Israël herdacht zijn miljoen doden zes Tsjombe boycot Ver. Naties Duyvis Geen VN-sancties tegen Zuid-Afrika Kennedy en dr. Adenauer eensgezind Enkelvoudige ogen VERLAAGT DE PRIJZEN Reacties op Russische ruimtevaart ht een. feoafce Ky I NIEUWE WEGEN RIJBEWIJZEN VOOR BEJAARDEN? HET MYSTERIE VAN UW MAAT IS OPGELOST Uw maat baitaat in herenconfectie Officieel niets bekend over Engelse wens tot aansluiting bij E.E.G. Deens parlement doet beroep op de stakers Mogelijkheid van een nieuw begin Ten zuiden van de bestaande weg zal een nieuwe verbinding tussen Utrecht en Amersfoort worden aangelegd. Plannen hiertoe verkeren in een vergevorderd stadium. Bij Utrecht zal deze nieuwe weg via de te bouwen Rijksweg 22 (Utrecht-Hilversum) aansluiting krijgen op Rijks weg 12 (Utrecht-Arnhem). Door deze plannen wordt het oorspronkelijk voornemen tot de aanleg van een tweede rijbaan naast de bestaande weg tussen Utrecht en Amersfoort achterhaald. Minister Korthals schrijft dit aan de Eerste Kamer in zijn memorie van antwoord over de begroting van verkeer en waterstaat. Hij deelt boven dien mee, dat de z.g. Zoomweg, die Rotterdam via Bergen op Zoom met België zal verbinden, in het nieuwe rijkswegenplan wordt opgenomen. Minister Korthals zal aan de commissie veiligheid wegverkeer de vraag voorleggen, of het wenselijk is, speciale rijbewijzen voor oudere per sonen met een kortere geldingsduur in te stellen. De minister grondt deze adviesaanvrage op de omstandigheid, dat bij oudere personen de lichamelijke en geestelijke geschiktheid voor het be sturen van een motorrijtuig in de regel sneller zal verminderen dan bij jongeren. Wanneer de geldigheidsduur van de rijbewijzen der bejaarden wordt beperkt, zal een betere controle op hun lichamelijke en geestelijke geschiktheid mogelijk zijn. Bij iedere aanvraag tot verlenging van het rijbewijs dient namelijk door de categorie ouder dan zestig jaar een ge neeskundige verklaring te worden overgelegd. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft een poging van een groep Afrikaanse landen, sancties tegen Zuid-Afrika te doen toepassen om een einde te maken aan de „apartheid", van de hand gewezen. De daartoe strekkende ontwerp resolutie, die met eenvoudige meer- j derheid in de speciale politieke com missie was goedgekeurd, werd in de Algemene Vergadering ingetrokken toen het voornaamste artikel niet de vereiste meerderheid verkreeg. De uitslag van de stemming over dit ar tikel, waarin strafmaatregelen van diplomatieke en economische aard worden voorgesteld, was 42 tegen 43 en 21 onthoudingen. Een artikel van dezelfde ontwerp resolutie, waarin verzocht wordt, er nota van te nemen dat de houding van Zuid-Afrika de internationale vrede Na afloop van zjjn met bonds kanselier Adenauer gevoerde be sprekingen, heeft president Ken nedy voor het Witte Huis een com muniqué voorgelezen, waarin bei de staatslieden hun geloof in de politieke samenwerking binnen de N.A.V.O., als de hoeksteen van het bouwwerk der Europese defensie, herhalen. Kennedy en Adenauer noemen hun be sprekingen van twee dagen een vrucht bare uitwisseling van inzichten, die heeft bijgedragen tot het verdiepen van het begrip tussen Duitsland en de Ver enigde Staten en de versterking van de vrije wereldgemeenschap. Het communiqué gewaagt verder van eenheid van opvatting over het begin sel van zelfbeschikkingsrecht voor de oplossing van het vraagstuk-Berlijn, ter wijl de hoop wordt uitgesproken dat Berlijn eens weer de hoofdstad van een herenigd Duitsland zal zijn. „De president en de kanselier herhaal den het standpunt van hun regeringen, dat alleen door toepassing van het be ginsel van zelfbeschikking een recht vaardige en duurzame oplossing kan worden gcvondèn voor het vraagstuk- Duitsland, met inbegrip van West-Ber- Hjn. Zü vernieuwden hun belofte tot het behoud van de vrijheid van de bevolking van «Vest-Berlijn in afwachting van de hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid en het herstel van Berlijn ais de hoofdstad van een herenigd land", aldus het communiqué. 1 Het communiqué zegt verder onder meer, dat de beide regeringsleiders het erover eens waren, dat een „intensievere politieke samenwerking jn de N.A.V.O. onmisbaar is voor de coördinatie van de inspanning der bondgenoten voor het behoud van de vrede en veiligheid in de wereld". Indonesiër en papoea's met gestolen prauw naar Indonesië Pas nu is bekend geworden dat op eerste paasdag een Indonesiër en acht i papoea's met een gestolen prauw met buitenboordmotor van het eiland Pand- jang bij Fak-Fak naar Indonesië zijn vertrokken. Tevoren hadden zij benzine en kleding naar het eiland gebracht, 's Morgens hadden zij van een Chinese handelaar een prauw gehuurd om het eiland te picknicken. De dieven ten de Chinees op het eiland achter en voeren weg. De Chinees werd later door een visser opgepikt en naar Fak-Fak teruggebracht. en veiligheid in gevaar brengt, werd goedgekeurd met 65 stemmen voor, twee tegen en 29 onthoudingen, waar onder Engeland, de V.S. en Canada. Met 85 tegen nul stemmen bij 10 onthoudingen is het belangrijkste ar tikel van een tweede ontwerp-resolu- tie goedgekeurd, waarin een beroep gedaan wordt op alle landen „in over eenstemming met het Handvest van de Verenigde Naties" individuele of collectieve maatregelen te overwegen om het prijsgeven van de politiek van „apartheid" teweeg te brengen. De Algemene Vergadering van de V.N. ïeeft met 78 tegen nul stemmen bij wee onthoudingen een resolutie goedge keurd, waarin de regeringen van Zuid- Afrika, India en Pakistan uitgenodigd worden rechtstreekse onderhandelingen te openen over het vraagstuk van de ievenspmstandighedën van personen van Indisch-Pakistaanse afkomst in Zuid-Afri ka. De Ieden-staten van de Verenigde Naties wordt verzocht hun goede dien sten te verlenen ter vergemakkelijking van deze onderhandelingen. Premier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft een plan opgesteld tot verdeling van de Unie van Zuid-Afrika in onaf hankelijke staten. Volgens dit plan zou den zeven, politiek soevereine Bantoe- staten in het leven worden geroepen, namelijk Ciskei, Transkei, Zoeloeland en vier andere die nog geen naam heb ben. Een hiervan zal gelegen zijn in Noord-Tranvaal, een tweede in West- Transvaal en de beide andere in Zuid- west-Airfka. Elke staat zou een eigen parlement _.i zijn eigen grondwet hebben en toe lating tot de Verenigde Naties kunnen verzoeken. Alle staten zouden vijfen twintig jaar onderling verbonden zijn door een vriendschapsverdrag en een verdrag tot technische, _<üplomatieke, economische en militaire samenwerking. Het blad „Die Landstem" voegde aan dit bericht toe, dat dr Verwoerd zijn twee bladen de „Transvaaler" en „Dag- breek" heeft opgedragen de openbare mening op de uitvoering van dit plan voor te bereiden. Elke vrouw weet uit gepaste Ijdel- held haar maten tot ln centimeters nauwkeurig. - Maar U Mijnheer, leent nauwelijks Uw oigen lengte 1 Stapt U echter 'n kledingmagazijn binnen, dan verwacht U dat men de goede maat zo voor U klaar beeft hangen. En als een costuum U niet goed past dan geeft U do fabrikant of de zaak de schuld. Dat Is echter niet juist. De maat indeling zoals die tot voor kort al gemeen gebruikt werd, was veelal ten onrechte gebaseerd op de ver onderstelling dat lange mannen een groter omvang hebben dan kleine mannen. Zo kwam het dab keel wat mannen hun aanwinst eerst moesten laten vermaken. Maar dat is nu verleden tljdl Kort geleden aanvaardde de Ne derlandse confectie het nieuwe maatsysteem: 4D, dat gebaseerd Is op de kennis van mensenmaten. Op grond van 80.000 metingen werd een serie 4D-confectiematen opgesteld, waarmede vrijwel alle Nederlandse mannen - zonder In grijpende veranderingen - passend te kleden zijn. Er ls nu beslist een 4D-maat die ook U uitstekend past! ..Er is de Europese commissie niets bekend over enig officieel voorstel van een regering van een Europees land. dat geen lia is van de E.E.G., waarin de wens is vervat tot de Europese eco nomische gemeenschap toe te treden". Dit heeft de woordvoerder van de Europese commissie gisteravond in een officiële verklaring in Brussel medege deeld. Het communiqué is de eerste offi ciële reactie van de zijde der Europe se commissie na de berichten zowel uit Londen als uit Brussel over een Brits voornemen zich bij de gemeen schappelijke markt aan te sluiten. In de officiële verklaring waarin de mogelijkheid van het toetreden tot de gemeenschap door derde landen wordt toegejuicht wordt er voorts op gewezen, dat dit toetreden alleen mo gelijk is door het volledig aanvaarden van alle bepalingen van het verdrag van Rome, de „grondwet" van de Euro- pese gemeenschappen. Het Deense parlement heeft een on verwacht door de regering ingediend voorstel aangenomen, waarin op de vak bonden en werkgevers een beroep wordt gedaan contact met elkaar te zoeken en een einde te maken aan de stakingen in het land. De regering heeft hier door de grondslag ontnomen aan een door de oppositie ingediend voorstel waarin de regering werd uitgenodigd in de stakingssituatie in te grijpen, en het gevaar van een splitsing tussen de twee coalitiepartijen over de kwestie van een ingrijpen voorkomen. Ambtenaren van de Katan- gaanse regering hebben ver klaard, dat de economische sancties tegen de Ver. Naties thans volledig ten uitvoer ge bracht zijn. Zij maakten ook be kend, dat de plaatselijke bank de rekening van de wereldorga nisatie, die sinds enige dagen ge schorst was, gedeblokkeerd had. Volgens deze ambtenaren hebben al le bedrijven en winkels te Elisabeth- stad opdracht gekregen niets meer aan de Ver. Naties te leveren. Dit werd bevestigd door handelaren ter plaatse, die verklaarden' door de poli tie gewaarschuwd te zijn, dat zy tot hoge boetes of gevangenisstraf ver oordeeld konden worden, indien zij met het personeel der Ver. Naties han del dreven. Naar verluidt heeft dc Katangaanse bank, die de rekeningen der Ver. Na ties blokkeerde, de regeringsorders ver- Advertentie Roggebrood geeft fleur aan de tafel ZoVi pokje van dal goede gezonde rog gebrood geeft de tafel iets feestelijks. De vrolijke noot in debroodschaal. Weer eens een afwisseling in brood- en-nog-eens-brood. Roggebrood is voedzaam en licht verteerbaar. Bo vendien een natuurlijke stimulans voor de spijsvertering. LET OP DE NAAM TEN HOEVE OP ELK PAKJE. Ten Hoeve, meer dan een halve eeuw roggebroodbakkers. VRAAG HET UW BAKKER 571) Hel zal u wel eens zyn op gevallen dat een foto in dc krant eigenlijk uit een groot aantal meer of minder zwarte stipjes bestaat, die alle tezamen een voorstelling van de oorspronkelijke foto geven. Naarmate de stippen groter zijn, wordt de af beelding grover en onduidelijker maar bü het gebruik van heel fijn raster is er zelfs geen sprake van dat u de puntjes afzonderlijk zoudt kunnen ontdekken. Het is natuurlijk niet onze bedoe ling hier de geheimen van dc cliché- makerij t« verklappen, want we wil den u alleen maar een indruk geven van het insecten-oog en daarvoor hebben we het raster straks nodig. Maar laten we be ginnen met het be gin. In dc insecten wereld bestaan twee oogtypen. t.w. de enkelvoudige, en de samengestelde ogen. De enkelvoudige ogen liggen bij vele volwassen insecten ten getale van drie op het voorhoofd en nemen bij vele larven de plaats in van de samen gestelde ogen. Maar bij de volwassen insecten zijn deze enkelvoudige ogen voor het eigenlijke zien meestal van geringe betekenis. Waarschijnlijk dienen zij vooral om gedurende de vlucht afstanden te.schatten. Behalve deze enkelvoudige ogen in het voorhoofd, bezitten vele Insecten ook nog grote samengestelde of facet ogen ter weerszijde van de kop. Deze bestaan uit talrijke soms wel meer dan 10.000 kleine zeshoekige ogen, die zich alle voortzetten ln een buisje, dat op het netvlies eindigt, en waardoor maar een klein gedeelte van de omgeving wordt waargeno men. Alle facetten tezamen voegen zich echter aaneen tot een compleet beeld van het gezichtsveld. nier zijn we dan eindelijk beland by het raatercliché, waarover we zo juist spraken. De indruk die het facetoog van de omgeving heeft, kunnen we vcrgeiyken met de stip peltjes van het raster, die tezamen het totale beeld van de foto ln de krant vormen. Hoe füner het raster, des te scherper zal de foto zün. Met het insectenoog is het al net zo, want hoe mcér facetten, des te duldeiyker zal het insect kunnen zien. Zo zyn bijvoorbeeld de roofinsectcn toege rust met ogen die bijna de hele kop bedekken en hetzelfde Is het geval by mannetjesinsecten die hun vrou- weiyke partner door middel van het gezicht moeten opsporen; ook zij bezitten ogen met een zeer groot aan tal facetten, waar door zij een betrek- keiyk scherp beeld van hun aanstaande bruid krygen (foto op erewoord re tour!). Wanneer op een cliché de puntjes worden weggeTadeerd, zal de afdruk in de krant op die plaats een witte vlek vertonen, maar de rest van de afdruk biyft even scherp. Ditzelfde zal zich ook voordoen met het facet oog van het insect. Indien dus een aantal facetten uitvalt, zal het beeld van de omgeving een gaping ver tonen, doch de rest biyft even dul- deiyk. Nu hebben verschillende onderzoe kers een vergeiyking gemaakt tus sen het beeld dat door het facetoog wordt opgevangen en de projectie die door het len zensysteem van ons oog op ons netvlies wordt geworpen. Maar dat klopt toch niet. Mant het menseiyk gezichtsvermogen Is véél en véél wonderbaariyker. Daarover een volgende keer! keerd begrepen. Haar is medegedeeld, dat een dergelyke maatregel niet ge noemd was in de regeringsorder met betrekking tot de sancties. De bank- directie werd te verstaan gegeven, dat hun optreden neerkwart! op confiskatie van het saldo der Ver. Naties en dus volkomen onwettig was. Er zyn geen aanwijzingen, dat de regering van Katanga voornemens is op haar besluiten terug te komen. Het leven wordt door de sancties wel zeer moeilijk voor het personeel van de Ver- Natiesop het ogenblik loopt hun le- vensmiddelcnvoorziening cn de aan voer van eerste levensbehoeften ge vaar. De regering heeft de sancties afge kondigd nadat bekend geworden was over daden van agressie, die door Ethiopische soldaten te Kabalo ge pleegd zouden zün. De Ver Naties hebben echter niet laten blijken dat zij willen toegeven aan de eisen van Katanga ten aanzien van de terugtrekking van de Ethiopi sche troepen en dergelijke, hoewel de V.N.-vertegenwoordiger in Katanga, Georges Dumontet, een dezer dagen een bezoek aan Tsjombe zal brengen. Hij zal vermoedelijk de jongste in structies van New York met betrek king tot de netelige situatie in Katanga imet hem bespreken. Militaire jeep kantelt - dode en twee gewonden Nabij Dwingelo is gisteren een jeep, behorende tot het 42ste infanteriebatal- jon, ©ver de kop geslagen, waarby de dienstplichtig soldaat P. A. Ligtenberg. oud 19 jaar en afkomstig uit Roosendaal om het leven is gekomen. De dienstplichtig soldaat W. de Bruin (21), afkomstig uit Zoelen (Gld.), werd in het ziekenhuis opgenomen met een zware hersenschudding. Licht gewond werd de dienstplichtig soldaat J. A. de Kort uit Rotterdam (19). De bestuurder, een korporaal, kwam met de schrik vrij. (Advertentie) TIJDELIJK Joeri Gagarin, de 27-Ja- rige Russische majoor heeft als eerste mens ICR minuten in de „ruimte" gczM-eefd en zijn presta tie (en die van de Rus sische wetenschap) heeft overal ter wereld bewon dering afgedwongen. De reacties op de succesvol le ruimtereis Maren nog al verschillend. Een paar Amsterdamse Jongens za gen er een klein „han deltje" In. Een oude doos werd tot raket omge werkt en een oude re flector werd een deugde- 1 ij k ruimtemasker. Een paar opschriften op de „raket" om de aandacht te trekken en toen kwam die attentie vanzelf. Omdat een filmster ge woon is de aandacht to trekken, kwam ook daar die attentie vanzelf. De Italiaanse Sophia Loren las ln haar huis in Rome over Gagarin's ruimte vaart en vanzelfsprekend was er M'el een fotograaf in de buurt om dat vast te leggen. En in de speelgoedafde lingen van de warenhul- zen is de vraag naar ruimte-artikelen tot ra kethoogte gestegen. Eén van de verkoopsters droeg, om het allemaal nog echter te maken, een ruimtehclm. Sirenegeloei leidde gisteren in Israël dc twee minuten stilte in ter herdenking van de zes miljoen joden die door toedoen van Adolf Eichmann om het leven zijn geko men. Het proces tegen Eichmann werd op deze dag niet voortgezet. Op de herdenkingsberg ten westen van Jeruzalem vond een plechtigheid plaats waarbij de as van slachtoffers van Hitiers concentratiekampen werd bijgezet in een gewelf, als symbo lische begrafenis van de slachtoffers. Het gewelf bevindt zich onder een tentvormig betonnen monument. De processie naar deze plaats werd geleid door een rabbijn die passages uit het Oude Testament voorzong. Achter hem hepen twee soldaten en twee burgers die een met de Israëlische blauw-witte vlag gedrapeerde metalen urn droe gen. gevolgd door een afdeling para chutisten. De 77-jarige rabbijn Mordccau Nurock, lid van het parlement, wiens vrouw en zeven kinderen in Oost-Europa zijn om gekomen, wakkerde de eeuwige vlam bij het monument aan en hield een af scheidsrede. Hij herinnerde daarbij aan het proces tegen Eichmann en zei dat naast deze „de gehele natie van moor denaars en ook andere volken die na lieten de slachtoffers te redden" in de beklaagdenbank zitten. Op de mozaïekvloer van het monument staan, de namen van 21 beruchte con centratiekampen, in Hebreeuwse en La tijnse letters. Bij de plechtigheid waren ook aan wezig de drie Westduitse waarnemers by het proces-Eichmann, namelijk baron Gerhard von Preuschen, die in 1945 door de nazi's gevangen werd gezet, dr. Hans Stereken vari de regeringspersdienst en dr. Friedrich Kroneck van bet departe ment van buitenlandse zaken. Bij de plechtigheid waarmee de dag werd besloten, zei de Israëlische minis ter van onderwys Ebba Eban, dat alle massaslachtingen uit de historie over schaduwd worden door de ramp die het nazisme over het joodse volk heeft ge bracht Dc Westduitse regering heeft op dc herdenkingsdag verklaard, dat het proces Eichmann mogelijk betere betrek kingen tussen Israël en Duitsland ten gevolge kan hebben. „Het huidige proces is een uitdaging aan Duitsland cn Israël" aldus een regeringsuitgave in een niet ondertekend artikel, „maar het is een uitdaging die de mogelijkheid van een nieuw begin inhoudt een mogelijkheid waarvoor wij Duitsers dankbaar moeten 2ijn, hoe pijnlijk dat nieuwe begin ook moge zyn." Het artikel zei ook: „ln technisch opzicht ls het doel van het proces misdadigers te veroordelen, maar het kan ook bemoediging brengen voor hen die van goede wille zijn. Het proces kan een regime veroordelen zon der een volk te veroordelen dat niet in staat was zich er door eigen kracht van te bevryden." In het artikel wordt verder verklaard, dat weinig Duitsers wisten wie Eichmann was of welk uitroelingsapparaot hy hanteerde. Het artikel vervolgt; „In dit uur staat het niet aan de Duitsers begrip te vra gen voor de zaak van hun land, zelfs niet nu dit land reeds lang bezig is aan een proces van zelfonderzoek. En even min past het dc Duitsers met rationalis tische argumenten aan te komen over het verleden of heden cn deze te ge bruiken om de pyn en de verschrikking te neutraliseren of om de rekening \an de terreur te vereffenen." Studenten I Bandieten hebben giste ren aan de rand van Londen een auto over vallen cn tabak en zeven miljoen sigaretten (M aar- de vier ton) geroofd, na de chauffeur mishandeld en geboeid te hebben. De kraamkliniek in Aves- ta (Zweden) heeft de aanwezigheid van echt genoten bij bevallingen verboden wegens gebrek aan ruimte en „omdat de mannen in die omstan digheden meer tot last dan tot hulp zijn". Dc Westduitse president, dr. Heinrich Lübke, heeft geweigerd zijn beeltenis te laten opnemen op een serie postzegels met vooraanstaande Duitsers, zoals Goethe en Einstein. I De Amsterdamse schii- ienophalers zullen niet gaan staken, zo hebben ze besloten, nu de gros siers hebben toegezegd de prijs van het oude brood althans voorlopig op het oude niveau te handhaven. De dertienjarige Arthur Grunwald uit Breda gaat naar Israël om daar dc viering van het dertien jarig bestaan van de staat bij te wonen. Ar thur is op de onafhan kelijkheidsdag geboren cn zal met vele andere joodse jongens de gast van de regering zijn. Dc bewoners 'van de Brit se eilanden kunnen voortaan kolen kopen in de kleuren goud, zilver, rood, paars en groen. Men verwacht hier veel van omdat open haarden in Engeland in gebruik zijn. Dc kolen zijn in automaten te koop. Het Engelse Labourlid van het Lagerhuis Alan Brown is demonstratie! naar de banken van dc conservatieven overgelo pen, daar hij genoeg heeft van zijn partij, die hij sinds 1959 als Lager huislid heeft gediend. De Duitse studentenbond, een organi satie die circa 200.000 studenten in de bondsrepubliek vertegenwoordigt, heeft gisteren geëist dat allen die medeplich tig zün geweest aan nazi-misda4en uit het Westduitse openbare leven verwij derd Morden. De eis M-erd gesteld in een verklaring naar aanleiding van het proces Eichmann. ,,De studenten uit dc nazityd zijn van daag onderwijzers, advocaten, journa listen. bedrijfsleiders onze vaders. Dit betekent dat we niet kunnen zwijgen over het probleem (van Eichmann en het anti-semitisme in het algemeen) en M'aarom we het verleden niet kunnen vergeten, waarom we een antwoord ver wachten van onze ouderen." Het Oostenrijkse ministerie van bin nenlandse zaken heeft doen weten dat gebleken is dat Eichmann, anders dan wel is beweerd, nooit het Oostenrijkse staatsburgerschap heeft bezeten. Zijn inmiddels overleden vader, die in Elber- feld geboren was en naar Oostenryk ver huisde. was wel Oostenrijks staats burger geweest. Aangezien Eichmann junior destijds reeds meerderjarig was, gold dit echter niet voor hem. Hij had er zelf ook nooit om gevraagd. In 1933 M-as hij als Duits onderdaan naar Duita- land gegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5