OMYL GRANT Motie aanvaard: Plantsoen niet voor Yebo-tentoonstelling gebruiken Vreemdelingenverkeer Leiden kan beslist nog toenemen halfzwaar Nieuw-Guinea maakt het Nederland erg moeilijk Agenda voor Leiden en Den Haag B. en W. gaan zich nu beraden Gemeentepersoneel krijgt met ingang van 1 mei een vrije zaterdag (3 uur verkorting) DINSDAG 18 APRIL 1961 Dinsdag Wijkgebouw Bethel, Stille Rijn 13, 8 u.: I Hulpveren. Leiden Geref. Zendingsbond, J spreker ds. D. Meindert te Waarder. Schouwburg, 8 uur; Abonnementsvoor- I stelling, Haagsche Comedde met „Fami liegenoegens", door Philippe Heriat. I Wijkgebouw Staalwijk, 8 uur: Huldi- j ging echtpaar Labordus, 25 jaar con- j cierge. j Oegstgeest, Bovenzaal Geref. kerk. j 8 uur: Jaarvergadering A.R. kiesvereni ging. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Rotterdams Toneel met „Irma la douce". Woensdag Lakenhal, 7.30 uur: Leidse amateurfoto grafen, Oxford-Leiden. Logegebouw, 8 uur: Ledenvergadering „De Natuurvriend", W. Hogendoorn over „Schoonheid van het aquarium". Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50- 1.20 uur; middagpauzebijeenkomst. De Turk, 8 uur Tuinbouw en Plant kunde. Wijkgebouw Rahoboth, 8 uur: ds. A. Bikker over nieuwe zendimgsterreinen Qhr. Geref. Kerken in Afrika. De Burcht, 8 uur: Uitvoering chr. meis jes- en kinderkoor Irene. Terrein Du Rieustraat, 4 uur: Slaan eer ste paal openbare ulo-schooL Leiderdorp. Irene, 8 uur: Ned Christenvrouwenbond, mevrouw F. Th. v. d. Wind-Peereboom Voller, Aarlan- derveen, over „Onze grote kinderen". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met „Intermezzo". Gebouw K. en W., 8 uur: Amsterdams Ballet m. m. v. Kunstmaandorkest. Nieuwe Kerk, 8.15 uur: Gerard Akker huis, orgel, en Theo Olof, viool. Donderdag Doelenkazerne, 8 uur: Cabaret Julia van Laar. 't Boshuis, 8 uur: Christenvrouwen Leiden-Zuidwest, mevrouw J. P. Engel- Meyer over Arjen Miedema's boek „Ge sprekken met Gabriël". L.F.C.-terrein, 8 uur: Zilveren Molen- toernooi, Quick Boys—Gouda. Antonius clubhuis, 7.45 uur; Jaarlijkse feestavond CMB Leiden, m. m. v. dubbel mannenkwartet Internos en toneelgroep Sempre Avanti met „Mensen in pension", door A. Brommel. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie Or kest o.Lv. W. van Otterloo, soliste ^Mo nique Haas. piano. Verkeerslokaal Nieuwsteeg 8, 8 uur: Vereniging van Slechthorenden,. R. F. S. Voerman met film. Den Haag, Kurhaus Paviljoen, 8.15 uur: Düsseldorfer Kammerspiele, „Furcht und Elend des dritten Reiches". Vrüdag Café Aniiba, 8 uur: Tuiniers en bloe misten „Door Eendracht Verbonden" Antoniusclubhuis, 8 uur: Uitvoering toneelgroep RoedeL Rehoboth, 8 uur: Christenvrouwen Leiden-centrum, ds. G. Meynen, Utrechi, over: „Inspanning - ontspanning bij de vrouw" Het gulden Vlies, 8 uur: Contactcom missie Kinderbescherming, mevr. E. G. M. A. Kreijns-ten Braak, Hilversum, over De zorg voor de ongehuwde moeder en haar kind" Filmzaal, academie, 8.30 uur: LAK- film, „Chien Andalou", van Bunuel en Salvador Dali, „Zéro de Conduite", van Jean Vigo. Haarlemmermeer*era*t &iS3, 2.305 ixr: Receptie 40-jang Desbaan Fa. Wed. van Kiarenbosch en Zonen. PieterskeiK, 7.15 uur: avondgebed. Oegstgeest, Patronaatsgebouw St. Wil- librordus, 8 uur; Buurtvereniging „Ons Genoegen", De Gastspelers met „Daar liegen wij ons uit". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Familiegenoe gens" Dlligentia, 8 uur: Robert Weatherburn, piano. Zaterdag Stationsplein, 1 uur: Vertrek N.C. ReisV. naar bloemencorso. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Knickerbocker Holiday, musical van Maxwell Anderson. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Cabaret- en variété-voorstelling F. D. Rooseveltfonds. Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 uur: werkgroep Haagsche Comedie met „De twee beulen", „Guernica" en „De Pick nick"; 8 uur; Haagsche Comedie met „De Kardinaal van Spanje". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie Orkest o. 1. v. W. van Otterloo, solist: Priedrich Gulda, piano. Kurhaus Paviljoen, 8 uur: Kumari Ka- mala met Indiase dansen. Apotheken Geopend apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De gemas kerde vleermuis (14 jaar); donderdag: Royal Ballet (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De duizend ogen van dr. Mabuse (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Rode lip pen (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Hinderlaag In Wyoming (14 jaar); donderdag: Vrou wenkamp Borneo (18 jaar) Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het mys terie van de man die verdween (18 jaar) Trianon (220, 7 en 9.15 uur): Winden Waaien om de rotsen (14 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, Eerbewijs aan Dante, Ita liaanse tekenkust (tot 12 mei). jyjET ZESTIEN TEGEN VIJFTIEN stemmen nam de Leidse gemeente- PRONONCE voor Nylon Onderjurken 5.95 6.95 7.95 9.95 raad gistermiddag een motie van de heren Piena (P.v.d.A.) en De Bree (K.V.P.) aan, waarin wordt voorgesteld, de grote Vebotentoonstelling, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze organisatie, vastgesteld van 22 tot en met 26 augustus, op een andere plaats dan het Plantsoen te houden. De bezwaarden verklaarden nadrukkelijk, dat zij de Vebo een goed hart toedragen en niet wilden tornen aan de gevraagde subsidie, maar alleen de plaats ongeschikt achten. Het bezwaar geldt zowel de af sluiting als de beschadiging van het Plantsoen. B. en W. houden met die beschadi ging ook wel terdege rekening, ge- j zien het voorstel om 5700 beschik baar te stéllen voor herstel van het gedeelte van het Plantsoen (tussen Van Disselbrug en Plantage) waar de tentoonstelling „Landbouw in de Randstad" zou komen. Overigens heeft het college aan zijn toestem ming duidelijke voorwaarden tot be perking van de schade verbonden. De voorzitter deelde na het aannemen van de motie mee, dat B. en W. zich over de situatie zullen beraden. Aangezien wat de plaats betreft de beslissing tot de be voegdheid van B. en IV. behoort, Is het niet te verwachten, dat er nog iets za) veranderen. Het college kan de motie naast zich neerleggen. Nadat de heer Piena zijn ernstige be zwaren tegen de gekozen plaats ondei woorden had gebracht, noemde hij de Rodenburgerpolder als, naar zijn mening, aanvaardbare gelegenheid. De heer De Bree zei, dat ook in de r.k fractie bedenkingen 'waren gerezen. Mej. Van Nienes (p.v.d.a.) had vooral bezwaar tegen afsluiting van een deel van het Flantsoen, met het oog op de bejaarden, de moeders en de kleine kin deren. Mr. Portheine (v.v.d.) zei, dat de plaats van deze tentoonstelling trekkracht moet hebben. De heeft een terrein aan de rand van de stad lang niet in die .mate. Plantsoentrekkracht Wethouder mr. Drijber (v.v.d.) verde digde het besluit van het college. Wij moeten er alles aan doen om dit jubi leum van de Vebo een succes te doen worden. De factoren moeten dan zo gun stig mogelijk zijn. Het Plantsoen heeft de vereiste aantrekkingskracht. Slechts veertien dagen is een deel van hef Plant soen afgesloten (de enige jarén geleden in het Van der Werfpark gehouden bloe mententoonstelling duurde ëeH maand. Voor herstel van dc beschadigingen wordt f 5700 gevraagd, maar het bestuur van de Vebo zal al het mogelijke doen om deze post laag te houden. De heer Piena bleek door het wethou- derlijk betoog niet te zijn overtuigd. Het Plantsoen moet worden ontzien. Boven dien biedt de naaste omgeving weinig parkeergelegenheid. Voor de Rodenburgerpolder was de heer De Kier (prot.-christelijk) in het geheel niet enthousiast. „In dat geval zou het middel nog erger zijn dan de kwaal", meende hij, „want de jeugd maakt van de terreinen daar, niet alleen in de va kantie, ruim gebruik". De heer De Bree merkte nog op, dat de plaats er voor de Leidenaars zelf, die Bescherm huis en kleding tegen INSECTEN met spuitbus T iMiii kwaliteits product Fvan Organon Moeilijke zege van Leidse Doven Schaakclub Zaterdagavond werd in Voorburg een schaakwedstrijd van Kon. Ned. Doven Sport Bond gespeeld tussen Vodopi en Revanche. Een zeer sterk gewijzigd Vo dopi bood goede tegenstand, maar Re vanche won toch op 't nippertje met 64, dank zij het zeer fraaie eindspel van de eerste bordspeler B. Klaassen. De tiende speler, Chr. van de Wees, startte zeer slecht, raakte twee stukken paard en loper achter, maar herstelde zich en won toch van W. Boot. De uitslagen: E. Steegers (Vodopi)—B. Klaassen (Re vanche) 01; G. HuismanJ. A. Vos 01; P. BerghuisB. Westdijk li; A. J. ScheeleChr. Fe'ten 10; L. Schrö- der—J. Verstelle P. de Ruiter— C. de Raad 01; D. v. d. LugtN. J. v. d. Linde 10: A. SteisigerJoh. Vos P. C. v. Dis—J. G. Vreeswijk M:Vi', W. BootChr. v. d. Wees 01: Eindstand 4—6. WETHOUDER DRIJBER Daar of helemaal niet immers niet egrarisch zijn ingesteld, niet zo op aan komt; dus is een plaats de rand van de stad niet bij voorbaat te versmaden. Questroo: heel vreemd Nu mengde ook de heer Questroo (prot.-christelijk) zich in het debat. Hij vond het heel vreemd, dat, terwijl Leiden op alle mogelijke gebieden juist probeert belangstelling te wekken en mensen aan te trekken, hier een poging wordt gedaan mensen van het centrum af te stoten. Het college stelde hy dan ook de vraag, bü wie feiteiyk de beslissing over het terrein berust, by B. en W. of by raad. De voorzitter haastte zich te ant woorden, dat dit tot de competentie van B. en W. behoort. Wethouder Drijber was in zijn twee de antwoord ongetwijfeld krachtiger dan in zijn eerste. „De zaak is zo, dat de tentoonstelling niét of daar wordt gehouden". Er zijn al afspraken ge maakt, kortom, bij de gehele opzet is uitgegaan van dié plaats. Hij vroeg zich af, wat de bezwaarden zich eigenlijk van een dergelijke tentoonstelling voorstellen, en gaf een indruk van de maatregelen die genomen zullen wor den om het Plantsoen te ontzien. „Wij kunnen hel toch eens proberen. Blijkt dat hel Plantsoen voor dergelijke eve- nementen beter niet kan ioorden ge bruikt, dan is daarmee in de toekomst rekening te houden. De wethouder accentueerde nog eens. dat het Plantsoen moest worden geko zen om de kansen voor het slagen van de tentoonstelling zo gunstig mogelijk te maken. Maar de heer Piena kwam met zijn motie voor de dag en hij werd gesteund door de heer De Bree. Zoals geschreven, werd zij aangenomen met 16 tegen 15 stemmen. Van het college stemde alleen wethouder Jongeleen (p.v.d.a.) vóór de motie. Enkele leden van de k.v.p. stemden tegen alsmede de fracties van de prot.- christelijken en de v.v.d. De stoepaffairc De heren G. L. Hey en dr. R. Frankema werden in deze vergadering benoemd tot lid van de commissie van advies in cul turele zaken. Mej. A. Kooistra tot onder wijzeres aan de Jan Ligthartschool. Over de verdwenen stoep bij het huis van de heer C. F. A. M. Meerpoel aan de Hooigracht is ook nogal gesproken. De heer Meerpoel zat op de publieke tribune; zyn hoofd maakte soms heftige ontken nende bewegingen. Zoals bekend, zyn by de reconstructie van de Hooigracht verscheidene stoepen en hekwerken ver wijderd, ook het stoephek van de heer Meerpoel, die het met dit besluit van B. en W. allerminst eens is. Hij verzocht de raad in een request, het te vernietigen, en te beslissen dat de stoep, zo nodig in versmalde vorm, opnieuw zal worden aangebracht. In hun voorstel deelden B. en W. mee, dat dc stoephekken met inachtneming van de wens van de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn verwijderd. De heren Ten Broek (k.v.p.) en Hagens (v.v.d.) twijfelden hieraan. De staatssecre taris heeft toestemming gegeven stoep hekken te verwijderen maar de wens ge- aantal te handhaven. Tegen ver wijdering van het stoephek van de heer vleerpoel had de bewindsman in overeen stemming met het advies van de rijks commissie voor de monumentenzorg geen iverwegende bezwaren. De heren Ten 3roek en Hagens vonden dat wat ander- Jan in de formulering van het collegt „met inachtneming van de wens") wordt (esuggereerd. Spaanders onvermijdelijk Wethouder Jongeleen (p.v.d.a.) las hel antwoord voor van de staatssecretaris aan de juridische adviseur van de heer Meerpoel, waarin deze mededeelde geen overwegende bezwaren tegen verwijde ring te hebben. Dat is voor B. en W. de basis van hun besluit geweest. Het is nu eenmaal zo, dat voor de verwerkeiyking van de noord-zuid-verbinding spaanders moeten vallen, zei de wethouder van apenbare werken. Het college heeft in overeenstemming met het advies van Monumentenzorg een aantal stoepen gehandhaafd. Nu doet zich het merkwaardige feit voor dat enkele van de betrokken bewoners hebben ge vraagd ook hun stoep toch „asjeblieft" te verwijderen. De heren Ten Broek en Hagens hielden het college nog eens voor dat hier niet van een „wens van de staatssecretaris' kan worden gesproken. „Ik wil hier de stoep van de heer Meerpoel niet tot met verdedigen", aldus de heer Ten Broek, „maar alleen mijn twijfel uiten aan dc juistheid van de formulering van B. en W." De heer Harmsen (prot.-christelijk) en Sommeling (p.v.d.a.) meenden, dat het college wel juist had gehandeld. Mej. Van Nienes (p.v.d.a.) achtte het niet onmogelijk, op het raadsbesluit tot verwydering van de stoep terug te ko men. „Als er achteraf geen bezwaar tegen handhaving van de stoep blykt te be staan, kunnen wij onze mening toch her zien". Het leek, dat wethouder Jongeleen mej. Van Nienes deze opmerking kwalyk nam. ..Dat wordt aan het adres van het college dan toch maar weer gezegd", repliceer de hy. De voorzitter bleek van mening te zijn. dat als het niet anders kan stoepen e.d. radicaal moeten worden verwijderd. Men kan zoiets alleen handhaven als het een integrerend deel van het pand is. Want staat men handhaving aan één toe. dan komen er méér. Het voorstel van B. en W. om het adres van de heer Meerpoel voor kennisgeving aan te nemen, werd hierop aangenomen. Zyn wij goed ingelicht, dan zal de heer Meerpoel zich bü dit besluit niet neer leggen. Hij heeft de raadsleden reeds la ten weten, dat hy zich alle rechten voor behoudt. Betere marktroute De raad stelde een bedrag van f 42.500 beschikbaar voor verbetering van de Botermarkt, de Vismarkt, de Aalmarkt, de Boommarkt en de Apothekersdijk. Er '.al onder meer verbetering worden ge- oracht in de parkeergelegenheden langs de waterkant. Op de plaatsen waar schuin op de walkant geparkeerd zal moeten worden, worden stootranden gemaakt Wij tekenen hierbij aan, dat B. en W. met dit voorstel zijn ingegaan op een bij de laatste begrotingsbehandeling door het prot.-christelijke raadslid Van Iter- son gedane suggestie. De heer Van Iter- son kon gisteren de raadsvergadering niet bywonen. Voor f 6695 zullen een snelheidscon trolemeter en een personenauto voor de gemeentepolitie worden gekocht. Dokter Kortmann (k.v.p.) drong er bij de voor zitter op aan, dat ook de snelheid van de bussen zal worden gecontroleerd. Vijfdaagse werkweek Het laatste punt van de agende ver korting arbeidstijd en Invoering vyf- daagse werkweek voor het gemeenteper- sonèel Was bepaald niet een hamer stuk; de heer Portheine 'lokte met zyn bedenkingen tegen de datum van invoe ring (1 mei aanstaande) heel wat reacties uit Het v.v.d.-raadslid onderschreef de positieve waarde van de arbeidstijdver korting, maar, zo zei hij, zy is als een vloedgolf over ons gekomen. Ze is boven dien niet zozeer van de werknemers („waarvoor ik hun alle hulde breng") als wel van de werkgevers uitgegaan, onder meer als concurrentiemiddel. Het bedrijfsleven in Leiden gaat in deze ontwikkeling mee, maar dat bedrijfsleven bestaat, aldus de heer Portheine, uit méér dan uit de metaal;- en de textielbranche. Daar zijn ook nog de ambachtsbedryven. de winkelbedrijven en de bouwvakken. De spreker was met name niet overtuigd van de strikte wenselykheid van het door het college voorgestelde moment. Hy deelde dan ook mee, dat zijn fractie niet veel geneigdheid had om met dit voorstel akkoord te gaan. De heer Sommeling (p.v.d.a.) stelde zich lijnrecht tegenover mr. Portheine. Met hun rechtspositieregeling zijn de ambte naren al lange tyd in het nadeel geweest. „Wij moeten ernaar streven, dat wij by de verbetering van de arbeidsvoorwaar den voor het personeel van de gemeente vooraan staan. Dat doen wy in dit geval al niet meer, want een groot deel van de Leidse arbeidersbevolking heeft de vrije zaterdag al". Bijval kreeg de heer Sommeling on- middellijk van de k.v.p.-er De Bree. „Het gaat om een verkorting van slechts drie uur". Overigens is de heer De Bree ervan overtuigd, dat de produktiviteit er niet door zal verminderen. Geen grond voor uitstel De heer De Kier (prot.-christelijke) sprak evenzo. Het was voor hem de vraag geweest, of de noodzakelijke rege lingen voor de invoering van de vrije zaterdag vóór 1 mei zouden kunnen wor den getroffen. Als dit geen vraag meer is, is uitstel niet gerechtvaardigd, zo zei de heer De Kier, die er de heer Portheine nog op wees, dat in het bedrijfsleven op 1 mei een belangrijk hoger percentage werkers een vrije zaterdag zal hebben, dan op 1 januari jl. het geval was. (het v.v.d.-raadslid had namelijk het percen tage van 1 jan. jl. genoemd om aan te tonen, dat de vrije zaterdag nog verre van algemeen is). „Als het vrije bedrijf zover is, kan de gemeente niet achter- blyven". Mevrouw Van der Blom (c.p.n.) prees de gemeente, dat deze de moed heeft ge had de zaak onder ogen te zien en tot een standpunt te komen. Wethouder Menken (k.v.p.) verzekerde de raad, dat het college de ontwikkeling nauwlettend heeft gevolgd. Zyn conclnsie was. dat de landelyke zowel als de plaat- selyke situatie de gemeente ertoe dwingt. „In het totale beeld, waartoe ook de ambachteiyke sector moet worden gere kend. worden wy meegezogen". Als de raad de datum 1 november zou aanhou den, kon hy daarin slechts een onbillyk- heid tegenover het gemeentepersoneel zien. Mr. Portheine wees het college op de voorzichtigheid waarmee B. en W. van Den Haag deze materie onder woorden hebben gebracht. Daar wordt gesproken over „zodra het mogelijk is" en „voorzo- veel mogelijk". Hij stelde B. en W. voor. deze terminologie over te nemen. Bezwaren ingetrokken Het gelukte wethouder Menken toch, de v.v.d.-fractie en speciaal mr. Por theine gerust te stellen. Maar hij hield vast aan de datum 1 mei. Er zal met betrekking tot deze zaak intensief overleg worden gepleegd met de commissie personeelszaken en in het Georganiseerd Overleg. Het spreekt van zelf, dat invoering van de vrye zaterdag in de ene tak van dienst eenvoudiger is dan in de andere. Mooht in een tak van dienst of een gedeelte daarvan blyken dat het per 1 mei beslist nog niet kan. dan zullen maatregelen niet uitbiyven. De heer Portheine liet daarop zijn be denkingen varen. Het voorstel van B. en werd met algemene stemmen aan genomen. Voor de bouw en inrichting van een gymnastieklokaal op een terrein aan de Du Rieustraat stelde de raad een krediet beschikbaar van f 288.000. Aan de Tel- derskade zal voor f 233.600 een tweeklas- sige openbare kleuterschool worden ge bouwd en ingericht. Voor de restauratie van enkele ramen van de Pieterskerk werd een subsidie van f 4938 vastgesteld De verkeerssituatie by de De Sitterbrug wordt verbeterd. De kosten zullen f 11.000 bedragen. Voor f 19.500 zal op de Groene Maredijk een openbare verlichting wor den aangebracht. Ook werd het voorstel aangenomen tot de bouw van 228 wo ningen, 30 garages en 10 bergplaatsen voor motoren en scooters in het zuidwes- telyk stadsdeel. Een kleine f 200.000 werd uitgetrokken voor enkele verbouwingen en een uitbreiding op het terrein van Endegeest. Zie voor stadsnieuws ook pagina 11 Prof. Patijn in Oegstgeest TN ALLE politieke partijen heerst in hoge mate onrust over het probleem Nieuw-Guinea. Ieder wil dat er meer gebeurt en minister Luns reist in sneltreinvaart over de wereld. Het blijft een onoverzichtelijk probleem. Bij de oplossing, in welke vorm dan ook, zal rekening moeten worden ge houden met de wensen der Papoea's. Hierbij zal voor een korte periode naar een internationaal overgangsregime moeten worden gezocht, waarbij de beslissing over de toekomst van Nieuw-Guinea vijf of tien jaar kan worden uitgesteld en bij voorbaat niet moet worden uitgesloten dat het nog eens bij Indonesië komt. Het is ongelooflijk moeilijk deze wensen om te zetten in een praktisch politiek beleid en een praktisch voorstel in de Verenigde Naties. Dit is de samenvatting van een refe raat dat het lid van de Tweede Kamer, prof. dr. C. L. Patijn, gisteravond hield in een openbare vergadering die door de P.v.d.A. was belegd in Het witte Huis te Oegstgeest. Voordat hij bot deze conclusie kwam. gaf prof. Patijn een overzicht van dc gang van zaken rondom Nieuw-Guinea in de jaren, die achter ons liggen. Hij memoreerde, dat reeds in 1916 op de conferenties die gehouden werden te Pangkal Pinang en later te Den Pasar, de wens naar voren kwam Nieuw-Gui nea in het toekomstige Indonesië een byzondere status te verlenen, deels om dat hier een mogelijkheid zou zijn voor vestiging van Indo-Europeanen die In donesië wensten te verlaten, deels om dat dit onontwikkelde gebied een enor- me last zou betekenen voor de te vor men staat Indonesië. Daarby heeft de toenmalige gouverneur-generaal dr. Van Mook uitdrukkelijk uitgesproken, dat het niet in de bedoeling van de Nederlandse regering lag Nieuw-Guinea buiten Indo nesië te sluiten. In de debatten rondom het zgn. ontwerp Lingadjati, bleek ech ter, dat ons parlement een aparte status TTET BESTUUR van de Vereniging ter bevordering van het vreemdelingen verkeer In Leiden en Omstreken heeft het jaarverslag 1960 te baat genomen om nog eens het belang van het vreem delingenverkeer voor stad cn omgeving te stipuleren. Wie zijn de belanghebbenden bij het vreemdelingenverkeer? Economisch ge sproken natuurlijk in de eerste plaats de logiesverstrekkende bedrijven, de restaurants, de middenstand of winkel bedrijven. Maar sociaal en cultureel is dat vreemdelingenverkeer van niet min der belang. Immers, de opbrengst uit het vreemdelingenverkeer kan en mag niet alleen worden afgemeten naar eco nomische resultaten. Er zijn ook niet- economische waarden, die de gehele ge meenschap ten goede komen. Bij het huidige vreemdelingenverkeer overheerst de bedoeling kennis te maken met de leefwyze, de gewoonten, de cultuur van andere landen en volken. Camping, ca- ravaning, het vragen naar logies by par ticulieren zijn hiervan de logische ge volgen. Men wil zich tydelyk zoveel mogelijk assimileren met personen die er andere gewoonten en een andere leef wijze op na houden en een andere cul turele inslag hebben Juist in verband met deze gewijzigde omstandigheden is het, aldus het bestuur, voor ons zaak ons steeds te bezinnen op verschillende vragen, die zich daarbij voordoen, zoals: of met hetgeen wordt gedaan, wel die resultaten worden be reikt, die we ons ervan hadden voorge- juiste wijze werd gevoerd; of er ge bieden en landen zijn, waar we speci aal onze aandacht aan moeten wijden; of onze bezoekers wel die voorlichting hebben gekregen, die. zij behoefden; of er mogelijkheden zijn om de attractieve waarde van onze stad en omgeving te verhogen. Vele mogelykheden om het vreemde lingenverkeer naar Leiden te doen toe nemen. moeten ongebruikt worden ge laten door gebrek aan financiële midde len. Zelfs velen, die rechtstreeks belang hebben by het vreemdelingenverkeer zyn geen lid van de vereniging. Er waren per 31 december 1960 330 leden. Aan contributies en donaties werd vorig jaar 1 5765.50 ontvangen. Inlichtingen Mede als gevolg van het weer is het aantal buitenlandse bezoekers iets te ruggelopen. Dat vooral ook het aanital schriftelijke verzoeken is teruggelopen vindt gedeel telijk zijn oorzaak in het feit, dat langs onze gehele kust het aantal logiesver strekkende bedrijven en particulieren met sprongen toeneemt, zodat er voor elke gast die aan of dichtbij zee wil zit ten altijd wel een plaatsje te vinden is. Het aantal verstrekte inliohtingen be droeg: monde- tele- sohrif- ling fonisch telyk totaal 1958 19.222 10.594 2400 32.216 1959 26.754 12.782 3995 43 531 steld; of onze propaganda wel op de j 1960 25.988 13.278 3526 42.792 De schriftelyke aanvragen kwamen voornamelyk binnen uit Nederland, Duitsland, Engeland, België en Frank rijk. Moeten we die kleine vermindering van het aantal verstrekte inlichtingen zien als een vermindering van de be langstelling van onze stad? In geen geval, zo antwoordt de directeur. Ik meen ge rust te mogen vaststellen dat het tegen deel waar is. In 1959, met dat uitzonder lijk mooie weer, betrof een groot aan tal inlichtingen de tram- en busdiensten naar de badplaatsen. In 1960 daarentegen was de vraag naar bezienswaardigheden van onze stad overwegend. Het aantal personen, dat om logiesin- lichitingen heeft gevraagd, bedroeg: Engelsen Kransen Amerikanen Belgen Scandinaviërs Overigen 1958 1959 1960 528 560 707 514 664 442 127 142 113 84 62 37 141 212 51 37 58 42 70 113 16 112 252 45 1613 2068 1453 De teruggang by de Amerikanen is te verklaren uit het feit, dat velen be horen tot het bezettingsleger in Duits land en Frankrijk. Zij wisten uiteraard dat de weersomstandigheden voor een vakantie in Nederland niet gunstig wa ren. voor Nieuw-Guinea wenste, wat later door Indonesië niet werd aanvaard. Been stijf Bij de ronde-tafelconferentie van 1949 heeft men het probleem Nieuw-Guinea voorlopig buiten beschouwing gelaten. Latere onderhandelingen hebben geen oplossing gegeven, mede doordat de Ne derlandse regering het been styf hield, daartoe gebracht door het drama van de republiek der Zuid-Molukken. die door Indonesië werd geliquideerd, en door de radicalisering van de Indonesische rege ring. Wanneer wy thans zoeken naar ccn oplossing zullen wy niet mogen vergeten dat voor de regering van Indonesië Nederland niet belangrijker is dan byvoorbeeld Denemarken of Zwitserland. By zyn beslissingen houdt men in Djakarta geen reke ning met ons. maar alleen met Ame rika, Rusland en India. Bovendien heeft Soekarno by zyn binnenlandse politiek belang bij een slechte ver houding met Nederland. Door onze Nieuw-Gulnea-politlck hebben irjj hem een argument gegeven altyd weer de aandacht van de ellende In Indonesië af te leiden. De feiten wyzen uit, dat het voor een Westers volk niet meer mogelyk is in Azië een kolonie te handhaven Sinds enige jaren weten wij dit. De moeilyk- heid is dat wij de Papoea's het brengen tot zelfbeschikking hebben beloofd. In de discussie verdedigde het VVD- raadslid mevrouw Smits-Witvliet haar voorstel van Nieuw-Guinea een natuur reservaat te maken. Zoekf U een goed Hor'oge voor 30.— en 40.—. Of het allerbeste van f 200 en 300.— v. d. WATER - Haarlemmerstr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. Verbouwing winkelpand Architect R. van Straten te Leiden heeft namens W. J. van Berge Hene gouwen het verbouwen van het winkel pand Haarlemmerstraat 40 opgedragen aan W. W. Beugelsdijk te Leiden Feest Het Zonnehuis In verband met het 40-jarig bestaan van de vereniging Het Zonnehuis, de christelijke vereniging tot verpleging van behoeftige chronisch zieken, hield de af deling Leiden van deze vereniging gis teravond een feestelijke jaarvergadering. In Prediker kon voorzitter N. van der Keur een goed gevulde zaal welkom he ten. De avond werd voornamelijk ver zorgd door de Caltex Petroleum Maat schappij (Nederland) N.V. De heer L. Nijhuis hield een korte inleiding, waar na enkele films werden vertoond, onder andere de „Postkoetsrit InstanboelRot terdam" Na de pauze zag men een te kenfilm en een film over Spanje Me vrouw J. van der Horst zong enige liede ren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3