van haar web steeds volgens de eigen lichaamsproporties ont werpt. Iiy formuleert dit door te zeggen dat het bouwplan van het web als het ware een projectie naar buiten is van het spinnen lichaam. Dit is ongetwijfeld een alleraardigste omschrijving, maar zy verklaart to taal niets, zodat we er geen steek wijzer van worden. De zoëven genoemde zoöloog vond tevens een bepaalde betrekking tus sen de hoeken die de spaken van het web met elkaar vormen en de af standen, waarop de poten van de spin van elkaar staan. In het cijfer materiaal dat hierover werd bijeen vergaard, zullen we ons niet verdie pen, maar dc proef op de som mogen we u toch niet onthouden. Immers, wanneer de spaken van het web bepaalde hoeken met elkaar vormen die verband houden met de stand van de poten van de spin, zou het gemis van één of meer poten zijn uitdrukking moeten vinden in het spinneweb Inderdaad bleken spin nen die één of meer poten misten, na de amputatie webben te vervaar digen die aanzien lijk van de vroegere verschilden en steeds bleken de hoeken van de radicale dra den relatief onge veer overeen tc ko men met de hoeken die de splnnepotcn met elkaar maak ten. Zoals gezegd, dit is een interessante waarneming, maar omtrent het hoe en waaróm geeft het ons geen enkele verklaring. Op een geheel ander probleem overstappend, zou het thans mis schien wel aardig zijn ons eens te verdiepen in de vraag, waar het oude Thule kan hebben gelegen, het mys terieuze eiland dat enige eeuwen v. Chr. door dc zeevaarder Pytheas In het onbekende Noorden werd ont dekt. Daarover een volgende keer. week gereed zal zijn. De zaak res sorteert onder procureur-generaal Hausner, maar verwacht wordt dat deze een van zijn vier ver vangers zal aanwijzen om de be handeling over te nemen. De spionageaffaire heeft overigens de politieke wapenstilstand waartoe de Israëlische partijen in verband met het proces-Eichmann hadden besloten, ver stoord. De Heroet, een rechtse organisa tie, heeft gevraagd het parlement in ge heime zitting bijeen te roepen of ten minste een spoedvergadering van de commissie voor buitenlandse zaken uit te schrijven. In deze commissie hebben noch Arabische, noch communistische afgevaardigden zitting. Algemeen wordt dc zaak aangegrepen voor een aanval op Ben Goerion. De premier zou namelijk adviezen hebben ingewonnen van Beer, die als een van de meest vooraanstaande militaire des kundigen van Israël wordt beschouwd. Men wil ook onderzoeken of Beer wel een Jood Is. Men houdt namelijk reke ning met dc mogelijkheid, dat hij zich voor de oorlog onder een valse naam In Israël heeft gevestigd. Bovendien wordt het niet uitgesloten geacht dat Beer, toen ij in 1958 in West-Duitsland was voor besprekingen, een bezoek aan Moskou heeft gebracht. De vroegere minister van defensie Lavon heeft tegenover journalisten ver klaard, dat de toenmalige staf-chef ge neraal Dayan hem in 1954 heeft ge vraagd Beer een betrekking op het mi nisterie van defensie te bezorgen. Zoals bekend is het verschil van me ning tussen Lavon enerzijds en Ben Goe rion en Dayan anderzijds aanleiding geworden tot de regeringscrisis waarin Israël op het ogenblik verkeerd. Op 15 augustus zullen algemene verkiezingen worden gehouden. Ben Goerion heeft verklaard, slechts zeer weinig contact met Beer te hebben gehad en geen staatsgeheimen met hem te hebben be sproken. De aansprakelijkheid van reders van atoomschepen is het voornaamste punt op de agenda van de elfde diplomatieke conferentie over zeerecht die gisteren in Brussel is begonnen onder voorzitter schap van de Belgische minister van justitie Albert Lilar. Afgevaardigden uit de gehele wereld zullen de komende veertien dagen werk documenten over dit probleem bestude ren. De directeur van het bureau voor atoomenergie, generaal Sterlin Cole, heeft de conferentiegangers verteld, dat de ontwikkeling van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden tot nu toe zeer veilig is geweest. Hij verklaarde dat in alle delen van de wereld reeds radioactieve isotopen worden gebruikt ten nutte van de mens heid in de landbouw, geneeskunde, on derzoek en industrie. Ook worden in en kele hoogontwikkelde landen al energie reactoren gebouwd. Ook atoomenergie op koopvaardijschepen ligt binnen het bereik van de mensheid. Bij de ontwik keling van de vreedzame toepassing van de atoomenergie zijn slechts een hand: vol ongelukken gebeurd, waarvan geen enkele de gezondheid van de omwonen de bevolking heeft bedreigd. Niettemin achtte hijihet noodzakelijk dat er een raamwerk zou worden opge steld voor het geval zich een ernstig on geluk zou voordoen met een atoomschip voor het oplossen van aansprakelijk heidsproblemen en het voorzien in fi nanciële waarborgen. Dit zou ODhelde- ring moeten geven over de mate van aansprakelijkheid van scheepsbouwers, reders en regeringen, aldus Cole. De Britse regering heeft gisteren de belastingdruk op de middelbare- en hoge inkomens verlicht, maar het autorijden duurder gemaakt. Zij heeft verder gedreigd in te grijpen in de aanspraken inzake onkostenrekenin- gen voor vermindering van belasting. Dit werd in het Lagerhuis bekend ge maakt door de minister van financiën, Selwyn Lloyd. Bij het aanbieden van zijn eerste begroting deelde Lloyd mee, dat de regering zich wapent met grote bevoegdheden voor het dag aan dag be heren van het economische leven. Dit zal ten uitvoer gebracht worden door een glijdende schaal voor accijnzen en omzetbelasting. Deze kunnen verhoogd of verlaagd worden met 10 procent het zij om de consumentenbehoeften te ver minderen of stimuleren. Het doel hiervan is de gevaren van een inflatie, die volgens Lloyd niet over dreven kunnen worden te vermijden. Verder verhoogde hij de wegenbelas ting voor auto's met 2 pond tien shilling en legde 10 procent belasting op recla me voor de tv. Lloyd wees er op, dat gedurende het afgelopen jaar het werkelijke persoon lijke inkomen met meer dan 5 procent gestegen is. Verwacht wordt verder dat de uitgaven van consumenten dit jaar met 3,5 procent zullen stijgen. Verder wordt nog meegedeeld, dat de ondernemers een belasting zullen moeten bétalen van 4 shilling per em ployee per weck vanaf een datum die nog vastgesteld moet worden. Het doel ervan is fabriekseigenaars aan te moe digen minder mankracht doeltreffender te gebruiken. Lloyd zei, dat de nieuwe belastingen 68 miljoen pond meer in de schatkist zullen brengen. Eerder had hij meegedeeld, dat het deficit voor het belastingjaar 1960-61 394 miljoen pond bedraagt of 76 miljoen pond meer dan geschat. (Advertentie) de individuele haarlotion op wetenschappelijke basis HAAR-TABAC Is een individuele haarlotion op wetenschappelijke basis - bestemd voor de persoonlijke verzorging van Uw hoar. HAAR-TABAC wordt vervaardigd uit zuivere olcohol, Vitaminen B - complex en ondere hoar-opbouwende substanties. H A A R-TA B AC bevordert de natuurlijke bloedcirculatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roos vorming en hoofdjeuk. Regelmotige mossoge met HAAR-TABAC geeft U het gewenste resultaat: gezond, levendig en glanzend hoar Uw leven long. HAAR-TABAC werkt verfrissend en op wekkend, De individuele geur accen tueert het gevoel goed verzorgd te zijn. Het werkzame HAAR-TABAC is gericht op individuele hoorverzorging: HAAR-TABAC iDRYc speciool voor normaal to! vet hoor HAAR-TABAC >0IL< speciool voor droog hoor HAAR-TABAC >SILVER< speciool voor grijs en wit hoor. Het corrigeert de geelachtige verkleuring en is verkrijgbaar in »DRY« en »0IL«. HAAR-TABAC in de doserende flacon Fi. 3,50 Fl.5,75 MÏURER WIRTZ-STOLBERG IM RHEINLAND T EOPOLDSTAD. In de bui tengewesten van de Kongo heersen ontbering en onveilig- heid, maar in de burgergemeen- I/UGffSCfl OICÏ' schap van de VN in Leopoldstad is de voornaamste klacht het ge brek aan vrouwen en whisky Bij de jongste telling waren in Leopoldstad 481 mannelijke bur gers van overzee in dienst van de VN, bovendien is de stad vol militairen uit tien of meer lan den. Enkele van de hoogste VN-functio- narissen hebben op eigen kosten hun gezinnen laten overkomen, de rest zoekt vrouwelijk gezelschap. De con currentie is groot. De meeste van de 119 buitenlandse meisjes, die voor de VN werken, worden overstroomd met afspraakjes. Een brunette had kort geleden vier afspraken op dezelfde avond. Zij ging cocktails drinken met een Italiaan; van hem ging ze met een Zweed naar de bioscoop, daarna dineerde ze met een andere Italiaan en ten slotte ging ze met een Amerikaan naar een nacht club. Een streng opgevoed Engels meisje echter waren de omstandigheden te machtig. Er huilden zoveel wolven aan haar deur, dat zij in een klooster vluchtte. „Het leven werd me te moei lijk, toen ik een eigen woning had", zeide zij. „Het is rustiger bij de nonnen." WHISKY Sinds het VN-garnizoen de voor naamste aanvoerhaven, Matadi. heeft moeten verlaten, is de whisky het tweede gerantsoeneerde artikeL Vroe ger was het voor het VN-personeel niet moeilijk, zoveel whisky te kopen als het wilde. Maar thans is een rantsoen van een fles per week ingesteld. Wel kan nog whisky worden gekocht in plaatselijke winkels, maar die is .duurder. Tot dc andere onaangenaamheden van het werken voor de VN in de Kongo behoort de moeilijkheid om woningen te vinden in het centrum van een stad, waar maar weinig bussen lopen en dan nog onregelmatig, en het forensenprobleem. Sommige VN-func- tionarissen hebben eigen auto's ge kocht. Maar men moet wel hoog op de voorrangslijst staan, wil men er een uit het wagenpark van de VN toe gewezen krijgen De verdeling van dc beschikbare wagens is een onuitputtelijke bron van ruzie", bekende de waarnemende chef van de afdeling personeelszaken. Patri- co Ruedas, „maar over het algemeen genomen krijgen we weinig klachten en deze betreffen voor het grootste ge deelte lange diensturen, waarvoor geen overwerkgeld wordt betaald en het feit, dat de gezinnen niet hier kunnen komen op kosten van de VN. Ruedas, een Spanjaard, deelde mede, dat het VN-personeel in de Kongo bijna geheel uit vrijwilligers bestaat; zij be horen tot 45 nationaliteiten cn dc Fransen vormen de talrijkste groep. VAN ALLES Er zijn Amerikanen, Japanners, Duit sers, Noren. Denen, Britten, Colombia- nen en Filippino's om maar enkelen te noemen. Bijna allen spreken Frans en Engels. Russen of communistische Chinezen zijn er niet. maar Tsjecho- Slowakije- is wel vertegenwoordigd. Gehuwden dienen negen maanden actief, ongehuwden een jaar. Per 12 maanden worden zes weken vakantie gegeven. Er wordt bij de afdelingschefs op aangedrongen, hun personeel daar van op zijn minst een week tc laten opnemen gedurende hun diensttijd hier. De rest krijgen ze als ze naar huis gaan. De financiële aantrekkelijkheid van werken in de Kongo is een toelage van 1000 francs per dag boven het nor male salaris. Die toelage krijgt iedereen mits hij zelf voor onderdak en zijn maaltijden zorgt. Zij is voor alle rangen gelijk. I In de Engelse dagbladen werden gisteren geruch ten gepubliceerd over een nieuwe adellijke ro mance, omdat de 24- jarige prinses Alexandra van Kent en de 27-jarige Lord O'Neillc weer sa men gezien zijn. De prin ses is een nicht van ko ningin Elisabeth. De Indonesische minis ter van defensie, gene raal Nasoction, heeft de journalisten er voor ge waarschuwd dat zij bij hun pogingen actueel en belangrijk nieuws te ver krijgen, niet moeten trachten dit uit onwet tige en obscure bronnen te putten. Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België zullen op 29 april een bezoek brengen aan de Westduitse president Heinrich Lübke. Het be zoek valt op de tweede dag van het koninklijk bezoek aan West-Duits- land. I Op 2 mei zal prins Bernhard het nieuwe kantoor van de American expres in Amsterdam of ficieel openen. Ook de minister van economische zaken van de Ver. Sta ten, Hodges, zal de ope ning bijwonen. I De concerten die het Nederlandse Concertge bouworkest in dc Ver. Staten geeft zijn gisteren in een artikel in de New York Times hoog gepre zen. Dirigent Bernard Haitink werd in alle op zichten een belangwek kend en verfrissend mu sicus genoemd. I Vrijdagavond is in Bus- sum de 40.000-ste inwo ner geboren. Margriet Louise Moolhuizen. Bur gemeester J. C. Haspels heeft de ouders gisteren bloemen en een spaar bankboekje met 150 gul den aangeboden. De 30.000-ste werd in 1940 ingeschreven. I Onder commando van de nieuwe gezagvoerder, kapitein W. F. J. Mör- zer Bruyns, is het ss Zuiderkruis gistermid dag uit de Amsterdamse haven vertrokken voor een rcis-om-de-wereld. Het schip is na zijn laat ste reis, toen het een groot aantal spijtoptan< ten van Indonesië naar Nederland bracht, geheel verbouwd. Het koor van het Rode leger, 180 zangers, zal deze zomer een tournee door de Ver. Staten ma ken. De eerste uitvoe ring heeft plaats in het kader van het festival van Vancouver op 10 augustus. In Oostenrijk is in 1960 meer gestaakt dan ooit tevoren. 30.654 werkne mers staakten in totaal 550.582 uren. Dc chemi sche industrie blijkt het voornaamste slachtoffer van de stakingslust te zijn geweest, met twee derde van alle stakings uren. Van deze toelage kunnen de leden van het personeel van de VN er net zo ongeveer komen zonder aan hun ge wone salaris te raken, als zij niet al te veel fuifjes geven. Veel van de meisjes houden er zelfs van over. VN-personeel dat pas aankomt, wordt ofwel in een gastenverblijf van de VN of 'in een plaatselijk hotel onder gebracht. De meesten geven er later de voorkeur aan, een woning te betrekken cn delen die vaak met twee of drie anderen om de kosten van de huur te drukken. Huispersoneel is goedkoop in de Kongo en bijna iedereen heeft een huisjongen om de woning schoon te houden, te koken en de was tc doen. Het hoofdkwartier van de VN te Leopoldstad is gevestigd in een hoog wit-betonnen flatgebouw, dat is ver anderd in een doolhof van bureaux. De liften in het negen verdiepingen tellende gebouw kunnen slechts vijf personen tegelijk vervoeren en gaan tergend langzaam. ONTSPANNING Op het terrein van de ontspanning heeft de VN enkele bioscoopprogram ma's per week, zij moedigt sportwed strijden aan, geeft taalcursussen en ver strekt kranten en tijdschriften, die per vliegtuig uit Europa worden aan gevoerd. Er is ook een eerste klas zwembad. De spanning tussen de VN en de Kongolezen is in een bepaald stadium zo groot geweest, dat het VN-personeel 's nachts zijn woningen niet mocht ver laten, maar thans is die spanning ver minderd en zijn degenen die een avond in de stad willen doorbrengen, niet meer aan beperkende bepalingen ge bonden. Kongolese nachtclubs rijzen als paddestoelen uit de grond om aan de vraag te voldoen. „Wij werken hard onder omstandigheden, die soms niet ideaal zijn", zeide Ruedas. .De Kongo is een geweldige ervaring en het mo reel is uitstekend. Ik geloof dat de op vatting van de meestcn is: Ik ben blij dat ik hier ben gekomen, maar ik zal ook blij zijn, als ik weer wegga." Menderes schuldig aan poging tot moord Het Turkse hooggerechtshof dat de leiders van het ancien regime berecht, heeft 43 personen, o.w. oud-premier Menderes en oud-president Bayar, schul dig bevonden a n poging tot moord op de leider van de oppositie, Ismet Inonu. Zeventien anderen werden vrijgespro ken van deze ten lastelegging. Op 28 januari eiste de openbare aan klager de doodstraf tegen vijftien ver dachten, o.w. Menderes, Bayar, de vroe gere gouverneur van Istanboel Ethem ifctkiner, de ex-burgemeester van Is tanboel Kemal Aygun en de ex-gene raals Mecit Tokcan en Namiki Arguc. Gisteren echter gelastte de openbare aanklager invrijheidsstelling van Toe kan. Het vonnis tegen de 43 beklaagden zal worden uitgesproken nadat de ten laste legging ..ondermijning van dc grond wet" is afgehandeld. Voor de tweede maal zal Wenen het toneel vormen van een belangwekkende gebeurtenis in de geschiedenis van de diplomatie. Dinsdag 18 april wordt hier de slotakte van het nieuwe internationa le verdrag getekend, dat beoogt voor al le kwesties die het diplomatieke verkeer betreffen een oplossing te geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5