Jlieuiuc £riftsct)e ÖTouranl Bannelingen winnen op Cuba terrein Commentaar Lady Munnings vreest vervalsers Kasavoeboe sluit vrede met V.N. NIEUWS in één oogopslag- Oostenrijkse baby moet Nederland verlaten Kabinet beslist spoedig over vijfdaagse in bouw LUILEKKERLAND voor V.N.-personeel Sport en techniek Dorp in Angola door terroristen verwoest Felle brand in klooster Stichting blijft bij haar advies: 45 uur n u n (jtlTA} DINSDAG 18 APRIL 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; l 2,55 per maand: f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Tweeënveertigste jaargang; no. 12152 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticfi is ahebleorn rngn hert ia Dgljenspott" Zie pagina 5 Verschillende steden op Cuba bevinden zich reeds in handen van de invasietroepen. Op enkele plaatsen worden felle gevechten geleverd. Verwacht wordt dat reeds in de loop van deze dag de gebeurtenissen beslissend zijn voor de toekomst van het eiland. Vanmorgen heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Jeruzalem een uitvoerig relaas gegeven van de jodenvervol gingen in Nederland en van de rol, die Adolf Eichmann daarbij heeft gespeeld. Op zeer korte termijn zal de regering nu beslissen over het geven van een algemene aanwijzing aan rijksbemiddelaars met betrekking tot de vijfdaagse werkweek in de bouw. De Stichting van de Arbeid handhaaft haar standpunt, dat 45 uur mogelijk is. Het Russische antwoord op het Britse memorandum inzake het herstel van de vrede in Laos bevat constructieve elementen, maar de toestand in het land blijft gevaarlijk, aldus heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, verklaard. Het Christelijk nationaal vakverbond krijgt een instituut voor de vórming en de scholing van aspirant-bestuurders der vakbe weging. De algemene vergadering van het CNV heeft daartoe besloten. Bij een frontale botsing op de Arnhemseweg te Apeldoorn zijn gisteren drie mensen om het leven gekomen. Een vrachtauto chauffeur uit Amsterdam en een Duits echtpaar. "PkE Olympische Spellen 1960 waren nog maair nauwelijks voorbij en nog waren alle deel nemers niet uit Rome vertrokken, of de naam Tokio had al een ma gische klank gekregen. J apans hoofdstad was immers aangewezen als gastvrouwe voor de vol gende Spelen daar zou dus de revanche moeten plaats vinden voor nu geleden teleurstellingen. „De training voor Tokio begint nu!" was in Rome al tot een slagzin gewor den! Dat alles geldt uiteraard nog in sterkere mate voor de Japanners zelf. Op dit ogenblik al wordt er hard gewerkt om in technisch op zicht de Spelen-1964 tot een succes te maken. En... wordt er hard getraind om ook zo- Veel mogelijk Japanse suc cessen te oogsten. Ook daar voor worden kosten noch moeiten gespaard! Deze foto is er ten bewy. ze. U ziet een Japanse hard loper in actie, gebruikma kend van een mechanische gangmaker waarmee hy door een (dun) draadje ver bonden is. De gangmaker loopt over rails aan de bin nenkant van de baan. De snelheid wordt bepaald door de trainer die draadloos het apparaat kan bedienen. Bo vendien is de trainer in staat door een in de gangmaker geconstrueerde luidspreker de loper instructies te geven. Allemaal heel ingenieus en vermoedelijk van enorm veel nut als trainingsmiddel. Maar de prüs ligt dan ook zo tegen de f 150.000 aan! Nederlandse atleten zullen het dus voorlopig wel zonder dit apparaat moeten stel len. En zo zal het in de meeste landen zijn waar sport nog liefhebberij is en waar geen kapitale sommen kunnen worden neergeteld als trainingsmiddel. Wel kunnen landen als Rusland en Amerika zich zulke uitga ven veroorloven dat is het wat de vergelijkingsmoge lijkheden en de hele ama teur-status zo moeilijk maken! Wat ons betreft: laat de sport sport blijven! Dat is het standpunt van onze krant Een standpunt dat u hopelijk deelt. Daarom bent u een van onze lezers en daarom beveelt u onze krant by anderen aan! U knnt noteren als nieuwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). (straat) (woonplaats) Het Portugese persburean Lusitania heeft gemeld, dat Loecoenga, in het Por- risten volkomen is verwoest. De aanval lers gooiden benzine over de huizen in dit dorp en staken ze vervolgens in brand. Het aantal slachtoffers werd ge schat op enkele tientallen. Dit was de tweede aanval op Loencoenga in vüf da gen. Vorige week donderdag werden daar enkele Europeanen door opstandelingen gedood, die het-dorp plunderden en ge huizen in brand staken Volgens in Loeanda aangekomen vluchtelingen zouden de aanvallers zwaar onder invloed van verdovende middelen hebben gestaan. De voorzitter van de Italiaanse par lementaire commissie voor buitenland se zaken, Ettiol, heeft gisteren in Ro me by zijn terugkeer uit Lissabon ge zegd dat hij had vernomen dat Portugal misschien uit de N.A.V.O. zal treden in dien westelijke landen een Afrikaans- Aziatische resolutie over Angola in de Ver. Naties steunen. Maandagmiddag om vier uur ontstond brand in de grote houten kap van het kasteel „De Raay". thans ingericht als klooster der Missiezusters van de Heilige Familie te Baarlo even ten zuid-westen van Venlo. Nadat een loodgieter een stuk regen afvoerpijp had vernieuwd, repareerde een dakdekker meit behulp van een oDen vlam uit een propaanbrander het mas tieken dak. Omdat het inmiddels al koffietijd was geworden, begon de dakdekker boven op het dak van dit 17e eeuwse bouw werk. zh'n boterhammetje op te eten. Terwijl hij genoot van een prachtig pa norama, zag hy op een gegeven mo ment vlammetjes langs het dak kruipen. De hevig geschrokken man poogde toen met de inhoud van zijn koffiekannetje het vuur te blussen, dooh de vloeistof bleek te weinig. Hij haalde toen snel een emmer water, doch Sok dit hielp niets. Vanaf het dak schreeuwde de man een der 60 nonnen die het klooster be volken, toe de brandweer te bellen De plaatselijke brandweer nam geen risico en verzocht meteen ook de Ven- lose brandweer om met een autoladder en een tankwagen te komen assisteren. Hieraan is het waarsohynUjk te danken geweest dat het klooster voor een ramp bespaard is gebleven In de komende uren zal waarschijnlijk worden beslist over de toekomst van de bevolking van het schone eiland Cuba. De Cubaanse bannelingen, die op tenminste drie punten in actie zijn gekomen (in de provincie Matan- zas ten oosten van de hoofdstad Havanna, in de provincie Oriente in het oosten en in de provincie Pinar del Rio in het westen), hebben tot dusver grote vorderingen gemaakt. De toestand werd vanmorgen internationaal gezien ook spannender, daar er plotseling berichten kwamen over een aanbod van de Sowjetunie om Castro te helpen. Later bleek overigens dat die hulp alleen zou komen als de Verenigde Staten „hun interventie niet zouden staken". Overigens hebben de regeringstroepen al de beschikking over Russische en Tsjechische zware wapens. Inmiddels heeft premier Chroesj- tsjef vandaag een persoonlijk beroep op president Kennedy gedaan en er bij hem op aangedrongen, een einde te maken aan de invasie in Cuba. De regering van de Sowjetunie richt ziqh tot de regeringen van alle leden- staten van de Verenigde Naties met het verzoek, alles te doen om onmiddellijk de agressieve acties tegen Cuba, waar van de voortzetting de ernstigste ge volgen voor de wereldvrede kan heb ben, te doen ophouden, aldus een Rus sische verklaring. Gemeld wordt, dat verschillende ste- De leider van de Cubaanse revo lutionaire raad, José Mtro Car- dona, die van Amerika uit het bewind van Fidel Castro omver wil werpen. den al in handen van de opstandelin gen zijn gevallen, zoals Colon in Ma- tanzas en Santiago in Oriente. In de provincie Matanzas hebben zij ook een radiostation veroverd. Felle strijd wordt geleverd om Naracao, het eind punt van een weg, die dwars door de provincie Oriente naar Guantanamo (een Amerikaanse vlootbasis) loopt. Mochten de bannelingen er in slagen, T/'OLGENS de Kongolese radio in Leopoldstad hebben de militaire leiders van Stanleystad en Leopold stad gisteren een militaire wapen- stilsta ndsovereenkomst getekend. De overeenkomst zou voor het gehele Kongo-gebied ondertekend zijn en de troepen van generaal Loendoela (de legeraanvoerder van de pro-Loe- moemba-premder Gizenga van de Oost-provincie) zouden het gezag van Leopoldstad (Moboetoe) over de strijdkrachten van Oost-provincie hebben erkend. In de overeenkomst zijn, behalve de reeds genoemde bepalingen de regelin gen opgenomen, dat het te vormen nalio. nale Kongolese leger zich niet in politie ke aangelegenheden zal mengen en dat de vraagstukken die nog overblijven aan de Kongolese generaal Moboetoe zullen worden voorgelegd. In welingelichte kringen in Leopold stad wordt betwijfeld of de overeenkomst bereikt zou zijn. Er wordt op gewezen, dat het nieuws afkomstig is van het hoofdkwartier van Moboetoe en deze heeft evenmin als Loendoela de bevoegd. heid een dergelijke overeenkomst te on dertekenen. President Kasavoeboe heeft gisteren een overeenkomst ondertekent om niet de V.N. samen te werken, maar hy heeft te verstaan gegeven, dat aan deze sa menwerking een einde zal komen als de Indiër Dayal als V.N.-vertegenwoor diger In Kongo terugkeert. In deze over eenkomst beloven dc V.N. Kasavoeboe te helpen om een einde te maken aan „ongewenste buitenlandse invloeden". Deze overeenkomst wordt gezien als een poging van Kasavoeboe om de spanning in de verhouding KongoV.N. te breken. deze stad te veroveren en die weg te beheersen, dan kunnen zij de politie- troepen van Fidel Castro van elkaar scheiden. Volgens nog niet bevestigde berichten is in het binnenland van Cuba een groot deel van de militie van Castro naar de opstandelingen over gelopen. En het zal van de hulp van de verzets groepen en een eventuele opstand van de Cubanen zelf afhangen, of de invasie- troepen spoedig succes zullen hebben, of helemaal niet. Een radiozender van de rebellen heeft medegedeeld, dat in de provincie Pinar del Rio 2000 parachutisten zyn geland. Dit station, dat zich radio Mento Cristo noemt, meldde voorts, dat met de com missaris van politie van Havanna onder handeld werd om te voorkomen, dat de hoofdstad gevechtsterrein zou worden. Andere berichten maken melding van straatgevechten ln Havanna en dat hoge officieren van Castro's leger naar de ban nelingen zijn overgelopen. Raul Castro, een broer van Fidel, zou in Santiago ge vangen zijn genómen. Zowel de verove ring van deze stad als de gevangenne ming van Raai is echter tegengesproken. De opstandelingen hebben ook het ei land Pinos op de troepen van Castro veroverd. Daar werden politieke tegen standers van Castro gevangen gehouden. Naar verluidt zouden achtduizend van deze mannen zijn bevrijd. Zij hebben zich bij de bannelingen gevoegd in de stryd tegen Castro. Ook het garnizoen van de marinebasis Muriel zou in opstand zyn gekomen. Hier zijn grote hoeveelheden uit Tsjechoslowakije afkomstige wapens opgeslagen. Castro heeft zich vanmorgen in een radiorede tot de Cubanen gewend en hen verzekerd, dat de opstand zal worden neergeslagen. Iedereen kreeg opdracht gewoon aan het werk te gaan. Blijkbaar is men bevreesd voor demon straties, die licht tot een complete op- stand kunnen leiden. Vermelden we nog, dat de KLM tot nader order niet op Cuba zal vliegen, omdat alle vliegvelden op Cuba voor de burgerluchtvaart zijn gesloten. Gistermorgen botsten twee vliegtuigen botten de Betuwe tegen elkaar. De toestellen van het type T 33 zijn totaal vernield. De af- remparachute van een der vliegtuigen kwam in een boom bij Val burg terecht. Voor de president van de rechtbank ln Den Haag zal donderdagochtend 20 'april een kort geding dienen, waarvan de verblijfsvergunning van een Oosten- rykse baby de inzet is. De Katwijkse advocaat en procureur mr. W. M. A. Kalkman en het echtpaar S. de Leeuw uit Oegstgeest hebben de Staat der Nederlanden gedagvaard, om dat de minister van justitie heeft ge weigerd de verblijfsvergunning te ver lengen van een baby, waarvan de heer Kalkman tijdelyk voogd is en de heer en mevrouw De Leeuw de pleegouders zyn. Het echtpaar De Leeuw bracht de baby, die op 11 juni i960 in Oostenrijk werd geboren, enige tyd geleden, mee naar Nederland. De minister verstrekte een verbiyfsvergunning voor het kind. Thans heeft hij laten weten, dat deze vegunning, die vrijdag 21 april afloopt, niet zal worden verlengd. Aan de Oos tenrijkse ambassade heeft het ministerie gevraagd, maatregelen te treffen voor het terugbrengen van het kind naar Oostenryk. De voogd en de pleegouders stellen, dat hier sprake is van machtsmisbruik door de minister. Zij menen, dat de vreemdelingenwet onjuist wordt toege past, omdat er in dit geval geen spraice van kan zijn, dat de betrokken buiten lander als een ongewenste vreemdeling wordt beschouwd. Te Djakarta zullen deze maand grote oefeningen worden gehouden in de ver dediging tegen luchtaanvallen en voor al tegen aanvallen van luchtlandings troepen. QNZE SYMPATHIE gaat uit naar diegenen die thans metterdaad trachten Cuba te ontworstelen aan de greep van Fidel Castro en zijn medestanders. Om deze eenvoudige reden dat het regime-Castro het land gebracht heeft in de invloeds sfeer van Moskou. In de strijd tussen oost en west, tussen communisme en westerse vrijheid, was Cuba een zwakke stee ge worden de mogelijkheid dat daarin verandering wordt gebracht kan daarom alleen maar worden toegejuicht. Men moet zich liier voorzichtig uitdruk ken want erg duidelijk is niet wat er zal gaan gebeuren als de invasie inderdaad zou lukken, omdat het bijzonder moeilijk is uit te maken welke stromingen er schuil gaan achter de woorden „revolutionaire raad", waarmee de in Amerika verblij vende „tegenregering" zichzelf aanduidt. In die raad zitten in ieder geval vroegere medestanders van Castro, mensen die met hem hebben gestreden in de periode toen Castro nog als een bevrijder werd be schouwd en de svmpathie had van de wereld. De voorzitter van de raad, dr. Miro Cardona. is een van die figuren. Na de omverwerping van het bewind-Battis- ta werd hij president van Cuba. Na Castro dus de hoogste autoriteit in het land, maar de Moskou-koers, die Castro voer was niet die van Cardona en dus voegde hij zich bij de vele tienduizenden ballingen, die in Amerika werkten aan de bevrijding van Cuba. Maar in die raad zullen ook wel men sen invloed hebben die altijd overtuigde medestanders van het oude regime zijn ge weest, het wrede despotische regime van Battista. Welke idealen koesteren zij op dit ogenblik en welke toekomst willen zij voor hun land? Hebben zij in hun periode van ballingschap iets geleerd van de westers-democratische vrijheidsidealen of leven zij nog in de periode van rijkdom- voor-weinigen, armoede-voor-velen? De moeilijkheid is dat het westen alles zal moeten nalaten dat zelfs maar de schijn wekt dat men op de toekomst van Cuba invloed wil uitoefenen. Gisteren hebben we al betoogd dat de wilde beschuldigingen van Castro en zijn vertegenwoordigers jegens Kennedy volslagen onhoudbaar zi.in het zou een ogenblik van grote triomf zijn voor het rode blok als inder daad waar gemaakt kon worden dat dc Ver. Staten op een of andere wijze actief bij de strijd betrokken zijn. De beschul digingen die tegen Rusland ztfn geuit tij dens het Hongarije-drama zouden nu op het hoofd van de rcgering-Kennedv neer dalen en zouden niet nalaten indruk te maken op vele 'onge landen die hun pas verworven vrijheid in gevaar zouden wanen. Voorlopig is het woord nog aan de sol daten men mag hopen dat straks het woord zal zijn aan verstandige politici tot wie zeker dr. Cardona gerekend mag wor den. Maar of hij erin zal slagen het roe rige Cubaanse volk als een eenheid rond zich te verzamelen is een vraag die nog lang niet is opgelost. (Van onze sociaal-econ. redactie) TTET KABINET zal zeer spoedig een beslissing nemen over de mate, waarin de werktijd in de bouwnijverheid mag worden verkort. Dat is gisteravond medegedeeld door een woordvoerder van het departe ment van sociale zaken, nadat het bestuur van de Stichting van de Ar beid dc regering had geadviseerd een werktijdverkorting tot 45 uur niet onmogelijk te maken. Zoals bekend zijn werkgevers en werknemers in de bouwnijverheid over eengekomen de werktijd terug te bren gen tot 45 uur, 's zomers te realiseren in vijf werkdagen en 's winters naar ver kiezing in vijf of zes werkdagen. In het eerste geval zou dan per dag negen uur gewerkt moeten worden, in het tweede geval vyf dagen acht uur en 's zaterdags 5 uur. De overeenkomst, die begin juni zou moeten ingaan, werd echter nog niet door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd, omdat naar een lid van dit college vorige week verklaarde de regering overwoog een speciale spelregel uit te vaardigen voor de werktydverkor- ting in de bouw. Volgens deze spelregel zou dan de werktyd niet minder dan 46% uur mogen bedragen. Om de mening van het bedrijfsleven over deze zaak te horen, ontvingen mi nister Van Rooij en staatssecretaris Rooi- vink gisteravond het voltallige bestuur van de Stichting van de Arbeid. Het overleg had niet alleen op de bouwnij verheid betrekking, maar ook in het al gemeen op de werktijdverkorting in be paalde sectoren van het bedrijfsleven, zo verklaarde de woordvoerder na afloop Desgevraagd zeiden de voorzitters van het CNV en de KAB. de heren C. J. van Mastrigt en A. Middelhuis, dat er een uitwisseling van gedachten had plaats gevonden, die zich kenmerkte door een goede sfeer en dat er was gezocht naar wegen om een oplossing voor het pro bleem te vinden. Volgens de beide voor mannen van de vakbeweging heeft het ¥Ye zon gaat een belangrijke rol spelen nu een hogedrukgebied zich via Schotland naar de Noordzee uitbreidt. Hierdoor wordt het lagedrukgebied met onweersbuien langzaam over België naar het zuiden geduwd. Vanmorgen, maar vooral gisteravond kwamen er in Zuid- Limburg nog zware buien voor met on weer, waarbij in Heerlen 31 mm regen viel. De temperatuur blijft voorlopig nog op hetzelfde niveau, doordat de noord oostenwind lucht uit Noord-Duitsland aanvoert, maar in de komende dagen zal het geleidelijk wat warmer worden. Mid- dagtemperaturen tussen 17 en 20 araden zijn daarbij te verwachten. Tot nu toe gedraagt april zich als grasmaand uit stekend. De Bilt verwacht tot woensdagavond: weer. Vannacht plaatselijk nachtvorst, morgen ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Overwegend matige, naar oost of zuidoost ruimende wind. ZON EN MAAN Woensdag zon op 5-36, onder 19.43 uur; maan op 8-28. onder uur. Volle maan 30 april. Tendens: stygend HET WEER IN EUROPA stichtingsbestuur tijdens het overleg unaniem het eerder aan Rijksbemidde laars uitgebrachte advies (namelyk ver korting van de werküjd tot 45 uur over eenkomstig het akkoord van partijen) gehandhaafd. Of de regering zal blyven vasthouden aan 46% uur konden de voorzitters niet zeggen. Het enige wat zy wisten was. dat de regering op korte termijn een beslissing zal nemen. Van die beslissing hangt het ook af of de reeds tweemaal uitgestelde byeenkomst van partyen met het College van Rijks bemiddelaars woensdag doorgang zal vinder, of niet. Komt er een nieuwe algemene, aanwij zing (spelregel) dan zal het College daar van eerst officieel op de hoogte gesteld moeten worden. Komt die aanwyzing er niet, dan betekent dit dat het College overeenkomstig de bestaande richtlijnen een beslissing kan nemen. Die beslissing zal in dat geval ongetwijfeld goedkeuring van de ingeiende voorstellen inhouden Want naar verluidt staat het College persoonlyk op het standpunt dat verkor ting van de werktyd in de bouw tot 45 uur gemotiveerd is. statJoD Weers- tesieldh 9 e is a 1-: pet Heidei zw bew. 4 12 8 0 Vpenburg zw bew. n 2 13 9 2 Vllss onbew. n 3 12 8 1 Eelde 1. bew. n 4 15 5 0 ■e Bilt h. bew. 2 14 6 2 Twente zw. bew. n 2 16 8 7 Ein.ln zw. bew. n 2 IS 6 0 Zd -Limb mist wllndstll 16 8 15 Helsinki onbew 3 12 -3 0 Stockb onbew nno 6 14 4 0 Oslo onbew 2 IS 2 0 Kopenh 1. bew wllndstll 13 5 0 Aberdeen h. bew wllndstll 9 3 0.1 Londen wllndstll 19 5 0 A'dam 2 13 6 2 Brussel gh bew 2 14 8 6 Luxemb regen veran. I 15 7 1 Parys zw. bew. n 3 17 9 0 Bordeaux mlsl WZi 1 18 6 0 Grenoble h. bew wllndstll 18 9 13 Nice h. bew 2 18 21 4 Berlijn zw. bew OZO 1 17 10 0 Frankfort zw. bew zw 1 15 7 0 Mllnchen regen w 4 18 9 0.2 ZUncb zw. bew 3 19 8 13 Genéve 1. bew wllndsti 19 5 0.1 Locarno regen 2 18 10 16 Wenen gh bew wllndstll 19 9 0 Innsbruck zw. bew z 1 21 7 0 Belgrado gh. bew ono 3 26 12 0 Athene Rome h. bew 21 \<2 0 Ajaccto onbew O 2 19 9 0 Madrid onbew wllndsUl 18 6 0.3 Malli.rca 1. bew wllndstll 22 9 0 Lissabon h. bew wllndstll 11 £)E WEDUWE van sir Al fred Munnings, een van de meest bekende schilders van paarden ter wereld heeft drie onvoltooide doeken van haar overleden echtgenoot verbrand. De Britse kunst wereld is over dit feit in op schudding, want ook een on voltooide Munnings is veel geld waard. De gebruikelijke prijs voor een Munnings in de handel is 50.000 gulden. Toen sir Alfred, de presi dent van de Royal Academy, in 1959 op 80-jarige leeftijd overleed, liet hjj een aantal niet-afgemaakte schilderijen na. Deze zijn nu verbrand door Lady Munnings in haar achtertuin. De weduwe heeft ver klaard dat ze dit heeft ge daan, omdat ze bang was dat de schilderijen anders in handen zouden vallen van onscrupuleuze lieden, die ie zouden afmaken en als echte smeekt niets te verbranden Munnings van de hand zou- maar zij heeft haar besluit ge- den doen. „Dat wilde ik be- handhaafd. slist niet hebben," verklaar- Ze bezit nog meer dan 51' dc ze. doeken van haar overleden Een deskundige van een echtgenoot. Ze zullen deze grote kunstveiling is onlangs zomer te zien zijn als het bij Lady Munnings op haar landgoed een weekeinde voor landgoed in Essex op bezoek het publiek wordt opengc- geweest en heeft haar ge- steld. „Ik geloof wel. mevrnuwtie, dat een lepel wonderolie uitstekend zal helpen

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1