Blad &pen bri&l tip-parade) PLAK-PLASTIC vluchtheuvel voor ongehuwde moederó gaat verdwijnen Zon en zee Handen uit je zakken... Een wandeltoiletje ZATERDAG 15 APRIL 1961 y „Je kunt altijd nog naar Het Leger des Heils" MAAK: V7T5LE, VELE jaren lang is het grote, witte huis aan 3e brede beweeglijke Maas een vluchtheuvel geweest. Van heinde en ver kwamen ze er naar toe, uit dorpen en uit ste den. Vaak met een hart vol wanhoop drukten ze op de bel en als de deur met een ,,kom maar binnen" werd openge daan, wisten ze in ieder geval hiér welkom te zijn. Ook onver schilligen waren er bij, die met een ,,'k heb een ongelukje ge had" haar voet over de drem pel zetten, of jonge vrouwen met een verbeten gezicht, aan wie de toegang tot het ouder lijk huis was ontzegd. Hoe haar houding ook was, welke gedach ten er door haar hoofd tolden of hoe men zich ook voordeed één ding hadden al die meisjes gemeen: ze verwachtten een baby en moesten moeder wor den zonder een toekomstig va der naast zich te weten. Juist voor haar nu stond daar dat witte huis aan de Rotterdam se Oostmaaslaan, waar alleen een rood bord naast de deur met de woorden „Leger des Heils" erop duidde, dat hier een of andere instelling gevestigd was. Dat huis staat er nog, het rode bord is ook niet verdwenen, maar een vluchtheuvel is het niet meer. Het toevluchtsoord voor on gehuwde moeders gaat verdwij nen! Nóg liggen er een kleine dertig peuters in hun bedje te slapen, nog worden er flessen klaar ge maakt in één vleugel van het huis. Maar een paar deuren ver der liggen al zieke mensen veelal ouderen in hun bed den. Dit zo bekende tehuis wordt een inrichting voor langdurig zie ken. jonge moeders zonder man zullen er over een tijdje niet meer op de bel drukken mee geconfronteerd toen we veertien dagen geleden op „Blad- Zij" iets over adoptie schreven (waarbij uiteraard ook de onge huwde moeder een belangrijke rol speelt) zijn we eens naar de Oostmaaslaan toegegaan. Het was majoor C. de Vries, direc trice van het moederhuis, die antwoord op deze vraag heeft ge geven. Dat na een bestaan van ruim vijftig jaar deze vluchtheu vel gaat verdwijnen, sp"Ijt óók haar, al zegt zij er direkt bij dat de nieuwe bestemming zeker een gelukkige keus is. Er is een schreeuwend tekort aan ruimte in ons land voor langdurige zie ken, zodat ieder bed. dat er voor zo'n patiënt bij komt. meer dan welkom is. Maar vijftig jaar'laat zich niet zo maar wegcijferen, het is een hele tijd. Het is echter de 'tijd zélf, de tijd, welke wij nu beleven, die uiteindelijk de oorzaak van deze overschakeling Waarom Kentering In heel wat kringen, die zich op sociaal-maatschappelijk gebied bewegen, wordt op het ogenblik vrij druk over deze overschake- ling en verbouwing gepraat en overal rijst de vraag: „waarom" met liefst zoveel mogelijk vraag tekens erachter. Er zijn immers nog steeds on gehuwde moeders ener ko men er (helaas) ook nog bij. Dat zal overigens wel altijd zo blij ven. Telt ons land dan voldoen de tehuizen voor haar, zodat dit gebouw niet meer als zodanig hoeft dienst te doen? Ook dat is niet het geval In verschillende steden, zoals o.m. Rotterdam kunnen meisjes en vrouwen, die een babytje ver wachten. zeker terecht, maar soms is het aanbod groter dan er plaatsen beschikbaar zijn. Geen wonder dus. dat velen zich afvragen, waarom deze in stelling gaat verdwijnen. Immers, haar naam was in bijna het ge hele land wel bekend. Niet voor niets was er de uitdrukking „je kunt altijd nog naar het Leger des Heils... als er zich op dit gebied problemen voordeden. Of als een moeder van een al te „speelse" dochter haar kind wil de waarschuwen tegen de „geva ren" en dan maar een schampe re opmerking te baat nam. „Je kunt altijd nog naar het Leger des Heils... gaat dus nu niet meer op. althans niét op dit ge bied. Vijftig jaar Omdat ook ons het waarom hiervan zeker interesseerde, hier- Met drie tendenzen willen wij dit illustreren. In de eerste plaats is de houding van ouders en de „buitenwacht" ten opzichte van de ongehuwde moeder enorm ver anderd. 'In de tijd, dat de sexu- ele omgang tussen man en vrouw vaak werd gezien als iets, wat een beetje op het bedrijven van zonde leek, op iets waar men eigenlijk geen normaal menselijk genoegen aan mocht beleven, was dat allemaal heel anders. Goed, ook nu nog wordt het niet getrouwd zijn en toch een baby moeten krijgen niet direkt beschouwd als de gewoonste zaak van de wereld, maar met het meer „gewoon gaan vinden" van de sexuele verhoudingen, is ook in dit opzicht een kentering waar te nemen. Sloten vroeger ouders hun dochter, die „iets was over komen", wel eens op in een zol derkamertje, omdat maar nie mand in deze „schande" hoefde te delen, joegen zij haar als een enorm zondares de deur uit, op het ogenblik staan heel wat ou derparen milder tegenover het kleinkind, dat komen moet en dat teen wettelijke vader heeft. Ook e buitenwacht is niet zo scherp meer in haar oordeel. Dan zijn er de sociale voorzie ningen voor de niet getrouwde (én gehuwde) moeders. Men kan vaak blijven werken tot zes we ken voor de bevalling en krijgt dan de tijd, dat men arbeidsonge schikt is, toch doorbetaald. Ook voor het opnemen in een zieken- Een t art de vele kinderen, die in dit moederhuis de eerste levens jaren doorbracht. huis en de bevallingskosten zijn regelingen getroffen. Konsekwenties In de derde plaats Is er dan de houding van de ongehuwde moeder zelf, die eveneens vrijer is geworden, niet direkt dat wan hopige meer heeft, noch die ont zettende schaamte meer kent. Wat hebben deze sociaal-maat schappelijke veranderingen nu voor konsekwenties ten aanzien van dit tehuis van het Leger des Heils? Wel: dat het gehele ge zicht van dit werk volkomen is veranderd. Vroeger waren het de volkomen gezonde, zij het door de op handen zijnde gebeurtenis wellicht wat uit haar evenwicht gebrachte, jdnge vrouwen, die hier een tijdelijk home vonden. Die hier de tijd tot haar kindje zich meldde, al naaiend en huis houdend konden doorbrengen om na de bevalling in een kraamin richting, weer naar het tehuis te rug te komen, waar zij minimaal zes maanden moesten blijven, 't Werden soms wel een paar jaar. Nir komen er de meisjes en vrouwen, waar andere instellin gen soms geen raad mee weten. Met andere wooorden: verschil lende ongehuwde moeders van do laatste tijd, die hier verbleven, waren vaak psychisch niet hele maal in orde. Aanpakken Nu is het Leger des Heils een organisatie, die van aanpakken weet op vele fronten, dat mag toch bekend worden geacht. Mag men echter van het Leger des Heils verwachten, dat men er ook nog een soort semi-psychiatrlsche instelling op na gaat houden? Dat is toch nooit de opzet en de be doeling geweest? De maatschap pelijk zwakken zijn er altijd wel kom, zij, die een psychische af wijking hebben horen thuis in een inrichting, waar zij verant woord kunnen worden behandeld en verpleegd. Ook al verwacht men dan een baby. Daarom hoopt majoor De Vries; dat er 'in ons land, hoe dan ook. eens een tehuis zal komen, waar deze meisjes een home kunnen vinden. Waar zij de zorg krijgen, die zij nodig hebben. Maar ma joor De Vries hoopt ook, dat zij die nu nog vragen „waarom?" zullen begrijpen, dat dit tehuis voor ongehuwde moeders nu een maal niet kan uitgroeien tot een soort kliniek voor meisjes en vrouwen die psychisch gezien „minder valide" zijn om het zo maar eens te zeggen. Belangrijke schakel Veel goed werk heeft men de afgelopen vijftig jaren mogen en langrijke en niet te onderschat ten schakel geweest. Geen leerstoel Die schakel gaat nu verdwij nen, al denkt het Leger des Heils erover ergens in ons land een kleiner tehuis te gaan inrichten, waar hooguit plaats is voor zo'n tien ongehuwde moeders en onge veer twintig kinderen. Maar dat besluit, dat getuigt van realltelts- wordt dan een tehuis voor gees- hopen dan ook, dat zij, lelijk gezonde meisjes en vrou- d's fleh.mel htt ..wasrom?" be- fri0_„-j zig houden, eveneens in de reali- wen. Ter-w1)1, zoals gezegd, er een lelt van déze tijd het antw00rd inrichting zal moeten komen voor kunnen vinden. haar, die psychisch niet zo sterk in de schoenen staan. Het Leger des Heils kan zo'n tehuis niet gaan oprichten, noch de bestaan de inrichting aan de Oostmaaslaan er voor gaan gebruiken. Het Le ger heeft ten slotte nog geen leer stoel in de psychiatrie Het rumoer van jonge kinderstemmen gaat verdwijnen.... Hoe meer glans hoe meer warmte Dit alles is er de oorzaak van. Wie een zonnige zitkamer heeft, zal op warme voorjaarsda gen de kachel nog wel eens uit laten gaan en 's avonds de kilte dat het Leger des Heils de moed verdrijven door middel van een heeft kunnen opbrengen het roer elektrisch kacheltje. Zo'n elek- om to gooien om nu in dit go- f™*' kaï?!' g"" "nmerke. lijk meer hitte, wanneer de re- bouw onder ander, even broodno- fiector achter de' brander(s) dig werk, zijn schouders te zet- goed schoon is. Stof en vuil moe ten. Flessen, luiers, kinderbed- ten er regelmatig van verwijderd Ipc hfivPn worden en daarna kan men het Jes, boxen.... ze gaan tot het ver- metaal met een koperpoetsmid- Ieden behoren. Ziekenbedden del glanzend wrijven. Want, hoe staan er al. Het is een besluit meer glans, hoe meer warmte geweost. dot niet een-twoe-drie a? r.,!ï1L!lr™mverbruik blii,t er hetzelfde om. is genomen, het is echter ook een en wat u kiezen moet Nu plak-plastic door velen is wél goed uithalen, alleen ball- ontdekt als een bijzonder dank- point-krassen bleven zitten, baar materiaal, dat vaak van De consumentenbond kwam oud nieuw maakt, heeft de Ned. tot de conclusie dat de hier in Consumentenbond de meest gang- de handel zijnde plak-plastics bare soort van een zestal mer- over het algemeen goed voldoen, ken eens aan een vergelijkend Wél zal men bij de keus reke- warenonderzoek onderworpen. En- ning moeten houden met het kele punten uit dit onderzoek doel, waarvoor het wordt gebruikt willen wij graag even aan u (keukengebruik b.v.). Zij die er doorgeven, omdat plak-plastic meer over willen weten kunnen op het ogenblik in het middel- genoemde bond (Huygensstraat 2, punt van de „doe-het-zelf"-be- langstelling staat. Gebleken is, dat de meeste merken goed houden op glas. metaal en plastic, maar dat op ruwe oppervlakken de hechting aanmerkelijk minder is. Op steen houdt het bijna niet. Ook op hout in ongeverfde toestand laat het plastic vaak spoedig los. Wat de hitte-bestendigheid betreft: slechts één merk van de zes hield het uit toen het met een flinke warmte in aanraking kwam. Men kan dan ook op de andere vijf plak-plastics beter geen hete pan neerzetten, tenziy men dat éne merk kiest (waar over de consumentenbond u ze ker wil inlichten). Tegen het schoonmaken met een schuur middel bleken eveneens niet al le merken bestand. Het patroon werd vaak vager of verdween he lemaal en slechts één van de zes onderzochte merken bleek in dit opzicht tegen een stootje te kunnen. Vlekken kon men er Den Haag) of ons altijd schrijven. In dit witte gebouw aan de Oostmaqslaan in Rotterdam sullen lang durige zieken de plaats gaan innemen van ongehuwde' moeders. Welke moeder heeft nog nooit tegen haar kinderen gezegd „handen uit je jaszakken, an ders scheuren ze uit"? En welk kind heeft zich van die verma ning wel eens iets aangetrokken? De handen gaan toch weer de zakken in en die kunnen het op zeker ogenblik dan wel eens be geven Een eenvoudig middel tje tegen dit euvel is: zet een stuk elastiek aan de binnenkant van de bovenzijde der jaszakken. Ze gaan dan niet lubberen en scheuren ook minder snel uit. Een zwaluw maakt nog wel geen zomer, maar misschien vindt u het toch wel aardig nu al aan veel zon en vakantie te denken. Dit badjaaje wil u daar bij helpen en geeft een aardig voorbeeld van een bijna onmis baar kledingstuk als u van plan bent het strand druk te frequen teren. Dit geruite driekwart jas je is gemaakt van een tweezijdi ge badstof. Het heeft opgestikte zakken en witte bies, die met drie knopen wordt gesloten. „Tik ze" zegt mijn zoon en verdwijnt met een bundel spook verhalen naar bed nog één avond zonder huiswerk Zijn hond trippelt droefgeestig achter hem aan na mij eerst een nacht- poot gegeven te hebben. En nu ben ik alleen met de brieven van de O. B. vriendinnen en wil maar direct met een aardige, bij alle lichte mopperpartijtjes toch ook geestige, brief beginnen. Die brief is eigenlijk het tegenover gestelde van wat we een paar weken geleden hier hadden: hier is het niet de moeder die volgens haar getrouwde, kinderen te wei- hij vroeg thuis, zodat ik altijd op O. dan was er wel iets anders, een half uurtje later reken. Dan Dan had u misschien geen tuin. wipt hij natuurlijk wel eerst even Of de huishuur was zo pittig dat de keuken binnen, kijkt ook wel die mooie kinderwagen of die eens onder een deksel, maar ai nieuwe zomerjas. vul zelf maar gauw is het: even moeder groe- in. Een probleem? Dat mag het ten. Kom ik dan, «terwijl het eten juist niet worden. Maak er geen staat gaar te worden even naar KWESTIE van, zo van: heb je boven dan zit hij daar nota bene me nog lief? of: laat je ji heerlijk 'te genieten van een kop der voor je vrouw gaan? soep, en dat niet alleen, maar er liever een klein grapji kunnen doen. De directrice is er nlg bij hen komt, maar is het de Maar dat gezicht dat hij bij zijn soep zijn, dat komt zo eens uit op nankhaar vnnr Als 7ii ppn van ji. 1_u_ zo van: moe- Maak - ------ grapje van: iii.L e™ gezicht alsof hij nergens zo, zo, dat zit hier maar weer ter wereld zulke soep kan krij- Kost dat moeite? Goed. de twee gen. Ik weet dat ik lekker kook. de keer gaat het al beter. En hij zal er ook nooit op afgeven, zeg, er zal ook wel niet altijd zoon die volgens zijn jonge vrouw zijn moeder te vaak opzoekt. Drie kleine hummels krijgen de fles. Links majoor C. de Vries, direc trice van het tehuis. dankbaar voor. Als zij een van haar „klantjes" die zoveel jaren geleden aan de Oostmaaslaan haar zoon of dochter kreeg eens -,TAAr>T**-n-ii. i* u tegenkomt en het is dit ongehuw- ]y|AAR LAAT ik haarzelf aan het de moedertje goed gegaan, dan 11 woord laten: „Wij zijn ander- is ze daar blij om. Als zij daar- half jaar getrouwd, mijn man is entegen op een andere keer wel 29 en ik ben 26. en we hebben eens denkt aan al die jonge vrou- een zoontje van drie maanden. I Speciaal voor de grote maten brengen we ditmaal een snoezig en zeer slank- afkledend toiletje, waarvan het jasje soe pel aangesloten wordt gedragen, met een aangeknipte kraag en revers. De rok heeft aan weerszijden vóór en achter twee platte plooien, hetgeen aan het geheel dat vlotte, waaierende effect geeft. In de maten 46, 48 en 50 heeft men voor dit patroon ongeveer 4.75 m. stof van 90 cm. breedte, of 3 meter van 130 cm breedte nodig. Onder vermelding van nummer 337 is het aan onze bureaus verkrijgbaar voor f 0.50 per stuk. Patronen kunnen ook per jIj post worden toegezonden. De prijs wordt dan f 0.60. TJ gelieve dit bedrag in post zegels te plakken aan de adreszijde van de briefkaart waarop u een bestelling doet en wel naast het gewone frankeer zegel. Bestellingen moeten uiterlijk 22 april in ons bezit zijn. Na die datum kunnen geen opdrachten meer worden aanvaard. wen. die zomaar haar kindje als een soort ballast terzijde hebben geschoven om er daarna nooit meer naar om te kijken, hoopt zij met heel haar hart, dat het babytje eens door haar in de arm gehouden nu bij pleeg ouders fijn opgroeit. Ook is zij ingenomen met de adoptiewet en de wijze, waarop in ons land de ze adoptie wordt aangepakt. Het tehuis van het Leger des Heils is hierbij in vele opzichten een be- Nuttige wenken in folder over vakantie We hebben er verleden jaar al de aandacht op gevestigd, maar nu velen al weer bezig zijn met het maken van vakantieplannen, is het wellicht goed nog even te herinneren aan een praktische brochure op dit gebied. De Neder landse Huishoudraad, (Anna Pau- lownaplein 7, Den Haag) geeft de ze brochure, die „Vakantiebeste ding" heet. uit Voor 65 oent haalt men er een hele voorraad uiterst nuttige wenken over het onder werp vakantie en wat daarmee allemaal kan samenhangen, mee in huis. Het gironummer van de NHR is 22 89 50. Wij bewonen de benedenkamers van mijn mans ouderlijk huis. Mijn schoonmoeder is, toen wij trouwden, naar boven getogen en heeft daar twee kamers en een keukentje, terwijl we de tuin en de schuur en de zolder samen de len. De verhouding is goed tus- - sen ons: is het zonnig, dan komt blijft een kleinigheid, moeder gezellig in de tuin zit- I ten, en 's middags als zij boven langer zon heeft dan wij, drink ik al gauw eens een kopje thee bij haar. Iedereen zegt: wat heb ben jullie het prettig mst elkaar, moeder trekt, nee. dat is er beneden niet bij. Het kost mij moeite mij dan te beheersen. In deze maanden, met de ba by erbij, voel ik me wel eens gehaast, heb de hele dag naar dit moment van zijn thuiskomst uitgeke ken, en dan is de pret er af als ik weet dat hij i eerst boven zijn hart op haalt. TA. HET is een J kleinigheid en het een keertje. En dan nóg: die soep is niet lekkerder dan de uwe, alleen anders, enig. Dat hangt sa- zijn nu eenmaal mensen met een soort inwendige lach. en mis schien behoort u tot hen, ik in ieder geval niet". Goed. de een is opgewekter dan de ander, min der snel ontmoedigd, gauwer tot een grapje in staat. Maar 'leder moet leren leven met zichzelf, en dat is een kunst die een leven lang duurt. En daarom houd ik het op dat grapje, voor iedereen. Hoe mager, hoe zuur misschien in het begin, probeer het. Hebt u in deze tijd van de schoonmaak wel eens het vloerkleed over de lat achter uw huis geduwd? Wat loodzwaar kan zo'n ding zijn. Maar daar komt iemand en geeft het kleed een zetje. Dat kleine rukje dat nodig is om het gewicht van u af te nemen. Zo is een grapje: het maakt de d'lngen licht te dragen, het neemt de druk van u af. maar ik begrijp dat het irriteren kan, en dat vooral op een spitsuur in uw huisvrouwenbe- dan respecteren we die ook bij staan. een ander. Denkt u eraan? Die soep betekent niet: zo kun jij het Toch zult u het moeten leren ver- niet! Maar: dit was mijn jeugd. vooral als je rekent dat je man dragen en er kle'.ne grapjes over Zoiets onvergetelijks gaat uw eigen 27 jaar bij zijn moeder thuis is j »-i- - i geweest (zij is 70 jaar) en dan nog een nakomertje was. eerst zes kinderen na elkaar en toen de jongste zeven jaar was, mijn man. Ik wil u wel eerlijk be kennen dat het mijzelf ook mee valt. Het was altijd moeder voor moeten leren maken, want als kind bij u tegemoet In uw huis. je onder één dak woont met je En by uw soep. moeder, spreekt het vanzelf dat je haar even groet en wanneer TOEN IK daarstraks zei: een moet uw man dat anders doen? klein grapje, dacht ik aan 's Avonds na het eten? Met de verschillende brieven van O.B. kans dat hij blijft plakken? En vriendinnen: „ik voel me zo be- hij doet het toch spontaan? Uit sluiteloos, zo onvoldaan: als u mij Mag ik u een voorbeeld uit mijn jeugd geven? Ik had een lieve oma bij wie ik van tijd tot tijd logeerde. Zij woonde in een Fries uw man stadie dat iedereen het toppunt van saaiheid zou vinden, maar zij voor u met hem had er pret. Waren we b.v. bij de kruidenier, kreeg ik twee aan el- kaar gekleefde zuurtjes b.j het weggaan, aarzelde ik dan of ik die „vergissing" zou mogen aan nemen, dan kneep ze me in mijn hand en rende met me de win kel uit, cn buiten deelden we dan ----- or»ze schat en verkneukelden ons Ieder van ons heeft in ons buitenkansje. Zij kon 's wel zo'n herinnering, avonds, als ze je instopte, gewoon en wü zyn gelukkige met je zitten gniffelen als een zus mensen als we deze je. En als ik een meer zie schit- herinnering levendig teren in de lentezon of gras hoog Kunnen houden. Want en welig waaien, dan is zij nooit ver in mijn gedachten. Toen kwam de dag dat ik, naast haar staande bij het theeschenken, be merkte dat haar hand trilde toen zij de suikerpot opnam. Een lich te tremor, voorbode van het na derende einde. Wat er door haar heenging, weet ik niet. Maar voor mijn verschrikte kinderogen hief ze de suikerpot lachend op en zei: .Hoor me nu toch zo'n oude rin kelbel eens!" en nam de druk trouwde. U weet niet hoe het was als hü vroeger natgeregend uit school thuis kwam. Hoe het dan rook in de keuken. Hoe lekker warm het was in de kamer. en moeder na in onze verlovings- uw v«haal blijkc helemaal niet d® reden vr<>eg. zou die u niet van mijn leven af. Eén rukje. Lgg- dat zij hem tyranniseert. Dèt de- ce"s kunnen geven „ik ben zo Eén grapje. Maar het Is precies den die getrouwde kinderen een huilerig tegenwoordig, om niets", het verschil tussen levensangst en Deetje uit het vorige verhaal, en en ,-met uw Open Brief van za- levensmoed. dit doen sommige moeders die terdagavond was ik zo blü. zoons met allerlei smoesjes elke b*£.^3 avond ..even" voor rich willen J. k™i"* !1" h'f I j zit ik al weer even diep in ïfnd V d d"f, 7 7 te put als voorheen." Het vlre.I da?'ni.tl voorjaar? Vaat wel een beetje. Maar rot, een klein n TT ZEGT dat het hele probleem grapje niet helpen? Nu zegt en weer en alleen wanneer hij ge- U er niet zou aijn wanneer u u natuurlijk: „Ja, maar dat luk heeft met het overstappen, is 100 km. verder was gaan wonen, breng ik nu Juist niet op. Er tijd en ik dacht wel eens: wat moet dat worden. Ik ben daarom ook op een fijne-keuken-cursus ge gaan en heb me het huishou den nog eens extra ingeprent, En daarover wil ik het nu met u hebben. Want weet u wat het geval is: als mijn man 's avonds thuiskomt, ben ik meestal aan het eten koken. Hij reist nl. heen HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIy? vén u en vóór u I Zullen we vandaag eens pro- beren véél Ups mee te nemen? Dan gaan we maar gelijk van s start met iets over: BESCHERMERS Vaak wordt het nikkelen stuur van een fiets lelijk door het vasthaken van een kinder- zitje. Neem dan eens twee kleine stukjes waterslang, knip of snyd deze in de leng- te middendoor en bevestig ze aan het stuur. Mevrouw H. Lemmen-Mans uit Gorinchem 5 houdt er een „nette" fiets door. UITTREKKEN' VAST WOL In deze rubriek bent u al heel wat manieren tegengeko- men om uitgetrokken wol mooi te krijgen. Voor haar, die een centrifuge bezit, is de volgende tip misschien wel iets. Mevrouw W. de Klerk- van der Stouw uit Strijen stuurde hem. Men haalt eerst de naden los, maakt vervol- gens de gebreide stukken goed nat en droogt deze in de centrifuge. Dan kan de wol in die licht vochtige toestand 1 direkt worden uitgetrokken en e op losse bollen worden gewon- den. De draad is dan haast droog en prachtig glad. BIJ NAT WEER Als men met regen op fiets of brommer leren hand- schoenen draagt en men wil er liever geen plastic zakje om heen doen. kan men deze uitstekend „waterproof' ma- ken door ze eens in te sme- ren met ledercrème (waar- mee b.v. ook leren jassen wor- den behandeld). De handschoe- nen blijven dan waterdicht én wat even belangrijk is: soepel, aldus mevrouw W. Hulzer- Vijfwinkel uit Barendrecht. AANSTEKER VULLEN 1 wel eens morspartijen. Legt u. zo schrijft de heer A. Meij- boom uit Pernis echter een luciferhoutje op het midden van de flesopening, dan is het met dit morsen afgelopen, om- dat de benzine druppelsgewijs in de aansteker loopt. BLEKEN IN.DE MAAN Heeft u, zo vraagt me- |f vrouw A. van der Veen uit Lei- den, wasgoed, dat u liever niet in een bleekmiddel stopt. vanwege het tere weefsel? Hang het dan eens buiten in een maanlichte nacht. Het maanlicht bleekt, evenals het zonlicht, doch in minder sterke mate. Naar de ervaring van mevrouw Van der Veen zijn twee nachten maanlicht te vergelijken met één vrij zon- nige dag. KRANTEN IN DE 1 KATTEBAK Meestal wordt in de bak van poes turfmolm gedaan. Mevrouw P. van der Zwaai uit Rotterdam vindt het ech- 1 ter veel prettiger in de bak eerst een gevouwen krant te leggen om er dan flink wat krantensnippers in te doen. Na- dat poes van dit „toilet" ge- bruik heeft gemaakt, kan men de hele krant opnemen en als een pakje in het vuilnisvat de- poneren. Vooral als een poes de gewoonte heeft te graven en de turfmolm uit de bak gooit, zijn die snippers pretti- ger. RUBBER MATTEN Zwart rubber matten kun nen er bij het schoonmaken met zeep of iets dergelijks zo vaal uit gaan zien. Legt men zo'n mat echter eerst een kwartiertje in warm soda-wa ter, dan wordt hij weer prach tig zwart en ziet er weer als nieuw uit. Mevrouw V. te H. vindt het dé methode. ROK OPHANGEN Een rok kan op verschillen- H de manieren in de kast wor- den opgehangen. Kent u deze methode van mevrouw A. Oud- hof uit Klundert? Men neemt een kleerhanger met een dwarslatje, steekt de lusjes van de rok eerst door de ope- ning tussen hanger en latje en slaat vervolgens de lusjes om de punt van de hanger. Weg- glijden behoort dan absoluut tot het verleden. PETROLEUMKACHEL O Als de pit van de petro- 1 leumkachel opgebrand is, moet u de ring eens omdraai- en, zodat dus de bovenkant onder komt en de onderkant boven. Tien tegen een, dat de pit op z'n minst nog een paar r dagen meegaat, garandeert j mejuffrouw (of de heer?) Ph. f F. Meyer uit Katwijk aan Zee. nOEDEN OPBERGEN Bijna geen plaats in de kast voor uw hoeden? Draai dan eens in het midden van het „plafond" van uw kast drie haakjes met schroefdraad op gelijke afstand. Hang daar aan het elastiekje van de hoedjes of mutsen en u hebt uw plank vrij voor andere dingen, 't Bevalt mevrouw A. Boter-Scharloo uit Leiden pri ma. ESPRESSO-KOFFIE Heel wat lezeressen zullen wel een espresso-koffiepot be zitten. Nu gebeurt het wel eens, dat de pot kuren gaat vertonen en slechts tot de helft, soms tot een derde vol loopt. Een doorspoelbeurt met een waspoeder wil wel eens helpen, maar na twee of drie keer koffiezetten begint de na righeid weer. Pas dan eens dezelfde methode toe als bij het koffie-filteren wordt ge bruikt, namelijk strooi wat suiker op de gaatjes-bodem van het koffie-reservoir en u zult zien. dat de koffie er weer lustig uitspuit, aldus mevrouw J. Herstel-Van de Bank uit Gouda. U ZULT HET WEL WETEN. MAAR... Dat sigarenas een bekend middeltje is om vlekjes mee te verwijderen, is wel bekend. Wist u echter al. dat vliegen vuil als sneeuw voor de zon verdwijnt, als u het te lijf gaat met een nat doekje, waarop wat sigarenas is ge daan?

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 19