Chefarine .4" E KRONIEK Geestelijke controle nodig voor christen-zakenlieden Meningen van anderen Batakse Kerk bereidt zich voor op haar eeuwfeest Z.W.O.-subsidie voor boek over de twee reformaties Internationaal seminar over het gezinsleven Een kanttekening DE WAARHEID fill GESCHORST VAT OP DE JEUGD Aankondigingen Beroepingswerk Een woord voor vandaag Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te maken I Ruim vijf miljoen voor de S.S.K. elke woensdag jongensmarkt Aankondigingen I ONZERZIJDS „Ons Platteland", orgaan van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tnindersbond, bevatte dit weekeinde een ten aanzien van ons weinig vrien delijk artikel. Wij publiceerden namelijk in ons zondagsblad van 8 april een uityoerig interview met de heer H. Koekoek, een landbouwer uit het Gelderse, die op zeer slechte voet leeft met alle publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in het algemeen en met het Landbouwschap in het bijzonder. Mèt een aantal medestanders verweert hij zich met alle mogelijke middelen tegen deze langs democratische weg tot stand gekomen wet en haar uitvoering en zodoende komt hij nogal eens in de publiciteit. Dat was ook de reden voor dit interview. De heer Koekoek blijkt aan onze verslaggever wel enkele onwaarheden te hebben verteld en Ons Platte'and laat niet na daarvan het overtuigend bewijs te leveren. En als we goed zijn ingelicht heeft ook het Landbouwschap zich over dit alles beraden en zullen er wellicht binnenkort nog meer mede delingen komen over de wijze waarop de heer Koekoek meent voor zijn zaak te moeten strijden. Nu verwijt men ons dat wij de heer Koekoek deze publiciteit gegeven hebben zonder Landbouwschap of CJLT.B. in de gelegenheid te hebben ge steld onmiddellijk de beweringen van de geïnterviewde te weerleggen- Nu is dit laatste niet algemeen gebruikelijk: als Chroesjtsjef meent te keer te moeten gaan tegen secretaris-generaal Hammarskjöld, dan kan men dat in iedere krant ter wereld lezen zonder dat eerst aan Hammarskjöld gevraagd is de op hem geuite kritiek te weerleggen. Dat komt later wel, voor zover het zelfs nodig is. Toch kunnen we in dit geval de bezwaren van Landbouwschap en C.B.T.B. begrijpen, want het interview had plaats op ons verzoek en de mogelijkheid bestond inderdaad dat de woorden van de heer Koekoek ver warring zouden stichten. In dit opzicht dus accepteren we de op ons uitge brachte kritiek als juist. Het is ons echter een raadsel waarom deze kritici nu ook de conclusie zijn gaan trekken dat ons blad zich „dus" achter de actie-Koekoek plaatst. Dit is een conclusie-tegen-beter-weten-in. Weinig bladen in Nederland heb ben zich zo achter de P.B.O. geplaatst en weinig bladen in Nederland besteden zoveel aandacht aan het doen en laten van de P.B.O.-organen als ons blad. Men leze wat wij vorige week op deze plaats geschreven hebben naar aan leiding van het onderzoek dat is ingesteld naar de bezwaren tegen de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Wie ons blad kent weet dat een dergelijke conclusie in strijd is met de waarheid. Niet verstandig dus als men, zoals Ons Platteland wil, de waarheid aan het licht wil brengen! (Van een onzer medewerkers) De Internationale Christen-za kenlieden Gemeenschap (the Christian Business Men's Commit tee International) belegde het af gelopen weekeinde in het confe rentie-oord „De Pietersberg" te Oosterbeek een congres, waarvoor als thema gold: „De zakenman en zijn gezin". Deze voorjaars-confe rentie, één der activiteiten van CBMC in ons land, werd bezocht door ongeveer 60 deelnemers. CBMC wordt gevormd door zaken mensen van verschillende kerkelijke richtingen. Met elkaar vormen zij een gemeenschap, teneinde wegen en midde len te vinden waardoor zij de aandacht van andere zakenlieden kunnen richten op het evangelie van Jezus Christus. In Advertentie VELPON heb ik in de kast. Daarmee plak ik alles vast. TAB Zoals bekend heeft de kroon het besluit ▼an Rijswijks B. en W. om het gemeente- personeel reeds nn sleebts vijf dagen te la ten werken gesehorst. Do Volkskrant ▼raagt zicb af wie gelijk heeft, de gemeen ten of het rijk. Het blad kan begrip op brengen voor het argument der gemeen ten, dat tij in de pas moeten blijven met het bedrijfsleven. Verder wordt gezegd: „Maar ook meer in bet algemeen onder vindt het gemeentelijke ambtelijk apparaat bij de huidige krappe arbeidsmarkt in steeds sterkere mate de zuigkracht van de particuliere sector. De betrokken gemeen ten willen daarom niet meer volstaan met het particuliere bedrijfsleven op afstand te volgen. Zij willen waarschijnlijk aelf liever vóór blijven. Kan de rijksoverheid dit nu maar zo laten begaan? Het is wel duide lijk, dat de rijksoverheid op die manier ook op haar beurt in een dwangpositie komt. Als steeds meer gemeenten er toe over gaan de vrije taterdag al volledig in te voeren, sou bet voor bet rijk ook onmoge lijk kunnen worden om vast te houden aan geleidelijke invoering van de korte werkweek, soals indertijd met de betrok ken organisaties werd overeengekomen. En als de rijksoverheid dan ook overstag zou gaan, dan wordt de sneeuwbal scker een lawine. Dan krijgt men een ontwikkeling, die eerder toch uiet verantwoord werd ge acht. Het valt te betreuren, dat het nu zo dreigt te lopen, dat deze moeilijke zaak in een machtsstrijd tussen rijk en gemeenten moet worden nitgevochten. Het ware veel beter wanneer alsnog een manier kon worden gevonden om in goed overleg tussen rijk en gemeenten naar een oplossing te zoeken, die zoveel mogelijk aan alle belangen recht doet." Het Vrije Volk gaat in op de kwestie van de vijfdaagse werkweek in het bouwbedrijf, waaromtrent de regering overweegt ccn algemene aanwijzing tc ge ven aan het College van Rijksbemiddelaars. Het blad schrijft o m.: „De mededeling dat de regering een nienwe algemene aanwij zing in petto heeft, waa bovendien een bij zondere verrassing voor de Stichting van de Arbeid, die in znlke gevallen vooraf ge raadpleegd wordt. Thans was er van raad pleging geen sprake. Dusdoende tast de re gering niet alleen het overleg in het be drijfsleven aan, maar ook haar eigen over legorganen. En dit alles, omdat de rege ring vreest, dat de produktiviteit in bet bouwbedrijf door een arbeidstijdverkortng zal worden geschaad. Zo iets zou men kun nen verwachten van mensen die achter een bureau gezeten mannen en uren zitten te vermenigvuldigen en menen, dat zij dan de produktie kunnen uitrekenen. Maar zo gaat het niet. En van de staatssecretaris, de heer Rooi- vink, moeten wij aannemen dat hij beter weet. Hij kan desgewenat zijn licht opste ken bij de bonwpatroons die al hebben ge zegd, dat een verder uitstel van de ar beidstijdverkorting een ongunstige invloed 7al hebben op de produktiviteit in het bouwbedrjf. Samenvattend kan men dus zeggen, dat de regering bezig is veel te verknoeien en niets te redden. Het is dan ook vurig te hopen, dat zij maar ophoudt roet overwe gen of er een nienwe algemene aanwijzing moet komen." Benoemingen Het college van curatoren van de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam deelt mede dat het heeft besloten tot rector magnificus voor de academische jaren 1981/1962 en 1962/1963 te benoemen de huidige rector prof dr. J. Kok: tot prorector voor de academische jaren 1961 1962 en 1962/1963 te benoemen de huidige prorector prof. mr. J. Valkhof en goedkeuring te verlenen aan het besluit van de senaat houdende benoeming van de huidige secretaris prof. mr. J. Valk- hoff tot secretaris van de senaat voor de ■udemische jaren 1961/1966. In het Jiervormd Weekblad" schrijft dr. H. A. Schuring in zijn functie van jeugdouderling dat slechts ongeveer tien procent van de hervormde jeugd lid van een vereniging is. Hij schrijft naar aanleiding hiervan onder meer het volgende: IN AALTEN in de Achterhoek (waarom geheimzinnig doen over de plaats waarom het hier gaat) bestaat de gewoonte, dat wie eenmaal getrouwd is, zich aan het jeugdverenigingswerk onttrekt. Om het even of men in het huwelijks bootje stapt op achttien- of op acht endertigjarige leeftijd. En degenen, die hun dienstplicht eenmaal ver vuld hebben, vinden de weg naar de vereniging maar moeilijk terug. Tenslotte bestond de gewoonte, enkele malen per jaar een grote jeugdraadavond te geven, waarop een film werd vertoond, een voor drachtskunstenaar optrad of een to neelstuk werd opgevoerd. Deze avonden werden grotendeels be zocht door de leden van de genoem de verenigingen (of ze werden, als het programma niet in de smaak viel, niet bezocht). Twee dingen vielen daarbij op: zoals gezegd had het merendeel van de plaatselijke hervormde jon geren geen band met dit alles en ten tweede: de jeugd, die nog wel kwam, was zeer kritisch. Wie het oor te luisteren legde (en daar was dan een enkele keer de aardrijks kundeles weer goed voor) kon ver nemen, dat het allemaal nogal taai was en dat de ouderen geen begrip hadden voor wat de jeugd wilde, kortom „dat het allemaal anders moest" En juist diegenen, die ste vig aan de kerk gebonden waren en daardoor aan deze activiteiten het meest deelnamen, lieten zich het meest laatdunkend uit. Het was al lemaal te ouderwets, er zat geen vaart in. moderne jonge mensen wilden wat anders. Zij wilden niet altijd ..ingeleid" worden, zij wilden ook in kerkelijk verband moderne jonge mensen kunnen zijn, enz. De meeste lezers zullen die geluiden wel kennen. Er moest een andere aanpak komen, die hen meer zou bevredigen en bovendien het con tact met de van de kerk vervreem de jongeren zou kunnen herstellen. samen ,e vatten: de jeugdraad ging overstag. Er werd voor de jon ge mensen iedere maand een avond georganiseerd waarop ook de nodi ge concessies aan de moderne ..cul tuur" werden gedaan Lezingen met platen over negermuziek (vrij druk bezocht), idem over de Mattheus- passion (slecht bezocht). Er werden toneelstukjes opgevoerd, die zich leenden voor nabespreking (goed bezocht). De klap op de vuurpijl kwam echter, toen er een avond in elkaar gezet werd met een confe rencier en een jazzband. Ons ge bouw puilde uit. We waren be nieuwd hoe net zou worden. Welnu, we hebben een plezier gehad van jewelste. Het hoogtepunt voor de jeugd vormde bet uurtje dansen tot slot. (De conferencier nodigde ons uit „op de maat van de muziek te gaan lopen, samen met een lid van de andere kunne"). Toen het einde geblazen was, hielden we een collecte. Eerste re sultaat: we konden de avond bekos tigen. De jeugdouderling werd om ringd door een schare, die wilde weten, wanneer we weer zo'n avond zouden geven. „Dit was tenminste iets voor jonge mensen." Tijdens een gesprek daarna kwamen we op het onderwerp: werk voor de kerk. En wat bleek? De danslustigen stonden klaar om te collecteren in de jeugddiensten, om folders voor het jeugdwerk te gaan vervaardi gen, huisbezoek te gaan doen bij leeftijdgenoten, teneinde ze mee te tronen naar de volgende avonden (ook naar die met een door en door serieus karakter), creatieve spelen te gaan ontwerpen, mee te doen een kadercursus voor het jeugd werk. Zij vormden op eigen initia tief een adviescommissie, die de jeugdraad bijstaat bij het werk en wel op zo'n manier, dat de jeugd ouderling sindsdien weinig anders heeft te doen dan enkele richtlijnen te geven om datgene te bereiken, dat hem vroeger zijn nachtrust kostte. Terwijl bovendien de vereni gingen een prachtige gelegenheid kregen, leden te werven. "TNKELE ouderen hebben bedenke- -*-1 lijk gekeken, toen ze van de plannen hoorden. „Het doet nu een maal wat vreemd aan het gebouw, waarin op zondagmorgen de jonge- rendienst wordt gehouden en waar in ook de kerkeraad vergadert, te zien herschapen in een rock and rollgelegenheid". Maar de ouderlin gen, die de avonden bezochten, wa ren al gauw ontwapend. Deze dingen overwegend en zien de hoe de reactie is van de jeugd in een nogal behoudende gemeente, vraagt uw jeugdouderlinj zich af. of we misschien niet al te voorzich tig zijn in onze aanpak. Is een wat meer gedurfde methodiek niet juis ter? Moeten we niet meer gebruik maken van die elementen van ont spanning, die de jeugd zelf zo waar deert, waaronder de moderne dans? Blijkbaar komt het hierop neer: schep een klimaat, dat zij als ge zellig ervaren en het terrein wordt vrijgemaakt voor tal van activitei ten. die vanuit kerkelijk standpunt bezien zeer waardevol zijn. Schenk ze de vormen van vermaak die zij waarderen en zij gaan warm lopen voor de dingen, die wij waarderen. Overigens: hebben we veel keus. als we vat op de jeugd willen hou den? de wereld van handel en industrie ligt immers een groot „zendings-terrein". Het is de wens van CBMC het gepre dikte woord in de bestaande kerken te ondersteunen en aan te vullen. Hiertoe worden lunches belegd, waar zakenrela ties uitgenodigd worden. Deze lunches hebben dan tot doel contact te krijgen met andere zakenlieden en hen tot Christus te leiden. Op deze wijze werken momenteel over de hele wereld meer dan 500 groepen, welke ongeveer 12.000 zakenmensen ver tegenwoordigen. Vier jaar geleden kwam een Nederlands zakenman in de V.S. met CBMC in contact. Na zijn te rugkeer richtte hij met enkele vrienden een Nederlandse afdeling op. In enkele steden van ons land zijn nu ook plaat selijke groepen. Het weekend in ..De Pietersberg" werd geopend door de heer D. van Kat wijk uit Velp, voorzitter van de Neder landse afdeling. Deze opening was tege lijkertijd een inleiding op het thema „De zakenman en zijn gezin". De heer Van Katwijk legde er de nadruk op, dat het steeds weer blijkt dat vele za kenmensen het spoor bijster zijn. Een gemis aan controle werkte dit alles in de hand. Wanneer het om het behoud van men senlevens gaat, dan wordt alles op al les gezet om te voorkomen dat er onge lukken gebeuren. Steeds weer worden de vliegtuigen voor het vertrek gecon troleerd en wanneer blijkt dat er iets fout is, dan blijft het toestel net zo lang op de thuishaven tot het defect her steld is. Het neemt tijd, maar het moet gebeuren! Onze controle, aldus de heer Van Kat wijk, behoort in onze thuishaven te ge schieden, in ons gezin. De bijbel zegt: „Wat zou het u baten de hele wereld te winnen en schade te lijden aan uw zielWij zullen de daverende mo toren van ons dynamisch leven even het zwijgen op moeten leggen en onze Grote Controleur Zijn gang laten gaan. Wij zullen terug moeten naar Christus, waardoor het mogelijk wordt dat onze verhouding tot anderen en de verhou dingen in ons gezin weer op het juiste vlak komen. In de avond-bij eenkomst trad als gast-spreker op ds. W. van der Linden, christelijk-gereformeerd predikant te Deventer. De boodschap welke deze pre dikant doorgaf, was de basis voor de groepsdiscussie, welke zondagmiddag plaats vond. CBMC beschikt over een vijftal evangelische films, welke vaak gebruikt worden op scholen en univer siteiten. Eén van deze films „Red Ri ver of Life", vervaardigd door Moody Institute of Science, werd in de avond bijeenkomst vertoond. De zomerconferentie van de Zak Bijbel Bond zal op 22 en 23 april worden ge houden in Het Brandpunt te Doorn. Op de eerste dag zullen referaten worden gehouden door pastor S. Gumpert, de secretaris van de Zakbijbelbond Duits land en door mejuffrouw G. van Woerden, de secretaresse buitenland. Op de tweede dag zal ds. J. H. Sillevis Smitt voorgaan ïn een godsdienstoefe ning, zullen Ds. G. Lugtigheid en pas tor Gumpert spreken en zal de reizen de secretaris E. Andriessen gekleurde dia's vertonen over de campagne in West-Berlijn en Nederland. De negende jaarvergadering van het „Landelijke verband van de commis sies van beheer der Gereformeerde Kerken" zal op 3 mei worden gehouden in Hotel Van Gijtenbeek te Zwolle, 's Morgens zullen de huishoudelijke aangelegenheden worden behandeld, terwyl in de middagvergadering ds. P. N. Kruijswijk uit Amsterdam een re feraat zal houden over het onderwerp: „De financiële consequenties van de gemeenschappelijke arbeid der kerken". NED. HERV. KERK Beroepen te Krimpen a.d. Lek: J. v. Drenth te Ooltgensplaat. Aangenomen de benoeming tot hulp- pred. te Julianadorp-Callandsoog: W. J. Gunning, pred. voor bijzondere werk zaamheden te Barneveld. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Roermond: A. Corporaal te Edam; te Klundert-Moerdijk, tweede pred. pl.: Th. W. A. Rijper te Vianen; te Andel (N.Br.): G. Gommer, kand. te Zuidlaren. Bedankt voor Hilversum, zesde pred.- pl.. voor Rijsoord, vac. H. J. Knauff en voor Zwolle, vac. J. H. Kuiper: Joh. C. Baumfalk te Ommen; voor LJmuiden, vac. J. v. Leeuwen: B. G. de Valk te Heerenveen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-Z.: W. van 't Spijker te Drogeham. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Bradford, Ontario-Canada: J. van Haaren te Kampen. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Amsterdam, vac. dr. G. J. Lindijer: D. Solinger te Haarlem. Ds. J. Hoekstra overleden In de ouderdom van 82 jaar is te Hil versum overleden ds. J. Hoekstra, eme ritus-predikant van de Gereformeerde Kerken. Ds. Hoekstra werd 4 september 1878 te Groningen geboren en bezocht de HJ.S. en Normaalschool aldaar. Hij was als onderwijzer werkzaam te Gro ningen, en als hoofd te Vries (FriesL). Op grond van zijn singuliere gaven liet de classis Assen hem in 1916 toe tot het predikambt Op 21 november van dat jaar werd hij predikant te Vries. Ds. Hoekstra diende de kerken van Ten Post (Groningen) en Dalfsen en van 1927 tot aan zijn emeritaat in 1946 die van Schoonhoven. Nadien was hij nog negen jaar hulpprediker te Oud-Loosdrecht. Het misverstand is zeer hardnekkig, dat de Bijbel zich alleen maar met de ziel van de mens zou bemoeien. Er staat heel veel meer in! God is de God van de hele kosmos en als j het nodig is en dat is het voortdurend dan zet de Bijbel i de mens op z'n nummer, als hij denkt alles te weten en-de diepste geheimen van de kosmos te kunnen doorgronden. In het boek Job hoofdstuk 38 stelt God Job een aantal vra- 1 gen en Hij had ze met nog duizenden kunnen vermenig- vuldigen. „Hebt gij ooit in uw leven de morgen ontboden, de dageraad zijn plaats aangewezen? Zijt gij doorgedrongen tot de bronnen der zee en hebt gij door de geheimnissen van de waterdiepte gewandeld? Zijn de poorten des doods voor u onthuld en hebt gij de poorten der diepe duisternis aan schouwd?", zo vraagt God aan Job. En dan is dit het ant woord: ,Jk ben te gering, hoe zal ik U antwoord geven? Ik leg de hand op mijn mond." De waan van een mens vervliegt. Hier is elk spreken zonder zin. Och, misschien zullen er zeg gen, dat sindsdien de waterdiepten de mens hun geheimen hebben prijsgegeven en dat we binnenkort alles over de ruim te weten. Dacht u, dat we er dan zijn? Ver kunnen wij door dringen in Gods werken, maar nooit zullen wij Hem die uit handen kunnen nemen. Alle menselijke macht over hetgeen God heeft gemaakt is begrensd. Zelfs kunnen wij niet eens de morgen ontbieden en de dageraad zijn plaats aanwijzen. INDONESISCHE lutheranen heb- noeml. Soekarno 1 ben president Soekarno ge vraagd om hun eeuwfeest mee te vieren. Hij werd zelfs uitgenodigd om te spreken tijdens de feesten die in oktober van dit jaar zullen worden gehouden. Dan zal het pre cies honderd jaar geleden zijn dat de lutherse zending haar werk in de Batak-landen begon. De grootste lutherse kerk van Indonesië is de Batak-kerk die 741.304 leden telt. De officiële naam is de Batakse Protes tants-christelijke kerk. Zij is zelfs de grootste lutherse kerk van geheel Azië. Het werk onder deze mensen begon honderd jaar geleden door zendelingen van de Reinische Mis sion. Een van de bekendste zendelingen was wel Ludwig Nommensen, die de apostel van de Batakkers wordt ge- 4 beroemde geneesmiddelen in 1 labiet doen wonderen, terwijl zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt I leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chelarox en dient in het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder bezwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn oi griep snel en doeltreffend te bestrijden. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET DOEN WONDEREN Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dat U met plezier Uw werk kunt doen! Koker a 20 tabletten f 0.80. De Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onder zoek (Z.W.O.) heeft de Haagse historicus dr. H. A. Enno van Gel der een subsidie verleend voor de Engelse vertaling en voor de uit gave van zijn studie „De twee re formaties in de zestiende eeuw". Voor de vertaling heeft dr. Van Gelder ook nog een bijdrage mogen ontvangen van het Prins Bernhard-fonds en van de Hol landse Maatschappij van Weten schappen. Onvoorziene omstandig heden daargelaten, zal het boek, De actie voor de gereformeerde kerkbouw verliest wat aan momen tum, maar nog dagelijks komen nieu we berichten binnen van grote bedra gen die werden toegezegd. Bijzonder boog waren de toezegging in Rotter dam-Centrum 125.000), in het aan ontvolking lijdende Amsterdam-Cen trum 115.000) en in het kleine Nieuwer-Amstel dat met zijn 2130 zielen reeds aan de 56.000 of 26.30 per ziel is. De actie moet zeven miljoen gulden opbrengen. Uitgerekend werd dat als alle gereformeerden de gevraagde een procent van hun inkomen geven, deze actie de 9 miljoen gulden zal overschrij den. Wordt er evenwel rekening gehou den met het feit dat 20 procent rand- kerkelijken zich afzijdig houden dan kan toch de zeven miljoen bereikt wor den. Opmerkelijk is het dat rekening houdend met het feit dat 20 procent van de teden niet mee wil doen. de provin cies Noord-Brabant en Limburg reeds hun streefgetal hebben overschreden. Gelderland is er bijna, daarna komen Noord-Holland en Zeeland met 61 pro cent van het bedrag da. kan worden opgebracht. Utrecht met 58 procent, Zuid-Holland met 57 procent en Over ijssel met 55 procent Friesland, Gro ningen en Drente komen achteraan. Terwijl de actie aan de gang is heeft de Stichting al weer aan 15 plaatselij ke kerken toegezegd te zullen helpen bij de bouw. Er liggen echter al weer 44 aanvragen. Advertentiën dat een goede vierhonderd bladzij den telt, in het najaar uitkomen en wel onder de titel „The Two Reformations in the 16th Cen tury". Dat de studie in het Engels verschijnt, is niet alleen vanwege het internationale karakter van het behandelde onderwerp, maar ook om een bredere lezerskring te bereiken. Dr- Van Gelder oud-leraar in de geschiedenis aan Haagse instellingen van onderwijs verklaarde dat er in de zestiende eeuw twee reformaties aan de gang zijn geweest. De eerste is ver bonden met de namen van hervormers als Luther en Calvijn en de tweede met die van de humanisten en Erasmus. Het is een wijd verbreide mening, zo meent dr. Van Gelder, dat humanisme en renaissance stromingen waren, die de aandacht van het christendom af leidden. In feite echter wilden de Ita liaanse humanisten, evenals Erasmus en zijn geestverwanten, ook een reformatie van het christendom, maar een die veel verder ging dan die van Luther Calvijn. Streefden laatstgenoemden naar een hervorming van de leer van verlossing cn boete, van kerk en priesterschap, ve len gingen onder de indruk van Griekse en Latijnse schrijvers het christendom niet zo zeer opvatten als een verlossingsleer, maar als een zede- leer. Deze denkbeelden werden vooral door Erasmus verbreid: zonder uit de kerk te treden, legde hij alle nadruk op de beleving van het geloof en op de zedelijke geboden van het evangelie. In verband hiermee had hij ook mo derne opvattingen omtrent de persoon van Christus, de taak van de geeste lijkheid, de sacramenten en de bijbelse openbaring. Voor Erasmus was eigenlijk alleen de preek het belangrijkste. Deze denkbeelden leidden via het zeventiende ecuwse arminianisme naar het heden daagse vrijzinnig protestantisme. Zij werden aangehangen door de be langrijkste kunstenaars en door vele schrijvers uit de zestiende eeuw, zoals Michelangelo, Dürer, Bruegel, Rabelais. Montaigne en Shakespeare, zoals Van Gelder in zijn boek tracht aan te to nen. Naast de verhouding van Erasmus tot Luther wordt dan ook aan het werk van deze schilders cn schrijvers in het boek van dr. Van Gelder ruime aandacht besteed, ovenals aan de wijsbegeerte der Italiaanse humanisten. Dezer dagen is te Kaapstad het grootste en meest luxe jacht dat ooit in Zuid-Afrika werd gebouwd, te water ge laten, namelijk de „Stormvogel", die door de eigenaar, de Nederlander C. Bruynzeel in de Tafelbaai ten doop werd gehouden. Ds. C. Graafland gaat promoveren De hervormde predikant van Woerden, ds. C. Graafland hoopt donderdagmid dag, 20 april aan de Rijksuniversiteit te Utrecht te promoveren tot doctor in de theologie. Hij heeft een proefschrift ge schreven getiteld: „De zekerheid van het geloof". Als promotor zal optreden prof. S. van der Linde, terwijl als" para- nymphen zullen fungeren ds. J. Kuyt, hervormd predikant te Lexmond en ir. J. van Lokhorst te Woerden. Commissarissen en directeuren van Simon de Wit n.v. te Zaandam delen mede, dat zij aan de op 9 juni a.s. te houden algemene vergadering van aan deelhouders zullen voorstellen over het boekjaar 1960 een dividend van negen procent (onveranderd) uit te keren. Nommensen-universiteit in Siantar is een speciaal jubileum-comité gevormd, waarvan dr. Soetan M. Hoe- tagaloeng de secretaris is. Hij deelde mede dat hij verwachtte dat ook de Lutherse Wereld Federatie en de We reldraad van Kerken vertegenwoordigd zullen zijn bij de officiële viering. Tal- loze kerken uit Indonesië en van over zee zijn tevens uitgenodigd, maar in de berichten die wij via het persbureau van de Lutherse Wereld Federatie ontvingen werd geen melding gemaakt van het feit dat ook Nederlandse kerken wer den uitgenodigd een afvaardiging te zenden. De Batakse Kerk is zowel van de Wereldraad als van de L.W.F. lid. De belangrijkste samenkomsten van het jubileum zullen worden gehouden cp 7 en 8 oktober in Taroetoeng, waar speciale gebouwen worden opgetrokken om de gasten te huisvesten. Deze plaats is het hart van het rystgebied en tevens de woonplaats van de bisschop van deze kerk. Er zullen evenwel ook herdenkings diensten worden gehouden in Sigampar waar Nommensen ligt begraven en in Sipirok waar de kerk werd geboren. In deze plaats staat de oudste kerk, die ter gelegenheid van deze herdenking zal worden herbouwd. Met de herbouw zijn ongeveer 80.000 gulden gemoeid. Zowel de zendingsafdeling van de L.W.F. als de Reinische Mission hebben reeds ieder een bedrag van 100.000 roepia's toege zegd. De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel zal op 30 en 31 mei en 1 juni in de Expo-hal te Hil versum een algemene vergadering houden. Op de vergadering zal onder meer een program van actie worden vastgesteld. De predikanten en artsen, die tot de Remonstrantse Broederschap behoren, gaan op 22 en 23 april op „De Hoor neboeg" in Hilversum een conferentie houden over het onderwerp: „Proble men rondom de dood". Voorzitter van deze bijeenkomst is prof. dr. L. J. v. Hoik van Leiden. Als referenten zul len optreden de heren F. C. Kooyman. neuroloog-psychiater in Rotterdam over „Het vraagstuk van de kunst matige levensverlenging" en dr. W. R. M. Noordhoff en dr. H. J. Heering. die zullen spreken over de vraag „Wat is mijn geloof aangaande leven en dood?" Hollanders naar de Vlaamse Bijbeldag Onder auspiciën van de vereniging „Protestants-Nederland" wordt ook dit jaar weer een autobustocht naar de Vlaamse Bijbeldag georganiseerd, welke D.V. op maandag 1 mei a.s. te Antwer pen wordt gehouden. De vereniging wekt leden en belang stellenden mee te gaan. terwijl in de middag een bezoek wordt gebracht aan het Protestants Centrum te Boechout. Deze reis wordt voorbereid in samen werking met de afd. Delft, als reisleider zal optreden ds. P. A. A. Klusener te Delft, lid van het hoofdbestuur. Vertrek om 7.30 uur 's morgens van het Centraal station (Stationsplein) en van de Linker Maasoever 7.45 uur Schouwburg-Zuid iZuidplein). De kos ten bedragen ongeveer 5.50 per per soon. Deelnemers kunnen zich opgeven bij de secr. A. v. d. Meulen. Meent 19, telef. 115181 of bij ds. K. J. Schaafsma, Fran selaan 112 telef. 30567 en bij mevr. G. G. Hoebee-Dalmeyer, Adrianalaan 236, telef. 185467. Prof. R. Schippers, voorzitter van de Nationale Raad voor Maat schappelijk Werk en voorzitter van de Nationale Contactcommis sie voor Gezinsbelangen, heeft gis teren in het Provinciehuis te Arn hem het seminar geopend over de „veranderende behoeften van het gezin in de Europese samenleving en de consequentie daarvan voor het sociaal beleid". Het seminar wordt bijgewoond door zeventig buitenlanders, waaronder verte genwoordigers uit Finland, Grie kenland, Israël, Joegoslavië, Polen en Tsjechoslowakije. Vanaf de totstandkoming van de Ver enigde Naties heeft het Europees bureau in Genève activiteiten ontwikkeld op sociaal terrein. In samenwerking met de regeringen van de onderscheidene Euro pese landen is een gespreks-forum op gebouwd. waar de vertegenwoordigers van de overheid en van het particulier initiatief uit verscheidene Europese lan den elkaar ontmoeten en zich beraden onder meer over de ontwikkeling op so ciaal terrein. Gisteren deelde men over het doel van dit seminar van de zijde van het minis terie van maatschappelijk werk mede, dat het gezien de veranderingen, die zich in het gezinsleven, vooral in de steden, voltrekken, van belang is een prognose te maken van de verdere ontwikkeling in de naaste toekomst en daarop aan te sluiten bij het beleid van overheid en particulier initiatief. De minister van maatschappelijk werk heeft het initiatief genomen dit seminar van de Europese landen te houden, waar vertegenwoordigers van de overheid, van het particulier initiatief en van het soci aal onderzoek, met de hulp van experts van de Verenigde Naties, zich kunnen beraden over de ontwikkelingstendenties. Uit onderzoekingen en wetenschappe lijke publicaties valt af te leiden, dat er een verrassende overeenkomst bestaat tussen ontwikkelingstendenties in ver scheidene landen, aldus deze mededelin gen. Men beschouwt het seminar als een eerste stap op weg naar een intensievere samenwerking tussen de Europese lan den op sociaal terrein. De zittingen van het seminar dragen een gesloten karak ter en duren tot en met 26 april. Referaten De eerste inleiding was van de heer Paul-Henry Chombart de Lauwe van de Ecole Pratique des Hautes Etudes te Pa rijs. HU gaf een uitgebreid overzicht van de veranderende behoeften en de dyna mische opvattingen over het gezin. Dr. M. L. Kellmer Pringle van de uni versiteit te Birmingham sprak vervolgens over de psychologische aspecten van de veranderende structuur cn noden van het gezin. HU stelde voor instellingen in het leven te roepen die het gezin op ver scheidene gebieden zouden kunnen bij staan, zoals bU de opvoeding, het helpen by Ujdelijke crises en het herstellen van onderlinge verhoudingen. Zulk een in stelling zou gedurende enige rijd leiding aan het gezin moeten geven om een com plete breuk te voorkomen en inlichtingen verstrekken omtrent de mogelUkheid van hulp aan gehandicapte kinderen. Boven dien zouden zU het onderzoek naar de oorzaken van chronische gezinsmoeilijk heden moeten stimuleren of ter hand nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2